Užitočné tipy

Núdzová profylaxia tetanu

Pin
Send
Share
Send
Send


Intramuskulárna injekcia (V / m) Je parenterálna cesta podávania liečiva, pri ktorej liečivo vstupuje do tela injekciou injekčného roztoku injekčnou striekačkou do svalového tkaniva.

Po intramuskulárnej injekcii liek vstúpi do krvného riečišťa absorpciou lieku vo vaskulárnom lôžku kostrového svalu.

Svalová sústava je lepšie zásobená krvou ako subkutánne tkanivo, potom sa pri intramuskulárnom podaní účinok lieku zvyčajne začína rýchlejšie ako pri subkutánnom, ale pomalším ako pri intravenóznom podaní.

Intramuskulárne injekcie sa používajú, keď je potrebné zaviesť do svalu vodný a olejový roztok liekov alebo suspenzií v objeme nie viac ako 10 ml, Vakcíny proti infekčným chorobám sa tiež podávajú intramuskulárne podávaním vakcíny alebo toxoidu do tela.

Intramuskulárna injekcia

Použitie intramuskulárnej injekcie je najbežnejším typom parenterálneho podávania liečiv vďaka dobrej vaskularizácii kostrových svalov, prispieva k rýchlej absorpcii liečiv a tiež vďaka jednoduchosti techniky podávania, ktorá umožňuje použitie tejto metódy ľuďmi bez špeciálneho lekárskeho vzdelania po zvládnutí príslušných zručností.

Intramuskulárna injekcia sa môže tiež použiť na podávanie olejových roztokov liekov alebo suspenzií (za podmienky, že olejový roztok alebo suspenzia nevstúpi do krvného obehu). Zvyčajne sa liek podáva intramuskulárne, keď nie je potrebný okamžitý účinok po podaní lieku (absorpcia lieku po intramuskulárnej injekcii nastane do 10-30 minút po podaní), keď podávanie spôsobuje flebitídu alebo tromboflebitídu a subkutánne podávanie spôsobuje tvorbu infiltrátov a abscesy v mieste vpichu.

Intramuskulárne injekcie sa používajú najmä na poskytovanie urgentnej lekárskej starostlivosti pacientom v stave vzrušenia alebo pacientom so záchvatmi (kvôli ťažkostiam pri podkožnom alebo intravenóznom podaní liekov týmto pacientom).

Počas injekcie sa odporúča podávať lieky v objeme maximálne 10 ml, aby sa predišlo preťaženiu svalového tkaniva a tvorbe infiltrátu.

Nepodávajte intramuskulárne lieky, ktoré majú lokálne dráždivé účinky alebo sú schopné spôsobiť nekrózu (nekrózu) a abscesy v mieste vpichu. Intramuskulárna injekcia sa tiež nepoužíva na podávanie heparínového roztoku kvôli tvorbe hematómov v mieste vpichu.

Intramuskulárna injekcia liekov sa neodporúča u pacientov podstupujúcich nepretržitú dialýzu.

Na intramuskulárnu injekciu je potrebné mať sterilný lekársky nástroj - (striekačka) a sterilnú formu lieku.

Intramuskulárnou injekciou môžu byť liečivá podávané v podmienkach zdravotníckych zariadení (ambulancie a lôžkové oddelenia) a doma (pri absencii vhodných zručností u pacienta je zdravotnícky pracovník pozvaný do domu), ako aj v pohotovostnej lekárskej starostlivosti - v sanitke pomoc vrátane.

Tetanus injekcia na porciovanie, uhryznutie zvierat, omrzliny, popáleniny (núdzová prevencia)

Schéma výberu profylaktických látok počas mimoriadnej profylaxie závisí od veku a obdobia, ktoré uplynulo od poslednej vakcinácie, pričom sa zohľadní povaha zranenia.

Predchádzajúce snímky tetanuvekDátumy po poslednej vakcináciiprípravky
AC-toxoid 1IPSC 2PSS
Ak existujú zdokumentované dôkazy o očkovaní
Celý priebeh bežných očkovaní podľa vekuDeti a dospievajúciBez ohľadu na termínNezadávajte 3Nevstupujte
Rutinné vakcinácie bez preočkovania v poslednom vekuDeti a dospievajúciBez ohľadu na termín0,5 mlNevstupujteNevstupujte
Celý priebeh imunizáciedospelíNie viac ako 5 rokovNevstupujteNevstupujteNevstupujte
Viac ako 5 rokov0,5 ml
Boli prijaté iba dve vakcinácieDeti, dospievajúci, dospelíNie viac ako 5 rokov0,5 mlNevstupujteNevstupujte
Viac ako 5 rokov1,0 ml250 IU3000 IU
Dostala sa iba jedna vakcínaDeti, dospievajúci, dospelíNie viac ako 2 roky0,5 mlNezadávajte 4Nezadávajte 4
Viac ako 2 roky1,0 ml250 IU3000 IU
Nie je očkovanéDeti do 5 mesiacov-Nevstupujte250 IU3000 IU
Iné vekové kategórie-0,5 ml250 IU3000 IU
Žiadne potvrdenie očkovania
Na očkovanie neboli kontraindikácieDeti do 5 mesiacov-Nevstupujte250 IU3000 IU
Deti od 5 mesiacov, dospievajúci-0,5 mlNezadávajte 4Nezadávajte 4
1 miesto 0,5 ml AC-toxoidu sa môže použiť ADS-M-toxoid, ak je potrebná imunizácia proti záškrtu týmto liekom. Ak to umožňuje lokalizácia rany, AC-toxoid sa výhodne zavádza do oblasti svojho umiestnenia subkutánnym štiepaním.
2 Použite jeden z týchto liekov: iPSC alebo PSS (je lepšie zaviesť iPSC).
3 V prípade „infikovaných“ rán sa podáva 0,5 ml AC-toxoidu, ak uplynulo 5 alebo viac rokov od poslednej revakcinácie.
4 V prípade „infikovaných“ rán sa podáva PSI alebo PSS.

Diferenciácia rán na „infikované“ a „neinfikované“

Klinické príznaky"Infikované" ranyNeinfikovaná rana
Čas od prijatia ranyviac ako 6 hodínmenej ako 6 hodín
Konfigurácia ranyštiepané, oder, medzera„lineárne“ rany (úzke, dlhé s hladkými okrajmi)
Hĺbka ranyviac ako 1 cmdo 1 cm
Mechanizmus zraneniapiercing, horenie, omrzlinyostré predmety (nôž, sklo atď.)
(pôda, tkanina, štiepka atď.)je prítomnýchýba

„Infikované“ rany tiež zahŕňajú - pupočníkovú ranu počas pôrodu mimo nemocnice, potrat získaný v komunite, prenikajúce rany do čreva, abscesy, nekrózu a uhryznutie.

Zavádzanie liekov NIE JE vykonávané:

 • deti a dospievajúci, ktorí majú zdokumentované dôkazy o plánovaných preventívnych očkovaniach podľa svojho veku, bez ohľadu na obdobie, ktoré uplynulo od nasledujúceho očkovania,
 • dospelí, ktorí dokumentovali kompletný imunizačný kurz pred viac ako 5 rokmi,
 • osoby, ktoré majú podľa núdzovej imunologickej kontroly titer tetanického antitoxínu v krvnom sére nad 0,1 IU / ml (ochranný titer).

Podáva sa iba 0,5 ml AC-toxoidu:

 • deti a dospievajúci, ktorí majú zdokumentované dôkazy o priebehu plánovaných preventívnych očkovaní bez poslednej posilňovacej vakcinácie súvisiacej s vekom, bez ohľadu na trvanie poslednej vakcinácie,
 • dospelí, ktorí zdokumentovali kompletný imunizačný kurz pred viac ako 5 rokmi,
 • osoby všetkých vekových skupín, ktoré dostali dve vakcinácie nie viac ako 5 rokov alebo jednu vakcínu nie viac ako 2 roky, deti od 5 mesiacov veku, dospievajúci, ktorých vakcinačná história nie je známa, a na očkovanie neboli kontraindikácie,
 • osoby, ktoré majú podľa núdzovej imunologickej kontroly titer toxoidu tetanu v rozmedzí 1: 20-1: 80 podľa RPHA alebo v rozmedzí 0,01 - 0,1 IU / ml podľa pH.

Druhy injekcií

| upraviť kód]

Medzi hlavné typy injekcií patria:

 • intradermálne (intrakutálnou)
 • subkutánne (podkožný)
 • intramuskulárne (intramuskulárna)
 • intravenózne (intravenóznej)
 • intraarteriálne
 • intraosseálnej
 • parabulbar (roztok sa vstrekuje do oblasti pod očnou guľkou)

Ako vzniká hematóm po injekcii?

Po podaní injekcie sa môže vyskytnúť tvorba modrín alebo modrín. V skutočnosti ide o rôzne verzie toho istého javu. Mechanizmus tohto javu je jednoduchý - kovová ihla, keď je vložená do tela, poškodzuje mäkké tkanivá a krvné cievy, v dôsledku toho dochádza k subkutánnemu alebo intramuskulárnemu krvácaniu.

Ruženie sa líši od hematómu tým, že spôsobuje krvácanie do mäkkého tkaniva podkožného alebo svalového tkaniva. A s hematómom rozliata krv oddeľuje tkanivá a zhromažďuje sa vo formovanej dutine.

Kde sa môžu objaviť hematómy po injekcii?

Na ľudskom tele je veľa oblastí, kde sa môžu podávať injekcie. Na tento účel sa však najčastejšie používajú: zadok a oblasť ramien (na intramuskulárnu injekciu), ulnárna fossa (na intravenóznu), predný vonkajší povrch stehna, bočný povrch brucha, vonkajší povrch ramena (na subkutánnu injekciu). Iné možnosti sa používajú oveľa menej často. Na týchto miestach sa môžu vytvárať hematómy.

Aké je riziko vzniku hematómov po injekcii?

Ak po injekcii dôjde k poškodeniu krvných ciev a krvácaniu, ktoré sa vytvorí vo forme hematómu, potom také jednoduché, ako je normálna modrina, nezmizne. V závislosti od toho, ktorá cieva bola poškodená a aký veľký je hematóm, sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi.

Hlavným nebezpečenstvom je, že krv v dutine medzi tkanivami sa môže nakaziť a rozpadnúť sa. Aj keď koaguluje, zrazenina sa nikam nedostane. Stlačí mäkké tkanivá, narúša ich funkcie a potom sa tiež môže rozprestrieť alebo skamenieť.

Ale vo väčšine prípadov hematóm po injekcii, najmä malý, je iba dočasnou kozmetickou nepríjemnosťou, ktorá neohrozuje zdravie a život pacienta.

Ako dlho trvá hematóm po injekcii?

Hematóm, najmä ak je množstvo krvi v tkanivách značné, nezmizne tak rýchlo ako obvyklé intersticiálne krvácanie, ku ktorému dochádza pri zraneniach.

Ak modrina prechádza všetkými fázami „kvitnutia“ za 7-14 dní, potom sú hematómy po injekcii oveľa dlhšie. Všetko závisí od množstva krvi vo vytvorenej dutine a od štruktúry podkožného tkaniva alebo svalu v mieste vpichu. V niektorých prípadoch nie je možné upustiť od osobitného ošetrenia.

Prečo sa po injekcii objavia hematómy?

Existuje niekoľko príčin krvácania po injekcii alebo zhromaždení prístrešku, tu sú hlavné:

 1. Nesprávna technika injekcie a chyby zdravotníckeho personálu. V prípade porušenia postupu alebo nesprávne vykonanej injekcie existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku hematómu po injekcii. Toto sa stane, ak prerazíte žilu alebo urobíte injekciu na nesprávnom mieste, kde sa odporúča podať injekciu.
 2. Opätovné použitie jednorazovej injekčnej striekačky. Po prvej injekcii sa ihla jednorazovej injekčnej striekačky otupí, čo znamená, že pri každom ďalšom použití čoraz viac poškodzuje mäkké tkanivá.
 3. Jednotlivé charakteristiky ciev pacienta. Niektoré žily sú veľmi zle viditeľné a hmatateľné a môžu mať aj tenkú stenu a môžu sa pošmyknúť. To sťažuje ich zasiahnutie ihlou. Niektoré žily môžu byť krehké. Keď ihla vstúpi do takejto cievy, na jej povrchu sa vytvorí trhlina, v dôsledku ktorej sa vyskytne hematóm.
 4. Celkové poruchy obehového systému. Pri niektorých ochoreniach sa vyskytujú poruchy všeobecného aj periférneho krvného obehu. Z tohto dôvodu sa cievy zrútia, čo sťažuje injekčné užívanie drog alebo odoberanie krvi. Aj v tomto prípade existuje zvýšená pravdepodobnosť poškodenia steny cievy a vyvolania hematómu po injekcii.

Ako zabrániť tvorbe hematómu po injekcii?

 1. Je potrebné správne vyhodnotiť stav pacienta, berúc do úvahy jednotlivé štrukturálne vlastnosti jeho vaskulárnej siete. Je potrebné zvoliť miesto pre injekciu, berúc do úvahy tieto údaje.
 2. Musí sa vykonať punkcia pri dodržaní pravidiel postupu v potrebnom poradí.
 3. Pred injekciou a po nej je potrebné liečiť miesto vpichu alkoholom. A nemusíte to trieť a masírovať, stačí dať vatu a stlačiť.
 4. Je potrebné používať iba injekčné striekačky vysokej kvality (napríklad trojzložkové), ktoré umožňujú hladký pohyb piesta bez poškodenia mäkkých tkanív. V žiadnom prípade by ste nemali opakovane podávať injekčnú striekačku na jedno použitie!
 5. Injekciu majú robiť iba skúsení a vyškolení ľudia s lekárskym vzdelaním.

Ako liečiť hematóm po injekcii?

Liečba sa vyberá v závislosti od miesta a typu hematómu. Liečbu hematómu má vykonávať iba lekár. Samoliečba sa neodporúča kvôli riziku komplikácií. Ak je krvácanie v tkanive veľké, môže byť potrebná punkcia alebo incízia s odstráneným obsahom. Je dôležité, aby sa krvácanie zastavilo v mieste vzniku hematómu.

Ak je však, hematóm po injekcii malý, v mieste vpichu je mierny opuch, ktorý sa nezvyšuje, môžete sa obmedziť na konzervatívnu liečbu. Pri tomto spôsobe liečby sú obľúbené masti s heparínom alebo troxerutínom, ktoré prispievajú k rýchlej absorpcii krvácania. Používajú sa tiež masti s arnikou, perníkom alebo badagi.

Technika intramuskulárnej injekcie

Algoritmus (technika) na vykonanie intramuskulárnej injekcie sa môže líšiť v závislosti od situácie. Táto časť popisuje všeobecné pravidlá.

Intramuskulárna injekcia liečiva sa najčastejšie uskutočňuje vo vonkajšom hornom kvadrante v gluteálnej oblasti, pretože svalová vrstva je v tejto oblasti dobre rozvinutá a sieť lymfatických a krvných ciev je dobre rozvinutá, okrem toho sa z tejto oblasti odstránia veľké cievy (predovšetkým horná časť). gluteal artérie) a sedacieho nervu, čo znemožňuje ich poškodenie.

Intramuskulárne sa injekcia môže vykonať do strednej tretiny predného vonkajšieho stehna, do oblasti s dobre vyvinutou vrstvou svalov a chýbajúcich veľkých ciev a nervových kmeňov v tejto oblasti, ako aj do deltového svalu (2,5 - 5 cm pod akromiálnym procesom lopatky) a subkapulárnou. plot R03 ((lieky ako toxoidy a vakcíny používané na prevenciu a liečbu infekčných chorôb sa najčastejšie injektujú na ten istý pozemok).

Pred uskutočnením intramuskulárnej injekcie lieky (najmä vo forme olejového roztoku) sa musí zohriať na teplotu 30 - 37 ° C.

Pred začatím postupu na intramuskulárnu injekciu lieku ošetruje lekár s rukami dezinfekčný roztok a potom si navlieka gumené rukavice. Miesto vpichu je ošetrené antiseptickým roztokom (zvyčajne etylalkoholom).

Pri vstrekovaní liečiva do vonkajšieho horného kvadrantu v gluteálnej oblasti je nainštalovaná striekačka 90 ° na povrch tela, keď je liek alebo vakcína vstreknutá do femorálnej oblasti, do subkapulárnej oblasti alebo do deltového svalu, je nainštalovaná injekčná striekačka v uhle 70 °, Po vpichnutí kože sa ihla striekačky vloží do svalu približne 2/3 dĺžky (aby sa zabránilo zlomeniu ihly, odporúča sa nechať ju nad povrchom kože) o nič menej 1 cm ihla). Po vpichnutí kože, bezprostredne pred injekciou lieku, musí byť piest striekačky stiahnutý späť, aby sa skontrolovala, či sa ihla nedostane do cievy. Po skontrolovaní správneho umiestnenia ihly sa liek zavedie do svalu úplne.

Po dokončení postupu podávania liečiva sa miesto vpichu opäť ošetrí antiseptikom.

Výhody a nevýhody intramuskulárneho užívania drog

Výhodou intramuskulárneho použitia liekov je to, že keď sa účinné látky zavádzajú do tela, nemenia sa v mieste kontaktu s tkanivami, a preto sa lieky, ktoré sa ničia pôsobením enzýmov tráviaceho systému, môžu používať intramuskulárne.

Vo väčšine prípadov poskytuje intramuskulárna injekcia výhodu vo forme rýchleho nástupu účinku liečiva.

Ak je potrebné predĺžené pôsobenie, lieky sa zvyčajne podávajú presne intramuskulárne vo forme olejových roztokov alebo suspenzií, čo sa nedá urobiť intravenóznym podaním.

Výhodou intramuskulárnej injekcie je to, že rýchlosť absorpcie liečiva nie je ovplyvnená príjmom potravy a jednotlivé charakteristiky biochemických reakcií organizmu konkrétnej osoby, stav enzymatickej aktivity ľudského tela a príjem iných liekov sú oveľa menej ovplyvnené. Postup na intramuskulárnu injekciu je pomerne jednoduchý, čo umožňuje túto manipuláciu aj laikovi.

Nevýhodou intramuskulárneho použitia je to, že pri intramuskulárnom zavedení liekov často dochádza k bolesti a tvorbe infiltrátov v mieste vpichu (menej často - tvorba abscesov) (hoci menej často ako pri subkutánnych injekciách). Pri slabom vývoji krvných ciev v mieste podania injekcie sa môže rýchlosť absorpcie lieku znížiť. Pri intramuskulárnom podaní liekov, rovnako ako pri iných typoch liekov na parenterálne použitie, existuje riziko infekcie zdravotníckeho pracovníka alebo pacienta patogénmi infekčných chorôb prenášaných krvou.

Nevýhody intramuskulárneho podávania zahŕňajú zvýšenú pravdepodobnosť vedľajších účinkov liekov v dôsledku vysokej rýchlosti vstupu do tela a neprítomnosti biologických filtrov tela - sliznice gastrointestinálneho traktu a hepatocytov (aj keď je ich rýchlosť nižšia ako pri intravenóznom podaní).

Pri použití intramuskulárnych injekcií nie je dovolené podať viac ako 10 ml lieku raz kvôli pravdepodobnosti nadmerného natiahnutia svalového tkaniva a zníženiu pravdepodobnosti tvorby infiltrátu. Lieky s lokálnym dráždivým účinkom môžu tiež spôsobiť tvorbu nekrózy a abscesov v mieste vpichu.

Možné komplikácie pri intramuskulárnej injekcii

Najčastejšou komplikáciou intramuskulárnej injekcie je tvorba infiltrátov v mieste vpichu. Zvyčajne sa infiltráty vytvárajú zavedením liečiva do oblasti zhutnenia alebo opuchu vytvoreného po predchádzajúcich injekciách. Infiltráty sa môžu vytvárať aj zavedením olejových roztokov, ktoré nie sú zohriate na optimálnu teplotu, ako aj pri prekročení maximálneho vstrekovacieho objemu (10 ml).

Ak sa objavia infiltráty, odporúča sa na miesto vzniku infiltrátu aplikovať otepľujúci pol alkoholu alebo heparínovú masť, na postihnutú oblasť aplikovať jódovú sieť a vykonávať fyzioterapeutické procedúry.

Jednou z možných komplikácií vyplývajúcich z porušenia techniky intramuskulárnej injekcie je tvorba abscesov a hlienu. Tieto komplikácie sa najčastejšie vyskytujú na pozadí nesprávne ošetrených infiltrátov po injekcii alebo porušujúcich aseptické a antiseptické pravidlá počas injekcie.


Kliknutím a zdieľaním článku so svojimi priateľmi:

Liečba takýchto abscesov alebo hlienu je vykonávaná chirurgom.

V prípade porušenia pravidiel asepsie a antiseptík počas intramuskulárnych injekcií je možné infikovať pacientov alebo zdravotníckych pracovníkov patogénmi infekčných chorôb prenášaných krvou, ako aj výskyt septických reakcií v dôsledku bakteriálnej infekcie krvi.

Pri intramuskulárnej injekcii s tupou alebo zdeformovanou ihlou sa môže vytvoriť podkožné krvácanie. Ak počas injekcie dôjde ku krvácaniu, odporúča sa na miesto vpichu naniesť vatový tampón navlhčený alkoholom a neskôr polalkohol.

Ak nie je miesto podania injekcie nesprávne zvolené, môže sa počas podávania lieku pozorovať zranenie liekom. Táto komplikácia môže viesť k ochrnutiu a ochrnutiu.

Liečbu tejto komplikácie vykonáva lekár v závislosti od príznakov a závažnosti lézie.

Ak je ihla vložená veľmi hlboko do tkaniva, môže dôjsť k poškodeniu periostu (spojivového tkaniva pokrývajúceho kosť). Pri tejto komplikácii je v mieste vpichu pozorovaná stabilná bolesť. Ak dôjde k poškodeniu periostu, odporúča sa vytiahnuť ihlu z miesta poškodenia aspoň 1/3 dĺžky a namiesto poškodenia umiestniť vyhrievaciu podložku.

Pri chybnom zavedení hypertonického roztoku (10% roztok chloridu sodného alebo chloridu vápenatého) alebo iných lokálne dráždivých látok do svalu je možné vytvárať nekrózu tkaniva. Ak sa vyskytne táto komplikácia, postihnuté miesto by sa malo štiepiť roztokom adrenalínu, 0,9% roztoku chloridu sodného a roztoku novokainu. Po štiepení sa na miesto vpichu aplikuje za studena lisovaný suchý obväz, neskôr (po 2 až 3 dňoch) - aplikuje sa vyhrievacia podložka.

Pri použití injekčnej ihly s defektom, ak je ihla vložená príliš hlboko do svalového tkaniva alebo ak je narušená technika podávania lieku, ihla sa môže zlomiť. S touto komplikáciou je potrebné sa pokúsiť nezávisle odstrániť fragment ihly z tkanív, ak sa pokus nepodarí, čip sa chirurgicky odstráni.

Pri intramuskulárnych injekciách (najčastejšie v stoji) môže pacient stratiť vedomie (mdloby). Ak sa vyskytne táto komplikácia, odporúča sa pacientovi položiť hlavu mierne nadol a zdvihnutými nohami, rozopnúť si oblečenie, podať čuchový roztok amoniaku, a ak je to potrebné, injikovať roztok kofeínu alebo kordiamínu parenterálne.

Mimoriadne závažnou komplikáciou intramuskulárnej injekcie sú lieky. Táto komplikácia sa vyskytuje zriedkavo, jej vzhľad je spojený s porušením injekčnej techniky. Komplikácia nastáva v prípadoch, keď zdravotnícky pracovník počas injekcie olejového roztoku lieku alebo suspenzie nekontroluje polohu ihly a možnosť, že liek vstúpi do cievy. Táto komplikácia sa môže prejaviť záchvatmi dýchavičnosti, objavením sa cyanózy a často končí smrťou pacienta. Liečba v takýchto prípadoch je symptomatická.

dementi

Článok o intramuskulárnych injekciách liekov lekárskeho portálu My Pills je zostavením materiálov získaných z renomovaných zdrojov, ktorých zoznam je uvedený v časti Poznámky. Napriek tomu, že spoľahlivosť informácií uvedených v článku „Intramuskulárna injekcia liekov„Obsah článku je skontrolovaný kvalifikovanými odborníkmi a slúži iba na informáciu, nie je usmernenie pre nezávislý (bez kontaktu s kvalifikovaným lekárskym špecialistom, lekárom) diagnostika, diagnostika, výber prostriedkov a metód liečby.

Redaktori portálu Moje prášky nezaručujú pravdivosť a relevantnosť predložených materiálov, pretože metódy diagnostiky, prevencie a liečby chorôb sa neustále zdokonaľujú. Ak chcete získať úplnú lekársku starostlivosť, mali by ste sa dohodnúť s lekárom, kvalifikovaným lekárskym špecialistom.

poznámky

Poznámky a vysvetlenia k článku „Intramuskulárna injekcia liekov“.

 • zavesenie - tekutú liekovú formu, ktorá je dispergovaným systémom obsahujúcim jednu alebo viac tuhých liečivých látok suspendovaných v kvapaline. Suspenzie sa používajú na vnútorné (orálne) a vonkajšie použitie, ako aj na injekciu.
 • vakcína - liečivo určené na vyvolanie imunity voči infekčným chorobám. Očkovanie sa zvyčajne podáva injekciou.
 • anatoxíntoxoid - liek založený na toxíne (jed biologického pôvodu), ktorý nemá výrazné toxické vlastnosti, ale je schopný indukovať produkciu protilátok proti pôvodnému toxínu. Anatoxíny sa používajú na aktívnu imunoprofylaxiu toxinemických infekcií: otrava toxínom stafylokoka, plynová gangréna, tetanus, diftéria vrátane.
 • vaskularizácia - Jedná sa o prísun krvných ciev a v dôsledku toho krvi, orgánov, oblastí a častí tela.
 • flebitída - Zápalové ochorenie postihujúce steny krvných ciev.
 • tromboflebitída - zápal žilových stien s tvorbou zapálenej žily krvných zrazenín v lúmene. Tromboflebitída postihuje iba žily dolných končatín a spravidla je to komplikácia kŕčových žíl dolných končatín.
 • infiltrácie - hromadenie bunkových prvkov v tkanivách ľudského tela s prímesou lymfy a krvi. Najbežnejší nádorový a zápalový infiltrát.
 • absces - hnisavý zápal tkanív s ich topením a tvorba hnisavej dutiny, ktorá sa vyvíja v podkožnom tkanive, kostiach, svaloch, ako aj v orgánoch alebo medzi nimi. Absces sa môže vyskytovať nezávisle a môže byť komplikáciou iného ochorenia. Klasickým príkladom abscesu je bolesť hrdla (hltanový absces).
 • heparín - priame antikoagulancium, látka, ktorá zabraňuje zrážaniu krvi.
 • dialýza - čistenie koloidných roztokov a látok s vysokou molekulovou hmotnosťou zo zlúčenín s nízkou molekulovou hmotnosťou rozpustených v nich pomocou semipermeabilnej membrány. Dialýza v medicíne, hemodialýza - metóda extrarenálnej purifikácie krvi pri akútnom a chronickom zlyhaní obličiek. Pri hemodialýze sa z tela odstraňujú toxické metabolické produkty a normalizujú sa poruchy rovnováhy elektrolytov a vody.
 • Vynikajúca gluteálna artéria - najsilnejšia vetva vnútornej ilickej tepny, rozdelená na dve vetvy - povrchovú (nachádzajúcu sa medzi veľkými a strednými svalmi gluteu, zásobujúcimi ich krvou) a hlbokými (ležiacimi medzi strednými a malými svalmi gluteusov, zásobujúcimi ich krvou) vetvy.
 • Sedacieho nervu - nerv, ktorý plne zabezpečuje pohyblivosť nôh. Sedací nerv je najväčší nerv v ľudskom tele, začínajúc na piatich rôznych úrovniach miechy. Vetvy sedacieho nervu siahajú do stehien, kolien, dolných končatín, nôh a prstov prstov.
 • enzýmy, enzýmy - spravidla bielkovinové molekuly alebo ribozýmy (molekuly RNA) alebo ich komplexy, ktoré katalyzujú (urýchľujú) chemické reakcie v živých systémoch. Enzýmy, rovnako ako všetky proteíny, sú syntetizované vo forme lineárneho reťazca aminokyselín, ktoré koagulujú špecifickým spôsobom. Každá aminokyselinová sekvencia je zložená špeciálnym spôsobom, v dôsledku čoho má výsledná proteínová guľôčka (molekula) jedinečné vlastnosti. Enzýmy sú prítomné vo všetkých živých bunkách a prispievajú k premene niektorých látok na iné. Enzymatickú aktivitu je možné regulovať pomocou inhibítorov a aktivátorov (zníženie inhibítorov, zvýšenie aktivátorov). Podľa typu katalyzovaných reakcií sa enzýmy delia do šiestich tried: oxidoreduktázy, transferázy, hydrolázy, lyázy, izomerázy a ligázy.
 • hepatocyty - bunky pečeňového parenchýmu, ktoré tvoria od 60% do 80% hmotnosti pečene. Hepatocyty sa podieľajú na syntéze a skladovaní proteínov, syntéze fosfolipidov žlčových solí a cholesterolu, transformácii uhľohydrátov, modifikácii a odstraňovaní endogénnych látok z tela a detoxikácii.
 • flegmóna (zo starogréckeho `6, _5, ^ 9, ^ 7, _6, _9, _7, ^ 2, -" zápal, teplo ") - akútny difúzny hnisavý zápal bunkových priestorov. Phlegmon nemá na rozdiel od abscesu žiadne výrazné hranice.
 • čiastočná paralýza - parciálna paralýza, neurologický syndróm, znížená sila v dôsledku poškodenia motorickej dráhy nervového systému.
 • kofeín - purínový alkaloid, psychostimulant, ktorý stimuluje centrálny nervový systém, zvyšuje činnosť srdca, zrýchľuje pulz, spôsobuje zúženie krvných ciev, zvyšuje močenie.
 • Kordiamin - liek, ktorý stimuluje metabolizmus v centrálnom nervovom systéme.
 • Embólia (zo starogréckeho O52, _6, ^ 6, _9, _5, ^ 2, „invázia“) je typický patologický proces v dôsledku prítomnosti a cirkulácie v krvi alebo lymfe častíc, ktoré sa v nich nenachádzajú za normálnych podmienok (embólia). Embólia často spôsobuje zablokovanie cievy (oklúzia), po ktorom nasleduje narušenie miestneho zásobovania krvi. Lekárska embólia môže dôjsť pri subkutánnych alebo intramuskulárnych injekciách olejových roztokov, ak ihla náhodne vstúpi do krvných ciev. Olej zachytený v artérii ho upcháva, čo vedie k podvýžive okolitých tkanív a nekróze.

Pri písaní článku o intramuskulárnej injekcii drog (drog) sa ako zdroje použili informačné a referenčné internetové portály, spravodajské weby Drugs.com, BD.com, HealthLine.com, ScienceDaily.com, RSMU.ru, KurskMed.com, Wikipedia. ako aj nasledujúce tlačové médiá:

 • Struchkov V.I., Gostishchev V.K., Struchkov Yu.V. „Chirurgická infekcia“. Vydavateľstvo "Medicine", 1991, Moskva,
 • Medina F. (kompilátor) "Veľká lekárska encyklopédia". Vydavateľstvo AST, 2002, Moskva,
 • Abaev Yu. K. "Príručka chirurga. Rany a infekcie rán. Medicína je pre vás. “ Vydavateľstvo Phoenix, 2006, Rostov na Donu,
 • Pokrovsky V. M., Korotko G. F. (redaktori) “Fyziológia človeka. Učebnice pre študentov medicíny. ““ Vydavateľstvo "Medicine", 2007, Moskva,
 • Erofeeva L. G., Urakova G. N. "Populárny adresár chorôb žien." Vydavateľstvo Phoenix, 2010, Rostov na Donu,
 • Sokolova N. G., Obukhovets T. P., Černová O. V., Barykina N. V. „Príručka vreckovej sestry“. Vydavateľstvo Phoenix, 2015, Rostov na Donu,
 • Tolmacheva E. (editor) "Vidal 2015. Referencia Vidal. Lieky v Rusku. “ Vydavateľstvo Vidal Rus, 2015, Moskva.

Pin
Send
Share
Send
Send