Užitočné tipy

Rôzne prsia počas dojčenia a po kŕmení

Pin
Send
Share
Send
Send


Pravdepodobne sú všetky ženy charakterizované podielom paniky a podozrievania takmer v každej situácii a pri narodení dieťaťa sa stav úzkosti z malých vecí úplne zmení na každodenný život. Sme usporiadaní a nemáme čo robiť. Motto „Pokoj, len pokoj!“, Ako Carlson naliehal, hoci je užitočné, sa málokedy dá uplatniť v reálnom živote matky. Počas dojčenia je každá žena konfrontovaná s mnohými rôznymi „prečo?“ A nie vždy vie, čo s nimi robiť. Tu napríklad: prečo sa u prsníka stáva HS väčšie ako druhé?

Taký problém, ako je rozdielna veľkosť mliečnych žliaz, je pri kŕmení známa každej druhej matke, takže ak sa vás situácia dotkla, mali by ste vedieť: nie ste sami. Fenomén, v ktorom je jedno prsie asymetrické s druhým, je pre mnohé ženy pri dojčení prirodzený a nestojí to za nervy a starosti. Uisťujeme vás, že to nie je vôbec desivé a že môžete ovplyvniť situáciu. Dnes budeme hovoriť o tom, ako to vyriešiť a či sa zmeny očakávajú čoskoro.

Kto je na vine?

Keď sú „pracovné dni“ dojčiacej matky zatienené javom, ako sú rôzne veľkosti prsníkov, zaujíma sa predovšetkým o jeho dôvody. V skutočnosti sú jednoduché a logické. Medzi najbežnejšie patria:

 • Možno vás prekvapí, ale príroda ocenila málo ľudí ideálnou symetriou častí tela. Ruky, nohy, oči a prsné žľazy môžu mať rôznu veľkosť. Často to nie je zarážajúce a dokonca ani nemusíte mať podozrenie na svoju asymetriu žiadnych častí tela. Možno ste pred narodením dieťaťa nemysleli na rozdielnu veľkosť prsníkov, alebo ste sa jednoducho nestarali o to, ale s príchodom laktácie sa tento jav stal zreteľnejším. Rôzna veľkosť mliečnych žliaz k nim v drvinách s HS vytvorila odlišný postoj: mlieko prúdi lepšie z jednej žľazy a tvar bradavky je vhodnejší, preto získal titul milovanej a vizuálne zvýšenej.
 • Závislosť dieťaťa niekedy niekedy závisí od kvality výroby mlieka. Stáva sa, že v jednom prsníku pri kŕmení prichádza viac detských dobrôt a v druhom, teda menej, takže dieťa dáva prednosť prvému.
 • Koreň problému sa niekedy vyskytuje pred narodením dieťaťa. Možno, že matka utrpela nejaký druh zápalu alebo traumy, čo malo za následok odlišnú veľkosť prsných žliaz. Ako ukazuje prax, príčiny problému môžu byť nesprávne vyliečené (alebo vôbec nevyliečené) laktostáza a mastitída.
 • Počas nočného kŕmenia žena často ponúka dieťaťu iba jedno prsník, zatiaľ čo druhé ho trpí. Pamätajte, že v noci sa produkuje viac mlieka, takže obe žľazy by ste mali rovnomerne vyprázdňovať.
 • Dojčenie je samostatnou kapitolou od prvého roku života dieťaťa a jeho význam sa dá len ťažko preceňovať. K tejto téme bolo napísaných nespočetné množstvo kníh a článkov a tematické stránky a fóra pre matky niekedy obsahujú toľko informácií o tomto probléme, že aj po 9 mesiacoch tehotenstva je ťažké ich zvládnuť. V tejto téme sú však hlavné body, o ktorých by mala vedieť každá mama. Napríklad, správne pripojenie dieťaťa k hrudníku má zásadný význam. Niektoré ženy nevenujú dostatočnú pozornosť tejto nuancii, takže trpia trhlinami a bolesťou. Matka potom dieťaťu poskytne prsia, ktoré sú menej postihnuté, a tým vyvolávajú inú veľkosť prsných žliaz.

Uviedli sme hlavné príčiny tohto problému, z ktorých pravdepodobne nájdete charakteristiku.

A čo robiť?

Prsia rôznej veľkosti s HS, našťastie všetky ženy, ktoré sa stretli s týmto problémom, môžu byť zmenené. Pri zodpovednom prístupe a malej miere trpezlivosti je to celkom jednoduché. Ponúkame zoznam opatrení, ktoré vám pomôžu:

 • Teoreticky je hlavnou radou dať dieťaťu menšie prsia častejšie a vytvoriť pre ňu návyk. Zdá sa, že - taký jednoduchý podvod, a môžete zabudnúť na problém. V praxi však nie je všetko také ľahké: s najväčšou pravdepodobnosťou sa stretnete s rozmarmi a protestmi svojho malého povstalca. Hlavná vec nie je podľahnúť jeho provokáciám a náznakom, že dieťa by malo vrátiť svoje milované prsia. Neskôr pochopí, že jeho matka je neotrasiteľná a začne prsné žľazy rovnomerne vyprázdňovať. Najskôr dajte dieťaťu menšiu hruď a pri chorobe z pohybu postupne ponúkajte väčšiu. Ak tvrdohlavo odmietne v noci milovanú mliečnu žľazu, môžete začať kŕmiť z väčšieho prsníka, a keď dieťa začne spať a relaxovať, opatrne ho nahraďte menším.
 • Veľkosť prsníkov je možné prispôsobiť veľkosti, pričom je potrebné venovať väčšiu pozornosť vyjadreniu mlieka. Začnite s väčšou žľazou a nevyjadrite ju úplne. Menšie, naopak, prázdne až do konca a čo najčastejšie.
 • V prípade, že príčinou problému, keď je jedno prsie väčšie ako druhé, je chirurgický zákrok, nemusíte sa obávať: po kŕmení všetko padne na svoje miesto a vaša poprsie sa vráti do pôvodného tvaru.

Vyhnite sa problému

Aby ste sa neznepokojili a navyše sa nemuseli báť rozdielnej veľkosti mliečnych žliaz v prípade hepatitídy B, môžete sa vopred vyhnúť tomuto problému. Frekvencia nežiaducich udalostí u dojčiacich matiek nás núti venovať tejto otázke dostatočnú pozornosť. Opatrenia na zabránenie asymetrie prsníka sú veľmi jednoduché a prospejú každej žene, ktorá našla šťastie z materstva.

 • Počas celého dňa sa uistite, že dieťa dostáva obidve prsia rovnako často. Je dôležité, aby boli vyprázdnené rovnomerne, potom jedna z žliaz nebude väčšia ako druhá.
 • Ostražitosť neškodí pri kŕmení v noci. V tejto chvíli nezabudnite dieťaťu ponúknuť obidve prsia striedavo, aby z nich dieťa vypilo rovnaké množstvo mlieka.
 • Na čerpanie sa vzťahuje pravidlo rovnomerného vyprázdňovania prsníkov z mlieka.

zaznamenajte čas

Nestačí len vedieť, čo je potrebné urobiť, aby sa prsia pri kŕmení vrátili na svoju pôvodnú veľkosť. Každá mama sa stará: kedy bude čakať na zmenu situácie?

Na niektorých tematických fórach nájdete rozšírený názor, že všetko sa vráti do normálu okamžite po ukončení dojčenia a bez špeciálnych metód. Pravdepodobnosť takého úžasného výsledku je, ale nie je tak veľká.

Je lepšie nespoliehať sa na tento prípad, ale napraviť rôzne veľkosti mliečnych žliaz ihneď po zistení problému. Vaše akcie prospejú aj dieťaťu, pretože budú zamerané na zlepšenie procesu laktácie. Tu je pre mamu dôležitá efektívnosť: čím skôr podnikne opatrenia, tým skôr situáciu napraví a tým ľahšie to bude robiť.

Ľahnite si pod nôž

Niekedy je súbor nezávislých opatrení bezmocný na vyriešenie problému rôznych veľkostí mliečnych žliaz a je vyriešený pomocou chirurga. Pre matky je pozoruhodné, že zásah lekára nemusí zasahovať do dojčenia. V prípade, že veľkosť jedného prsníka je väčšia ako u HS, môže odborník ponúknuť žene niekoľko možností na vyriešenie problému:

 • najčastejšie sa špeciálny implantát vkladá do poprsie bez toho, aby sa dotýkal mliečnych kanálikov,
 • redukcia väčšieho prsníka niekedy nastáva pomocou redukcie mamoplastiky,
 • existuje ďalšia metóda - hypoplázia, pri ktorej sa implantát vloží do jedného prsníka a druhý sa úmerne zníži,
 • v prípade, že sa tvar poprsie podobá trojuholníku, nastanú úpravy aj so zmenou tvaru, nielen veľkosti,
 • u matiek sa postup pri zdvíhaní prsníkov stáva modernejším a žiadanejším.

Typická situácia

Pre mnoho matiek prírody je situácia taká, že prsia sú rôzne hneď po kŕmení dieťaťa. Väčšina žien sa o to obáva zbytočne.

Dôvod opäť spočíva v individuálnych vlastnostiach každej matky. Rozdielny počet mliečnych kanálikov a ich šírka v každom prsníku je úplne normálny jav. Priamo závisí od toho, z ktorého prsníka je pre dieťa ľahšie získať obľúbené mlieko.

Ak sa bezprostredne po kŕmení jedno prsie zväčší ako druhé, bude to takmer vždy dôvod asymetrie, ktorej v budúcnosti riskujete.

Riešením tohto problému s HS je normalizácia procesu laktácie, o ktorej sme písali o niečo vyššie.

Stimulačný rozdiel

Prečo sa teda jedno prsia zväčší? Dôvodov môže byť niekoľko, ale hlavným faktorom vzniku rozdielu je rozdiel v stimulácii. Toto sa stane, keď:

 • produkcia mlieka v jednej z žliaz je potlačená, čo sa môže stať napríklad pri použití gáforových krémov v oblasti hrudníka (v prípade stagnácie mlieka),
 • dieťa je na hovno zle
 • hlavne dieťa sa aplikuje na jednu stranu (pretože je to pohodlnejšie kvôli bolesti, plochej bradavke alebo z iných dôvodov),
 • pri kŕmení v noci mama dáva dieťaťu iba jedno prsník,
 • mama sa musí vyjadriť a na jednom z prsníkov tento proces pokračuje lepšie.

Ďalšie kroky dojčiacej matky na odstránenie chyby závisia od dôvodu, prečo sa objavila. Je oveľa ľahšie korigovať asymetriu, ak k nej dôjde v dôsledku toho, že dieťa živí deň aj noc častejšie na jednej strane. V iných prípadoch to bude o niečo ťažšie.

Iné dôvody

Porucha vzniká nielen v dôsledku dojčenia. Všetci sme spočiatku asymetrickí. Je to len to, že je to na prvý pohľad nepostrehnuteľné, ale určite to je rozdiel. Jedno prsník sa zvyčajne líši od druhého najviac o jednu veľkosť.

Rozdiel viac ako jedného je zriedkavý, a to už je vrodená patológia. Nazýva sa to hypoplázia (malá veľkosť) alebo hyperplázia (nadmerný rast tkaniva prsníka) prsných žliaz.

Stále sa však vytvára odlišná veľkosť kvôli rozdielom v štruktúre. Žľazy sa môžu líšiť v šírke kanálikov, v počte mliečnych dutín a vonkajšom obryse bradavky. Samozrejme nesmieme zabudnúť na prácu žliaz, ktoré produkujú mlieko. Môže sa konať s rôznymi intenzitami. Ak má jedno prsie vhodnejšie pre malú bradavku a dokonca aj mlieko z neho vedie „rieka“, stane sa obľúbeným dieťaťom. A ak v tomto okamihu povzbudí a povzbudí túžbu jeho strúhaniek jesť iba z „titi“, ktoré mu vyhovujú, odmietne „nenávistných“.

Zranenia a zápaly v oblasti hrudníka sa často odrážajú aj vo veľkosti. Niekedy žena začína liečiť laktostázu alebo mastitídu pomocou gáfru alebo vodky. V skutočnosti tieto pleťové vody pomáhajú nielen odstraňovať ochorenie, ale tiež odstraňujú laktáciu. Stáva sa to preto, že látky v obale pôsobia opačne ako funkcia oxytocínu.

Správne hniezdenie je kľúčom k úspešnému kŕmeniu. Ak sa to nedozvie, na bradavkách sa veľmi skoro vytvoria bolestivé trhliny a zranenia. A samozrejme mama sama nedá dieťaťu bolestivú bradavku. Tento stav môže spôsobiť stres, ktorý je zase spojený s uvoľňovaním adrenalínu, ktorý blokuje laktáciu, alebo odmietnutím dieťaťa z bolestivého prsníka.

Aj expresné mlieko musí byť schopné správne. Hlavnou vecou je rozhodnúť sa, či je skutočne potrebné, aby sa mama vyjadrila. Ak áno, mali by ste pamätať na to, že to musíte urobiť pre každé prsník rovnomerne.

Zarovnanie veľkosti. Ako na to

Začnime s najjednoduchším. To je zo skutočnosti, že vada vznikla v dôsledku skutočnosti, že dieťa sa živí hlavne jedným vláknom iba preto, že to bolo pre matku také výhodné. Napríklad nechce zmeniť svoju polohu v noci a počas dňa to môže byť spôsobené tým, že dieťa nosí popruh na jednej strane. V tomto prípade stačí počas procesu kŕmenia niečo zmeniť:

 1. Vždy je potrebné kŕmiť svoje dieťa jedným z prsníkov, ktoré sú menšie. Potom by mal dostať veľkú dávku mlieka od veľkého a potom by mal znova prejsť na malé.
 2. Omrvinky často chodia spať, zaspávajú alebo spravidla držia „sýkorku“ v ústach celú noc, nechávajú ju pustiť a niekedy ju cmúľajú. V takom prípade mu musíte dať aj malého. Možno bude dieťa rozmarné a bude požadovať ďalšie, viac známe. Potom by ste sa mu mali vzdať, a keď ustúpi, zmeňte jeho pozíciu. Práve v tom okamihu prejde na dlhé cmúľanie, než vstúpi do postele a tým úplne vyprázdni malého.
 3. Krátke aplikácie, takzvané občerstvenie, by sa mali podávať z menšieho prsníka.
 4. Pri nočnom kŕmení je lepšie uprednostniť malé prsia.
 5. Ak sa počas všetkých týchto snáh náhle objaví nepríjemný pocit na väčších prsníkoch a pocit preľudnenia, mali by ste mu dať veľmi krátky čas, aby trochu vysallo dieťa. Iba na odstránenie tohto nepríjemného stavu.

K čomu povedú uvedené akcie?

 • Po prvé, ak je pravdepodobnejšie, že dieťa nasáva malé prsia a vyprázdňuje ho, prispieva tým k produkcii väčšieho množstva mlieka v ňom.
 • Po druhé, ak veľká nie je úplne vyprázdnená, nakoniec v nej zníži laktáciu. A koniec koncov si môžete vychutnať výsledok - menšie prsia sa zväčšia kvôli tomu, že množstvo mlieka v ňom vzrastie a väčšie bude menšie, pretože sa v ňom zníži objem hodnotnej tekutiny.

Dôležité! Po splnení snu o krásnej poprsí je potrebné zabezpečiť, aby arašidy „fungovali“ rovnomerne na oboch žľazách.

Ak je bradavka poranená, oplatí sa postarať sa o jej uzdravenie a naučenie sa a nakoniec správne aplikovať svoje obľúbené dieťa na hruď.

Pozri tiež: Všetko, čo potrebujete vedieť o podložky na dojčenie

Môžete zistiť, ako liečiť bolesť u lekára, a špecialista na dojčenie môže dieťaťu pomôcť správne uchopiť bradavku. Ak vo vašom meste nie sú žiadni odborníci na dojčenie, pozrite si informácie o nich na internete, mnohí odborníci teraz poskytujú rady v oblasti video komunikácie.

Proces korekcie asymetrie pokračuje. Mali by ste počítať s najmenej jedným alebo dokonca dvoma mesiacmi. Aspoň! Samozrejme, po všetkých odporúčaniach a nerobte si odpustky. Potom je výsledok po tomto úsilí zaručený!

Proces korekcie asymetrie pokračuje. Mali by ste počítať aspoň s jedným alebo dvoma mesiacmi, Aspoň! Samozrejme, po všetkých odporúčaniach a nerobte si odpustky. Potom je výsledok po tomto úsilí zaručený!

Ťažké situácie

Sú prípady, keď sú rôzne prsia výsledkom nesprávneho sania. Platí to aj pre negramotnú väzbu. Potom je potrebné, s výnimkou matky, naučiť dieťa správne chytiť bradavku a sať. Ani ho neučte, ale už preškolte.

U matiek niekedy existuje taký znak: obrátená alebo plochá bradavka v jednom z prsníkov. Samozrejme je pre maličkého ľahšie sať z toho, ktorý má normálnu bradavku, a ten „zlý“ je v tejto situácii potupný. Čo robiť

Niekedy stačí nájsť určitú pohodlnú polohu, aby dieťa mohlo normálne uchopiť bradavku. Časom sa to určite natiahne. Ak je tento proces zapojený, je už zložitejšie ho ustanoviť. Hlavnou vecou však nie je dať strúhanku na sanie predmetu, ktorý má podlhovastý tvar (fľaša, figurína) aspoň prvýkrát. Najlepšie je kontaktovať odborníka, ktorý vám všetko povie a povie. A musíte pamätať na to, že dieťa nemá cmúľať bradavky, ale prsia!

Pri nesprávnom čerpaní sa môže vyskytnúť aj chyba. Často sa to vôbec nevyžaduje, ale mama nevie, ako to zastaviť, aby nedošlo k poškodeniu laktácie a poprsie. Tu by sa malo všetko stať podľa určitého režimu. Ak je expresia skutočne nevyhnutná, malo by byť usporiadané tak, aby do malých prsníkov prichádzalo viac mlieka ako do veľkých prsníkov.

Inhibícia produkcie mlieka v jednom z prsníkov môže nastať z rôznych dôvodov: od aplikácie obkladov škodlivých pre laktáciu až po operáciu dojčiacou matkou. Je smutné, ale je možné, že tu stimulácia nepovedie k vyrovnaniu. Ale stojí za to vyskúšať. Dôležité je, že arašidy sa môžu kŕmiť iba jedným prsníkom. Ak chcete obnoviť krásu a symetriu poprsie, je potrebné dokončiť laktáciu nie náhle za 2 až 3 dni, ale hladko a jemne, potom možno v dôsledku postupnosti bude rozdiel rovnomerný.

prevencia

Aby sa predišlo výskytu tohto problému, matky, ktoré dojčia, musia dodržiavať preventívne odporúčania.

 • Aby sa zachovala viditeľná symetria poprsie, uistite sa, že dieťa je rovnomerne kŕmené z oboch prsníkov.
 • V noci by ste nemali dieťa kŕmiť iba jednou z žliaz.
 • Je potrebné správne nanášať omrvinky a vždy ich skontrolovať.
 • Ak dôjde k stagnácii mlieka, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom a nemali by ste byť liečení škodlivými vodami z gáfru alebo alkoholu.
 • Kmeň z prsníkov by mal byť pre dieťa rovnakým množstvom hodnotnej tekutiny, čo by sa malo robiť iba v prípade skutočnej potreby.

Chirurgická oprava vady

Matky často píšu, že tento problém sa po ukončení dojčenia sám odparil. Existujú však situácie, keď asymetria nezmizne. Možno sa tento rozdiel javil príliš neskoro a jednoducho nemal čas na opravu defektu stimuláciou menších prsníkov. Čo robiť v tomto prípade? Некоторые женщины, которые не желают мириться с таким положением дел, решаются на хирургическую операцию.

Здесь нужно уяснить некоторые моменты. Коррекция хирургическим путем, сделанная в хорошо зарекомендовавшей себя клинике опытным высокопрофессиональным хирургом обязательно принесет плоды и вернет красоту женскому бюсту. Pri rozhodovaní o takomto postupe sa však musíte poradiť s lekárom o možnosti dojčenia dieťaťa v budúcnosti (keď plánujete mať viac detí, pretože plány sa môžu zmeniť).

Potom bude plast prebiehať šetrnejšie, aby sa nenarušili kanály a nezanechal počet žliaz nevyhnutných na fungovanie. Stáva sa, že po tejto operácii sa bradavka pohybuje a interferuje s uvoľňovaním mlieka a upcháva mliečne kanály. Preto, aby sa zachovala schopnosť dojčiť dieťa v budúcnosti, chirurgický rez sa vykoná na určitom mieste.

Chirurgická korekcia je počas tehotenstva a dojčenia zakázaná. Zle a odstavenie dieťaťa z GV kvôli kráse jeho poprsie! Aby ste mohli urobiť tento krok, musíte počkať, kým po dokončení kŕmenia neuplynie najmenej šesť mesiacov. Samozrejme, ak pre takúto operáciu neexistuje núdzová indikácia.

Keď sa prejaví asymetria, mama nemusí zúfalstvo. Hlavná vec je, všimnúť si zmeny, okamžite sa vytiahnuť. A určite bude pozitívny výsledok!

Pin
Send
Share
Send
Send