Užitočné tipy

13 spôsobov, ako naučiť dieťa hovoriť za 1, 5, 2-3 roky

Pin
Send
Share
Send
Send


Rodičia sa často stretávajú s problémom vývoja reči u dieťaťa. Nie každý má možnosť kontaktovať logopéda, ale každý sa môže so svojím dieťaťom vyrovnať sám.

Výučba sa môže konať s ktorýmkoľvek dieťaťom v predškolskom veku, mení sa iba prístup: forma hry, tonalita, čas, každá matka pozná svoje dieťa a môže v praxi ľahko vykonávať všetky úlohy spojené s výučbou dieťaťa.

Niekoľko užitočných rád pred začatím kurzu:

  • Dostaňte sa na úroveň dieťaťa, aby sa mohol ľahko pozerať do očí a monitorovať vaše činnosti.
  • Môžete si vziať najmenších na kolená a sami si masírovať tvár a zostávajúce úlohy - nie viac ako päť až sedem minút hravým spôsobom.
  • Výučba sa podľa možnosti koná každý deň a podľa veku dieťaťa nie viac ako 15 minút.
  • Používajte herný formulár v každom veku, inak vás aj najtichšie dieťa prestane počúvať.
  • Nepokúšajte sa robiť naraz všetky tieto úkony: masáže, artikulačná gymnastika sa zvyčajne vykonáva úplne (ale podľa vlastného uváženia tak, aby lekciu dieťa nenudilo) a výslovnosť písmen a jazykových twisterov sa dá rozdeliť podľa dňa.
Foto: 3643825, pixabay.com

Masáž tváre

Samotná masáž tváre, samozrejme, nebude hrať veľkú úlohu, ale v kombinácii s artikulačnou gymnastikou a tréningom hlasovej reči je veľmi užitočná pre čistotu našej reči.

Dajte bábätko pred seba a predvádzajte a vyslovujte svoje akcie, masážou tváre s ním.

1. Prstami jemne pohladte obočím čela a povedzte: „Takto sa milujeme, takto sa modlíme ...“ Obraciame sa na krídla nosa a maxilárnych dutín, nezabudnite však povedať: „Ale aký druh nosa máme, aký druh šnupania máme ... „Potom vyhladíme oblasť okolo pier, lícnych kostí k ušiam a späť:„ Ústa sú naše ústa, vôbec nie si ticho! Uši sú naše uši, uši na vašej hlave! “

2. V rovnakých oblastiach ľahko poklepte končekmi prstov. Hladenie aj poklepávanie sa vykonávajú dvoma rukami, pohyby sú buď proti sebe, alebo v opačnom smere. Nezabudnite stále hovoriť so svojím dieťaťom: „Takto sme krásni! Takto sme poslušní! Takto sme sa pohladili! “ Foto: PublicDomainPictures, pixabay.com

Artikulačná gymnastika

1. Balón.

„A čo je balón? Nafúknite líca! To je ono! “Nafúkame naše tváre ako balón a v rovnakom poradí robíme s masážou rovnaké pohyby.

2. Motor.

"A ako trénujeme vlaky?" Tu-tu, takto vložíme pery do skúmavky! Výborne! “Natiahli sme pery hadičkou, otočte ich v smere hodinových ručičiek, potom proti smeru hodinových ručičiek. Strávenie jednej alebo dvoch minút v jednom smere, rovnaká suma v druhom.

3. Úsmev.

„A ako sa moje dieťa usmieva? Ako sa usmieva na mamu? Takto sa usmieva! “Natiahli sme svoje pery do úsmevu a pritiahli k sebe hadičku, asi jednu alebo dve minúty.

4. Bozk.

"Teraz sa pobozkaj takto mamu!" Imitácia bozku: pery sa natiahnu do trubice, stanú sa elastickými, zaznie zvuk bozku a pery sa uvoľnia. Tiež asi jednu až dve minúty.

5. Kôň.

„A ako povieme„ Stop “koňovi? „Tfpr-tfpr!“ - Takto hovoríme koňa! “. Uvoľňujeme naše pery a vydávame zvuk podobný zvuku použitému na zastavenie koňa - tfpr-tfpr, len bez prestávky a dychu. Cvičenie je veľmi nepríjemné pre pery, preto sa časom rozhodnite sami.

6. Rotik.

"Teraz poďme náš jazyk takýmto spôsobom!" Zdvihnite pery svojím jazykom v smere hodinových ručičiek a proti smeru hodinových ručičiek.

7. Jazyk.

"A uvidíme, kto má jazyk dlhšie, s mamou alebo tebou, dobre, opakuj po mame!" Dotknite sa jazyka najprv horného pera, potom dolného, ​​potom rohu ľavej strany a rohu pravej strany úst. Foto: timkraaijvanger, pixabay.com

A nakoniec, dvoma rukami napodobňujúcimi umývanie, zdvihnite tvár a krk, jemne, dlhšie, trite od čela, v maxilárnych dutinách, k krku.

Po artikulačnej gymnastike vyslovujeme samohlásky. Najčastejšie sú samohlásky samy vyslovované omnoho presnejšie a bez problémov sa učia. Ale neobťažuje sa s nimi pracovať.

A - a - a - prvýkrát, keď to vyslovíme krátko a náhle. Veľmi starostlivo, bez namáhania čeľuste, aby nedošlo k dislokácii čeľuste!

aaaaaa - dlhý zvuk jedným dychom bez zvýšenia alebo zníženia intonácie.

Rovnakým spôsobom vyslovujeme ostatné písmená - „Oooh“, „oo-oo-oo“, „oo-oo-oo“, „ee-ee“, „ee-ee“, „eo-eo-ee“, „a "a", "y-y-y."

Výcvik spárovaných spoluhlások (vyslovte niekoľko minút ako jazykový twister, pre zmenu môžete jazykový twister nahradiť melódiou). Po každom liste je vhodné za prítomnosti tohto listu uviesť jazykový twister.

B - Boo-bo-ba-ba-bi-by

P - Po-Po-pa-pe-pi-py

W - Woo-wah-wah-wi-you

F - Fu-fo-fa-fi-fi

G - Gu-go-ha-ge-gi-by

K - Ku-ko-ka-ke-ki-ki

D - Do-do-da-de-de-dy

T - Tu-ta-ta-ti-ti

F - pani pani

Sh - Shu-sha-sha-ona-shi-plachá

Z - Zo-zo-za-zi-zy

S - Su-so-sa-se-sy-sy

Prečo sú tieto a podobné triedy dobré - dajú sa hrať hravým spôsobom, kdekoľvek: na klinike, v lietadle, prechádzkou po ulici.

Jemné motorické zručnosti priamo súvisia s rozvojom reči, takže nezabudnite masírovať dlane dieťaťa, ako napríklad v nich sú za to zodpovedné body. Môžete si vziať nie príliš tvrdé štetce, masírovať v smere hodinových ručičiek a naopak, hovoriť:

Ježkovia, ježkovia
hladil kľučky.
Dievčatko (malý chlapec)
sa naučí hovoriť!

A tiež robte žiadosti so svojím dieťaťom, rozdeľujte rôzne obilniny, korálky šnúr, sochárske remeslá vyrobené zo slaného cesta alebo plastelíny, pomocou starých ruských materských rýmov rozvíjajte jemné motorické zručnosti (napríklad Strieborná biela, Chlapec a prst).

Ak matka bude venovať náležitú pozornosť vývoju detskej reči, naučí sa hovoriť veľmi rýchlo a čo je najdôležitejšie - správne.

Pin
Send
Share
Send
Send