Užitočné tipy

Ako vyčistiť váš šatník: tajomstvá dokonalého šatníka

Pin
Send
Share
Send
Send„Uvádzaním vecí do poriadku doma dávate veci do poriadku,“ hovorí Marie Kondo a mnoho príkladov šťastných premien naznačuje, že sa všetko deje týmto spôsobom.

30-ročnej japonskej žene sa už raz a navždy podarilo pomôcť tisícom ľudí po celom svete, aby ju vyčistili. Jej kniha Magic Cleaning sa okamžite stala bestsellerom a vyšla vo viac ako 30 krajinách. Minulý rok časopis Times zahrnul Marie medzi stovky najvplyvnejších ľudí na planéte.

Ako dievča, ktorá sa žartom nazýva, je „zrodená čistička“, čítala časopisy pre ženy v domácnosti už od svojich piatich rokov, a keď sa stala trochu staršou, začala vážne hľadať ideálne metódy na vytvorenie ideálneho poriadku. Po otestovaní stoviek techník v praxi si Marie vytvorila svoj vlastný systém - nielen súbor pravidiel organizácie, ale skutočné školenie, ktoré premení aj neznášaného chaotického človeka na elegantného človeka.

Podľa Marie Kondo je udržiavanie poriadku v dome veľmi jednoduché. Ak to chcete urobiť, musíte vykonať iba dve akcie - rozhodnúť, čo treba vyhodiť, a správne umiestnite, čo chceme uložiť. Ak neurobíte chyby, účinok spätnej akcie nás neohrozí - chaos domu a šatníka sa nikdy nevráti.

„Opačný efekt sa vyskytuje, pretože ľudia sa mylne domnievajú, že čistenie bolo vykonané starostlivo, keď v skutočnosti iba čiastočne triedili a ukladali veci na uskladnenie,“ hovorí Marie a ponúka jej akčný plán.

Všetko čistíme naraz

Usporiadajte veci tak, aby narazili čo najrýchlejšie a najúplnejšie - prvé tajomstvo perfektné čistenie. Vďaka rýchlosti okamžite uvidíte výsledok svojho úsilia a nestratíte inšpiráciu, zatiaľ čo pohyb v malých krokoch povedie len k sklamaniu: „každý deň sa trochu čistí - a budete sa čistiť navždy.“ “

V žiadnom prípade nepremieňajte čistenie na nekonečné nudné povinnosti! „Čistenie je špeciálna udalosť, ktorá sa stane raz za život.“ V budúcnosti budete musieť umiestniť veci len na miesta, kde by mali byť, a to sa nakoniec stane zvykom v bezvedomí.

Vytváranie dokonalého životného štýlu

Predtým, ako urobíte inventár svojho šatníka, premýšľajte o tom, aký životný štýl je vám najbližší, ako by ste chceli bývať v ideálnom prípade. „Ak tento krok preskočíte, nielen oddialite celý proces, ale vystavíte sa aj oveľa väčšiemu riziku obrátenej akcie.“

Čo by ste chceli robiť? Čo ťa povzbudzuje? V ktorom oblečení sa cítiš najlepšie? Snívajte a vizualizujte - čím premyslenejší a podrobnejší obraz, tým lepší je výsledok.

Vyhoďte to, zahoďte a znova vyhoďte

Úplná likvidácia odpadu - možno hlavné tajomstvovyhnúť sa neporiadku. Tu Marie Kondo nerobí žiadne kompromisy: v prípade, že test zlyhá, je potrebné všetko vyhodnotiť a rozhodne poslať do vrecka na odpadky. Budete prekvapení, koľko zbytočného sa vo vašej domácnosti nazhromaždilo - spravidla ide o desiatky alebo dokonca stovky 50-litrových vriec.

Predpokladom pre vyčistenie - trpezlivosť a dôslednosť: „Nemysli ani na čistenie vecí, kým neukončíš proces zbytočného! - varuje Kondo. „Nedodržanie tohto poriadku je jediným dôvodom, pre ktorý ľudia nemôžu dosiahnuť neustály pokrok.“

Láska, nie výpočet

Ako sa rozhodnete, čoho sa zbaviť? Väčšina z nás je racionálna. Marie Kondo ponúka úplne odlišný prístup: „Nechajte veci tak, ako ich máte radi, a nie„ len tak! “Argumenty„ Možno to budem potrebovať neskôr “alebo„ vyhodiť to - odpad “, neváhajte a nechajte to za sebou. Nakoniec, ako ukazuje prax, ak chcete nájsť aplikáciu, môžete použiť akýkoľvek predmet.

„Najlepším spôsobom, ako sa rozhodnúť, čo si ponechať a čo zahodiť, je vyzdvihnúť každú položku a pýtajte sa sami seba: „Je to pre vás šťastné?“ Je potrebné nielen otvoriť šatníkovú skriňu a pri pohľade na ňu „diagonálne“ rozhodnúť, že všetko, čo je v nej, vás poteší. Musíte vyzdvihnúť každú handru. Keď sa dotknete odevu, telo naň reaguje. “

Odvolanie na kategóriu „pohodlné domáce oblečenie“ je zakázané!

Zvyk zanechania oblečenia, ktoré v nich nechcete „relaxovať“ doma, vedie nielen k neporiadku v šatníku, ale kradne aj radosť. Hodiny strávené doma sú drahocenným časom, preto neznižujte jeho hodnotu darovaním toho, čo nechcete nosiť.

„Skutočné mrhanie nie je zahodenie vecí, ktoré sa vám nepáčia, ale ich nasadenie. Presne preto, že vás doma nikto nevidí, dáva väčší zmysel posilňovať pozitívny obraz o sebe oblečením, ktoré milujete. “

Zadanie objednávky do kategórií

Upratovanie vykonávať na základe miesta (napríklad dnes - v skrini, zajtra - v komoda), z hľadiska Marie Kondo, fatálna chyba. Pretože väčšina z nás má rovnaké veci uložené na niekoľkých miestach, často v celom byte. V takýchto podmienkach je veľmi ťažké posúdiť, čo treba nechať. Rovnaká práca na rôznych miestach navyše neprináša nadšenie a čistenie je nekonečné.

Marie odporúča myslite skôr na kategóriu ako na miesto, Namiesto toho, aby ste veci usporiadali na nejakej polici v skrini, si stanovte cieľ zaoberať sa napríklad topánkami alebo posteľnou bielizňou. Priveďte všetky veci z jednej kategórie na jedno miesto a až potom začnite s nimi pracovať - ​​potom nič nepovšimne.

Je lepšie začať s tými kategóriami, v súvislosti s ktorými je ľahšie rozhodnúť, čo zahodiť a čo odísť. Keď príde na rad zložitejšie veci, budete sa cítiť oveľa istejšie.

Pokiaľ ide o oblečenie, Marie Condo odporúča nasledujúce postupnosť:

• Topy (košele, svetre, mikiny atď.)
• spodné časti odevov (nohavice, sukne atď.)
• Oblečenie, ktoré je potrebné zavesiť na vešiak (bundy, bundy, obleky atď.)
• Ponožky
• Spodná bielizeň
• kabelky atď.
• Doplnkové predmety (šály, opasky, klobúky atď.)
• Špecializované oblečenie (plavky, uniformy atď.)
• Topánky

Ak budete postupovať podľa tohto poradia, vykonáte všetku prácu bez váhania a prekvapivo rýchlo dosiahnete viditeľné výsledky.

Pre každú vec - zvláštne miesto

Po výberovom konaní bude váš šatník dýchať oveľa voľnejšie - spravidla nezostane viac ako tretina oblečenia z pôvodného objemu. Teraz je čas toto všetko odstrániť! Hlavným pravidlom je nájsť najvhodnejšie miesto pre každú vec a naučiť sa, ako ju okamžite vrátiť, len čo to skončí. Ako bonus dostanete nielen poriadok, ale aj to, čo možno pripísať „kúzelnému“ čisteniu: „Veci, ktoré majú svoje vlastné miesto, kde sa každý deň vracajú k odpočinku, sú životom plným.“

Táto požiadavka môže vyzerať zastrašujúco, ale v praxi je to celkom jednoduché. „Miesto pre každú vec je potrebné určiť iba raz. Vyskúšajte to! Výsledky vás ohromia. Zastavíte nákup viac, ako potrebujete. Vaše veci sa už nebudú hromadiť. “

Položky toho istého typu sa musia držať spolu.

Podľa Marie Congo je jej spôsob skladovania mimoriadne jednoduchý: „skladujte všetky veci toho istého druhu na jednom mieste a zabráňte tomu, aby sa skladovacie miesta vplížili po dome.“ Môžete rozdeliť veci do niekoľkých kategórií, ale určite dodržujte toto pravidlo.

Cíťte, čo by malo byť spolu, a vyberte si pre ne najvhodnejšie miesto.

Ak v byte býva niekoľko ľudí, každý by mal mať vlastný úložný priestor. To je nesmierne dôležité a ... zázračné - dokonca aj malé deti sú upratané a majú samostatné miesto, kde sú všetky ich veci.

Maximálna jednoduchosť, žiadne špeciálne nástroje

V súčasnosti, keď sa ponúka veľké množstvo zariadení na uľahčenie skladovania, je takáto rada zaráža. Marie Kondo však trvá na tom: vzdajte sa sofistikovaných stratégií, najlepším riešením je jednoduchosť. A ako optimálny skladovací kontajner navrhuje použitie krabíc na obuv a priehľadných plastových krabíc.

„Vyskúšal som všetky druhy modulov na ukladanie dát, ale nikdy som nenašiel nič, čo by stálo zadarmo a zároveň by malo mať vynikajúcu kvalitu. krabica na obuv, Získala nadpriemerné známky za všetky moje kritériá: veľkosť, materiál, trvanlivosť, ľahké použitie a príťažlivosť. “

Skladujte vertikálne

Marie Kondo venuje tejto chvíli osobitnú pozornosť a mnohí ju majú KonMari Je spojená s vertikálnym ukladaním. Hromady vecí sú istým spôsobom neporiadku, hovorí Marie. Okrem toho je mimoriadne nepohodlná a vedie k tvorbe záhybov na odevoch v dôsledku tlaku, ktorý vytvárajú veci ležiace na vrchu.

„Držím vo zvislej polohe všetko, čo je možné, vrátane oblečenia, ktoré zložím a položím„ na hranu “do zásuviek, a pančucháče, ktoré valím a vkladám do škatule s valcami. To isté platí pre kancelárske potreby a kancelárske potreby: či už ide o škatule so sponkami, páskami alebo gumami, postavil som ich do zvislej polohy. Dokonca aj môj laptop je na poličke ako skutočný zápisník. “


Hlavným spôsobom skladovania je skladanie

Pre mnohých z nás je najbežnejšou metódou ukladanie oblečenia na vešiakoch, ale podľa Marie Kondo nie je ani zďaleka optimálna. Z hľadiska úspory miesta visí veľa na skladanie. „Pri skladaní sa zmestí 20 až 40 kusov oblečenia do jedného priestoru, ktorý je potrebný na zavesenie 10 vecí.“

Marie odporúča riadiť sa vnútorným pocitom a určiť, ktoré oblečenie je lepšie zložiť a ktoré zavesiť. Existujú veci, ktoré priamo protestujú proti skladaniu - napríklad značkové oblečenie alebo šité z ľahkých tkanín. V takom prípade pripravte vešiaky a v ostatných záhyboch.

Skladanie je forma dialógu s naším šatníkom. Jemne vyhladzujúce odevy ich posilňujeme a naplňujeme ich pozitívnou energiou. „Správne skladanie napína látku, vyhladzuje vrásky, zvyšuje pevnosť a životaschopnosť materiálu,“ hovorí Marie Kondo.

Schopnosť skladať je skutočným umením, ale venujte čas jeho zvládnutiu. Pomôžu vám aj príručky o knihách a videu Mari, ktoré sú voľne dostupné online. Hlavnou úlohou je vytvoriť jednoduchý obdĺžnik pre každú vec, ktorá si vyberie typ pridania, ktorý mu vyhovuje.

Visíme podľa kategórie

Správne zavesenie - to znamená ukladanie oblečenia jednej kategórie vedľa seba, rozdelenie priestoru skrine na časť oblekov, šiat, bund, atď. „Veci, podobne ako ľudia, majú tendenciu sa cítiť lepšie v spoločnosti„ rovnako zmýšľajúcich ľudí “, ktoré sú veľmi podobné typu.“ Uplatnením iba jedného z týchto pravidiel môžete dosiahnuť výrazné zlepšenie v organizácii vašej šatne.

Oblečenie vložte do šípok hore a vpravo.

Zapnite si šatník - oblečte si šaty tak, aby sa „vzlietli“. Za týmto účelom položte ťažšie predmety naľavo a ľahšie položky napravo. „Čiary, ktoré smerujú nahor, vyvolávajú pocit väčšieho pohodlia. Ak použijete tento princíp pri organizovaní šatníka, môžete dať jeho obsahu oveľa inšpiratívnejší vzhľad. “

Ťažké veci zahŕňajú dlhé, husté a tmavé veci, keď sa pohnete doprava, veci sa skrátia, ľahšie a ľahšie. Závesné podľa kategórie bude vyzerať takto: vrchné oblečenie by malo visieť v ľavom ľavom rohu, za ktorým by nasledovali šaty, vesty, nohavice, sukne a blúzky. Toto je základné poradie. Na princípe „od ťažkého po ľahké“ je oblečenie umiestnené v každej kategórii.

„Niektorí môžu pochybovať o tom, že pozornosť na také maličkosti môže spôsobiť veľkú zmenu, ale prečo strácať čas pochybnosťami, či použitie tejto úžasnej mágie dokáže udržať vaše oblečenie v poriadku? Bude trvať dosť dlho, než si zorganizujete šatník, tak mi verte a vyskúšajte to. Nezabudnite však, že na začiatku by ste to mali zredukovať a nechať iba tie veci, ktoré naozaj milujete. “

A pamätajte - správne vykonané čistenie má kúzelný efekt, pretože upratuje nielen veci. Mnoho klientov Marie Kondo po „reštarte“ svojho domova si uvedomilo, čo skutočne chcú robiť a čo im dáva radosť. „Čistenie je metóda inventára, ktorá nám ukáže, čo skutočne sme».

Proces čistenia šatníkov

Predtým, ako sa pustíte do kompetentnej organizácie priestoru, stojí za to „roztriediť suť“, študovať to, čo sa zvyčajne ukladá do hlbokých vnútorností skrine. Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel.

 • Práca od nuly. Posun odevov z miesta na miesto v skrini zabalenej do očnej bulvy nemá vôbec žiadny zmysel. Vytiahnite všetko z nábytku, usporiadajte a triedite. Až po tomto jednoduchom podvodu sa všetky úhľadné hromady hromadia späť. Zaručujeme, že určite nájdete veci, na ktoré ste už zabudli.

 • Kontrola oblečenia na sezónu. Pred zaslaním letného alebo zimného oblečenia v pohotovostnom režime ich dôkladne skontrolujte. Tlačidlo vyšlo, prišilo, objavila sa škvrna. Prineste každú položku v úplnej bojovej pripravenosti, aby sa v prípade potreby vytiahla zo šatníka, nasaďte sa a pokračujte v práci. Súhlasíte, bude to nepríjemné, keď v prvom mraze vytiahnete vašu bundu, na ktorej je zips rozbitý alebo je na rukáve vysadená škvrna.

 • Nemôžete zavesiť to, čo je ľahšie zložiť alebo naopak. Vyvíja sa: veci zdobené korálkovými výšivkami, kašmírové predmety, šatníkové predmety vyrobené z denimu alebo akýchkoľvek jemných textílií. Vešiak: nohavice, šaty, košele, sukne.

 • Minimalizmus v kolónkach. Mínus ukladania vecí v škatuliach je vytvorenie neistej štruktúry, ktorá siaha až k stropu. Ak sú sezónne kontajnery skladované v takýchto kontajneroch, potom je táto možnosť prijateľná, ale pre každodenné potreby sa obmedzte na niekoľko škatúľ. Veľké množstvo kartónových škatúľ bude nevhodné vybrať a umiestniť na miesto.

 • Nezúfajte, ak nemôžete vyjsť von navždy. Potreba rozvíjať návyk.
 • Zabezpečiť predaj. Pre každú novú maličkosť existujú dve staré, ktoré by ste sa mali dlho zbaviť. Charitatívne nadácie, detské domovy, osoby v núdzi - veľa miest, kde bude zbytočný predradník prospešnejší ako ležanie v šatníku.

Život hacks pomôcť organizovať priestor

Predpokladajme, že ste si vybrali oblečenie, ktoré potrebujete, teraz zanalyzujeme niekoľko efektívnych trikov, ktoré významne rozšíria využiteľnú oblasť.

 • Nálepky s fotografiami. Ideálne pre milovníkov obuvi. Môže byť ťažké nájsť správny pár medzi podobnými škatuľami. Vytlačte fotografiu každého páru a priložte ju k škatulkám. To isté sa dá urobiť aj v detskej skrini, takže si dieťa bez problémov, sĺz a výčitiek zvykne na nezávislosť.

 • Kľúče na kovové plechovky. Vsuňte háčik ramien do hliníkového krúžku, do druhého oddelenia, prevlečte druhý vešiak. Bude o niečo nižšia. Pomôže to vyčistiť šatník odevom a zdvojnásobením voľného priestoru.

 • Vešiak na šperky pochádza z držiaka uterákov. Vezmite si bezplatnú poličku do šatníka, posilnite držiak, toto riešenie rýchlo rieši problém neustále rozptýlených šperkov alebo strateného náramku.

 • Hľadáme ďalší priestor. Usporiadanie poriadku v malom šatníku vyžaduje fikciu. Neváhajte a choďte mimo skrinku, vezmite si drôtovú poličku, položte na ňu topánky, tašky alebo rukavice na podpätku.

Dôležité! Obuv sa musí najskôr dôkladne umyť.

 • Vešiak na okuliare. Pohodlné, jednoduché a bez nákladov. Vešiak na farbu lakujte zaujímavou farbou pomocou laku na nechty alebo spreja. Pripevnite ju na stenu šatníka a na priečku zaveste slnečné okuliare v rade.
 • Špendlíky na ukladanie šatiek. Prilepte požadovaný počet drevených špáradiel na úzku dosku a počkajte, kým lepidlo nezaschne. Dosku pripevnite k stene alebo ku dverám kabinetu a teraz budú šatky a odcudzenia vždy v poriadku a na dohľad.

 • Zásobníky na papiere, ktoré sa často nachádzajú v každej kancelárii, pomôžu upratať oblečenie a šperky. Podpíšte každú položku, aby ste sa pri hľadaní správnej maličkosti nehádali.
 • Zásada „týždňov“ pomôže udržiavať poriadok počas celého týždňa. Naplánujte si, čo sa má nosiť v daný deň v týždni. Každú súpravu oblečenia zaveste na vešiak spolu s príslušnou nálepkou označujúcou deň v týždni.

 • Zázračná taška. Prišite starý obliečka na vankúš na starú obruč a priestorné úložisko je pripravené na najrôznejšie veci. Takéto zariadenie je namontované na vnútornej strane dverí skrinky.
 • Stojan na viečka z panvíc sa zmení na miesto kompaktného a krásneho uloženia kabeliek.

Základné princípy čistenia skrinky

 • Vrstvený vešiak na šaty. Tieto ramená šetria miesto a umožňujú vám uložiť viac vecí na jednom ramene.
 • Rod. Можно постараться и разместить штанги для плечиков в два ряда или на нескольких уровнях.

 • Бельевые органайзеры. Убойная сила мелочей лишь в том, что их много. Мелкие предметы- трусики, носки, бюстгальтеры, колготки- их организовать сложно, а это сразу определяет беспорядок к комоде и длительное время сборов. Nakupujte alebo vyrábajte organizéry na bielizeň s malými priehradkami.

Čo je potrebné pamätať pri používaní šatníka

 • Pred zložením do šatníka vetrajte kabát.
 • Pred dlhodobým skladovaním v plastových vreckách ich vyperte, vetrajte a skladajte.

 • Pravidelne otvárajte vetracie dvere tak, aby sa z nich vyparil zápach potu a parfumu.
 • Odporúča sa, aby dlhé šaty alebo nohavice boli vyhodené cez trempelový priečny nos a potom boli vyčistené v skrini. Oblečenie sa teda nerozprestiera a neznečistí ho prach, ktorý sa často usadzuje na dne.

 • Raz za mesiac musíte utrieť prach a vetrať nábytok.

Pravidlá čistenia v kuchynských skriniach

„Šťastie“ usporiadať veci do kuchynských skriniek sa zvyčajne oneskoruje o víkende. Tento postup vyžaduje toľko času a úsilia, že nemusia zostať na dovolenke. Povieme vám, ako rýchlo vyčistiť skrinku v kuchyni bez väčších problémov.

 • Opakovanie. Zoberte si súpis, určte, aký druh riadu potrebujete a ktorý nepoužívate. Vyteká panvica? Kvetinárstvo nie je relevantné? Bez ľútosti, pošlite všetko zbytočné na nezdravé. Uistite sa, že nemôžete šetriť na zdraví.

 • Kompetentné zoskupenie. Obilniny, konzervy a iné výrobky dlhodobého skladovania sa pohybujú vyššie. Jedlá, ktoré sa používajú každý deň, sú na dĺžku ramena. Na spodné police umiestnite čaj, cukor, kávu a ďalšie podobné výrobky. Veľké zhluky umiestnite do hĺbky políc a tie menšie sú pred nimi.

 • Poradie v skriniach v kuchyni nezávisí od jeho veľkosti. Kúpte si ďalšie doplnky a držiaky na riad. Pripevnite ich na vnútornú stranu dverí.
 • Priehľadné nádoby na obilniny - krásne a pohodlné riešenie, aby ste nehľadali ten správny produkt.

 • Kupujte police, držiaky, háčiky a ďalšie zariadenia, ktoré nielen pomáhajú zavesiť všetky náčinie, ale tiež zdobia miestnosť.

Navrhované nápady vám pomôžu krásne a esteticky umiestniť veci do šatníka, správne usporiadať užitočnú oblasť a ľahko udržiavať dokonalý poriadok na každej polici.

Šatníková burina: nemôže byť vyhodená

Špecialista na upratovanie domu, v práci a v živote vo všeobecnosti naznačuje, že zmena začína. zo šatníka. Aké objavy nás čakajú, ak z nich vyhodíte všetky dostupné oblečenie na posteľ? Aký je princíp rozhodnutia: vec vyhodiť alebo ju opustiť? A aký malý zoznam stojí za to zavesiť na dvere šatníka a vložiť ich do peňaženky?

Slnko ešte nevystúpilo a už sa blížite ku svojej šatníku, aby ste si vybrali oblečenie na nasledujúci deň. Kam šli nohavice, ktoré idú s touto bundou? A na košeli - to je otravné! - spot. Ako je možné, že oblečenie je more, ale nie je čo nosiť? A vy, namiesto toho, aby ste sa zastavili pri šatníku na ceste do kuchyne iba päť sekúnd a bez problémov si vyberali šaty, strávte desať minút a veľa nervov na túto zdanlivo jednoduchú úlohu. A to všetko kvôli chaosu, ktorý prevláda v uzavretom priestore šatníka.

Vo vašej domácnosti a kancelárii sú stovky miest, kde môžete začať bojovať proti haraburdí, ale mojou najobľúbenejšou je šatník v spálni. Koniec koncov, riadny šatník vás môže dobiť v dobrej nálade od skorého rána po celý deň.

Druhým dôvodom, prečo odporúčam začať so šatníkom v spálni, je jeho malá veľkosť. Pokiaľ nežijete v kaštieli, kde je pre vaše oblečenie vyhradené celé krídlo, potom šatník pravdepodobne zaberá plochu menšiu ako dva metre štvorcové. (Napríklad moja je o niečo viac ako meter.) Po oslobodení šatníka z koša okamžite uvidíte výsledky svojho úsilia, a to vás bude inšpirovať, aby ste pokračovali v úsilí o uvoľnenie životného priestoru.

"Weeding" šatník

Najprv musíte zistiť, aké oblečenie a koľko máte. Ak doma ukladáte odevy na rôznych miestach (napríklad na chodbe sú kabáty a klobúky av suteréne sú karnevalové kostýmy, ktoré nosíte mimoriadne zriedka), zoberte ich všetky do spálne. Vaším prvým cieľom je umývať a čistiť absolútne všetky veci, ktoré máte, a zbierať ich na jednom mieste. Možno to otvorí oči vašim zásobám.

Odstráňte plastový obal z oblečenia, ktoré skladuje, a balenie čistiacich prostriedkov zabalte, aby ste ich chránili pred kontamináciou počas prepravy. Postupom času sa začína rozkladať, poškodzuje tkanivo a zanecháva na ňom škvrny. Vystrihnite všetky farebné identifikačné štítky pripevnené k čistenému odevu, pretože na látku sa môže tlačiť papierová farba. Na dlhodobé skladovanie odevov (na zvláštne príležitosti a obleky) sa hodia lepšie bavlnené vrecká alebo z odolných plastových materiálov.

Keď umývate, čistíte a zhromažďujete všetky svoje veci na jednom mieste, odpovedzte na nasledujúce otázky:

 1. Aký je váš postoj k oblečeniu?
 2. Aké oblečenie máte (pracovné, školiace, elegantné)?
 3. Sú v šatníku nejaké vzory (opakujúce sa farby, štýly, veľkosti, sezónne doplnky)?

Priznávam, že prvá otázka je príliš osobná. Stále mu však treba odpovedať. Ak sa pri pohľade na hory oblečenia bojíte prehnaného množstva, je to určite znamenie, že je čas zbaviť sa mnohých vecí.

Odpoveď na druhú otázku vám poskytne rady o tom, kde začať s odstraňovaním koša. Ak len zriedka chodíte na oslavy alebo na oficiálne udalosti, ale máte tri smokingy alebo pätnásť plesových plášťov, je zrejmé, ako uvoľniť miesto v skrini. Rovnaký prístup platí aj pre tréningové odevy: ak ho nebudete nosiť, rozhodne sa ho zbavte.

Odpoveď na tretiu otázku určí kritériá na rozdelenie vecí do dvoch kategórií - tie, ktoré zostávajú vo vašom šatníku, a tie, ktoré sa budú musieť rozlúčiť.

Pravdepodobne máte určité preferencie oblečenia. Možno si všimnete niektoré vzory pri výbere farieb (napríklad kategoricky neprijímam jasné farby) alebo tkaniny (takmer všetky moje veci sú vyrobené z prírodných vlákien), alebo strihané (tesné odevy dávam prednosť vreckovým).

Paralelne (zatiaľ čo sú všetky šaty vyložené na posteľ) vyhodnotte stav svojho šatníka (ale najskôr ho úplne zadarmo) Aké je to? Vyžaduje si skrinka opravu? Spĺňa vaše požiadavky na skladovanie? Ak je potrebné prelakovať, opraviť, vysať, vybaviť ďalšími háčikmi alebo novými lamelami alebo vykonať akékoľvek ďalšie práce, urobte to hneď, keď je prázdny. Nakoniec, jeho veľkosť určuje počet vecí, ktoré môžete mať, nezabudnite na to pri pokračovaní v triedení vášho šatníka.

Váš štýl oblečenia

Oblečenie hovorí o nás veľa, či už to chceme alebo nie. Ak si obliekam tričko a džínsy, znamená to, že v nasledujúcu hodinu sa určite nebudem ženiť a nebudem chodiť do kancelárie, kde je akceptovaný obchodný zákonník.

Bol by som rád, keby ste premýšľali o individuálnom štýle a analyzovali trendy, ktoré ste si všimli vo svojom šatníku. Máte nejaký štýl obliekania? Čo podľa vášho názoru vyzerá oblečenie pre vás výhodnejšie a pracuje na vašom obraze? Nasledujúce odporúčania vám pomôžu rozhodnúť o osude vecí a vybrať tie, ktoré si zaslúžia miesto vo vašom šatníku.

 1. Táto vec by mala predstavovať váš aktuálny štýl a obrázok, v ktorom sa chcete objaviť pred ostatnými.
 2. Táto vec by mala dobre sedieť na vás, byť vo forme.
 3. Mali by ste ho skombinovať s najmenej dvoma ďalšími položkami vo vašom šatníku.
 4. Môže sa nosiť s topánkami, ktoré máte (to isté platí pre topánky: musí to byť v súlade s oblečením, ktoré máte).
 5. Výrobok musí byť v dobrom stave a nevyžaduje opravu.
 6. Dostupnosť miesta na uloženie.
 7. Páčilo by sa vám, keby ste túto vec nosili (topánky by nemali byť príčinou pľuzgierov).
 8. V priebehu budúceho roka by sa mala predložiť aspoň jedna príležitosť, aby sa táto vec dala na vedomie.

Ak chcete, pridajte do tohto zoznamu niekoľko ďalších položiek podľa vlastných preferencií. Napríklad som mal "Nič Orange." Ak žijete v tropickom podnebí, pravidlo „Žiadne svetre“ vyzerá celkom logicky. Doplnenie zoznamu sa riadi zdravým rozumom.

Užitočné rady. Myslím si, že stojí za to vytlačiť pravidlá, ktoré ste navrhli, a upevniť plachtu na vnútornej strane dverí šatníka alebo na iné ľahko prístupné miesto. Hlavná vec je, že sa s nimi môžete vždy skontrolovať. A po umiestnení vecí do šatníka v poriadku odporúčam vytlačiť pravidlá na malý formát, vložiť do peňaženky a skontrolovať pri každom nákupe.

Módna veta

Je preto na čase rozhodnúť sa, ktoré veci opustiť a ktoré odstrániť z šatníka (a z vášho života) navždy. Začnite triediť veci naskladané na hromadu na posteli zhora a distribuujte ich do troch skupín: tie, ktoré chcete opustiť, kandidátov na odstránenie a vyžadujúce opravu. Zoradiť podľa zoznamu pravidiel a prispôsobenia vecí vášmu štýlu.

Máte tri celé modré ľanové košele? A potrebujete všetky tri? Ak je v šatníku dostatok miesta pre jedného, ​​nechajte ten, ktorý sa hodí k vášmu oblečeniu lepšie ako ostatné (pravidlá 3 a 4), v ktorom najčastejšie počúvate komplimenty od priateľov (pravidlá 2 a 7).

Našli ste štyri čierne roláky v halde na posteli? A všetky štyri si stále zachovávajú svoju farbu alebo sa už čiastočne vybledli častým umývaním? Zbavte sa tých, ktorým už viac nehovoríte (pravidlo 5), ako aj tých, ktoré nezodpovedajú vášmu štýlu (pravidlo 1).

Mnoho odborníkov na obozretnú organizáciu učí, že je potrebné vyčistiť šatník od všetkých vecí, ktoré ste za posledných šesť mesiacov nikdy nenosili. Dobré pravidlo, ale iba vtedy, ak žijete v oblasti, kde je takmer vždy rovnaké obdobie. Väčšina z nás však žije v striedajúcich sa obdobiach, takže povedzme, že sveter alebo plavky môžu ležať v skrini nečinne šesť mesiacov alebo dlhšie.

Preto namiesto pravidla „šesť mesiacov“ navrhujem použiť pravidlo „sezónne“. Znie to takto: ak je sezóna u konca a počas tejto doby ste sa nikdy nedali na vhodnú vec, zbavte sa jej.

V pojme „sezóna“ nemám na mysli kalendár, ale širší význam. Napríklad mám krásny čierny klasický kostým, ktorý nosím výlučne na pohreb. Našťastie to môže trvať niekoľko rokov, kým to znova potrebujem. Nemám čas ani peniaze na zakúpenie nového čierneho obleku zakaždým v prípade takého smutného podujatia, a preto považujem tieto šaty za sezónne - teda určené na pohrebnú sezónu.

Ďalším krokom je triedenie dovolenky. Najprv skontrolujte, či máte v šatníku a komore dostatok miesta na všetky vaše prepustené šaty. Ak nie, budete musieť dôkladnejšie filtrovať veci z uvedenej kategórie. Ak stále potrebujete znížiť počet odevov, ďalším kritériom pre jeho kontrolu bude kvalita predmetu (dobre ušitá z odolnej tkaniny vydrží dlhšie) alebo ľahkosť prania (čo zníži potrebu služieb chemického čistenia).

O tom, ako načítať veci späť do šatníka - nabudúce.

Odporúčania na triedenie vecí

Dokonalý poriadok v skrini sa začína zbavením nepotrebných vecí. Rozdeľte obsah skrine na niekoľko hromád:

 • veci, ktoré často používate
 • veci, ktoré vám nevyhovujú, nie ste vhodné veľkosťou alebo sa nepoužívajú dlhšie ako rok,
 • opotrebované, stratené položky vzhľadu.

Posledný zväzok by mal ísť do koša bez ľutovania. Druhý balík môžete dať priateľom alebo darovať prístrešia. Ostatné veci z prvej hromady budú uložené v skrini.

Ako umiestniť zoradené položky do obmedzeného priestoru skrinky? Zoskupte ich podľa niektorého z nasledujúcich znakov:

 • podľa typu - najjednoduchší a najbežnejší spôsob triedenia vecí. Súčasne sú tričká umiestnené na samostatnej polici, sukne majú svoj vlastný roh a košele sú umiestnené vedľa košiel. To isté platí pre spodnú bielizeň, ponožky, šatky - každý druh odevu má poličku alebo zásuvku. Takáto organizácia vám umožní rýchlo získať správne džínsy bez toho, aby ste museli prelomiť hromadu podstielky alebo blúzky,
 • podľa príslušnosti k rodinným príslušníkom - keď sú veci otca, mamičky a detí umiestnené v spoločnej skrini, je lepšie prideliť jednotlivým poličkám alebo barom vešiaky. Ak vám priestor nedovolí túlať sa, môžete sa uchýliť k použitiu ramien rôznych farieb: napríklad modrá - otcovi, červená - matke, zelená - dieťaťu,
 • farebne - tento spôsob umiestnenia má svoje výhody. Vrchnú časť oblečenia môžete usporiadať od svetla po tmu a spodnú časť od tmy po svetlo, aby bolo ľahšie zostavovať súpravy, alebo zoskupovať všetky veci podľa odtieňov v poradí striedajúcich sa farieb dúhy. Tak či onak, táto metóda výrazne ušetrí čas a rozveselí sa,
 • podľa dohody - jedným z nápadov na umiestnenie vecí do skrinky je usporiadať ich podľa situácie (oblečenie na prácu, párty, šport, chôdza s deťmi, špeciálne príležitosti),
 • podľa sezóny - odporúča sa ukladať veci z rôznych ročných období do rôznych rohov kabinetu a tie, ktoré nie sú vhodné pre aktuálnu sezónu, by sa mali odobrať do ďalekých rohov alebo do horných políc. Pri zmene ročného obdobia veci len menia miesta, zatiaľ čo poradie v skrini je zachované.

Pravidlá umiestňovania vecí

Udržiavať poriadok v skrini bolo jednoduché, pri umiestňovaní vecí je dôležité dodržiavať jednoduché triky:

 • sukne, nohavice sú najlepšie umiestnené na vešiakoch, predtým sa prali a žehlili. Takéto úložisko vám umožní obliecť veci bez straty času na žehlenie a udržiavať reprezentatívny vzhľad po dlhú dobu. Ak chcete šetriť miesto, vyberte viacvrstvové vešiaky s kolíčkami na prádlo, na ktoré môžete umiestniť až päť vecí. Nižšie nájdete fotografiu, ako si vyrobiť také vešiaky. Budete potrebovať zámky z kovových plechoviek na sýtené nápoje alebo pivo. Na záves je nasadený zámok, ďalší je prevlečený cez spodný otvor zámku,
 • košele, blúzky - odporúča sa, aby ste si tento odev nosili na ramenách, a ak sa veci deformujú, vyberte si ramená s mäkkými ramenami,
 • pletené veci - je lepšie umiestniť ich zložené na police, vertikálna poloha ich vystavuje napínaniu,
 • ponožky, spodná bielizeň - najlepšie sa skladujú v lepenkových škatuliach alebo zásuvkách, krútia sa hadičkami. „Slimáky“ nezabaľujte z ponožiek: takto sa elastická guma na jednom prste natiahne a vzhľad páru nebude príliš elegantný. Každá trubica je určená pre samostatnú sekciu. Najlepšie je usporiadať bielizeň podľa farby. Obchody ponúkajú hotové organizéry na posteľnú bielizeň a ponožky, čo sú boxy rozdelené do rovnakých alebo rôznych veľkostí, ale môžete si ich vyrobiť aj z kartónových prúžkov. Aby ste ušetrili priestor zásuviek, môžete si vybrať závesné organizéry, ktoré sa dajú ľahko pripevniť k vnútorným dverám skrinky alebo k bočnej stene. Umiestnite podprsenku na vešiaky pripevnené k dverám skrinky. Každý model bude na dohľad a postup pri výbere správnej veci bude trvať niekoľko sekúnd,
 • obuv - je rozumnejšie uchovávať koženú obuv v krabiciach. A ako rýchlo prechádzať medzi naskladanými škatuľami škatúľ? Každý pár môžete nechať s vlastným balením a pre pohodlie si nalepte fotografiu páru, ktorý je tam umiestnený, alebo nálepku s poznámkami s jasným popisom na každom balení. A môžete vyrezať okno na boku škatule a zatvoriť ho fóliou. Boxy umiestnite na spodok skrinky, pričom sa berie do úvahy frekvencia používania každej dvojice topánok. Je pravda, že táto metóda nešetrí príliš veľa miesta. Číre plastové nádoby pomôžu, v ktorých môžete umiestniť niekoľko párov obuvi na sezónu. Vysoké čižmy možno uložiť na vešiakoch so špendlíkom na špeciálnej lište v spodnej časti skrinky a na tieto účely sú vhodné aj vešiaky na nohavice. Papuče a sandále bez podpätkov ukladajte do vreciek šitých samostatne. Na dvere skrinky môžete zavesiť handričku s takýmito vreckami,
 • tašky - toto príslušenstvo je možné poslať do horných políc skrinky. Skladujte ich vo zvislej polohe, aby ste zabránili pokrčeniu a prasknutiu. Naplňte ich papierom, aby ste predišli tomu, aby sa vrecká dostali z tvaru. Aby sa šetrilo miesto, spojky je možné umiestniť do väčších vriec. Háčiky na tašky pripevnené k zadnej stene skrinky výrazne ušetria miesto.
 • opasky, kravaty, šály, ďalšie doplnky - tieto doplnky sa dokonale zmestia na dvere skrinky. Na tento účel je ideálny vešiak na uteráky, na ktorý je možné umiestniť niekoľko háčikov. Takáto organizácia ušetrí čas a čas na výber príslušenstva. Drobné skrine sa dajú skladať do malých skriniek, na tieto účely sa dajú použiť aj skrinky na topánky
 • posteľná bielizeň - na ľahkú navigáciu v existujúcej posteľnej bielizni a na rýchle nájdenie toho pravého sa odporúča, aby ste ju okamžite usporiadali podľa súprav. Stačí vložiť obliečku na posteľnú bielizeň a plachtu - a súprava je pripravená!

Takéto jednoduché pravidlá vám umožnia rýchlo vyčistiť skrinku a ľahko ju udržiavať.

Pin
Send
Share
Send
Send