Užitočné tipy

Tip 1: Ako naliať plastové diely doma

Pin
Send
Share
Send
Send


Plast je univerzálny materiál, ktorý sa vo veľkej miere používa pri výrobe rôznych zostáv a častí priemyselných a domácich spotrebičov. Výrobky z nej sa používajú pri navrhovaní interiérov bytových priestorov a kancelárií.

Druh materiálu nazývaného tekutý plast vám umožňuje vytvárať rôzne remeslá v rôznych tvaroch a veľkostiach. To umožňuje implementovať originálne konštrukčné riešenia. Ako vyrobiť tekutý plast doma?

Materiály na výrobu

Ak chcete vyrobiť tekutý plast vlastnými rukami, musíte pripraviť nasledujúce:

 • sklenená alebo kovová nádoba,
 • acetón,
 • polystyrénová pena.

Množstvo použitého acetónu závisí od požadovaného objemu hotového produktu.

Ak chcete vyrobiť tekutý plast vlastnými rukami, recept na jeho prípravu bude založený na rozpustení peny v acetóne. Použite na to polystyrénovú penu. Jedná sa o baliaci kontajner pre rôzne domáce a elektronické zariadenia.

Ako vyrobiť tekutý plast vlastnými rukami

Krok za krokom recept príprava pomenovaného materiálu vyzerá takto:

 1. Nádobu otvorte acetónom a tekutinu nalejte do sklenenej nádoby tak, aby jej hladina od dna bola približne 1 cm.
 2. Polystyrénová pena sa musí rozdeliť na veľa malých kúskov, z ktorých každý sa ľahko zmestí pod hrúbku rozpúšťadla.
 3. Kvapalný plast pre domácich majstrov môžete vyrobiť spustením každého kusu do nádoby a čakaním, až sa úplne rozpustí.
 4. Do nádrže by sa mal pridávať polystyrén, kým neprestane topiť. Potom musíte počkať 5 až 10 minút, aby sa nepoužitý acetón odparil.
 5. Potom sa na dne nádoby vytvorí viskózna hmota, ktorú je možné použiť na výrobu rôznych produktov.

Vedieť, ako vyrobiť tekutý plast, nezabudnite, že úplné vytvrdenie hmoty trvá 20 - 30 hodín. Vyrobená časť preto nemôže byť z formy odstránená počas daného časového obdobia.

Naneste látku pomocou malej gumovej špachtle. Pohyby by mali byť plynulé. Tekutý plast sa musí natiahnuť na pracovnú plochu. Ak sú medzery vyplnené, pri práci je lepšie používať kefy s tvrdými štetinami. Potrebujú „zatlačiť“ zmes do medzier. Po vytvrdnutí plastu sa odporúča použiť ďalšiu vrstvu látky.

Opísaný nástroj sa už dlho predáva hotový. Zahrejte ho iba vo vodnom kúpeli alebo v špeciálnom vybavení. Na tento účel sa často používa aj fén na vlasy v budovách.

Kvapalný plast sa spravidla vyrába v tesnom obale. Podmienky skladovania sú prísne. Teplota v miestnosti, kde sa nachádza, by nemala klesnúť pod 15 stupňov. V opačnom prípade nástroj stratí výkon:

 • viskozita,
 • pružnosť,
 • tvrdosť po stuhnutí
 • praktickosť,
 • trvanlivosť.

Náklady na tekutý plast sú dosť vysoké. Preto je lepšie to urobiť sami.

Bezpečnostné opatrenia

Acetón je veľmi nebezpečná tekutina, ktorá má veľmi negatívny vplyv na ľudské telo. Preto je dovolené vyrábať tekuté plasty vlastnými rukami iba za prísneho dodržiavania nasledujúcich bezpečnostných opatrení:

 1. Pred prácou s acetónom musíte dôkladne preštudovať návod na jeho použitie. Je uvedený na štítku na obale.
 2. Mali by sa používať špeciálne zapečatené ochranné okuliare. Chráni vaše oči v prípade kvapkania a vyparovania kvapaliny. Práca bez nich môže spôsobiť vážne zranenia očí.
 3. Acetón je toxický, preto by sa mal používať iba v dobre vetraných priestoroch. Je potrebné používať ochranu dýchacích ciest.
 4. Je to horľavý produkt. Tekutý plast pre domácich majstrov preto nie je ani zďaleka zdrojom otvoreného ohňa. A pri práci je fajčenie prísne zakázané.
 5. Zvyšky acetónu sa nesmú vypúšťať do kanalizácie.
 6. Na konci procesu, ako aj po naliatí hotového plastu do foriem, si musíte dôkladne umyť ruky.

Kvapalné plastové aplikácie na dekorácie

Na dekoráciu sa tento nástroj používa už dlhú dobu. Po aplikácii sa na ošetrenom povrchu objaví elastický film. Má vysokú odolnosť proti vode a UV žiareniu. Materiál chránený takýmto filmom sa nebojí agresívnych detergentov. Hladký povrch má príjemný lesk a zachováva si svoje vlastnosti po mnoho rokov.

Tekutý plast v okenných prácach

Väčšina novo inštalovaných plastových okien v oblasti pripojenia má medzery. Na elimináciu tohto javu sa všetky podrobnosti štruktúry okna, ktoré sú vzájomne prepojené, ošetria opísanou látkou. Po zaschnutí vytvorí na povrchu elastický tesný film. Aplikácia tekutého plastu na okná vlastnými rukami je možná po výrobe materiálu podľa vyššie uvedeného postupu.

Antikorózna látka

Kvapalný plast sa vyznačuje vysokým stupňom priľnavosti k ošetrenému kovovému povrchu. Táto vlastnosť látky sa začala používať pri protikoróznom spracovaní ocele. Kvapalný plast sa nanáša na povrch bez prvého náteru. Za pár hodín schne. Potom sa na povrchu vytvorí film, ktorý chráni materiál pred hrdzou.

„Polotovary“ vám pomôžu

Plastový šrot nájdete všade. Staré rozbité veci sa neustále objavujú doma, ulica je plná fliaš a obalov. Milovník, ktorý niečo urobí vlastnými rukami, môže mať predstavu, že to všetko zhromaždí, rozdrví a roztaví do niečoho cenného.

Začiatočník "koliesko" by to nemal robiť, pretože každý typ plastu má svoje vlastné vlastnosti, takže by sa musel roztaviť pri rôznych teplotách. Okrem toho sa častice obvykle odlievajú vo výrobe v špeciálnych závodoch, kde sa udržuje vysoký tlak.

Aj keď sa vám podarí zachytiť kúsky plastu toho istého druhu a zbrúsiť ich, roztavenie poskytne bubliny. Preto je najlepšie ísť do železiarstva a kúpiť tekutý plast, z ktorého diely nie sú menej odolné ako tie z továrne. Epoxid môže tiež nahradiť plast. Budete tiež potrebovať:
- silikón
- veľká kapacita
- lithol.

Ak sa stále rozhodnete niečo z plastového šrotu vyrobiť, nerobte to vnútri. Výpary z plastu sú toxické.

Vytvorte tvar

Na obsadenie niekoľkých plastových častí doma budete potrebovať hlavný model. Môžete to urobiť z čohokoľvek. Vhodné pre vás:
- plastelínu,
- sadra
- strom,
- papier a mnoho ďalších materiálov.

Vytvorte model súčasti, ktorá sa má obsadiť. Potiahnite ho litholom alebo iným tukom. Potom vytvorte formulár. Silikónové formy sú stále populárnejšie. To je pochopiteľné, práca s týmto materiálom je ľahká a pohodlná, je však treba zvážiť niekoľko okolností. Po prvé, silikón je dvoch typov, leje sa a poťahuje. Po druhé, každý druh má svoj vlastný koeficient predĺženia a svoju vlastnú viskozitu. Pokiaľ ide o prvý parameter, silikón je vhodný na formovanie plastov s koeficientom 200%.

Venujte pozornosť koeficientu viskozity. Čím je menší, tým presnejší bude tvar. Toto je obzvlášť dôležité, ak máte v úmysle pracovať s náplňovým silikónom. Zvážte tiež čas polymerizácie. Ak máte nalievaný silikón, vložte do banky hlavný model (môže byť vyrobený z ocele alebo napríklad z bronzu) a naplňte ho silikónom. Opatrne naneste mazivo štetcom, pričom vezmite do úvahy všetky hrbole. Nechajte silikón stuhnúť a potom vyberte hlavný model.

Banka je kovová nádoba. Mal by byť o niečo väčší ako hlavný model.

Ako variť plast vlastnými rukami?

K tomu je potrebné vziať vodu, biely ocot, škrob a glycerín. Všetko premiešajte a zmes zahrievajte, aby bola priehľadná. Potom ju nalejte na pergamen a nechajte vychladnúť. Potom sa dá použiť.

Ak používate želatínu, výroba plastov sa mierne zmení. Budete musieť kombinovať všetky ingrediencie na panvici a variť ich, až kým sa všetky kúsky neodstránia zo zmesi. Možno budete potrebovať mixér na rozbíjanie hrčiek. Položte panvicu na sporák a zmes varte pri nízkej teplote. Ak plánujete zafarbenie plastového materiálu, do zmesi pridajte trochu farbiva.

Zmes zahrejte na vysokú teplotu, mala by peniť. Potom z hrnca vyberte panvicu a pokračujte v miešaní zmesi. Nalejte plast na platňu potiahnutú fóliou. Potom budete musieť počkať, kým stvrdne.

Môžete použiť improvizované nástroje a prísady na výrobu plastov doma, alebo si môžete kúpiť detskú súpravu pre vedcov Oyster. S ním môžete rýchlo a ľahko variť plast. Takúto súpravu si môžete kúpiť na webovej stránke https://oysterkit.ru/projects/bioplastik-iz-krahmala.

Príprava bioplastov pomocou tejto súpravy sa uskutoční v niekoľkých etapách. Najprv budete musieť pripraviť riešenie. Nalejte do nádoby s vodou, nalejte glycerín s kyselinou citrónovou a dobre premiešajte. Potom budete musieť vyplniť škrob. Hmota bude hustejšia. Výslednú hmotu zohrejte, na sporák vložte nádobu. Produkt zahrejte a neustále ho miešajte. Keď hmota zhustne, vyberte ju zo sporáka. Dostanete tekutú hmotu, ktorú je potrebné vysušiť skôr, ako sa zmení na hotový výrobok. Potom môžete použiť plast a zlikvidovať ho bez poškodenia životného prostredia.

Vezmite plochý tanier a nalejte naň zmes. Dajte ho do sucha na parapet. Čoskoro sa z mäkkej hmoty zmení na bioplasty. Deti sú veľmi rád, že niečo vytvoria vlastnými rukami. Výroba bioplastov je veľmi jednoduchá a zábavná.

Pin
Send
Share
Send
Send