Užitočné tipy

Hypoglykémia pri diabetes mellitus 1. a 2. typu

Pin
Send
Share
Send
Send


Hypoglykémia je stav, pri ktorom dochádza k poklesu hladiny cukru v krvi. Môže postupovať, čo vedie k poškodeniu mozgu a smrti človeka. Záchvaty sa najčastejšie vyskytujú u pacientov s cukrovkou 2. typu. Aby ste sa vyhli takýmto zdravotným problémom, musíte poznať hlavné príčiny a počiatočné prejavy poruchy.

Opis hypoglykémie pri diabete 2. typu

Diabetes mellitus je časté ochorenie, ktoré môže byť sprevádzané závažnými a život ohrozujúcimi komplikáciami. Prejavuje sa akútnou alebo chronickou formou. Jednou z možností komplikácií je hypoglykémia. Tento stav sa vyznačuje prudkým poklesom hladiny glukózy v krvi. Útok sa vyvíja veľmi rýchlo, zvyčajne do pol hodiny. Jeho prekurzormi sú nasledujúce stavy: hyperhidróza, hlad, slabosť. V niektorých prípadoch sa neobjavia a človek okamžite stráca vedomie.

Predpokladá sa, že hypoglykémia môžu trpieť iba pacienti s cukrovkou 2. typu. Je to však nesprávne. Príznaky poruchy sa niekedy vyskytujú u úplne zdravých ľudí. Napríklad pri intenzívnej fyzickej námahe alebo pri strave sa pozoruje pokles hladiny glukózy v krvi.

Cukrovka 2. typu nezávisí od inzulínu. Preto je hypoglykémia v počiatočných fázach vývoja ľahko eliminovaná jednoduchou fyzickou námahou, stravou. V niektorých prípadoch je potrebné užívať lieky, ktorých cieľom je zníženie hladín glukózy. Na druhej strane proces spojený s dekompenzáciou v priebehu času vedie k zníženiu a následnému ukončeniu produkcie inzulínu. Preto sa substitučná terapia stáva nevyhnutnou nevyhnutnosťou.

Hlavné dôvody

Hypoglykémia pri diabete 2. typu sa vyskytuje v dôsledku nadmernej hladiny inzulínu v tele. Množstvo tohto hormónu sa produkuje o niečo viac, ako je potrebné na úplnú absorpciu glukózy.

Pri liečení cukrovky pacient často predpisuje lieky, ktorých farmakologický účinok je zameraný na stimuláciu produkcie inzulínu. Sú to bezpečné a vysoko účinné lieky. Na druhej strane môžu spôsobiť hypoglykémiu na pozadí cukrovky. Ide o to, že pri stálej „umelej“ stimulácii dochádza k postupnému vyčerpávaniu prvkov zodpovedných za produkciu inzulínu.

Medzi hlavné príčiny vzniku poruchy lekári rozlišujú:

 1. Použitie sulfonylmočovín v počiatočnej fáze diabetu. Ak pacient dodržiava plán výživy navrhnutý lekárom, telo lepšie spracováva glukózu. Ak za týchto podmienok neprestanete užívať lieky, hladina cukru bude naďalej klesať. Preto príslušná terapia znamená buď úplné zrušenie alebo zníženie dávkovania liekov znižujúcich cukor.
 2. Nedostatok stravy. Užívanie liekov, ktoré znižujú množstvo glukózy v krvi, si vyžaduje povinnú diétnu úpravu. Ak jete zle alebo vynechávate jedlo, diabetes bude postupovať.
 3. Nadmerná fyzická aktivita, pred ktorou alebo bezprostredne po nej nemá pacient možnosť užívať glukózu.
 4. Zneužívanie alkoholu.
 5. Lieky znižujúce cukor sa vylučujú obličkami. Ich nesprávna prevádzka môže spôsobiť zvýšenie koncentrácie účinných látok.
 6. Niektoré lieky zvyšujú účinky sulfonylmočovín. Nezávislý výber liekov je preto neprijateľný. Môže ich predpísať iba lekár, berúc do úvahy interakciu liekov.

Hypoglykémia môže spôsobiť sprievodné ochorenia, ktoré sa vyvíjajú na pozadí cukrovky. Napríklad poškodenie štruktúr mozgu a centrálneho nervového systému prispieva k narušeniu plného metabolizmu.

Zvážte príčiny hypoglykémie

Hlavnou príčinou hypoglykémie je nadbytok inzulínu vzhľadom na príjem uhľohydrátov v tele. To vedie k:

 1. Nadmerné podávanie inzulínu pacientom. Pacienti s cukrovkou, ktorí práve začínajú inzulínovou terapiou, často vypočítavajú požadovanú dávku nesprávne, čo vedie k poklesu hladiny glukózy v krvi. Druhou častou chybou je zavedenie predchádzajúcej dávky inzulínu pri súčasnom znížení množstva jedla.
 2. Nesprávny príjem liekov znižujúcich hladinu cukru. Lieky znižujúce cukor pôsobia na telo dvoma spôsobmi. Niektoré zlepšujú absorpciu glukózy v telesných tkanivách bez toho, aby spôsobovali jej zníženie (napríklad metformín). Iné spôsobujú zvýšenie produkcie inzulínu, preto pri predávkovaní sa vyvíja hypoglykémia (napríklad glibenklamid).

Takáto hypoglykémia sa často vyskytuje u starších ľudí. Zabudnú, či užili liek, a keď to bolo, užijú ďalšiu dávku, čo spôsobilo hypoglykémiu. Okrem toho majú často starší ľudia sprievodné chronické ochorenia, ktoré spomaľujú vstrebávanie a distribúciu lieku v tele, a preto by sa mala znížiť jeho dávka.

Existujú pacienti, ktorí sa domnievajú, že sami môžu upraviť dávku lieku, zabudli, že to nie je možné bez lekára.

 1. Nadmerné cvičenie zvyšuje absorpciu glukózy v tkanive. Toto sa musí vziať do úvahy pri podávaní inzulínu.
 2. Porušenie techniky podávania inzulínu. Na zavedenie rôznych typov inzulínu existujú časti tela. Napríklad inzulín vstreknutý pod kožu brucha sa vstrebáva v priebehu 5 až 15 minút a pod kožu stehna v priebehu niekoľkých hodín. Je tiež potrebné monitorovať použiteľnosť striekačiek, pier na injekčné striekačky, glukometrov.
 3. Chronické choroby Zlyhanie srdca, obličiek a pečene porušuje mechanizmy pôsobenia liekov znižujúcich hladinu cukru a inzulínu.
 4. Otrava alkoholom vedie k závažnej hypoglykémii. Alkohol blokuje uvoľňovanie glukózy z pečene.
 5. 1 trimester tehotenstva a laktácie.

Príznaky hypoglykémie

Príznaky ataku hypoglykémie pri diabetes mellitus sa objavujú a rastú veľmi rýchlo. S nedostatkom glukózy začína hladovanie mozgu. Aby sa aktivovala obrana, nadobličky uvoľňujú veľké množstvo adrenalínu, čo spôsobuje rýchly pulz, potenie, chvenie v tele, nevoľnosť, rozšírené zrenice a hlad.

Ak adrenalín nedokáže aktivovať produkciu glukózy z glykogénových zásob v pečeni, príznaky hladovania mozgu sa spájajú. Slabosť, rozmazané videnie, závraty, strach zo smrti, bolesť hlavy. V závažných prípadoch môže dôjsť k agresii, zhoršeniu reči, strate pamäti - kŕče a kóma. Pacienti s hypoglykémiou sa často mylne považujú za opitých.

Príznaky hypoglykémie

U pacientov s dlhodobým diabetes mellitus je mechanizmus uvoľňovania adrenalínu v reakcii na hypoglykémiu narušený. Výsledkom je, že takíto ľudia nepociťujú jej príznaky a často hádajú o svojom stave už v momente straty vedomia.

Ľudia okolo pacienta trpiaceho touto chorobou vedia, že nezvyčajné správanie, zmena agresie a nedostatočné inhibičné správanie sú príznaky, ktoré naznačujú potrebu lekárskeho zásahu. Aby to bolo možné urobiť, ostatní musia byť vyškolení v pravidlách prvej pomoci.

Pri hypoglykémii je koža pacienta vlhká, svaly sú napäté, sú možné kŕče, z úst nie je cítiť acetón. Pri prudkom zvýšení hladiny glukózy v krvi nevzniká ani intenzívny zápach acetónu z úst, ale pacient je uvoľnený, pokožka je suchá a bledá.

Ak sa glukometer nachádza vedľa pacienta, musíte okamžite zistiť hladinu glukózy v krvi. Bude hlavným kritériom prvej pomoci, musí sa nahlásiť aj prijatej sanitke.

Ako poskytnúť prvú pomoc pri hypoglykémii?

Každý pacient s diabetom, ktorý dostáva inzulín alebo lieky, ktoré zvyšujú tvorbu inzulínu pankreasom, by si mal byť vedomý možnej hypoglykémie a mal by byť schopný poskytnúť prvú pomoc v počiatočných fázach.

Vždy by ste mali mať pri sebe glukometer, ako aj jednoduchý sacharid v dostatočnom množstve. Môžu to byť tablety na glukózu predávané v lekárni alebo kocky cukru, sladká šťava alebo nápoje sýtené oxidom uhličitým. Zlato v tejto situácii nie je najlepšou možnosťou, pretože neobsahuje glukózu, ale fruktózu, ktorá sa v pečeni veľmi rýchlo nezmení na glukózu.

Na zmiernenie miernej hypoglykémie Postačí 200 ml šťavy alebo 4–5 kusov rafinovaného cukru. Cítiť sa dostatočne rýchlo sa zlepší. Pamätajte, že po miernej hypoglykémii musíte použiť aj dlhší uhľohydrát, ktorý v budúcnosti udrží hladinu glukózy v krvi. Môže to byť kúsok chleba.

Ak je hypoglykémia sprevádzaná stratou vedomia, v žiadnom prípade by ste nemali dať človeka do úst jedlom ani ho piť. Ak máte kŕče, pacient by mal byť položený na bok, potom odstráňte zubné protézy a uistite sa, že si nehryzol jazyk (nedávajte do úst kovové predmety ako lyžicu ako obyčajný vreckovník).

Ak viete, že pacient má súpravu prvej pomoci pri hypoglykémii, použite ju.

Súprava je striekačka s tekutinou a injekčná liekovka s 1 mg glukagónu. Je potrebné zaviesť tekutinu zo striekačky do injekčnej liekovky, rozpustiť prášok v nej obsiahnutý a výsledný roztok vstreknúť do svalu pozdĺž predného povrchu stehna. Po 10 minútach by sa mal pacient cítiť lepšie, vedomie sa obnoví. Potom je potrebné pacienta kŕmiť potravou obsahujúcou uhľohydráty.

Ak neexistuje súprava prvej pomoci alebo injekcia glukagónu nepomohla, mali by ste zavolať záchranný tím. Po príchode nezabudnite informovať o uskutočnených akciách.

Sanitka začne vstrekovať 40% roztok glukózy, kým sa vedomie nevráti. Ak sa ukáže, že je to neúčinné, pacient je hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Aké je riziko hypoglykémie?

Hypoglykémia môže viesť k nasledujúcim dôsledkom:

 • Pri častom opakovaní hypoglykémie je postihnutý mozog. Pacient začína znižovať pamäť, objavujú sa bolesti hlavy, závraty. Paralýza a mozgová mŕtvica sú možné.
 • Postihnuté sú cievy a nervy. Pretože po hypoglykémii zvyčajne nasleduje zvýšenie hladiny glukózy v krvi, takéto skoky nepriaznivo ovplyvňujú stav krvných ciev a nervov. V priebehu času to vedie k rozvoju neuropatie, poškodeniu obličiek, očí a nôh.
 • V prípade ťažkej hypoglykémie sa vyvíja kóma - stav sprevádzaný stratou vedomia, zlyhaním dýchania, srdcovou aktivitou a stratou funkcie mozgu, čo môže viesť k smrti.

Príčiny hypoglykémie

Hypoglykémia (prekladaná zo starogréckeho jazyka ako „nie celkom sladká krv“) je dočasný patologický stav tela, v ktorom je hladina cukru (glukózy) v krvi nízka (pre pacientov s cukrovkou - pod 3,3 - 3,5 mmol / l). , Ak sa hladina cukru v krvi nevráti do normálu v čase, môže dôjsť k epileptickému záchvatu, kŕčom, strate vedomia a nakoniec k vážnemu hypoglykemickému kómu a smrti.

Nástup hypoglykémie môže mať aj iné príčiny nesúvisiace s nízkou hladinou cukru v krvi u diabetikov. Jeho vzhľad môže byť podporený: nesprávnou výživou so zneužívaním nerafinovaných uhľohydrátov s nedostatkom vlákniny a vitamínov v potravinách, nezvyčajne vysokou fyzickou aktivitou, rôznymi chorobami, najmä endokrinným systémom, hormonálnym deficitom, zneužívaním alkoholu atď.

Mechanizmus tvorby krvného cukru ďalší. V dôsledku príjmu produktov obsahujúcich sacharidy sa glukóza dostáva do tela, ktoré vstupuje do krvného riečišťa a šíri sa po všetkých bunkách tela. V reakcii na príjem glukózy pankreas produkuje inzulín, hormón, ktorý pomáha bunkám využívať glukózu ako zdroj energie. U zdravého človeka sa inzulín vylučuje presne toľko, aké je potrebné na spracovanie prijatej glukózy.

U pacientov s diabetes mellitus 1. typu nemôže pankreas vylučovať správne množstvo inzulínu, takže sú nútení injikovať inzulín zvonka. Hlavnou úlohou diabetika je zadať správnu dávku inzulínu presne tak, ako je to potrebné na absorpciu glukózy získanej v tele (diabetici považujú glukózu v chlebových jednotkách - XE).

Ak sa vstrekne viac inzulínu, ako je potrebné, potom sa v tele objaví nerovnováha - výsledkom je, že pečeň začína rozpadávať zásoby glykogénu v ňom obsiahnuté a uvoľňuje glukózu do krvi, čo pomáha telu vyrovnať sa so zvýšenou hladinou inzulínu. Ak je v pečeni dostatok glykogénu, nemusí dôjsť k hypoglykémii (alebo môže prejsť takmer nepostrehnuteľne). U diabetikov je spravidla ukladanie glykogénu v pečeni oveľa nižšie ako u zdravých ľudí, takže riziko vzniku hypoglykémie je omnoho vyššie.

Hlavné príčiny hypoglykémie sú teda tieto:

 • nesprávna dávka inzulínu (dodáva sa viac, ako je potrebné)
 • preskočenie jedla
 • vysoká fyzická aktivita, v dôsledku ktorej sa znížila hladina cukru v krvi,
 • príjem alkoholu. Silné nápoje, najmä vodka, dočasne nízka hladina cukru v krvi,
 • užívanie liekov, ktoré pri interakcii s inzulínom znižujú hladinu cukru v krvi. Napríklad niektoré perorálne hypoglykemické lieky (tablety) môžu zvýšiť koncentráciu inzulínu v krvi. Patria medzi ne Diabines, Prandin, Starlix, DiaBeta, Glinaz, Yanuvia a ďalšie.

Príznaky a prejavy hypoglykémie

Hypoglykémia sa zvyčajne vyvíja náhle, ale počas prvých 5 - 10 minút je zvyčajne mierna a rýchlo sa eliminuje konzumáciou sladkostí. Ak sa glukóza nedostane do tela, môže dôjsť k ťažkému hypoglykemickému kómu v priebehu 20 - 30 minút.

Existuje veľa príznakov hypoglykémie a všetky sa prejavujú individuálne. Hlavné primárne príznaky:

 • celková slabosť
 • hladu,
 • nevoľnosť, zvracanie,
 • arytmia (tachykardia),
 • potenie (s veľmi nízkym obsahom cukru,

Mnoho diabetikov je spravidla schopných rozpoznať prvé príznaky hypoglykémie - prichádza to so skúsenosťami. Pacienti s cukrovkou v anamnéze by mali počas hypoglykémie pozorovať svoje pocity, aby sa naučili, ako určiť tento stav podľa prvých príznakov.

Hypoglykémia vo sne je dosť nebezpečná. Môže byť sprevádzaná nočnými morami, pacient sa spravidla prebúdza na plachte navlhčenej potom. Hypoglykémia môže prejsť bez prebudenia pacienta, potom sa ráno môže cítiť unavený, zlomený a podráždený.

Ako liečiť hypoglykémiu a rýchlo zvyšovať hladinu cukru v krvi?

V prípade miernej hypoglykémie (2,7 - 3,3 mmol / l) je potrebné rýchlo jesť niečo sladké (stačí 15-20 g jednoduchého uhľohydrátu):

 • vypite 150 gramov sladkej ovocnej šťavy,
 • pite teplý čaj s 1-2 lyžicami cukru alebo medu,
 • jesť 5-6 klinčekov sušených marhúľ alebo sliviek alebo banánov,
 • zjesť niekoľko kúskov čokolády alebo cukroviniek.

Stručne povedané, musíte jesť akýkoľvek produkt, ktorý obsahuje jednoduché sacharidy. Sendvič celozrnného chleba alebo ovsenej kaše tu nebude fungovať, pretože ide o zložité uhľohydráty a po dlhú dobu sa vstrebávajú v črevách.

Vezmite prosím na vedomie, že pri hypoglykémii nemusíte okamžite jesť veľa sladkostí (aj keď vezmete do úvahy skutočnosť, že hypoglykémia je často sprevádzaná silným hladom). Nadmerný príjem uhľohydrátov nielen vráti cukor späť do normálu, ale rýchlo ho zvýši nad požadovanú hladinu, navyše vytvorí silný skok v glukóze v tele, čo je veľmi škodlivé pre malé cievy.

Ak je pacient hospitalizovaný, hypoglykemická kóma sa zvyčajne zastaví intravenóznym podaním 40% roztoku glukózy - táto metóda je dostupnejšia ako injekcia glukagónu a tiež prispieva k rýchlemu návratu k vedomiu.

Klinický obraz

Príznaky hypoglykémie pri diabete 2. typu sa môžu líšiť v závislosti od závažnosti patologického procesu. Každý, kto už mal chorobu, by mal byť schopný ich včas rozpoznať. Pri absencii lekárskej starostlivosti môže dôjsť k paralýze systémov vnútorných orgánov.

Ako zabrániť hypoglykémii?

Aby sa zabránilo útoku hypoglykémie, musí každý diabetik dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel:

- poznať svoju dávku inzulínu, dobre porozumieť zásadám pôsobenia inzulínu a poznať srdca, ako zastaviť hypoglykémiu,

- dodržiavať dennú rutinu, rozvrhnutie injekcií inzulínu a príjem potravy,

- neustále monitorujte hladinu cukru v krvi. Moderní endokrinológovia odporúčajú odmerať cukor pred jedlom 4-5 krát denne, ako aj pred spaním a na lačný žalúdok,

- upravte dávku inzulínu pred fyzickou aktivitou - v takom prípade je potrebné dávku inzulínu znížiť alebo pri rovnakej dávke je potrebné užiť viac uhľohydrátov,

- kontrolovať konzumáciu alkoholu. Silný alkohol (napríklad vodka), najmä ak sa užíva na lačný žalúdok, znižuje hladinu cukru v krvi. Pivný cukor podporuje. U pacientov s cukrovkou sa odporúča minimalizovať množstvo alkoholu, ale ak je jeho príjem nevyhnutelný, mal by sa konzumovať súčasne s jedlom alebo občerstvením.

Симптомы «легкой» гипогликемии

Признаки гипогликемии начинают проявляться в легкой форме. При этом больной может жаловаться на гипергидроз и тремор конечностей. У некоторых отмечается тахикардия, бледность кожных покровов. Tento klinický obraz je dôsledkom oneskorenej produkcie pankreatického hormónu.

Nedostatok výživy v centrálnom nervovom systéme je sprevádzaný ďalšími príznakmi:

 • podráždenosť,
 • bolesti hlavy
 • labilita nálady
 • zrakové postihnutie
 • slabosť dolných končatín,
 • ostrý hlad
 • impotencia.

Telo neustále potrebuje glukózu ako jeden zo zdrojov energie. Je nevyhnutné na úplné fungovanie hlavných systémov vnútorných orgánov. Ľudské telo preto reaguje veľmi prudko na pokles ukazovateľov glukózy na úroveň 3,3 mmol / l alebo viac.

Ako viete, cukor sa ukladá v pečeni vo forme glykogénu. Na to, aby sa táto látka mohla úspešne transformovať na glukózu, je potrebné použitie kontrainulárnych hormónov. Sú zastúpené kortizolom, adrenalínom a glukagónom. Hypoglykemické záchvaty pri cukrovke sú vždy sprevádzané podráždenosťou, strachom a bledosťou pokožky. Za takéto príznaky je zodpovedné prudké uvoľňovanie adrenalínu do krvi. Je tiež hlavnou príčinou hyperhidrózy. Nedostatok energie v bunkách vedie k zhoršenej vizuálnej funkcii a zvýšenej chuti do jedla.

Dôsledky a komplikácie hypoglykémie

Ako je uvedené vyššie, každý diabetik čelí hypoglykémii. Ak sa vyskytuje viac ako dvakrát týždenne - na úpravu dávky inzulínu musíte kontaktovať svojho endokrinológa, je možné, že niekde vložíte veľkú dávku.

Časté záchvaty hypoglykémie majú negatívny vplyv na malé cievy - najmä oči a nohy, čo môže viesť k rýchlemu rozvoju angiopatie.

Ľudia, ktorí často zažívajú ťažké hypoglykemické stavy, sú zvyčajne náchylní na kardiovaskulárne komplikácie a poškodenie mozgu.

Ťažká forma patológie

Ak v priebehu nasledujúceho hypoglykemického záchvatu telo nedostane potrebnú časť glukózy, jeho hladina klesne na hladinu 1,7 mmol / L. Toto je kritický stav, tiež nazývaný kóma. V tomto prípade sa môžu v tele pacienta vyskytnúť rôzne zmeny a niektoré z nich vyvolávajú fatálne následky:

 • strata vedomia
 • kŕče,
 • cievna mozgová príhoda,
 • zvýšená agresivita
 • narušená koordinácia pohybov.

Niektorí pacienti dokážu včas zistiť prudký pokles hladiny cukru v krvi a vziať si tabletku. Iní náhle strácajú vedomie, v dôsledku čoho môžu utrpieť ďalšie zranenia. Preto je pacientom s cukrovkou, ktorí sú náchylní na hypoglykémiu, prísne zakázané viesť vozidlá alebo vykonávať práce, od ktorých závisí život cudzincov.

Prípady nevýrazných príznakov

V niektorých prípadoch môžu byť príznaky hypoglykémie pri diabetes mellitus 2. typu extrémne mierne. Toto je otupenie príznakov, ku ktorému zvyčajne dochádza pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 • chronická forma cukrovky,
 • časté záchvaty návykovej hypoglykémie,
 • stále nízke hodnoty glukózy.

Rizikom sú starší pacienti a ľudia užívajúci betablokátory - lieky na normalizáciu krvného tlaku a prevenciu srdcových záchvatov.

U niektorých pacientov sa môže opakovať situácia, keď sa obnovia hladiny cukru a pretrvávajú príznaky hypoglykémie. Toto porušenie je spôsobené prudkým uvoľňovaním adrenalínu do krvi pri intenzívnej činnosti nadobličiek. Ak chcete upraviť ukazovatele a zastaviť nepríjemné príznaky, musíte sa poradiť s profilovým lekárom.

Pohotovostná starostlivosť

Ak pacient s hypoglykémiou s diabetom typu 2 nemôže kontrolovať svoj stav, je potrebná vonkajšia pomoc. Zvyčajne sa pri útoku stáva jeho telo letargickým a tlmeným. Samotný človek v takom období nemôže jesť niečo sladké alebo si vziať tabletku. Preto na zastavenie útoku je lepšie použiť špeciálne gély s glukózou, ktoré sa nanášajú na povrch ďasien. Ak je pacient schopný prehltnúť, môže mu dostať sladký čaj alebo ovocnú šťavu.

Keď pacient na pozadí útoku stratil vedomie, mal by sa na jednej strane mimoriadne opatrne otočiť. Vložte drevenú tyčinku alebo akýkoľvek iný predmet do úst. Týmto spôsobom sa môžete vyhnúť zahryznutiu jazyka. Potom je potrebné zavolať tím zdravotníckych pracovníkov a intravenózne podať injekciu glukózy.

Metódy na odstránenie exacerbácie

Neexistuje žiadna špecifická liečba hypoglykémie pri diabete 2. typu. Na zastavenie útokov navrhuje moderná medicína použitie nasledujúcich metód:

 • zoberte 3-4 tablety na glukózu,
 • jesť sladkosti
 • jedlo bohaté na jednoduché sacharidy.

Ak po 15 minútach nie je pozorované žiadne viditeľné zlepšenie, musíte vybrané riešenie zopakovať. Ak je to tiež neúčinné, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc.

Odporúčania odborníkov

Podľa lekárov je v prípade kompetentnej a včasnej liečby diabetu 2. typu pravdepodobnosť záchvatov hypoglykémie zanedbateľná. Riziko vzniku patológie sa tiež zníži, ak pacient používa inzulín metódou nízkych dávok.

Keď sa objavia počiatočné príznaky ataku, mali by ste okamžite zmerať hladinu glukózy v krvi. To sa dá urobiť nezávisle pomocou moderného prístroja - glukometra. Možno neukáže úplný klinický obraz, ale bude schopný „varovať“ pred hroziacim nebezpečenstvom. V prípade poklesu ukazovateľov cukru o približne 0,6 mmol / l v porovnaní s obvyklými výsledkami je potrebné prijať vyššie opísané opatrenia.

Dôsledky patológie

Nie všetci pacienti s diabetes mellitus 2. typu cítia útok zakaždým. V takýchto prípadoch si zmeny v správaní všimnú priatelia alebo príbuzní. Budíky zahŕňajú zlú koordináciu a zmeny nálad. Pacient stráca vedomie toho, čo sa deje okolo. Nemôže odpovedať na základné otázky.

Ak sa tieto príznaky objavia u milovaného človeka, musíte zavolať lekára a pokúsiť sa mu pomôcť. V prípade nečinnosti sa môže začať hypoglykemická kóma. V tomto prípade pacient nevystúpi, kŕče nie sú vylúčené. Po prvé, mozog trpí nedostatkom energie. Nesprávny výstup z kómy je zvyčajne sprevádzaný novým skokom v cukre, ktorý opäť ovplyvňuje zdravotný stav.

Prevencia exacerbácie

Hypoglykémia pri diabete 2. typu nie je nebezpečným stavom, ak sa záchvaty objavia skoro. Na tento účel lekári odporúčajú:

 • neustále monitorovať hladinu glukózy v krvi,
 • držať sa diéty určenej pre pacientov s cukrovkou,
 • snažte sa správne vstúpiť do pohybovej aktivity a občerstvenia.

Blízki príbuzní a priatelia by mali byť informovaní o existujúcej chorobe, o tom, ako sa hypoglykémia prejavuje pri cukrovke 2. typu. Mali by vedieť, ako pomôcť, ak sa blíži ďalší útok alebo kóma.

Pin
Send
Share
Send
Send