Užitočné tipy

Zbavte sa vodného kameňa a hrdze: odborná pomoc

Pin
Send
Share
Send
Send


Cement je jedinečný stavebný materiál, ktorý nemá analógy. Jedným z „výrobkov“ na báze cementu je takzvané cementové mlieko, ktoré môže byť škodlivé pri stavebných prácach, ako aj špeciálne pripravená malta na vykonávanie rôznych stavebných a dokončovacích prác.

Na čo sa cementové mlieko používa?

Ako už bolo uvedené, tento materiál môže byť „užitočný“ aj „škodlivý“, preto s cieľom úplného zverejnenia zvážime obidva koncepty. „Cementové mlieko“ je „užitočnou“ aplikáciou v opravárenskej a stavebnej praxi:

 • Ako ochrana rôznych betónových štruktúr, predovšetkým betónových plošín (dlažby, vchody, lejacie tyče, betónové dvorčeky atď.) A koľají prevádzkovaných vonku. Tzv. „Žehlenie“ betónu,
 • Ako ochrana vnútorných povrchov oceľových nádrží pred atmosférickou koróziou
 • Ako prvý krok pri nalievaní pri použití betónových čerpadiel
 • Ako povinný komponent pri príprave cementovej časti betónu na nalievanie ľahkých základov na báze granulovanej trosky a expandovanej hliny. Približné podiely „cementového mlieka“ - 1 diel portlandského cementu M400-M500 v 2 dieloch vody,

Je potrebné poznamenať, že keďže podiely „cementového mlieka“ nie sú regulované žiadnymi regulačnými dokumentmi, táto otázka sa v každom prípade rieši „očami“ na základe skúseností konkrétneho hlavného staviteľa.

Mlieko s cementom - „škodlivé“ faktory

„Škodlivé“ cementové mlieko sa uvoľňuje z betónu alebo cementovej malty ihneď po naliatí štruktúry. V tomto prípade vytvára na povrchu betónu film, ktorý vytvára prekážku monolitickému spojeniu podkladu s dekoratívnymi nátermi. To tiež vedie k delaminácii povrchovej vrstvy betónu.

Ak je základom „mlieka“ vodný roztok hydroxidu vápenatého, vytvorí sa na povrchu podkladu vo vode rozpustný film uhličitanu vápenatého, ktorý sa odlupuje, čo vedie k postupnej deštrukcii betónu.

Okrem toho "cementové mlieko" sa môže vytvoriť ako derivátová zložka solí alkalických kovov, ktorá nasáva zloženie betónu alebo cementovej malty. V tomto prípade dochádza ku karbonizácii vzduchu povrchovej vrstvy so všetkými výslednými „problémami“ z hľadiska pevnosti a trvanlivosti. Očakávaná pevnosť betónovej povrchovej vrstvy sa všeobecne zníži najmenej dvakrát!

V týchto prípadoch sa preto „cementové mlieko“ musí odstraňovať nasledujúcimi spôsobmi:

 • Chemická metóda odstraňovania filmu "cementového mlieka". Podstatou metódy je použitie kyslého roztoku, ktorý ničí film. Zároveň chemická metóda nepriaznivo ovplyvňuje „normálny“ betón,
 • Mechanický spôsob. Spočíva v nútenom odstránení filmu mlieka pomocou špeciálneho vybavenia: pieskovacie alebo brokovacie tryskače. Ide o pomerne časovo náročnú a nákladnú metódu, ktorá nemôže odstrániť film mlieka v ťažko dostupných oblastiach,
 • Metóda prúdenia vzduchu a vody pod tlakom. Je to jedna z najjednoduchších a najlacnejších metód. Tento spôsob nie je možné použiť, keď sa na povrchu substrátu vytvorí vo vode nerozpustný film, pretože namiesto jeho odstránenia sa na povrchu substrátu objaví film lepivého oleja,
 • Ručné odstránenie pomocou univerzálneho nástroja: kovovou kefou alebo kovovou dýzou na elektrickej vŕtačke, kladive alebo uhlovej brúske (brúska).

Odstránenie filmu z cementového mlieka pomocou roztokov kyseliny chlorovodíkovej alebo kyseliny octovej je prijateľná, ale technicky nebezpečná metóda. V tomto prípade je potrebné bázu chrániť pred škodlivými účinkami kyseliny chlorovodíkovej pomocou roztoku koncentrovanej zásady.

Roztok sa nanesie na betónový základ a potom sa dôkladne premyje tečúcou vodou. Tento proces znižuje eróziu povlaku a vyžaduje prísne dodržiavanie bezpečnostných predpisov a používanie osobných ochranných prostriedkov pre pracovníkov.

Prvá a najdôležitejšia vec na pochopenie: vodný kameň je kameň

Kyseliny pracujú s kameňom a obdobím. Preto všetky rady na internete týkajúce sa použitia vínneho octu alebo kyseliny citrónovej na vyriešenie tohto problému, ako aj mnohé ďalšie. Ale nie amoniak, nie sóda, ale Boh vie čo. Pochopenie tohto, nebudete sa snažiť spláchnuť vápno v peci alebo kožných výrobkoch. Kameň sa odstraňuje iba pomocou kyseliny.

Ale prečo sa ocot nedokáže vyrovnať s kamenným plakom?

Najčastejšie sa používajú domáce kyseliny - víno, stolový alebo jablčný ocot, kyselina citrónová. Pre ťažké prípady sú však beznádejne slabé - skúste umyť pravú hrdzu octom. Budete musieť namočiť kúpeľ na týždeň, a nie skutočnosť, že potom prežije. K boršču dokonca pridávame ocot. V skutočnosti si nemyslíme, že je schopný zvládnuť vážne kamene.

kraska.guru

Odstraňovanie hrdze z tvaroviek

Ak sa z nejakého dôvodu na podlahe nachádza časť kovového prvku, ktorá by mala byť vo vnútri betónu, na povrchu sa pravdepodobne čoskoro objavia škvrny od hrdze. Odporúča sa tento problém vyriešiť okamžite, bez toho, aby sa puzdro odložilo v dlhej krabici a neprispelo k ďalšiemu šíreniu korózie. Hrdza samozrejme musí byť najskôr odstránená. To sa dá dosiahnuť ľahkým obrúsením podlahy. Potom s pomocou tmelu hojne pokryte oblasť nad vyčnievajúcim kovom. Poslednou fázou obnovy podlahy je nanesenie polosuchého poteru na podlahu tenkou vrstvou. Po vysušení jemne rozdrvte problémovú oblasť tak, aby bola zarovnaná so spoločným povrchom.

Odstraňovanie hrdze vodou

Ak hrdzavé kvapky na betón vznikajúci pod vplyvom vody, ako sa často stáva, používame ľudové, ale veľmi efektívne metódy. Hlavným nástrojom bude citrónová šťava, biely alebo jablčný ocot, čistiaci prípravok s prítomnosťou kyseliny šťaveľovej v zložení. Bez ohľadu na vybratý nástroj sa zameriavame na nasledujúci postup. Pracovnú tekutinu nanášame do oblasti hrdze a necháme ju stáť tak, aby látka prenikla do pórov betónu. Potom pomocou kefy na kov dôkladne vyčistíme hrdzavé škvrny. Pri veľkom množstve hrdze sa odporúča tento postup niekoľkokrát opakovať. Po dokončení vypláchnite miesto čistou vodou.

Alebo naopak - „tu som použil ocot a pomohlo to“

Ak by pomoc vašej starej mamy pomohla, možno ste nemali žiadne nájazdy? A to všetko by ste mohli jednoducho umyť vodou a mydlom a špongiou alebo akýmikoľvek prostriedkami z obchodu. Prečo preniesť ocot a pokaziť vzduch v byte? Často sa stretávam s tým, že sa snažia všetko opláchnuť octom - stavebný prach po oprave, mydlovú penu a dokonca aj mastnotu. A hovoria, že to pomohlo. Ale približne rovnakým spôsobom obyčajná voda pomáha odstraňovať stopy usadenín alebo mydla. A tuk sa musí umyť zásadou - to je spravidla opak kyselín.

Možno potom skúste kyselinu chlorovodíkovú, je silnejšia?

Áno, na internete existujú také tipy - zoberte kyselinu chlorovodíkovú a umyte ju. Možno ich bude zaujímať pani unavená z boja proti nájazdu, ale kategoricky to neodporúčam. Pretože je to veľmi silná kyselina, ktorá bez správneho použitia spáli vaše ruky, oči, kohútiky a kúpele. Prečo riskovať?

A ak budete trieť prášok?

Nie je potrebné - od trenia sa kameň zrúti a zmieša s práškom. Získate superabrazívnu zmes, ktorá všetko poškriabe. Často sa týmto spôsobom snažia umývať cement na oknách - trieť špongiou a práškom tak, aby sa rozpadal. Preto je väčšina okien v našej krajine poškriabaná ešte predtým, ako majitelia vstúpia do nového bytu.

Čo potom umyť?

Nakupujte dobrý výrobok pre domácnosť v obchode za približne 10 rubľov. Opakujem - určite to nie je najlacnejšie, ale stredný segment čistiacich prostriedkov pre domácnosť určite odstráni zubný povlak. Prečo nie lacný? Pretože obsahuje najagresívnejšie kyseliny alebo ich kombinácie - to sú práve tie produkty, ktoré ničia našu vieru v technologický pokrok a zároveň naše chrómované batérie, akryláty, prírodný kameň, mramor, žulu a matné dlaždice.

Tieto nástroje je možné používať na veľmi primitívnych a stabilných povrchoch s veľmi kompetentnou prácou s nimi. A nie je vhodný pre najmodernejšie interiérové ​​riešenia. Ide o nich, ktoré píšu na internete - chemikálie sú veľmi agresívne, ocot je lepší. Aby som to zhrnul - lacná chémia je veľmi agresívna. A dobré z obchodu je veľmi dobré.

Dobrý nástroj pre domácnosť - čas. Čas sú dva.

Zvyčajne píšu - počkajte 5 minút a opláchnite vodou. Možno nás tu obchodníci klamú - zdá sa, že dávame neexistujúce superveľmoci a predávajú viac. Toto je tajomstvo - všetko trvá omnoho dlhšie. Keď sme vošli do kancelárie, zdedili sme toaletu s hrdzavými pramienkami - náš profesionálny produkt sme použili na päť minút uvedených na etikete - a nič sa nestalo. A potom to znova zapríčinili a zabudli na to - po dvoch hodinách prišli k svojim zmyslom, vbehli dovnútra, umyli vodou a špongiou - a toaleta bola biela, ako v reklame. Tak sme sa dozvedeli tajomstvo, ako sa zbaviť nájazdu, ktorý všetkým radi odporúčame, a pomáha mu - stačí oveľa viac času.

Počas tejto doby kyselina drví kameň a rozdeľuje ho na mnoho malých častíc. Pred liečbou sa pokúsite odstrániť celý kameň nožom a potom - už každú malú časť jednotlivo. A je to omnoho jednoduchšie - nepotrebujete tu nôž, len špongiu. Čím je kameň silnejší, tým dlhšie by mal nástroj fungovať.

Stručne zhrnieme, bez vody

Pri lietaní postupujte nasledovne:

 • Uistite sa, že máte skutočne vodný kameň alebo hrdzu a obyčajné mydlo a voda vám nepomôžu.
 • Kúpte si dobrý nástroj na plak na 10 rubľov - zvyčajne na obale je napísané „odstránenie vodného kameňa“. Na hrdzu je tiež vhodný. Ak si myslíte, že je to drahé, poviem vám, že to stačí rok. A keď sa zbavíte zubného povlaku - riaďte sa pokynmi, nechajte ich 5 minút - v budúcnosti to zabráni silným kameňom.
 • Prečítajte si pokyny - uistite sa, že sú vhodné pre váš povrch. Ak je to zakázané, nemôžete s ním ďalej postupovať. Ale to je zriedkavé.
 • Dodatočná kontrola (okrem zakázaných) - aplikujte na nenápadnú plochu počas 5 minút. Ak nič nie je pokazené - môžete ho použiť.
 • Nasaďte dosku s plakmi - začnite podržaním hodiny. Počas tejto doby sa kameň trochu rozpadne a bude ľahšie ho odstrániť z povrchu. Niekedy je tento čas dosť. Ak nie, naniesť znova a znovu opláchnuť špongiou. Ak je nájazd silný, budete musieť urobiť niekoľko takýchto prístupov - použiť, nechať chvíľu pôsobiť, trieť, opláchnuť. Čas závisí od závažnosti povlaku a povrchového materiálu, ale na smaltovanú toaletnú misku a obrovskú hrdzu je možné aplikovať aj v noci - z toho bude mať úžitok.
 • Ak všetko ostatné zlyhá a hrdza neodstráni, povrch skoroduje. Tu sa musíte buď vyrovnať, alebo vymeniť vaňu alebo záchodovú misu - to sa stane aj vtedy, ak proces začnete tvrdo. Potom ani profesionálne náradie nepomôže - iba výmena.
 • Na základe mojej rady som priniesol svojej mame domáci spotrebič osvedčenej značky, ktorý mám doma - keď dôjdu profesionálny liek, nechodím do kancelárie, ale chodím do najbližšej predajne. Aplikoval som ju na vaňu a steny na hodinu, potom som ju umyl vodou a špongiou - 80% plaku okamžite zostalo. Z druhého času odstráni ďalších 20%. A bez noža.

Používajte dobré nástroje a tieto jednoduché tipy - a zvládnete takmer akýkoľvek povlak alebo hrdzu. Veľa šťastia!

Elena Simonchuk, spolumajiteľka a riaditeľka spoločnosti Cleanny (upratovanie domov a bytov)

Pin
Send
Share
Send
Send