Užitočné tipy

Čo keď sa termiti objavia u vás doma?

Pin
Send
Share
Send
Send


Termiti sú jedným z najočakávanejších a najhorších hostí v dome. Aj keď, ako každý iný hmyz. Od detstva si pamätám, ako mi moja matka pri prechádzaní starými okresmi svojho mesta povedala, že všetky domy v nich boli zasiahnuté termitmi. Oči strachu sú veľké, najmä u detí. Preto už od útleho veku som vedel, kto sú termiti a ako presne poškodzujú ľudský život.

Našťastie sa mi doteraz podarilo vyhnúť osobnému stretnutiu s týmto hmyzom, ale nie bez dôvodu hovoria: kto je varovaný, je ozbrojený. A okrem toho by som úprimne rád pomohol všetkým tým, ktorých z akéhokoľvek dôvodu zaútočili. Preto sa dnes moja rada bude venovať téme boja proti termitom a zabráneniu ich návratu.

1. Oranžový olej. Vďaka aktívnej látke d-limonénu v zložení bude mať olej toxický účinok na hmyz. Distribuujte ropu na všetky miesta, kde boli objavení neočakávaní hostia. Ak je to potrebné, vyvŕtajte niekoľko pomocných otvorov, aby ste sa dostali do srdca. Musím povedať, že je to jedna z najekologickejších metód zaobchádzania s termitmi. Vo všeobecnosti si všimnete výsledok po 3 dňoch. Ak situácia pretrváva, možno budete musieť čakať viac.

2. Vysoká a nízka teplota. Už skôr sa ukázalo, že termiti nie sú schopní prežiť pri príliš vysokých alebo veľmi nízkych teplotách. Napríklad odumierajú pri +50 ° C alebo -30 ° C. Na dosiahnutie teplôt pod 0 ° C pomôžu nielen sibírske mrazy, ale aj tekutý dusík. Môže zaistiť teplotu -29 ° C a po zavedení do termitných biotopov bude mať požadovaný účinok po 5 minútach. Ale pri vysokej teplote môže pomôcť parný generátor alebo fén. Termitniky budú musieť byť spracované najmenej 30 minút alebo aj viac. Samozrejme sa môžete uchýliť k hojnej záplave tzv. Hniezd s vriacou vodou, čo bude tiež účinné. Nezabudnite sa však o sušenie dreva postarať, aby ste ho neskôr nezhoršili ...

3. Kyselina boritá Je to prírodný zdroj kontroly termitov, ktorý ovplyvňuje ich nervový systém a potom zabíja. Všetko, čo musíte urobiť, je zmiešať prášok kyseliny boritej s malým množstvom vody, až kým sa nezíska stav podobajúci sa paste. Potom pomocou kefy naneste zmes nielen na napadnuté oblasti, ale aj na všetky drevené povrchy v domácnosti, aby ste sa vyhli blúdeniu. Stromy môžete spracovávať aj na záhrade, ak viete, kde sa ešte stále tvoria mohyly termitov.

4. Stolová soľ. Táto látka, napriek svojej jednoduchosti a lacnosti, nie je len mocným nástrojom na kontrolu termitov, ale tiež bráni ich návratu. Aby ste týmto nešťastným škodcom spôsobili drvivú ranu, nastriekajte roztok soli vodou do ohnísk ich biotopu.

Ešte lepšie je, aby ste týmto roztokom namočili vatové tampóny a umiestnili do všetkých postihnutých oblastí. Vďaka prítomnosti celulózy v soli bude slúžiť ako vynikajúca návnada.

5. Olej. Už sme povedali vyššie o výhodných vlastnostiach pomarančového oleja, je však dôležité si uvedomiť, že okrem toho bude v boji proti termitom mimoriadne účinný aj olej s vysokým obsahom cesnaku, klinového éterického oleja a repkového oleja. Všetky z nich zobrazia 100% výsledok.

6. rozsievková zemina - Vynikajúci prostriedok proti termitom, ktorý doslova horí a vysušuje ich biotopy. Rovnako ako v prípade kyseliny boritej môžete bezpečne rozptýliť kremelinový prášok v celom dome. Neboj sa, kremelina je úplne neškodná pre ľudí a domáce zvieratá, ale je veľmi účinná proti termitom.

Úprimne chcem, aby boli tieto tipy najužitočnejšie vo vašom živote. Ale ak sa všetky tieto hrozné hmyzy vrhnú do vášho domu, viete, čo máte robiť.

Metódy boja

Keďže zbavovanie sa termitov samo o sebe je niekedy dosť ťažké, mnohí uprednostňujú okamžitú pomoc so špeciálnymi službami, ktorých zamestnanci majú dlhoročné skúsenosti s riešením rôznych červov. Ak je však málo hmyzu a ste si úplne istí svojimi schopnosťami, odporúčame vám venovať pozornosť metódam a nástrojom, ktoré vo väčšine prípadov prinášajú pozitívny výsledok.

Domáce pasce

Na to budete potrebovať dva listy obyčajnej lepenky a vody. Toto jednoduché zariadenie sa považuje za veľmi účinné, pretože celulóza je hlavnou potravinou termitov, a preto lepenka bude vynikajúcou návnadou:

 • navlhčite listy lepenky vodou,
 • spojte ich skladaním,
 • Hotovú pascu umiestnime na miesto, kde sa našli stopy hmyzu.

Tip! Termity nie je možné úplne odstrániť iba pomocou kartónovej pasce. Pomáha zbaviť sa iba pár stoviek jedincov. A pre väčší efekt budete musieť použiť aj iné metódy!

Použitie nematód

Tieto malé červy sú prirodzenými nepriateľmi termitov. Prenikajú do tela lariev a zabíjajú ich do dvoch dní. Telo termitov pre malé háďatká je ideálnym miestom pre ich vlastnú reprodukciu a vývoj, takže je celkom možné pomocou ich pomoci vyriešiť problém škodcov v drevenom dome.

Nájsť hlísty vo vašom záhradnom pozemku nefunguje, možno ich zakúpiť v obchode pre záhradníkov alebo online. Ďalej sa odporúča používať tieto červy okamžite, najmä ak teplota pôdy, v ktorej boli zakúpené, je vyššia ako + 15 ° C.

Odporúčanie! Ak neplánujete používať hlístové červy ihneď po zakúpení, môžete ich uložiť iba v chladničke!

Ľudové lieky

S termitmi sa dá bojovať aj pomocou zmesí vyrobených nezávisle. Najbežnejšie používanou kyselinou boritou v takýchto situáciách je kyselina boritá. Keď hmyz vstupuje do tela, dehydratuje ho a súčasne ničí nervový systém. Navyše je schopný pracovať na princípe reťazovej reakcie - termiti na svojich labkách prinášajú jed do hniezda a infikujú ostatných členov kolónie.

Kyselina boritá sa teda môže používať dvoma spôsobmi:

 • vodný roztok - prášok riedime vodou a výsledný produkt nanášame na malé kúsky kartónu alebo zvlhčujeme drevenými prvkami, hotové návnady položte do blízkosti predpokladaného prostredia parazitov a nezabudnite ich občas navlhčiť roztokom bóru,
 • Pasta kyseliny boritej - kombinujte prášok kyseliny boritej s malou dávkou cukru, medu a vody, aby ste získali hustú pastu, a potom s ňou namažte polohu domácich termitov.

Existuje niekoľko ďalších zlúčenín, ktoré môžu ničiť škodcov:

 • zmiešajte 3 diely petroleje s jedným dielom terpentínu,
 • spájame terpentín s dechtom, kreosotom a naftalénom v pomere 20: 10: 1,5: 30,
 • v litri alkoholu chováme 30 g chloridu ortuťnatého,
 • v petroleji rozpustíme sušiaci olej, naftalén a naftalisol v pomeroch 100: 100: 15: 25,
 • zmiešajte terpentín, naftalén, fenol, lyzol a drevný decht v pomere 100: 10: 5: 3: 10.

Jedna z prípravkov by sa mala aplikovať na drevené prvky budovy v miestach, kde boli zistené zhluky termitov, a veľmi rýchlo získate pozitívny výsledok.

Ľahké a studené

Termity sa môžete zbaviť v drevenom dome pomocou slnečného žiarenia, ako aj mrazením. Je však možné použiť jednu z týchto metód iba v prípadoch, keď sa v určitých interiéroch zistili parazity.

Jednou z možností je vybrať postihnutý nábytok a nechať ho niekoľko dní. Zároveň sa uistite, že slnečné lúče na neho dopadajú tak dlho, ako je to možné.

Tip! Aby sa zvýšila účinnosť tejto metódy, môžu sa pascové kartóny používať paralelne. Celulóza vyláka termity, po ktorých budú zničené slnečným žiarením!

Druhá možnosť - je vhodná do daždivých oblastí, kde slnko zriedka poteší svojím svetlom. Ak sa v byte našli termiti, mali by sa príslušné vnútorné časti rozobrať a umiestniť do mrazničky. Bežná mraznička v tomto prípade samozrejme nebude fungovať - ​​mali by sa používať špeciálne veľké kamery.

Ak boli termity objavené v zime, potom je možné nábytok v chlade úplne vybrať a nechať ho tri dni. Demontáž je zároveň úplne voliteľná. V niektorých prípadoch je zmrazenie dosť problematické, ale pokiaľ je to možné, zaručuje smrť všetkých druhov hmyzu.

Všeobecné odporúčania

Ak sa rozhodnete zničiť termity sami, nezabudnite, že boj by mal byť svojou povahou komplexný - pomocou niekoľkých rôznych prostriedkov a metód.

 1. Spracovanie prináša najlepšie výsledky na jar, keď sa larvy objavia vo vonkajších vrstvách dreva a dospelí jedinci majú tendenciu opustiť drevené prvky.
 2. Súbežne s používaním liekov proti termitom je vhodné vykonávať opatrenia proti hnilobe.
 3. Nastriekané insekticídy by sa mali poskytnúť čo možno najviac času na prácu - najlepšie týždeň. Na toto obdobie by mal byť dom ponechaný a zatvorený.
 4. Ak spracovávate pomocou chemických jedov, môžete s nimi použiť aj kyselinu boritú - s pripravenou pastou starostlivo zakryte všetky diery v oblasti infekcie.
 5. Pretože hlavným zdrojom potravy termitov je drevo, je vhodné uchovávať polená, palivové drevo a iné zásoby dreva mimo domu. Odporúča sa aj ich vysúšanie, takže je pre hmyz neatraktívne a prikryje sa.
 6. Počas fázy výstavby drevených konštrukcií používajte repelenty. Pridajte lyžicu 0,1% permethrinu do vedra s vodou a nalejte výsledný roztok do farby alebo laku, ktorým následne zakryjete vnútornú a vonkajšiu stenu. Malá časť permetrínu môže byť tiež pridaná k lepidlu použitému pri pokládke podlahy alebo do cementu.

Predchádzanie invázii termitov bude tiež pravidelnou prehliadkou domu a všetkých jeho častí. Ak sa objavia praskliny, mali by sa okamžite opraviť - obzvlášť často sa objavujú v blízkosti vodovodných potrubí a tvoria sa okolo vodičov. A na okná, vchodové a balkónové dvere sa oplatí inštalovať siete proti komárom - takže termiti nebudú môcť preniknúť z domu do vášho domu. Nezabudnite tiež zabezpečiť, aby boli vetracie kanály vždy voľné. Aby ste to dosiahli, nemali by ste do nich zasadiť kríky a stromy a včas buriť burinu. Nechajte svoj dom vždy očistiť od škodcov!

Funkcie termitov

Než začnete termitov, mali by ste pochopiť, čo je to za hmyz.

Obývajú komunity a delia sa na kasty, toto rozdelenie je charakteristické pre mravce, hoci k nim nepatria.

vzhľad

Biele mravce - tzv. Termity. Majú svetlú farbu tela, nemajú zúženie, ktoré oddeľuje oblasť brucha od oblasti hrudníka.

Vzhľad sa môže líšiť v závislosti od prístupu ku konkrétnej kaste:

 1. Pracovníci - tu nájdete ženy a mužov. Vyznačujú sa mäkkým telom, ktoré zriedka presahuje 10 mm. Tieto tvory si často nevyvinuli genitálie a oči. Ich hlavnou úlohou je dostať sa von a získať jedlo pre ostatných obyvateľov termitov,
 2. Vojaci - takéto termity možno vidieť v blízkosti hniezda. Ich hlavy sú hnedé a na nich sú rohy a silné čeľuste. Tieto dodatky sú potrebné na ochranu hlavného krytu a lariev,
 3. Reprodukčná skupina (maternica a kráľ) - pôvodne u ženských jedincov sa z tejto kasty vyvinú krídla, ktoré hmyz použije iba raz. V budúcnosti sú vyhodení a začínajú aktívne dopĺňať mohylu termitov novými „obyvateľmi“. Jednotlivci v tejto skupine sú desaťkrát väčšie ako zvyšok komunity.

Termiti v dome nie sú neobvyklé v krajinách, kde tieto zvieratá žijú. Drevené prvky nábytku priťahujú hmyz, môžu prísť v baleniach a vytvoriť skutočný chaos pre ľudí.

Výživa a prostredie

Biotopmi termitov sú krajiny so subtropickým a tropickým podnebím. Nachádza sa tiež na južných územiach Kazachstanu, Ukrajiny, Moldavska a Tadžikistanu.

Ruské územie Ďalekého východu sa stalo atraktívnym aj pre biotopy týchto škodcov.

V prirodzených podmienkach hmyz preferuje lov v noci. Pohybujú sa po zemných pasážach alebo po cestách v strome. Preto sú termiti v dome nenápadnými hosťami. Ľudia si všimnú útoku hmyzu neskoro, keď nie je možné budovu zachrániť.

Hlavnou pochúťkou termitov sú dužiny. Nebudú sa plaziť ani po drevených štruktúrach. Termiti v dome sú skutočnou katastrofou, najmä ak existuje veľká koncentrácia nábytku vyrobeného z dreva alebo kníh. S nedostatkom jedla začnú kŕmiť bavlnené látky a kožené výrobky.

Hmyz spravidla nedokáže poškodiť živý strom. Preferujú suché konáre, zhnité pne a drevený nábytok. V zime aktivita klesá, mravce radšej spia. Ale ak boli v byte termity, sedavý životný štýl sa zruší.

Životný cyklus a reprodukcia

Za prirodzených podmienok sú za reprodukciu zodpovední kráľ a maternica. Títo jednotlivci sa pravidelne spájajú, aby doplnili hniezdo novými obyvateľmi. Jednotlivci vedú verný životný štýl - celý život trávia v jednej komore. Žiadny z ostatných obyvateľov termitovej pahorkatiny nemá právo sa pýtať kráľovnej.

Kráľovskí ľudia pravidelne strážia vojaci. Musia bojovať proti nezvaným hosťom a chrániť česť maternice. Výmena ochranného krytu sa vykonáva v pravidelných intervaloch. Vojaci tiež kŕmia hlavnú samicu, ak je to potrebné, premiestnia ju a vezmú vajcia. Premiestnia sa do špeciálnych komôr, v ktorých sa vyliahnu larvy. Maternica môže produkovať 2500 až 3 000 vajíčok denne.

Potomkovia musia vojakov stiahnuť. Ďalšia maternica, ktorá čaká na dospelosť, môže žiť v mohyle termitov. Hneď ako majú krídla, vyletú z rodičovského hniezda a spária sa s hodným mužom (kráľom).

Pár sa začína schovávať na rôznych miestach, aby sa nestal večere pre vtáky a väčší hmyz. Hneď ako samica vyprodukuje vajíčka a objavia sa pracujúce jedinci, začne sa stavba termitového mohyla. Termiti v byte sa tiež môžu usadiť, potom bude musieť človek konať rozhodne, aby sa zbavil parazitov.

Ako pochopiť, že termiti sú v dome likvidovaní

Ničenie škodcov je vždy ťažké. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa vysporiadať s termitmi. Niekedy je veľmi ťažké určiť umiestnenie hmyzu v miestnosti.

Preto musíte byť schopní rozpoznať príznaky, ktoré naznačujú, že v kúpeľnom dome, byte alebo dome sa likvidujú nepozvaní hostia:

 • charakteristické pohyby drevených prvkov,
 • odpadky v blízkosti otvorov v nábytku alebo stenách,
 • vzhľad odpadových produktov.

Keď nájdete všetky príznaky, musíte premýšľať o tom, ako sa zbaviť termitov. Hmyz je možné odstrániť, ale niekedy je potrebné ho úplne zničiť.

Zbavte sa termitov

Existuje niekoľko spôsobov, ako zničiť škodcu:

 1. používať liek na termity národného pôvodu,
 2. použitie chemikálií
 3. dodávka pomocou pascí
 4. kontaktovanie špeciálnych služieb, ktoré presne vedia, ako sa zbaviť termitov.

Môžete bojovať akýmkoľvek spôsobom, hlavná vec je dosiahnuť požadovaný výsledok. Ak sa termiti v dome nezničia, vzniknú problémy, ako je zničenie nábytku, stien a drevených budov.

chemické činidlá

Boj proti termitom v drevenom dome často začína využívaním finančných prostriedkov z obchodu. Pomáhajú bojovať proti celým kolóniám.

Prípravky sú k dispozícii v rôznych formách:

 • Kvapalné insekticídy - s ich pomocou je problematické vyprodukovať plemennú kolóniu hmyzu. Aplikujte drogu ako impregnáciu nábytku alebo vytvorenie bariér okolo domu z dreva, kúpeľov a iných budov na stavenisku. Po jedle stromu je to pomalé, dostať sa do tela tvorov a spôsobiť ochrnutie,
 • Granulované výrobky - pomáhajú ničiť hmyz žijúci na ulici. Použite ich, ak potrebujete chrániť budovu. Škodcovia uhynú hneď po konzumácii peliet,
 • Pena - také prostriedky na boj proti termitom umožňujú upchávať pohyby, ktorými sa vojaci a pracovníci pohybujú. Ak tieto kasty prestanú prinášať jedlo, kráľovský ľud zomrie. Týždeň pôstu postačuje na to, aby zomreli termitoví mravce, ako sa ich zbaviť je uvedené v pokynoch,
 • Práškové výrobky - doma môžu z nábytku odstrániť hmyz zo suchého dreva,
 • Kyselina boritá - zbaví sa škodcov, ale proces bude dlhý.

Pri úvahách o tom, ako sa zbaviť termitov v dome, by ste mali venovať pozornosť najpopulárnejším chemikáliám:

  term>

Ako sa vysporiadať s termitmi, rozhodnite sa iba pre osobu, ktorá je pod útokom. Ak chémia nie je vhodná, môžu sa použiť iné metódy.

Ľudové metódy

Обнаружив в квартире вредителей, необходимо заняться их уничтожением. Необязательно применять химические препараты. В домашних условиях можно применять народные методы, чтобы термиты в доме больше не беспокоили:

 • Жидкий азот – с его помощи можно избавить от насекомого определенный предмет. Нужно сделать небольшое отверстие и ввести азот. Aj s jeho pomocou môžete vyplniť medzery, kde sú tieto bytosti často videné,
 • Mráz je jedným z populárnych spôsobov. Stačí len vložiť nábytok do mrazničky a nechať ho 1-2 dni. Doma je samozrejme problematické nájsť zariadenie na veľké objekty,
 • Nematodes sú nebezpeční nepriatelia termitov. Tieto zvieratá parazitujú na hmyze a spôsobia smrť do dvoch dní po infekcii.

Termiti v dome môžu žiť niekoľko rokov. Dokážu zničiť plnohodnotné budovy a zostať iba nadáciou.

Vnútorné parazity je možné vyhladiť pomocou špeciálnych pascí. Ak si v miestnosti všimli prví škodcovia, mali by sa nainštalovať kartónové krabice, na ktoré sa nanášajú lepivé podklady.

Ak sa hmyz objaví na jednom mieste, mal by sa kúpiť 36 Catchmaster. Toto je prvá pasca, ktorá dáva pozitívny výsledok.

Oslovte odborníkov

Ako zničiť termity pomocou profesionálnych kontrolórov škodcov? Od takýchto špecialistov by sa malo očakávať, že budú efektívne pracovať pomocou jedov, ktoré sa nepredávajú.

Nie vždy je možné samostatne sa vysporiadať s inváziou termitov. Ich hlavnou úlohou je študovať biotop a búranie. Pestujú oblasť okolo domu a ďalších budov, ktoré priťahujú hmyz.

Skutoční „poľovníci“ poskytujú záruku na svoju prácu. Ak zákazníci nedostanú požadovaný výsledok, znamená to, že zamestnanci majú nekvalitné lieky. Existuje iba jeden záver - napísať sťažnosť spoločnosti a požadovať vrátenie peňazí.

Pin
Send
Share
Send
Send