Užitočné tipy

AKO Viem, že vaše dieťa má drogy

Pin
Send
Share
Send
Send



Dieťa sa začalo správať čudne: skrýva oči, rýchlo prechádza do svojej izby a málo komunikuje s bývalými priateľmi. To znepokojuje rodičov a najstrašnejšie myšlienky: čo keď dieťa užíva drogy a stane sa závislým? Ako zistiť, čo je dieťa závislé? Akými znakmi a vlastnosťami správania sa to dá pochopiť? Prečítajte si v našom článku.

Závislosť je ochorenie mládeže, v dospievaní ľudia začínajú skúšať drogy, stávajú sa závislými a jednoducho nežijú do dospelosti. Napodiv, dospievajúci vo veku 15 - 17 rokov a dokonca aj deti vo veku 9 rokov sa stanú závislými na drogách. To znamená, že asi 20% všetkých drogovo závislých v Rusku sú študenti, ktorí prvýkrát vyskúšali drogy v škole, v kluboch, na diskotékach.

Rodičia detí musia byť veľmi pozorní k svojmu dieťaťu: majú záujem o jeho život, komunikovať, tráviť čas spolu. Mnoho detí si je istých (a predajcovia liekov iba podporujú tento názor), že „mäkké“ drogy nie sú návykové, že ich môžete vyskúšať raz a nič sa nestane. Telo dieťaťa je, žiaľ, veľmi citlivé na účinky omamných látok, preto je potrebné čo najskôr zistiť užívanie drog, aby sa liečba okamžite začala a chránila pred pretrvávajúcou nevyliečiteľnou závislosťou.

Ako teda môžete pochopiť, že niečo nie je v poriadku s dieťaťom a možno užíva drogy?

Podivné správanie dieťaťa

Dieťa môže prestať komunikovať so svojimi starými priateľmi, úplne zmeniť svoj životný štýl: buď zatvorený, tichý, tajný, zatvorený vo svojej izbe alebo zostať stále vonku. Môže prestať komunikovať so svojimi rodičmi: vyhýbajte sa im, neodpovedajte na telefón ani nehovorte niečo nezreteľné, nehovorte, kde je a čo robí. Jedným zo znakov závislosti je neustála lož z akéhokoľvek dôvodu, trik. Znateľná je aj zmena postoja dieťaťa ku všetkému, čo pre neho bolo zaujímavé, apatia.

vzhľad

Ľudia, ktorí začali užívať drogy, prestávajú sami sledovať, sú nedbalí, nerešpektujú pravidlá osobnej hygieny.

Zo strany zmien v tele, opuchy končatín, bledá alebo sivá pokožka, načervenalé oči, zmena vzhľadu a stav vlasov môžu zhoršovať užívanie drog. Ak sa človek „pichne“, bude mať v oblasti žíl na rukách a modeloch pomliaždeniny, stopy po injekciách, porezaniach, popáleninách na tele. Pohyb sa stáva neohrabaným, potláčaným.

Dieťa môže požiadať rodičov a iných príbuzných o ďalšie vreckové a niektoré veci môžu peniaze zmiznúť aj v dome. Opýtajte sa ostatných príbuzných, či ich dieťa kontaktovalo kvôli peniazom.

Komunikácia a záujmy

Dieťa, ktoré užíva drogy, začína používať nové slová, gestá, prestáva komunikovať so svojimi bývalými známymi a radšej nehovorí o nových. K všetkým jeho koníčkom sa stáva ľahostajným. Snaží sa skryť pred svojimi rodičmi a nebráni im komunikovať: zmizne na ulici, sedí s priateľmi doma alebo vo svojej izbe.

Prejav intoxikácie liekmi

Počas intoxikácie drogami môže človek v závislosti od typu drog prejavovať rôzne príznaky: výsmech z akéhokoľvek dôvodu, nadmernú aktivitu a rozprávanie alebo naopak apatia, letargia. Agresia, podráždenosť, chaotické a bez príčinnej zmeny nálady. Zúženie alebo rozšírenie žiakov. Zvýšená alebo znížená chuť do jedla, túžba po jedle „chutná“. Nedostatočná koordinácia pohybov atď.

Rôzne súbory týchto príznakov môžu, samozrejme, naznačovať nielen to, že dieťa užíva drogy, ale aj to, že fajčí alebo pije, alebo jednoducho zažívajú určité ťažkosti. Ak už má správanie dieťaťa niekoľko alarmujúcich signálov, je to príležitosť nielen na premýšľanie, ale aj na začatie konania - rozprávajte sa s dieťaťom a jeho priateľmi, choďte do školy, pozorujte a samozrejme nenechávajte všetko náhode.

Pripustiť si, že vaše dieťa má problémy, že vaše dieťa je drogovo závislým, je ťažké, ale čím skôr to pochopíte a objavíte, tým ľahšie mu budete pomáhať.

Odporúčame prečítať si:

Ďakujeme za vaše hodnotenie. Ak chceš svoje meno
to bolo známe autorovi, prihláste sa ako užívateľ
a kliknite na tlačidlo OK Ďakujem ešte raz. Na tejto stránke sa zobrazí vaše meno.

Máte nejaký názor?
Zanechať komentár

Máte radi veci?
Chcete si prečítať neskôr?
Ušetrite na stene a
zdieľať s priateľmi

Na svoj web môžete uverejniť oznámenie článku s odkazom na jeho plné znenie

Dospievajúci bujný a drogy


Adolescenti sú, samozrejme, v podstate vzpurní, odvážni a niekedy bezohľadní.

Prežívajú ťažké obdobie pre seba, plné zmien.

Rozvíjajú sexuálny záujem a musia patriť do nejakej komunity svojich rovesníkov (pre sebaurčenie).

Pre toto obdobie sú charakteristické rôzne experimenty, ako aj pokusy „neodtrhnúť sa od tímu“, „byť na rovnakej vlnovej dĺžke“ so svojimi priateľmi a priateľmi.

Vplyv priateľstva na každého konkrétneho mladého človeka úzko súvisí s prostredím, v ktorom sa vyvíja. "Povedzte mi, kto je váš priateľ, a ja poviem, kto ste." ...

A ak okrem všetkého v rodine neexistovala žiadna alebo došlo k strate zdravej dôvernej komunikácie, je oveľa ťažšie zistiť o hroziacej katastrofe, zatiaľ čo na záchranu dieťaťa musíte rýchlo konať.

Drogy: nepriateľ, ktorého podceňujeme


Mnoho adolescentov a ich rodičov vníma užívanie drog ako bežnú prax, ktorú je možné opustiť „neskôr“.

Nepredpokladajú, že sa stanú závislými a budú priťahovaní do svojej závislosti na celý život.


Neuvedomujú si, aké problémy majú vo svojom osobnom a profesionálnom živote, neuvedomujú si, ako podkopávajú ich zdravie ...

Mladí ľudia nevedia, že ich experiment s drogami by sa mohol zmeniť na vážny problém.

Rodičia zase často odmietajú pripustiť zrejmé a, čo je najdôležitejšie, nikdy neveriť, že sa takému „dieťaťu“ môže stať. Iba nie s ním ...

Väčšina z nich teda jednoducho nie je na tento problém pripravená a úplne si neuvedomuje, aké kroky majú podniknúť.

Prvá vec, ktorú treba urobiť, je zistiť, či je nevhodné správanie dieťaťa dôsledkom hormonálnych zmien charakteristických pre jeho vek alebo nie.

Je dôležité hlbšie nahliadnuť do konfliktov a uistiť sa, že jeho podivné správanie môže byť spôsobené tým, že dieťa užíva drogy.

Pochybné látky sa skúšali každú siedmu

Pred rokom predstavilo oddelenie sociálnej starostlivosti mestskej rady v Rige štúdiu vplyvu rizikových faktorov, ktoré u adolescentov spôsobujú závislosť na intoxikáciách. Prieskum sa uskutočnil anonymne. Účastníkmi sú študenti 10 tried, tj deti vo veku 15-16 rokov.

Značná časť školákov aspoň raz za život vyskúšala omamné látky - marihuanu (16%), prášky na voľnopredajné prášky na spanie a sedatíva (12%), zmesi bylín (7%). U chlapcov a dievčat, ktorí vyskúšali drogy aspoň raz, je väčšia pravdepodobnosť depresie. Prieskum tiež ukázal, že používanie nelegálnych omamných látok viac súvisí s nestabilným emočným stavom dieťaťa, zážitkami a krízami a slúži ako prostriedok na zníženie emocionálneho stresu.

Ohrozené - deti bez osobitného povolania a zo znevýhodnených rodín

Do siete závislostí sa najčastejšie dostávajú dospievajúci, ktorí po škole nemajú osobitné činnosti. Je to však presne ten istý vek, keď je už pre dieťa ťažšie motivovať a prinútiť niečo urobiť bez jeho vôle. Mimochodom, keď sa ich pýtali na ich emocionálny stav, 25% chlapcov a dievčat (to znamená každú pätinu!) Povedalo sa, že sa často necítili záujem niečo robiť, 18% bolo nervóznych a malo problémy so zaspávaním, 17% pocítilo napätie. Deti, ktoré užívajú návykové látky, prežívajú takéto pocity častejšie.

„Ak vidíte, že s dieťaťom niečo nie je v poriadku, stal sa viac podozrievavý, podráždený, často nervózny, odmieta svoje obvyklé činnosti alebo jedlo, zle spí alebo sa jeho komunikačný okruh dramaticky zmenil - existuje dôvod na zamyslenie: je váš dieťa pod vplyvom omamných látok, “hovorí Tatyana Grigoryeva, špecialistka na prevenciu závislostí na oddelení sociálnych služieb odboru sociálnej starostlivosti mestskej rady v Rige.

2. Pozerajte sa do očí


Oči sú skvelým ukazovateľom akejkoľvek závislosti.

Každá narkotická látka má zvláštny účinok.

konope, napríklad spôsobuje sčervenanie očí a spôsobuje ich „ospalosť“.

A kokaín a extáza spôsobujú dilatáciu žiakov, pohľad je veľmi otvorený a oči sú zaoblené.

Marihuana a psychotropné látky

Ak dieťa pije alkohol - je charakteristický zápach, pokiaľ ide o drogy a lieky - nemusí cítiť zápach. "Ani jeden narkológ nebude hovoriť okom, či si teenager niečo vzal alebo nie." Pre rodičov je ešte ťažšie uhádnuť. Preto, ak existuje podozrenie, že ho stále prijíma, je lepšie kontaktovať Centrum pre psychiatriu a narkológiu v Rige na ul. Twika, 2, kde urobia bezplatný krvný test a všetko sa vyjasní, “vysvetľuje špecialista.

„Datura“ nie je tak prístupná, ako sa zdá mnohým rodičom. Tí, ktorí si myslia, že drogy stoja veľa peňazí, sa tiež mýlia. Okrem korenia a iných „syntetických“ moderné dospievajúce osoby používajú marihuanu a lekárske psychotropné látky, ktoré je možné kúpiť bez lekárskeho predpisu.

Samotní školáci problém nevidia. A veľmi často užívajú nielen nelegálne drogy, ale tiež ich distribuujú: Predajcovia drog využívajú výhodnosť mladých ľudí. Pochybní podnikatelia predstierajúci, že predávajú trankvilizéry pod zámienkou doplnkov výživy, sú určené ľuďom trpiacim depresiou, nespavosťou atď.

3. Prílišná dráždivosť

Hormonálne zmeny spôsobujú zmeny nálad u oboch pohlaví.

Avšak tie, ktoré vytvárajú lieky, sú lepšie ako tieto rozdiely, pokiaľ ide o prejavy.

Mladí ľudia sú veľmi podráždení a agresívni, najmä ak si ich telo vyžaduje novú dávku drog, ale ešte ju neužili.

Stávajú sa „samotármi“ a odstraňujú sa od všetkých, najmä od svojich rodičov, aby mohli užívať drogy a nikomu nedávať vysvetlenie.

Pomocná ruka je blízko. Zadarmo!

„S cieľom vyriešiť problém závislosti od dieťaťa nás kontaktujú sociálni pracovníci, učitelia, menej často rodičia. Ak existuje podozrenie, vždy pošleme dieťa do Rižského strediska pre závislosť a psychiatriu, kde vykoná vyšetrenie a dieťa bude pod dohľadom lekára. Na našom mieste v oblasti prevencie závislostí v sociálnej službe v Rige dostanú deti a rodičia vysvetlenie procesu vzniku závislosti a vzájomnej závislosti, psychologickej a emocionálnej pomoci a motivácie ukončiť život so závislosťou, “komentuje Tatyana Grigoryeva.

Mnoho rodičov nevie, že so sociálnou službou v Rige existuje možnosť získať pomoc so všetkými druhmi závislostí (vrátane intoxikácie drogami) u detí aj dospelých. Zadarmo! Individuálne a v skupinách. Pomoc sa poskytuje nielen chudobným a potrebným.

V súčasnosti pracujú v sociálnej službe Riga štyria odborníci na prevenciu závislostí, ktorí radia adolescentom aj dospelým:

 • povedzte prečo závislosť
 • poskytovať psychologickú a emocionálnu pomoc,
 • pomôcť nájsť motiváciu dieťaťa prerušiť túžbu po závislostiach,
 • pomôcť vyriešiť problémy vo vzťahoch s dospelými alebo dospievajúcimi.

Teenageři sa môžu zúčastňovať skupinových kurzov.

 • Informácie o práci odborníkov sú k dispozícii na tejto stránke, ako aj v pobočkách sociálnej služby Riga.
 • Ďalšie informácie sú k dispozícii na tel. Cristine Moserte, vedúcej sekcie prevencie závislosti. 67037953 ([email protected]). Nastupuje na 1. poschodie v 111. kancelárii na ulici. Vidím 3.
 • Tu si môžete prečítať informácie o tom, ako sa kurzy organizujú s odborníkmi na prevenciu závislostí (sú k dispozícii aj v ruštine!)

4. Medicína zmizne zo súpravy prvej pomoci


Keď dieťa vezme drogy alebo skôr to začne robiť, zvyčajne experimentuje s rôznymi drogami, pretože je to „len vyskúšať“.

A súprava prvej pomoci sa pre nich môže stať zdrojom týchto látok. Diazepam alebo rôzne sirupy proti kašľu sú najviac žiadané medzi tými, ktorí ich už vyskúšali alebo sa snažia zapojiť iných.

Takže ak si všimnete stratu lieku - je čas hovoriť vážne.

Dieťa nebude žiť so stigmou. Hlavná vec je vyriešiť jeho problémy.

Je potrebné poznamenať, že ak sa potvrdí závislosť od drog, rodičia a dospievajúci budú musieť navštíviť špecialistu na závislosť, ako aj narkológa v centre na ul. Súmrak, viackrát. Proces rehabilitácie trvá najčastejšie asi rok. Rodičia sa nemusia báť, že vaše dieťa bude musieť celý život žiť so stigmou narkomana a zaregistrovať sa v nemocnici. Najdôležitejšia vec je, že závislosť skutočne zmizne a niet žiadnych nových. A v našom svete je veľa pokušení - nejde iba o úžasné látky, alkohol a cigarety. Medzi moderné závislosti patrí telefón, počítačové hry a ďalšie pomôcky, ako aj prejedanie sa a naopak, túžba hladovať.

A stále veľmi dôležité informácie: nedávno sa v Rige otvorilo stredisko na boj proti závislosti od detí, kde môžete zadarmo absolvovať cyklus tried a konzultácií pre deti trpiace jednou alebo druhou bolestivou náklonnosťou. Viac informácií o práci centra nájdete tu.

5. Buďte nezodpovední: berie dieťa drogy?


Jedným z najškodlivejších účinkov akýchkoľvek závislostí je zvyk vzdať sa všetkého a pohrávať sa.

Ak dieťa užíva drogy, spravidla sa vzdá štúdia, ako aj všetkého, za čo bol predtým zodpovedný.

Stane sa nezodpovedným a vedie nečinný životný štýl. Jeho školský výkon je výrazne znížený a prestáva navštevovať ďalšie triedy, ktoré predtým vzbudili jeho záujem.


Zmeny v správaní dieťaťa sú skutočne zrejmé, ak rodičia poznajú svoje deti.

Potom môžu okamžite predpokladať, že sa niečo stalo.

V závislosti od typu omamných látok (stimulanty alebo relaxanty) sa príznaky budú líšiť.

Ak sa dieťa pohybuje a hovorí príliš rýchlo a náhle, možno berie amfetamíny.

Ak dieťa nemôže spať dva dni, je pravdepodobné, že berie kokaín.

A ak vyzerá unavene a jeho reakcia je spomalená, príčinou môže byť kanabis (konope).

Je potrebné objasniť, že všetky vyššie uvedené príznaky nie sú ukazovateľmi toho, že dieťa je určite závislý. Ale čím viac sa zmenili správanie, tým väčšia je pravdepodobnosť ...

Hlavnou vecou je byť ostražitý, venovať pozornosť svojim deťom a byť zapojený do ich života: vedieť, čo robia, s kým sú priateľmi, o čo majú záujem.

Denná a efektívna komunikácia je základom pre pobyt v ich blízkosti a predchádzanie situáciám, ako je závislosť od drog. publikoval econet.ru.

Ak máte nejaké otázky, opýtajte sa ich.tu

PS: Pamätajte, že iba meníme vedomie - spolu meníme svet! © econet

Páči sa vám článok? Potom nás podporte PUSH:

Rada narkológa, ako si všimnúť, že s dieťaťom niečo nie je v poriadku

Komentoval psychiater, psychoterapeut Ariel Reznik-Martov

Rodičia by mali byť ostražití, ak dieťa:

 • príliš ospalý, tlmený v komunikácii, apatický (je pravdepodobné, že berie psychotropné lieky),
 • naopak, je príliš vzrušený, agresívny, neadekvátne sa správa (takáto reakcia je spôsobená korením a podobnými látkami),
 • má príliš červené oči alebo rozšírené alebo zúžené zornice,
 • stráca záujem o predchádzajúce záľuby, vytvára nový okruh priateľov (často pochybných).

Ako konať v tejto situácii:

Je nepravdepodobné, že dospievajúci okamžite prizná, že niečo používa. Odomkne sa, schováva sa až do posledného. Preto je pre rodičov najdôležitejšie naučiť sa úprimne hovoriť s dieťaťom. Všeobecne platí, že rozprávanie, diskusia o jeho „dospievajúcich“ problémoch, viac zaujíma to, ako vaše dieťa žije. Koniec koncov, rozpadajú sa nielen deti z nefunkčných rodín, ktoré „nie sú zaneprázdnené ničím“. Študent, ktorý je preťažený z dôvodu nadmerných rodičovských ambícií mimoškolskými aktivitami, sa môže na protest „rozobrať“ a začať relaxovať s drogami alebo alkoholom. Dieťa musí robiť to, čo sa mu naozaj páči.

Je nepravdepodobné, že tínedžera môže lekár skontrolovať lekár alebo špecialista na násilnú konzultáciu. Je dôležité, ako môžu rodičia rokovať. Если ребенок отказывается, то иногда приходится идти на непопулярные меры и ограничения, чтобы добиться желаемого поведения (это может быть лишение гаджетов и пр.). Совет, как это сделать, может дать и специалист.

Кстати, атипичное поведение у ребенка может быть и при других видах зависимостей, например, от компьютерных игр, социальных сетей и пр.

Paradoxne vo väčšine prípadov príčiny nežiaduceho správania dieťaťa spočívajú vo vzťahu medzi členmi rodiny - rodičmi a deťmi. Preto je predovšetkým potrebné, aby rodičia premýšľali o svojom vzťahu, vyhľadali včasnú pomoc od samotných odborníkov, potom možno možno zabráni najhorším problémom.

Foto: infografika

Skríning liekov a alkoholu

Ak máte podozrenie, že vaše dieťa užíva drogy, nemali by ste ich zanedbávať. Pozrime sa bližšie na dieťa. Nasledujú príznaky, ktoré naznačujú, že dieťa používa omamné látky:

 • Vaše dieťa sa menej zaujímalo o jeho vzhľad,
 • Niekedy nájdete drogy vo svojej izbe,
 • Vaše dieťa má zvláštnu spoločnosť alebo prestalo komunikovať so starými priateľmi. Sociálny kruh veľmi ovplyvňuje výchovu mladistvých a zlá spoločnosť ho môže povzbudiť k užívaniu drog,
 • Vaše dieťa sa začalo správať agresívnejšie voči príbuzným a príbuzným. Niekedy sa zvyčajne zavrie a prejaví neochotu nadviazať kontakt,
 • Vaše dieťa začalo horšie študovať, preskočilo školu, stratil záujem a motiváciu k štúdiu.

Ako zistiť, či dieťa vyskúšalo drogy?

Ak máte podozrenie, že vaše dieťa už niekoľkokrát začalo užívať alebo práve vyskúšalo nejaké drogy alebo alkohol, nehovorte. Postupujte nasledovne:

 • Spýtajte sa ho priamo, či bral nejaké drogy alebo alkohol, čo cítil, páčilo sa mu to? Pozorne počúvajte, čo vám dieťa povie, skúste pochopiť dôvody, prečo to urobil. V tomto prípade hrá veľmi dôležitú úlohu blízkosť vášho vzťahu. Čím bližšie ste, tým úprimnejší bude s vami. Spýtajte sa, kto mu dal drogy as ktorými ich užíval.
 • Povedzte mu o svojich obavách, nezamerajte sa iba na užívanie drog. Tiež nám povedzte, že máte obavy z jeho slabého výkonu v škole,
 • Pripomeňte mu normy správania vo vašej rodine, ako aj následky, ktoré naňho čakajú, ak tieto normy nedodrží. Ak nechcete, aby vaše dieťa konzumovalo nejaké drogy, vrátane alkoholu a cigariet, povedzte mu o tom. Ak neviete, ako mu to povedať správne, poraďte sa s kvalifikovaným psychoterapeutom alebo narkológom,
 • Dajte svojmu dieťaťu príklad už existujúcich prípadov závislosti na alkohole alebo drogách (ak boli) vo vašej rodine a vysvetlite, že ak teraz prestane, možno sa mu vyhnúť mnohým negatívnym následkom,
 • Pravidelne uskutočňujte s dieťaťom preventívne diskusie o negatívnych účinkoch používania toxických látok, alkoholu, drog a cigariet na organizmus.

Čo ak stratíte kontrolu nad situáciou?

V dôsledku konzumácie alkoholu alebo drog má dieťa často problémy v škole a doma, problémy s komunikáciou s ľuďmi okolo seba. Ak vaše dieťa užíva drogy a vidíte, že vaše rozhovory neprinášajú požadovaný výsledok, musíte urobiť nasledujúce kroky:

 • Opýtajte sa a nájdite dôkazy, že vaše dieťa užíva drogy,
 • Predveďte svoje dieťa lekárovi. Nechajte ho vyšetriť vaše dieťa. Pamätajte si, že čím skôr to urobíte, tým viac šancí sa vaše dieťa musí vrátiť do plného života,
 • Začať navštevovať podporné skupiny pre príbuzných drogovo závislých alebo alkoholikov. Teraz existujú špeciálne kurzy pre rodičov, ktoré diskutujú o všetkých problémoch a dôsledkoch adolescentov užívajúcich alkohol alebo drogy, je dôležité vedieť, že užívanie drog vaším dieťaťom je problémom pre celú rodinu, nielen pre neho. Všetci ľudia okolo dieťaťa pociťujú negatívne následky.

Pin
Send
Share
Send
Send