Užitočné tipy

Močový ureterálny reflux u detí

Pin
Send
Share
Send
Send


Patológia môže byť spôsobená:

 • zhoršená funkcia obličiek (pyelonefritída),
 • vrodené abnormality močových ciest,
 • neurologické patológie močovodu.

Primárna patológia diagnostikovaná u novorodencov môže byť spojená s vrodenými malformáciami: vyčnievanie močového mechúra, nesprávne umiestnenie úst močovodu, nepravidelný tvar úst. Patológia sa môže objaviť na pozadí voľného uzavretia zvierača močového mechúra. V tomto prípade je choroba tiež charakterizovaná inkontinenciou.

MTCT u starších detí a dospelých je sekundárne ochorenie, ktoré sa vyvíja na pozadí zápalových ochorení močového mechúra a obličiek.

Sekundárny reflex u detí môže byť spôsobený hyperaktívnym močovým mechúrom alebo vráskami.

Riziko vzniku choroby sa mnohokrát zvyšuje s abnormálnym vývojom penisu u chlapcov, čo môže spôsobiť poruchu močového systému. Včasné liečenie tohto stavu pomôže vyhnúť sa PMR u dieťaťa.

Stupne patológie

V závislosti od zmien, ktoré sa vyskytujú v mechúre, existuje 5 stupňov závažnosti priebehu refluxu:

 1. 1 stupeň - moč vstupuje do strednej časti močovodu,
 2. 2 stupne - hádzanie moču do panvy obličiek,
 3. Stupeň 3 - rozšírenie panvového a obličkového systému obličiek,
 4. 4 stupne - zmena priemeru (zaokrúhlenia) pohárikov a panvy obličiek,
 5. Stupeň 5 - vyčerpanie renálneho parenchýmu, vývoj dysfunkcie.

V prvých dvoch prípadoch sa liečba často nevykonáva. Vyberajú sa očakávané taktiky, pacient je pravidelne vyšetrovaný na včasné odhalenie patologických zmien vo vnútorných orgánoch alebo progresie choroby.

U dieťaťa často mierna forma choroby prechádza s vekom, keď rastie.

Primárny reflux je spôsobený vrodenými patológiami a je diagnostikovaný u novorodencov v prvých dňoch života. Druhotná forma patológie je charakteristická pre deti staršie ako jeden rok, ktoré podstúpili infekčné ochorenia obličiek a močového mechúra. MTCT sa v ranom veku prejavuje ako komplikácia cystitídy, pyelonefritídy alebo hydronefrózy. Ak sa zápal lieči včas, môžete sa tomuto porušeniu vyhnúť.

Rozlišuje sa aj aktívna, pasívna a zmiešaná forma patológie. Pri aktívnom refluxe dochádza k refluxu moču iba počas močenia. Pri pasívnej forme choroby tento proces nezávisí od frekvencie chodenia do toalety. Zmiešaná patológia zahŕňa oba príznaky.

Príznaky patológie

Pri refluxe močového mechúra u detí závisia príznaky choroby priamo od závažnosti patológie. Mierna forma môže byť asymptomatická.

Od fázy zmeny štruktúry a veľkosti vnútorných orgánov sa zaznamenávajú tieto príznaky:

 • horúčka,
 • zakalený moč
 • opuch dolných končatín,
 • opuch pokožky tváre,
 • celková nevoľnosť - zimnica, bolesti hlavy, únava.

Ako vidíte, patológia je charakterizovaná príznakmi zhoršenej funkcie obličiek.

Ťažkosti v diagnostike spočíva v tom, že rodičia malých detí často berú patológiu pri nachladnutí a nekonzultujú sa so špecialistom.

Je dôležité pochopiť, že pri refluxe môže užívanie antipyretík nepriaznivo ovplyvniť celkovú pohodu pacienta. Dieťa by sa malo čo najskôr ukázať lekárovi a podrobiť komplexnému vyšetreniu.

Čo je choroba nebezpečná?

Reverzný reflux moču vedie k rozvoju množstva sekundárnych patológií infekčnej povahy. Moč je priaznivým prostredím na šírenie patogénnych mikroorganizmov.

Na pozadí refluxu močového mechúra u detí, dokonca aj pri počiatočných stupňoch závažnosti poruchy, sa počas močenia pozoruje bolesť. Neustále porušovanie močenia vedie v priebehu času k vzniku infekcie mechúra a obličiek. Často sa diagnostikuje sekundárna cystitída a pyelonefritída.

PMR navyše vedie k rozvoju stagnujúcich procesov v obličkách. Okrem pyelonefritídy existuje v tejto súvislosti vysoké riziko narušenia orgánov a rozvoja zlyhania obličiek.

So zmenou štruktúry obličiek neprináša liečba výsledky, patológia vyžaduje chirurgickú liečbu.

Ďalšou charakteristickou komplikáciou refluxu je zvýšenie krvného tlaku u malých detí.

Je zaujímavé, že reflux môže byť dôsledkom infekčných a zápalových chorôb a príčiny ich rozvoja. Včasná diagnóza hrá rozhodujúcu úlohu pri prevencii vzniku mnohých nebezpečných komplikácií.

Diagnostické opatrenia

Keďže príznaky choroby sa často mýlia pri akútnych vírusových infekciách dýchacích ciest, je potrebná komplexná diagnostika, ktorá zahŕňa:

 • krvné a močové testy,
 • ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močového mechúra,
 • cystouretrografické vyšetrenie.

Ďalšie ošetrenie je podmienené iba výsledkami komplexného vyšetrenia.

Princíp liečby

V prípade mierneho porušenia (prvého) stupňa nie je predpísaná liečba drogami.

Vykazuje sa odmietnutie soli, normalizácia diéty a systematické pozorovanie lekárom. Dieťa by malo pravidelne robiť krvné testy, podrobiť sa vyšetreniu obličiek a močového mechúra.

Počnúc druhým stupňom závažnosti patologického procesu sa používa lieková terapia. Predovšetkým je potrebné minimalizovať riziko zápalu. Ľudský močový mechúr je prakticky sterilný. Stagnujúci moč a jeho reflux narušujú normálne prostredie a zvyšujú riziko bakteriálnej infekcie. Antibakteriálna terapia sa používa na minimalizáciu rizika infekcie.

Ďalej môžu byť predpísané lieky na normalizáciu krvného tlaku. Nesteroidné protizápalové lieky sa nepoužívajú na zmiernenie bolesti, pretože zvyšujú záťaž obličiek.

V čase liečby sa pacientovi odporúča špeciálna diéta, mierna fyzická aktivita a fyzioterapia (masáž).

Včasná liečba liekmi môže dosiahnuť úspech v 80% prípadov. Pri závažnej patológii (stupeň 4-5) je indikovaný chirurgický zákrok.

Praktizujú sa dva operačné metódy liečby - ide o laparotómiu a umiestnenie chlopne. Laparotómia je indikovaná v prípadoch, keď je reflux vyvolaný porušením močovodného zvierača. Toto je operácia dutiny vykonávaná v anestézii.

Často sa praktizuje inštalácia špeciálneho implantátu (druh chlopne), ktorý zabraňuje tomu, aby sa moč počas vylučovania vyhadzovala späť.

V posledných štádiách ochorenia je nutný chirurgický zákrok, inak je možný rozvoj renálnej dysfunkcie.

Iba včasná diagnostika a lieková terapia pomôžu vyhnúť sa chirurgickému zákroku. Vo väčšine prípadov to umožňuje vyliečenie choroby raz a navždy, bez negatívnych následkov.

diagnostika

Symptómy nepomôžu diagnostikovať vezikoureterálny reflux u detí, sú potrebné aj ďalšie vyšetrovacie metódy:

 • ultrazvukové vyšetrenie
 • mycitonická cystouretrografia,
 • nefroscintigrafia je statická.

Povinné testy - všeobecný test moču a bakteriálna kultúra na izoláciu pôvodcu infekcie. U veľmi mladých pacientov je potrebný močový katéter.

Ultrazvuk sa vykonáva ako prvý. Orgány urogenitálneho systému sa vyšetrujú pred a po močení. Špecialista by mal stanoviť veľkosť obličiek, ako aj potvrdiť alebo vylúčiť sklerózu, hydronefrózu.

Ak je stanovená diagnóza vezikoureterálneho refluxu u detí, lekár predpíše liečbu na základe získaných údajov. Okrem ultrazvuku je potrebná aj cystouretrografia. S jeho pomocou môžete vyhodnotiť patologické zmeny v močovom mechúre.

Choroba sa monitoruje pomocou rádioizotopového cystogramu. Aby sa pochopilo, koľko kortikálnej vrstvy trpí pri infekcii, vykonáva sa rádionuklidové vyšetrenie obličiek za účasti kyseliny dimerkaptosukcínovej.

Cystografia pomáha pri hodnotení refluxu močového mechúra u dieťaťa. Fázy sú rozdelené do piatich stupňov. Prvé dve sa považujú za ľahké a posledné dve sa považujú za ťažké. Hodnotiacim kritériom je práca bubliny a jej objem.

Čo je vezikoureterálny reflux?

Vesikoureterálny reflux (PMR, močový reflux, vezikuretrálny reflux) Je detská choroba, pri ktorej moč prúdi z močového mechúra späť do obličiek. Spätný tok moču (reflux) zvyšuje tlak obličiek a môže obsahovať baktérie, ktoré môžu viesť k infekcii obličiek.

Dlhodobé zvyšovanie tlaku a opakované infekcie môžu viesť k poškodeniu a zjazveniu obličiek (tzv. Dysplázia obličiek), čo môže narušiť správne fungovanie obličiek v budúcom živote dieťaťa.

Približne sa vyskytuje reflux močového mechúra u jedného zo 100 detí, Väčšina detí s týmto ochorením nepotrebuje liečbu, toto ochorenie s vekom zmizne.

Avšak malé množstvo detí môže vyžadovať chirurgický zákrok na nápravu tohto stavu, pretože sa môžu vyskytnúť komplikácie (infekcie, chronická tubulointersticiálna nefritída atď.).

Miera prevalencie je 70% u pacientov mladších ako 1 rok, 25% u pacientov vo veku 4 rokov, 15% u pacientov vo veku 12 rokov a 5,2% u dospelých pacientov.

Patogenéza močového refluxu

Močový trakt pozostáva z obličiek, močovodov, močového mechúra a močovej trubice. Moč produkovaný obličkami vstupuje močovým mechúrom do močového mechúra.

Močový mechúr slúži ako rezervoár pre moč, až kým neopustí telo močovou trubicou. Na križovatke, kde každý močovod vstupuje do močového mechúra (spojenie močovodu), existuje ventilový mechanizmus. Keď je močový mechúr prázdny, tieto ventily sa zatvoria, čím sa zabráni spätnému toku moču (reflux) do obličiek.

V prípade vezikoureterálneho refluxu moč tečie z močového mechúra cez ventily v ureterovom uzle, zdvíha močovod a vracia sa do obličiek. Toto je zvyčajne vrodený stav (prítomný pri narodení), ku ktorému dochádza, keď jeden alebo obidva ventilové mechanizmy nefungujú správne. Tento stav je častejší u dievčat ako u chlapcov.

Klasifikácia PMR

Cysticko-ureterálny reflux je klasifikovaný od 1 do 5 stupňov, kde 1 je najslabší stupeň a 5 je najzávažnejší:

 1. 1 stupeň - reflux moču čiastočne stúpa močovodom do obličiek,
 2. 2 stupne - reflux moču stúpa k samotnému močovodu a vstupuje do obličiek,
 3. 3 stupňa - reflux moču stúpa do samotného močovodu a vstupuje do obličiek. Dochádza k určitému rozšíreniu močovodu a tej časti obličky, kde sa zhromažďuje moč
 4. 4 stupne - reflux moču do obličiek, dochádza k expanzii močovodu a tej časti obličky, kde sa zhromažďuje moč,
 5. 5 stupňov - zaznamenáva sa veľké množstvo refluxu moču do obličiek, krútenie a expanzia močovodu a zaznamenáva sa tá časť obličiek, v ktorej sa zhromažďuje moč.

Ventily v ureterálnych kĺboch ​​dozrievajú s vekom dieťaťa a väčšina detí s vezikoureterálnym refluxom vyrastie z tohto stavu do niekoľkých rokov po narodení.

Spontánne vymiznutie stavu je častejšie u detí s miernym alebo stredne silným refluxom. 4 - 5 stupňov, závažný reflux moču je menej pravdepodobný sám osebe.

Príčina poruchy primárneho refluxu nie je známa.

Prítomnosť dedičnej predispozície je indikovaná vysokou hladinou refluxu u príbuzných pacientov s refluxom, ale mechanizmus prenosu nie je jasný. Niektorí vedci naznačujú polygénny typ dedičnosti, zatiaľ čo iní naznačujú autozomálny alebo pohlavný prenos s premenlivou permeabilitou.

Frekvencia refluxu sa pravdepodobne zvýši v podmienkach vrodenej obštrukcie močového mechúra a neurogénneho močového mechúra. Viac ako 50% chlapcov so zadnými uretrálnymi chlopňami má MTCT. Podobné výsledky sa pozorovali, keď séria detí podstúpila urodynamické štúdie neurogénneho močového mechúra.

Dysfunkčné močenie s jeho prirodzeným zvýšením intravezikálneho tlaku pravdepodobne vedie k refluxu aj u zdravých detí.

Genetické faktory jednoznačne ovplyvňujú výskyt refluxu, aj keď špecifické metódy dedenia ešte neboli stanovené.

Známky a príznaky vezikoureterálneho refluxu

Pri vezikoureterálnom refluxe sa príznaky nevyskytujú. Znaky sa objavujú pri infekcii močových ciest (UTI). Infekcia spôsobuje pri močení príznaky ako horúčka, bolesť, nepríjemný zápach moču a pocit pálenia. Medzi ďalšie bežné príznaky patria:

 • bedwetting (nočná enuresis),
 • bolesť v dolnej časti brucha,
 • krv v moči (hematúria) a / alebo hnis v moči (pyuria),
 • vysoký krvný tlak
 • zlyhanie obličiek.

Liečba refluxu moču

Cieľom akejkoľvek liečby vezikoureterálneho refluxu je zabrániť poškodeniu obličiek. Liečba bude závisieť od závažnosti refluxu a od toho, či pretrvávajú problémy s infekciou.

Liečba sa vo väčšine prípadov nevyžaduje a detský lekár bude monitorovať rast a zdravie obličiek dieťaťa pomocou ultrazvukových skenov.

Môžete odporučiť, aby vaše dieťa pravidelne chodilo do moču, aby ste sa uistili, že nedošlo k infekcii. Ak sa vyžaduje liečba vezikoureterálneho refluxu, existujú dve hlavné možnosti liečby.

Liečba drogami

UTI vyžadujú okamžitú antibiotickú liečbu, aby sa zabránilo infekciám obličiek. U detí s opakujúcimi sa UTI sa môže profylaktická antibiotická liečba (užívanie antibiotík) odporučiť, aby sa zabránilo vzniku infekcie močových ciest a následne aby sa zabránilo poškodeniu obličiek. Zdravie obličiek a ich rast sa opäť pravidelne hodnotia ultrazvukovým skenovaním.

chirurgia

Aj keď sa chirurgický zákrok vesikoureterálneho refluxu už bežne nevykonáva, malý počet detí vyžaduje chirurgický zákrok opraviť problém. Je to obzvlášť potrebné pre deti s ťažkým (4 až 5 stupňovým) vezikoureterálnym refluxom, ktoré majú tieto problémy:

 • pokračujú vo vývoji UTI užívaním profylaktických antibiotík,
 • dieťa je alergické na antibiotiká,
 • reflux sa časom nevyrieši alebo sa zhoršuje,
 • obličky vykazujú známky poškodenia.

Vyvolá sa operácia na obnovenie ventilového mechanizmu v uretrovezikálnom spojení Ureterálna reimplantácia, Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a môže vyžadovať 2 až 3 dni v nemocnici. Počas chirurgického zákroku sa močovodné pumpy uvoľňujú a potom „reimplantujú“ do steny močového mechúra takým spôsobom, že sa vytvorí účinný ventilový mechanizmus.

Antibiotická profylaktická liečba môže pokračovať po chirurgickom zákroku, až kým následné hodnotenie neukáže, že sa reflux vylieči. Reimplantácia močového mechúra má veľmi vysokú úspešnosť pri liečení vezikoureterálneho refluxu.

Po liečbe vezikoureterálnym refluxom sa môže odporučiť následné hodnotenie. Môže to zahŕňať analýzu moču, krvné testy, ultrazvukové vyšetrenia. Môže sa tiež merať krvný tlak, výška a hmotnosť. Tieto testy sa vykonávajú na vyhodnotenie funkcie obličiek a na zaistenie vyliečenia refluxu.

Deti s častými UTI majú problémy so zápchou a zlými črevnými návykmi. Strava s vysokým obsahom vlákniny kombinovaná so zmäkčovadlami, ako sú napr Dokusát sodný, môže zlepšiť funkciu čriev a obmedziť expanziu hrubého čreva a konečníka. V závažných prípadoch sa často používa denne. Polyetylénglykol.

Močový ureterálny reflux (PMR) alebo proces retrográdneho refluxu moču z močového mechúra do močovodu je anatomická a funkčná porucha, ktorá môže viesť k závažným komplikáciám v závažných štádiách, ako sú akútne infekcie, chronická tubulointersticiálna nefritída.

V zásade, s miernym štádiom a včasnou liečbou choroby je prognóza priaznivá, vo väčšine prípadov sa o patologickom stupni 1 - 2 môže rozhodnúť nezávisle. Je dôležité získať konzultáciu a vykonať prieskum.

Pokračujúce výskumné úsilie je zamerané na lepšie pochopenie genetiky MTCT, zdokonaľovanie diagnostických kritérií na lepšiu identifikáciu pacientov, u ktorých sa zdá, že sú vystavení zvýšenému riziku poškodenia obličiek, a na určenie, komu bude z konečnej liečby najviac prospieť. Hľadanie molekulárnych markerov spojených s poškodením obličiek tiež pomôže pri liečbe pacientov s MTCT.

Prehľad patológie

Močový mechúr, spojený s močovodmi a močovou trubicou, hromadí moč pochádzajúci z obličiek pred močením. Medzi močovodmi a močovým mechúrom sú ventily, ktoré bránia návratu moču do obličiek. При пузырно-мочеточниковом рефлюксе клапаны работают слабо, наблюдается возвратный заброс мочи в мочеточники. Поскольку клапаны не функционируют нормально, происходит деформация и растяжение мочеточников.

Разновидности заболевания

ПМР бывает активной и пассивной природы. V prvom uskutočnení je refluxný moč iba s močením. Pri pasívnom refluxe môže dôjsť k odtoku moču kedykoľvek - s močením a medzi nimi. Choroba má dve formy:

Spätný tok môže byť jednostranný a obojstranný. U detí sa zvyčajne pozoruje jednostranný reflux. Je stále prítomný, na rozdiel od refluxu dospelých (pre staršiu generáciu je typická exacerbácia MTCT s cystitídou a prostatitídou). Bilaterálny renálny reflux v detstve je zriedkavý, ale prejavuje sa živo.

Podľa úrovne narušenej funkcie obličiek je patológia tri stupne:

 • mierny - pokles o 30%,
 • stredný - pokles na 60%,
 • závažné - zníženie o 60% alebo viac.

Príčiny refluxu

Pri vrodenom skrátení intramurálneho močovodu dochádza k primárnemu vezikoureterálnemu refluxu. To vedie k tomu, že ventily medzi močovým mechúrom a močovodmi sa nemôžu úplne uzavrieť a moč sa vracia späť. Tvorba primárnych PMR je tiež spôsobená:

Medzi možné príčiny sekundárneho refluxu u detí patria:

 • hyperaktívny močový mechúr
 • svalové svrbenie,
 • zúženie, opuch močovej trubice,
 • prebytočné spojivové tkanivo v močovej trubici,
 • predchádzajúce operácie a poruchy orgánov.

Príznaky refluxu u detí

Pri prenášaní dieťaťa môže dôjsť k spätnému toku. Na ultrazvuku si lekár môže všimnúť prechodné rozšírenie horných močových ciest. U 10% dojčiat sa diagnóza potvrdí narodením.

Patológia obvykle nemá špecifické znaky, znaky, príznaky. Lekári a rodičia o tom nemusia vedieť, kým sa infekcia nepripojí.

Klinický obraz PMR u detí je tvorený nasledujúcimi príznakmi:

 • oneskorenie vývoja
 • nedostatok hmotnosti, výšky,
 • úzkosť,
 • koliky,
 • bolestivý vzhľad.

Vďaka lekárovi sa dieťa cíti zle. Rodičov môže narušiť jeho bledosť, letargia, horúčka, kŕče v bruchu a zadržiavanie moču. Tieto príznaky sú dôkazom pyelonefritídy alebo cystitídy, ktorá si vyžaduje hospitalizáciu. Po vyšetrení môže lekár urobiť správnu diagnózu a identifikovať jej príčinu (reflux).

Liečebné metódy

Pri identifikácii počiatočnej fázy patológie lekári používajú čakaciu taktiku. Lekári zvyčajne nevyžadujú zmeny vo výžive a obvyklom režime, ale pri renálnej dysfunkcii je možné predpísať diétu s obmedzením na bielkovinové jedlá, soli a tekutiny. Potrebné sú pravidelné návštevy u lekára, cystografia, aby sa zistilo, či choroba pokračuje. Ak vyšetrenie ukáže, že zdravie dieťaťa sa rýchlo zhoršuje, chirurgickému zákroku sa nedá vyhnúť.

Ošetrenie PMR

Pri zápale sú potrebné antibiotické cykly. Zriedka predpísané liečivo (injekcia), ktoré ovplyvňuje tvorbu objemu. Vymieňajú sa tiež močovodné sondy - reimplantácia.

Ľadový reflux u detí, do mierneho alebo dokonca mierneho stupňa, môže samy odchádzať až tri roky. Počas tohto obdobia sa treba vyhnúť infekciám.

Skôr, kvôli zaisteniu bezpečnosti, bolo potrebné brať antibiotiká denne. Urológovia v súčasnosti radia takýmto taktikám iba v ťažkých štádiách choroby. U detí mladších ako dva roky je takáto terapia vhodná aj od druhého stupňa. Všimnite si, že takáto terapia u amerických pediatrov neexistuje.

Voľba lieku je úlohou lekára. Zvyčajne predpísané Sulfametok, Trimethoprim, Sazol v noci. Cefalexín sa používa dvakrát denne. Nitrofurantoín účinkuje najlepšie, ak sa užije v čase obeda.

V závažných prípadoch sa u detí vyskytuje ureterálny reflux so zvýšeným tlakom vo vnútri močového mechúra. V tomto prípade sú potrebné lieky ako solifenacín sukcinát, oxybutynín. Chirurgické metódy sa používajú zriedka. Ich cieľom je zväčšiť veľkosť močového mechúra.

Ak reflux ovplyvňuje zdravotný stav - obličky zaostávajú vo vývoji, neustále sa vyskytujú infekcie, progreduje nefroskleróza. Až potom sú potrebné injekcie, ktoré zvyšujú objem orgánov.

Konzervatívne zaobchádzanie

Konzervatívna liečba je indikovaná pri absencii recidívy choroby a patologickej štruktúry močového aparátu. Vykonáva sa tiež počas prípravy na chirurgický zákrok a v pooperačnom období. Deti sú zobrazené:

 • strava - minimum soli, bielkovín, tuku, čerstvejších bylín, ovocia a zeleniny,
 • lieky na zníženie krvného tlaku,
 • antibakteriálne lieky
 • program núteného močenia (pod dohľadom personálu by mal byť močový mechúr prázdny každé 2 hodiny),
 • fyzioterapia,
 • periodická katetrizácia.

sledovanie

Pravidelné sledovanie stavu tela závisí od závažnosti patológie. Pacienti by mali byť vyšetrení na moč a krv na stanovenie kreatinínu v nej. Vykonáva sa aj ultrazvuk a cystografia.

U detí do 2 rokov je potrebné každých šesť mesiacov alebo ešte častejšie ultrazvukové vyšetrenie raz za štyri mesiace. Staršie deti je možné monitorovať raz ročne. Cystografia sa vykonáva menej často - raz za 2 roky, ale niekedy častejšie.

Ak je diagnóza renálneho refluxu u detí schválená, príznaky sú veľmi dôležité. Hodnoty sa ľahšie hodnotia u starších detí, ktoré nezávisle chodia na toaletu. Pri akomkoľvek porušení sa vyžaduje príslušné ošetrenie.

Dátum aktualizácie: 02/02/2018, dátum nasledujúcej aktualizácie: 09/02/2021

Endoskopická chirurgia

Endoskopia pomáha obnoviť chlopňové funkcie močovodov. Kolagén alebo špeciálna inertná pasta sa vstrekuje pod výtok z močovodu. V tomto prípade sa vytvorí tuberkulóza, ktorá stláča steny močovodu a normalizuje činnosť ventilov. Endoskopia sa vykonáva cystoskopicky v anestézii. Trvá to 15 minút. Po 3 hodinách je stav detí normalizovaný a po dni sú prepustení na ambulantnú liečbu. Následné vyšetrenie sa vyžaduje po 4-6 mesiacoch.

Preventívne opatrenia

MTCT vrodenej povahy je takmer nemožné vyhnúť sa. Môže sa však zabrániť výskytu sekundárnej formy a komplikáciám choroby. Na tento účel existujú také pravidlá:

 • liečba chorôb močového systému v skorých štádiách,
 • ochrana panvovej oblasti a brucha pred zranením,
 • obmedzenie soli,
 • posilnenie imunity
 • pravidelné vyšetrenie urológom.

Urologické patológie vážne ovplyvňujú kvalitu života a normálny vývoj detí. Preventívne opatrenia pomôžu odhaliť MNR v ranom štádiu a prijať opatrenia na zabránenie nebezpečným komplikáciám.

Pin
Send
Share
Send
Send