Užitočné tipy

Dekoratívne nástenné maľby urobte sami: nezvyčajné spôsoby aplikácie

Pin
Send
Share
Send
Send


Sponzhing - To je spôsob dekoratívnej maľby čohokoľvek. Tento výraz pochádza z anglického slova «Huba» - špongia. Toto sa týka morskej špongie, nie penovej špongie. Vďaka svojmu prírodnému pôvodu má krásny a zložitý vzor. S pomocou takejto špongie a viacfarebnej farby môžete na ľubovoľnom povrchu, ktorý sa má natrieť, vytvoriť veľmi krásne vzory. Ak nemáte prírodnú morskú špongiu, môžete použiť syntetickú s krásnou textúrou alebo ju vylepšiť nožnicami. Špongiu sme kúpili v jednom slávnom stavebnom supermarkete. Dlho som sníval o vyskúšaní tohto neobvyklého spôsobu maľovania a nakoniec sa prípad predstavil. Výsledok vo forme fotografií je uvedený v tomto článku.

Na špongiu môžete použiť rôzne farby a odtiene farby, čím získate veľmi rozmanitú paletu. Pre náš experiment sme vychádzali z bielej farby na báze vody a zeleného farbiva - farbiva. Zmenou obsahu farbiva v základe môžete získať rôzne intenzitné odtiene rovnakej farby. Toto je najjednoduchší spôsob, ako vybrať farbu pre špongiu, ale môžete si byť istí, že rôzne odtiene rovnakej farby sa dokonale spoja. Najprv musíte v špongiovej technike vytvoriť rovnomerne natretý povrch a až potom naň nakresliť vzory. Akýkoľvek náter vyzerá krásne iba na rovných a hladkých povrchoch, preto by ste mali steny najprv vyrovnať tmelom, základným náterom, ktorý rovnomerne absorbuje farby, a až potom natrieť prvou vrstvou. Pre základy sme vybrali najsvetlejší odtieň zelenej. Celý povrch steny natierame maliarskym valčekom a rohy prechádzame štetcom. Aby sa predišlo medzerám, mal by byť náter v dvoch vrstvách so stredným sušením. Kvôli prehľadnosti nazývame tento proces vytvorením pozadia a vrstvy budeme posudzovať z nasledujúceho.

Rutinná časť procesu je teda dokončená a potom začína kontinuálna tvorivosť. Pre prvú vrstvu sme do zvyšku farby pridali ďalšie farbivo, čím sme získali trochu tmavší odtieň zelenej. Následne namočíme špongiu do kyvety farbou a tvorivo, ale rovnomerne ju rozložíme na stenu od horného rohu. Mali by ste sa pohybovať zhora nadol, vyhýbať sa šmuhám, preto by farba nemala byť príliš tekutá. Špongia by sa mala otáčať rôznymi stranami, aby sa zvýšila spontánnosť obrazu. V rohoch môžete vymeniť kartón, aby ste neliezli na strop a susednú stenu. Kreslenie nie je často potrebné, pretože budeme mať ďalšiu vrstvu.

Keď trochu zaschne prvá vrstva, môžete prejsť k druhej. Pridajte trochu farby do farby, získame ešte intenzívnejší odtieň. Maľujú sa ešte kreatívnejšie, pretože posledná vrstva (v našom prípade) je posledná. A nemôžete sa tam zastaviť a pokračovať tak dlho, ako budete chcieť, experimentovať s rôznymi farbami a odtieňmi. Môžete naopak, prejsť z tmavších farieb na svetlé. Rozhodli sme sa zastaviť, kým bude základná farba stále viditeľná.

Ak chcete vybrať svoju kresbu, môžete experimentovať na hárku papiera alebo lepenky. Alebo si dokonca vyberte farby v nejakom type editora fotografií, napríklad v Gimp. Vezmite správne pozadie, kefu pripomínajúcu špongiu a získajte predstavu o rôznych kombináciách farieb a odtieňov bez výdavkov na spotrebný materiál. Zostáva iba nájsť materiály podobnej farby v skutočnom svete. Je lepšie použiť matný vodný emulzný atrament, farebné prechody vyzerajú zle na lesklých. Špongia by sa mala umyť po každej vrstve.

Pomocou špongie na špongiu môžete na strop kresliť oblaky. V tomto prípade modrá obloha zobrazuje oblohu a oblaky sú nakreslené špongiou v bielej a modrej farbe. Čím viac odtieňov, tým realistickejší bude obraz.

Na dekoratívne maľovanie stien môžete použiť nielen špongiu, ale aj iné nástroje, ako sú kefa, kefa, valčeky s textúrou, šablóny, pokrčená handra atď., Ale toto je úplne iný príbeh. Prajem vám kreatívny úspech!

Mraky na strope maľované sponou

Nástroje používané na dekoratívne maľovanie stien v byte

Odborníci tvrdia, že vďaka špeciálnej sade nástrojov je možné dosiahnuť dekoratívny efekt aj pri použití bežného náteru. Sú to valčeky (obyčajná penová guma, kožušina, guma alebo textúra), kefy, kefy, škrabky, špachtle (plast, kov, guma, ozubené kolesá), benátske stierky, špongie (pena a prírodná, morská), kúsky pokrčeného papiera a tkaniny, tyče pre brúsny papier, brúsny papier a šablóny.

Nemusíte míňať peniaze na obstaranie všetkého tohto arzenálu: to, čo presne je potrebné zo zoznamu, bude závisieť od toho, aký účinok chcete získať na stenách. Náklady na všetky tieto nástroje nie sú také vysoké, ale vydržia dostatočne dlho - ak s nimi zaobchádzate opatrne a opláchnite ich ihneď po lakovaní.

Remeselníci prišli na to, ako namiesto niektorých nástrojov použiť ešte dostupnejšie analógy. Napríklad valec na textúry sa môže vyrobiť z obyčajných pomocou látkovej chlopne alebo plastového vrecka a lana. Nanášanie farby sa ukáže ako nepredvídateľné a zaujímavé, a nikto iný nebude.

Odborníci považujú dekoratívne maľovanie stien za jeden z najúspornejších spôsobov transformácie miestností. Farby sa nanášajú v 1 až 2 vrstvách (na 2. vrstvu farby je zvyčajne o 20% menej). Takže 1. nádoba s objemom 2,5 litra môže stačiť na pokrytie 40 m2. Presná spotreba materiálu bude závisieť od toho, aký účinok a nástroj sa použije.

Služby odborníkov na dekoratívne maľovanie stien sú drahé. A to je prípad, keď môžete výrazne ušetriť dekoratívnym natieraním stien vlastnými rukami. Hlavnou vecou je dôkladné preštudovanie aplikačných pokynov a rôznych možností na získanie dekoratívnych efektov.

Zaujímavé efekty pomocou textúrovaného valca

Aby sa vytvoril efekt glazúry alebo, jednoducho, veľkolepých rozmazaných miest, hlbokých farieb rôznych nasýtení, musí byť stena najskôr natretá základným odtieňom. Potom pokrčený suchý (alebo mokrý - na získanie mäkšieho ornamentu) kus látky (alebo plastového vrecka) náhodne vyfarbí vzor farbou, ktorá sa líši od základnej farby odtieňa. Na podobný účel sú celkom vhodné ďalšie veci, ktoré môžu vytvoriť textúru: špongie (ozdoba s mäkkými bodkami), kefa (metóda rozprašovania) a tiež vaše vlastné dlane.

„Tapeta“ ozdoba sa vytvára na natretých stenách pomocou volumetrických valcov so vzormi (nazývajú sa aj šablónové šablóny). Používajú sa modely z gumy alebo silikónu, ale je možné použiť aj napínacie valce, ktoré tiež vytvárajú zaujímavý vzor. Na dosiahnutie dobrého výsledku vykonanej práce je vhodné pred nanesením výkresu vykonať skúšobnú maľbu (na plachtu alebo niekde pod stenou) a už v priebehu práce pravidelne odstraňujte prebytočnú farbu z valca, aby sa neobjavili škaredé pruhy.

Ako už bolo uvedené vyššie, vlastnými rukami môžete vytvoriť zaujímavý štruktúrovaný valec. Na tento účel sa obyčajný valec nosí v „kožuchu“ vyrobenom zo špongie, handry, semišu, papiera alebo filmu (to všetko je pripevnené k povrchu pomocou nití). Pomocou tohto neobvyklého nástroja sa na stenách vytlačí chaotický bodkovaný ornament.

Aby sa vytvoril mramorový ornament, urobia sa dve farby hlavného tieňa. Najprv sú steny maľované v hlavnom odtieni pozadia. Potom sa pomocou širokej kefy nanesú na stenu nerovnomerné pruhy, ktoré prebiehajú paralelne a nenatierajú sa po celom povrchu steny. Výsledkom je, že sa snažíme získať originálny a krásny ornament. Na miestach, kde sa zmiešajú dva hlavné odtiene, sa objaví tretia farba. Potom sa na kresbu napodobňujúcu žily prírodného kameňa nanesie tenká kefa. Potom, čo vrstva zaschne, vykoná sa konečná úprava. Na tento účel je potrebné vziať malú špongiu a navlhčiť ju farbou, ktorá bola predtým zriedená vodou. Potom špongiou je potrebné utrieť celý povrch steny - nakoniec sa získa krásny dymový efekt. Ak na stenu namaľujete rôzne farby v 2 až 4 vrstvách a potom na stenu natiahnete tuhú kefu a stenu zakryjete voskom, môžete tiež získať „mramorový efekt“. Ak kráčate po vrstve farby látkou (táto metóda sa nazýva „valcovanie látky“), získate ilúziu padajúcich záhybov. Nesušenú vrstvu farby „rozčesáme“ štetcom s tvrdými štetinami, držíme ju rovnobežne so stenou a dostaneme imitáciu hrubej prírodnej tkaniny (ľanová technika).

Vodná emulzia pomôže získať ilúziu pokrčeného papiera. Na tento účel sa na vysušenú 1. vrstvu nanesie pokrčený plastový sáčok ďalší sušený povlak inej farby. Pokrčenú tašku môžete nahradiť špongiou, ktorá tiež pomáha vytvárať ilúziu zrnitej a textúrovanej steny.

Ako nanášať dekoratívne farby

Rôzne druhy dekoratívnych farieb na steny, prezentované na modernom trhu, poskytujú obrovský priestor na realizáciu kreatívnych myšlienok. Výhodou týchto jedinečných hotových zlúčenín je to, že na ich aplikáciu nevyžadujú špeciálne zručnosti a použitie špeciálnych nástrojov.

Skladby s účinkom perlete („chameleónové farby“) menia farbu pod rôznymi uhlami osvetlenia, čo vytvára dojem stien pokrytých hodvábnou tkaninou.

V kompozíciách so velúrovým alebo zamatovým efektom sú prítomné pevné viacfarebné častice. Po nanesení takejto farby sa povrch steny stane textúrou, vizuálne mäkkou, hlbokou - ako skutočné velúrové plátno.

Zvláštnosťou granitovej (mozaikovej) farby sú viacfarebné akrylové bubliny obsiahnuté v tejto zmesi. Pri maľovaní striekacou pištoľou sa bubliny rozbijú na stene, čoho výsledkom je dokonalá ilúzia žuly.

Dekoratívne farby, ktoré obsahujú jemnozrnný piesok, úlomky škrupín, viacfarebné vločky, zrnká minerálov, ako aj akékoľvek ďalšie prísady, vám umožňujú získať rôzne efekty, napríklad prímorská krajina, koralová stena, drsný alebo lesklý povrch atď.

Také kompozície obvykle nevyžadujú ďalšie tónovanie ani použitie špeciálnych technológií. Vyžaduje sa iba predbežná príprava povrchu a rozhodnutie v prospech použitia jedného zo zariadení na dekoratívne maľovanie stien: valca alebo striekacej pištole.

Na zlepšenie dekoračného účinku často odborníci odporúčajú nanášať vrstvu laku na vrchnú časť farieb.

Príprava povrchu steny

Pomocou dekoratívnych kompozícií a rôznych efektívnych spôsobov ich nanášania môžete maskovať menšie chyby steny, ale farba si vyžaduje starostlivú prípravu povrchu.

Najprv zo všetkých stien odstránime všetky staré čalúnenia, ak boli na nich (napríklad tapety). Odstránime prebytočnú omietku a povrch steny vyhladíme tmelom.

Dôležité!Tmel so základným náterom musí byť vybraný podľa typu dekoratívnej farby. Spracovanie základným náterom pred dekoratívnym natieraním stien vlastnými rukami zníži spotrebu farby a zvýši aj kryciu schopnosť.

Keď je základný náter úplne suchý a stena je dokonale čistá a hladká, môžete začať s nanášaním náterovej hmoty. Pred začatím prác vám odporúčame, aby ste sa postarali o ochranu podlahy upevnením fólie na podlahu maskovacou páskou.

Pruhy a ľan s metlou

Na vytvorenie tohto efektu budete potrebovať textúru, valček a metlu alebo metlu. Textúra sa líši od obvyklej hustejšej štruktúry, takže je pre tieto experimenty dobrá. Bude to skvelé, ak si napríklad zvolíte kontrastné odtiene pre dve vrstvy, napríklad na fotografii. Prvý náter naneste na stenu valčekom, nechajte schnúť 20 minút. Potom prúžok znovu zakryte šírkou asi jedného metra a po 5 minútach zametajte metlu od stropu po podlahu bez toho, aby ste ju opustili. Pred každým novým prúžkom vyčistite metlu z prebytočnej farby. Po dokončení tohto pásu prejdite na ďalší.

Na vytvorenie podobného efektu môžete použiť štetec na topánky alebo veľký tvrdý štetec. A ak držíte nástroj najprv zvisle a potom vodorovne, získate textúru podobnú bielizni.

Porézna špongia

Budete potrebovať nielen špongiu na umývanie riadu, ale aj veľkú prírodnú špongiu. Existuje niekoľko spôsobov, ako nanášať náter:

Možnosť 1 Maľujte stenu v základnom tóne a nechajte ju zaschnúť. Špongiu ponorte do farby na inú farbu farby, prebytočný povrch odstráňte. Potom špongiu naneste na papier, až kým prebytočná farba úplne nezmizne a nezostane iba malý odtlačok. Teraz je možné špongiu naniesť na stenu - je potrebné, aby sa farba uvoľnila a aby bola viditeľná spodná vrstva. Polohu špongie často menite tak, aby vzor nebol rovnomerný.

Možnosť 2 Práca s vrchným, nie suchým náterom: špongiu namočte do vody a vytlačte, až kým nebude takmer suchá. Potom ho aplikujte alebo prevráťte pozdĺž steny - skúste rôzne pohyby, kým nenájdete požadovanú textúru. Buďte pripravení na to, že v dôsledku vody sýtosť farieb zmizne a efekt sa ukáže ako akvarel, najmä ak špongia nie je úplne vytrhnutá a spodný tón je svetlo.

Látkové škvrny

Pre túto techniku ​​budete tiež potrebovať textúrové farby. Po zaschnutí prvého náteru naneste druhú vrstvu stočenou handrou. Existujú dve možnosti: zabalte handričku handrou na valec alebo maľte rukami, a potom môžete efekt lepšie kontrolovať. Ak sa druhá vrstva nanáša tmavšou alebo svetlejšou farbou, dôjde k zaujímavému pretečeniu.

Ak si vezmete obyčajnú farbu a bez toho, aby ste čakali na zaschnutie vrchnej vrstvy, držte povrch čistou a mierne navlhčenou tkaninou, čím získate nasledujúci efekt:

Pin
Send
Share
Send
Send