Užitočné tipy

Rys ostrovida: typy, vlastnosti a rýchlosť

Pin
Send
Share
Send
Send


Postupne si začínajúci jazdec postupne zlepšuje svoje zručnosti. Prvá etapa výučby náročného umenia jazdy (kontakt, rozvoj správneho fitovania, pomocou ovládacích prvkov a dopadu) je dokončená, teraz sa presunieme do inej, nemenej zaujímavej a dôležitej fázy - klusáctvo.

Musím povedať, že charakteristickým rysom klusu je trasenie. Jeho výskyt je spôsobený tým, že kôň striedavo skáče z jedného diagonálneho páru nôh na druhý. V závislosti od anatomických parametrov koňa sa mení sila chvenia a rýchlosť pohybu. Bez ohľadu na to, ako sa pokúsite eliminovať otrasy, pri kluse nie je možné! Pevnosť v trepaní sa však môže znížiť najmenej o polovicu.

Pri kluse je ľahké zachytiť rytmus a tempo koňa. Ak sa chcete prispôsobiť, musíte cítiť tento rytmus. Na tento účel musí vnútorná časť stehien spočívať na sedle a chodidlá na strmeňoch, zatiaľ čo telo (od spodnej časti chrbta) by sa malo nakláňať mierne dopredu. Po určitom čase vytiahnite sedlo - „sadnite si - vstaňte“ (to znamená, nechajte každé druhé zatlačenie), hlavný dôraz sa kladie na kolená alebo v dôsledku spevnenia stavidla. Preto je jazdec v limbe.

Tieto jednoduché pohyby sa nazývajú „ľahký klus“. V prípade, že môžete ovládať svoje pohyby: použite predchádzajúci tlak ako impulz k nasledujúcemu pohybu - vstávanie, a keď pristátie neklope, ale hladko a jemne, spomalenie bokov do sedla, znížite otrasy o polovicu. Počas niekoľkých tréningov tak dosiahnete dobré výsledky pri pohybe ľahkého klusu. Profesionálni jazdci odporúčajú používať opierku dlaní v sedle v prvých tréningoch s ľahkým klusom.

Dôkazom zvládnutia ovládania pohybu ľahkým klusom je schopnosť jazdiť bez zastavenia s rukami v sedle (tj rukami na opasku, do strán alebo nahor) a udržiavaním správneho uchytenia po celú dobu cesty. Potom môžete pokračovať pri kontrole klusu pri klusaní.

Najčastejšie sa pri jazde v aréne s cieľom opraviť správne pristátie používa nasledujúci pohyb v kroku - rys ostrovid. Ak sa chcete naučiť, ako sa pohybovať s tréningovým klusom, v prvom rade je potrebné ovládať zručnosti uľahčeného pohybu. Tréningový klus sa vyznačuje aj zvýšeným trasením.

Rys ostrovid je založený na pohybe v sedle bez medzier, to znamená, že ste do sedla rovnako pevne pritlačení, aby ste sa z neho nevzdvihli. Na dosiahnutie tak silnej polohy v sedle môžete použiť maximálne napätie lýtkových svalov a tela, ktoré je mierne preložené dozadu. To znamená, že vaše nohy sú pevne pritlačené k bokom koňa a mäkká bedra kompenzuje tras, ktorý obmedzuje pohyby, ktoré vás môžu vyraziť zo sedla. Akonáhle sa ľahko a s istotou usadíte v sedle kvôli pevnosti nôh, bez použitia strmeňov, môžete byť považovaní za schopný jazdec. Tréning by sa mal konať, až kým všetky pohyby nedokončíte.

Po úspešnom absolvovaní týchto cvičení sa môžete bezpečne presunúť na ďalšie, zložitejšie chôdze.

Druhy pohybov

Ako sa tieto zvieratá pohybujú? Každá chôdza na koňoch má svoje vlastné vlastnosti a oplatí sa sedieť v sedle. Pohyby sú oddelené schodom, koňským klusom, cvalom, tónom. Existujú aj iné typy pohybov, ale sú špeciálne vyvinuté spravidla v jazdeckých školách a sú vhodné pre športy ako drezúra.

Toto je najpomalší pohyb, keď je zviera pokojné - nikto ho nepoháňa, pohybuje sa po schodoch. Čo je tento krok? Toto je postupné prestavovanie koňa končatín. Kroková fáza nezahŕňa skákanie. Kôň tak stále spočíva na zemi.

Krok je rozdelený do 4 typov:

 1. Krátka. Pri pohybe sú zadné nohy zvieraťa ďaleko za prednou časťou. Tento druh kroku sa tiež nazýva zhromaždený.
 2. Priemer. Keď sa na predných končatinách nachádzajú stopy zadných končatín.
 3. Široký. Taký krok sa stane iba u dobre trénovaných a plastových koní. Zadné kopytá sa postavia za predné stopy.

Toto je najrýchlejšia chôdza. Kôň sa dokáže pohybovať rýchlosťou až 60 km / h. Priemerná rýchlosť dosiahnutá zvieratami v tomto kroku je 15-18 km / h.

Jedná sa o trojtaktný pohyb používaný na dlhé a krátke vzdialenosti. V prípade jazdeckého športu. Aké sú cvaly? A čo klusácke druhy? Budeme o tom hovoriť? Potrebné. Nižšie si môžete prečítať tieto informácie. Medzitým sa vráťte na cval.

 1. Manezhnaya - najťažšie pre zviera. Musí sa pohybovať pomerne pomaly, často sa odvíjať súčasne.
 2. Zhromaždené. Kôň sa rovnako ako v predchádzajúcej verzii nemôže pohybovať rýchlo. Preto nie je pohodlný. Zviera nie je schopné odhaliť svoj pohyb celou svojou silou.
 3. Priemer. Nazýva sa to viac-menej relatívny v rýchlostnom pohybe. Tento cval je potrebný, keď sa musíte pohybovať dosť dlho a na veľké vzdialenosti.
 4. Pole (hojdačka alebo pridané). Toto tempo chôdze sa vzťahuje na pohyb zahrievania. Zviera sa pohybuje voľne, bez napätia a relatívne pokojne.
 5. Lom. Najrýchlejší cval a najnáročnejší pre koňa. Používa sa spravidla na krátke vzdialenosti. Existuje iný druh, ktorý je niekedy izolovaný v samostatnom druhu - je to skok. Kôň cval, keď beží prekážkový kurz.

Nezáleží na tom, aké zvláštne to môže znieť, ale cval sa považuje za najjednoduchšie vykonať pre koňa, ako aj pre jazdca.

Názov je krásny a samotná chôdza je veľmi podobná klusu. Ťažkosti pri prestavovaní nôh počas pohybu. Ak na rysovi kôň prestavuje svoje nohy v pároch a diagonálne, potom je v tomto prípade usporiadanie na jednej strane.

Tento typ pohybu je rýchlejší ako klus, ale tiež nebezpečnejší. Vhodné iba na priame a rovnomerné vzdialenosti. Zviera je schopné zakopnúť, keď sa pohybuje v pohybe, „nezapadá do rotácie“, a tým poškodzuje seba a jeho jazdca.

Tak sme sa priblížili k najkomplexnejšiemu a najkrajšiemu pohybu ušľachtilého zvieraťa. Keď kôň klusá, vyzerá to skvele. Spolu s krásou je táto chôdza pre jazdca najťažšia. Pristátie v sedle je potrebné presne sledovať a pri vyskakovaní z jazdca je potrebná zručnosť, aby sa v sedle zostalo.

Pokiaľ ide o rýchlosť koňa v kluse, potom všetko závisí od typu podobnej chôdze. Zvážte ich podrobnejšie.

Rys ostrovida, ako je uvedené vyššie, sa delí na niekoľko druhov:

 • klus,
 • razmashka,
 • max,
 • cena.

Štyri temné slová, ktoré teraz rozlúštime.

Inak sa to nazýva zhromaždený alebo skrátený klus koňa. Dĺžka schodov je 2 metre, priemerná rýchlosť je 13-15 km / h.

Čo je to klus? Toto je najpomalší druh rysa. Nazýva sa skrátená kvôli malej dĺžke kroku a takmer úplnej absencii fázy skoku. Klus je najoptimálnejší pri tréningu klusákov.

Alebo zametací rys. Hovoria o nej: „Kôň klusá.“ Zadné nohy zvieraťa sa usadzujú pred dráhami prednej strany. Dĺžka schodov dosahuje 6 metrov. Na krátke vzdialenosti môže rýchlosť koňa s takým pohybom dosiahnuť 60 km / h.

Jeho hlavným rozdielom je dlhý pohyb. Mach vyžaduje čistotu a presnosť koňa a jazdca. Je pomerne rýchly: kôň, ktorý klusá tento typ, dosahuje rýchlosť 30 km / h. Vhodný na veľké vzdialenosti.

Je to poľný, normálny a pravidelný klus. Pri rýchlosti 20 km / h môže dĺžka kroku dosiahnuť 2,2 metra. Výrazná fáza skoku alebo nepodporovaného pohybu.

Keď už hovoríme o všetkých týchto typoch chôdze, je potrebné si uvedomiť ich hlavný rozdiel - ide o trasenie jazdca. Faktom je, že povaha hnutia je taká, že toto trasenie sa jednoducho nedá vylúčiť. Môže sa to však znížiť. Je to všetko o správnom pristátí jazdca.

Existujú dva typy pristátia klusu: výcvik a svetlo.

Rys ostrovid

Ako klusať koňa? Nie je to ľahké, navyše je podobný typ chôdze pre jazdca najťažší. A kvôli správnemu pristátiu jazdca je tu cvičný rys.

Čo sa myslí týmto správnym uložením? Maximálna tesnosť jazdca k sedlu. Jazdec by sa v nej nemal zdvíhať. Dosiahnutie takéhoto pristátia je mimoriadne ťažké, najmä pre začiatočníkov. Vyžaduje to maximálnu prácu vnútorných stehien. Zaťažujú sa čo najviac a telo sa mierne nakloní. Pri tréningovom kluse boli nohy jazdca zahrnuté.

Ľahká verzia

Predtým, ako sa pustíte do tréningového klusu, musíte sa naučiť lite. Čo dáva? Schopnosť prispôsobiť sa klusu koňa. Musíte byť schopní zachytiť rytmus a tempo svojho koňa. Aby sa prispôsobil tempu, jazdec spočíva na sedle s vnútornou stranou stehien. Nohy sú pritláčané na strmene, telo je čo najrovnejšie a najpevnejšie.

Pri každom druhom zatlačení sa jazdec zdvíha v sedle pomocou vlastnej panvy. To znamená, že panva je tlačená dopredu a hore, zatiaľ čo kolená priliehajú k sedlu a vnútro stehien je napnuté až k hranici. Jazdec plynulo klesá do sedla a brzdí mu boky. Hrubým pádom do sedla je vysoká pravdepodobnosť poškodenia chrbta koňa.

Skúsení jazdci sú schopní jazdiť na koni klusákom bez toho, aby zastavili svoje nohy v strmeňoch. Zároveň sú ruky na opasku alebo za chrbtom a po celej dráhe sa udržiava správne uchytenie.

Tipy pre začiatočníkov

Pre tých, ktorí sa práve rozhodli sedieť v sedle, nie je zbytočné poznať nasledujúce:

 1. Mali by ste ísť na koňoch v nohaviciach alebo legínach, ideálne bez problémov. Džínsy si môžu utrieť vaše boky do krvi. Pokiaľ ide o topánky, môžu to byť topánky so špeciálnou nízkou a širokou pätou. Podľa typu žokeja. Avšak dnes málokto nosí také topánky. Preto sú v teplej sezóne tenisky celkom vhodné.
 2. Nesenie mrkvy, jablka alebo kúska hnedého chleba nie je zakázané. Prečo sa s koňom po jazde nelieči, nie jej tým?
 3. Nie je potrebné chodiť po prvýkrát 2 a viac hodín. Verte mi, stačí jedna hodina, aby ste sa ubezpečili, že na druhý deň bude v bokoch nepríjemný pocit.
 4. Ak by mala byť prechádzka exkurziou do lesa alebo na pole, potom by ste mali upozorniť sprievodcu, že ste začiatočník a sedíte prvýkrát v živote v sedle.
 5. Pre prvé zoznámenie sa s koňom je vhodná hodina v aréne.
 6. Nepokúšajte sa precvičovať to, čo čítate alebo vidíte vo filmoch, sotva sedieť v sedle. Inými slovami, musíte začať krokom. Rys ostrovid a cval - nie pre začiatočníkov.
 7. Kôň je nažive a môže byť nepríjemný a bolestivý. Na to sa nesmie zabúdať tak, že sa zviera rozprúdi alebo sa občas potiahne. Všetko by malo byť umiernené, nie sme lyžiari a dôvodom nie je, aby ich húpali lyžiarske palice.

Výhody jazdy

Jazda na koni je dobrá pre ľudí všetkých vekových skupín. Lekári odporúčajú jazdu na koni tým, ktorí trpia chorobami dýchacích ciest a nervového systému, ako aj ľuďom, ktorí prekonali srdcový infarkt. Zvážte, ako jazda na koni ovplyvňuje telo:

 • tónuje všetky svalové skupiny,
 • zlepšuje držanie tela
 • trénuje vestibulárny prístroj
 • zlepšuje krvný obeh,
 • zmierňuje stres a napätie, zmierňuje depresie,
 • rozvíja sebavedomie.

Varovanie! Je kontraindikované zaoberať sa jazdou na koni so zhoršujúcimi sa chronickými chorobami, s alergiami na koňa, astmu. Deti do 14 rokov musia priniesť inštruktorovi pediatra inštruktora, že zdravotný stav vám umožňuje zapojiť sa do jazdeckých športov.

V akom veku sa môžete naučiť jazdiť?

Každý sa môže naučiť jazdiť bez ohľadu na vek. Deti sa rýchlo naučia jazdiť na koni, ako to ukazuje prax. S dieťaťom môžete začať praktizovať od 5 do 6 rokov. Pre dospelých nie sú stanovené žiadne vekové obmedzenia. Aj starší ľudia môžu vyskúšať amatérske športy. Jazda na koni bude mať priaznivý vplyv na psychický a fyzický stav.

Pravidlá jazdy

Jazda na koni dodá veľa príjemných pocitov, ak je tréning vedený skúseným inštruktorom, pretože začiatočníci sa musia veľa naučiť:

 • ako spoznať koňa
 • aké vybavenie bude potrebné
 • ako si sadnúť a vstávať zo zvieraťa,
 • ako to zvládnuť.

Najprv sa musíte naučiť teóriu a potom trénovať na koni. Ťažkosti nevzniknú, ak je dobrý mentor v blízkosti.

Vybavenie pre triedy

Začiatočník bude potrebovať špeciálne jazdecké oblečenie. Nemala by obmedzovať pohyby. Vhodné sú džínsy alebo nohavice, pohodlná vesta. Tréningová obuv sa vyberá na plochej podrážke, aby sa minimalizovalo riziko zamotania sa do strmeňa. Dôležitým prvkom ochrany je prilba, bez nej nemôžu začiatočníci jazdiť na koni.

Výbava pre zvieratá sa nemusí kupovať, zvyčajne je k dispozícii v jazdeckom klube. Zahŕňa položky:

 • uzda,
 • sedlo
 • cinch
 • past na gély alebo kožušiny
 • obväzy.

Varovanie! Skúsení jazdci môžu jazdiť bez sedla, ale pre začiatočníkov to môže byť nebezpečné. Jazda na sedlovom koňovi vyžaduje dobrú prípravu.

Prvou fázou tréningu je spoznávanie zvieraťa

Kone chované v jazdeckých kluboch nemajú tendenciu prejavovať agresiu, sú lojálni k novým jazdcom. Ak sa naučíte jazdiť na koňoch, ktoré patria známemu človeku, je dôležité, aby bol majiteľ koňa prítomný v prvých lekciách. Môžete nájsť zviera hladením a hladením jeho krku. Musíte sa baviť s koňom príjemným hlasom.

Varovanie! Ak sú uši koňa otočené späť, je napäté. Kôň nemôžete sedieť, kým sa neuvoľní a nezvýši sa jej stupeň dôvery v cudzinca.

Dainty pomôže spoznať priateľov so zvieratami. Ak to inštruktor dovolí, ponúknite mu mrkvu, kúsok melónu, chlieb alebo nejaké špeciálne jedlo.

Ako si sadnúť na koňa a odísť?

Prvý výstup na kone nie je ľahký, sú potrebné skúsenosti. Skúsení jazdci vedia, že v oblasti kohútika nie sú žiadne nervové zakončenia, takže bez strachu chytia hrivu pravou rukou a pomáhajú im vstávať. Inštrukcia pomôže správne sedieť:

 • choďte k zvieraťu vľavo
 • dajte ľavú nohu do strmene,
 • schmatnite hrivu za kohútik,
 • zatlačte pravú nohu zo zeme, zdvihnite telo,
 • Hádzajte pravú nohu cez zadnú časť držiaka a vložte ju do strmeňa.

Prvá vec, ktorú začiatočnícki majstri kráčajú, je krok za krokom. Aby sa zviera mohlo pohybovať, jazdec sa pohybuje mierne dopredu s telom a stlačuje telo koňa oboma nohami. Zviera sa zrýchli, ak ho jazdec rytmicky udrie na obe strany nohami.

Jazda na koni

Ako zostať v sedle?

Pri výstupe do sedla musí jazdec zaujať správnu polohu. Držte chrbát rovno a snažte sa neposunúť ťažisko. Správne nastavenie znamená úplnú relaxáciu svalov, držanie tela by malo byť prirodzené. Boky sú zreteľne vo vybraní sedla.

Je dôležité naučiť sa udržiavať rovnováhu, akoby sa opakovali pohyby koňa. Schopnosť vyváženia prichádza so skúsenosťami, takže výcvik sa vykonáva iba na pokojných a vyvážených domácich miláčkoch. Jazdec sa drží v sedle vďaka svalu na vnútornej strane bokov, ale to neznamená, že je neustále napnutý. Keď dôjde k pocitu sebavedomia, jazdec nevedome ovláda telo.

Ako sa otáčať?

Skúsení jazdci ovládajú koňa pomocou ľahkých pohybov tela. Základy tejto vedy si musí najprv osvojiť začiatočník. Dôvod je hlavným nástrojom, ktorým človek dáva zvieraťu potrebné príkazy. S ním môžete zastaviť držiak a zmeniť trajektóriu pohybu.

Vytváraním napätia opratuje jazdec spomalenie alebo otočenie. Aby jazdec na cestách otočil doľava, jazdec mierne potiahne ohlávku na ľavej strane a napravo - oslabuje. Súčasne sa pravá noha pritlačí na telo zvieraťa za zárezom, akoby ho tlačila správnym smerom. Rovnaké akcie sa použijú pri odbočovaní doprava, iba v zrkadlovom obraze.

Varovanie! Počas otáčania je telo držané rovno. Posun v ťažisku môže spôsobiť, že vypadne zo sedla.

Ako zastaviť a vystúpiť z koňa?

Muž pritiahne opraty silou a bolí koňa. Na zastavenie nie je potrebné uchýliť sa k takejto technike. Postupujte podľa pokynov:

 • držíte opry v rukách, sklopte prípad späť a posúvajte ťažisko,
 • stlačiť svojho koňa boky
 • pritiahnite opraty mierne k sebe a dajte zvieraťu vedieť, že musíte zastaviť.

Dostat sa z koňa je jednoduchý - odložte pravú nohu zo svoriek, hádzajte ju, držte sa hrivy za kohútik, spustite sa na zem a potom uvoľnite ľavú nohu.

Ako sa dostať z koňa

Dodržiavajte vzdialenosť a bezpečnú jazdu

Základom bezpečnej jazdy je udržiavanie vašej vzdialenosti. Medzi koňmi pohybujúcimi sa jeden po druhom by mali zostať 3 až 4 metre. Zvieratá nesmú mať príliš blízko pri sebe. Невозможно предсказать их поведение – некоторые особи могут испугаться и проявить агрессию.

Varovanie! Наездники, движущиеся навстречу друг другу, всегда разъезжаются левым плечом.

Безопасное падение

Во время езды верхом животное может повести себя неестественно, понести или взбрыкнуть. Stáva sa, že kôň zakopne a padá s jazdcom. V takejto situácii sa nedá panikařit. Ak je pád nevyhnutný, musíte sa pokúsiť relaxovať a spadnúť na stranu, po ktorej sa okamžite kôň v opačnom smere od koňa. Pomôže to zabrániť úderom kopyta.

Varovanie! Po páde je dôležité zabezpečiť, aby nedošlo k vážnym zraneniam. Potom, čo potrebujete skontrolovať koňa.

Časté chyby jazdy

Neskúsení jazdci často robia chyby, keď sa učia jazdiť. Najbežnejšie sú:

 1. Strach a napätie. Jazda na koni je príjemný proces. Musíte sa uvoľniť a upokojiť, pretože ak zviera pociťuje neistotu jazdca, môže cval.
 2. Jazdenie bez výstroja a výstroja. Jazda bez prilby je neprijateľná, môže stáť život neskúseného jazdca.
 3. Navíjanie rúk na ruky. Je to veľmi nebezpečné - ak kôň náhle utrpí, môžete si zlomiť ruky a vypadnúť zo sedla, zavesiť a spadnúť pod kopytá.

Druhy chôdze

Začiatočník musí zvládnuť niekoľko druhov pohybu koňa:

V prvých lekciách sa naučte chodiť po schodoch. Toto je najpomalší, a preto najbezpečnejší spôsob cestovania. Aby kôň mohol ísť, jednoducho ho potľapkujte do bokov. Zvyšné typy pohybov zvládajú postupne, pretože naznačujú vyššiu rýchlosť pohybu. Rys je rýchlejší ako krok a cval je najrýchlejší beh. Cvičiť to môžu iba skúsení jazdci.

Každý sa môže naučiť jazdiť, ale vyžaduje si to prax. Pravidelne sa zúčastňujúcich tréningov začiatočník postupne zdokonaľuje svoje zručnosti, naučí sa cítiť a riadiť koňa.

Pin
Send
Share
Send
Send