Užitočné tipy

Ako slušne odmietnuť osobu bez toho, aby ho urazili

Pin
Send
Share
Send
Send


Schopnosť odmietnuť je drahá. V prvom rade vám osobne. Pretože ďaleko od každého môže odmietnuť a necítiť výčitky svedomia.

Je zrejmé, že nikdy neodmieta jednoducho odmietnuť. Vždy budú existovať tí, ktorí budú potrebovať vašu pozornosť, miesto, čas, peniaze a dokonca aj slobodu. Ale tvoj život! A máte pre ňu svoje vlastné plány. Ako často sa nezhodujú s plánmi iných.

Váš pravidelný zákazník žiada o obrovskú zľavu, ktorú mu nemôžete dať, inak bude vaša spoločnosť musieť pracovať na vlastné náklady.

Dnes ste naplánovali rodinnú večeru a váš šéf vás naliehavo zavolá do kancelárie. Uvedomujete si však, že prípad môže počkať do rána.

Váš priateľ vám ponúkol ponuku a nie ste pripravení ju prijať.

Váš kolega požiada o peniaze na pôžičku a celý rozpočet ste už naplánovali.

Ako odmietnuť všetkých týchto ľudí pri zachovaní dobrého vzťahu? Ako zdvorilo odmietnuť?

Schopnosť pevne povedať Nie je súčasťou sebavedomia. Sebevedomá osoba kompetentne odmietne a potom pokojne vysvetlí dôvod odmietnutia. Nie je fiktívne, nie nafúknuté, celkom zrejmé.

V skutočnosti, ak súhlasíte s tým, že niečo urobíte a nerobíte to, pretože to na začiatku nemôžete urobiť, dáte osobe nádej. A klamete ho ... Bolo by lepšie, keby bolo všetko odložené hneď. Ale z nejakého dôvodu sa bojíte odmietnuť.

A ako často pripúšťate obťažujúcemu predajcovi v obchode a ako výsledok si kupujete úplne zbytočnú vec.

Hlavné príčiny strachu z neúspechu sa nebudú ponoriť. Jadrom je častejšie pochybnosť. Niekedy nie je dosť sily vôle ...

Takže sa učíme zdvorilo odmietnuť.

1. Urobte si čas odpoveďou. Zamyslite sa nad výhodami a nevýhodami. Analyzujte všetky možnosti. Čo je s touto ponukou pre vás plné? Prečo ste sa rozhodli odmietnuť? Argumenty musia byť železné.
2. Odmietnite, až keď v sebe nájdete silu a vnútorné odhodlanie.
3. Odmietnite pevne, ale nie tvrdo. „Nemôžem ti dať toto množstvo peňazí ...“ Nefetujte, skúste s istotou a pokojne hovoriť. V opačnom prípade si partner bude myslieť, že si jednoducho plníte cenu alebo váha a bude trvať na svojom.
4. Argumentujte svoje odmietnutie. „Nemôžem prijať vašu ponuku, pretože vás považujem za svojho dobrého priateľa.“ „Nemôžem požičiavať peniaze, pretože musím splatiť pôžičku do konca mesiaca.“ Len neklamte! Vaše klamstvá vyjdu priamo tam. A svedomie bude trápiť ešte viac.
5. Urobte malý kompliment: „Som rád, že ste sa na mňa obrátili o pomoc.“ "Iba veľmi silní ľudia môžu robiť takéto ponuky." Len ne flirtujte, ne flirtujte, inak bude toto odmietnutie vnímané ako nádej. Je to ťažké? Učiť! Psychológia vzťahov je vždy práca.
6. Povedz mi svoju cestu von zo situácie. "Teraz sa nemôžem dostaviť do kancelárie, je príliš neskoro a som zaneprázdnený." Zajtra ráno prídem o hodinu skôr a určite pripravím potrebné dokumenty na rokovania. “ "Nebudem schopný ti dať túto sumu v dlhu, pretože som si dnes kúpil veľkú vec, ale viem o jednom úverovom družstve, kde ti pomôžu zariadiť túto sumu na rok."
7. Vždy hovorte priateľským spôsobom, nebuďte hrubí a nereagujte agresívne. Vašou úlohou je udržiavať vzťahy s partnerom.
8. Nikdy nepoužívajte dráždivé slová ako „problém, chyba, chyba, zle, zle“ atď. Ak chcete zistiť, aké slová sa stávajú kotvami podráždenia, ktoré kazia akýkoľvek rozhovor, nahlas ich vyslovte a počúvajte svoje pocity. Pokúste sa nahradiť tieto slová pozitívnymi a život potvrdzujúcimi slovami.
9. Posledná veta sa pamätá a vaše videnie by malo mať príjemnú dochuť z rozhovoru, nie trpkosť odmietnutia. „Ďakujem za pochopenie, naozaj dúfam, že moje odmietnutie nebude schopné pokaziť náš budúci vzťah. Som vždy pripravený vám pomôcť, viete! “

Elegantné odmietnutie! Odmietnite však iba vtedy, ak niečo naozaj nemôžete urobiť. Schopnosť odmietnuť načas je rovnako dôležitá ako dohoda o čase. Dobré vzťahy s ľuďmi sú veľmi drahé. Vaše odmietnutie niekedy ich môže len zachrániť.

Ako sa naučiť odmietať ľudí

1. Použite slovo „Nie“.

Použitie „žiadny", "Tentoraz nie"Skôr než"To si nemyslím", "Nie som si istý", "Možno nabudúceSlovo „nie“ má neuveriteľnú moc. Použite ho, ak ste si absolútne a presne istí, že nemôže existovať žiadna iná odpoveď. A nemusíte sa ospravedlňovať za svoju odpoveď. vyhlasovať to.

2. Používajte rozhodujúce, ale zdvorilé možnosti.

Ďakujem za váš čas, ale nie ďakujem.

Ďakujem, že si na mňa myslel, ale môj tanier je už plný.

Nie dnes, vďaka.

Nie pre mňa, vďaka.

Obávam sa, že nemôžem.

Nezaujíma ma hra o jogu / hard rock / počítačové hry, ale ďakujem za otázku.

Možno to odmietnem.

Toto sa týka rodiny, priateľov a dokonca aj vášho šéfa. Nemusíte prísť s nejakými komplikovanými trikmi po celý čas - len povedzte, že nechcete. Ak sa na podujatie nechcete zúčastniť, pretože ste mali ťažký týždeň a s väčšou pravdepodobnosťou zostanete doma a pozeráte televíziu, povedzte to. Nevymýšľajte umierajúcu babičku, aby bola vaša výhovorka prijateľnejšia.

4. Nepokračujte v vysvetľovaní.

V niektorých prípadoch je lepšie ísť do detailov. Ak začnete príliš ospravedlňovať, bude to vyzerať, akoby ste klamali, alebo to umožní niekomu, kto vás požiada, nájsť riešenia a prinútiť vás súhlasiť.

5. Nebojte sa to povedať dvakrát.

Niektorí ľudia nerešpektujú hranice iných ľudí alebo sú zvyknutí, že sa ich niekto vzdá, keď sa ich opýtajú znova. Nevzdávajte sa len preto, že niekto je príliš vytrvalý. Zdvorilo sa usmievajte a znova povedzte „nie“, ešte pevnejšie ako prvýkrát.

6. Ak je to potrebné, povedzte „pretože“.

Štúdie ukázali, že slovo „pretože“ núti ľudí s vami súhlasiť, aj keď je dôvod úplne absurdný. Namiesto toho, aby ste povedali: „Nanešťastie nemôžem zorganizovať stretnutie,“ skúste uviesť dôvod na zmiernenie odmietnutia.

7. Usmejte sa a potriaste hlavou.

K tomu sa môžete uchýliť pred odchodom. Funguje to, keď ľudia na uliciach rozdávajú letáky alebo sa vás snažia prinútiť niečo podpísať.

8. Buďte neústupní.

Predstavte si, že ste osoba, ktorá riadi situáciu. Urobte očný kontakt a hovorte zreteľne. Nemiešajte svoje odmietnutie pre seba. Toto je obzvlášť dôležité, keď máte pocit, že vás chcú využiť.

9. Neodoberajte vzorky zadarmo.

Máme tendenciu sa oplatiť, keď nám niečo dajú. Ak ste ochutnali syr pri ochutnávke v supermarkete a dievča vás presvedčí, aby ste si ho kúpili, radšej by ste súhlasili, keby ste to nezačali.

10. Ak vám povedia, aby ste vyskočili z okna, urobíte to?

Je ľahké spadnúť do pasce vety „Áno“, pretože ostatní tiež hovoria „Áno“. Nerobte to.

Ako odmietnuť osobu

11. Pripomeňte si, čo vás to bude stáť.

Čo stratíte dohodou? Čas, peniaze, zdravie? Nič sa neuvádza.

Vaša intuícia vás zriedka zlyhá. Ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku, vypočujte si svoje inštinkty a povedzte „Nie“.

13. Navrhnite alternatívu.

To je užitočné najmä v práci, keď nechcete byť považovaní za osobu, ktorá neustále zlyháva.

Ak ste príliš zaneprázdnení na vykonanie akejkoľvek úlohy, ktorú by ste chceli v budúcnosti splniť, môžete povedať: „Momentálne vám nebudem môcť pomôcť s týmto projektom, ale rád by som ho videl budúci mesiac, keď budem viac voľného.".

14. Znovu prideliť niekomu.

Ak chcete niekomu niečo poprieť, ale poznáte osobu, ktorá by s tým súhlasila, zdieľajte tieto informácie. "Obávam sa, že vám nebudem môcť pomôcť pri usporiadaní dovolenky, ale viem, že Anna sa zapája do pečenia koláčov, možno sa jej spýtate?"

Toto by ste však nemali používať ako ospravedlnenie na nahradenie ľudí, ktorí sa vám nepáčia, inak budete považovaní za bastarda.

Ak ste pripravení na stretnutie, môžete skúsiť rokovať. Umožní vám to prijať žiadosť bez priameho odmietnutia. Môžeme vás požiadať, aby ste znížili počet úloh, požiadali o dlhší termín na dokončenie práce alebo na zdieľanie práce s niekým iným.

Ako odmietnuť žiadosť

16. Neskladajte.

Nemá zmysel nútiť osobu čakať na odpoveď, ak viete, že odpoveď bude záporná. Oneskorenie s odpoveďou len zhoršuje situáciu. Nehovorte „Budem o tom premýšľať“, ak to neurobíte.

17. Môžete zmeniť svoju odpoveď.

Ak ste sa raz dohodli, neznamená to, že by ste to mali vždy robiť.

18. Toto opakujte často.

Diabol nie je taký hrozný, ako je namaľovaný. Čím viac cvičíte, tým je to desivejšie. Začnite odmietať čokoľvek, čo vášmu životu neprináša žiadnu hodnotu.

Keď poviete „Ospravedlňujeme sa, ale nemôžem,“ aj keď to zjemní vašu správu a urobí ju zdvorilou, znie dosť rozmazane. Lepšie povedaťAká škoda, rád by som vám pomohol, ale už som sa dohodol s .... Prajem vám veľa šťastia".

20. Túžba potešiť.

Často súhlasíme s niečím, čo nemá prvoradú úlohu, pretože nechceme, aby o nás ľudia vážne rozmýšľali. Niektorí ľudia si na nás napriek tomu budú myslieť zle, bez ohľadu na to, ako ste slušní. Prestaňte si robiť starosti s tým, čo si budú myslieť ostatní, a nakoniec napíšte „Nie“.

21. Pred žiadosťou.

Keď sa naučíte odmietnuť, začnete hovoriť „Nie“ vopred skôr, ako dôjde k žiadosti. Ak si myslíte, že vás váš priateľ pozve na svadbu, dajte mu vedieť, že ste na móde.

22. Vyhýbajte sa tým, ktorí niečo neustále požadujú.

Ak poznáte osobu, ktorá neustále žiada o peniaze a nikdy sa im nevracia, vyhýbajte sa jej, najmä keď viete, že má práve také obdobie.

23. Neškodná lož.

Samozrejme, vo väčšine prípadov musíte povedať pravdu, ale niekedy musíte byť vynaliezaví s odpoveďou. Napríklad, ak viete, že sa vaša babička pokúsi presvedčiť, aby ste jedli jej koláče, povedzte jej, že lekár vám zakázal jesť múku, ak ju nechcete uraziť. Ak je vaša babička veľmi vytrvalá, vráťte sa na tip číslo 2.

Túto odpoveď by ste mali použiť, iba ak viete s istotou, že túto žiadosť zvážite neskôr. Napríklad môžete povedať, že sa tento problém týka, keď sa vrátite o týždeň. Ak požiadavka nie je naliehavá, nevynechajte všetko, ale povedzte, že akonáhle dokončíte svoj projekt, dostanete sa do práce.

Ako taktne odmietnuť

41. Naposledy to bolo úžasné.

Niekedy musíte odmietnuť, aj keď ste hovorili áno. Najlepšie to urobíte potvrdením, že aj keď sa vám to páčilo naposledy, tentokrát naň nebudete môcť ísť.

42. Stanovte si svoje priority.

Ak dostanete prácu, na ktorú nemáte čas a odmietnutie nebude akceptované, opýtajte sa, čo budete musieť odmietnuť. "Znie to zaujímavo, rád by som to urobil, ale to znamená, že do piatku nemôžem napísať správu. Čo chcete, aby som urobil ako prvý?"

43. Aké milé je od teba.

Ak chce vaša svokra urobiť z vás hlučnú narodeninovú oslavu a radšej len sedíte s blízkymi priateľmi, buďte vďační, ale odmietnite. "Aké milé od vás, ale už som plánoval ísť so svojimi priateľmi sedieť v kaviarni".

44. K dispozícii bude menej.

Nedávajte svoj telefón každému okrem priateľov a rodiny. Požiadajte ľudí, aby vám poslali správu, aby nevolali. Znížte počet priateľov na sociálnych sieťach.

Možno a nemožné - to sú magické slová. Túto frázu však používajte s dôverou a nemusíte hovoriť nič iné.

46. ​​Aká česť pre mňa.

Napríklad, ak ste boli požiadaní, aby ste predniesli prejav na svadbe alebo ste sa stali kmotrou a nechcete, aby ste sa zdali hrubí, použite túto frázu.

"Je to pre mňa česť, ale keďže nerád hovorím na verejnosti, nebudem sa môcť touto úlohou vyrovnať, a tak sa obávam, že vás sklamem. Možno sa spýtate niekoho iného?".

Zvyk hovoriť áno: prečo je zlé byť v práci bez problémov

Jednou z najbežnejších ťažkostí je potreba odmietnuť ľudí. Aj keď v pracovných situáciách často vznikajú situácie, v ktorých z dôvodu svojich pracovných povinností jednoducho nemôžete povedať nie, zo dňa na deň vzniknú iné okolnosti, ktoré vám poskytnú určitú slobodu voľby. Ako využiť svoje právo vysloviť nie a správne formulovať odmietnutie?

Dôvod je nasledovný: bez toho, aby ste v pravý čas vyslovili „nie“, kladiete potreby druhej osoby nad svoju vlastnú. Naozaj to chcete? V práci je veľa situácií, keď vaše potreby nie sú o nič menej dôležité av niektorých prípadoch dokonca dôležitejšie ako potreby kolegov. Pamätajte, ako často vás vaši kolegovia odmietli. A vy ste pokojne a bez podráždenia prijali túto odpoveď. Tak prečo si robiť starosti s rozrušením, ak sa správaš rovnako?

Skutočným problémom je, že konštantné „áno“ sa ľahko stáva zvykom a je skutočne ťažké zmeniť pevný model správania. Pamätajte si na svojich kolegov. Dokážete uhádnuť, čo od každej z nich môžete očakávať? Pravdepodobne áno. Podobne vaši kolegovia, zvyknutí na vašu spoľahlivosť, s najväčšou pravdepodobnosťou prídu k vám s toľkými požiadavkami, že ich jednoducho nemôžete splniť. Zvyčajne neustále súhlasiť so žiadosťami o prácu teda povedie k preťaženiu, pretože prijímate viac, ako len môžete, alebo to, čo skutočne musíte urobiť. To vedie k stresu, frustrácii, nepriateľstvu, konfliktom a chybám a postupom času sa situácia iba zhoršuje.

Schopnosť odmietnuť, ak to považujete za potrebné, je dôležitá zručnosť, ktorú je potrebné zvládnuť. Pravdepodobne budete mať situácie, keď budete chcieť niekomu pomôcť, aj keď to pre vás nie je vhodné. Pamätajte si: asertivita znamená rešpektovanie vašich potrieb a práv v rovnakom rozsahu ako práva ostatných, ako aj súhlas v prípade potreby s kompromisom.

Mnoho ľudí neradi hovorí nie, veriac, že ​​existuje iba jeden spôsob, ako to urobiť - priame odmietnutie. Takéto „nie“ sa môže zdať hrubé a agresívne. A zvyčajne to nie je dojem, ktorý chcete urobiť v práci. Snažíte sa nadviazať dobré vzťahy s kolegami, ale musíte niekoho nevyhnutne odmietnuť pre svoje vlastné dobro - svoje zdravie a pohodu. Mali by ste byť schopní povedať nie, ale takým spôsobom, aby ste dokázali rešpektovať potreby inej osoby. Existujú rôzne spôsoby zlyhania, ktoré závisia od situácie. Tu sú tri hlavné možnosti.

Priame odmietnutie - Nekompromisný spôsob a je zriedka vhodný na použitie v práci. Často sa k tomu uchýlia, keď sú porušené práva niekoho. V takýchto prípadoch môžete nahlas a pevne dodať: „Nepočujete, povedal som nie.“

Uveďte ďalšie informácie alebo sľub „inokedy“ - príležitosť na diskusiu, zatiaľ čo odmietnutie zostáva medzi možnými možnosťami.

Pozorné nie - Najchúlostivejší spôsob, pretože dokazujete, že ste počuli partnera.

Ďalej podrobne vysvetlím, aká je každá z týchto možností, výber však bude závisieť od situácie, vášho postoja k nej a osoby, ktorá žiadosť podáva, pretože to môže byť váš mentor, bezprostredný nadriadený, kolega alebo člen tímu, ktorému ste skutočne chcem pomôcť.

Nepokúšajte sa radikálne a okamžite zmeniť svoje správanie. To platí najmä pre zlyhania, pretože môžete šokovať kolegov, ktorí neočakávajú, že leopard náhle zmení farbu. Je oveľa lepšie začať malý, tvrdo trénovať a postupne meniť.

Pozrite si video: Robert Fico je podozrivý zo spáchania trestného činu (Júl 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send