Užitočné tipy

Ako liečiť vyrážku pri kontakte s jedovatým brečtanom

Pin
Send
Share
Send
Send


Koža môže reagovať na rôzne typy alergénov, s ktorými prichádza do styku. Takéto reakcie sú známe ako kontaktná dermatitída, stav, ktorý spôsobuje zápalové vyrážky na koži. Skôr sme hovorili o nikle, kozmetike a niektorých ďalších látkach, ktoré môžu spôsobiť kontaktnú dermatitídu. Teraz sa zameriame na dermatitídu spôsobenú rastlinami.

V Spojených štátoch existuje asi šesť tuctov jedovatých rastlín, ktoré môžu spôsobiť kontaktnú dermatitídu, vrátane ambrózie, žihľavy, žihľavy, Goldenrod, marshmallow pink a popovnik. Hlavnými vinníkmi však zostávajú jedovaté brečtany, dub a sumak, ktoré celkovo spôsobujú v Spojených štátoch ročne viac ako 350 tisíc otrav kože (tieto rastliny sa nenachádzajú v Rusku).

Jedovatý brečtan, Táto rastlina je zlým čarodejníkom rastlinného sveta, jedom, ktorý vie, ako zmeniť svoj vzhľad. Jedovatý brečtan môže rásť vo forme kríkov, trávnatých stoniek a lezeckých viníc. Dobre sa prispôsobuje rôznym vonkajším podmienkam, je schopný rásť v tienistých miestach okolo studených potokov a pozdĺž brehov jazier alebo na slnečných svahoch kopcov. Najjednoduchšie je to identifikovať podľa listov, ktoré vždy narastajú po troch na rukoväti. Tieto listy sa veľmi líšia tvarom, farbou, veľkosťou a textúrou - od chlpatých, zúbkovaných hrán po tenké a jemné, v tvare srdca. V New England na jeseň sú tieto listy často jasne červené. Na jar sa na jedovatom brečtanu môžu objaviť zelenkavo biele kvety a na jeseň biele bobule.

Jedovatý dub, Jedovatý dub môže tiež rásť vo forme kríkov, stoniek a vínnej révy. Tvar listov niekedy veľmi presne opakuje tvar dubových listov, existujú však aj iné vzory. Rovnako ako jedovatá brečtina, aj jedovaté dubové listy môžu mať rôzne tvary a farby, ale vždy sú k jednej veľkej pripevnené tri malé odrezky.

Jedovaté množstvo, Vysoký krík alebo malý strom, ktorý miluje močiare, pláže a ďalšie mokré miesta pozdĺž pobrežia. Jedovatý sumac má biele bobule a jasne zelené listy s ostrými špičkami. Na jednej stonke je 7 až 11 listov, z ktorých jeden rastie na konci stonky a ostatné sú umiestnené oproti sebe. Ostré hrany listov pomáhajú rozlíšiť jedovatý druh sumaku od netoxického.

Jedovatým brečtanom, dubom a sumakom je v nich prítomná šťava obsahujúca urushiol - lepkavá bezfarebná olejovitá kvapalina, ktorá môže oxidovať ďalšie objekty v prítomnosti vzduchu. (Čierne škvrny na umierajúcich jesenných listoch sú ďalším znakom identifikácie týchto rastlín.) Urushiol sa vylučuje z listov, stoniek, bobúľ, kôry a koreňov týchto rastlín, pričom najvyššie koncentrácie sa pozorovali na jar a začiatkom leta. V súčasnosti je zaznamenaný aj najväčší počet popálenín, aj keď sa vyskytujú celoročne.

urushiol - Jedná sa o jeden z najtoxickejších kožných výrobkov, ktoré ľudstvo pozná. U ľudí, ktorí sú veľmi citliví na jedovaté brečtany, sa môže vyskytnúť vyrážka pri kontakte s miliardou gramu urushiolu. Dokonca aj pri priemerných dávkach 150 gramov tohto oleja je dosť na to, aby zapríčinili vyrážku u všetkých ľudí na planéte, ktorí dnes žijú a žili posledných milión rokov.

Urushiol má nielen silný, ale aj dlhodobý účinok. Rukavice, v ktorých bol list jedovatého brečtanu natretý pred 6 až 12 mesiacmi, môžu zostať pokryté účinnou látkou. Za určitých podmienok môže tento olej zostať aktívny ešte dlhšie: existujú prípady, keď vzorky jedovatého brečtanu, skladované niekoľko storočí, spôsobili pri dotyku vyrážku.

Mechanizmus pôsobenia na telo je v tomto prípade alergický, takže keď urushiol prvýkrát vstúpi do kože a krvi, nemusí sa objaviť okamžitá reakcia. Urushiol cirkulujúci v krvi, pôsobiaci na imunitný systém tela, zahŕňa sériu biochemických procesov, ktoré umožnia telu identifikovať urushiol ako agresora a počas ďalších kontaktov ho odmietne. U niektorých ľudí spôsobuje počiatočný kontakt s urushiolom vyrážku asi po týždni.

Ak ste po počiatočnom kontakte s jedovatým brečtanom alergický na urushiol a znovu s ním prídete do kontaktu, potom sa po 2 až 4 dňoch začne vaše telo brániť hádzaním histamínov a rôznych protilátok do kožného tkaniva. V dôsledku toho sa na povrchu pokožky objaví zapálená červená vyrážka. V závažnejších prípadoch, ktoré sa začnú vyvíjať po 4 až 12 hodinách, sa na pokožke môžu objaviť veľké plačivé bubliny, teplota sa zvýši a tvár alebo genitálie sa opuchnú. V takom prípade sa môžu edémy zovrieť oči alebo dýchacie cesty. Takéto závažné príznaky vyžadujú neodkladnú lekársku starostlivosť, ktorá zvyčajne pozostáva z injekcií kortikosteroidov, ktoré znižujú opuch.

Vyrážka z jedovatého brečtanu, dubu a sumca je veľmi svrbivá. Je lepšie nepodľahnúť pokušeniu a svrbeniu. Po vyčesaní pokožky ju môžete nakaziť a ďalej zhoršiť svoj stav.

Všimnite si, že vyrážka sama o sebe nie je nákazlivá. Ak sa prenáša z jednej časti tela na druhú alebo z jednej osoby na druhú, je to len preto, že olej, ktorý ju spôsobil, je prenášaný dlaňami, prstami alebo oblečením. Nie je to zlé, keď sa dotknete vyrážky, aby ste si dôkladne umyli ruky, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu urushiolu, najmä v skorých štádiách, keď je najpravdepodobnejšie na pokožke.

Opis zariadenia

Jedovatý brečtan alebo Toxicodendron patrí do rodu arboreal, typu rastlín na lezenie kríkov a patrí do rodu Sumakhov.

Existujú tri typy tejto rodiny:

 • jedovatý brečtan
 • jedový dub
 • lak strom.

Divoký brečtan trochu pripomínajúce popínavé rastliny , ovinie sa okolo stromov stojacich blízko alebo sa šíri po zemi. Mladé výhonky tejto rastliny nemusia mať lístie alebo môžu byť pokryté chĺpkami. Listy sú kosoštvorcového tvaru, v listoch sa tiež nachádza vajcovitá forma. Listy trojlístkov sa zbierajú, zvyčajne majú svetlozelenú farbu. Spodná strana plachty je pokrytá chĺpkami, trochu pripomínajú malé ihly, vrchná strana je hladká a lesklá.

Dĺžka listu je celkom 10 až 14 centimetrov. Jeho kvety sú malé, zozbierané malými kvetenicami, žltozelené. Bobule sú malé, biele s veľkým kameňom (kôstky). Kvitnutie v divokých brečtanoch sa vyskytuje v júni až júli a začiatkom októbra bobule dozrievajú podobným spôsobom ako malé gule. V slnečných oblastiach to vyzerá skôr ako krík a na tieňovaných miestach ovinie okolo susedného stromu ako liana.

Kde rastie jedovatá brečtan?

Jedovatý brečtan sa vyskytuje všade, v Severnej Amerike a najmä často vo východnej časti. Na území Ruska z klanu Sumakhov rastú iba dva druhy, ktoré sa nachádzajú na južných Kurilských ostrovoch. Tam je strom vysoký dva až osem metrov s tenkým kmeňom. Tiež on zložené listy ktoré sa zbierajú v hornej časti rastliny. Z tohto dôvodu má divoký brečtan vzhľad určitú podobnosť s palmou.

Prečo je jedovatý brečtan nebezpečný?

Toxicodendron obsahuje mliečnu šťavu, táto šťava je oxidovaná a sčernie vo vzduchu. Mliečna šťava je veľmi jedovatá a pri kontakte s ňou môže človek vážne popáliť pľuzgiere. Kôra tejto rastliny obsahuje tiež toxické látky, ako napríklad lobitín, fenolové zlúčeniny a glykozidy. Absolútne všetky časti tejto rastliny sú jedovaté, od kmeňa po bobule, ale napriek tomu sa z neho vyrábajú lieky. Už v 18. storočí užívali homeopatickí lekári tinktúry jedovatých brečtanov vyliečené choroby, ako je chrípka, reumatizmus a, napodiv, kožné choroby.

Otravu možno prejaviť nielen poškodením popálenín kože, ale aj závažnou metabolickou poruchou. Zaujímavý fakt, ale nie všetci ľudia popália po dotyku tohto kríka. Asi tri z desiatich ľudí nemajú alergickú reakciu na jedovatú šťavu z brečtanu.

Divoký brečtan môže spôsobiť nielen popáleniny na pokožke, ale aj viniť otravu jedlom v prípade požitia listov, bobúľ alebo častí rastlín v potrave. Dokonca aj odumretá rastlina si svoje toxické vlastnosti zachováva ešte niekoľko dní.

Príznaky otravy divokým Ivy

Otrava sa prejavuje predovšetkým vyrážkou na koži, ktorá je vezikulárneho typu. V budúcnosti začína zápal kože. Popálenie pri kontakte sa nevyskytuje okamžite, ale po približne siedmich dňoch. Príznaky otravy zmiznú na dlhú dobu, môžu sa prejaviť až mesiac. Jed rastlín, ktorý padol na ľudskú pokožku, sa našťastie nerozšíri do ďalších častí tela.

Toxíny, ktoré tento ker obsahuje, môžu viesť slizničné lézie gastrointestinálny trakt, ktorý môže spôsobiť zápal žalúdka a dokonca aj čriev. Neodporúča sa spáliť divoký brečtan, keď sa spália, toxické látky sa môžu dostať do dýchacích ciest a spôsobiť podráždenie slizníc hrdla, ako aj výskyt nebezpečnej vyrážky v pľúcach a spôsobiť vážne zápaly dýchacích ciest. V niektorých prípadoch môže otrava viesť k anafylaktickému šoku.

Liečba otravy divokou bradou

Hlavné spôsoby liečby otravy sú:

 • dôkladne si umyte ruky mydlom,
 • použitie antihistaminík
 • použitie mastí na popáleniny.

Najskôr by sa mala začať otrava, aby sa znížilo svrbenie na pokožke. Horúcu vrstvu čo najskôr umyte saponátom alebo použite mydlo. Je nevyhnutné umývať poškodené oblasti pokožky mydlom, pretože látky, ktoré spôsobujú popálenie, sa jednoducho nerozpúšťajú vodou, čo znamená, že sa z pokožky obete nevymývajú. Odporúča sa tiež používať masti a krémy obsahujúce antihistaminiká , Môžete tiež použiť krémy z popálenín, ktoré ochladzujú pokožku.

Pľuzgiere spôsobené popáleninami nemožno prepichnúť, čo môže viesť k infekcii rany, ako aj k neprijateľnému kontaktu tesného a represívneho odevu s miestom popálenia. Ak blistr praskne a existuje pravdepodobnosť poškodenia rany odevom, rana sa musí zabaliť sterilným obväzom. Aby sa zabránilo pripojeniu sekundárna bakteriálna infekcia nemožno vylúčiť možnosť použitia antibiotík. Ak sa necítite dobre, bolesť alebo nepríjemné pocity v krku, pľúcach alebo žalúdku, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Jedovatý brečtan, jedovatý dub a jedovatý sumak obsahujú rovnakú látku, ktorá spôsobuje rovnakú vyrážku. Táto látka sa nazýva urushiol, je to bezfarebný olej bez zápachu, ktorý sa nachádza v listoch rastlín.

S týmito rastlinami sa môžete stretnúť kdekoľvek v lese aj na záhrade. Zelené listy rastliny sa zmiešajú s listami iných rastlín a existuje vysoká pravdepodobnosť, že si ich ani nevšimnete. Vaše príznaky a svrbenie sa však môžu objaviť o niečo neskôr.

Málo vedieť, ako to vyzerá rastlina jedovatého brečtanu , Existuje niekoľko druhov jedovatých brečtanov - a môže to vyzerať inak, v závislosti od ročného obdobia.

olistenie rastliny jedovatého brečtanu ak sú urushiol uvoľnené, ak sú poškodené. Keď rastlina uvoľní urushiol, môže sa ľahko dostať na ľudskú pokožku. Keď rastlina uvoľní urushiol, listy sa lesknú alebo majú na nich čierne škvrny živice.

Vyrážka sa môže vytvoriť, aj keď ste neboli v lese a nedotkli ste sa rastliny. Urushiol sa môže prenášať z človeka na človeka. Stále sa môže prenášať urushiol, ak osoba bola v kontakte s niečím, čo bolo v kontakte s urushiolom. Napríklad pes, ktorý rád behá v lese. urushiol môžu byť prenášané vzduchom ak niekto spaľuje trávu po vyčistení na záhrade.

Urushiol sa považuje za alergén, pretože spôsobuje alergické reakcie - vyrážky a niekedy aj opuchy. Nie na všetka takáto reakcia sa prejaví sama, ale 60-80% sa určite prejaví. Takáto reakcia sa objaví niekoľko hodín po kontakte s rastlinou, ale najnovší prejav reakcie sa môže objaviť po 5 dňoch. Pokožka spravidla zčervená, opuchne a objavia sa pľuzgiere. Lézia je svrbivá. Po niekoľkých dňoch sa pľuzgiere stanú tvrdými a začnú odlupovať. Liečba trvá 1 - 2 týždne.

Ak máte vyrážku alebo máte horúčku, mali by ste sa určite poradiť s lekárom. Telefonické konzultácie tu nie sú vhodné. Ak je vyrážka reakciou na jedovaté brečtany, lekár vám odporučí, aby ste sa brali studenú sprchu a použili liek na spálenie od slnka. V závažnejších prípadoch môžu byť potrebné antihistaminiká na zníženie svrbenia a sčervenania. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať steroidy. Tento liek sa môže aplikovať priamo na vyrážky alebo sa môže užívať ako tableta alebo v tekutej forme.

Aby ste sa vyhli kontaktu s týmto zariadením, musíte:

naučte sa rozoznávať jedovatý brečtan, dub a množstvo, jediný spôsob, ako sa im vyhnúť. (Ak sú listy lesklé, musíte byť obzvlášť opatrní)

Vyhnite sa miestam, kde podľa vašich informácií takéto rastliny existujú.

Buďte zdraví a nikdy sa nedostaňte do takýchto situácií.

Formulár na odber správ na webe

Pri práci na osobnom pozemku sa môžeme stretnúť s rôznymi rastlinami, ktoré na tele spôsobujú alergickú vyrážku. V zásade ide o tri druhy: jedovatý brečtan, jedovatý sumak a jedovatý dub. Tu sa dozviete viac o alergickej vyrážke - reakcii na šťavu. rastliny jedovatého brečtanu (urushiol) a spôsoby riešenia alergií.
Pozývam vás do skupiny na stránke Subscribe.ru: Ľudová múdrosť, medicína a skúsenosti

Jedovatý brečtan

Jedovatý brečtan je popínavá rastlina so žltými kvetmi a bielymi plodmi. Poison Oak - vinutý malý ker so žltými alebo bielymi bobuľami a listami podobnými dubovým listom. Jedovaté množstvo - rastlina, ktorá uprednostňuje stojatú vodu na bývanie, má krémovo sfarbené bobule.

Týka sa to iba jedovatého brečtanu, aj keď všetky vyššie uvedené rastliny majú rovnaké alergické príznaky. Vo všetkých prípadoch sa alergia objavuje v dôsledku kontaktu so šťavou z týchto rastlín - urushiolu.

Urushiol je jedovatá látka, ktorá si zachováva svoje vlastnosti, aj keď rastlina zaschne. Pri kontakte s urushiolom sa vyrážka objaví po niekoľkých hodinách. Vyrážka sa môže objaviť tak v miestach kontaktu s rastlinou, ako aj chaoticky. Výskyt alergickej vyrážky je často sprevádzaný silným svrbením a pri česaní sa šíri po tele.

Po niekoľkých dňoch sa na pokožke objavia šupinaté pľuzgiere. Zraniteľnými oblasťami sú citlivá pokožka, ako sú oči a pohlavné orgány. Miesta na tele s hustejšou pokožkou (dlane, chodidlá) sú pri kontakte s jedom brečtanu menej zraniteľné. Prekonanie alergií môže trvať 2 až 3 týždne.

Urushiol stráca aktivitu deň po kontakte s pokožkou, preto sa snažte svrbiť najmenej jeden deň, čím sa vylučuje možnosť šírenia jedovatej látky do celého tela. Je potrebné si uvedomiť, že urushiol vydrží dlhšie na odevoch a obuvi a pri kontakte s ním môžete znova popáliť.

varovanie

 • Nikdy nespaľujte jedovatý brečtan, aby ste sa ho zbavili. Olej na listoch vyhorí, vdychujete dym a je tu šanca, že sa dostane do hrdla a pľúc, čo sťaží a sťaží vaše dýchanie.
 • Jedovatý brečtan sa dá zamieňať s divokým hroznom, takže sa nikdy nestrácajte cez divoké hrozno, inak môžu byť následky vážne. Majte na pamäti, že je veľmi ľahké zamieňať jedovatý brečtan s divokým hroznom. Aj keď divé hrozno päť listov , je stále ľahké zamieňať ho s jedom brečtanu.

Čo potrebujete

 • fotografia alebo obrázok, ktorý budete nosiť so sebou, aby ste spoznali rastlinu. Fotografie môžete ľahko ukladať do smartfónu alebo iného zariadenia.
 • Pri prechádzkach v prírode, pri turistike alebo horolezectve je veľmi dôležitá prvá pomoc pri vyrážkach pri kontakte s jedovatými rastlinami.
 • Odmasťovacie prostriedky, ako sú prostriedky na umývanie riadu alebo špeciálne mydlo z jedovatých rastlín (nie bežné mydlo)

Tento článok je k dispozícii aj v nasledujúcich jazykoch: thajčina

Hlavné príznaky alergie na jedovatý brečtan, dub a množstvo:

 • svrbenie
 • Červené pruhy alebo sčervenanie v oblasti kontaktu,
 • Malé pľuzgiere alebo opuchy (žihľavka),
 • Pľuzgiere, ktoré obsahujú tekutinu, ktorá môže vytiecť. V niektorých prípadoch môžu pľuzgiere obsahovať krv a môžu stmavnúť.

Vyrážka môže mať niekoľko stupňov a jej závažnosť sa môže tiež líšiť. Zvyčajne sa prejavuje za 8 - 48 hodín po kontakte s rastlinou. Môže sa však objaviť o 15 dní. Vyrážka sa objaví na nových miestach v priebehu niekoľkých dní, ale iba tam, kde došlo k kontaktu s rastlinou. Kvapalina, ktorá tečie z pľuzgierov, nerozširuje vyrážku. Časti tela, ktoré majú drsnejšiu pokožku, sú menej citlivé na olej.

U ľudí, ktorí sú na rastlinu citlivejší, sa môžu objaviť príznaky, ktoré si vyžadujú liečbu liekmi. Medzi tieto príznaky patrí:

 • Припухлость лица, рта, шеи, гениталий и век.
 • Большое количество волдырей, которые выделяют жидкость.

Состояние кожи, которое похоже на сыпь от плюща, дуба и сумаха:

 • Чесотка, зуд кожи, который вызван клещами.
 • Опоясывающий лишай, вирусная инфекция кожи.
 • Импетиго, бактериальная инфекция кожи.

Похожую кожную реакцию может вызвать укус насекомого, контакт с никелем и другими металлами, химическими веществами, которые содержатся в тканях, лосьонах и моющих средствах.

Citlivosť na jedovatý brečtan, dub a sumak a závažnosť reakcie závisí od veku osoby a dĺžky kontaktu s rastlinou. Medzi ďalšie faktory patrí fyzická aktivita a fungovanie imunitného systému. Niektoré štúdie ukázali, že tendencia k alergiám závisí od dedičnosti.

Dôsledky

U zdravých ľudí sa komplikácie takejto reakcie spravidla nevyskytujú.

 • U ľudí náchylných na akútnu alergickú reakciu môže vyrážka pokryť celé telo.
 • Česanie vyrážky môže spôsobiť zosvetlenie kože alebo bakteriálnu infekciu.
 • Vyrážka sa môže obnoviť, ak je liečba príliš rýchlo zastavená alebo ak účinok lieku nie je dostatočne silný.
 • V zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť problémy s obličkami (nefrotický syndróm). K tomu môže dôjsť počas akejkoľvek akútnej alergickej reakcie, a to nielen v prípade rastlín.

Vyrážka je zvyčajne mierna a mala by sa liečiť doma. Takáto liečba zvyčajne zmierňuje príznaky, ale nezrýchľuje proces liečby.

 • Ak viete, že ste boli v kontakte s niektorou z týchto rastlín, vypláchnite kontaktnú plochu. Po umytí veľkým množstvom vody 10 až 15 minút po kontakte môže vyrážka niekedy úplne zmiznúť. Môžete tiež použiť produkt, ktorý je určený na odstránenie oleja z pokožky.
 • Ak chcete zmierniť svrbenie a vysušiť pľuzgiere, aplikujte kompresiu alebo navlhčite vyrážku v studenej vode. Antihistaminiká alebo krémy z kaučuku môžu zmierniť príznaky.
 • Ak máte mierne alebo akútne reakcie, možno budete potrebovať pomoc lekára. Môže predpisovať kortikosteroidové tablety. Tieto lieky pomôžu zbaviť sa vyrážky rýchlejšie. Môžu sa tiež použiť krémy, masti a gély, ale tablety sú účinnejšie.

Keďže však infekcie sú častou komplikáciou vyrážky, je najlepšie poradiť sa s lekárom. Aby ste zabránili infekcii, pokúste sa nepoškrabať vyrážku a krátko si nechať nechty, aby ste minimalizovali možnosť poškodenia kože a šírenia baktérií.

PREVENCIA

Vyrážka môže spôsobiť iba rastlinný olej, preto je najlepšie sa jej vyhnúť.

 • Naučte sa rozoznávať tieto rastliny, najmä tie, ktoré rastú v blízkosti vášho domu. Ich vzhľad sa môže líšiť v závislosti od ročného obdobia a prostredia.
 • Aj keď sa vzhľad rastliny mení, množstvo oleja v nej zostáva rovnaké po celý rok, dokonca aj v zime, keď má rastlina holé konáre. Tmavé škvrny na rastline môžu pomôcť pri identifikácii (olej stmavne pri kontakte so vzduchom). Živé aj mŕtve rastliny obsahujú olej, ale v suchých listoch je v malom množstve.
 • Ak je to možné, môžete zariadenie odstrániť. Nikdy sa nedotýkajte rastliny bez rukavíc.
 • Ak sa nemôžete vyhnúť kontaktu s rastlinou, obliekajte sa čo najviac do tela. Starostlivo by ste mali dôkladne umyť oblečenie a predmety, ktoré boli blízko rastliny.
 • Ak ste často v oblasti, kde takéto rastliny rastú, môžete si kúpiť špeciálny produkt, ktorý odstraňuje oleje z pokožky.
 • Ochranné krémy a pleťové vody môžu zabrániť kontaktu s olejom a znížiť závažnosť reakcie. Tieto krémy sa líšia svojim účinkom a nie vždy sú účinné.

Ak máte podozrenie, že ste sa dotkli jedovatého brečtanu, dubu alebo sumca, okamžite opláchnite kontaktnú plochu. Vo väčšine prípadov sa olej vstrebáva do pokožky za 30 minút. Mali by ste si tiež okamžite umyť oblečenie. Kontaminované oblasti sa musia utrieť alkoholom.

Vyzerá to ako fotografia s jedom brečtanu, dub a množstvo

Jedovatý brečtan, dub a sumak produkujú olej, ktorý môže byť pre vás veľmi nebezpečný. Tento olej sa nachádza na každej časti viniča. Najmenší dotyk môže niekedy vyvolať alergickú reakciu. Jedovatý brečtan, dub a množstvo sú všetky rastliny z tej istej rodiny, ale pestujú sa v rôznych oblastiach. Jedovatý brečtan rastie hlavne vo forme viniča pozdĺž brehov rieky.


Príčiny alergie na Ivy

Alergické reakcie sa môžu vyskytnúť s:

 • Akýkoľvek, dokonca malý dotyk, na ktorejkoľvek časti viniča.
 • Akýkoľvek dotyk odevu alebo domácich miláčikov, ktorý príde do kontaktu s viničom a potom s vaším telom.
 • Ak vdýchnete dym ohňa, do ktorého sa hodia vetvy viniča, môže dôjsť aj k alergickej reakcii.


Príznaky alergie na Ivy

Ako sa môžu prejaviť príznaky alergie na brečtan? Reakcia na brečtan môže byť nasledovná:

 • Ťažké svrbenie, ktoré je sprevádzané červenými vyrážkami.
 • Výskyt vyrážok vo forme pruhov alebo škvŕn na postihnutých oblastiach.
 • Po určitom čase sa môžu objaviť účinky, ktoré môžu trvať v závislosti od závažnosti reakcie.


Ivy alergia, čo robiť

 • Dozviete sa viac o jedu brečtanu, dubu a sumaku a potom sa vydáte na prechádzku do lesa.
 • Nedotýkajte sa pokožky ani odevov, ktoré stále obsahujú jedovatý olej.
 • Na opláchnutie postihnutej oblasti vždy majte mokré obrúsky alebo vodu.
  https://youtu.be/ePNov0Dvcig
 • Vyperte oblečenie v horúcej vode, aby ste odstránili zvyškový olej, na ktorý ste alergický.
 • Na odstránenie svrbenia naneste krém.
 • Nemôžete sa potiť, inak sa svrbenie prejaví s väčšou silou.


Ivy alergia, čo robiť doma

Hlavná ochrana pred jedovatým brečtanom:

 1. Na postihnutú oblasť môžete aplikovať krém Calamine Lotion.
 2. Použitie nechtíka vo forme mlieka, pomôže odstrániť svrbenie a výskyt nových vyrážok.
 3. Chladné obklady poskytnú výraznú úľavu, pretože to pomáha pri regulácii svrbenia.
 4. Na postihnutú oblasť pokožky môžete položiť aj kúsok melónu.
 5. Pripravte hustú pastu z polovice pohára jedlej sódy a primerané množstvo kávy. Nalejte studenú kávu do misky sódy, aby ste vytvorili hustú pastu, a naneste tenkú vrstvu tejto pasty na postihnuté miesto. Nechajte túto zmes zaschnúť a okamžite uvidíte rozdiel.
 6. Aplikujte Vicks VapoRub na postihnuté miesto.
 7. Varte niekoľko listov broskyne. Počkajte, kým vývar vychladne. Na nanášanie škvŕn použite vatovú vlnu a svrbenie vás už nebude obťažovať.
 8. Magnéziové mlieko sa môže tiež aplikovať na postihnuté časti, aby sa zastavilo svrbenie a poskytol upokojujúci účinok.
 9. Trenie banánovej šupky po poškodenej oblasti vám môže pomôcť s svrbením a vyrážkami.
 10. S cieľom poskytnúť úľavu je potrebné naliať šťavu z aloe vera alebo aplikovať tofu do postihnutej oblasti. Poskytuje upokojujúci účinok.

Prijmite všetky bezpečnostné opatrenia a postupujte podľa pokynov na prípravu domácich liekov. Nepoužívajte žiadny z týchto produktov, ak ste naň alergický. Už ste sa stretli s alergiou na jedovaté brečtan? Zanechajte svoj názor alebo spätnú väzbu na fóre.

SUMAH - RHUS L.
Sumačova rodina (Anacardiaceae) , Rod spája až 150 druhov, distribuovaných od miernych do tropických oblastí zemegule. CELKOVÁ DÁVKA - Rhus taxicodendron L. (Toxicodendron vernix) Zo Severnej Ameriky.
Názov: Gréčtina "Rhus" - opaľovanie alebo tónovanie dreva, ako ho Gréci nazývajú opaľovanie Sumy (Rhus coriaria) , z ktorých listy a mladé vetvy sa použili na vyčiňovanie pokožky, pravdepodobne z keltských - "Rhudd" - červená, kvôli červenému ovociu. Listnaté, zriedka vždyzelené, krátke stromy vysoké až 2-7 metrov, často často huňaté, listy majú 7 až 13 listov zložených z peria na okrúhlych alebo okrídlených stopkách. Kvety sú malé, nepísané, zelenkavé alebo oranžovo-žlté, zozbierané do apikálnych, panikulujúcich alebo hrotovitých kvetov. Sumy je jedovatá (Rhus toxicodendron L.), hoci sú kultivované, môžu spôsobiť popáleniny jednoduchým dotykom.
Jedovatý sumak svojou alergenitou ďaleko prevyšuje všetky ostatné typy toxikodendronov, dokonca aj jedovatý brečtan a jedovatý dub. Podľa niektorých hlupákov je jedovatá látka najtoxickejšia rastlina v Spojených štátoch.

Nemáme Ameriku - jedovaté druhy nerastú (možno ich nájsť iba v botanických záhradách)
Na terénne úpravy sa používa druh, ktorý nemá toxické vlastnosti.

Nie jedovaté množstvo:

V trópoch a subtropoch je tento druh rastlín rozmanitý.
Najbežnejšie typy sú:
čierny jedovatý strom v Strednej Amerike,
Karasco, krík v západnej Indii,
Strom Rengas v Malajzii, na Filipínach a na južných tichomorských ostrovoch,
lakované drevo v Číne a Japonsku,
niektoré druhy ázijských lupín,
slepé oko, mangrovník biely (mangrovník), bežný v Austrálii, Indii a na ostrovoch v južnom Pacifiku.

Známky otravy:

Niekedy je reakcia taká závažná, že musíte okamžite vyhľadať lekára - možno budete musieť okamžite podať kortikosteroidy.
Objaví sa sčervenanie a svrbenie a opuch sa tiež prejaví po 4-12 (12-48) hodinách po vystavení toxickej šťave.

PREVENTÍVNE OPATRENIA.
Spoznajte svojho nepriateľa. Pred cestou na výlet alebo na exkurziu, počas ktorej môže dieťa prísť do kontaktu s jedovatými rastlinami, namažte exponované miesta na pokožke dieťaťa ochranným krémom Hydropel (1 hodinu pred uvoľnením).
Ak ani jeden štvorcový centimeter zostáva nechránený, toto miesto môže byť ovplyvnené jedom.

Ak sa jedovatá šťava dostane na pokožku, umyte si pokožku (dá sa to obyčajnou vodou, ale je lepšie použiť mydlo a vodu) - na umytie jedovatého oleja máte asi desať minút, potom bude príliš neskoro.
Jedovatý rastlinný olej sa môže prilepiť na oblečenie a zostáva aktívny niekoľko mesiacov.

Poison Sumy nikdy nespaľujte v ohni.
Ak sa ocitnete v blízkosti ohňa alebo dymu z horiacich rastlín, môže to mať katastrofálne následky - jedovaté oleje nielen rozprašujú ako tuk v horúcej panvici, ale môžu sa šíriť aj vzduchom. V dôsledku toho sa na tele môžu objaviť také veľké svrbivé škvrny, akoby ste sa valili v húšti jedovatého brečtanu. Ale čo je ešte horšie, je možné vdýchnuť dym obsahujúci pary olejov, a potom nie je vylúčený výskyt svrbenia v nose alebo krku.

Liečby. Pokúste sa urobiť ľad. Ak nie je po ruke žiadny ľad, použite studenú vodu z vodovodu. Šírte svrbenie calamínové mlieko , Urobte upokojujúci kúpeľ sódy na pečenie
Dieťa umiestnite pred ventilátor, na svrbivé miesto položte vlhkú froté tkaninu a zapnite ventilátor
Z pľuzgierov, ktoré sa tvoria u pacienta po kontakte s jedovatým brečtanom, dubom alebo sumakom, tekutina niekedy vyteká - a táto tekutina sa zdá byť infekčná. Ale vo všeobecnosti je neškodný a nerozširuje vyrážku. Ako sa pľuzgiere objavujú počas celého týždňa, mnohí veria, že ich rozčesávanie spôsobí, že unikajúca tekutina rozšíri vyrážku, hovorí Dr. Ritschel. V skutočnosti sa koža zlomí iba na miestach, kde bola v priamom kontakte s jedovatými olejmi rastliny. Reakcia na malé množstvo jedu trvá dlhšie ako na veľké. Ak je jed najviac koncentrovaný, koža praskne ako prvá. Miesta, kde sa na pokožku dostal malý jed, reagujú o niekoľko dní neskôr.
Rozšírte postihnutú oblasť hydrokortizon , Táto lokálna masť môže mierne zmierniť svrbenie.

Pin
Send
Share
Send
Send