Užitočné tipy

5 spôsobov, ako vytiahnuť triesku z pokožky

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Shari Forschen, NP. Shari Forshen je registrovaná zdravotná sestra v Sanford Health neziskovej lekárskej organizácii v Severnej Dakote. Magisterský titul v odbore záchranár rodiny získal na University of North Dakota. Od roku 2003 pracuje ako zdravotná sestra.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 8. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Vieš, čo by mohlo byť nepríjemnejšie, ako jazdiť štiepku pod kožu? Pokúsi sa ju odtiaľ dostať. Niektorí ľudia pociťujú takú silnú bolesť, že musia navštíviť lekára. Ak si neželáte, aby ste si vybrali kožu a získali štiepku alebo utrácali peniaze za lekárske vyšetrenie, štiepku bezpečne odstráňte pomocou domácich prostriedkov.

Úlomok v prste - ako ho vytiahnuť

Ľudské ruky - to je najdôležitejší nástroj, ktorý vykonáva mnoho rôznych akcií a pohybov. Často je potrebné vytiahnuť triesku z prsta. Je dôležité vedieť, že čím skôr sa problém zistí, tým ľahšie a rýchlejšie sa ho zbavíte.

Tip! Predtým, ako začnete ťahať štiepku, je potrebné pokožku napariť v horúcom kúpeli alebo stlačiť, aby sa uvoľnila a zjemnila. Potom trieska vyjde z pokožky ľahšie.

Použitie pinzety alebo ihly na odstránenie štiepky naznačuje, že jej koniec je jasne viditeľný. V opačnom prípade nebude fungovať pri zavesení a vytiahnutí štiepky. Je tiež potrebné pripraviť dezinfekčný roztok - alkohol alebo brilantnú zelenú. Aby ste lepšie videli, čo sa deje, odporúča sa konať za jasného svetla a používať lupu.

Postup doma:

 1. Koža je vopred naparená, takže sa tkanivá rozptýlia a trieska sa stáva viditeľnejšou a rýchlejšie vystupuje.
 2. Pinzeta alebo ihla (veľké šijacie alebo lekárske zo striekačky) sa majú liečiť alkoholovým roztokom.
 3. Dezinfikujte alkoholom a oblasťou pokožky, v ktorej sa nachádza štiepka.
 4. Ak sa používajú pinzety, musíte pripevniť okraj štiepky a pokúsiť sa pomaly vytiahnuť ju.
 5. Ak sa použije ihla, je potrebné odrezať triesku ostrým koncom a pokúsiť sa ju vytiahnuť z vrstiev kože.
 6. Výsledná malá rana by sa mala ošetriť liečivou masťou, napríklad „Bepanten“ alebo „Boro Plus“: potom sa bude hojiť rýchlo a bez komplikácií.

Ichthyolová masť alebo Vishnevsky umožní odstránenie triesky z prsta bez ihly. Za týmto účelom silne rozmazajte oblasť kože, na ktorej sa nachádza trieska, a počkajte 15 až 20 minút. Vishnevsky masť a ichtyylová masť prispievajú k dobrému zmäkčovaniu tkanív a majú tiež predlžujúci účinok, ktorý pomôže rozštiepiť triesky z vrstiev kože, v ktorej leží. Je však potrebné pritlačiť kožu okolo štiepky tak, aby sa dostala na povrch. Ak chcete, aby sa mäkké tkanivo hneď po objavení hrotu objavilo, jemnejšie ho poranite, zdvihnite ho pinzetou a štiepku úplne vytiahnite.

Tip! Ak má dom zdvíhač s tenkým nosom, pinzeta úplne nahradí a bude ešte pohodlnejšia.

Gruel z malého množstva vody a sódy uľahčí extrakciu triesok z povrchových vrstiev kože. Za týmto účelom hmotu krátko nechajte na postihnutej oblasti, potom sa pokúste vytlačiť alebo odstrániť cudzie teleso pinzetou alebo ihlou. Je dôležité dávať pozor, aby sa štiepka nezmenila ešte hlbšie, inak bude oveľa ťažšie ju zbaviť.

Ako vytiahnuť hlboké štiepky

Štiepka preniká hlboko, ak je ostrá a plytká alebo je umiestnená pod nechty. Ako vytiahnuť štiepku, ak je hlboko v chodidle, päte alebo nechte? Klinec je na štiepanie menej citlivý ako pokožka, s najväčšou pravdepodobnosťou po chvíli vyjde sám.

Tip! Ak štiepka hlboko pod nechtom spôsobuje silnú bolesť alebo nie je viditeľná, je lepšie poradiť sa s odborníkom. Chirurg alebo traumatológ vás ľahko a rýchlo zbaví nepohodlia.

Ak je hrot viditeľný, bude možné ihlou vytiahnuť štiepku z klinca. Predbežná dezinfekcia nástroja a lézie zmierňuje možné komplikácie. Pod lupou a pri dobrom osvetlení bude črepina lepšie viditeľná, čo urýchli výsledok. Je potrebné pokúsiť sa odštiepiť štiepku a priblížiť ju k okraju nechtovej platničky.

Lepiaca páska (lepiaca páska, omietka alebo elektrická páska) pomôže zbaviť sa krehkých a drobných triesok na nohách a dlaniach, napríklad zo sklenených vlákien, kovových hoblín, niektorých odrôd rastlín. Pred manipuláciou si umyte ruky a miesto lézie štiepky, pokožku dôkladne osušte uterákom, ale neotierajte! Potom pripravte potrebnú lepiacu pásku a prilepte ju na miesto ovplyvnené štiepkou alebo štiepkou. Po odlepení pásky je potrebné ju dôkladne preskúmať - na lepivej časti by mala zostať trieska.

Pomocou lepidla môžete z prsta vytiahnuť hlbokú štiepku. Na tento účel je vhodné bežné lepidlo na papier a lepenku alebo PVA. Látka sa nanáša na oblasť štiepkou, potom by ste mali počkať asi pol hodiny, kým lepidlo trochu nevyschne, a potiahnuť zatvrdnutú časť - pomaly, aby štiepka prišla s látkou. Ďalej musíte odstrániť zvyšné lepidlo a uistite sa, že nezostali štiepky na pokožke. V opačnom prípade postup zopakujte.

Dôležité! Na odstránenie štiepky je zakázané používať lepidlo!

Hypertonické riešenie pomôže zbaviť sa triesky, ktorá je hlboká a zle viditeľná. Produkt je vysoko solená horúca voda. Na varenie zoberte 2 - 3 polievkové lyžice soli a rozrieďte v polovici alebo v pohári vriacej vody. Keď roztok stuhne, aby pokožka mohla vydržať, musíte do produktu ponoriť triesku do produktu alebo urobiť horúci obklad. Ďalej musíte použiť bezplatnú bandáž a počkať, kým sa štiepka stane viditeľnejšou - potom ju môžete odstrániť pinzetou alebo ihlou.

Užitočné informácie: Horúci a koncentrovaný soľný roztok, lekársky názov je „hypertonický roztok“, zmierňuje opuchy a zápaly, dezinfikuje pokožku a zmierňuje bolesť.

Keď štiepka úspešne vyjde, mali by ste počkať, kým sa krvácanie zastaví a zostávajúcu ranu ošetriť lekárskym alkoholom, peroxidom vodíka alebo chlórhexidínom. Ak je škrabanec povrchný, rýchlo a ľahko sa uzdraví. Na hlboké rany sa má aplikovať baktericídna látka - masť alebo prášok. Ak je stopa štiepky v oblasti záhybu, odporúča sa obväzový obväz.

Keď lekár potrebuje pomoc

Doma je lepšie odstrániť iba tie triesky, ktoré spadli do kože. Ak je cudzie teleso v tvári alebo krku, podstielka je v očiach alebo dýchacích cestách, je potrebná neodkladná lekárska starostlivosť. Núdzová hospitalizácia je potrebná, ak štiepka vnikne do nervu alebo svalu, čo spôsobuje ťažkú ​​bolesť osobe a obmedzuje pohyb.Situácie, keď je potrebná lekárska pomoc:

 • v prípade opakovaných a neúspešných pokusov o samostatné vytiahnutie triesky,
 • triesky v očiach alebo v periokulárnej oblasti,
 • ak je rana so štiepkou hlboká a znečistená,
 • štiepka spôsobená zvieratami, získaná z mäsa alebo rýb,
 • vakcinácia proti tetanu sa vykonáva už dlhú dobu a existuje pravdepodobnosť infekcie.

Tip! Drevené a organické štiepky - štiepky, ostny, suchá tráva, ako aj štiepky živočíšneho pôvodu - šupiny, pazúry, kosti atď. - prispievajú k rozvoju infekcie. Striekanie anorganických materiálov - plastov, skla, kovu - je samo o sebe bolestivé, ale nevyvoláva infekciu v pokožke.

Ak štiepka nie je úplne odstránená, je veľmi pravdepodobné hnisanie. Medzi hlavné príznaky infekcie patrí opuch, výtok a silná bolesť, sčervenanie, miestna alebo celková horúčka. S týmito príznakmi sa nemôžete vyrovnať sami, je tu potrebná konzultácia s lekárom.

Bez ošetrenia môže malá štiepka spôsobiť veľa problémov. Je potrebné sa toho rýchlo zbaviť. Ak to nemôžete urobiť sami, mali by ste sa obrátiť na špecialistu. Včasne odstránená štiepka je prevenciou infekcií a komplikácií, kľúčom k pohody a zdraviu.

Čo robiť, ak sa štiepka zasekne v ruke

 1. Pred prijatím akýchkoľvek opatrení na odstránenie triesky z prsta musíte dôkladne opláchnuť ruky a všetky nástroje, ktoré sú potrebné na vykonanie „operácie“. To platí najmä v prípadoch, keď sa pri špinavej práci získala štiepka - sekanie dreva, mopovanie, práca s drevom.
 2. Dôkladne si umyte ruky mydlom a vodou. Potom alkoholom ošetrite miesto, na ktorom uviazla štiepka, ihla a pinzeta. Vyrobte si pár čistých obrúskov. Namiesto bežnej šijacej ihly je lepšie používať sterilnú injekčnú ihlu.

Ako odstrániť štiepku

Nie vždy sú však po ruke sterilné nástroje, pomocou ktorých môžete vytiahnuť triesku. To platí najmä pre turistické podmienky. Tu je niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu rýchlo a bezbolestne vytiahnuť triesku.

 1. Scotch tape. Tento spôsob je vhodný na extrakciu veľkého počtu malých triesok. Napríklad, ak ste držali sklenenú vatu, kaktus alebo malé drevené predmety. Odtrhnite kúsok lepiacej pásky a prilepte ju na postihnuté miesto. Netlačte pásku príliš pevne na ruku, aby ste mohli ihly tlačiť ešte hlbšie. Potom opatrne odtrhnite lepiacu pásku - uvidíte, že väčšina malých triesok zostala na páske. Tento postup opakujte niekoľkokrát, až kým úplne nevyčistíte pokožku.
 2. PVA lepidlo. Táto metóda je vhodná pre detské štiepky. Je dosť ťažké vytiahnuť štiepku u dieťaťa - zriedkavé dieťa dá ihlu, aby sa píchlo. Ak chcete vytiahnuť triesku z prsta, stačí ju veľkoryso namazať lepidlom. Po zaschnutí je možné lepidlo odstrániť jednou veľkou vrstvou. Pokiaľ štiepka nie je hlboká, lepí sa na lepidlo a je pokojne odstránená z pokožky.
 3. Soda. Ak je štiepka hlboká a nie je možné ju pretlačiť, je potrebné, aby vám ju poskytla samotná pokožka. Aby ste to dosiahli, zmiešajte jedlú sódu s vodou, aby sa vytvorila suspenzia. Položte buničinu na ranu a pripevnite ju pomocou bandáže alebo obväzu. Po niekoľkých hodinách pokožka napučí a vytlačí cudzie telo. Ak sa tak nestane, vytiahnutie triesky z mäkkej napuchnutej pokožky bude oveľa jednoduchšie.
 4. Jód. Ak štiepka sedí tak hlboko, že nie je spôsob, ako ju dostať, potrite ranu jódom každé tri hodiny. Drevená štiepka jednoducho vyhorí a po chvíli vyjde. Jód pomáha zničiť akútnu štruktúru štiepky, čím zbavuje človeka bolesti.

Ľudové lieky na extrakciu triesok

 1. Existuje ľahký spôsob, ako sa samo-liečiť triesky slanou vodou. Je to však účinné, iba ak sa aplikuje ihneď po prijatí triesky. Nalejte vodu do pohára tak horúco, ako vydržíte. Rozpustite tri polievkové lyžice soli vo vode. Ponorte prst do vody štiepkou na 20 minút. Potom prst osušte a naneste sterilný obväz. Horúca slaná voda zmäkčuje tkanivá a vynára triesku.

Úlomok je veľmi nepríjemný jav. Je dokonca prekvapujúce, že taký malý hrot môže priniesť toľko nepríjemností. Aby ste neutrpeli bolesť a nepohodlie, odstráňte štiepku ihneď po prepichnutí do pokožky. Dúfame, že vám naše jednoduché tipy pomôžu zbaviť sa nepríjemného štiepenia.

Pin
Send
Share
Send
Send