Užitočné tipy

Zdravie mužov

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Lacy Windham, MD. Wyndham je certifikovaný pôrodnícky gynekológ Tennessee. V roku 2010 promovala na fakulte medicíny v Západnej Virgínii, kde získala ocenenie ako najvýznamnejšia rezidentka.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 20. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Ochorenie, ktoré spôsobuje vírus herpes simplex, je sexuálne prenášané. Liečba pomáha zbaviť sa príznakov choroby, zmierňuje bolesť a znižuje šírenie infekcie, ale nie je možné úplne sa z herpesu zotaviť. Vírus zostáva v ľudskom tele skrytý, ale symptómy sa môžu znovu a znovu objavovať. Prečítajte si náš článok a zistite, či máte túto chorobu.

1. Naučte sa základy

Existujú dva typy vírusu herpes simplex: HSV-1 a HSV-2. Prvá sa nazýva labiálna forma a jej príznaky sa nazývajú na pery zima. To je nepríjemné a škaredé, ale rýchlo prechádza. Prenáša sa orálnym kontaktom, napríklad pomocou bozkov alebo všeobecnej hygienickej rúžu. Prenášané aj orálnym sexom. To znamená, že ak zima na perách vašej priateľky môže ísť do oblasti

vaše genitálie. Práve táto oblasť ovplyvňuje prevažne druhý typ vírusu, HSV-2, ktorý sa nazýva genitálna forma. Prenáša sa hlavne prostredníctvom sexuálneho styku. Podľa Wrecka je touto formou infikovaných asi 400 miliónov ľudí na svete, ale 85% z nich nevykazovalo príznaky. Hlavnými príznakmi sú pupienky, svrbenie a svrab v slabinách, na chrbte a stehnách, bolesť pri močení, príznaky podobné chrípke.

2. Odovzdajte analýzu

Ako viete, že máte opary, ak nemáte príznaky? Odpoveď nie je ľahká, pretože krvné testy môžu viesť k falošne pozitívnym výsledkom. Je to spôsobené skutočnosťou, že samotný vírus sa nenachádza v krvi, môžu naň existovať iba protilátky, ktoré sa objavujú 12 až 16 týždňov po infekcii. Preto lekári odporúčajú vykonať krvný test iba so skutočným podozrením na opar, napríklad po sexuálnom styku s osobou, ktorá má príznaky. Preventívna vakcína proti vírusu ešte neexistuje.

Okrem krvných testov existuje aj analýza vírusovej kultúry a analýza DNA. Prvý funguje iba vtedy, ak je plodina odstránená z pupienka do 2 dní od okamihu, keď sa objaví. A účinnosť tejto metódy sa zhoršuje s každým novým ohniskom. Analýza DNA je presnejšia a môže určiť typ vírusu. Porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, ktorý test je pre vás najlepší.

Aký vplyv má opar na ľudské telo?

Prenos vírusovej infekcie sa uskutočňuje priamo kontaktom, vzduchovými kvapkami, ako aj domácimi predmetmi. Herpetická infekcia prechádza sliznicami úst, nosa, pohlavných orgánov a horných dýchacích ciest. Po prekonaní všetkých tkanivových bariér vstúpi infekcia do lymfy a krvi. Potom sa presunie do vnútorných orgánov. Herpes preniká nervovými zakončeniami a potom sa usadzuje v genetickom aparáte nervových buniek. Ak sa tak stane, nebude možné infekciu z tela odstrániť a zostane s ňou celý život.

Ochranná funkcia tela reaguje na infekciu tvorbou špecifických protilátok, ktoré blokujú časticu vírusu obsiahnutú v krvi. V chladných obdobiach sa infekcia prebudí s prechladnutím a hypovitaminózou. S množením oparu v bunkovom epiteli slizníc a kože sa vyvíja degenerácia, v dôsledku ktorej bunky odumierajú. Herpes je stimulačným faktorom výskytu Alzheimerovej choroby. Dôvodom je skutočnosť, že pri infekcii mozgových buniek sa zvyšuje hladina beta-amyloidu. Pri tomto ochorení sa v mozgu pacientov tvorí 90% plakov.

4. Vyvarujte sa príčinám

Keď zdvihnete opar, bude čakať na určité spúšťače v nervových bunkách. Ak sa im vyhnete, príznaky sa nikdy nemusia objaviť. Tieto spúšťače sú, žiaľ, bežné:

 • Slnečné svetlo - Podľa American Journal of Sports Medicine je výskyt symptómov oparu u lyžiarov dôsledkom vystavenia sa ultrafialovému žiareniu B, ktoré negatívne ovplyvňuje imunitný systém. Používajte opaľovací krém s ochranným faktorom najmenej 30, ktorý je na slnku aj v zime. A nezabudnite na pery: aj pre nich existuje špeciálna rúž.
 • Stres - zvyšuje hladinu hormónu kortizolu, ktorý oslabuje imunitný systém. Existuje veľa receptov na boj proti stresu, ale našou najobľúbenejšou je pohár červeného vína na večeru. Podľa Antiviral Research obsahuje víno resveratrol, ktorý chráni pred labiálnou formou oparu.
 • Návšteva u zubára - „Injekcia do ústnej dutiny môže spôsobiť, že sa vírus aktivuje,“ hovorí Michael Siegel, vedúci oddelenia diagnostických vied stomatologickej fakulty Juhovýchodnej univerzity v Novej.

5. Zbavte sa príznakov.

Ak sa objavia príznaky, okamžite vyhľadajte lekára. Prvé ohnisko je zvyčajne najsilnejšie. Lekár vám predpíše antivírusové lieky, ako je acyklovir, famciclovir alebo valaciclovir. Bojujú s vírusom blokovaním jeho replikácie. Ak narazíte na čas, môžete narušiť obvyklý vývoj príznakov: otvorené pupienky sa hoja rýchlejšie, ale neotvorené nemôžu byť otvorené vôbec.

Príčiny choroby

Infekcie vírusom herpes simplex sa ľahko prenášajú priamym kontaktom s léziami herpes simplex alebo s telesnými tekutinami. K prenosu môže dôjsť aj pri kontakte s pokožkou počas asymptomatického ochorenia.

Medzi ďalšie dôvody patria:

 • Bozky s infikovaným pacientom
 • Používanie verejných toaliet (ak sa toalety nespracúvajú)
 • Časté zmeny v sexuálnych partneroch, ako aj v orálnom sexe s nosičom infekcie,
 • Prehriatie alebo podchladenie tela,
 • Porušenie hygieny.

Medzi rizikové faktory pre deti s infekciami HSV-1 patrí nedostatočná hygiena, narodenie v slabo rozvinutých krajinách, nízky sociálny stav a nadmerné obyvateľstvo.

Ako zistiť opar alebo nie?

Aby ste pochopili, či vyrážky vo forme vezikúl sú oparom, musíte svoje telo starostlivo načúvať. Prvé známky toho, že herpes je už vo vývojovej fáze, sú:

 • Všeobecná nevoľnosť
 • Pálenie pokožky
 • zimnica,
 • slabosť
 • akné
 • popáleniny,
 • Alergické svrbenie
 • Drozd (spôsobený cukrom>

Je tiež potrebné venovať pozornosť vzniku neustálej túžby poškriabať pokožku pier. Za týchto okolností musíte proti oparu rýchlo použiť masť alebo krém. Úzkosť by sa mala objaviť aj v prítomnosti malej bubliny obsahujúcej tekutinu na pery alebo tele, pretože sa môžu pomerne rýchlo šíriť.

Medzi prekurzory genitálneho (genitálneho) oparu patrí:

 • Opuchnuté lymfatické uzliny
 • Teplota 38 - 39 ° C,
 • Rýchle močenie
 • Svrbenie a pálenie kože pohlavných orgánov,
 • nevoľnosť,
 • bolesti hlavy
 • Necitlivosť šije.

Predtým, ako zaznie poplach, musíte sa najprv uistiť, že v genitálnej sliznici sú skupiny vezikúl naplnené tekutinou, ktoré sa o niekoľko dní neskôr zakalia, potom prasknú a v dôsledku toho sa vytvoria malé vredy. Sú pokryté kôrou, ktorá po 7 dňoch odpadne sama. Len prítomnosť takýchto vezikúl je nesporným dôkazom vývoja oparu v intímnej zóne. Výskyt oparu môže byť tiež rozpoznaný výskytom charakteristických symptómov pre každý druh.

Klasifikácia vírusov

Všetky odrody oparu patria do čeľade Herpeveridae, ktorá zahŕňa veľkú skupinu vírusov (asi 1 000 jedincov). Formy oparu u ľudí môžu byť spôsobené iba 8 zástupcami tejto rodiny, ktorí sú schopní vyformovať oblasť úst pomocou vyrážky, objavujú sa v nose, v ústach, na genitáliách, ovplyvňujú oči alebo sa šíria telom. Miesto ochorenia závisí od typu vírusu, ktorý je spôsobený. Preto je klasifikácia patogénu.

V dôsledku skúmania foriem oparu u ľudí bolo 8 z jeho druhov rozdelených medzi 3 podrodiny.

Podrodina Gammaherpesvirinae obsahuje 4 typy patogénov - jedná sa o vírusy:

 • Epstein-Barra (4 typy),
 • Vírus typu 6 (HHV-VI),
 • 7 typu vírusu (HHV-VII),
 • Vírus typu 8 (HHV-VIII).

Spája ich výrazný tropismus pre B alebo T-lymfocyty - vtedy sú hlboko postihnuté vnútorné tkanivá tela alebo krvi, nedochádza však k vonkajšiemu poškodeniu kože a slizníc.

Herpes simplex VPG-1, HSV-2

Tieto dva typy herpes simplex sú pre človeka nebezpečné. Nazývajú sa tiež plazivý lišajník, prechladnutie alebo herpes simplex. V tejto oblasti sa môžu šíriť bubliny:

 • človek
 • Sliznice ústnej dutiny, očí (HSV-1),
 • Pohlavné orgány a konečník
 • stehná,
 • Dolné brucho (HSV-2).

Choroby sa môžu vyvinúť, keď prídu do styku s kožou alebo sliznicami nosiča vírusu. Pôvodca môže ísť k zdravému človeku so slinami počas bozku aj počas orálneho sexu. HSV-1 niekedy môže ovplyvniť zrakové orgány, pokožku rúk alebo celé telo. Predstavuje to osobitné nebezpečenstvo pre tehotné ženy, ktorých imunitný systém v tomto okamihu oslabuje. Čítať celý článok >> Herpes počas tehotenstva

Herpes HSV sa môže rozvíjať bez ohľadu na vek, častejšie sa však vyskytuje u detí a navyše sú príznaky mierne a môžu dokonca chýbať.

Vývojové štádiá herpes simplex

Herpes simplex v priebehu svojho života prechádza 4 etapami:

 • Fáza 1 - brnenie. V tomto okamihu osoba cíti, že je chorý. Pokožka v mieste, kde sa objaví „zima“, čoskoro začne svrbieť, bolieť, bradavky a začervenať sa. V tomto štádiu je možné zastaviť ďalší vývoj herpesu, ak užívate liek založený na acyklovire včas. Pri silnom svrbení sa odporúča užívať 1 tabletu paracetamolu alebo aspirínu,
 • 2 štádium - zápal. Začne sa objaviť malá, ale bolestivá injekčná liekovka naplnená čírym roztokom, ktorý sa potom zakalí,
 • 3 etapa - ulcerácia. Bublina praskne a tekutina, ktorá sa skladá z miliardy vírusových častíc, sa vysype a na tomto mieste sa vytvorí vred. Osoba v tejto fáze je vysoko nákazlivá
 • Fáza 4 - tvorba chrasty. Na vrede sa vytvára kôra, ak je poškodená, môže dôjsť ku krvácaniu a bolesti.

Je lepšie zabrániť vzniku oparu, preto musíte včas reagovať na príznaky, ktoré ho prejavujú prijatím vhodných opatrení.

1 typ vírusu (vírus Herpes Simplex alebo HSV)

1. Vírus herpes simplex typu 1 - pravidelne spôsobuje vyrážky na perách, v ústach av rôznych častiach tváre. Tento vírus je infikovaný takmer všetky deti v prvom roku života alebo deti po narodení.

2. Labiálny herpes typ 1 - prejavuje sa ako nahromadenie malých vezikúl naplnených zakalenou tekutinou, ktoré sa na krátku dobu zlúčia do jedného miesta. Je nákazlivý, prenášaný kontaktom s tekutinou obsiahnutou vo vezikulách alebo vyrážkach.

3. Herpes simplex typu 1 - vyvíja sa na podobných miestach ako ostatné. Ešte predtým, ako sa objavia bubliny, sa v oblasti následného vývoja oparu objaví brnenie, teplota stúpa. Vírus sa môže cez uterák rozotrieť po celom tele. V tomto prípade bude možné pozorovať vývoj genitálneho oparu. Ak patogén vnikne do očí, vyvinie sa zápal spojiviek alebo sa na rohovke objavia vredy. Herpes HSV - 1, raz v mozgu, spôsobuje enzifolit.

Vírus typu 2 (HSV-P)

Vírus herpes simplex typu 2 sa prejavuje podobne ako iné vyrážky, ale v tomto prípade sa vyskytuje v oblasti konečníka alebo genitálií. Preto sa choroba nazýva aj genitálny alebo genitálny herpes. Sexuálnym kontaktom vstupuje do tela. V ojedinelých prípadoch postihuje deti. Ovplyvňuje hlavne dospelých mužov a ženy.

Symptómy u infikovaných pacientov sa nie vždy objavia okamžite. Ochorenie sa často skrýva v nervových zakončeniach chrbtice alebo sa skrýva v nervových gangliách. Počas obdobia oslabenia ochrannej funkcie u ľudí sa aktivuje a cíti sa vo forme vyrážky prejavujúcej sa v oblasti ženských alebo mužských pohlavných orgánov.

Etapy vývoja genitálneho (genitálneho) oparu

Genitálny herpes môže byť primárny - človek sa predtým nestretol s ochorením a opakoval sa - choroba sa neobjaví skôr, v závislosti od trvania infekcie vírusom herpes simplex. Znaky a príznaky herpes genitálu budú mať tieto rozdiely:

 • 1. genitálny herpes - je asymptomatický. Výsledkom je skryté nosenie vírusu alebo jeho prechod do štádia relapsu. Primárny herpes sa prejavuje od 1 do 10 dní inkubačnej doby. Jeho exacerbačný proces je dlhý a pomerne náročný,
 • Opakujúci sa opar - Môže sa objaviť ako erupcia zvonka genitálií, bokov, nôh a zvnútra (vo vagíne, močovej trubici). Herpes v intímnej zóne sa často vyskytuje u žien pred menštruáciou. Vyznačuje sa tiež symptómami, ktoré sa prejavujú bublinkovou vyrážkou v konečníku a okolo konečníka.

Muži často trpia nachladnutím, neplodnosťou, prostatitídou, recidivujúcou uretritídou, bolesťou a bolesťou v bedrovej oblasti, vyvolanou aktívnym priebehom latentnej primárnej formy genitálneho oparu, ktorý sa dá zistiť iba v laboratórnych štúdiách. Za najnebezpečnejšie štádium sa považuje prvotné štádium, pretože človek nevie, že je nositeľom infekcie a naďalej je v styku s partnermi a infikuje ich.

Typ 3 - Zoster vírus (HHV-W)

Herpes tohto typu je spôsobený pásovým oparom na tele, hlave, tvári, ramene alebo nohe a často sa vyskytuje s komplikáciami. Ovplyvňuje to hlavne jednu stranu. Príznaky vírusu Zoster sú:

 • Skupiny vezikúl prechádzajúcich pozdĺž línie trojklanného nervu,
 • Hyperémia kože,
 • zimnica,
 • Bezdôvodný, prudký nárast teploty z 38 - 39 ° C,
 • Matné brnenie a bolesť v miestach, kde sa vyrážka chce prejaviť.

Je tiež príčinou u detí s ovčími kiahňami. Tento druh oparu je nákazlivý počas reaktivácie, ale môže sa preniesť iba na tých, ktorí v ovčiach nemali ovčie kiahne. K infekcii dochádza pri kontakte s kožou u pacienta infikovaného vírusom Varicella zoster počas exacerbácie ich choroby. Kiahne kiahní zvyčajne nie sú podruhé, ale niekedy sa vírus môže aktivovať, ku ktorému dochádza, keď imunita klesá pri rôznych chorobách, a môže sa objaviť aj na pozadí ochorenia krvi, s pneumóniou alebo v dôsledku rozvoja onkológie.

4. typ - vírus Epstein-Barra (HHV-IV)

Je to celkom nebezpečný typ pre ľudí akejkoľvek vekovej kategórie. Pri páde do detského tela vzduchom cez nos, krk, cez ústa so slínmi a dokonca aj v dôsledku podania rúk môže vyvolať rozvoj vážnych chorôb a nemusí vôbec spôsobiť škodu. Tento druh je zaradený do skupiny nákazlivých infekcií a osoba, ktorá dostala primárnu infekciu, si nemusí túto chorobu všimnúť a šíriť ju na zdravých ľudí.

Ochorenie môžete zistiť na základe výsledkov testov a nasledujúcich príznakov:

 • Zväčšenie pečene,
 • Opuchy mandlí,
 • Opuchnuté lymfatické uzliny
 • Bolesť v krku
 • Zvýšené potenie
 • Teplota 40 ° C
 • Zimnice.

Herpes 4. stupňa môže spôsobiť rozvoj rakoviny, hepatitídy, mononukleózy, herpetického bolesti v krku.

Typ 5 - Cytomegalovírus (HHV-V)

Tento typ nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudí s dobrou imunitou. Je typický pre ľudí, ktorí podstúpili komplexné operácie, pacientov s AIDS a rakovinou. Tento vírus, aj keď je aktivovaný, ťažko ovplyvňuje pokožku, ale jeho deštruktívny účinok je zrejmý na vnútorných orgánoch. Pre novorodencov môže byť fatálne.

6 typov oparu, pre deti a dospelých (HHV-VI)

Vírus typu 6 je 2 typov.

Môže ovplyvniť T bunky. Pre zdravého človeka je to prakticky neškodné a so oslabenou ochrannou funkciou tela môže spôsobiť najmä rozvoj pneumónie, meningencefalitídy, myokarditídy a tiež epilepsie u detí, ktorá sa vyskytuje ako komplikácia ochorenia. Vo zvlášť závažných prípadoch sa môže vyvinúť lymfohgranulomatóza, lymfadenopatia, ktorá sa môže stať nositeľom AIDS. Tento vírus môže tiež spôsobiť precitlivenosť na lieky a dokonca spôsobiť eozinofíliu.

Herpes 6. typu sa prenáša z dospelých na deti hlavne vo forme kvapiek vo vzduchu. Infekcia sa vyskytuje v detstve, ale ak má dieťa v tele materské protilátky, nespôsobuje ani vyrážky, ani dospelé osoby, so zdravým imunitným systémom, takmer nikdy sa nezbavuje relapsov.

Príznaky choroby sú vždy dobre definované, ale niekedy sú zamieňané s inými chorobami. Keď sa vírus nachádza v aktivačnej fáze, vyskytuje sa toto:

 1. Teplota stúpne na približne 39 - 40 ° C,
 2. Existuje intoxikácia,
 3. Po 3 dňoch sa vytvorí nerovnomerná vyrážka,
 4. Ku všetkým je pridaná slabosť a celková únava.

Tento typ vírusu sa pociťuje iba prejavom horúčky, v dôsledku čoho sa vyskytujú febrilné kŕče, ale vyrážka sa netvorí.

7 druhov oparu (HHV-VII)

Вирус данного типа недостаточно изучен, так как известен с 1990 года. Однако встречается часто, но причиной возникновения заболеваний становится редко. О его присутствии можно узнать из анализа крови и слюны, он имеет сходства с цитомегаловирусом. V tele najčastejšie žije s vírusom typu 6, čo spôsobuje pacientovi syndróm chronickej únavy a nepríjemné pocity.

Hlavné príznaky aktivácie sú:

 • Tuposť intelektuálnych schopností,
 • roztržitosť,
 • Bolesti svalov
 • Horúčka bez horúčky
 • Poruchy spánku.
 • Zväčšené lymfatické uzliny,
 • Poškodenie pamäte

Herpes typ 8 (HHV-VIII)

Herpes 8. typu priamo súvisí s vývojom Kaposiho sarkómu. Aktivuje sa v extrémnych prípadoch. Môže sa vyskytnúť u pacientov infikovaných vírusom HIV, AIDS, ako aj v prípade rakoviny, čo ovplyvňuje lymfocyty. Okrem Kaposiho sarkómu môže spôsobiť Castlemanovu chorobu, myelóm a lymfóm.

Príznaky takéhoto oparu sa prakticky neobjavujú. Je detekovaný detekciou vyššie uvedených chorôb.

špecifická:

Takéto komplikácie sa javia ako dôsledok nesprávneho alebo predčasného liečenia, ako aj jeho neprítomnosti. V tomto prípade sa vírus môže počas vývoja šíriť do vnútorných orgánov (mozog, pečeň, pažerák, priedušky, pľúca). Herpes sa často skrýva v sprievodných chronických podmienkach.

Komplikácie po opare pohlavných orgánov závisia od miesta jeho lokalizácie.

Komplikácie počas tehotenstva

Pre tehotné ženy je to obzvlášť nebezpečné v 1. a 3. trimestri, ako aj počas dojčenia. Vysvetľuje to vysoké riziko infekcie plodu, v dôsledku ktorého sa môžu vyskytnúť nasledujúce patologické procesy:

 • Vonkajšia škaredosť
 • Porušenie vývoja vnútorných orgánov,
 • Poškodenie CNS
 • epilepsie,
 • hluchota,
 • slepota,
 • Spánková žltačka
 • Ochorenie srdca
 • Hemoragický syndróm,
 • Smrť pri narodení
 • Vnútromaternicová smrť plodu.

Častejšou komplikáciou je posledná, ktorá sa vyskytuje v 1. trimestri. Tehotenstvo môže byť zmrazené, aj keď bol jeho začiatok úspešný. Ak sa tak stane, žena môže mať:

 1. Krvácanie, trombóza,
 2. Zápal endometria.

Hlavnou vecou je včasné zistenie absencie vývoja embryí. Extrakcia prebieha vákuovou extrakciou, ktorá sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Často je vhodná metóda škrabania alebo kyretáže.

Komplikácie pre mužov

S vývojom oparu v štruktúrach malej panvy mužov, komplikácie, ako sú:

 • Panvová súcit,
 • neuritis,
 • Syndróm pretrvávajúcej bolesti
 • Rakovina prostaty

Po komplikáciách herpes zoster môžu mať tieto formy: pocit bolesti v mieste lokalizácie oparu, slabosť a nespavosť. Nervový stres a horúčka pretrvávajú aj po hojení vredov po celý rok.

nešpecifické:

Nešpecifické komplikácie sú spôsobené pridaním bakteriálnej alebo cudzej vírusovej infekcie k oparu. Takéto komplikácie, ktoré sa vyskytnú po prenose vírusu človekom, sú niekedy sprevádzané zápalom pľúc. Okrem toho je pravdepodobnosť takýchto udalostí veľmi vysoká, pretože počas exacerbácie ochorenia je imunita značne znížená. V tomto ohľade telo nie je schopné odolávať iným chorobám, ako napríklad:

 1. Alzheimerova choroba
 2. encefalitída,
 3. meningitída,
 4. Reumatoidná artritída,
 5. Poruchy nervového systému, srdca, krvných ciev.

diagnostika

Štúdiu pacienta predpisuje priamo lekár. Vizuálne určuje prítomnosť herpetickej infekcie. Uskutočňujú sa laboratórne štúdie na identifikáciu vírusu, ktorý sa spája s vývojom choroby, ktorá je potrebná na adekvátnu liečbu. Na tento účel sú predpísané laboratórne výskumné metódy na určenie:

 1. Polymerázová reťazová reakcia (PCR). Detekuje prvky vírusu v ľudskej krvi,
 2. Imunofluorescenčná reakcia (RIF).

Medzi ďalšie metaúdaje patria:

 1. HSV test je imunošpecifický G-špecifický glykoproteín. V 98% je zaručené, že správne určí vírus a typ oparu,
 2. Enzymaticky viazaný imunosorbentový test (ELISA).

ELISA (enzýmovo viazaný imunosorbentový test) - metóda, pomocou ktorej sa zisťuje vírus, makromolekuly a ďalšie zlúčeniny. Základom tejto metódy je reakcia antigén-protilátka. Pomocou špeciálneho enzýmu sa výsledný komplex (antigén-protilátka) izoluje.

Telo po infekcii herpes vírusom reaguje s tvorbou protilátok proti nemu, ktoré sa nazývajú imunoglobulíny. Prichádzajú v triede IgG a IgM.

 • IgG - sa tvoria v krvi v priebehu oparu v chronickej forme. Ak je vírus aktivovaný, zloženie imunoglobulínov sa výrazne zvyšuje. Existujú tiež: IgG k skorým proteínom, ktoré sa objavujú o niečo neskôr ako IgM. Naznačujú tiež aktiváciu chronického obdobia alebo už v akútnom období priebehu choroby,
 • IgM - tvorené v krvi do 1 alebo 2 týždňov od momentu infikovania vírusom. IgM odborníci nazývajú indikátor primárnej infekcie, ale u 20% pacientov sú vírusy tejto triedy zistené počas obdobia aktivácie starej infekcie.

Existujú 2 metódy ELISA, ktoré určujú herpes vírus:

 1. Kvalitatívne - podľa toho určte typ vírusu, prítomnosť protilátok, možnosť vzniku predchádzajúcich relapsov,
 2. Kvantitatívne - umožňuje identifikovať titer protilátok, a čo je najdôležitejšie, stav imunitného systému proti vírusu. Nadhodnotený titer protilátok naznačuje najmä nedávny relaps ochorenia.

Oddelenie krvného testu na opar:

Ukazovatele IgM, kde + výsledok je pozitívny, - negatívnyIgG ukazovatele, kde + výsledok je pozitívny, - negatívnyzáver
IgM -na skoré proteíny IgG +, neskoro +Akútna primárna infekcia alebo relaps
IgM -na skoré proteíny IgG -, neskoré +V tele je imunita proti vírusu herpesu (kočík)
IgM +na skorý proteín IgG +, neskoro -Primárna akútna infekcia
IgM +na skorý proteín IgG + neskoro +Primárna akútna infekcia
IgM -k skorým IgG proteínom - neskoro -Žiadna vírusová infekcia

Podľa tejto tabuľky môžete porovnávať výsledky analýz a získať úplný obraz o ich hodnote.

Diagnóza jednoduchého a genitálneho herpesu na intímnom mieste nie je vo väčšine prípadov zložitá iba na základe viditeľných príznakov a povahy vývoja choroby.

Výživa oparu

Na prekonanie choroby je potrebné posilniť imunitný systém - to poskytne telu veľkú podporu. Na tento účel musíte dodržiavať prispôsobenú stravu. Vitamíny A, C, E, zinok a lyzín pomôžu posilniť imunitný systém. Pacientova strava by mala obsahovať dostatočné množstvo bielkovín a veľa nápojov. Kvapalina pomôže zbaviť telo toxínov a škodlivých látok. Tuky živočíšneho pôvodu sa budú musieť vylúčiť zo stravy a obyčajný čaj by sa mal nahradiť bylinkovým.

Medzi mimoriadne nežiaduce patria:

 • Silný čaj a káva
 • Hrozno (čerstvé a sušené),
 • cukrovinky
 • Cukor.

Denné menu pacienta by malo vyzerať takto:

jedlomenu
1. raňajkyOvsená kaša s čerstvými bobuľami + kúsok chleba a čaju s mliekom
2. raňajkyMinerálna voda v ľubovoľnom množstve + zelené jablko
obedKuracie vývarky s rezancami + rybie steaky s varenými zemiakmi + čerstvý bobuľový kompot
Vysoký čajBanán + klasický jogurt
večeraVarené kuracie mäso + hríbová zeleninová dusená + ovocná šťava, krajec chleba
Pred spanímJogurt alebo kefír

Liečba chorôb

V súčasnosti nebol nájdený žiadny zaručený liek na herpes vírus. Existujú však lieky, ktoré pri pravidelnom používaní môžu potlačiť príznaky vírusu. Medzi najúčinnejšie lieky patria:


Na liečbu herpes simplex sa účinne používajú tieto látky: Flavozid (sirup) a proteflazid (kvapky),

acyklovir (Zovirax, Zovirax) - antivírusové liečivo, ktoré zabraňuje množeniu a vývoju vírusu v bunkách. K dispozícii vo forme: injekčného roztoku, krému, tabliet. Jeho náklady sú relatívne nízke. Efektívne pre takmer všetkých pacientov

panavir (Panavir) - BIO - polysacharid rastlinného pôvodu patriaci do triedy hexózových glykozidov. V krátkom čase (2 dni) zmierňuje pálenie, svrbenie, bolesť. Vykazuje antivírusovú polyvalentnú aktivitu. Pre komplexnú liečbu boli vyvinuté lokálne a systémové formy liečiva: gél, rektálne čapíky, roztok na intravenózne podanie. Liek nie je toxický, doba remisie sa zvyšuje 3-krát alebo viackrát,

famciklovir (Famvir, Famvir) je perorálna forma lieku Penciclovir, ktorý je účinný proti kmeňom vírusu Herpes simplex a Herpes zoster, ako aj proti kmeňom so zmenenou DNA polymerázou a rezistentnými voči acykloviru. Princíp konania je podobný ako u Valtrexu a Acycloviru. Droga je vysoko účinná,

valacykloviru (Valtrex, Valtrex) - má vysokú účinnosť. Od Acycloviru sa líši iba v spôsobe dodania. Plne potláča biologickú aktivitu a príznaky vírusu. Blokuje jeho reprodukciu a tiež zabraňuje prenosu infekcie na partnerov pri kontakte. Dnes je tento liek najobľúbenejší pri liečbe oparu.

Lieky na liečbu oparu by mal predpisovať priamo ošetrujúci lekár, pretože samoliečba nemusí byť účinná a viesť k komplikáciám.

prevencia

Každý môže znížiť pravdepodobnosť prejavu choroby, ak sa riadi nasledujúcimi pravidlami:

 • V stresových situáciách udržujte pokoj,
 • Správne jesť, užívať vitamíny alebo si ich dať s jedlom, aby si udržal imunitu,
 • Toaletu pravidelne dezinfikujte,
 • Používajte rôzne metódy antikoncepcie,
 • Ak dôjde k oparu pohlavných orgánov, upustite od pohlavného styku,
 • Dodržiavajte všetky hygienické predpisy: umyte si ruky, používajte prostriedky osobnej hygieny.

Tieto jednoduché pravidlá môžu zabrániť tak nepríjemnému ochoreniu, ako je Herpes.

Z vyššie uvedeného je možné vyvodiť záver, že herpesová infekcia môže spôsobiť veľa škody na ľudskom tele, bez ohľadu na pohlavie a vek. Preto, ak sa ochorenie prejaví, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, aby ste dostali primeranú liečbu. Herpes nemožno ignorovať, následky môžu byť veľmi nepríjemné.

Všetky informácie sa poskytujú iba na vzdelávacie účely. A nejde o poučenie pre samoliečbu. Ak sa necítite dobre, obráťte sa na lekára.

Pozrite si video: Sexuálne zdravie mužov (Jún 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send