Užitočné tipy

Ako čistiť grapefruit: niekoľko účinných spôsobov

Pin
Send
Share
Send
Send


Grapefruit je nepochybne zdravým ovocím. Má veľa vitamínu C. A tiež, ako to odborníci na výživu zabezpečujú, grapefruit (pri jeho pravidelnom používaní) pomáha v boji proti kilogramom navyše.

So všetkými výhodami tohto citrusu však nemá toľko fanúšikov. Ide o to, že na rozdiel od sladkých pomarančov, mandarínok, pomel a sladkostí má grapefruit mierne horkú chuť. Ale v skutočnosti je toto ovocie sladké. Nie je horký, ale belavý priesvitný film, ktorý od seba oddeľuje plátky grapefruitu. Obsahujú kyselinu chinovú a glykozidy. Tieto látky sú mimochodom užitočné. Ale tiež horké, ako niektoré lieky.

V tomto článku vám povieme, ako šúpať grapefruity tak, že na jednej strane sa nestrekne džúsom a na druhej strane sa úplne vychutná sladká chuť ovocia bez horkosti. Priložené fotografie uľahčia pochopenie našich pokynov.

Ako si vybrať grapefruit

Ak je ovocie nezrelé, trpí dlhým skladovaním alebo nesprávnym transportom, jeho chuť sa nedá opraviť. Ale kto vie, či je citrus dobrý alebo zlý? Napokon, aj keď viete, ako rýchlo vyčistiť grapefruit, v obchode alebo na trhu, je nepravdepodobné, že by nám to bolo dovolené.

Existuje však niekoľko spôsobov, ako oddeliť kvalitný plod od „neconditídy“. Pokožka dobrého grapefruitu by mala byť lesklá, čistá, jednotnej farby a bez poškodenia. Vyberte si okrúhle ovocie. Hlavným kritériom kvalitného grapefruitu je správny pomer hmotnosti a veľkosti. Zoberte niekoľko podobne vyzerajúcich plodov a porovnajte ich. Vyberte najťažšie citrusové plody. Ukázalo sa, že je to naj šťavnatejší a najchutnejší. Majitelia citrusových hájov postrekujú škodcov. Obchodníci spracovávajú ovocie s cieľom zachovať ich „prezentáciu“. Našťastie majú citrusové plody hrubú šupku, ktorú je možné prať horúcou vodou a mydlom.

Ako ľahko olúpať grapefruit: metóda 1

Etiketa pri stole nariaďuje konzumovať toto ovocie lyžičkou.

Umytý grapefruit nakrájajte na polovicu nožom. A nielen to, ako by malo, ale „na rovníku“. Pozrite sa na grapefruity. Pre svoj zaoblený tvar má rovinnosť. Toto je stopa od rukoväte a na druhej strane od kvetu. Tieto body sa budú bežne považovať za póly našej malej zemegule. Potom bude pre nás ľahké určiť rovník, pozdĺž ktorého by sa mala sekcia vytvoriť. Obe polovice sme položili na taniere. Vo vnútri vidíme, akoby segmenty. Sme vyzbrojení dezertom alebo čajovou lyžičkou. Ak mala ostré hrany. Lyžičkou vyberte sladkú dužinu z horkých filmov a zjedzte.

Ale ani pri tejto metóde nie sme chránení pred postriekaním grapefruitovou šťavou. Obzvlášť nepríjemné, keď sa dostane do očí. Preto šetríme na etikete a zvažujeme ďalšie možnosti, ako vyčistiť grapefruit.

Druhý spôsob

S týmto ovocím môžete zaobchádzať ako s mandarínkami alebo pomarančmi. Šupka grapefruitu je hustá, takže bude ľahké ju vyrobiť. Musíte však konať opatrne, aby ste nepoškodili integritu plodu samotného. Urobíme niekoľko rezov nožom a odstránime šupku.

Ďalej zvážte, ako vyčistiť grapefruit z filmov. V skutočnosti je to kvôli nim, že plod má takú horkú chuť. Rozdeľte grapefruit na plátky. Na rozdiel od mandarínok a pomarančov sú biele membrány medzi segmentmi tohto ovocia hrubšie. Áno, a nie sú tak dobre priliehajúce na dužinu, ako v prípade iných citrusových plodov. Hranu noža vypáčime z vnútornej hrany klinu a ťaháme smerom von. Šťavnatá dužina je odkrytá. Pomocou noža vyberte možné kosti. Vyčistenú dužinu vložte do misy alebo misy. V prípade potreby ho môžete posypať cukrom alebo naliať medom. Citrusy sa tak stanú ešte sladšími.

Tretí spôsob, bez noža

Niekedy sa stáva, že chcete skúsiť grapefruit mimo domu, aby som tak povedal, na poli. Žiadny nôž, bez riadu. Ako vyčistiť grapefruit v tejto situácii? Veľmi jednoduché. Rukami odtrhnite hrubú šupku citrusov a úplne ju očistite. Rozdeľte ovocie na segmenty. Vyberte jednu, odtrhnite bočný film na vnútornej strane segmentu. Dužina by mala byť odkrytá. Prst pritlačte na nevyčistenú stranu laloku a zlomte segment. Jeme šťavnatú dužinu, pričom v rukách nechávame bielu membránu. Táto metóda tiež chráni pred striekajúcou šťavou. Mäso grapefruitu sa napokon skladá z tenkej bičíky, ktorá dobre drží tvar. Plnosť ovocia budete cítiť až po otvorení citrusov.

Ako čistiť grapefruit pomocou mikrovlnnej rúry

Sme zvyknutí používať mikrovlnnú rúru na ohrev a varenie rôznych pokrmov. Tento domáci spotrebič má mnoho ďalších užitočných vlastností. Napríklad pomocou tejto pomoci môžete znovu pripraviť čerstvý chlieb. Orechový obal ľahko praská, ak sa zahrieva 30 sekúnd v mikrovlnnej rúre na plný výkon.

Pri odstraňovaní horkých filmov z grapefruitu pomôže mikrovlnná rúra. Plod je potrebné očistiť od vonkajšej šupky. Teraz ju položte na tanier, pošlite ju do rúry a zapnite zariadenie na plný výkon na pol minúty. Počas tejto doby sa grapefruitový džús neodparí. Nežiaduce filmy sa však stanú ako papier. Ľahko sa odtrhnú rukami a odkryjú šťavnaté mäso.

Vintage spôsobom

Čo ľudia robili do roku 1946, keď inžinier Spencer dal svetu mikrovlnnú rúru?

Naše babičky vedeli, ako vyčistiť grapefruit. Vzali veľmi ostrý nôž s tenkou špičkou a odrezali šupku z dvoch „pólov“ plodu. Ďalej dali grapefruity do širokej misky a začali z nej metodicky olupovať šupku. Táto kôra sa môže zlikvidovať alebo vysušiť, aby sa k nápojom alebo pečivu pridala strúhaná chuť.

S ostrou hranou noža sa olúpané ovocie krája a snaží sa dostať čo najbližšie k bielemu filmu. A vyberte obsah z membrány v miske. Pri tomto spôsobe spracovania vyjde veľa šťavy, ale v skutočnosti sa to všetko zhromaždí v miske.

Priaznivé vlastnosti grapefruitu

Rovnako ako iné citrusové plody, aj toto ovocie má vysoký obsah vitamínov. V 100 ml čerstvo vylisovanej grapefruitovej šťavy je až 45 mg vitamínu C. Toto množstvo kyseliny askorbovej kompenzuje dennú potrebu dieťaťa vo veku 5 až 10 rokov. Okrem toho grapefruit obsahuje vitamíny A, B1, B2, D, ako aj draslík a horčík, fosfor, vápnik, železo, zinok, kobalt, organické kyseliny a pektín. Obsah kalórií plodu je 35 kcal.

Charakteristická horkosť šupy a filmov vnútri ovocia je spôsobená obsahom naringínu v nich - rastlinného flavonoidu. Aby ste sa vyhli horkej pachute pri konzumácii plodu, musíte vedieť, ako správne vyčistiť grapefruit. V skutočnosti nie je naringín vôbec škodlivou látkou, ale iba nepríjemnou chuťou. Iba sa extrahuje z grapefruitovej kôry a potom sa používa pri výrobe športových doplnkov výživy na chudnutie.

Užitočné vlastnosti ovocia:

 • normalizácia cholesterolu a glukózy v krvi,
 • zlepšenie krvného obehu a srdcových funkcií,
 • odstraňovanie solí a toxínov,
 • aktivácia pečene,
 • posilnenie imunity
 • normalizácia čriev zápchou,
 • boj proti nespavosti, depresii, ospalosti, letargii, apatii,
 • prevencia rakoviny.

Ako si vybrať dobrý grapefruit

Pri výbere zrelého a šťavnatého ovocia v obchode by ste mali venovať pozornosť jeho farbe a vôni. Spravidla platí, že čím je grapefruit jasnejší, tým je chutnejší. Zrelé ovocie má na rozdiel od arómy, ktorá bola odstránená zo stromu v nezrelom stave, príjemnú arómu. Je dôležité venovať pozornosť tomuto kritériu. Ak porovnáte aj ovocie podľa hmotnosti, zrelé ovocie bude ťažšie.

Nižšie je uvedených niekoľko účinných spôsobov, ako správne vyčistiť grapefruit (na obrázku). V závislosti od toho, ako plánujete v budúcnosti ovocie využívať, je vybraná jedna z navrhovaných možností.

Ako čistiť grapefruit

Táto citrusová plodina sa široko používa pri príprave ovocných šalátov a dezertov. Grapefruit tiež vytvára veľmi lahodnú tonizujúcu šťavu so svojou pikantnou horkosťou. Ale práve kvôli charakteristickej horkosti niektorí ľudia odmietajú používať toto ovocie a jedlá z neho.

Nižšie ponúkame jednoduchý spôsob, ako olúpať grapefruity tak, aby sa nezhoršila, a to iba pomocou noža a doštičky. Krok za krokom môže byť tento proces znázornený v nasledujúcej postupnosti:

 1. Vrchná časť je odrezaná z grapefruitu takým spôsobom, aby dužina zostala nedotknutá.
 2. Malý a ostrý nôž umožňuje plytké rezy zhora nadol vo vzdialenosti 1 až 2 cm.
 3. Prsty by mali háčik kôry v reze. Týmto spôsobom sa vyčistí celý plod.
 4. Biely film, ktorý zostáva pod kožou, sa dá ľahko odstrániť zhora nadol.
 5. Grapefruit je rozdelený na plátky. Nakoniec sa z každého segmentu odstráni tenký film.

Ako šúpať ovocie a rozdeliť ho na plátky bez filmu

Na implementáciu nasledujúceho spôsobu budete potrebovať nôž a doštičku. Ale v tomto prípade, na rozdiel od predchádzajúceho, bude minimálna činnosť vykonávaná rukami.

Poradie manipulácií, ktoré popisujú, ako správne vyčistiť grapefruit, aby nedošlo k jeho horkosti, je nasledujúce:

 1. Ostrým nožom sa horná časť plodu odreže z jednej a druhej strany tak, aby bola viditeľná dužina.
 2. Potom sa rovnakým nožom odreže kôra ovocia. Pritom by ste sa mali držať prirodzeného tvaru ovocia a pokúsiť sa odrezať iba tenký a horký film a čo najmenej chutnej dužiny.
 3. V dôsledku predchádzajúcich krokov by sa malo získať zaoblené ovocie úplne očistené zvonka. Ak ju chcete použiť na prípravu ovocných šalátov alebo dezertov, ostáva len rezať plátky. V tomto prípade je ostrý nôž oddelený od membrány a odstránený z ovocia.
 4. Podobným spôsobom sa zostrihajú zvyšné plátky.
 5. Z buničiny zostávajúcej na membránach môžete vytlačiť lahodnú šťavu s pikantnou horkosťou.

Ako šúpať grapefruity na šťavu

Táto metóda je vhodná pre prípad, keď vzhľad olúpaného ovocia nie je tak dôležitý. Používa sa spravidla v prípade, keď potrebujete pripraviť chutnú šťavu.

Nasleduje táto postupnosť akcií:

 1. Bez odstránenia šupky sa ovocie rozreže na dve rovnako veľké polovice.
 2. Pomocou malej lyžice sa buničina spolu s membránami vyberie z kôry a položí sa do misy.
 3. Použitím gázy alebo sita sa zo šťavy vytlačí všetka šťava.

Spôsoby použitia

Ovocie sa môže šúpať mnohými spôsobmi. Pravidlá etikety stanovujú, že pri stole by sa mali tieto citrusy konzumovať lyžičkou. Bude to prvý spôsob:

 • Najprv musíte ovocie umyť a osušiť.
 • Teraz ostrým nožom musíte narezať grapefruit presne na polovicu.
 • Polovičky, ktoré sú vyrobené z nakrájaného ovocia, sa musia položiť na tanierik.
 • Vyzbrojený čajom alebo inou lyžičkou, môžete začať používať. Je žiaduce, aby lyžica mala ostré hrany - to uľahčí oddelenie sladkej dužiny ovocia.

Ak chcete jesť grapefruit s lyžičkou, musíte si ho zavesiť a byť veľmi opatrný, pretože citrusovú šťavu môžete striekať a dostať sa do očí a oblečenia.

Správny spôsob čistenia

Mnoho ľudí si mylne myslí, že ovocie možno šúpať iba pomocou noža na grapefruit. Stáva sa však, že jednoducho nie sú k dispozícii žiadne kuchynské spotrebiče. V tomto prípade môžete vykonať niekoľko manipulácií a získať krásne olúpané ovocie. Môžete nakrájať grapefruit na plátky, ako je tento:

 • odtrhnite kožu a úplne ju odstráňte,
 • výsledné ovocie rozdelíme na plátky,
 • vezmite jednu z nich a odtrhnite film, ktorý pokrýva labuť,
 • pritlačením prsta na nečistený film zlomte segment.

V tomto prípade je potrebné konzumovať iba dužinu, ktorá má v rukách horkú vrstvu. Táto metóda veľmi pomôže tým, ktorí sa boja striekania a získavania grapefruitovej šťavy do očí a na oblečenie, a zároveň si môžete vychutnať iba šťavnatú sladkú dužinu, ktorá nebude horká. Plnosť ovocia budete môcť hodnotiť až potom, ako ovocie úplne prežijete.

Ak máte stále nepochopiteľné chvíle, ako oddeliť plátky od segmentov, pozrite si video o tom, ako správne vyčistiť grapefruit.

Zaujímavé a vlastné možnosti

Existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako môžete ľahko olúpať grapefruit. Napríklad, odrežte hornú časť plodu tak, aby bolo viditeľné mäso. Potom stačí odstrániť zvyšnú šupku bez toho, aby ste sa dotkli drene. Musíte posúvať nôž presne do formy. Biele segmenty, ktoré zostanú na konci, musia byť odstránené.

Nakrájané ovocie nakrájajte na plátky oddelené od membrán. Odporúča sa to urobiť na akomkoľvek obale, aby ste v budúcnosti mohli zbierať šťavu. Pri tomto spôsobe čistenia vynikne veľa šťavyale nie je to desivé. Potom sa dá jednoducho vypiť alebo pridať do rôznych miešaných nápojov. Plátky, ktoré zostanú po jedle, sa môžu uchovávať v chladničke asi 5 dní, vložia sa do nádoby a zakryjú sa lepiacou fóliou.

Existuje aj ďalší nemenej zaujímavý spôsob čistenia ovocia, ktorý spočíva v mikrovlnnej rúre, ktorú všetci zvyknú používať na ohrievanie rôznych pokrmov. Mikrovlnná rúra samozrejme nezmýva ovocie sama. Budete sa musieť zbaviť šupky, ktorá ju obklopuje. To sa dá urobiť pomocou vyššie uvedených metód.

Ovocie, ktoré už bolo ošúpané, musí byť umiestnené na tanier v mikrovlnnej rúre. Teraz, pri plnom výkone a zapínaní rúry na 30 sekúnd, môžete získať olúpané ovocie z bielych segmentov, ktoré nebudú horké, ale prekvapia vás svojou sladkosťou a šťavnatosťou.

Nerobte si starosti so šťavou, ktorú každý tak veľmi miluje - neodparí sa. Ale vďaka tejto metóde bude oveľa jednoduchšie odstrániť nenávistné filmy, ktoré kazia chuť plodu.

Výber zrelého ovocia

Hlavnou vecou, ​​ktorú treba brať do úvahy, je kvalita. Ak chcete zistiť, ako zrelý je konkrétny grapefruit, musíte dávať pozor na jeho hmotnosť a farbu, Ovocie, ktoré bude najfarebnejšie a najväčšie, bude naj sladšie a najchutnejšie.

Grapefruit s ružovým nádychom bude mať kyslosť, biela jemne pripomína citrón. Biele a ružové ovocie sa veľmi dobre hodí do ovocných šalátov, ale veľa ľudí ich rád zje a práve v čistej forme. Plody hnedého odtieňa, hoci nemajú príjemnú chuť, ale v žiadnom prípade nie je horšie ako množstvo iných vitamínov a výhody pitia.

Používanie lyžičky

Táto metóda je vhodná, ak nebudete olúpanú dužinu skladovať, ale chcete ju hneď zjesť.

 1. Ovocie nakrájajte na polovicu.
 2. Použite špeciálnu lyžicu na grapefruity (s klinčekmi) alebo obyčajnú čajovú lyžičku.
 3. Podľa potreby posypte ovocím soľou alebo cukrom.
 4. Naberajte citrusy lyžičkou a vyhnite sa horkým „membránam“.

rada: ak po odstránení dužiny zostane na koži trochu zvyšku, vytlačte šťavu a použite ju na ochucovanie alebo na koktaily.

S nožom

Existuje nástroj určený pre citrusové plody. Ak takéto zariadenie neexistuje, použite túto metódu, ktorá vám povie, aké ľahké je vyčistiť grapefruit bez použitia špeciálnych nástrojov.

 1. Vezmite dobre nabrúsený nôž a odrežte vrchnú a spodnú časť ovocia, aby sa mäso objavilo.
 2. Opatrne odstráňte šupku z jedného pólu na druhý. Pokračujte, kým ovocie nie je olúpané.
 3. Potom odstráňte bielu fóliu nožom alebo ručne.
 4. Položte grapefruit na drevenú dosku pre pohodlie a oddelte jeden plátok od horkých membrán nožom. Presuňte sa z vonkajšej hrany do stredu.
 5. Takto pripravte plátky odstránením bielej fólie prstami.

Z zvyškov dužiny môžete vytlačiť trochu šťavy. Lúpané plátky zložte do zapečatenej nádoby na potraviny. Môžu sa uchovávať v chladničke až 4 dni. Môžu sa konzumovať v čistej forme, pridávať do šalátov a používať na prípravu akýchkoľvek pokrmov.

Ak nie je nič z vyššie uvedeného, ​​musíte premýšľať o tom, ako rýchlo vyčistiť grapefruit. Urob to ľahko a ručne. Tento proces bude vyžadovať úsilie a bude trvať dlhšie, ale výsledok nebude horší ako pri použití noža alebo iných zariadení.

 1. Nezabudnite si umyť ruky pred olúpaním grapefruitu, pretože sa budete musieť dotknúť dužiny.
 2. Začnite odlupovať. Aby ste to uľahčili, prepichnite ho do stredu základne pomocou pletacej ihly, zadnej časti lyžičky, pera alebo iného vhodného predmetu.
 3. Odtrhnite kúsky hornej časti pokožky, až kým nebude úplne odstránená. Potom odstráňte mäkkú bielu vrstvu pod ňou.
 4. Rozoberte ovocie na plátky. Horkú fóliu oddeľte jej odtrhnutím z vrchu a potiahnutím nadol. Z cesty odstráňte viditeľné kosti.

Je dôležité: Citrusová šťava je skôr leptavá a môže spôsobiť podráždenie. V prípade kontaktu s očami je potrebné ich ihneď vymyť pod tečúcou vodou. Môžete tiež pracovať s lekárskymi rukavicami, aby ste nepoškodili pokožku rúk.

Použitie mikrovlnnej rúry

Ďalším spôsobom, ako povedať, ako rýchlo vyčistiť grapefruit v mikrovlnnej rúre. Ovocie sa musí olúpať. Potom položte tanier a pošlite ho do rúry. Nastavte zariadenie na najvyšší dostupný výkon a čas - 30 sekúnd.

Biely film zaschne av konzistencii bude pripomínať papier. Odstránenie bude ľahké. Передерживать плод в СВЧ-печи не следует, иначе жидкость из мякоти испарится.

Почему грейпфрут горчит

Многим людям нравится вкус и аромат этого фрукта, но их отталкивает его особенность — горечь. Эта характеристика выделят плод среди остальных цитрусовых. Кому-то она нравится, а другие задаются вопросом: почему грейпфрут горький?

Táto chutnosť poskytuje plod naringenín, chemikáliu v skupine flavonoidov. Pôsobí na organizmus ako antioxidant a modulátor imunitného systému. Naringenin je koncentrovaný v kostiach plodu a pod membránou, v ktorej sú uzavreté laloky.

Je to zaujímavé: Okrem grapefruitov sa látka nachádza aj v čerešniach, kakae, bergamote, paradajkách a niektorých ďalších druhoch ovocia a bylín.

Je to naringenin, ktorý vďačí za svoju schopnosť urýchliť metabolizmus, znížiť škodlivý cholesterol a spaľovať tuk v pečeni.

Vedieť, ako správne vyčistiť grapefruit, sa môžete zbaviť tejto nepríjemnej vlastnosti. Ak sa však usilujete o dokonalú postavu, oplatí sa za to trochu trpezlivosti.

Pred rezaním grapefruitu ho umyte pod tečúcou vodou pomocou špongie. Pochopte, že ste si s touto úlohou poradili, môžete cítiť. Vôňa ovocia sa stáva výraznejšou. Pred olúpaním grapefruitu by sa mali umyť aj ruky.

Ako krásne krájané ovocie

Najvýhodnejšie je nasekať ovocie plátkami alebo klinmi. Preto je pri servírovaní ľahšie podávať a opatrne vyberať z taniera. K tomu odrežte šupku a oddelte ju od horkej fólie ostrým tenkým nožom alebo lyžičkou.

Oddelená buničina sa umiestni na vybrané misky. Kusy sa tiež posypú cukrom a nechajú sa pôsobiť 20 minút, potom sa podávajú na miske a jedia sa ako plný dezert.

Ako jesť

Citrusové plody sú známe ako sklad vitamínu C a ďalších prospešných látok. Aby sa dosiahol akýkoľvek výsledok, ovocie sa musí jesť vo veľkom množstve. To môže spôsobiť alergické reakcie alebo sa jednoducho unaviť.

Neexistuje jediná možnosť, ako správne jesť grapefruit. Ovocie môžete použiť nielen v jeho čistej forme. Pridajte ho na ľahký ovocný alebo zeleninový šalát. Vláknina pridá do predjedla korenie a koláčová šťava kombinovaná s medom a rastlinným olejom bude vynikajúcim dresingom. Grapefruit môže byť prísadou mexickej salsovej omáčky, sladkých sorbetov, džemov.

Na chudnutie jesť polovicu ovocia každý deň alebo piť 100 ml grapefruitovej šťavy 15 - 20 minút pred raňajkami. Na dosiahnutie tohto účinku je potrebné liek používať 2-4 týždne. Odporúča sa jesť ovocie ráno alebo večer - stimuluje trávenie a normalizuje spánok.

Napriek výhodám by ľudia s gastrointestinálnymi ochoreniami mali produkt používať opatrne, pretože žieravá šťava dráždi sliznice tráviaceho systému. Ovocie by ste mali opustiť aj u ľudí podstupujúcich liečbu drogami. Látky v ňom obsiahnuté môžu neutralizovať alebo zosilniť účinok liekov.

rada: Po grapefruite vypláchnite ústa vodou, inak môže kyselina zostávajúca na zuboch zničiť sklovinu.

Toto ovocie je vynikajúce na každodenné použitie, keď nemáte kontraindikácie. Ak dôjde k správnemu vyčisteniu, neuškodí horká chuť z exotického ovocia.

Pin
Send
Share
Send
Send