Užitočné tipy

Technológia ukladania asfaltu na starý asfalt

Pin
Send
Share
Send
Send


Všetci sme tak zvyknutí na spevnené cesty a miesta, že ich neprítomnosť je prekvapujúca a neľútostná. Povlaky tohto typu sú prítomné takmer všade. Nielen cesty sú zvinuté asfaltom, ale aj chodníky a športoviská. Takéto povrchy sú schopné odolávať značnému mechanickému zaťaženiu. Je potrebné poznamenať, že tento umelý materiál sa stáva obzvlášť populárnym v období od jari do jesene.


Všeobecné informácie

Pravidlá ukladania asfaltu vám umožňujú jasne rozdeliť všetku prácu do niekoľkých najdôležitejších etáp:

 • príprava pracoviska,
 • vytvorenie nosnej vrstvy (pieskovo-štrková zmes),
 • nanesenie povlakovej vrstvy (hrubý frakčný asfalt KZ-7 alebo KZ-10),
 • lisovanie valčekom.

Poruchy počas asfaltovania a bezprostredne po ňom sa objavujú na vozovke pomerne často. Na ich okamžitú elimináciu sa môže použiť studený asfalt, ktorý sa líši od zvyčajného v zmenenom zložení, vysokej odolnosti proti mrazu a ťažnosti. Jedná sa o funkčný materiál odolný voči opotrebeniu, ktorý je ideálny pre opravy na mieste, vytváranie povlakov na úsekoch susediacich so železničnou traťou, vykonávanie preventívnych opráv na opravu ciest atď.

 • Miešacie zariadenie
 • Nádrže, v ktorých sa budú nachádzať bitúmenové zlúčeniny,
 • Zariadenia, ktoré poskytujú reguláciu teploty,
 • Miešacie mechanizmy na prípravu asfaltovej malty.

"Pred položením sa studený asfalt jemnozrnnej (0,5 cm) alebo pieskovej (1-1,5 cm) frakcie zmieša s bitúmenovými zahusťovadlami."

Nevyžaduje sa špeciálna príprava povrchu na kladenie studeného asfaltu, stačí odstrániť nadbytočné zvyšky a zbaviť sa nadmernej vlhkosti. Členenie vozovky sa pokryje pripravenou zmesou a nechá sa stuhnúť. Nie je potrebné ho osobitne uzatvárať, k čomu dôjde samo o sebe vďaka prirodzenému nárazu na mieste.

Druhy použitých stohovačov

Technológia ukladania asfaltu na starý asfalt vozovkou zahŕňa použitie nasledujúcich typov mechanizmov:

 • cestné frézky - zariadenia, ktoré vám umožňujú odstrániť vrchnú vrstvu povrchov ciest,
 • dlaždice - zariadenia používané v hlavnej fáze dlažby,
 • valce - mechanizmy na zhutňovanie a zhutňovanie pôdy.

Dlaždice sú zasa rozdelené do niekoľkých skupín.

Podľa typu podvozku môžu byť:

 • sledované (používané hlavne na výstavbu a rekonštrukciu vozovky),

 • kolesové (vhodnejšie na opravu položením hornej tenkej vrstvy).

Tieto mechanizmy sú tiež rozdelené podľa veľkosti:

 1. Šírka pokládky 1-3 m: používa sa na spracovanie rozširujúcich pásov, chodníkov, chodníkov,
 2. Šírka pokládky 2-4,5 m: pokrýva jeden jazdný pruh,
 3. Šírka pokládky 2,5 - 7,5 m: pokrýva dva jazdné pruhy naraz,
 4. Šírka dlažby 3–9 m: používa sa na práce na cestách 1. a 2. technickej kategórie s dvojpruhovou vozovkou.
 5. Šírka pokládky 3-12 m: používa sa na práce na cestách 1. a 2. technickej kategórie s trojpruhovou vozovkou.

Aká je minimálna vrstva na starý asfalt?

Minimálna vrstva asfaltu počas dlažby by mala mať hrúbku 80 mm. Musí sa aplikovať jednotnou rýchlosťou bez zastavenia. Štruktúra vozovky môže obsahovať dve vrstvy naraz, potom každá z nich nemusí zodpovedať špecifikovanej hodnote, ale ich celková hrúbka by mala byť najmenej 8 cm.

Technológia ukladania nového asfaltu na staré

Technológia nanášania asfaltu na starý asfalt sa bude líšiť v závislosti od charakteru poškodenia a stupňa opotrebenia predchádzajúceho náteru. Napríklad je možné opraviť jednotlivé jamy studeným asfaltom. Ak poškodenie nie je svojou povahou lokálne, je možné použiť spôsob mletia za horúca alebo za studena, pri ktorom sa odstráni vrchná vrstva starého asfaltu, podklad sa tvaruje a nanesie sa nový povlak.

Nakoniec je možné použiť spôsob regenerácie asfaltu. V takom prípade budete potrebovať:

 • vykonať dôkladné vyčistenie starého asfaltu (bude potrebné zavlažovacie zariadenie),
 • položiť vrstvu drveného kameňa (túto prácu vykonáva zrovnávač),
 • vyčistite okraje vozovky a zahrejte ju,
 • pomocou valčekov položte vrstvu obnoveného asfaltového betónu.

Po dokončení postupu sa všetky švy a všetky spoje napustia bitúmenom. Ak sa nôž z asfaltového betónu opotrebuje rovnomerne a vo všeobecnosti je v dobrom stave, môžete ho „vybudovať“. Stačí položiť na starostlivo vyčistenú starú vrstvu - novú.

Správna technológia ukladania asfaltu na starý asfalt (GOST R 54401-2011, 9128) predpokladá vykonávanie cestných prác akéhokoľvek typu iba vtedy, keď suché počasie a prijateľná teplota

Vrstva asfaltu položená v daždi môže byť okamžite považovaná za chybnú.

Koľko stojí položenie na 1 m2 nového asfaltu na starom

Ak chcete presne vypočítať, koľko to stojí položiť asfalt 1 m2, musíte vziať do úvahy náklady na spotrebný materiál a samotnú prácu. Konkrétne hodnoty sa môžu líšiť v závislosti od regiónu alebo konkrétnej zvolenej technológie. Priemerné náklady na meter štvorcový asfaltu s dlažbou sa však pohybujú od 400 do 1000 rubľov.

Aké doklady sú potrebné na opravu?

Rovnako ako všetky ostatné druhy stavebných činností, aj pri oprave sú priložené príslušné dokumenty.

Dohoda o pokládke (vzorka):

Dohoda o asfaltovaní územia (vzorka):

záver

Nesmieme zabúdať, že akékoľvek stavebné práce sa musia dokončiť úplným odstránením odpadu. Neskladujte asfaltový betón príliš veľa, inak budete čoskoro musieť znova začať pracovať. Splnenie všetkých technologických požiadaviek predĺži životnosť povrchu vozovky až na 5 - 10 rokov.

Z čoho je asfalt vyrobený?

Predtým, ako budete hovoriť o pokládke, musíte zistiť, z čoho pozostáva asfaltový náter. Asfalt je zmes bitúmenu s objemnými materiálmi: piesok, štrk alebo štrk. V závislosti od účelu vozovky sa percento komponentov môže meniť. Napríklad nemá zmysel používať drvený kameň na parkovacie miesto v blízkosti domu, pretože vám umožňuje odolávať vysokému tlaku, ktorý je potrebný na pokrytie verejných ciest a diaľnic. Pre bežné chodníky a oblasti automobilov sa odporúča použiť až 10% štrku z dôvodu veľkého zaťaženia náterom.

Asfalt znamená výrobky podobné dechtu, ktoré sú výsledkom rafinácie ropy. Je spojivovou zložkou asfaltovej zmesi. Toto množstvo sa pohybuje od 2 do 11% v závislosti od účelu povrchu vozovky. Čím vyššie je zaťaženie, tým viac asfaltu obsahuje asfalt.

Piesok pôsobí ako jemné plnivo a umožňuje vám rovnomerne rozložiť vonkajšie zaťaženie na plátne. Pri príprave asfaltu sa používa iba čistý piesok, pretože od toho závisí konečný ukazovateľ pevnosti plátna.

Drvený kameň alebo štrk

Ako je uvedené vyššie, drvený kameň sa používa na zvýšenie pevnosti asfaltu pri vonkajšom zaťažení. Ak sa napríklad plánuje pohyb po zariadení o viac ako 5 ton, napríklad pri organizovaní prístupu nákladných vozidiel na stavenisko je nevyhnutnou podmienkou prítomnosť drveného kameňa až do 15 mm v asfalte. Takýto asfalt dobre zvládne vysoký tlak v pneumatikách.

V asfalte pre pešie chodníky sa používa štrk do 3-5 mm, čo je vynikajúci tlmič nárazov a výplň.

Horúca a studená asfaltová dlažba

Najbežnejšou metódou je pokládka za tepla, pretože táto metóda poskytuje spoľahlivý a odolný povlak, ktorý znesie zaťaženie až 15 ton bez deformácie, čo nie je možné zaručiť inými druhmi povrchov vozoviek. Táto metóda sa tiež považuje za najúspornejšiu, ak vezmete do úvahy veľké objemy.

Za zmienku stojí, že technológia stylingu za tepla zahŕňa prácu so zmesou vysokých teplôt až do 120 ° C, čo je v domácnosti celkom nebezpečné!

Na prípravu homogénnej zmesi je potrebná vysoká teplota, inak bude spoľahlivosť takého povlaku zlá kvalita. Spomedzi kladov by sa mala zaznamenať trvanlivosť vzhľadom na vysoký stupeň odolnosti voči vplyvom prostredia. Medzi nedostatky - v extrémnom horúčave sa môže asfalt zdeformovať a stať sa nebezpečným pre životné prostredie.

Popularita sa získava za studena na báze asfaltu, ktorý je zmesou na báze polymér-kaučuk. Používa sa hlavne na opravy jám, trhlín a výmole na cestách, ako aj na zušľachťovanie osobných pozemkov. Je to ekologický materiál, pretože neobsahuje rozpúšťadlá a plastifikátory. Široký teplotný rozsah umožňuje jeho použitie pri extrémnom horúčave až +40 ºС a silnom mraze až do -20 ºС.

Ďalej sa pozrieme na to, ako správne položiť asfalt vlastnými rukami.

Technológia horúcej dlažby

Na pokládku asfaltu za tepla sa budú vyžadovať tieto materiály a nástroje: kovový valec, sekera, lopata, mop, ručný valec s hmotnosťou 100 - 120 kg alebo vibračná doska, ručné narážač, bitúmen, piesok, štrk alebo štrk.

 1. Asfalt treba ukladať v suchom počasí. Ležiaci povrch musí byť vopred pripravený. Vrchná vrstva Zeme musí byť odstránená, asi 4 až 5 cm. Nalejte a pieskujte vrstvu piesku, potom na jej miesto jemnozrnný štrk, aby ste vytvorili stabilný vankúš.
 2. Ďalej musíte roztaviť bitúmen umiestnením kovového valca na kamenný podklad, v ktorom bude horieť oheň. Asfalt musí byť nasekaný na kusy sekerou. Čím menšie kúsky, tým rýchlejšie ich roztopia. Najlepšie je miešať so starou lopatou, pretože po položení asfaltu sa stane nepoužiteľným. Všetky práce sa najlepšie vykonávajú priamo v blízkosti miesta kladenia, aby asfalt nemal počas prepravy čas na ochladenie.
 3. Keď sa bitúmen topí a vrie, musíte začať pridávať piesok a štrk. Musíte pridať postupne, potom bude ľahšie premiešať túto zmes.
 4. Potom pomocou lopaty musíte začať nanášať zmes na pripravený povrch. Lopata je na tieto účely vynikajúca. Na vyrovnanie vrstvy asfaltu je potrebné použiť drevený mop. Ak chcete zväčšiť rovinu kontaktu s ňou, môžete dosku pritĺcť.
 5. Po vyrovnaní musíte na valcovanie použiť ručný valec. Bubon musí byť navlhčený vodou! Ak neexistuje klzisko, je možné použiť vibračnú dosku alebo ručnú manipuláciu. Po ukončení práce musí byť náter ponechaný stáť najmenej 6 hodín.

Výsledkom je odolný povlak, ktorý ľahko vydrží auto.

DIY asfaltová dlažba

Technológia ukladania studeného asfaltu je omnoho jednoduchšia a jednoduchšia ako horúca. Zmes sa už predáva hotová vo vhodných taškách a vedrách. Na inštaláciu sa budú vyžadovať tieto nástroje: klzisko, vibračná doska alebo ručné kladivo, mop.

 1. Najprv musíte pripraviť povrch. Odstráňte vrchnú vrstvu zeme 4 - 5 cm a nalejte vrstvu piesku, potom rozdrvte kameň a všetko dobre zhutnite.
 2. Nalejte prvú vrstvu zmesi, hladkou mopom a valte ručným valcom alebo vibračnou doskou. Ak tieto prostriedky nemáte, môžete urobiť manuálnym zásahom. Potom musíte zastaviť 10-15 minút a položiť týmto spôsobom druhú vrstvu. Dobré ukazovatele výkonnosti ukazujú tri vrstvy asfaltu.
 3. Po 24 hodinách je povlak pripravený na použitie.

Pri ukladaní studeného asfaltu je dôležité ho zhutniť, aby sa zabránilo vniknutiu vody do trhlín, a potom taký povlak bude slúžiť dlhú dobu.

Značenie a značky

Kreslenie čiar a značiek termoplastom alebo farbou označí asfaltový povrch a označí potrebné upozornenia. Napríklad na mieste pred domom musíte vyznačiť parkovacie miesta pre autá. Alebo upozornite na nebezpečenstvo pre vodičov. Na tieto účely sú termoplasty najvhodnejšie, pretože sú odolné proti opotrebeniu, majú dobrú priľnavosť k asfaltu a majú dlhú životnosť. Termoplast je potrebné nanášať pomocou špeciálneho zariadenia, pretože v kotli je potrebné neustále udržiavať vysokú teplotu a plastickú hmotu dôkladne premiešať.

Ak nie je možné používať špecializované vybavenie, mali by ste dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Povrch asfaltu musí byť suchý a čistý, potom sa plast udržiava pevne na povrchu.
 2. Teplota topenia plastu je v rozmedzí od 140 do 180 ° C. Po roztavení plastu sa musí neustále miešať, aby sa zabránilo zrážaniu.
 3. Na aplikáciu termoplastov musíte použiť hotové formy, ktoré umožnia plastovej hmote stvrdnúť na asfalte.
 4. Čas termoplastického chladenia je iba niekoľko minút.

Preskúmali sme dva spôsoby pokládky asfaltu, vďaka ktorým môžete získať vysoko kvalitný a odolný povlak. Prvý spôsob je výhodný pri dlažbe veľkých plôch. A druhý - na usporiadanie súkromnej domácnosti. V každom prípade správne položená asfaltová dlažba znesie veľké zaťaženie a vydrží veľmi dlho.

Aké typy existujú

V súčasnosti sa používajú iba dva typy povlakov:

Pokiaľ ide o teplotu vozovky, asfaltové kompozície sa delia na dva typy:

 1. Horúce povlaky. Položia sa pri teplotách nad 140 stupňov. Vyžaduje si to špeciálne vybavenie. Horúci asfaltový chodník je vysoko odolný, preto sa používa na kladenie ciest, mestských ulíc a námestí.
 2. Studený asfalt. Tento typ zmesi sa tiež nazýva teplý a pripravuje sa pomocou bitúmenu, ktorý má zníženú viskozitu. Chladný materiál sa ukladá pri teplote 80 až 120 stupňov. Asfaltové vozovky tohto druhu sa najčastejšie používajú na dvoroch, na detských ihriskách, na chodníkoch a na iných miestach, ktoré nie sú vystavené veľkému zaťaženiu.

klasifikácia

Všetky asfaltové zmesi sú rozdelené do troch tried podľa veľkosti zŕn minerálnych zložiek.

Prvou triedou sú veľké zrná. Najväčší z nich môže dosiahnuť štyri centimetre. Materiál tohto kalibru je vhodný na kladenie koľají. Je schopný odolať pohybu veľkého počtu nákladných vozidiel.

Druhou triedou sú stredné zrná. Ich najväčšia veľkosť môže byť 25 milimetrov. Takýto materiál sa používa na zlepšenie peších ulíc a námestí.

Treťou triedou sú malé zrná. Častice zmesi v tomto prípade nepresahujú veľkosť pätnástich centimetrov. Jemná frakcia vám umožní dosiahnuť pevné spojenie zŕn k sebe. Preto je povrch pri stlačení dokonale rovný. Táto trieda náterov je vhodná na zušľachťovanie záhrad a športovísk.

O skrášľovaní

Akýkoľvek povlak má svoje výhody a nevýhody. Asfalt nie je výnimkou. Jeho výhodou je možnosť použitia špecializovaného vybavenia v procese inštalácie. Upozorňujeme, že stavebný betón sa napríklad kladie iba ručne, čo je neuveriteľne ťažké.

Hlavnou nevýhodou tohto umelého materiálu je jeho silný zápach. A to všetko preto, že zmes obsahuje bitúmen, ktorý pod vplyvom vysokých teplôt začne silne zapáchať. To spôsobuje určité nepohodlie.

Ak hovoríme o asfaltovaní, potom je tento proces dosť komplikovaný. Vyžaduje prísne dodržiavanie technológie. Všimnite si, že pre každú jednotlivú fázu kladenia existujú normy. Ak sú dodržané všetky pravidlá, bude hotový náter trvať mnoho rokov. Je tiež potrebné dodať, že v procese kladenia sa používa množstvo strojov a zariadení. Nestačí preto len prilákať skúsených odborníkov a podrobne si preštudovať technológiu. Musíte mať tiež licenciu potvrdzujúcu, že spoločnosť má právo poskytovať príslušné služby.


Dodávateľ musí okrem toho vedieť, ako správne vypočítať hrúbku budúceho náteru, ako vykonať označenie, vykonať všetky potrebné práce. Je tiež povinný zaručiť kvalitu. Je to veľmi dôležité, pretože každý z nás veľmi dobre vie, ako domáce spoločnosti radi tento proces ušetria. V dôsledku toho sa povrch cesty rozpadá iba v jednej sezóne.

dlažby

Pokládka asfaltu je teda viacstupňový proces. Vykonať to nie je ľahké, najmä v chladnom období. Je dôležité preukázať mimoriadnu presnosť a svedomitosť. Ak dôjde k porušeniu noriem, spotreba materiálu sa výrazne zvýši a povlak bude rýchlejšie nepoužiteľný.


Najprv však zistime, z čoho pozostáva asfaltový povlak. A jeho komponenty zahŕňajú nasledujúce komponenty:

 • Drviť.
 • Piesok.
 • Asfalt a bitúmenová emulzia.
 • Minerálny prášok alebo kamenná múka.
 • Asfalt.

Každá z týchto zložiek je braná v presne definovaných pomeroch. Ни в коем случае нельзя заменять чистый щебень и песок продуктами камнедробления.

Рабочий процесс начинается с того, что местность тщательно размечают. Асфальт должен быть на одном уровне с землей. Именно поэтому вначале подготавливают сам грунт. Najviac voľná časť sa odstráni pomocou buldozéra. Ukázalo sa ako vaňa na kladenie materiálu. Jeho dno je pokryté pieskom, ktorý je zhutnený vibračným valcom a pokrytý špeciálnym materiálom. Nazýva sa geotextília. Jeho funkciou je zabrániť pádu štrku do pieskovej vrstvy. Z tohto dôvodu sa zvyšuje pevnosť.

Samotný asfalt sa kladie buď na pevný betónový podklad alebo na drvený kamenný vankúš. Na jeho prípravu sa používa drvený kameň troch typov. Najprv najväčší druh zaspí a potom stredný a malý. Keď pridávate, každá z vrstiev je tiež preplnená valčekom. Keď je vankúš pripravený, musí sa naliať do emulzie bitúmenu.

Posledným stupňom je kladenie asfaltu, ktorý sa dôkladne premieša s jemným pieskom a kamennou múkou. Táto zmes sa zahreje na požadovanú teplotu a navrství sa. Každá z nich by mala byť hrubá približne sedem centimetrov. V procese dlažby používajte finišer. Táto seriózna technika je vybavená mnohými senzormi a vlastným počítačom. Po dokončení procesu sa hotový povlak opäť zalieva bitúmenovou emulziou.

Uvedomte si, že technológia sa môže líšiť. Všetko záleží na tom, aký typ materiálu sa použije v procese. Napríklad horúci asfalt sa ukladá úplne inak ako za studena. Aktualizácia existujúceho pokrytia sa vykonáva aj pomocou inej technológie. V tomto prípade nie je potrebné vytvárať nový základ. Je potrebné buď jednoducho odstrániť starý náter, alebo zabezpečiť kvalitnú priľnavosť starých a nových vrstiev. Všimnite si, že v daždivom počasí nemôžete položiť asfalt. To povedie k príliš rýchlemu ochladeniu kompozície, čo zabráni jej správnemu utesneniu.

Ak bude pokládka asfaltu prebiehať v zime, je potrebné použiť teplý asfaltový betón. Jeho hlavný rozdiel spočíva v obsahu špeciálnych prísad. Vďaka nim je v zimnom období možné ukladanie asfaltu.

Pokiaľ ide o ukladanie studeného asfaltu, zvyčajne sa používa na opravu. Faktom je, že studený povlak dosahuje požadovanú pevnosť v dôsledku stlačenia. Inými slovami, hotová zmes sa jednoducho položí na požadované miesto a narazí sa pomocou ťažkého zariadenia. Na konci opravy sa prevádzka úplne obnoví, čo tiež prispieva k zvýšeniu pevnosti položenej zmesi. Chladný asfalt je dobrý v tom, že ho možno položiť za každého počasia. Táto technológia navyše minimalizuje množstvo odpadu. Materiál, ktorý zostane, sa môže použiť v budúcnosti.


O poruchách asfaltovej vozovky a metódach na ich odstránenie

Teraz sa pozrime, aké chyby sa môžu vyskytnúť na asfaltovej vozovke, porozumieme dôvodom ich vzniku a ako ich odstrániť.

 1. Krátke vlny opakujúce sa každých pol metra. V tomto prípade je najpravdepodobnejšie, že kompozícia sa nerovnomerne dodáva do stohovacích podávačov skrutiek. Výsledkom je, že tlak poteru na povrchu sa neustále mení. Aby ste odstránili chybu, musíte starostlivo skontrolovať batérie finišera a samotnej vyhladzovacej platne. Je tiež potrebné venovať pozornosť teplote zmesi a jej stabilite.
 2. Vlny dlhého typu. K takémuto manželstvu dochádza v dôsledku kolísania zloženia a jeho teploty. Dôvod môže tiež spočívať v náhlych zmenách pohybu valca. Okrem toho môže táto chyba odrážať drsnosť samotného základu. Porucha je odstránená riadením činnosti stohovacích mechanizmov a kvality pracovnej kompozície.
 3. Slzy v strede položenej vrstvy, pozdĺž jej okrajov a po celom povrchu. Tu s najväčšou pravdepodobnosťou viní sám finišer, alebo skôr jeho vyhladzovaciu dosku. Deformácia povlaku môže tiež nastať v dôsledku nízkej teploty pracovnej zmesi a prítomnosti cudzích zložiek v nej. Medzery sa dajú odstrániť prísnou kontrolou činnosti stohovacieho zariadenia. Jednotlivé trhliny sa opravujú iba padaním horúcej zmesi priamo pred cestný valec.
 4. Nerovnomerná štruktúra povrchu. Táto chyba sa objavuje v dôsledku skutočnosti, že zloženie odlupuje, jeho teplota klesá alebo jednoducho stohovač stohuje. Na odstránenie chyby musíte určiť príčinu jej vzhľadu a monitorovať činnosť finišera.
 5. Praskanie. Táto chyba sa môže prejaviť na samom začiatku procesu valcovania. Problém môže spočívať v nadmernej plasticite kompozície alebo v jej vysokej teplote. Menej často povrchové trhliny spôsobujú veľký teplotný rozdiel medzi zmesou a podkladom. V tomto prípade sa skontroluje a nastaví asfaltová kompozícia a opraví sa režim tesnenia. Môže tiež pomôcť výmena cestných valčekov.
 6. Bitúmenové škvrny na povrchu. Táto chyba vzniká na samom začiatku činnosti. Vďaka tomu môže byť vrstva klzká, najmä ak prší. Príčinou tejto chyby je príliš veľa bitúmenu v zmesi, jej separácia, prítomnosť vody v nej. Je možné, že samotná základňa obsahuje príliš veľa bitúmenu. Tento nedostatok sa dá odstrániť reguláciou hladiny vlhkosti a bitúmenu v zmesi zmenou jeho zloženia. V extrémnych prípadoch môžu byť mastné miesta posypané jemným pieskom.
 7. Nízka kvalita švov kontaktu pásov. Takáto nepríjemnosť sa môže vyskytnúť, ak nebudete postupovať podľa inštalačných pravidiel. Prirodzene je eliminovaná prísnym dodržiavaním technológie asfaltových dlažieb. Odborníci tiež odporúčajú zahrievať studené komisie s plynovými horákmi a potom ich valiť valčekom.
 8. Nerovnomerná hrúbka vrstvy. K tomuto typu manželstva dochádza buď preto, že hladidlo nie je upravené, alebo preto, že stohovač sám jazdil príliš rýchlo. V takom prípade musíte upraviť prevádzku asfaltového stroja.
 9. Pozdĺžne trhliny. Tento druh chyby vyplýva zo skutočnosti, že spodná vrstva je slabo stlačená. Keď sa valec pohybuje, táto vrstva sa pohybuje. V dôsledku toho sa objavia praskliny. Defekt môže byť odstránený iba čiastočne a potom zmes ešte nevychladla.

Pin
Send
Share
Send
Send