Užitočné tipy

Ako zabaliť cestovný batoh

Pin
Send
Share
Send
Send


Ako hovorí stará turistická múdrosť
musíte začať baliť týždeň pred začiatkom,
a rozobrať - okamžite po návrate.
Život dokázal, že robíme pravý opak.

Priatelia, pokračujeme v kempe. Tentoraz sa porozprávame o logike a najlepšom spôsobe zabalenia vášho vybavenia a zabalenia vášho batohu.

Začnime najdôležitejšou vecou: zabalenie batohu si vyžaduje čas! Musíte začať baliť najmenej týždeň vopred a nerobiť to noc pred odchodom. Kvôli prehľadnosti rozdeľte celý zoznam zariadení do kategórií a dajte ich každý večer. Takže sa budete pokojne a bez nervov tvoriť a určite na nič nezabudnete. Začnime teda.

Poplatky za vybavenie kempingu

Všetko množstvo oblečenia, ktoré si chcete vziať so sebou, musíte rozdeliť do niekoľkých častí:

 1. Oblečenie, do ktorého idete priamo. V ňom ideme kempovať a ďalej, ak to počasie dovolí, dáme ho každé ráno.
 2. Membránová súprava - bunda a nohavice. Nebudeme ich odstraňovať ďaleko, ak sa náhle počasie začne zhoršovať. Z rovnakých dôvodov môžete zanechať tenkú fleecovú bundu.
 3. Sada oblečenia, ktoré budete používať na parkoviskách. Spravidla sa jedná o teplé veci, výmenu suchého oblečenia atď. Tieto šaty budete nosiť v tábore, zvyšok času bude zabalený v batohu.
 4. Veci, ktoré dostanete zriedka, alebo budú potrebné až na konci cesty. Medzi tieto veci patrí oblečenie, v ktorom sa vrátite domov, alebo zmena bielizne a ponožiek. Jedným slovom sa do tejto tašky pozriete každé tri až štyri dni.

Nakoniec sme dostali štyri hromady. Na bežecké oblečenie nepotrebujeme balenie, každý deň ho nosíme. Nemá zmysel baliť membránu zvlášť, pretože niekedy je potrebné ju získať veľmi rýchlo a odvinúť tašky - iba čas strávený.

Preto musíme pridať zostávajúce dve hromady. Môžete použiť kompresné vaky: v stlačenej podobe zaberá oblečenie menej miesta, ale v budúcnosti to môže komplikovať balenie batohu, pretože Nevhodné vyplnenie medzier medzi „kompresormi“.

Najlepšou voľbou pre balenie odevov sú ľahké tlakové vaky. Napríklad takto. Na jednej strane chránia veci pred vlhkosťou a na druhej strane zostávajú po zložení viac plastové a dajú sa ľahko zabaliť do batohu.

Autor tiež odporúča ponechať obláčik v samostatnej „herme“ a nechať ho niekde na vrchu, aby sa v prípade potreby dal ľahko zastaviť. Manželky vám ďakujú :)

A tiež by ste mali premýšľať o tom, kam chcete dať špinavé veci, aspoň rovnaké ponožky. Aby ste to dosiahli, môžete si tiež nechať obetný „hermetický“ - nevpustí to len vodu, ale aj vôňu. A opäť vám manželky ďakujú :)

Spací vak

S ním je spravidla všetko jednoduché. Spacie vaky sú vo väčšine prípadov vybavené bežnými kompresnými vakmi a môžete ich bezpečne používať. Ak sa však všetko urobí správne, stojí za to ho nahradiť kompresorom pod tlakom - často je schopný spací vak komprimovať oveľa lepšie ako bežný vak (to platí najmä pre spacáky North Face). A toto balenie chráni spacák pred vodou, verte mi, že spanie vo vlhkom spacáku je veľmi nepríjemné.

Autor ich používa a je veľmi potešený.

Podrobné informácie o balení a skladovaní produktov na kempingovom výlete budeme hovoriť v samostatnom článku, tu však hovoríme o všeobecných bodoch.

Logika balenia produktu spočíva v tom, že jednotlivé zložky sú usporiadané do misiek a predbalené. Preto, keď potrebujete uvariť večeru, nemusíte odmerať obilniny a cestoviny z rôznych pohárov a vriec - robiť to v predsieni stanu nie je veľmi výhodné. Prišli ste na miesto, zapálili ste horák, vybrali ste večeru potrebné balenie, otvorili ho a vložili do kotla. Všetko je už odmerané a zostavené vopred, ako by malo. Zostáva iba variť.

Na balenie používame obyčajné celofánové raňajkové vrecúška: zaspievame prísady, uvoľňujeme vzduch a kravatu. Výslednú tašku zabalíme páskou, aby sa v batohu neroztrhla a aby sa nebála vlhkosti.

Krekry sa tiež balia po častiach. Plastové fľaše so širokým hrdlom sú skvelé pre cukor a čaj. A na skladovanie párkov a syrových izotermických vriec zo supermarketov.

Zamestnanci alpského priemyslu v regióne Elbrus. Dlho očakávané zastavenie :)

Riad, palivo a kuchynský riad

Existuje nuansa. Ak varíte na plyn, všetko je celkom jednoduché - plynové fľaše nevyžadujú žiadne balenie a pre horák je vhodný vhodný obal ako obal.

Ak máte benzín, nešetrite peniaze a kupujte špeciálne kontajnery na jeho skladovanie a prepravu. Na rozdiel od bežných plastových fliaš z nich nedochádza k úniku benzínových výparov a vaše veci a jedlo ich za pár dní nebudú cítiť. Pre rovnaký horák je z tých istých dôvodov najlepšie kúpiť tlakový vak z PVC a mal by sa skladovať oddelene od hlavných vecí, napríklad vo ventile.

Ak varíte na benzíne alebo na ohni, na hrnci zostáva usadenina, ktorú nie je vždy možné úplne vyčistiť. Preto, aby nedošlo k znečisteniu obsahu batohu, stojí za to získať kryt.

Všeobecne platí, že samotná panvica (kanvica) je vynikajúcim balením pre kuchynské náčinie a ak je do nej tiež vložený horák, potom je to veľmi dobré.

Konkrétne, cepín, mačky, karabíny atď. Ľadová sekera jazdí po vonkajšom zavesení batohu a bude potrebovať balenie iba vtedy, ak sa dostanete na miesto a späť lietadlom a musíte vložiť ľadovú sekeru do batohu. Existujú dva spôsoby: v obchode si môžete kúpiť ochranu zobáku a bajonetu, alebo ak máte rovnako ako autor tendenciu všetko stratiť, môžete zobák a bajonet zabaliť do novín a uchopiť páskou na vernosť. Na ceste späť zopakujte operáciu.

Rovnaká situácia je u mačiek. Na predaj je veľa hotových poťahov, alebo si môžete mačky iba zložiť a zabaliť do návštevníka alebo do inej hustej látky.

Karabíny, zhumar a ďalšie malé kúsky železa jazdia dokonale spolu s postrojom vo vlastnom prípade. Tesne pred odchodom nezabudnite na karabíny a iné železo vyznačiť farebnou elektrickou páskou alebo lakom na nechty.

So stanom môžete robiť inak. Môžete použiť svoj vlastný poťah, môžete to urobiť aj bez krytu alebo ho nahradiť tlakovým vakom a oblúky prenášajte osobitne. Význam tohto prístupu a výhody a nevýhody rôznych možností bude uvedený nižšie.

Stan autora, horná dolina Malej Marky, Teberdinský hrebeň.

Iné veci

Spravidla na cieľovej čiare zostáva veľa drobností, s ktorými musíte niečo urobiť.

pre dokumentov Teraz je na predaj veľa hermetických obalov, a tu by som vám radil, aby ste šetrili. Dokumenty sú dôležité. V takýchto prípadoch sa s nimi spravidla pekne hodia aj mobilné telefóny.

pre súpravy prvej pomoci K dispozícii je tiež množstvo hotových poťahov s partiou priehradiek a iných vreciek. Tu je z čoho vyberať. Alebo môžete použiť akýkoľvek tlakový vak. Je dôležité, aby tento vak vyčnieval od ostatných vecí a bol rýchlo identifikovateľný ako lekárnička.

sanitárne príslušenstvo nevyžadujú špeciálne balenie, zubná pasta a kefka sa budú cítiť skvele v bežnom nylonovom sáčku. Mydlo je možné skladovať v jednoduchej plastovej nádobe. Mimochodom, nemusíte so sebou nosiť celú mydlo, môže sa nakrájať na polovicu.

Objem batohu v závislosti od dĺžky cesty.

Batoh má rôzne „hmotnostné kategórie“ alebo ich nazývajú objemy. Začnime teda s nimi. Pre seba som si uvedomil, že optimálna hmotnosť pre batoh na dlhej ceste by nemala byť vyššia ako 10 kg. Je zrejmé, že to všetko závisí od vašich fyzických schopností, množstva a objemu vecí. Videl som cestujúcich, ktorí nesú za chrbtom 20-30 kg. Otázka znie, koľko je potrebné.

 • od 40 do 70 litrov - ide o cesty, ktoré zapadajú do rámca jednej dovolenky (od týždňa do troch). V takom krátkom časovom období sa klíma dramaticky nezmení. To znamená, že ak pôjdeme do teplej krajiny, berieme hlavne letné veci, zabúdame na zimné a naopak.
 • viac ako 70 litrov - Dlhé cesty trvajúce viac ako jeden mesiac, najmä ak chcete navštíviť niekoľko krajín nachádzajúcich sa v rôznych klimatických zónach, alebo kombinovať prehliadky a výlety do hôr.

Aj keď sme chodili na neurčitý výlet iba ako súčasť letného obdobia, stále sme si vzali teplé oblečenie s nami. Môj batoh s objemom 80 litrov mal hmotnosť asi 12 až 13 kg, čo považujem aj za veľa, pretože pravidelne sa vytvárajú dutiny, ktoré negatívne ovplyvňujú rozloženie hmotnosti.

Ako rozdeliť hmotnosť v batohu.

Správne zabalený batoh prenáša váhu z pliec na boky, vďaka čomu sú dlhé cesty pohodlnejšie. Základné pravidlo balenia krátko znie niečo také - najťažší by mal byť umiestnený bližšie k zadnej časti v strede, Interiér batohu je zvyčajne možné rozdeliť do troch zón - ľahkých, stredných a ťažkých.

1. Umiestnenie ľahkých vecí (spacák, koberec), Najľahšie predmety sú umiestnené na spodnej a bočnej strane batohu. Je vhodné umiestniť tam, kde to nie je potrebné najmenej na deň alebo dokonca na niekoľko dní. Batohy majú spravidla odomknutý spodný oddiel, takže tam môžete bezpečne vložiť spacák. Rohož je v tomto ohľade pomerne obtiažne pripevniť. Ak sú dvaja cestujúci a jeden z batohov nemá bočné vrecká, môžu sa oba koberčeky umiestniť symetricky na vonkajšie strany batohu. Nezabudnite, že vo veľmi veterných oblastiach môže fungovať ako padák (v horách a roklinách). Ak existuje iba jeden koberec, niektorí odporúčajú jeho umiestnenie do batohu pozdĺž stien, čo bude mať pozitívny vplyv na bezrámové batohy.

2. Ukladanie vecí strednej váhy (odev, horák s palivom), Na cestu sme horák nebrali, ale viem, že ho veľa ľudí používa vo vzdialených potulkách. Je logické, že horák môže byť potrebný počas dňa a viackrát, takže je lepšie ho umiestniť navrch. Palivo s oblečením však môžete vložiť bezprostredne po spacáku bližšie k vonkajšej strane batohu, bez toho, aby ste zabudli zabaliť všetko do samostatných obalov (dúfam, že nemusíte vysvetľovať, na aké účely). Je lepšie umiestniť palivo do stredu a prekrývať veci z rôznych uhlov, pretože turistické dni sú pre batoh aktívnejší ako pre jeho majiteľa :).

3. Uloženie ťažkých predmetov do batohu (stan, vybavenie ako laptop, jedlo, voda), Pretože jedlo sa často používa, je lepšie ho umiestniť bližšie k vrchu pred horákom. Stan a vybavenie by sa však malo baliť bližšie k chrbtu v oblasti lopatiek. Ak sú bočné vrecká, je možné tam umiestniť vodu, aby sa ľahšie dosiahlo. V horúcich krajinách „dopyt“ po vode výrazne stúpa a zakaždým, keď sa dostane do batohu, jeho odstránenie zo zadu je strata času a energie.

4. Najdôležitejšie veci (dokumenty, nabíjanie telefónu, toaletný papier, pláštenka, baterka atď.), Myslím si, že je tu všetko bez vysvetlenia jasné, takéto veci by mali byť vždy po ruke a mali by byť umiestnené v mnohých bočných vreckách alebo v hornom kryte batohu. Dokumenty a telefón sa dajú samozrejme ukladať bližšie k telu, je to však osobné riziko pre všetkých.

Uvedená schéma balenia je vhodnejšia pre pešiu turistiku. Ak hovoríme o horách, potom je schéma balenia mierne odlišná v rozložení hmotnosti ťažkých vecí. To znamená, že najvýznamnejší by mal byť tiež umiestnený vzadu, ale trochu pohodlne vertikálne, aby sa umožnil pohodlný pohyb pozdĺž „hrčiek“, a všetko ostatné je približne rovnaké.

Niekoľko užitočných rád pre Backpackers.

1. Úplne prvá vec, o ktorej často hovorím, nie iba v tematických článkoch, ale všeobecne, je priorita a dôležitosť vecí, ktoré beriete so sebou na výlet alebo kemping. Napríklad, keď idete do moslimských krajín, nemusíte so sebou nosiť otvorené oblečenie, rovnako ich nebudete potrebovať. A namiesto silného dáždnika v úmyselne suchom podnebí je lepšie si zobrať ľahký jednorázový pršiplášť.

2. Pre mňa ako cestujúceho so skúsenosťami je najdôležitejšou vecou potešenie z tohto procesu. Je vhodné, aby ma nič neobťažovalo, najmä ťažký nepohodlný batoh za mnou. Preto venujte viac času výberu vecí, nielen kvalitných, ale aj váhových. Platí to najmä pre stan a spacák.

3. Ak bude cesta veľmi dlhá, uistite sa, že sa váš batoh za mesiac nezmení na „handru na eso“. V prvom rade batoh noste správne, bez odtrhnutia popruhov. Ak sú dvaja cestujúci, požiadajte priateľa, aby vám pomohol. Ak musíte cestovať samostatne, potom nájdite vyššiu plochu, na ktorej bude vhodné obliecť „tašku na veci“. A toto sa nenašlo? Potom postupujte podľa schémy nižšie:

- batoh opatrne nadvihnite za popruhy,
- položte ju na vyvýšené ohnuté koleno (napríklad pravú nohu),
- držíme batoh na kolene a pravú ruku míňame do popruhu,
- hádzať batoh na chrbát pri prechádzaní druhou rukou,
- robte všetko hladko bez trhania.

To isté platí pre stopovanie, neverte vodičovi, aby dal batoh do kufra, pretože sa na ne vzťahuje pravidlo „nie tvoja škoda“. Takmer som stratil popruhy. Je lepšie požiadať o povolenie, aby ste to urobili sami, pričom batoh opatrne držte za popruhy aj spodok.

Vezmite si izolačnú pásku a niť s ihlou, aby ste si mohli batoh trochu „preplietnuť“ v prípade straty jeho integrity.

Na záver by som chcel povedať, že zber a balenie batohu priamo závisí od jeho „nosiča“. Dal som vám základné vedomosti, ale najoptimálnejšia možnosť je vždy známa empiricky, tj prostredníctvom osobnej skúsenosti. Experimentujte svojich priateľov a zdieľajte svoje znalosti s ostatnými. Zbohom, ale nie na dlho.

Vyhľadávače Aviasales a Skyscanner hľadajú letenky pre všetky letecké spoločnosti. Je optimálne hľadať v tom istom smere a nakupovať tam, kde je to lacnejšie. Naučte sa tiež tajomstvá hľadania lacných letov.

Je to možné! S vyhľadávačom dovolenkových balíkov level.travel. Horúce ponuky pre všetkých cestovných kancelárií, jednoduché vyhľadávanie a nákup.

Roomguru - vyhľadajte najlepšie ceny hotelov vo všetkých hlavných rezervačných systémoch. Maximálne úspory na bývaní. Prečítajte si tiež tipy, ako nájsť dostupné bývanie.

Cherehapa - porovnanie a výber najlepších poistných podmienok pre vašu cestu. Politiky pri súčasných sadzbách najväčších poisťovacích spoločností a ešte lacnejšie!

Čo si vziať na túru?

Najprv určme zoznam toho, čo má priemerný turista v batohu.

Zvyčajne sa teda vydajte na túru:

 • vybavenie (stan, spacák, karemat),
 • zásoby (konzervované potraviny, obilniny, syry, párky, sušienky),
 • oblečenie (obuv, sako, iné oblečenie),
 • KLMN (hrnček, misa, lyžica, nôž),
 • lekárnička a príjemné veci (hrebeň, šampón atď.).

Úmyselne som si vybral sako týkajúce sa iných odevov a ďalej poviem prečo.

Kde začať baliť turistický batoh?

Verím, že by sme mali začať s karematom. Často môžete sledovať, ako turisti pripevňujú karemat na batohu von k bočným trakom, na vrchu alebo spodku batohu. To má jednu nespornú výhodu - je pohodlné a rýchle nasadenie turistickej rohože na zastavenie, aby sa na nej uvoľnilo. Okrem iného existujú batohy, do ktorých sa koberec nezmestí. Ale ak sa nechcete kempovať sám, je lepšie požiadať niekoho, aby vám nosil koberec s veľkým batohom. Prečo?
Pretože turistický koberec pripevnený na vonkajšej strane batohu bude chvieť vo vetre, zvýši vinutie, ktoré je na okraji útesu veľmi nebezpečné, bude sa tiež držať vetiev a v dôsledku toho budete spať na dierovanom karemate.

Ak vložíte koberec do batohu, zaistí sa tým väčšia tuhosť stien, čo je veľmi dôležité pre bezrámové batohy, absorbujú nárazy, chránia obsah batohu pred silným dažďom.

Preto dôrazne odporúčam baliť karemat do batohu vertikálne. Aby ste to dosiahli, rolujte koberec, vložte ho do turistického batohu a roztiahnite ho po stenách.

Ako nosiť stan a spacák?

Spacie vaky sú rôzne. Tí, ktorí si kupujú drahé ultraľahké a ultra kompaktné spacáky, nepotrebujú radu. Ak je spacák dostatočne objemný, využite jeho objem ako výhodu. Odporúčam položiť spacák na spodnú časť batohu. Prečo? Pretože ho dostanete iba raz za deň - na večerné parkovisko a na celý deň cesty si na to ani nepamätajte. A keď leží na spodku turistického batohu, pri hádzaní batohu na zem pohltí šok. Keď je batoh plný, objem spacáku sa však výrazne zníži pod hmotnosťou vecí.

Stan sa musí podľa veľkosti baliť horizontálne alebo vertikálne po spacáku. Ale poviem to o tom po malej digresii študovať matematickú časť.

Ako rozdeliť váhu v turistickom batohu?

Prečo existuje otázka metodiky balenia turistického batohu?

Pretože správne zabalený batoh znižuje zaťaženie ramien a prenáša ho na boky, znižuje vnímanú hmotnosť a odstraňuje zbytočnú únavu pri túre. А заодно Вы имеете возможность приготовить для быстрой распаковки вещи, необходимые на протяжении дневного перехода.

Существует огромное заблуждение, что тяжелые вещи нужно класть на дно рюкзака.
Тяжелые вещи могут опираться на дно, но должны быть распределены вертикально, как можно ближе к спинке рюкзака и Вашей спине.

Итак, начнем с распределения веса. Ak položíte ťažké predmety pod chrbát, potom táto váha potiahne batoh späť, vaše ramená sa unavia, váš chrbát bude bolieť. Celá hmotnosť batohu by mala smerovať dozadu. Čím silnejší sa batoh nakláňa k chrbtici, tým bližšie je ťažisko tela s batohom k ťažisku tela, čo znamená, že bude ľahšie nosiť batoh.

Druhým dôležitým bodom je pohodlie. Ako som už písal, v dennej pasáži nepotrebujete spacák, pri každom zastavení však môžete zložiť a nasadiť si sako. Preto skryte spacák a stan ďalej a na vrch položte bundu, misku, hrnček, malú fľašu alebo banku s vodou a pláštenka.

Vaše osobné pocity sú samozrejme rozhodujúce pri výbere spôsobu balenia batohu. A všimnite si, že sa budú líšiť, keď cestujete po meste po rovine a na horách. Nezabudnite však, že v daždi nebudete mať čas na to, aby ste si najskôr spací vak vybrali, potom všetky výrobky a po vybratí plášťa zo spodnej časti a po dlhšom zastavení vybaľovania misky je plná skutočnosť, že počas tejto doby bude každý jesť. A starajte sa o svoje zdravie. Pri každej ceste riskujeme, ale nevytvárame ďalší tlak na chrbticu a chrbát, ale skôr si šetríme silu pri chôdzi s kamerou na zastavenie :)

Pravidlá balenia

Hotovo! Zabalili sme a zabalili, zostáva ich zbaliť do batohu.

Pri balení batohu musíte dodržiavať pravidlo rozloženia hmotnosti: všetky ľahké a objemné veci sú zložené dole a všetky ťažké veci sú naskladané čo najbližšie k chrbtu a pokiaľ možno v oblasti lopatiek. Nezabudnite na zarovnanie: veci ukladáme rovnomerne, aby batoh neprevažoval na jednej strane.

Po druhé, snažíme sa nechať veci, ktoré potrebujeme, počas dňa hore, všetko ostatné klesá. Začnite so spacákom: ráno sa zozbiera ako prvý a až do nasledujúceho večera ho určite nepotrebujete, takže ho neváhajte poslať naspäť. Ak je voľný priestor, zakryte ho odevom, ktorý je potrebný iba na parkovisku.

Potom môžete začať položiť jedlo, palivo a kuchyňu, nezabudnite na pravidlo rozdelenia hmotnosti.

Autor zbiera batoh pri pešej turistike vo východnej časti regiónu Elbrus, neďaleko priechodu Irikchat.

Pamätáte si na stan? To je len to, že inštalujeme prvé na parkovisko a ráno zbierame posledné. Je logické udržiavať ho na vrchu. Dôrazne neodporúčam nosiť ho vonku (vo všeobecnosti platí, že vonkajšia strana je iba na penovú a ľadovú sekeru). Ak to umožňujú objemy stanu a batohu, stan sa dá v pôvodnom prípade položiť dovnútra. Autor uprednostňuje samostatné zloženie pozdĺž zadnej strany batohového oblúka a stan sám je náhodne zložený zhora, čím vyplňuje medzery. V prípade, že stan nemal čas zaschnúť po daždi, je na sklade ľahká herma.

 • Ak má váš batoh bočné vrecká, môžete tam zložiť sadu membrán - v daždi sa budete musieť v batohu hrabať menej.
 • Všetky malé veci sa posielajú do ventilu: baterka, hrnček, dokumenty atď.
 • Ak sú na opasku vrecká, nechajte tam opaľovací krém a náhradné batérie pre navigátor.

To je v skutočnosti všetko. Proces zhromažďovania batohu patrí do kategórie príjemných prác, ale ak urobíte všetko v poslednom okamihu, tieto práce vás môžu zblázniť. Prajeme vám pekný výlet a uvidíme sa v horách!

Sergey Kornienko je odborníkom v oddelení bivakov v obchode AlpIndustriya v Pervomaiskaya, horskom turistovi a horolezcovi, ktorý má pätnásťročné skúsenosti v zimnom lyžovaní a lyžovaní. Bol v strednej Ázii, na Altaji, na Kaukaze, v Uralu. Preferuje pešiu turistiku v štýle „pomalý a ľahký“ - ľahký a bez zhone. Rád znovu objavuje populárne oblasti a pozerá sa na miesta, kam turisti zriedka chodia. Obľúbené oblasti sú Kaukaz a Krym.

Pin
Send
Share
Send
Send