Užitočné tipy

Strečing prvej pomoci

Pin
Send
Share
Send
Send


Akýkoľvek neopatrný pohyb môže spôsobiť podvrtnutie. Preto je tento typ zranenia najbežnejší. Ligamenty sú pruhy elastického tkaniva, ktoré zaisťujú fixáciu kíbu a umožňujú mu pohyb v danom smere. Po natiahnutí sa vlákna poškodia, čo vedie k obmedzeniu fyzickej aktivity končatiny. Je potrebné včas a správne pomôcť zranenej osobe pri napínaní. Ak to chcete urobiť, musíte vedieť rozlíšiť príznaky poškodenia a vedieť, ako sa vytvára.

Čo je podvrtnutie?

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Hlavným prvkom väzov sú kolagénové vlákna, ktoré sú veľmi silné, pružné, odolné voči poškodeniu spôsobenému ťahovým alebo tlakovým napätím. Kolagénové vlákna sa zhromažďujú v paralelných zväzkoch, čo pomáha zvyšovať pevnosť jednotlivých vlákien. Zväzky kolagénu sú pripojené k vonkajšej membráne, ktorá obklopuje všetky kosti a perioste. Väzy sú teda štruktúry spojivového tkaniva, ktoré sa spájajú so kĺbmi a umožňujú im pohybovať sa bez nadmerného napínania, čo bráni drobivosti kostí.

Najčastejším zranením, ktoré ovplyvňuje väzivový aparát, je podvrtnutie. Vyskytuje sa, keď je zväzok vystavený nadmernému zaťaženiu, zvyčajne náhlemu a neočakávanému, čo má za následok prasknutie alebo napnutie vlákien. Obsahujú nervové zakončenie, vďaka ktorému obeť okamžite pociťuje bolesť v mieste zranenia. Po roztiahnutí môže dôjsť k poškodeniu, roztrhnutiu alebo úplnému roztrhnutiu jedného alebo viacerých väzov. Stupeň zranenia závisí od počtu postihnutých zväzkov spojivového tkaniva - existujú tri z nich:

 • Stupeň - ľahké. Nepatrné množstvo vlákien sa natiahne alebo pretrhne, takže bolesť je slabá. Opuchy a znížená pohyblivosť kĺbov nemusia byť vôbec, ale poškodený by nemal poškodenú končatinu naložiť. Trauma je častá u detí
 • II. Stupeň - mierny. Týmto natiahnutím dochádza k čiastočnému prasknutiu vlákien. Obeť pociťuje silnú bolesť kĺbov, opuchy, modriny,
 • III. Stupeň - ťažký. Sprevádzané úplným pretrhnutím väzu. Obeť pociťuje akútnu bolesť, rozsiahle hematómy, silné opuchy. Možnosť motorickej činnosti v poranenej končatine je vylúčená.

Pretože väzivá hrajú dôležitú úlohu pri stabilizácii kĺbov, sú náchylné na poškodenie. Bežnou príčinou napínania sú náhle pohyby bez prípravy (zahrievania) svalov. Medzi atlétmi sú najčastejšie poranenia kolená, lakte, plecia a členky. Gymnastky často napínajú väzy členkového kĺbu nesprávnym pristátím. A športy ako hádzanie jadra, kopije a zdvíhanie tyčinky vedú k poškodeniu spojivového tkaniva kolenného kĺbu.

Pri častých výronoch a slzách sa väzivo stáva menej pružným a slabším, čo môže mať dlhodobé účinky na zdravie. V porovnaní s inými tkanivami sa zotavujú pomaly. Jedným z dôvodov je to, že krv v spojivovom tkanive je veľmi nízka. Preto je pre úplné uzdravenie dôležité, aby pacienti postupovali opatrne a nevykonávali tie pohyby, ktoré môžu vyvíjať nadmerný tlak na poškodený väz.

Klinický obraz

Prvým príznakom podvrtnutia alebo pretrhnutia je bolesť, ktorá sa objaví bezprostredne po zranení, sa môže postupne zosilňovať na pozadí neustáleho zaťaženia zranenej končatiny. Ďalšími bežnými príznakmi sú zápaly a kŕče, ktoré sa objavia v priebehu niekoľkých hodín po traume.

Opuch sa vytvára na mieste rozťahovania, bolesť sa v dôsledku subkutánneho krvácania zvyšuje a vytvára sa hematóm, ktorý v konečnom dôsledku vedie k narušeniu motorickej funkcie kĺbu. Naopak, keď sa väzba roztrhne alebo roztrhne, poškodený kĺb sa stáva mobilnejším, preto si vyžaduje okamžitú fixáciu v stacionárnom stave.

Pri napínaní je dôležité si položiť zranený kĺb, aby nedošlo k vážnejším komplikáciám.

Nezamieňajte výron s zlomeninou, dislokáciou alebo svalovým napätím. Fraktúra kosti je sprevádzaná deformáciou končatiny a akútnou bolesťou, ktorá môže viesť k strate vedomia. Ak má obeť dislokáciu, môžete prstami pocítiť prázdnu kĺbovú dutinu. Pri rozťahovaní svalov sa bolesti prejavujú až ráno. Ale niekedy sa vyskytne zlomenina, dislokácia alebo poškodenie hladkých svalov v spojení s podvrtnutím.

Príčiny poškodenia väzivového aparátu

Časté príčiny podvrtnutia:

 • nepresné pohyby, stlačenie chodidla, dislokácia alebo krútenie kĺbov,
 • športové zranenia alebo pády,
 • nadváha
 • choroby kĺbov (artritída, artróza),
 • zlé topánky
 • anomálie vo vývoji pohybového aparátu.

Poškodenie väzov akromioclavikulárneho kĺbu sa často vyskytuje pri náraze na rameno alebo počas pádu, sternoclavikulárny - pri páde, zápästie - pri prudkom natiahnutí ruky, kolene - pri náraze alebo skrútení, prednom krížovom väze - keď sa stehno krúti počas fixácie dolnej končatiny , členok - pri otáčaní nôh, nesprávnom pristátí.

Čo robiť, keď sa natiahne?

Liečba poškodených väzov spočíva v imobilizácii poškodenej končatiny, odstránení opuchov, bolesti, zápalu. Po vyvrtnutí stupňa I si zranená osoba môže pomôcť a vrátiť sa k svojmu obvyklému životu v priebehu niekoľkých dní. Pri vážnejších zraneniach po ošetrení prvej pomoci je však potrebná konzultácia s traumatológom, pretože obnovenie mobility končatín si môže vyžadovať chirurgický zákrok a dlhé rehabilitačné obdobie.

Prvá pomoc

Včasná predliečebná starostlivosť o podvrtnutie výrazne znižuje dobu zotavenia (približne o 5 až 10 dní). Technika je nasledovná:

 1. Poškodený kĺb znehybnite, aby ste zabránili ďalšiemu poškodeniu väzivového aparátu. Na tento účel sa používa lekárska pneumatika (štandardná alebo vyrobená z improvizovaných prostriedkov).

Pri miernom poškodení postačia opísané opatrenia. Po dvoch dňoch sa stav obete normalizuje a bolesť ustupuje. Traumatológovi sa stále zdá, že sa zdá, že iba lekár je schopný určiť presný stupeň poškodenia väzov, zvoliť si spôsob liečby a rehabilitácie.

Ak je zranenie vážne, je potrebné po poskytnutí prvej pomoci obete odviezť na pohotovosť. Po fyzickom vyšetrení sa vykoná röntgenové vyšetrenie, ktoré odhalí povahu a zložitosť poškodenia. Ak získané údaje nepostačujú, predpíšu sa MRI, ultrazvuk kĺbu, artroskopia (vyšetrenie časti kĺbu), krvné testy alebo testy na moč. Po dokončení úplnej diagnózy bude pacient vybraný s adekvátnou liečbou pomocou protizápalových analgetík a v akútnych obdobiach injekciami kortikosteroidov.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne.

Ďalšia starostlivosť

V nasledujúcich dňoch je poškodený povinný vyhnúť sa akémukoľvek zaťaženiu postihnutého kĺbu. Od otepľovania vo forme horúceho kúpeľa, kúpeľa, obklady, masáže v prvých dvoch dňoch po zranení by sa malo upustiť. Takéto kroky tento problém len prehĺbia. Po uplynutí tejto doby môžete liečbu doplniť o otepľovacie masti, ktoré pomôžu obnoviť pohyblivosť kĺbov (Fastum-gel, Diclofenac, Viprosal B, Finalgon, Kapsikam).

Pri poškodení muskulo-väzivového aparátu počas liečby je potrebné prestať používať alkoholické nápoje. Vplyv alkoholu nepriaznivo ovplyvňuje zdravotný stav, podporuje šírenie opuchov, tvorbu hematómov a predlžuje trvanie liečby.

Terapeutická gymnastika

Najdôležitejšou fázou liečby všetkých poranení pohybového aparátu je rehabilitácia. Po odstránení opuchy a bolesti je pacientovi predpísané terapeutické cvičenie s postupným zvyšovaním záťaže. Pozostáva z programu regeneračných cvičení, ktoré ošetrujúci lekár vyberie individuálne s prihliadnutím na povahu úrazu. Pacient môže komplex vykonávať doma a po 2 až 3 týždňoch bude schopný úplne zabudnúť na strečing (s miernou až stredne závažnou závažnosťou).

Denné protahovacie cvičenia zvyšujú dĺžku a pružnosť svalov a väzov. Posilňuje sa tým celý pohybový aparát, čo umožňuje pohyb kĺbov v širšom rozsahu a udržanie väčšej aktivity. Fyzikálna terapia je najlepšou prevenciou väzivových vývrtov a iných poranení kĺbov.

fyzioterapia

Na obnovenie normálnej funkčnosti kĺbov a poškodených väzov sú potrebné fyzioterapeutické postupy:

 • diadynamické súčasné ošetrenie,
 • Terapia UHF
 • parafínová terapia,
 • elektroforéza,
 • masáž.

Anton Epifanov o fyzioterapii kĺbov:

V zriedkavých prípadoch, keď je poškodenie veľmi závažné, môže byť potrebné chirurgicky očistiť vlákna spojivového tkaniva alebo odstrániť krvné zrazeniny. Takéto opatrenie zabráni rozvoju zápalu alebo nekrózy. Nepredstavuje vážne nebezpečenstvo, ale úspech rehabilitačného obdobia spočíva v pozorovaní obetí všetkých odporúčaní a pravidiel ošetrujúceho lekára.

Postupy po operácii vymáhania zahŕňajú:

 • dychové cvičenia
 • cvičenie pre zdravú končatinu,
 • cvičenie na posilnenie svalov.

Komplikácie po zranení

Ak bola prvá pomoc pri výronoch postihnutej osobe poskytnutá nesprávne alebo včas, alebo ak sa záťaž kĺbu obnovila príliš skoro, môžu nastať komplikácie:

 • oslabenie kĺbových väzov,
 • sklon k častému rozťahovaniu,
 • chronická bolesť.

S nasledujúcimi príznakmi je potrebné sa bezodkladne poradiť s traumatológom:

 • výrazné zníženie mobility kĺbov,
 • zmena normálnej polohy končatiny s viditeľnou deformáciou,
 • akútna pretrvávajúca bolesť
 • znecitlivenie nad alebo pod poškodeným kĺbom,
 • pretrvávajúci edém, výrazný hematóm,
 • praskanie, drvenie v kĺbe, neschopnosť ho kontrolovať,
 • hypertermia, sčervenanie kože,
 • nedostatočné zlepšenie po 3 dňoch.

Ak sa na pozadí opísaných príznakov pozoruje zvýšenie telesnej teploty na 37,2 stupňa, triasa sa horúčka a horúčka aj po užití antipyretika, môže to byť príznak zlomeniny končatiny.

prevencia

Slzám a výronom spôsobeným nehodami sa nedá zabrániť. Existujú však metódy, ktoré môžu pomôcť predchádzať iným druhom poranení väzivového aparátu. Jedným z nich je udržiavanie fyzickej zdatnosti. Je potrebné venovať sa športu, zahrnúť cvičenia, ktoré posilňujú vlákna spojivového tkaniva pri tréningu. Je dôležité venovať pozornosť predohrevu svalov, takže program zahrievania je užitočný na minimalizáciu rizika zranenia.

Vyhýbajte sa chôdzi po nerovných povrchoch av zime obchádzajte klzké úseky cesty, jedzte správne a sledujte svoju váhu, pretože kíl a väzov zvyšujú zaťaženie navyše kíl. Nosenie pohodlného oblečenia a obuvi, ktoré úplne zodpovedajú povahe ľudskej činnosti, je nevyhnutnou podmienkou prevencie poranení väzivového aparátu.

Aby sa zabránilo deformácii kĺbov a rozvoju komplikácií s výronmi, je potrebná včasná prvá pomoc obeti. Potom musíte pacienta poslať do najbližšej pohotovostnej miestnosti, kde odborník posúdi stav väzov a povahu poškodenia. Výber terapie bude závisieť od výsledkov vyšetrenia.

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život ...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti ...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí ...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli ...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Druhy vývrtiek

Podvrtnutia sa klasifikujú podľa miesta a závažnosti.

Lokalizácia rozlišuje:

 • členok,
 • koleno,
 • lakeť,
 • náramok
 • rameno,
 • klavikulárne.

Existujú 3 stupne závažnosti:

 1. I - v dôsledku zranenia dôjde k miernemu pretrhnutiu šliach. Mobilita nie je obmedzená, bolesť nie je silná. Môže sa objaviť opuch, ktorý je sotva viditeľný. Liečba drogami sa nevyžaduje vždy.
 2. II - pri miernom rozťahovaní alebo zlomení vlákien môže byť kapsula poškodená. Bolesť je silná, na poškodenom mieste je zaznamenaný opuch, je možné vytvoriť hematóm. Po odstránení opuchov je nevyhnutné zotavenie svalov, je potrebný liečebný cyklus a fyzioterapia.
 3. III - po úplnom pretrhnutí šliach sa zaznamená výrazný opuch, tvorba modrín zaberá veľkú plochu, vytvára sa patologická pohyblivosť kĺbov. Na obnovenie integrity väzov je potrebná chirurgická liečba, po ktorej nasleduje rehabilitačné obdobie.

Veľké kĺby sú častejšie poškodené: majú maximálne zaťaženie, čo vedie k poškodeniu väzov.

Výron má charakteristické príznaky:

 1. Bolesť - vyskytuje sa po poranení väzu, ktorý je charakterizovaný prítomnosťou veľkého počtu nervových zakončení. S rozvojom zápalového procesu je bolesť zosilnená.
 2. Edém - objavuje sa v dôsledku porúch obehového systému v mieste poranenia, pri poškodení väzov dolných končatín je tvorba opuchov spôsobená zablokovaným odtokom venóznej krvi.
 3. Obmedzenie pohyblivosti - nastáva v dôsledku bolesti a opuchu, ako aj pod vplyvom zníženia elasticity a sily poškodených väzov. Poškodenie väzov dolných končatín je sprevádzané krívaním, pohybová schopnosť môže úplne chýbať.

Závažnosť prejavov je ovplyvnená závažnosťou zranenia.

Aká prvá pomoc sa poskytuje pri dislokácii a ktorá - pri podvrtnutí

Napínacia pomoc zahŕňa:

 • pohotovostné volanie
 • oprava poškodenej končatiny, zatiaľ čo nemôžete použiť príliš tesný obväz, aby nedošlo k narušeniu krvného obehu,
 • obmedzenie zaťaženia končatín,
 • chlad na miesto poškodenia,
 • užívanie analgetík (so silnou bolesťou).

Aj pri absencii akýchkoľvek vonkajších zmien je potrebné zavolať sanitku: poškodenie môže byť vážne (dislokácia, zlomenina).

Obeť potrebuje psychologickú podporu: niekedy majú ľudia tendenciu zveličovať závažnosť zranenia.

Prvá pomoc pri podvrtnutí zahŕňa analgéziu pri vážnom poškodení. Môžete použiť nimesulid, paracetamol, analginín atď.

Pod vplyvom chladu dochádza k vazokonstrikcii, krvácaniu a opuchu. Na fixáciu použite elastický obväz alebo dostupné prostriedky. V prípade poškodenia väzov dolnej končatiny je potrebné dať mu zvýšenú polohu pre lepší odtok žilovej krvi, aby sa znížil opuch.

V prípade dislokácie poskytuje prvá pomoc:

 • znehybnenie poškodenej končatiny pneumatikou alebo improvizovanými prostriedkami v polohe, v ktorej končatina zostáva po zranení,
 • chlad do poškodenej oblasti
 • užívanie analgetík (Analgin, Amidopyrine),
 • ak existuje rana, aplikuje sa sterilný obväz,
 • preprava obete do pohotovostnej miestnosti.

Imobilizácia sa vykonáva s prihliadnutím na stupeň zranenia. Imobilizáciu s miernym rozťahovaním je možné vykonať pomocou obväzu v tvare 8.

Pri závažných prasknutiach s krvácaním je potrebná dlaha, ktorá sa aplikuje na celú končatinu. Pneumatika môže byť nahradená ortézou.

Je prísne zakázané nastavovať končatinu.

Príčiny a príznaky podvrtnutia

Najčastejšie dochádza k podvrtnutiu kĺbov nôh - členku a kolena, na treťom mieste - väzu lakťového kĺbu. Zranenie vždy nastane počas fyzickej aktivity - beh alebo skákanie. Jednou z najčastejších príčin sú ostré pohyby v „nevyhrievanom“ stave športovcov, často je príčinou napínania členkového kĺbu nepríjemná obuv, najmä vysoké a nestabilné podpätky u žien.

Podvrtnutie sa vyznačuje intenzívnou bolesťou, ktorá sa objavuje bezprostredne po traumatickom pohybe, slabosťou svalov zodpovedných za pohyb v kĺbe, výskytom opuchu a niekedy aj vytvorením hematómu (subkutánne krvácanie alebo, celkom jednoducho, modrina). S pohybom sa bolesť končatiny zvyšuje.

Prvá pomoc výron

Hlavnou úlohou pri poskytovaní prvej pomoci je vytvorenie odpočinku pre zranenú končatinu a zmiernenie bolesti.

Za týmto účelom musíte urobiť nasledujúce:

 1. Исключить движения в поврежденной конечности. Сделать это необходимо, чтобы не усугубить травму, а также для того, чтобы избежать чрезмерной боли,
 2. Приложить к месту растяжения холод. Môže to byť ľadová bublina, fľaša vody z chladničky alebo akýkoľvek iný studený predmet. Takéto opatrenie pomôže zabrániť silnému opuchu a objaveniu sa hematómu,
 3. Zranenú končatinu upevnite v mieste poškodenia. Na tento účel je najvhodnejšia špeciálna elastická bandáž. Môžete to urobiť pomocou bežného obväzu, ktorý môžete zaistiť kompresnou rúrkovou bandážou,
 4. Podajte lieky proti bolesti obete. Na tento účel je vhodný akýkoľvek analgetikum vydávané v lekárni bez lekárskeho predpisu.

Tieto opatrenia spravidla postačujú. Indikátor toho, že sa všetko urobilo správne, je zníženie bolesti.

Ďalšie ošetrenie spočíva vo vytvorení odpočinku pre zranenú končatinu na dva dni. Počas tejto doby bolesť a opuch zvyčajne zmiznú. Po dvoch dňoch by sa mal pohyb v končatine obnoviť, ale musí sa to robiť postupne, zaťaženie končatiny nie je v plnej sile. Všetky funkcie sa úplne obnovia do dvoch až troch týždňov.

Situácie, keď sa vyžaduje lekárska starostlivosť

Podvrtnutia nie sú príliš závažné traumy a ak bola pomoc poskytnutá správne a boli dodržané odporúčania, zvyčajne nenastanú žiadne následky.

Stáva sa však, že sa nemôžete obísť bez lekárskej pomoci. Spravidla sa to stane, ak obeť okamžite nevyhľadala lekársku pomoc a podcenila závažnosť zranenia, ak sa odporúčania nedodržali alebo ak zaťaženie zranenej končatiny bolo príliš skoro.

Prvá pomoc a domáca liečba výronu teda nestačia, ak sa počas prvých dní po zranení zistí:

 1. Telesná teplota stúpa
 2. Bolesť v poranenej končatine sa zhoršuje, pretrváva alebo sa zosilňuje aj obmedzenie pohyblivosti,
 3. Okrem bolesti sa objavujú aj ďalšie príznaky lokálneho zápalu: opuch, sčervenanie kože v mieste poškodenia, zvýšenie lokálnej teploty,
 4. Dva dni po zranení nedošlo k úľave.

Vo všetkých týchto prípadoch musíte okamžite vyhľadať lekára.

Ktorého lekára kontaktovať

Ak po zranení ubehlo málo času a bolesť je veľmi silná, mali by ste sa obrátiť na pohotovostnú službu. V prípade, že bol pacient doma, bol liečený niekoľko dní, ale nemal to žiadny účinok, môžete sa obrátiť na pohotovosť aj na kliniku v mieste bydliska. Lekár predpíše röntgenové vyšetrenie, aby vylúčil zlomeninu, aplikoval fixačný obväz, omietku alebo longuet.

Pin
Send
Share
Send
Send