Užitočné tipy

Kávové recepty

Pin
Send
Share
Send
Send


Frappe je názov nezvyčajného kávového nápoja, ktorý dokonale ochladzuje a dodáva energiu. Na jej prípravu potrebujete minimum ingrediencií a receptúra ​​je taká jednoduchá, že sa s ňou dokáže vyrovnať aj školák. Fragment z kávy - je nízkokalorický nápoj, vďaka ktorému je atraktívny pre tých, ktorí dodržiavajú diétu.

rysy

Pripravuje sa na báze espressa s pridaním ľadu. Pri šľahaní takého koktailu sa vytvára veľké množstvo peny, takže chuť je jemnejšia. Ak ju pripravíte na základe instantnej kávy, môže mať chuť mierne kyslosť. Voda odoberá horkosť, takže studená káva je oveľa príjemnejšia na pitie bez pridania cukru.

Napriek ľahkej chuti a chladivému účinku sa môže konzumovať nielen v lete, ale aj v chladnom období. Existujú „zimné“ recepty, v ktorých sa do nápoja pridáva mlieko, čokoláda, med a dokonca orechy.

 • Pripravená podľa klasického receptu, má obsah kalórií nepresahujúci 2 kcal na 50 ml. Keď pridáte čajovú lyžičku cukru, indikátor sa zvýši na 20 kcal.
 • Frappe má nízky obsah kofeínu - od 60 do 120 mg.
 • Podávanie kávy za studena má na tráviaci proces spomaľujúci účinok, preto je lepšie ju počas desiatu používať oddelene od jedla.

pôvod

Aj keď slovo „frappe“ je francúzskeho pôvodu, korene nápoja sú grécke. Receptúru na frapovú kávu náhodne vynašiel zástupca Nestlé Dimitrios Vakondios na medzinárodnom veľtrhu v Solúne v roku 1957. Ako milovník instantnej kávy nenašiel vriacu vodu, aby si dal najobľúbenejší nápoj, a jednoducho naň nalial studenú vodu. Aby rozložil nerozpustené hrudky, rozhodol sa zmiešať ingrediencie v trepačke. Takže bola recept na grécku frappe kávu - studený kokteil s vysokým uzáverom peny.

Tento recept dokonale zakorenil v horúcom Grécku a na Cypre. V Európe si získala popularitu a je rozšírená, pričom každá krajina má svoju vlastnú miestnu kombináciu ingrediencií.

Ako variť klasickú verziu

Táto variácia nápoja sa najčastejšie vyskytuje na juhu Európy, tu sa však jednoducho nazýva „ľadová káva“. Vo zvyšku pevniny prešiel recept mnohými zmenami a zmenil sa skôr na kokteil s rôznym vkusom.

Na výrobu frappe kávy doma budete potrebovať:

 • 50 ml čerstvo uvareného espressa alebo silnej kávy (pomer - 2 čajové lyžičky mletej kávy na 100 ml vody).
 • Ľad v pomere s kávou 1: 1. Ak chcete dať silu nápoja, môžete si vziať 2 diely kávy do 1 dielu vody.
 • Cukor podľa chuti.

Ak chcete urobiť skutočnú frappe, potrebujete mixér so šľahačkou alebo trepačkou. V extrémnych prípadoch môžete použiť plastovú nádobu s pevne priliehajúcim vekom.

 1. Vyrábame espresso v stroji na výrobu mlieka alebo kávy.
 2. Nápoj filtrujeme a podľa potreby do neho pridávame cukor alebo med podľa chuti.
 3. Nechajte kávu vychladnúť.
 4. Ochladené espresso nalejte do misy na šľahanie, pridajte rozdrvený ľad alebo ľadovú vodu.
 5. Prísady dôkladne premiešajte.

Hotový nápoj by mal mať na povrchu hrubú vrstvu peny.

Grécky recept

Základom prípravy frappovej kávy podľa gréckeho receptu je rozpustný prášok, ako sa to stalo prvýkrát. Môže sa modernizovať vlastným spôsobom pridaním cukru, mlieka alebo medu. Na internete existujú rôzne podrobné recepty s fotografiami, ale ako základ by sa mali brať tieto zložky:

 • 1 - 2 lyžičky instantná káva.
 • 150 ml studenej vody.
 • Rozdrvený ľad.
 • Cukor podľa chuti.

Ako pripraviť okamžitú frappovú kávu na základe instantného prášku? Existujú dva spôsoby, ako to urobiť:

 1. V trepačke zmiešajte kávu, cukor a drvený ľad. Uzatvorenú nádobu dôkladne pretrepte, až kým sa nedosiahne rovnomerná konzistencia nápoja.
 2. Pripravte espresso a ochladte ho na izbovú teplotu. Pridajte drvený ľad, pol lyžičky kávového prášku a 100 ml studenej vody. Výsledný kokteil dôkladne pretrepte, kým sa neobjaví pevná pena.

Čerešňová príchuť

Okrem klasických možností si môžete uvariť aj veľmi chutnú a nezvyčajnú frapku s čerešňami.

 • 250 ml dvojité espresso.
 • 100 g čerešní.
 • 10 kociek ľadu.

Pivte silné espresso. Čerešne zmiešame s kockami ľadu a pomelú sa v mixéri. Pripravte si vysoké poháre a položte čerešňovú hmotu na dno. Jemne nalejte studenú kávu na steny pohára. Ozdobte ovocím.

Zimný recept

Tento báječný chutný nápoj vás zahreje počas zimných večerov, a to napriek studenej porcii.

Na prípravu použite:

 • 200 ml espressa.
 • 50 g horká čokoláda.
 • 150 ml chladeného mlieka.
 • 10 kociek ľadu
 • 2 lyžičky med.

Dajte rozdrvený ľad na spodnú časť pohára. Uvarte espresso obvyklým spôsobom, ochlaďte a pridajte mlieko s nastrúhanou čokoládou a medom. Všetky ingrediencie dôkladne premiešajte mixérom alebo mixérom, kým sa neobjaví pevná pena. Nalejte tenký prúd na steny skla výsledný koktail, aby sa zachovala pena. Ozdobte nápoj strúhanou čokoládou.

Frappe so zmrzlinou

Na prípravu studenej kávy so zmrzlinou budete potrebovať takmer rovnaké komponenty ako v predchádzajúcom recepte.

 • 200 ml čerstvo uvareného dvojitého espressa.
 • 8 kociek ľadu.
 • 100 ml mlieka.
 • 100 g. zmrzlina.
 • Strúhaná čokoláda.

Uvarte silnú kávu a preceďte ju. Porazte mlieko so zmrzlinou, kým nezískate hustú smotanu. Do vysokých pohárov vložte drvený ľad do objemu 2/3 a pridajte mlieko so zmrzlinou. Ochladenú kávu opatrne nalejte do tenkého prúdu, aby sa nemiešala so zmrzlinou, ale získala sa krásna vzorka. Výsledný koktail ozdobte strúhanou čokoládou.

Ako odoslať

Frappe má podobnú teplotu ako kokteil, preto sa zvyčajne podáva vo vysokých pohári. Najvýhodnejšie je vypiť taký nápoj pomocou skúmavky. Na dekoráciu často používajte celé kocky ľadu alebo plátok citróna. Dobré je to s dezertmi, ako sú tiramisu alebo panakota. Doma môžete piť nápoj s marshmallows alebo marshmallows.

Pokúste sa variť doma a budete prekvapení, ako úžasná studená káva môže mať!

Ako sa to zdalo a ako sa to správne vyslovovalo?

Frappe sa objavil ako výsledok náhody. V Solúne sa v roku 1957 jeden zo zamestnancov rozhodol oddávať káve na výstave instantného detského nápoja založeného na kakaovom Nestle. Nemohol nájsť vriacu vodu, takže jednoducho použil obyčajnú studenú vodu, kde nalial obsah tyčinky práškom z kávových granúl. Bol tu prototyp moderného nápoja.

Nahrajte názov frappe správne a zdôraznite poslednú samohlásku. Je to kvôli pôvodu slova (pochádza z francúzskeho jazyka a prekladá sa ako „zmiešaný“ „šľahaný“), a to napriek skutočnosti, že samotný recept je gréčtina.

Čo sa pridá k nápoju - zaujímavé možnosti

Káva okrem espressa obsahuje malé častice ľadu a rôzne ďalšie zložky:

K ochutnávaniu môžete pridávať korenie, sirupy, alkoholické nápoje a meniť proporcie podľa osobných preferencií. Pripravte si nápoj v trepačke a šľahačkou ho mixér alebo mixér. Hlavná vec je získať stabilnú penu, ktorá je elegantne zdobená výberom.

Nemenej dôležitou podmienkou na získanie tejto frappy je príprava bezprostredne pred použitím. Koktejl nemôžete miešať vopred, v takom prípade stratí svoju „živosť“ a stratí chuť.

Existuje veľa receptov na prípravu studeného kávového kokteilu. Zoberme si najzaujímavejšie a najjednoduchšie.

Tradičná verzia nápoja - ako variť?

Klasický recept na frappy zahŕňa použitie:

 • káva - 200 ml
 • mlieko - 150 ml
 • ľad - najmenej 10 kociek štandardnej veľkosti.

Pripravené zložky sa zmiešajú a šľahajú sa v mixéri. Hotový koktail sa naleje do vysokej poháre zdobenej slamkou.

Klasický recept môžete spestriť strúhanou čokoládou a zmrzlinou. Aby ste to dosiahli, začnite proces šľahaním zmrzliny mliekom, do ktorého sa pridá drvený ľad a káva. Ozdobte kokteil strúhanou čokoládou.

História frappe kávy

Vo francúzštine znamená frappé bitie. V XIX. Storočí tak nazývali nápoje s drveným ľadom vrátane kávy. Napríklad káva s ľadom a zmrzlinou sa volala „frappe a la glace“. Slovo frappé sa postupne objavovalo v inom význame - „chlazené“.

Nápoj, ktorý dnes poznáme ako frappe, sa však narodil 7. októbra 1957 na medzinárodnom veľtrhu v Solúne. Nestlé tam predstavoval čokoládový prášok, ktorý sa ľahko rozpustil dokonca aj v studenom mlieku. Počas prestávky sa zamestnanec spoločnosti, Dimitris Vakondios, pokúsil pripraviť kávu, ale nikde nenájde vriacu vodu. Vakondios v zúfalstve jednoducho zmiešal instantnú kávu Nescafe s cukrom v šejkri, nalial studenú vodu a dobre ju pretrepával. Výsledkom bola ľadová káva so sviežou penou.

Možno keby sa výstava konala v niektorej severnej krajine, nikto by nevenoval pozornosť tomu, čo sa stalo. V Grécku sú však nealkoholické nápoje životne dôležité. Káva, ktorá sa dá rýchlo pripraviť a nemusí sa zvlášť chladiť, je skutočným nálezom pre barmanov aj návštevníkov. Aby sa ďalej znížila teplota nápoja, pridal sa k nemu drvený ľad. Názov pre nový druh kávy bol vypožičaný od Francúzov.

Frappe recept maker Dimitris Vakondios

Správa Nestlé nemohla pomôcť, ale ocenila vyhliadky. Vďaka reklame sa frappe okamžite stala módnou. Táto metóda výroby instantnej kávy sa stala hlavnou v Grécku. V roku 1979 bola káva frappe uznaná ako národný grécky nápoj.

Existujú 3 typy gréckej frappe:

 • glykosy (glykós, γλυκός) - sladké: 2 lyžičky káva a 4 lyžičky cukor,
 • metrios (métrios, μέτριος) - priemer: 2 lyžičky káva a 2 lyžičky cukor,
 • sketos (skétos, σκέτος) - jednoduché: 2 lyžičky káva bez cukru.

Klasická grécka frappe sa vyrába výlučne z instantnej kávy. Neexistujú žiadne ďalšie štandardy pri výbere zložiek ani v spôsobe prípravy. Niekedy je frapka šľahaná ľadom, v iných prípadoch sú kocky ľadu naliate šľahačkou.

Frappe s vodou a mliekom sa nazýva frapogalo (φραπόγαλο, frapógalo). Na Cypre sa do frappogalou pridáva iba malé množstvo vody, aby sa šľahala pena, zvyšok tekutiny je mlieko a čím je tuk silnejší, tým lepšie. Niektoré kaviarne frappa alebo frappogalo podávajú zmrzlinu.

Existuje tiež možnosť, keď ľadová káva nie je šľahačka, ale je zmiešaná s lyžičkou, vďaka ktorej získava trochu inú textúru. Takáto káva sa nazýva κουταλάτος (koutalatos) - „loď“: spôsob prípravy vymysleli námorníci.

Turisti, ktorí navštívili Grécko, si so sebou priniesli recept na svoju obľúbenú kávu. Po olympijských hrách v roku 2004 sa však frappe stala populárnou na celom svete. Pravda, v rôznych krajinách bol recept na nápoje zmenený:

 • v Bulharsku namiesto vody často používajú Coca-Cola,
 • v Srbsku sa frappa nazýva hladan nes a podáva sa s mliekom, zmrzlinou a šľahačkou,
 • v Dánsku sa voda nahrádza studeným mliekom.

V poslednej dobe si v Európe získala popularita frappe na báze espressa (single alebo double). V Taliansku slovo frappe označuje kokteil mlieka. Taliani nemajú radi instantnú kávu. Nápoj podobný gréckej frappe, ale založený na prírodnej káve, sa v taliančine nazýva granita al caffè.

V severovýchodných štátoch USA, kde žije veľa prisťahovalcov z Talianska, sa kokteily nazývajú frappe (anglicky „frappe“). V osemdesiatych rokoch vynaložila spoločnosť Coffee Connection nápoj frappuccino, ktorý je mliečnym koktelom zmiešaným s kávou a drobkami, v kaviarni Coffee Coffee v Bostone.

Keď kávový reťazec Starbucks získal kávu v roku 1994, zdedil pôvodný recept. Teraz v kaviarňach tejto siete po celom svete slúži frappuccino - v skutočnosti rovnaká frappe, ale nie s rozdrveným ľadom, ale s ľadovými drobkami. Starbucks tiež predáva balené frappuccino bez ľadu. Nie je to Nescafe, ktorý sa pridáva do kávových nápojov, ale prostredníctvom lyofilizovanej kávy, ktorá má čo najbližšiu chuť a vôňu prírodnej.

Karamelová frappe - pre milovníkov sladkostí

Vynikajúcu kávu s karamelom, osviežujúcu v horúcom dni, je ľahké pripraviť. Na prípravu frappy v tejto verzii budete potrebovať výrobky podobné tým, ktoré sa používajú na miešanie koktailu podľa klasického receptu s pridaním karamelového sirupu.

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade sa všetky ingrediencie zmiešajú (káva sa varí vopred a ochladzujú) v mixéri, potom sa ozdobia šľahačkou a zalejú sa karamelovou omáčkou.

Ako bol nápoj otvorený a kde sa stresovať

Jeho vzhľad sa stal náhodou, rovnako ako mnoho slávnych objavov. Medzinárodná výstava v Solúne, 1957. K dispozícii je prezentácia nového produktu Nestle - detského čokoládového nápoja, ktorý bol šľahaný mliekom. Jeden zo zamestnancov naozaj chcel piť kávu. Keďže však nikde nebola horúca voda, musel naliať balík instantnej kávy do šálky studenej vody a miešať ju dlhú, dlhú dobu. Takže Grécko sa najprv dozvedelo o káve frappa.

V kaviarni alebo reštaurácii pri objednávaní kávovej frappy môžete počuť stres na prvej alebo druhej slabike. Avšak prízvuk v cudzích slovách spravidla závisí od krajiny ich pôvodu. Napríklad slovami talianskeho pôvodu sa dôraz kladie na prvú slabiku, vo francúzštine - na poslednú. A slovo „frappe“ k nám prišlo z francúzskeho jazyka, čo znamená, že je správne klásť dôraz na „E“ - frappE.

Výber prísad pre frappe

Hlavným vrcholom frappu je vysoká pena. Najkrajšia a stabilná pena sa ukáže v káve zbavenej olejov. Preto najlepšou voľbou na výrobu základne pre frappovú kávu je prášková alebo granulovaná instantná káva. Je to trochu ťažšie poraziť lyofilizovanú kávu, ale ak sa frappe pripravuje bez mlieka, tento typ instantného prášku sa uprednostňuje.

V drahých kaviarňach sa frappy pripravujú na základe jednoduchého alebo dvojitého espressa. Taký nápoj je chutnejší a zdravší, ale pena na ňom nie je ani zďaleka tak stabilná ako pri instantnej káve.

Doma sa frappe vyrába z dvojitého espressa alebo z 50 ml kávy uvarenej v Turku. Káva pripravená vo francúzskom lise alebo čističi nebude fungovať: nemá penu. Keďže na prípravu frappy je potrebné trochu prírodnej kávy, nemá zmysel ju chladiť: je lepšie ju okamžite zmiešať so studenou vodou alebo mliekom. Pre frappa potrebujete mäkkú balenú vodu so slanosťou 75 až 250 mg / l.

V Grécku sa do frappy pridáva koncentrované mlieko (kondenzované bez cukru). Má ľahkú karamelovú príchuť. Po zmiešaní s topiacim sa ľadom sa koncentrované mlieko vráti do normálu. Koncentrované mlieko sa môže nahradiť bežným obsahom tuku vyšším ako 2,5% alebo 10% smotany. Odtučnené mlieko by sa nemalo používať: frappy bude mať príliš vodnatú chuť.

Ak sa do nápoja pridá zmrzlina, je lepšie brať zmrzlinu. Šľahačka na dekoráciu môže byť buď prírodná alebo rastlinná, hoci frappe s prírodným krémom je chutnejšia.

Algoritmus chladenia espressa s varením mlieka a ľadu

Silné frappe espresso je ľahké vyrobiť. Ak chcete odhaliť chuť nápoja, môžete doň pridať mliečnu zmes na zmrzlinu a čokoládový sirup. Na pitie budete potrebovať najmenej 200 ml drveného ľadu, studeného espressa, šľahačky.

Proces sa začína zmiešaním mliečnej zmesi na zmrzlinu, ochladenú kávu, ľad a čokoládový sirup pomocou mixéra alebo v mixéri. Hotový nápoj sa naleje do vysokej poháre zdobenej klobúkom smotany a čokoládovej polevy. Koktejl je v harmónii s vanilkou a kokosom.

Varenie frappe

Na prípravu frappovej kávy sa používajú jemne zomleté ​​zrná alebo sa používa instantná káva. Najdôležitejším bodom je získanie hustej peny, ktorá sa vytvára pomocou mixéra, trepačky alebo mixéra. V závislosti od preferencie pitia nie je zakázané pridávať mlieko alebo trochu cukru. Napije sa slamkou, aby pocítila vôňu vône.

V zime je to veľmi dobré v horúcom období, keď jednoducho nechceme piť niečo teplé. Ľad vo svojom zložení ochladzuje a káva oživuje. A v zime, keď chcete teplo, môžete pridať med, mlieko alebo orechy.

Koktejl granátového jablka studenej kávy - labužník

Voňavé granátové jablko frappe môžete pripraviť pomocou:

 • citrónový sorbet - 1 gulička,
 • granátový sirup alebo šťava - 20 ml,
 • limetová šťava - 30 ml,
 • káva espresso
 • Melissa a vápno pre dekoráciu.

Šľahačka, sirup, džúsy a káva sa šľahajú v mixéri, zmes sa naleje do vysokého pohára, zdobí sa sorbetom, plátkom limetky a vetvičkou meduňka.

Charakteristiky frappu

Odrody kávyPovolená je akákoľvek instantná alebo prírodná káva, 100% arabica a zmesi s robusta
Druh kávovej základneOkamžitá káva, espresso, káva v Turku
Teplota hotovej kávy+10 ± 3 ° C
Čas varenia5 minút
Veľkosť dávky, ml200 - 250 ml
Obsah kofeínu (pevnosť)Vo frappe 50 ml kávy uvarenej v Turku - asi 30 mg na porciu,

z jednej dávky espressa - 50–68 mg,

dvojité espresso - 100–136 mg,

z instantnej kávy - 100-200 mg (v závislosti od značky), z Nescafe - 200 mg

Рекомендуемая норма (порций в день)1 Предельно допустимая норма (порций в день)2 Obsah kalóriíФраппе без молока и сахара – 2,25–4,5 кКал на порцию,

с сахаром без молока – 21,60–23,85 кКал

с сахаром и молоком жирностью 2,5% – 73,60–75,85 кКал,

с сахаром, молоком и 50 г пломбира – 210,10–212,35 кКал,

с сахаром и 10%-ми сливками (невзбитыми) – 139,60–141,85 кКал

Ананасовый и клубничный кофе — для жаркой погоды

Ананасовый фраппе готовят из мороженого, ликера Драмбюи, сока ананаса, кофе. Začnite zmiešaním zmrzliny s ananásovou šťavou a likérom. Do hotovej zmesi pridajte vychladené espresso, nalejte kokteil do vhodného pohára, podávaný so slamkou.

Čerstvá frappe s mätou a jahodovými tónmi - harmónia chuti

Mätová studená jahodová káva je tiež vhodná na ochladenie smädu v horúcom počasí. Na varenie potrebujete štandardnú sadu výrobkov:

Frappta mäta má navyše použitie mäty piepornej a čerstvých alebo mrazených jahôd.

Koktejl je zmiešaný a všetky ingrediencie sa zmiešajú s miešačom s predchladenou kávou. Hotový nápoj je ozdobený lístkami mäty, podávanými s hustou slamkou, ktorá prechádza kúskami ovocia.

Variáciou na tému jahodového studeného kávového kokteilu bude malinová frappe. Na dosiahnutie dostatočného množstva 250 ml espressa sa jahody nahradia malinami. Koktejl sa pripravuje takto:

 • rozdrvený ľad sa naleje do vysokej poháre,
 • roztiahnuté malinové bobule rozdrvené mixérom na vrchnej časti vankúša,
 • káva sa jemne nalieva cez steny.

Hotový nápoj zdobia čerstvé maliny, šľahačka, čokoládové lupienky.

Pomery frappu

Milovníkom kávy Frappe sa odporúča, aby si kúpili špeciálny mixér na tekutiny: pomocou neho môžete rýchlo získať sviežu penu. Ak taký mixér neexistuje, môžete šľahať kávu v mixéri alebo trepačke. Klasický recept naznačuje, že frappe sa pripravuje z 2 lyžičiek. instantná káva alebo dvojité espresso. Ale pre tých, ktorí nemôžu získať veľa kofeínu, môžete použiť jednu ranu espressa alebo nápoj 1 lyžička. instantná káva.

Množstvo ľadu sa pohybuje od 3-4 kocky do 2/3 pohárov. Niektoré baristy dokonca odporúčajú naplniť celé sklo veľkými kockami ľadu.

Ako piť frappe - užitočné tipy pre nezasvätených

Nápoj, rovnako ako klasická grécka káva, má rovnaké kategórie:

To znamená: stredne sladké, čierne, sladké. Mlieko sa pridáva do koktailu nie vždy a nie všade, preto je potrebné pri objednávke nápoja tento bod objasniť. Káva môžete samozrejme piť nielen v teple, ale aj počas celého roka a vychutnať si kombináciu chutí.

V tomto procese Gréci nalejú studenú vodu do nápoja a bez váhania nasávajú lahodnú penu hlukom.

Na záver poznamenávame, že aj pri frappe zostáva káva kofeínovým nápojom, ktorý musí byť obmedzený v množstve. Jeden alebo dva otrasy denne pre ľudí, ktorí nemajú zdravotné problémy, bude stačiť na povzbudenie a osvieženie bez negatívnych následkov pre telo.

Technológia varenia

 1. Kávu zmiešajte s cukrom v hlbokej nádobe alebo trepačke.
 2. Nalejte zmes 2 lyžice. l. voda.
 3. Porazte mixérom alebo trepačkou.
 4. Namočte ľad vo vysokej pohári.
 5. Nalejte ju kávovou penou.
 6. Dolejte vodu.
 7. Miešajte s koktailovou slamkou.

Voda sa môže používať viac-menej ako v recepte. Do kávovej základne sa podľa chuti pridáva vanilkový cukor alebo škorica. Vrchná časť je často zdobená šľahačkou.

Frappe s prírodnou kávou

 • 50 ml kávy uvarenej v Turku alebo 25 - 50 ml espressa,
 • 1 - 2 lyžičky cukor,
 • 100 ml mlieka
 • rozdrvený ľad
 • vanilka, škorica, strúhaná čokoláda, šľahačka - voliteľné.

 1. V mixéri porazte kávu, cukor, mlieko a rozdrvený ľad.
 2. Nalejte do vysokej pohára.
 3. Podľa potreby ozdobte šľahačkou a čokoládou.

Karamelová frappe s prírodnou kávou

Zložky sú rovnaké ako v predchádzajúcom prípade, navyše - 25 - 30 ml karamelového sirupu.

 1. Ozdobte steny chladeného pohára vzormi (vlny, kučery) zo sirupu.
 2. Porazte kávu, cukor, mlieko, rozdrvený ľad a 20 ml karamelového sirupu.
 3. Nalejte šľahanú zmes do pohára.

Malinová frappe

 • 100 ml kávy uvarenej v Turku alebo 25 - 50 ml espressa,
 • 1 - 2 lyžičky cukor,
 • 50 ml 10% krému
 • 25-30 ml malinového sirupu,
 • 50 g zmrzliny,
 • 50–75 ml studenej vody
 • nastrúhanú čokoládu podľa chuti
 • rozdrvený ľad.

 1. Ak je kávová základňa espresso, doplňte ju do 100 ml studenou vodou.
 2. Beat with mixér káva, smotana, cukor, 20 ml malinového sirupu, rozdrvený ľad.
 3. Nalejte do pohára.
 4. Na vrch položte guľôčku zmrzliny, ozdobte zvyškom malinového sirupu a posypte nastrúhanou čokoládou.

Ako podávať a piť frappe kávu

Frappe sa podáva vo vysokom pohári alebo v írskych kávových pohári. Slama sa podáva spolu s kávou, a ak je nápoj ozdobený umelou smotanou, potom lyžica.

Bobule, dezerty na báze mascarponu, šľahačka, čokoláda, sušienky alebo keksy z pečiva sú v frappe dobre.

Vo frappe káve je veľa kofeínu, preto sa odporúča piť pomaly, v malých dúškoch. Nemôžete piť viac ako jednu porciu frappy denne: je to škodlivé pre hrdlo.

Základný recept

Na diverzifikáciu kávového kokteilu môžete do neho pridať všetky druhy ovocia. Môže to byť brusnica, granátové jablko, ananás, jablko, broskyňa, melón. Objavuje sa aj frappus vajec. Zoberme si základný recept na frappe kávu, ktorý je extrémne jednoduchý a jeho príprava trvá iba 7-8 minút.

 • 2 lyžičky jemne mletá káva
 • granulovaný cukor podľa chuti
 • 4-5 kociek ľadu,
 • 100 ml mlieka (s obsahom tuku najmenej 2,5%),
 • ¼ šálka vody (50 - 60 ml).

 1. Varíme zvyčajnú porciu espressa a nalejeme do šejkra.
 2. Potom pridajte cukor, množstvo závisí od toho, koľko sladkej kávy uprednostňujete. Zatraste. Výsledkom je hustá pena s príjemnou vôňou.
 3. Kocky ľadu sa ukladajú do vysokého pohára alebo do írskeho pohára.
 4. Posledným krokom pri príprave kokteilu je to, že výsledná penová látka sa naleje do pohára s ľadom, pridá sa mlieko, všetko sa zmieša a s radosťou sa vypije slamkou.

Namiesto mlieka môžete použiť krém.

S višňovým alebo višňovým sadom

Pre rôzne chute doma si môžete urobiť frappe s čerešňami. Množstvo prísad je uvedené na jednu porciu.

 • 100 - 120 ml espressa,
 • 4-5 kociek ľadu,
 • 5 g čerešní
 • 2 čerešne na vetve.

 1. Najprv uvaríme silné espresso.
 2. Čerešňa s jamami sa na krátky čas umiestni do mrazničky, len na ochladenie, ale nie na zmrazenie.
 3. Rastliny čerešní sú šľahané mixérom a rozmiestnené vo vysokých pohárov na nohách s vopred rozdrveným ľadom.
 4. Potom espreso jemne steká do steny.

Na konci je frappe káva zdobená dvoma mrazenými čerešňami a podáva sa slamkou. Nápoj bude obzvlášť chutný, ak ho pijete ihneď po príprave.

S medom alebo „zimným kúzlom“

Takýto nápoj bude vhodný v chladnom období, keď sa chcete zabaliť do mäkkej prikrývky a sadnúť si pri krbe s knihou v rukách. Množstvo prísad je uvedené na jednu porciu.

 • 100 ml espressa
 • 75 ml mlieka
 • 20 g čokolády (čierna),
 • 1 lyžička med (najlepšie kvetinový),
 • 4-5 kociek ľadu.

 1. V 2/3 vopred pripravených pohárov sa položí ľad.
 2. Ďalej pripravte espresso, ochlaďte, zmiešajte s mliekom, nastrúhanou čokoládou (trochu ozdobte) a medom.
 3. Potom sa všetko premieša v trepačke, až kým nie je penivý alebo šľahač v mixéri.
 4. Výsledná zmes sa pomaly, aby sa nepoškodila pena, naleje pozdĺž stien do pohára ľadu.

Zdobené čokoládou na vrchole a opité slamkou.

Pijeme frapé v gréčtine

Grécka káva frappe získala na Cypre veľkú popularitu. Cyperčania to zaraďujú medzi svoje národné nápoje a sú naň hrdí. Všeobecne možno povedať, že frappia pre ostrovanov je spôsob, ako sa dobre pobaviť. Môžete si pripraviť klasický grécky nápoj doma.

 • 2 lyžičky instantná káva
 • granulovaný cukor podľa chuti
 • 50 ml vody
 • 100 ml mlieka
 • 3 - 3 ľadové kocky.

Káva, cukor a studené mlieko, voda sa miešajú a šľahajú mixérom alebo trepačkou, kým nevznikne hustá pena.
Potom sa všetko naleje do vysoko priehľadného pohára s ľadom, vloží sa slama a začne sa potešenie!

Režim baru pre kokteil

A tu je recept na vylepšenú variantu tyčinky kávy z frappe.

 • kocky ľadu
 • 50 - 70 ml zmrzliny (najlepšie vanilky),
 • 30 - 50 ml espressa,
 • ¼ tsp kakao,
 • škorica a čokoláda na dekoráciu.

 1. Espresso, kakao a zmrzlina sa šľahajú v mixéri.
 2. Do zmesi sa pridá ľad a všetko sa znova vyšľahá, až kým sa neobjaví hustá pena.
 3. Koktejl sa naleje do vysokej nádoby, zhora sa vyrobí škorica s čokoládou.

Pin
Send
Share
Send
Send