Užitočné tipy

Ako zvýšiť hladinu krvných doštičiek v krvi

Pin
Send
Share
Send
Send


Keď krvné doštičky klesnú pod 150 x 109 / l, vyvíja sa trombocytopénia. Ak je pokles krvných doštičiek zanedbateľný a vznikol ako reakcia na negatívny vplyv choroby, potom diéta a ľudové liečivá môžu vo väčšine prípadov rýchlo zlepšiť stav krvotvorby a zvýšiť hladinu krvných doštičiek v krvi.

Pri ťažkej trombocytopénii, keď ukazovatele klesnú pod 50 x 10 9 / l a samotný jav je spôsobený napríklad chemoterapiou alebo iným závažným dôvodom, bude možné zvýšiť parametre analýzy pomocou liekov.

Ak je pokles krvných doštičiek nižší ako 25 - 30 x 109 / l, transfúzia darcovských krvných doštičiek pacientovi pomáha zvyšovať ich. Na zvýšenie počtu krvných doštičiek môžu byť potrebné injekcie hormónu trombopoetínu, ktorý je zodpovedný za produkciu krvných doštičiek v krvi, a dokonca aj čiastočné odstránenie sleziny.

Výživa v strave má pozitívny účinok aj pri ťažkej trombocytopénii, vďaka ktorej je možné zvýšiť počet krvných doštičiek a udržiavať krvný obraz stabilným spôsobom.

Výživa pre trombocytopéniu

Pomocou diéty a ľudových liekov bude možné zvýšiť počet krvných doštičiek, aj keď budú mať nízky obsah krvi, ak kompenzujeme nedostatok živín v tele, ako sú vitamíny C, K, B9, minerály vápnik, železo, zinok.

Dôvodom poklesu krvných doštičiek môže byť nielen nedostatok živín pre syntézu nových buniek, ale aj porušenie absorpcie vitamínov a minerálov v tenkom čreve.

Ako odstrániť nedostatok vitamínu

Zníženie krvných doštičiek je spôsobené nedostatkom vitamínu C. Naplnenie nedostatku pomôže 300 - 400 g čerstvých bylín a ovocia denne. Kvantitatívne to zodpovedá dvom mandarinkám, pomaranču, dvom porciam šalátu z paradajok, uhorkám, zeleným.

Pohánka, špargľa, špenát, zelená cibuľa, paradajky, repa pomôžu zvýšiť zásoby vitamínu B9 v tele. Kyselina listová je stimulátorom trombopoézy - tvorba krvných doštičiek.

Tento vitamín je jedným z najdôležitejších pri výrobe nových krvných doštičiek. Nezabudnite, že kyselina listová je tepelným spracovaním zničená.

Vitamín K, známy ako antihemoragický liek, pomáha zvyšovať počet krvných doštičiek v krvi. Táto zlúčenina sa podieľa na zrážaní krvi, keď je nedostatočná, predlžuje sa protrombínový čas - indikátor zrážania krvi.

Antihemoragický vitamín je syntetizovaný črevnou mikroflórou, je dodávaný s jedlom, ale jeho vstrebávanie v čreve sa môže zhoršiť v dôsledku zápalu žlčníka. Na jedálenskom stole by mala byť kapusta, špenát, vajcia, pečeň, brokolica, kelp a ďalšie výrobky obsahujúce vitamín K.

Ako sa vyrovnať nedostatku minerálov

Produkcia krvných doštičiek vyžaduje vápnik. Tento makronutrient sa nachádza v dostatočnom množstve v mliečnych výrobkoch.

Existujú protichodné názory na používanie mliečnych výrobkov na zvýšenie krvných doštičiek počas trombocytopénie. Existujú dôkazy, že mliečne výrobky môžu zvýšiť rýchlosť autoimunitných procesov. To znamená, že s autoimunitnou trombocytopéniou sa mliečne výrobky používajú opatrne.

Pri hematopoéze je potrebné získať železo v dostatočnom množstve spolu s jedlom. Tento minerál sa nachádza v mäse, vnútornostiach, sušených hubách, tekvicových semenách, kuracom žĺtku, pivovarských kvasniciach, kakau.

Kyselina omega-3, ktorá je bohatá na mastné ryby, vajcia a ľanový olej, musí byť prítomná v potrave. V tomto ohľade je však dôležité to nepreháňať. Nadbytok omega-3 zabraňuje agregácii krvných doštičiek (lepenie), čo zvyšuje krvácanie a riziko vnútorného krvácania.

Funkcie stravovania

V potrave by mali byť prítomné produkty, ktoré zvyšujú krvné doštičky v krvi:

 • králičie mäso, morčacie, hovädzie,
 • vnútornosti - pečeň, obličky,
 • biele ryby
 • pohánka,
 • celé zrno
 • strukoviny - arašidy, fazuľa,
 • orechy - lieskové orechy, vlašské orechy, mandle, píniové oriešky.

V strave by mali byť zdroje vitamínu C, ktorý je veľa v listovej zelenine, ovocí, zelenine. Užitočná mrkva, zelené jablká, brusnice. Užitočné pre zvyšovanie krvných doštičiek na pitie zeleného čaju.

Jesť 2 kiwi denne pomôže zvýšiť počet krvných doštičiek v takých stavoch, ako je anémia, infekcia, nedostatok vitamínu B.

Keď horúčka dengue, obyvatelia juhovýchodnej Ázie, Afriky, postihnutí touto vírusovou chorobou s cieľom zvýšiť počet krvných doštičiek, uchýlia sa k jedlu pitaya.

Aké potraviny zvyšujú krvné doštičky a ich používanie je zdraviu škodlivé?

 • Čerešňové bobule sa konzumujú denne po dobu 3 týždňov v množstve 50 kusov.
 • Zmes citrónu a medu posilňuje krvné cievy a priaznivo ovplyvňuje tvorbu krvi všeobecne, pretože obsahuje veľké množstvo vitamínov C (citrón), fruktózu, ako dodávateľ energie.
 • Šťavu z granátového jablka môžete piť denne a aby sa nepoškodil žalúdok, zriedi sa vodou v pomere 2: 1.

Čo je vylúčené z diéty pre trombocytopéniu

Z stravy by mal byť úplne vylúčený alkohol a nápoje sýtené oxidom uhličitým. Obmedzujú tiež používanie produktov, ktoré podporujú riedenie krvi.

Znížte používanie cesnaku, cibule, škorice, zázvoru. Odporúča sa znížiť spotrebu živočíšnych tukov, sadla, údeného mäsa, vyprážaných potravín.

Pri používaní mäsa by ste mali byť opatrnejší. Aj keď je mäso užitočné a pomáha zvyšovať krvné doštičky, často je tu príliš veľa tukov, rovnako ako hormóny a antibiotiká, ktoré sa pridávajú do zvierat na urýchlenie rastu.

V prípade nízkych krvných doštičiek by sa mala vykonať diagnóza tráviaceho systému. V prípade narušenia absorpčných procesov v čreve bude najprísnejšia diéta zbytočná, kým sa neobnovia funkcie trávenia.

Celiakia, choroba vyjadrená precitlivenosťou na glutén, je negatívne ovplyvnená produkciou krvných doštičiek. Táto zlúčenina sa nachádza v pšenici, raže, ovse, jačmeni.

Ak sú počas celiakie vylúčené zo stravy všetky výrobky obsahujúce lepok, počet krvných doštičiek v krvi sa môže rýchlo zvýšiť bez liekov alebo ľudových liekov, pretože sa obnovujú absorpčné procesy v čreve. Pre pacientov s celiakiou to platí aj v starobe.

Malo by byť obmedzené v strave tmavého hrozna, používania paradajok, čučoriedok. Rastlinný olej sa odporúča používať iba za studena lisovaného a nemažte ho, ale pridajte do varených jedál.

Počas liečby hormónom, ktorý stimuluje syntézu krvných doštičiek, trombopoetínu, je možné zvýšiť počet krvných doštičiek. Stimulanty pre trombopoézu zahŕňajú lieky Revoleid, Enplate.

Podľa výsledkov vyšetrenia môže lekár predpísať lieky na zvýšenie krvnej doštičky:

 • Sodekor,
 • Derin,
 • Hormonálne lieky - prednizón,
 • etamzilat,
 • azatioprin,
 • Kyselina aminokapronová + Vikasol - komplexná liečba.

Vitamíny a prostriedky, ktoré pomáhajú posilňovať imunitu, pomôžu zvýšiť počet krvných doštičiek:

 • panavir,
 • kyselina listová
 • askorutin,
 • kyselina askorbová
 • imunoglobulín.

Ľudové cesty

Tradičná medicína navrhuje na zvýšenie počtu krvných doštičiek používať pohánky, ružové boky, korene púpavy, ľubovníka bodkovaného, ​​riasy.

Liečba ľudovými liekmi je dlhá. Zvýšenie krvných doštičiek pomocou liečivých bylín môže trvať dlhšie ako jeden mesiac. Liečba by sa mala kombinovať s diétou.

Recept 1

Byliny, ako je žihľava, psie ruže, verbena, yarrow, jahodové listy, pomáhajú zvyšovať krvné doštičky. Tieto bylinky sa varia v termoske.

Na prípravu infúzie 3 tabuľky. lyžice ktorejkoľvek z bylín alebo zmesi týchto rastlín sa nalejú do termosky a potom sa naleje vriacou vodou (0,5 l). Po 30 minútach filtrujte a vypite pol pohára 3-krát denne. Trvanie liečby je týždeň.

Recept 2

 • Vezmite 4.5 tabuľku. l. harmančekové kvety, 9 tabuliek. l. mätové a pastierske tašky,
 • na prípravu porcie na 1 recepciu stačí vziať 1 polievkovú lyžicu. zhromažďovanie, nalievanie vriacej vody, zahrievanie vo vodnom kúpeli 15 minút,
 • piť 2 s. 1 pohár denne.

Recept 3

Sezamový olej sa užíva 1 čajovú lyžičku ráno na lačný žalúdok a lyžicu pred každým jedlom. Do šalátov možno pridať sezamový olej.

Použitie sezamových semien, ktoré sa dajú rozdrviť a pridať do šalátov, hlavných jedál, zvyšuje krvné doštičky.

Recept 4

Výsledky testov bude možné zvýšiť pomocou prípravkov zo žihľavy. Šťava sa vylisuje z listov a stoniek mladej májovej žihľavy, pripravia sa odvary a infúzie.

V lekárni je predaj balených suchých žihľavy. Môže sa variť tak, ako je to uvedené v pokynoch, pomôže to tiež zvýšiť krvné doštičky.

Žihľava šťava

Pre každú recepciu sa pripravuje čerstvý liek z mladej žihľavy:

 • vytlačte 50 ml šťavy
 • pridať toľko mlieka
 • trvať 2 týždne 3-krát denne pred jedlom na stole. lyžice.

Žihľavová infúzia

Liek sa pripravuje ráno a vypije sa v 3 rozdelených dávkach:

 • v teplomeru naparenom pohárom vriacej vody 10 g suchej žihľavy,
 • trvať na tom, 20 minút
 • filter.

Recept 5

Na zvýšenie počtu krvných doštičiek v krvi je najvýhodnejšie používať v kuchyni obľúbené výrobky, ako napríklad repa, citrón, granátové jablko.

Vylisujte šťavu z repy, pridajte cukor podľa chuti, pred jedlom. Liečba trvá niekoľko mesiacov. Naraz urobte 1 tabuľku. lyžica.

Recept 6

 • Vo večerných hodinách varte 15 minút 3 tabuľky. lóže. surový ovos v 0,5 l vriacej vody,
 • uchovávané na teplom mieste až do rána,
 • filtrovať ráno, piť počas dňa v niekoľkých fázach.

Listy papáje obsahujú látky, ktoré zvyšujú hladinu krvných doštičiek v krvi. Čerstvé alebo suché listy sa povaria 15 minút, vypite túto infúziu 2 r. za deň.

záver

Ak budete dodržiavať režim práce a odpočinku, nezabudnete na fyzickú aktivitu, stvrdnutie a posilnenie imunity, bude možné rýchlejšie zvyšovať krvné doštičky. Akýkoľvek ľudový liek sa nepoužíva bez odporúčania lekára, riaďte sa všetkými lekárskymi predpismi.

Nebezpečenstvo trombocytopénie, najmä pri dávkach pod 50 x 10 9 / l, predstavuje riziko vnútorného krvácania, poranenia pri dlhodobom krvácaní, ktoré zakazuje traumatické športy.

Ako zvýšiť hladinu krvných doštičiek v krvi

Krvné doštičky sú krvinky, od ktorých závisí nielen normálne fungovanie ľudského tela, ale aj život. Ich nedostatok môže vyvolať hematómy. Pri veľmi nízkej hladine takýchto buniek sa zvyšuje riziko rozsiahlych strát krvi, v dôsledku čoho je možné smrteľné ochorenie dosiahnuť aj pri malom poranení kože.

Aby ste zabránili takýmto problémom, musíte mať predstavu o tom, ako zvýšiť krvné doštičky.

Prípustné normy

Pri absencii patologických abnormalít sa počet krvných doštičiek pohybuje medzi 150 - 400 g / l. Pri poklese ukazovateľa pod priemernú úroveň už môžeme hovoriť o vývoji trombocytopénie. V tomto stave sa stráca schopnosť zrážať krv, čo spôsobuje silné krvácanie.

Menšie odchýlky od normy sú však stále povolené. Možno ich pozorovať v krásnej polovici populácie počas tehotenstva alebo menštruačného cyklu.

Analýzy a diagnostické metódy

Ak chcete monitorovať počet krvných doštičiek, musíte urobiť krvný test najmenej raz ročne. Na stanovenie presného počtu krvných doštičiek sa pacientovi odoberie vzorka z prstu alebo žily. Túto metódu si môže zvoliť samotná osoba na základe schopností laboratória.

Na získanie najspoľahlivejších informácií sa odporúča dodržiavať niektoré pravidlá:

 • Je lepšie brať ráno biomateriál na lačný žalúdok,
 • vyhnúť sa prejedaniu deň pred zákrokom,
 • vylúčiť fyzickú aktivitu.

Okrem toho nie je dovolené piť alkohol deň skôr, ako aj prehrievať alebo podchladiť telo.

Dôvody pre nižšie hodnoty

Nízky počet krvných doštičiek u žien aj mužov môže byť spôsobený celým radom dôvodov. Medzi najbežnejšie patria:

 • krvné ochorenia
 • dlhodobá lieková terapia patológií spôsobených vírusmi alebo infekciami, ako aj prechladnutím,
 • otrava toxínmi, drogami,
 • zlá výživa, ktorá negatívne ovplyvňuje činnosť tela ako celku, vrátane obehového systému,
 • poškodenie kostnej drene, ktoré vedie k nízkej úrovni tvorby krvných buniek,
 • chemoterapia,
 • autoimunitné ochorenia.

Zástupcovia spravodlivého pohlavia počas tehotenstva môžu tiež zaznamenať zníženie počtu krvných doštičiek.

Táto podmienka navyše nezávisí od vplyvu akýchkoľvek faktorov, Vo väčšine prípadov sú znížené krvné doštičky diagnostikované v treťom trimestri.

drog

Tradičná liečba, ktorá zahŕňa užívanie liekov v niektorých skupinách, sa používa v prípade kritickej odchýlky od normy. Medzi najbežnejšie a často používané prostriedky, pomocou ktorých môžete zvyšovať krvné doštičky, sa rozlišujú tieto:

 1. Etamzilat. K dispozícii vo forme roztoku určeného na intravenózne podanie. Liek má stimulačný účinok, ktorý pomáha zvyšovať tvorbu krvných doštičiek v kostnej dreni. Účinnosť bude zrejmá po 5 až 15 minútach po zavedení roztoku.
 2. Prednison je steroidný hormón, ktorý sa predáva vo forme tabliet. Zvýšenie krvných doštičiek sa zaznamená do siedmich dní.
 3. Imunoglobulín. Kompozícia obsahuje látky, ktoré pomáhajú stimulovať imunitný systém. Po dokončení liečebného postupu úroveň diskutovaných buniek stúpne na 75 percent v porovnaní s pôvodnými indikátormi.
 4. Vikasol. Je predpísané, aby sa zabránilo rozvoju vnútorného krvácania.
 5. Sodecor je rastlinný prípravok, ktorý normalizuje proces hematopoézy.

Všetky lieky sa majú užívať iba podľa pokynov lekára. Neaplikujte sa s inými liekmi, pretože nesprávne konanie môže spôsobiť nebezpečné komplikácie.

Tradičná medicína

Na rýchle zvýšenie krvných doštičiek môžete použiť ľudový liek.

Nasledujúce lieky budú pre domácu liečbu najúčinnejšie:

 1. Žihľavový vývar. Je považovaný za jeden z najlepších na zastavenie krvácania. Okrem toho rastlina pomáha čistiť krv a normalizovať jej zloženie. Ak chcete dosiahnuť najpriaznivejší výsledok, musíte vypiť 200 ml odvarov denne.
 2. Citrón a med. Dobre sa hodí na posilnenie plavidiel. Na prijatie sú zložky zmiešané v rovnakých pomeroch. Na zvýšenie terapeutického účinku sa do kompozície odporúča pridať ľanový alebo sezamový olej.
 3. Dubová kôra. Na prípravu liekovej infúzie je potrebné naliať lyžicu surovín s 200 ml vriacej vody a nechať uvariť. Vykonávajú sa výplachy vývaru, ktoré sú účinné pri krvácaní ďasien, čo tiež naznačuje pokles krvných doštičiek v krvi.
 4. Šťava z granátového jablka. Na efektívnu liečbu sa odporúča používať iba prírodný produkt. Pred použitím sa zvyčajne zriedi vodou v pomere 2: 1. Ak máte problémy so žalúdkom, je lepšie nepiť šťavu na lačný žalúdok.
 5. Chokeberry. Pomáha zvyšovať viskozitu krvi. Ak chcete zvýšiť hladinu krvných doštičiek, musíte jesť asi 50 bobúľ denne po dobu 20 dní.

Napriek účinnosti prírodných zložiek by sa liečba tradičnou medicínou mala vykonávať iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. V tomto prípade je dôležité zvážiť kontraindikácie, celkový stav tela, sprievodné patológie a tak ďalej.

Špeciálna výživa

Nemenej dôležitú úlohu pri zvyšovaní počtu týchto buniek hrá správne zložená strava. Musí nevyhnutne obsahovať potraviny bohaté na železo:

 • tekvicové semená
 • sójové bôby,
 • špenát,
 • mrkva,
 • pohánka,
 • pečeň,
 • pivovarské kvasnice
 • jahody,
 • zemiaky,
 • repa,
 • banány a iné potraviny podporujúce doštičky.

Na účely liečby a prevencie nízkych mier používania sa bez vylúčenia vylúčia:

 • zázvor,
 • citrusové ovocie
 • čučoriedky a maliny
 • alkoholické nápoje,
 • olivový olej
 • čokoládové výrobky.

Jedálny lístok je navrhnutý tak, aby obsahoval maximum zdravých produktov, ktoré zahŕňajú všetky dôležité vitamíny a minerály. Nemali by existovať žiadne misky, ktoré by napomáhali riedeniu krvi.

Zvýšenie krvných doštičiek počas tehotenstva

Počas nosenia dieťaťa u žien sa v každom prípade zmení počet krvných doštičiek. Pri rýchlom poklese ukazovateľa sa musia okamžite vykonať terapeutické opatrenia, pretože patológia je nebezpečná pre zdravie nielen matky, ale aj nenarodeného dieťaťa.

Liečebné opatrenia budú zahŕňať:

 • užívanie glukokortikosteroidných liekov (napr. prednizolón),
 • zavedenie imunoglobulínu nielen počas tehotenstva, ale aj počas a po pôrode,
 • krvná transfúzia (s vážnym stupňom patologického stavu).

В том случае, когда консервативное лечение не приносит положительных результатов, принимают решение об удалении селезенки.

Избыток после химиотерапевтических действий

Po chemoterapii sa spravidla pomaly zvyšuje hladina krvných doštičiek. Tento spôsob liečby agresívne ovplyvňuje nielen rakovinové, ale aj jednotné krvinky.

Aby sa zabránilo rozvoju trombocytopénie, v tomto prípade je potrebná nasledujúca liečba:

 • 10-dňový priebeh rekombinantného trombopoetínu,
 • brať lieky, ktoré stimulujú tvorbu nových krvných doštičiek,
 • krvná transfúzia
 • príjem kyseliny listovej
 • imunoglobulíny,
 • špeciálna strava, v ktorej sa zo stravy odstraňujú korenené jedlá a alkoholické nápoje, by väčšina stravy mala byť potravinami s vysokým obsahom vitamínu A.

Pri zostavovaní menu sa odporúča konzultovať s lekárom.

Možné následky odchýlok

Znížený počet krvných doštičiek môže indikovať rôzne patologické stavy, pri absencii liečby, ktorá zvyšuje riziko závažnejších komplikácií, často smrteľných.

Medzi často sa vyskytujúce a život ohrozujúce následky nedostatku krvných doštičiek:

 • vývoj vnútorného krvácania,
 • vážna strata krvi pri prijímaní aj malých porcií,
 • akútne krvácanie do mozgu,
 • poškodenie sietnice v dôsledku zvýšeného krvného tlaku.

Ak máte podozrenie na malý počet krvných doštičiek, mali by ste okamžite kontaktovať špecialistu. Po potvrdení diagnózy sa liečba začne okamžite.

prevencia

Aby sa zabránilo zníženiu krvných doštičiek, je v prvom rade dôležité dodržiavať zdravý životný štýl. Ak to chcete urobiť, musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

 • vylúčiť konzumáciu alkoholu a fajčenia, pretože vedú k vážnemu poškodeniu kostnej drene, čo má za následok automatické zníženie produkcie krvných doštičiek,
 • pravidelne cvičte, pričom sa neodporúča nadmerné zaťaženie tela,
 • vykonať kaliace opatrenia na stimuláciu ochranných funkcií tela,
 • venujte dostatočnú pozornosť spánku a odpočinku.

Ďalej je dôležité, aby bolo telo vybavené potrebným množstvom tekutiny. Pre správne fungovanie tela odborníci odporúčajú vypiť najmenej dva litre čistej pitnej vody denne.

Zníženie počtu krvných doštičiek je vážny patologický stav, ktorý môže viesť k rozvoju život ohrozujúcich komplikácií. Dôrazne sa odporúča, aby ste sa pravidelne kontrolovali, aby ste tomu zabránili. Tým sa zistia problémy súvisiace s krvnými doštičkami v počiatočnom štádiu.

Pri potvrdení diagnózy je dôležité začať liečbu včas. Ak sú odchýlky menšie, prevencia bude účinná pomocou tradičnej medicíny.

V závažnejších prípadoch je predpísaná lieková terapia. Nepoužívajte samoliečbu, Akýkoľvek liek musíte prediskutovať so svojím lekárom.

Pin
Send
Share
Send
Send