Užitočné tipy

Ako používať pedále na klavíri alebo klávesnici

Pin
Send
Share
Send
Send


Pedál v klavíri je skvelým doplnkom mnohých kusov. Napokon to pomáha „ozdobiť“ hudbu.

Viac informácií o pedáloch nájdete v tomto článku.

Klaviristi často používajú pravý pedál. S jeho pomocou je možné všetky klapky okamžite zdvihnúť. Znie to naozaj očarujúce.

Pravý pedál je rovný a spomalený

Naučiť sa ho používať je ľahké. Pravý pedál môžete vziať v dvoch prípadoch: vytvoriť efekt retardovaného pedála alebo priamky. Pri prvej možnosti najskôr stlačte tlačidlo a potom zošliapnite pedál. V druhom prípade sa to stane súčasne.

Uistite sa, že pri stlačení priamy pedál ozveny predchádzajúcich klávesov neboli náhodne zachytené. Znie to špinavo.

Ak chcete presne rozpoznať, kedy sa má pedál používať, skladatelia označia v poznámkach písmeno P alebo červené. Okamžik, keď ho treba odstrániť, je označený hviezdičkou.

Vyzerá to takto:

Ako vidíte, nejde o veľký problém. Mimochodom, môžete sa okamžite začať učiť techniku ​​lisovania neskoré pedále, Ihneď buďte trpezliví a v dobrej nálade. Koniec koncov, musíte tvrdo pracovať, aby sa ramená a nohy rozchádzali v správnom poradí. Najprv stlačte tlačidlo a potom uchopte pedál.

Ľavý pedál

Ak chcete oslabiť zvuk nástroja, môžete použiť ľavý pedál. Potom kladivá v klavíri sa k strunám dostanú iba mierne. V tejto chvíli sa piána pohybujú paličkami doľava.

Zvládnutie techniky lisovania pravý pedál? Ak áno, nebudete mať problémy s ľavou stranou. Koniec koncov, všetko sa deje rovnakým spôsobom.

Mimochodom, nevšimnite si označenie ľavého pedálu v poznámkach jednoducho nemožné. Pozrite sa na obrázok. Okamžik stlačenia je označený slovami una corda. A keď je čas zložiť pedál, uvidíte - Tre Corde alebo Tutte le Corde.

Ak sa vám páči zvuk klavíra, pravdepodobne ste si všimli prítomnosť iného stredného pedálu sostenuto. Po stlačení sa klapky zdvihnú a zostanú v tomto stave, kým sa neodstránia.

Sostenuto pedál

Aj keď veľmi zriedkavé sostenuto možno vidieť aj na klavíri. V tomto prípade sa zdá, že pedál ide doľava a ponecháva priestor pre špeciálnu tkaninu, ktorá sa objaví medzi kladivami a šnúrkami. Zvuk sa preto stáva tichší.

V dielach rôznych skladateľov uvidíte všetky pedále, Všetko záleží na tom, akú farbu a vyfarbenie chcel autor vydať. Preto sa oplatí zvládnuť techniku ​​stlačenia každého pedálu.

Piano pedále

Väčšina klavírov je vybavená tromi pedálmi.

Zcela vpravo - tlmiaci pedál (alebo udržať pedál ). Ak držíte tento pedál stlačený, zaradí sa prevodový stupeň tlmiče že odpojovacie reťazce sú odstránené z reťazcov, čo umožňuje, aby reťazce zazvonili, až kým neuvoľníte pedál, zvuk postupne zmizne alebo zaspíte a spadnete z lavičky.

Pedál klapky nemusíte používať zakaždým, keď hráte notu, pretože každý kľúč má svoju vlastnú klapku.

Väčšina hudobníkov a dokonca aj nehudobníkov, ktorí sa chcú niečo dozvedieť o hudbe, označujú pedál tlmiča ako „pedál“, pretože je to najpopulárnejší a často používaný pedál.

V úplne ľavom rohu je mäkký pedál . Tento pedál funguje odlišne v stojanoch a pätkách, ale použijete ho na zjemnenie zvuku klavíra.

Taliansky názov pre mäkký pedál je una Corda. Na klavíroch stlačením tohto pedálu sa celá sada kladív vnútri piána mierne posunie na stranu. Ak pri stlačení niektorého z klávesov stlačíte pedál dole, kladivá zasiahnu iba jednu líniu alebo una Corda, namiesto zvyčajných troch.

V strede je stredný pedál , alebo sostenuto. Tento pedál sa objavuje na mnohých klavíroch, ale nie na všetkých. Na rozdiel od pedálového tlmiča, ktorý podporuje všetky hrané noty, stredný pedál umožňuje odolať určitej note alebo skupine not, zatiaľ čo normálne budete hrať ďalšie noty.

Držte súčasne stredný pedál a stlačte tlačidlo na klavíri a zvuk sa uloží. Teraz si rýchlo zahrajte ďalšie poznámky a všimnete si, že nebudú stáť. Docela v pohode, však? Je to dosť ťažké, najmä vo výške hry Rachmaninov's Concert No. 3 klavíra. Mnoho výrobcov klavíra uprednostňuje úsporu peňazí a tento pedál preskočí.

Na niektorých zvislých klavíroch sa volá stredný pedál praktický pedál a má úplne inú funkciu: vkladá vrstvu plsti medzi kladivá a struny, aby bol zvuk mäkší a tlmenejší. Tento pedál vám umožňuje trénovať neskoro v noci bez toho, aby rušil ostatných, takže ho môžete nazvať dobrým susedom.

Digitálne klávesové pedále

Najbežnejšou numerickou klávesnicou je pedál udržiavania hlasitosti (ktorý vykonáva rovnakú funkciu ako na akustickom klavíri) a pedál hlasitosti (ktorý zvyšuje alebo znižuje hlasitosť).

Takmer každá klávesnica je vybavená núdzovým pedálom, nepohybuje sa so žiadnymi tlmičmi ani neposúva žiadne klávesy, pretože na numerickej klávesnici nie sú žiadne skutočné čiary. Namiesto toho pedál vyšle elektronický signál do mozgu klávesnice a požiada ho o zapisovanie poznámok alebo zvýšenie alebo zníženie hlasitosti, ak používate pedál hlasitosti.

Iné pedále, ktoré môžete pridať do svojej elektrickej klávesnice, napríklad ovládajú veci vibrato, to robí zvuk zvukom akoby vlajúcim, zmenami programu a špeciálnymi efektmi.

Môžete vyskúšať tieto rôzne pedále a rozhodnúť sa, ktoré sú pre vás najvhodnejšie u miestneho predajcu elektrickej klávesnice. Predajca by mal byť viac než šťastný, že vám môže ukázať celý rad rôznych pedálov, v nádeji, že chcete minúť ešte viac peňazí ako vy sami za klávesnicu.

Ak si nie ste istí ďalšími pedálmi, nechajte ich pri kúpe. Vždy, keď viete, že ich budete používať, ich môžete kedykoľvek kúpiť a nainštalovať. Zástrčka všetkých pedálov a väčšiny ďalšieho príslušenstva je štandardnej veľkosti, čo z nej robí doplnok.

Pin
Send
Share
Send
Send