Užitočné tipy

Chrániče zubov: Oblečenie a starostlivosť

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Cristian Macau, DDS. Macau je zubným chirurgom, parodontistom a špecialistom na estetickú stomatológiu na zubnej klinike Favero v Londýne. V roku 2015 získal na Lekárskej univerzite Karola Davilu diplom zubného lekára.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 10. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Chrániče zubov sa používajú na ochranu zubov pri kontaktných športoch, ako je futbal, hokej alebo box. Nočné chrániče zubov však nedovolia, aby sa zuby počas spánku hrýzli a škrípali. Pri častom používaní sa nočné a pravidelné chrániče zubov môžu stať zdrojom nepríjemného zápachu a môžu byť pokryté vápnikom a plakom, čo je hromadenie baktérií, ktoré škodia viac ako dobrým.

Na čo slúžia a na čo sú?

Capa je odnímateľné silikónové alebo plastové puzdro, ktoré sa nosí na chrupu. Táto konštrukcia je zvyčajne takmer neviditeľná v ústach, hoci v dôsledku toho, že neexistujú žiadne špeciálne držiaky, môže pravidelne vypadávať.

Jeden spôsob, ako vyrobiť čiapku, je veľmi podobný výrobe protéz. Odliatky sa odoberajú zo všetkých zubov a potom sa na základe odliatkov vytvorí 3D model. Často je vytvorená séria virtuálnych čiapok okamžite, pomocou ktorých bude možné postupne dosiahnuť ideálny výsledok, pretože každá čiapočka je navrhnutá iba na stredné zarovnanie. Potom je virtuálna čiapka vyrobená z akrylu alebo silikónu. Pretože ide o odnímateľný dizajn, nevyžaduje inštaláciu v zubnej ordinácii.

Existuje aj lacnejší a rýchlejší spôsob, ako si vyrobiť chránič úst. Na zuby naneste trochu teplého plastu, ktorý na zuboch niekoľko minút stvrdne. Takto sa získa ideálny dojem, ktorý je iba mierne korigovaný a brúsený. Teraz sa však takáto technika používa zriedka.

Na vyrovnanie zubov existujú dva hlavné typy čiapočky:

Pretože chrániče ústnej dutiny pôsobia veľmi pomaly, nočné sa používajú iba na dosiahnutie výsledku. V ostatných prípadoch je potrebné nosiť chrániče úst najmenej 21 hodín denne. Je potrebné poznamenať, že si môžete objednať produkt pre jeden aj dva riadky súčasne.

Výhody čiapky zahŕňajú:

 • stealth,
 • Pohodlné a rýchle zvyknúť si,
 • Dobrá adaptácia sliznice na štruktúru nespôsobuje poruchy reči ani počas obdobia závislosti (3-4 dni),
 • Možnosť súčasného bielenia zubov alebo prevencie zubného kazu. Súčasne sa však náustok sám vyrába iba pod zdravými zubami alebo po hlavných štádiách liečby,
 • Potreba vzletu počas jedla nekomplikuje príjem potravy.

ODBORNÉ STANOVISKO

Základné pravidlá starostlivosti sa obmedzujú na dodržiavanie nasledujúcich odporúčaní:

 1. oplachovanie vodou po každom jedle, ale iba teplá - príliš horúca voda môže viesť k zmene tvaru materiálu na ochranu zubov,
 2. ráno a večer sa chránič zubov musí čistiť mäkkou kefou s vonkajšou pastou - neodporúča sa používať bežnú tvrdú kefu alebo stredne tvrdú kefu, pretože to môže poškodiť chránič zubov a narušiť jeho estetiku,
 3. chrániče úst sa musia odstrániť jedlom,
 4. ak je kappa mimo ústnej dutiny, musí sa uchovávať v špeciálnom ochrannom obale - skúste ho vložiť do vrecka a nezabudnite doma.

Životnosť každého chrániča je 2 až 3 týždne, takže hygienické pravidlá sú dôležité, ale nie také kritické ako pri ortodontickom ošetrovaní rovnátkami. Hlavným pravidlom nie je poškodiť chrániče úst, pretože zmena načasovania každej fázy alebo jej preskočenie (ak napríklad chrániče prestávky) môžu nepriaznivo ovplyvniť konečný výsledok liečby.

Nezabudnite, že si musíte zuby čistiť sami: ráno a večer, ako aj po každom jedle. Nič nadprirodzené - bežné, známe činy.

Keramické rovnátka In-Ovation C - 76 500 rub.!

Konzultácie s lekárom sú bezplatné! Zavolajte teraz: +7 (495) 789-39-31

Hygienická starostlivosť o chrániče ústnej dutiny je, ako vidíte, veľmi jednoduchá, takže jediná vec, ktorú pacientovi zostáva, je šetrenie finančných prostriedkov na liečbu, pretože náklady na chrániče úst pre obidve čeľuste predstavujú viac ako 200 000 rubľov a tiež ich nezabudnite pravidelne vymieňať za nové z kitu, bez chýbajúcich etapy liečby a pozorovanie ich trvania.

Pre koho je určený?

Chrániče úst ako alternatíva k trakom nie sú ani zďaleka vhodné pre každého. Existuje niekoľko možností, v ktorých môže zubný lekár odporučiť túto možnosť:

 • Opraviť výsledok zarovnania zubov pomocou šle. Faktom je, že zuby sú v každom veku celkom mobilné. To je dôvod, prečo aj dospelí môžu skus opraviť. Výstuhy narovnávajú zuby, menia smer ich rastu, je však možné, že po odstránení tohto zariadenia sa rad čeľustí začne znova posúvať. Opätovná inštalácia trakov sa nevykonáva, pretože ide o radikálnu metódu, takže lekár môže dať odporúčanie na stanovenie účinku. V takom prípade stačí nosiť chránič ústa iba niekoľko hodín denne alebo ho nainštalovať v noci. Je veľmi vhodné bieliť zuby súčasne, pretože na vnútorný povrch môžete použiť špeciálny gél,
 • Eliminovať malé defekty chrupu. Chrániče úst sa spravidla dobre vyrovnávajú s problémami, ako sú krútenie zubov alebo široké medzizubné medzery. V poslednom prípade nebude táto vada zrejmá ani po dobu nosenia náustka, pretože bude skrytá nepriehľadným akrylom. Aj keď väčšina týchto vzorov je vyrobená z priehľadného silikónu, môžete si vybrať farebný plast s bielym odtieňom,
 • Na alergie na kov. Nie je veľa ľudí, ktorí sú alergickí na kov, ale rovnátka im spôsobujú extrémne nepohodlie: neustály kontakt kovového oblúka so sliznicou vedie k bolesti, podráždeniu a dokonca k zápalu.

Chrániče zubov sa môžu nosiť v každom veku. Vyrábajú sa aj pre deti, aby opravili zhryz mliečnych zubov, pretože na ne nie sú umiestnené rovnátka. V tomto veku sú zuby obzvlášť mobilné, takže pomocou silikónového produktu môžete eliminovať takmer všetky problémy chrupu. Chrániče zubov sa nemusia nosiť celý deň, stačí ich používať niekoľko hodín. Použitie čiapky sa často kombinuje s niektorými rečovými cvičeniami. Takáto gymnastika pre ústnu dutinu v kombinácii s vyrovnávacím dizajnom má priaznivý vplyv na polohu zubov a je tiež prevenciou malocclusion pri výmene zubov.

Lekár môže tiež predpísať chránič ústnej dutiny pre problémy so spánkom. Napríklad pri bruxizme v noci si človek brúsi zuby. Pri pravidelných príznakoch to vedie k drobeniu zubov a ich následnej strate. Chránič úst však nedovoľuje dotýkať sa zubov, a preto rieši zubný problém skôr, ako sa objaví.

Môže zásobník nahradiť rovnátka?

Čiapka sa považuje za určitý druh zátvorky, ale nemožno hovoriť o úplnom nahradení jedného dizajnu iným. Faktom je, že podnos dokáže zvládnuť iba malé chyby. Nesprávne uhryznutie sa nevzťahuje na problémy, ktoré sa riešia pomocou chrániče úst. Iba v niektorých prípadoch, keď je pacient alergický na kov, náustok, ktorý sa mení raz za 1-3 týždne, môže problém nejako vyriešiť.

Hlavné problémy, pri ktorých je indikované použitie chráničov úst, sú poruchy chrupu, ktoré síce ovplyvňujú skus, ale väčšinou nie sú funkčné, ale sú estetické. Napríklad, ak jeden zub vyčnieva za druhým, použije sa chránič úst, ale ak zuby v celej rade rastú nesprávnym smerom, budú potrebné rovnátka.

Pretože v niektorých prípadoch s alergiou na kov sa namiesto výstuží stále používajú silikónové konštrukcie, burl ich môže do istej miery nahradiť. Proces vyrovnávania bude však veľmi dlhý, budete musieť zmeniť veľké množstvo uzáverov. Niekedy môže cena dokonca jedného chrániča úst pre vyrovnanie zubov prekročiť náklady na inštaláciu konzolového systému, čo znamená, že celý kurz pri použití silikónových vzorov bude stáť dosť. To je ďalší dôvod na upustenie od používania uzáveru pri problémoch so zahryznutím.

Ako sa nosí?

Chrániče úst sa odporúča nosiť nepretržite, bez odstránenia dokonca aj v noci. Tento návrh by mal byť každý deň na zuboch najmenej 21 hodín, inak proces vyrovnania vydrží oveľa dlhšie, ako ste očakávali.

Pri výrobe chráničov zubov zubný lekár obvykle klientovi povie, ako dlho dokážu zarovnať zuby. Čiapky sa zvyčajne nosia asi 2 roky, aj keď predtým existovali skúsenosti s nosením trakov. Len odborník však môže jasne odpovedať na túto otázku po preskúmaní ústnej dutiny a vytvorení série 3D modelov. Po odstránení výstuží sa odporúča nosiť chrániče úst počas prvých mesiacov bez toho, aby ste ich odstránili počas dňa. Ak sa však riziko návratu k predchádzajúcemu problému zníži, môžete ich nosiť iba počas dňa.

Ak štruktúru odstránite príliš často, všimnete si, že je pevne oblečená. Toto je prvý znak degradácie, ktorý vás vracia do predchádzajúceho stavu malokluzu. V takých prípadoch musíte chrániče úst používať dlhší čas, len na čistenie a počas jedla.

Detské chrániče sa nosia v krátkych intervaloch, ale každý deň: od 30 minút do 2 - 3 hodín.

Ako sa starať o svoje zuby a chrániče úst?

Starostlivosť o ústnu dutinu je veľmi nenáročná, hlavne preto, že sa odstraňuje v čase jej jedenia. Stále však musia byť čistené každý deň, pokiaľ možno niekoľkokrát. Stačí vypláchnuť náustok pod chladnou tečúcou vodou, ale po noci môže dôjsť k nepríjemnej pachuti spôsobenej plastovými krytmi v ústach, takže môžete náustok vyčistiť aj zubnou kefkou. Na tento účel je lepšie použiť starú kefu s mäkkými štetinami, ktorá nepoškodí povrch. Chránič úst sa musí vyčistiť zvnútra a zvonka. Aby ste odstránili nepríjemnú pachuť z baktérií, ktoré sa hromadia vo vnútri, môžete pri čistení náustka použiť zubnú pastu.

Vo vnútri náustka sa niekedy zbiera biela vrstva. V takom prípade sa zubným lekárom odporúča, aby držali štruktúru v špeciálnom čistiacom roztoku a potom náustok vyčistili a vypláchli vodou.

Capa sa skladuje v špeciálnom prípade s otvormi pre lepšie vetranie. Ak máte v úmysle jesť mimo domu, potom by malo byť toto pole po ruke, aby doňho vložil silikónový produkt. Najlepšie je oplachovať štruktúru pred jej nasadením.

Zubná starostlivosť sa vykonáva bezo zmeny., V čase čistenia sa náustok vyberie a ústna dutina sa čistí kefou a pastou dvakrát denne.

Počas používania nesmie čiapka žuť žuvačku, pretože môže poškodiť plast alebo sa k nemu prilepiť. Tiež nemôžete fajčiť v chráničoch úst, pretože chrániče veľmi rýchlo začnú meniť farbu a zakaliť sa. Je zakázané ovplyvňovať chrániče úst pri horúcich teplotách: vyfúkajte do sucha, naparte, varte atď. Ak si nie ste istí, či je podnos dokonale čistý, položte ho antibakteriálnym roztokom, ktorý vám poradí váš zubný lekár, a potom ho opláchnite vodou. To bude stačiť.

Ak používate špeciálne gély na bielenie zubov alebo na prevenciu zubného kazu, po každom odstránení je potrebné vypláchnuť náustok a odstrániť z neho zvyšok produktu. Mali by ste si tiež vyčistiť zuby. Samotný gél sa nanáša po malých častiach na vnútro náustka. Okrem toho nie je potrebné ho „rozmazávať“, pretože sa bude distribuovať počas ponožiek.

Pin
Send
Share
Send
Send