Užitočné tipy

Písacie schopnosti - ako sa naučiť správne písať texty

Pin
Send
Share
Send
Send


Asi päťdesiat svojho pracovného času trávim korešpondenciou s ľuďmi, ktorí sa chcú podeliť o svoj príbeh s textom „Je to zaujímavé žiť!“, Nikdy predtým však nie je napísané na verejnosti a obáva sa, či dokáže vytvoriť zrozumiteľný text.

Vždy sa snažím upokojiť našich debutantov: „ZHI!“ Nie je pobočkou skupiny Literaturnaya Gazeta, naši autori nie sú profesionáli, ale obyčajní ľudia s rôznym stupňom písania. Skúsenosti, ktoré sú ochotné zdieľať, sú oveľa dôležitejšie ako schopnosť elegantne vyjadriť myšlienku. Nakoniec ma vždy musia navrhnúť, opraviť a upraviť :)

Aby sme pomohli začínajúcim autorom, vytvorili sme a nekonečne dokončujeme „školiacu príručku“. (Nedávno som zistil, že sa používa ako školiaci nástroj v jednom serióznom online kurze písania :)) A neustále dávam pozor na články, v ktorých skúsení autori radia - ako sa naučiť písať, je zaujímavé.

Na stránke http://ideanomics.ru som narazil na preklad príspevku Erica Barker, publicista časopisu Time a autor blogu o samostatnom rozvoji Barking Up The Wrong Tree, v ktorom hovoril o tom, ako písať texty, ktoré chcete prečítať. Upozorňujem na tento článok so svojimi pripomienkami.

Chcete sa naučiť lepšie písať? Dobré texty sú často vnímané ako umenie, a to samozrejme znie strašidelne. Ale nebojte sa. Schopnosť dobre písať zahŕňa určité pravidlá, je to druh vedy. Aké pravidlá stoja za to písať texty, ktorým mozog najlepšie porozumie?

Požiadal som Stevena Pinkera o odpoveď. Steven je kognitívnym psychológom a lingvistom z Harvardskej univerzity a je tiež členom odbornej rady American Heritage Dictionary. Nedávno bol zaradený do zoznamu stoviek popredných psychológov našej doby. Jeho najnovšou knihou je „Zmysel pre štýl: Príručka mysliteľskej osoby k písaniu textov v 21. storočí“. Takže k veci.

1. Usilujte sa o zviditeľnenie a zapojenie sa do dialógu

Viac ako 80% informácií, ktoré vnímame prostredníctvom videnia. Preto je najsprávnejším spôsobom pomôcť čitateľovi „vidieť“.

Sme primáti a tretina nášho mozgu je spojená s videním a niekoľkými veľkými oblasťami - s dotykom, sluchom, pohybom a priestorom. Ak chcete prejsť z „Zdá sa, že rozumiem“ na „Rozumiem,“ musíte niečo vidieť a cítiť pohyb. Mnoho experimentov ukazuje, že čitatelia chápu a zapamätajú si materiál oveľa lepšie, keď sú prezentované v konkrétnych výrazoch, ktoré umožňujú tvorbu vizuálnych obrazov.

Je tiež dôležité hovoriť so čitateľom. Príliš veľa ľudí sa snaží zapôsobiť na ostatných, vyzerať múdrejší. Štúdie ukazujú, že v dôsledku toho sa zdá, že ste naopak hlúpejší. Skutočnosť, že náš mozog sa ľahko spracúva, je pravdepodobnejšie vnímaná ako pravda, než pojmy, na ktorých musíme pracovať.

Myslite na seba ako na rovnocenného čitateľa. Ak sa pokúsite byť šikovný a napíšete svoj text z pozície učiteľa, ktorý prednáša, čitateľ sa bude v najlepšom prípade cítiť hlúpo. V najhoršom prípade sa na vás bude hnevať: „Kto je tento chlap, prečo ma učia na Zemi?“

"Klasické texty, ktoré naznačujú rovnosť medzi autorom a čitateľom, mu pomáhajú cítiť sa ako génius," hovorí Pinker.

Predstavte si, že hovoríte priateľovi tak inteligentne ako vy, niečo, čo nevie. Toto je „symetria medzi čitateľom a spisovateľom. Zámerom je objasniť a konkrétny text. Je radosťou, že môžete čitateľovi ukázať niečo na svete, ktoré vidí sám za seba. “

Tento jednoduchý prístup môže posunúť vaše texty na ďalšiu úroveň.

Súhlasím so 100%. Čím ľahšie je čítanie textu, tým lepšie. Nemusíte byť múdri a zvoľte si „správne slová“. Napíšte, ako by ste rozprávali svoj príbeh zainteresovanej osobe. Predstavte si situáciu: blízky priateľ, ktorého ste už dlho nevideli, sa pýta:

- Na čom teraz pracuješ?

- Áno, píšem článok pre časopis.

A začnete mu rozprávať svoj príbeh tak, aby vás zaujal, inšpiroval, vysvetlil osobe, ktorá vám nie je ľahostajná, prečo sa to pre vás ukázalo ako dôležité. Uveďte príklady, kreslite obrázky, začnite vety so slovom „Predstavte si. ".

2. Dajte si pozor na „prekliatie vedomostí“

Hlavným dôvodom rozdrobených textov nie je vaša chyba. Váš mozog nie je naprogramovaný na písanie dobrých textov. Navyše pracuje proti vám.

Keď niečo viete, predpokladáte, že to ostatní vedia. To je ľudská povaha. Výsledkom sú zlé texty.

„Je pre nás všetkých ťažké si predstaviť, aké to je nevedieť niečo, čo už vieme. Ľudia predpokladajú, že slová, ktoré poznajú, sú známe všetkým. Že skutočnosti, ktoré poznajú, sú univerzálne vedomosti. A nakoniec autor neuvažuje o tom, čo čitateľ nevie. “

Počuli ste výraz: „Vysvetlite mi, akoby som bol päťročné dieťa“? Toto je pokus prekonať kliatbu vedomostí.

Ako vyriešiť tento problém? Robte to, čo autori vždy robili: nech si niekto prečíta váš text a povie, či je to pochopiteľné.

„Sociálni psychológovia zistili, že sme príliš presvedčení o našej schopnosti porozumieť tomu, čo si myslia ostatní, dokonca aj ľudia blízko nás. To je dôvod, prečo profesionálni spisovatelia majú profesionálnych redaktorov. Nemajte však obavy, ak nemáte k dispozícii vhodného editora. Vaši recenzenti by nemali byť vôbec odborníkmi alebo byť reprezentatívnou vzorkou vášho publika. Často dosť na to, aby niekto iný čítal text okrem vás. “

Často sa stretávam s touto pozíciou: „Nechcem o sebe hovoriť - to je neslušné. Radšej by som uviedol fakty. “ Výsledkom je anonymný a skôr plochý text, ktorého autor vyzerá ako pedant a učí publikum.

Ak chcete získať ľahko čitateľný text, potrebujete iba „roubík“: emócie, myšlienky, pochybnosti, príbeh s vlastným dejom - všetko, čo sa v žurnalistike nazýva „textúra“, «mäso», Za riadkami článku vidíme živého, mysliaceho a rozvíjajúceho sa človeka. Skúšame jeho okolnosti a spôsob myslenia. Takýto text dáva čitateľovi príležitosť pozrieť sa na seba zvonka a položiť si otázku - je to pre mňa relevantné? Bol by som schopný? Takýto text zahŕňa čitateľa v procese porozumenia.

Pokiaľ ide o „prekliatie vedomostí“, páči sa mi príbeh Henryho Forda: vzal dvoch hlúpych manažérov a urobil z nich „kontrolnú skupinu“: všetky tieto pokyny pre pracovníkov boli dané predovšetkým týmto dvom. Ak obaja pochopili, čo bolo napísané rovnakým spôsobom, predstavili pokyny. Keď pracujem s textom zaslaným na uverejnenie v časti „ZhI!“, Predstavím sa ako jeden z týchto párov :)

3. Neskrývajte hlavnú vec

Povedzte čitateľovi, aký je váš hlavný bod. A hneď to povedz. Ľudia potrebujú oporu, aby mohli sledovať vašu myšlienku. Inak sa stratia. Stephen hovorí:

„Čitatelia sú vždy nútení premýšľať cez detaily, čítať medzi riadkami. To znamená, že pri porozumení textu sa spoliehajú na svoje základné znalosti. Ak nerozumejú, aké vedomosti by sa tu mali uplatniť, akýkoľvek fragment textu bude pre nich príliš racionálny a povrchný, ale nakoniec bude nepochopiteľný. Autor by mal od prvého riadku pomôcť čitateľovi pochopiť, čo je jeho text a čo je jeho podstatou. “

Bojíte sa, že to zabije celú intriku? Nebuďte opäť inteligentní - buďte jednoduchší a jasnejší. Nemá zmysel intrikovať, ak ľudia nerozumejú tomu, o čom hovoríte, a po prvom odseku prestanú čítať. Stephen vysvetľuje:

„Mnoho autorov sa to bojí. Nechcú hovoriť niečo ako „Toto je text o škrečkoch“ alebo o čom je tento text. Zdá sa im, že to okráda vrchol textu. Ale s výnimkou prípadov, keď je text napísaný veľmi skúseným spisovateľom detektívnych príbehov alebo veľmi schopným komikom, je lepšie nepokúsiť sa zahmlievať hmlu, aby sa neskôr mohol čitateľ potešiť zábleskom pochopenia. Čitateľ musí vopred pochopiť, kde ho autor vedie. ““

Ako rýchlo by sa to malo povedať? Docela rýchlo. Na samom začiatku. Autor by mal čitateľovi objasniť, čo sa od neho snaží získať.

S množstvom informácií, ktoré spadajú do čela priemerného používateľa internetu, nemáme žiadne právo ho „zmiasť“ a nútiť ho vyriešiť šarády. Ak chcete príkladom inšpirovať čitateľov k vedomým zmenám, nebuďte múdri - povedzte svoj príbeh. Urobte z toho prípad podľa schémy „sign-action-result-Assessment-významu“:

 • signál(niečo, čo stimulovalo zmenu)>
 • informácie(vaše myšlienky na to, prečo vás to bolelo, čo bolo „zlé“, hľadanie riešenia)>
 • podniknuté kroky >
 • dosiahnutý výsledokčo sa zmenilo, ako sa to stalo>
 • vaše hodnoteniezískané skúsenosti (ako vaše predstavy o sebe, o situácii, o okolitej realite)>
 • nový význam(nové porozumenie, „všeobecná línia“ vášho života, po ktorej ste si uvedomili, že život sa stal zaujímavým)

A ďalšie príklady! Pamätáte si :)

Spomenul som si na starý trik, ku ktorému som sa uchýlil, keď som bol mojim redaktorom tlačovej agentúry. Keď bolo potrebné pomôcť autorovi sformulovať podstatu jeho nóty, požiadal som ho, aby si predstavil, že obsah textu by mal byť všetkými prostriedkami oznámený priateľovi, ktorý žije vysoko v horách:

"Bežíš k nemu so všetkými nohami, liezeš na skaly, spadneš, vstaneš, znova utečeš." Hora je vysoká, je to pre vás ťažké, ste vyčerpaní. Doslova pri poslednom lapaní po dychu sa plazíte na vrchol, vidíte svojho priateľa, otvoríte ústa, aby ste mu povedali svoje správy, ale máte iba silu urobiť jednu vetu. Tento návrh bude kľúčovou myšlienkou všetkého materiálu. “

4. Nie je potrebné hrať podľa pravidiel (aj keď musíte skúsiť)

Všetci poznáme ľudí, ktorí sa radi držia slov. Títo ľudia však zabúdajú, že pokiaľ ide o „pravidlá jazyka“, psychiatrickú liečebňu prevádzkujú pacienti. Slovníky nie sú zbierkou pravidiel. Dodržiavajú jazyk, nie ho sprevádzajú.

"Editori slovníkov veľa čítajú, starostlivo hľadajú nové slová a významy, ktoré používajú mnohí autori v mnohých kontextoch, a potom pridávajú alebo menia významy," píše Pinker.

Zlepšujú pravidlá text? V priemere samozrejme. Ale kreativita je tiež vhodná. Jazyky sa môžu a mali by sa meniť, a to je skvelé. Dobrý spisovateľ pozná pravidlá, ale vie ich porušiť.

Možno sa k tomuto bodu vyjadrím takto: improvizácia sa začína získavať, keď sa zručnosti zruší a mechanika procesu nespôsobí ťažkosti. Začiatočníci autorov stále odporúčam, aby sa nezapájali do hľadania originálneho formulára. Samozrejme, ak naozaj chcete, prečo to neskúsiť. Ale skúsenosti ukazujú"MRS!", texty, ktoré sú napísané veľmi jednoducho, sa stávajú najobľúbenejšími:

5. Čítajte, čítajte a znova čítajte

Mnoho vynikajúcich spisovateľov nikdy nečítalo sprievodcu písaním. Ako sa niečo naučili? Čítanie, čítanie, čítanie iných kníh. Stephen hovorí:

„Nemyslím si, že sa môžete naučiť písať dobre, ak nestrávite veľa času ponoreného do textu, lovením tisícov idiómov, stavieb, rečových figúr a zaujímavých slov, čím rozvíjate svoj štýl písania. Vyžaduje si to schopnosť si pochutnať a rozobrať príklady dobrej prózy, ktorá vám dáva určitý vzorec, cieľ, vám umožní stať sa citlivejšou na stovky faktorov, ktoré vytvárajú dobré frázy - tieto faktory nie je možné individuálne odlíšiť a formulovať. ““

Čo čítať, aby ste mohli písať dobré texty pre „Žiť zaujímavo!“? Samozrejme, dobré články našich hrdinov :)

A tu sú niektoré rozumnejšie knihy pre začínajúcich autorov:

Čo je to písanie?

Kreatívne písanie (písanie, písanie, copywriting, literárna činnosťJe činnosť človeka pri tvorbe verbálnych diel určených na čítanie inými ľuďmi.

Spisovateľ, spisovateľ, autor alebo spisovateľ je osoba, ktorá sa zaoberá písaním.

V rôznej miere ovládajú zručnosti písania všetci ľudia, ktorí môžu písať perom alebo písať na počítači. Každá z týchto schopností sa prirodzene rozvíja v rôznej miere. Napriek tomu nie každý je spisovateľom. Skutočný spisovateľ je človek, ktorý dokáže napísať dobrý text, ktorý je pre čitateľov zaujímavý.

Ak niekto jednoducho píše nikomu nezaujímavé a nezmyselné texty, nazýva sa tento druh písania grafomanstvoa samotní autori graphomaniacs, Dnes na internete nájdete veľa grafomaniakov. Dôvodom je skutočnosť, že ľudia sa snažia vytvárať texty zamerané nie na čitateľov, ale na algoritmy vyhľadávacích nástrojov. Proces popularizácie grafománie naviac vyvolávajú samotní čitatelia (používatelia). Pamätajte, keď čítate nejaký článok od obalu k obalu. S najväčšou pravdepodobnosťou vo väčšine prípadov jednoducho prehliadate (naskenujete) texty na stránkach webových stránok „diagonálne“ a pokúsite sa rýchlo nájsť potrebné informácie. A ak nie je dopyt po dobrých textoch, takáto ponuka neexistuje.

V našom kurze budeme hovoriť o inom type písania, ktorého plody sú pre čitateľov zaujímavé a užitočné.

Písanie žiadosti o zručnosti

Schopnosť písať krásne, logicky a kompetentne je zručnosť, ktorá je užitočná pre takmer každého moderného človeka. Každý deň píšeme listy, komunikujeme s kolegami a priateľmi prostredníctvom pošty a sociálnych sietí. V našich správach vyjadrujeme myšlienky, obráťte sa na adresáta so žiadosťou alebo opíšte niektoré udalosti. Kompetentný písomný prejav v tomto prípade môže slúžiť ako vynikajúci pomocník v kariérnom raste a obchodných vzťahoch.

Písanie je užitočné nielen pre prácu, kariéru, obchod a komunikáciu s ľuďmi, ale aj pre tých, ktorí chcú zdieľať svoje myšlienky so spoločnosťou prostredníctvom tvorby literárnych diel. Pre skutočného autora je písanie do istej miery cestou k nesmrteľnosti ľudského mena, spôsobom, ako sa vyhnúť zabudnutiu. Závisí od schopností a talentu spisovateľa, ako dlho budú jeho diela žiť a ako dlho môže zostať v pamäti čitateľa. Slávne príslovie tvrdí: “to, čo je napísané perom, nie je možné rezať sekerou". A aj keď dnes len zriedka píšu perom, navyše nepíšu toľko, koľko tlačia, najlepšie napísané diela zostanú vo verejnej sfére po dlhú dobu.

A aj keď nemáte v úmysle stať sa slávnym na úkor svojich diel, list môže byť pre vás osobne užitočný. Môžete si napríklad viesť denník a odrážať v ňom svoje zaujímavé myšlienky, pomôže to obnoviť poriadok vo vašej hlave, štruktúrovať dôležité myšlienky, plány a nadchádzajúce úlohy.

Ako sa naučiť písať?

Písanie je integrovaná zručnosťpozostávajúce z rôznych vedomostí a zručností. Po prvé, aby sme sa stali skutočným spisovateľom, je dôležité byť dostatočne vzdelaný a rozmanitý človek. Minimálne musíte jasne pochopiť, o čom chcete čitateľom povedať a prečo pre nich bude dôležité a užitočné. Po druhé, nemôžete obísť bez motivácie a silnej túžby vytvoriť nové dielo, pretože písanie práce si vyžaduje veľa času a úsilia. Ste na to pripravení? Po tretie, musíte poznať pravidlá jazyka alebo inými slovami pravidlá písania, ktoré čitateľom sprostredkujú vaše myšlienky čo najzrozumiteľnejšie.

Medzi najdôležitejšie atribúty, ktoré vám pomôžu stať sa dobrým autorom, môžete zdôrazniť nasledujúce skutočnosti:

 1. Čitateľnosť a vzdelanie, dobré vzdelanie.
 2. Motivácia, silná túžba písať, usilovná práca a vytrvalosť.
 3. Rozsiahla aktívna slovná zásoba.
 4. Gramotnosť, znalosť pravidiel ruského jazyka.
 5. Harmonicky vyvinuté logické a kreatívne typy myslenia.
 6. Znalosť žánru, štýlu a štrukturálnych znakov písania.

Okrem toho autori často hovoria, že niečo nepolapiteľný pomáha vytvárať dielo súvisiace s morálkou, životnými ideálmi, tvorivou inšpiráciou alebo možno božským darom.

Richard Bach napríklad tvrdí, že jeho najslávnejší román „Čajka menom Jonathan Livingston“ bol pre neho doslova „diktovaný zhora“. A tí, ktorí tiež čítali Bachove ďalšie diela, si museli všimnúť nápadný kontrast medzi jeho tradičnými príbehmi a hlboko metaforickým čajok menom Jonathan Livingston.

V tejto súvislosti vyvstáva otázka:

Hodiny písania

Na výučbu základných písacích schopností sme pripravili niekoľko hodín. Cieľom tohto kurzu je pomôcť začínajúcim spisovateľom urobiť prvý krok v rozvoji ich talentu. Lekcie, ktoré sa poskytujú v rámci tohto školenia, si budú môcť rozvíjať niekoľko užitočných schopností, konkrétne:

Schopnosť spřáteliť sa s múrou a potom s ňou vybudovať stabilný vzťah nie je taká jednoduchá. Mnoho potenciálnych autorov sa vzdáva v prvom kroku bez toho, aby napísala jediný riadok. Táto lekcia vám ukáže, ako nájsť tú správnu motiváciu začať písať.

Písanie akéhokoľvek textu by malo začať rétorickým umiestnením, čo znamená odpoveď na nasledujúce otázky: O čom píšem? Prečo píšem? Pre koho píšem? Ako píšem Иными словами, риторическое позиционирование включает в себя определение темы будущего произведения, его цели, его аудитории, а также его стилистической и жанровой формы.

Jazyková štylistika je smer, ktorý študuje výrazové možnosti a prostriedky jazyka, ich lexikálny význam, ako aj zákony ich použitia v rôznych jazykových situáciách a oblastiach komunikácie. V tejto lekcii sa zameriame na funkčný štýl. Funkčná štylizácia skúma použitie jazyka v rôznych oblastiach činnosti ľudí, tj analyzuje funkčné štýly, ich znaky a charakteristiky použitia v rôznych komunikačných situáciách.

Keď sa hovorí, že text je logický, zvyčajne nesúvisí s logikou v doslovnom zmysle. Žiadny text by samozrejme nemal porušovať logické zákony a pravidlá zdôvodňovania, ale v tomto prípade hovoríme o niečom inom. Dá sa povedať, že základné požiadavky, ktoré čitatelia predkladajú akýmkoľvek textom, sú konzistentnosť a štruktúra. V tejto lekcii vysvetlíme, čo to znamená a ako to dosiahnuť.

Slovník (slovník, lexikón) je zbierka slov, ktorú človek chápe a používa vo svojom prejave. Je obvyklé rozdeliť ho na dva typy: aktívny a pasívny. Aktívna slovná zásoba - to sú slová, ktoré človek pravidelne používa v ústnej reči a písaní. Pasívna slovná zásoba je skupina slov, ktorú človek pozná alebo rozumie pri uchu alebo pri čítaní, ale nepoužíva ich. V tejto lekcii sa dozviete, ako aktívny a pasívny slovník by mal byť, ako sa dá doplniť a obohatiť a správne používať v reči.

Veda, ktorá študuje lexikálne prostriedky jazyka a vyvíja normy pre ich používanie, sa nazýva lexikálna štylistika. V tejto lekcii si povieme viac o základných princípoch lexikálnej štylistiky, ktoré sú užitočné pre každého autora.

Gramotnosť sa tradične chápe ako miera znalosti písania a čítania v rodnom jazyku. S rozširovaním univerzitného školského vzdelávania sa zároveň zvýšili požiadavky na gramotných ľudí: nielenže vedia čítať a písať, ale vlastnia aj písomnú reč v súlade so zavedenými normami gramatiky a pravopisu. V tejto lekcii hovoríme o tom, aká dôležitá je gramotnosť pri písaní textov a ako ju rozvíjať.

Ako chodiť na hodiny

V lekciách nášho tréningu nájdete referenčné informácie, ako aj užitočné odporúčania a cvičenia na zvládnutie všetkých dôležitých zručností spisovateľa, ktoré sa môžete naučiť. Rýchlosť a efektívnosť rozvoja každej prezentovanej zručnosti sa u rôznych ľudí líši. Preto nemôžete presne povedať, koľko času bude mať každá hodina alebo celý kurz.

Napriek tomu môžete uviesť všeobecné odporúčania týkajúce sa spôsobu a trvania vyučovania:

 1. Aby ste nič nezmeškali, skúste sa zoznámiť so všetkými lekciami.
 2. Pokúste sa identifikovať hlavné problémy a presne ich riešiť, podrobnejšie porozumieť zodpovedajúcim lekciám, vykonávať cvičenia a postupovať podľa potrebných odporúčaní.
 3. Dôležitou súčasťou každej hodiny je prax, takže sa určite pokúste uplatniť vedomosti získané pri písaní.
 4. Otestujte svoje diela na skúsených objektívnych čitateľoch, ktorí sa nebudú hanbiť povedať, čo si skutočne myslia o plodoch vašej kreativity.
 5. Pokúste sa písať neustále a neopúšťajte túto záležitosť, inak k vám múza a dobrá slabika prídu rovnako zriedka a nepravidelne ako vy.

Knihy a učebnice

Písanie nie je niečo, čo sa dá naučiť raz a navždy. Schopnosť písať texty sa musí neustále zlepšovať, inak to ustupuje. Spisovateľ si musí neustále zachovávať svoju formu: čítať, písať a študovať odbornú literatúru o písaní. Na tejto stránke sme citovali množstvo populárnych kníh a učebníc o autorských a literárnych zručnostiach.

 • Stephen King "Ako písať knihy"
 • Yuri Nikitin „Ako sa stať spisovateľom“
 • Umberto Eco „Ako napísať prácu“, ako aj množstvo ďalších prác
 • Dietmar Rosenthal „Zbierka cvičení v ruskom jazyku“
 • A ďalšie.

Spisovateľ Citácie

Aby sme vám pomohli nájsť kreatívnu inšpiráciu, zhromaždili sme citácie od úspešných známych literárnych (nielen) postáv, ktoré obsahujú tipy na riešenie rôznych problémov s písaním:

Maxim Gorky:

Môžete veľa vidieť, čítať, dokážete si niečo predstaviť, ale na to musíte byť schopní a zručnosti sú dané iba štúdiom technológie.

John Steinbeck:

Píšte voľne a tak rýchlo, ako je to len možné, na všetko. Nikdy neupravujte ani neprepisujte, kým neukončíte koniec. Prepisovanie procesu zvyčajne nie je ničím iným ako ospravedlnením, aby ste sa nepohli vpred. Bráni tiež voľnému toku myslenia a rytmu, ktorý prichádza iba s bezvedomím pri práci s materiálom.

Lev Tolstoy:

Naši nepriatelia môžu byť pre nás užitočnejší ako naši priatelia, pretože priatelia nám často odpustia naše slabosti, zatiaľ čo nepriatelia si ich zvyčajne všimnú a upozornia na ne. Nezanedbávajte rozsudky nepriateľov.

Ivan Bunin:

Poézia sa musí písať každý deň, rovnako ako huslista alebo klavirista musí určite hrať každý deň na svoje nástroje niekoľko hodín bez medzier. V opačnom prípade sa váš talent nevyhnutne stane nedostatkom, vyschne ako studňa, odkiaľ dlho neabsorbujú vodu.

Anton Čechov:

Skutočný spisovateľ je taký istý ako starý prorok: vidí jasnejšie ako obyčajní ľudia.

David Ogilvy:

Ľudia, ktorí vedia, ako myslieť, vedia aj písať. A tí, ktorí trpia nízkou úrovňou inteligencie, píšu rovnaké spomienky, listy a prejavy. Schopnosť dobre písať nie je dar od prírody. To sa dá naučiť. Píšte, ako hovoríte: prirodzene ... Pokúste sa jednoducho vyjadriť svoje myšlienky bez toho, aby ste boli príliš intelektuálni ... Ak pracujete na niečom veľmi dôležitom, požiadajte priateľov alebo kolegov, aby vyjadrili svoj názor na vašu prácu.

Ďalšie materiály na našej webovej stránke

Tréning v oblasti rozvoja kreatívneho myslenia vás naučí rýchlo nájsť nové nápady na diela, vytvárať originálne príbehy.

Zrýchlené hodiny čítania pomôžu prečítať viac kníh, ktoré nepochybne ovplyvnia vašu slovnú zásobu a erudíciu.

Náš blog má navyše špeciálnu sekciu venovanú rétorike a písaniu.

Prajeme vám veľa úspechov v porozumení základom písacích schopností!

Pin
Send
Share
Send
Send