Užitočné tipy

Rastliny - repelenty alebo spôsob, ako vyrobiť prírodný odpudzovač hmyzu

Pin
Send
Share
Send
Send


Môj domov je môj hrad. Po tomto prísloví sa každý z nás snaží, aby bol náš domov chránený pred inváziou kohokoľvek. A predsa v ňom môže byť veľa nezvaných hostí. Komáre, muchy, šváby a ďalší zlí duchovia nám spôsobujú veľa nočných problémov vo dne iv noci. Ako sa zbaviť „malých nepriateľov“? Ktoré prostriedky na ničenie domáceho hmyzu sú spoľahlivé a bezpečné?

Prenasledovanie mušiek okolo bytu so skladanými novinami nie je príliš účinné. Vysávanie nie je možné. Konajte ručne s muškou? Dlho. Pokúsme sa problém priblížiť z druhej strany.

Tip 1: čistota je všade. V dome, na dvore, v spoločných priestoroch. Odpad z potravín sa najlepšie uchováva v perkaloch, najlepšie v čiernych alebo stmavených vreciach, uzavretých v vedrách s vekom. A nezabudnite ich zobrať každý deň, v lete dokonca dvakrát denne.

Tip 2: Byt by ste mali vetrať častejšie. Muchy sa strašne obávajú prievanu.

Tretí tip: aby muchy nelietali do okien, rámy okien by mali byť posypané octom.

Štvrtý tip: pri umývaní podláh pridajte do vody trochu terpentínu alebo lyžicu octu. A z domu, kde sú podlahy potierané terpentínovým tmelom, sú muchy evakuované v jednom okamihu.

Muchy sú hmyz s jedným párom krídiel s pásmi, veľkou, veľmi pohyblivou hlavou a ústnym zariadením vo forme proboscis, prispôsobených na sanie alebo lízanie tekutín. Muchy sa vyvíjajú v zhlukoch hnijúcich látok, kde samice kladú vajíčka.
Väčšina druhov múčok sa živí potravinami, všetkými druhmi potravinového odpadu, fekáliami. Môžu olizovať pot a sliznice.
Muchy sú mechanickými nosičmi infekčných agens.

Pokúste sa zbaviť múch tradičnými spôsobmi. Napríklad lepiaci papier (suchý zips) sa používa na kontrolu múch. Pokiaľ nie je zakúpený suchý zips, pripravte lepiacu zmes, natrite tvrdým štetcom na hrubý papier a nechajte čisté okraje široké 1-2 cm. Hotový suchý zips sa zavesí do kuchyne a do miestností, kde sú muchy preplnené.

Tu je recept na prípravu trvanlivej a účinnej lepiacej zmesi pre tyčinky: na tento účel sa v plechovke s objemom 0,5 l rozpustí 90 g kolofónie v malom ohni a do tekutej taveniny sa za miešania naleje 30 ml slnečnicového, ľanového, bavlníkového alebo ricínového oleja. Potom pridajte do zmesi lyžičku medu alebo sladký zápach.

Akékoľvek prostriedky na kontrolu, vrátane tekutého jedu, sú dobré proti muškám. Tu je návod, ako to urobiť: štvrtina lyžičky prášku CHLOROPHOS a pol lyžičky granulovaného cukru sa rozpustí v pohári vody. Varovanie: chlorofos je silný jed! Výsledný roztok sa naleje do niekoľkých tanierov a taniere sa umiestnia na miesta neprístupné deťom. Pri odparovaní sa musí pridať voda. Skladovateľnosť tohto jedu pre muchy je 10 - 12 dní.

Staroveký ľud a bezpečné prostriedky na odpudzovanie mušiek - kvasiniek. V miestnosti, v ktorej je kytica opálených, nie sú žiadne muchy. Sušené kvasinky z lekárne sa pomelú v trecej miske, nanášajú sa na prúžky hrubého papierového kazeínu alebo tesárskeho lepidla (môžete tiež vložiť škrobovú pastu) a štedro posypať vrstvou lepidla práškom. Po zaschnutí lepidla sa pásy papiera zavesia blízko okien a dverí.

Blchy sú malý (0,5 - 5 mm) hmyz bez sania krídla a s prístrojom na sanie piercingu. Ich telo je zo strán sploštené a nohy sú dobre prispôsobené na dlhé skoky. Výška blšího skoku je viac ako meter. Počas svojho života, samica blchy kladie 100-400 vajec. Všetky známe blšie druhy na svete sa živia čerstvou krvou. Každý z nich môže vypiť naraz až pol mililitra krvi. Blcha a pár jej tovaru na nočný útok môžu ľahko okradnúť lyžičku krvi! Takáto fenomenálna obojstrannosť je spojená so skutočnosťou, že blšie žerú a zároveň vylučuje potravu. Okrem toho, každá blcha žije niekoľko mesiacov až rok. Blchy parazitujúce na ľuďoch, domácich miláčikoch a vtákoch môžu žiť v apartmánoch. Blchy sa zvyčajne prenášajú na človeka po smrti hostiteľského zvieraťa, na ktorom parazitovali. Prevažná časť blchých ľudí, ktorí útočili, sa „zaujímala“ o hlodavce alebo mačky. Blšie uhryznutia nie sú samozrejme smrteľné, ale miesta ich zhryznutia sú stále veľmi nepríjemné.

Blchy sú nositeľmi najhorších infekčných chorôb - mor1, tularémia2 atď.
1 Mor je obzvlášť nebezpečná infekcia spôsobená morovým bacilom. Ochorenie sa vyznačuje silnou intoxikáciou (bolesti hlavy, slabosť, bolesť končatín), horúčkou, poškodením lymfatických uzlín a pľúc. Zdrojom infekcie sú hlodavce.
2 Tularémia je infekčné ochorenie spôsobené bacilmi tularémie. Vyznačuje sa poškodením lymfatických uzlín, horúčkou a intoxikáciou. Zdrojom infekcie sú hlodavce.

Našťastie je zbavenie sa týchto upírov relatívne ľahké: čistota je pre blchy ničivá. Blchy neznášajú jasné slnečné svetlo, vysokú vlhkosť a sucho.

Tip 1: nezabudnite monitorovať čistotu domácich zvierat, ktoré často prinesú blchy do bývania. Blchy nepáči jedľový olej, takže sa dá použiť na odstránenie parazitov u mačiek a psov jednoduchým vtieraním oleja do srsti. Osobitná pozornosť by sa mala venovať záhybom tela zvieraťa.

Tip 2: Kľúčom k úspešnému boju proti hmyzu v byte je špeciálne umytá podlaha.

Veľmi účinné vytieranie s odrezkom z paliny. Bujón sa pripraví nasledovne: 40 g čerstvého alebo 20 g suchého listov paliny sa varí 10 minút v dvoch pohárikoch vody, k filtrovanému bujónu sa pridá 25 g hobľovaného mydla a všetko sa naleje do vedra na umývanie podlahy.

Dospelé blchy a ich vajíčka sa ničia moppingom petrolejovej hrôzy. Súčasne sa v jednej nádobe s vodou odoberie 200 g mydla, 100 - 150 ml kerozínu a 1 až 2 g kyseliny karbolovej (fenol). V takej emulzii blchy zomrú do 2 minút.

Mravce sú hmyz, ktorý je rozšírený po celom svete. V domoch sú najbežnejšie malé červené domorodce, ktoré prišli z Ruska do Etiópie. Domové mravce žijú v prasklinách v stenách a stropoch, pod podlahovými doskami a parketami, za opláštením obkladov. Nájdete ich medzi listami kníh, v stohoch ľanu, obilnín a sušeného ovocia.

Mravce sú sociálny hmyz. Žijú vo veľkých rodinách alebo v kolóniách. Zloženie kolónií zahŕňa: samice, samce, pracujúce osoby (nezrelé samice, ktoré nedávajú potomstvo), vajcia, larvy, kukly. Počet kolónií môže byť stovky tisíc jedincov. Ročný rast kolónie môže dosiahnuť 30 tisíc jedincov. Stredná dĺžka života: ženy - 270 dní, muži - 20 dní, pracujúce osoby - do 60 dní. Pracujúci jednotlivci sa starajú o larvy a prinášajú jedlo do hniezda. Mravce majú trávenie mimo čreva. Pracovné mravce ošetrujú nájdenú potravu tráviacimi enzýmami, výsledná suspenzia sa prenesie do strumy v hniezde a kŕmia ju samci a larvy. Mravce sú všemocné, jedia sladkosti, mäsové výrobky, živý a mŕtvy hmyz, poškodzujú odevy, látky, pokožku, izoláciu elektrických spotrebičov. Priťahujú zápach potu, dokonca sa môžu plaziť do rán na ľudskej koži.

Mravce sa plazia všade, kam sa dajú, dostanú sa do koša, popolnice a potom sa môžu dostať k zásobám potravín. Mravce sú preto často mechanickými nosičmi infekčných agens.

Moderný chemický priemysel ponúka rôzne prostriedky, takže sa môžete raz a navždy rozlúčiť s nepríjemným hmyzom. Pre všetky matky je však veľmi dôležité pamätať na to, že finančné prostriedky od mravcov, rovnako ako iné domáce zlé liehoviny, sú často veľmi jedovaté, čo znemožňuje ich použitie v prípade detí v dome. Čo robiť v tomto prípade?

Tip 1: ako u švábov, udržiavajte dokonalú čistotu u vás doma. Nie je to strúhka potravín vo verejnej doméne! Ak varíte mäso, okamžite vyberte odpad z domu (mravce zbožňujú bielkovinové potraviny).

Tip 2: Aby sa škodlivý hmyz nedostal do jedla, namažte jeho vonkajšie hrany a obaly slnečnicovým olejom: vôňa domácich mravcov ho odpudzuje. Negatívny hmyz tiež negatívne súvisí s vôňou listov bazy černého, ​​divej mäty a paliny.

Ak sa rozhodnete konať radikálnejším spôsobom, na zničenie mravcov budete potrebovať návnady s kyselinou hnedou alebo kyselinou boritou. 1. Suchá návnada - zmes rovnakých množstiev bóraxu alebo kyseliny boritej a granulovaného cukru rozomletá v trecej miske, ktorá sa rozptýli tam, kde sa plazí tento hmyz. 2. Kvapalná návnada - 5 g boraxu alebo kyseliny boritej, 50 g cukru a 50 ml vody, do tohto roztoku pridajte pol lyžičky medu alebo džemu. Zmes sa dôkladne premieša a naleje do malých tanierov, ktoré sa umiestnia na mramorové chodníky. 3. Kvapalná návnada obsahujúca 2 polievkové lyžice vody, 4 čajové lyžičky glycerínu, 1 čajovú lyžičku boraxu alebo kyseliny boritej, 2 čajové lyžičky medu a 3 polievkové lyžice granulovaného cukru. Táto zmes sa za stáleho miešania zahrieva na miernom ohni, až kým sa všetky jej zložky úplne nerozpustia. Návnada sa nezhorší niekoľko mesiacov.

Venujte pozornosť! Množstvo bóraxu alebo kyseliny boritej v týchto receptoch by sa nemalo zvyšovať, pretože jed by mal zaistiť smrť pracujúcich mravcov až potom, ako priniesli otrávené jedlo do hniezda a nakŕmili ho celej rodine.

Bezpečnosť pre dieťa. Musím pripustiť, že keď doma, okrem švábov alebo iného hmyzu, existuje aj malé dieťa, ktoré rýchlo nájde pascu pre nezvaných hostí kdekoľvek a bude jesť jed skôr, ako tí, pre ktorých bolo určené, všetky tieto recepty, ktoré používajú toxické chemikálie, nedávajú zmysel. , Najkrajším spôsobom, ako sa dostať do tejto situácie, je poslať babičku leta svojej babičke, aby dýchala čerstvý vzduch a viedla hlavnú bitku v jeho neprítomnosti. Ak sa obávate, že vaše nervy nedokážu prežiť až do leta, vyskúšajte alternatívne prostriedky šetrné k životnému prostrediu.

Proti mravcom sa dá použiť aj mäsová návnada. Na prípravu pripravte dve polievkové lyžice mletého mäsa a 1/2 čajovej lyžičky Boraxu. To všetko je zmiešané a rozmiestnené v miestach hromadenia mravcov.

Repelenty rastlín

Catnip. Spomínam si, ako vyrastala v záhrade mojej babičky. Milovala som pridávať pár čerstvých listov na čaj a piť po horúcom dni. Vôňa ma zrazila! Ale catnip je skvelý repelent proti komárom. Toto bolo pre mňa zjavenie. Táto rastlina obsahuje vo svojej látke látku, ako je Nepalaktón, je to práve tá, ktorá pôsobí na hmyz nie najlepším spôsobom. Niektoré štúdie ukázali, že catnip je 10-krát účinnejší ako dietyltoluamid.

Citronella. Druhý prírodný odpudzujúci prostriedok, ktorý odpudzuje hmyz, a tiež ho možno úspešne použiť na ochranu pred lietajúcimi tvormi. Táto bylinná rastlina má výraznú citrusovú vôňu. Ale napodiv, nemá to nič spoločné s touto rodinou. Môže sa ľahko pestovať vo vašej vlastnej oblasti alebo na záhrade. Esenciálny olej Citronella sa v potravinárskom priemysle úspešne používa ako aróma. S tým sa bojí škodcov bez použitia chemických pesticídov. Má silné protiplesňové a antimikrobiálne vlastnosti. Používa sa na liečbu bolesti v krku a nádchy. Jedinou negatívou je, že účinok citronely na uštipnutie hmyzom je veľmi krátky a trvá asi jednu hodinu.

Eukalyptový éterický olej. Veľmi úspešne sa používa proti hryzeniu hmyzom v Európe, Latinskej Amerike, Austrálii a Ázii. Jeho silný a výrazný zápach odpudzuje hmyz a je vhodný aj pre citlivú a podráždenú pokožku.

Existuje oveľa viac rôznych rastlín a olejov, ktoré pomáhajú zbaviť sa uhryznutia komárov, mušlí a iného hmyzu. Napríklad pelargónie, levandule, tymiánu, bazalky, škorice, sóje, čierneho korenia. Všetky z nich sú veľmi efektívne a predovšetkým bezpečné. A teraz budem zdieľať recept na prírodný balzam, ktorý vás ochráni pred komármi a midges. Môžu ho používať dokonca aj deti.

Ako urobiť repelentov proti komárom vlastnými rukami

Aby bol hmyz odpudzujúci prostriedok účinný, musí byť dostatočne koncentrovaný. To znamená, že podiel účinnej látky, a v našom prípade to bude éterických olejov, by mal byť najmenej 25 percent, najlepšie však všetkých 30. Pred použitím tejto látky, najmä u detí, musíte prejsť testom alergických reakcií. Balzam naneste na malú časť pokožky a po chvíli uvidíte výsledok. Ak koža nezačervená a na nej sa nevyskytujú vyrážky, potom je všetko v poriadku.

Vezmite preto 100 gramov kokosového oleja, nechajte ho roztopiť vo vodnom kúpeli a potom k nemu pridajte 10 kvapiek nasledujúcich éterických olejov: katnip, citronella a eukalyptus. Všetko dobre premiešajte a nechajte balzam stvrdnúť. Ak nemáte žiadny éterický olej, potom na tom nezáleží. Každá z nich, dokonca aj individuálne, vás bude účinne chrániť pred uhryznutím.

Chcem povedať, že podľa akcie taký prírodný domáci balzam komára nie je v žiadnom prípade horší ako priemyselné prostriedky. Jeho trvanie je rovnaké a trvá maximálne 1,5 hodiny. Po uplynutí tejto doby je potrebné balzam znovu aplikovať na oblasti tela, ktoré nie sú chránené odevom. Musíte však uznať, že je oveľa bezpečnejšie a do určitej miery užitočné, ako všetky tieto chemické látky.

Ak ste vy alebo vaše dieťa stále pohryzli midge alebo komár, a tomu sa nedá vyhnúť 100 percent, na záchranu príde obvyklý balzam Zvezdochka, čajovník (em) alebo jablčný ocot.

Toto sú moje správy na programe! Viete, ako urobiť repelentov proti komárom vlastnými rukami. Nezabudnite sa pokúsiť vytvoriť prírodného odpudzujúceho prostriedku pre seba a svojich blízkych. Je pripravená veľmi rýchlo a efekt bude úžasný. Buďte zdraví!

Čistota v kuchyni

Z kuchynských stolov a povrchov utrite lepivé škvrny a drobky, prikryte nádobu na cukor a misku s medom.

Šírite uhorkovú šupku v kuchyni alebo na vstupných miestach mravcov - odplašuje mnoho druhov mravcov.

Na vstupných miestach mravcov nechajte nejaké vrecká suchého mäty mäty alebo čaju mäty piepornej.

Domáce mravce návnada

Zmiešajte jednu čajovú lyžičku kyseliny boritej, 6 lyžíc cukru a 2 šálky vody. Namočte do toho bavlnené gule a umiestnite ich do cesty mravcov. Zmes zaschne, takže je lepšie trochu naliať do uzáveru fľaše a vložiť doň vatový tampón, aby ju zmes neustále vyživovala.

Pracovné mravce nielen leptajú, ale tiež privádzajú nízke dávky kyseliny boritej do mravca. Takže buďte trpezliví, bude trvať dlhšie, než mravce otrávite.

Možno sú komáre omnoho horšie ako mravce. Z tohto dôvodu sa niekedy letné výlety s prenocovaním stávajú jednoducho neznesiteľnými a česanie zákusov v meste je viac ako nepríjemné.

Odstráňte stojatú vodu

Skontrolujte, či v dome nie je voda: malé bazény vo dvore, misa s vodou pre domáceho maznáčika. Vymeňte vodu najmenej dvakrát týždenne a pokúste sa odstrániť všetky otvorené zdroje stojatou vodou vo dvore.

Ak niekedy varíte grilovanie na nádvorí vidieckeho domu, skúste hodiť na uhlie trochu šalvie a rozmarínu. To odradí komáre.

Vynikajúci prírodný odpudzovač. Cesnaková šťava sa zmieša s vodou v pomere 1: 5, naleje sa do malej fľaše s rozprašovacou fľašou a aplikuje sa na exponované časti tela. Účinok trvá 5 až 6 hodín od času aplikácie.

V takomto zložení môžete tiež napustiť stuhy z bavlnenej látky a zavesiť na miestach, kde môžu komáre preniknúť.

Sviečky z komárov

Môžete pripraviť sviečky z aromatických olejov a roztaveného vosku: 15 - 30 g éterického oleja na 450 g vosku.

Gyvafoto / shutterstock.com

Tu sú niektoré dobré recepty odpudzujúce moskytov.

Recept číslo 1

 • 5 dielov citronelického oleja.
 • 5 dielov levanduľového oleja.
 • 5 dielov klinčekového oleja.

Recept číslo 2

 • 5 dielov citronelického oleja.
 • 5 dielov levanduľového oleja.
 • 5 dielov mäty piepornej.

Recept číslo 3

 • 10 dielov citronelického oleja.
 • 10 dielov cédrového oleja.
 • 5 dielov eukalyptového oleja.
 • 5 dielov rozmarínového oleja.

Domáce odpudzovače komárov

Pre domácu repelentnú zmes proti komárom budete potrebovať éterické oleje a niečo, s čím môžete miešať, napríklad vodku alebo olivový olej. Najlepšie výsledky dosiahnete zmiešaním rôznych éterických olejov: citrón, eukalyptus, citronella, škorica, borievka, cédrový olej.

Nasledujúce nástroje pomôžu vyrovnať sa s mimoriadne nepríjemnými lietajúcimi tvormi.

Eukalyptový olej

Ak máte veľa múch, skúste namočiť handru do éterického oleja eukalyptu a zavesiť na miesto, kde sa zhromažďuje hmyz.

Tento hmyz nečaká na jar a ticho existuje v našich domoch a bytoch po celý rok. Použite niekoľko metód a nebudete musieť tak často odstraňovať web z rohov.

Zmiešajte niekoľko kvapiek éterického oleja mäty piepornej, trocha čistiaceho prostriedku a čistej vody. Nalejte zmes do sprejovej fľaše a striekajte všetky rohy, kde sa často objavujú pavučiny.

Prírodný sprej na všetky škodlivé druhy hmyzu

Tento domáci sprej pomôže vyrovnať sa so všetkým vyššie uvedeným hmyzom.

Zahŕňa:

 • 220 г яблочного уксуса с водкой,
 • 45 капель эфирного масла мяты,
 • 15 капель эфирного масла лимона или дикого апельсина.

Смешайте ингредиенты в бутылке с распылителем и применяйте при необходимости. Когда не используете, убирайте в холодильник. Срок годности такой смеси — 2–3 месяца.

Средство от клещей

2 ст.л. rastlinný olejový základ (ak vytvoríte prostriedky na zabíjanie kliešťov, napríklad pre psy, potom použite sladký mandľový olej, obsahuje malé množstvo síry, ktorá tiež pôsobí na kliešte), 10-25 viečko. éterický olej z pelargónie. Zmiešajte éterický olej a bázu, zmes sa skladuje 6 mesiacov. Na ochranu pred kliešťami naneste niekoľko kvapiek zmesi na odev a pokožku a vyhnite sa oblasti okolo očí.

Okrem éterického oleja z pelargónie sa môže éterický olej z palmarózy použiť na ochranu pred kliešťami, je lacnejší, ale má rovnaké vlastnosti.

Na ničenie kliešťov u psov je veľmi užitočný esenciálny olej z mäty. Musíte ho však používať opatrne, nikdy ho používať u gravidných zvierat a nepoužívať pre mačky.

Pin
Send
Share
Send
Send