Užitočné tipy

Plodiny: obilniny, zelenina, priemyselné plodiny

Pin
Send
Share
Send
Send


Plodiny sa nazývajú plodiny pestované poľnohospodármi a veľkými poľnohospodársko-priemyselnými podnikmi s cieľom získať jedlo, krmivo pre hospodárske zvieratá a technologické suroviny. Existuje niekoľko hlavných typov takýchto rastlín. Pestovanie plodín by sa samozrejme malo uskutočňovať s presným dodržiavaním určitých technológií.

Hlavné typy

Väčšina poľnohospodárskych podnikov má širokú špecializáciu a pestuje širokú škálu plodín. Môžu to byť obilniny, zelenina, ovocné stromy, koreňové plodiny atď. Najčastejšie sa však v Rusku pestujú tieto plodiny:

 • pšenica, jačmeň, raž a ovos,
 • zemiaky,
 • slnečnica,
 • krmovinové trávy
 • cukrová repa.

Toto sú hlavné druhy plodín v našej krajine. Samozrejme, domáci poľnohospodári sa niekedy podieľajú na pestovaní zeleniny. Tieto plodiny sa najčastejšie pestujú v skleníkoch.

Technológia pestovania obilnín

Poľnohospodárske podniky pri pestovaní ovsa, pšenice, jačmeňa a raže vykonávajú tieto činnosti:

 • základná a predsejbová príprava pôdy,
 • aplikácie hnojív
 • príprava semien
 • siatie
 • ošetrovateľská starostlivosť
 • úrodu.

Výsevné dátumy

Obilniny sa môžu pestovať v zime alebo na jar. V prvom prípade sa siatie uskutočňuje na jeseň, v druhom - na jar. Najdôležitejšou úlohou pri pestovaní plodín je určiť načasovanie výsadby semien v pôde. Mali by byť vybrané tak, aby zimné zrná dosiahli fázu kultivácie pred začiatkom chladného počasia a vytvorili najmenej 3-4 výhonky. Preto je optimálnym obdobím na siatie plodín v neererzemickej zóne Ruska prvé desaťročie septembra. Niekedy sa pristátie uskutoční na konci augusta. Pri pestovaní jarných plodín sa doba siatia určuje podľa stavu pôdy. Najčastejšie sa obilniny pestujú v polovici alebo koncom apríla.

Orať pôdu

Pestovanie pôdy pred výsevom obilnín sa vykonáva tak, aby na povrchu zostalo čo najviac zvyškov po zbere. Je to potrebné, aby sa zabránilo erózii a aby sa v zemi ušetrilo čo najviac vlhkosti.

Na orbu sa vo väčšine prípadov používajú rôzne druhy minerálnych hnojív. Ďalej sa vykonáva jarná a jarná otrava pre jarné plodiny a predosevná kultivácia pre zimné plodiny.

Výsev semien

Po príprave pôdy sa uskutoční skutočná výsadba obilia. V tomto prípade sa používajú iba zdravé, nepoškodené semená, ktoré spĺňajú predpísané normy. Pred výsevom sa leptajú, aby sa zabránilo infekcii hubovými, bakteriálnymi a inými chorobami. Zimné plodiny sa pestujú zo semien z minuloročnej plodiny. Na skladovanie v poľnohospodárskych podnikoch sa vytvárajú špeciálne fondy. Čerstvá zelenina sa pri výsadbe zriedka používa. Faktom je, že znížili klíčivosť. V konečnej fáze výsadby sa semená navinú, aby sa zlepšil ich kontakt s pôdou.

Starostlivosť o obilniny

Následne sa na získanie dobrej úrody konajú tieto udalosti:

 • Ochrana obilnín pred škodcami a chorobami. Podľa potreby ošetrite fungicídmi a insekticídmi.
 • Odstránenie buriny. V tomto prípade sa plodiny ošetria herbicídmi.
 • Vrchný dresing. Hnojiť obilniny počas sezóny, zvyčajne za použitia dusíkatých zlúčenín.

Technológia pestovania zemiakov

Obilniny sú hlavné rastlinné druhy pestované domácimi poľnohospodárskymi podnikmi. Zemiaky sú však dosť rozšírené. Technológia pestovania tejto plodiny zahŕňa nasledujúce kroky:

 • príprava pôdy
 • výsadby,
 • starostlivosť o rastliny
 • úrodu.

Príprava a výsadba pôdy

Prípravky pre zemiaky sa zvyčajne vyberajú s voľnou zeminou, dobre priepustnou pre vlhkosť a vzduch. Iba v týchto oblastiach môžete získať dobrú úrodu tejto plodiny. Najlepšími predchodcami zemiakov sú zimné obilniny, kukurica, viacročné a jednoročné bylinky.

Pripravte pôdu na zemiaky zvyčajne na jeseň. Zároveň produkujte orbu (jeseň) hnojivom. V apríli sa povrch pôdy vyrovná a uskutoční sa skoré jarné trenie.

Na siatie sa používajú iba zdravé, neporušené veľké a stredne veľké hľuzy. 10-12 dní pred vykládkou sú vyložené z obchodu a vytriedené. Hľuzy sa potom vyklíčia alebo jednoducho vysušia. Niekedy pred výsadbou sa zemiaky ošetria popolom, minerálnymi hnojivami a fungicídmi.

Hľuzy sa vysádzajú iba v dobre zahriatej pôde. Súčasne sa na 1 ha umiestni 55 - 60 tisíc kríkov. Rané odrody sa zvyčajne pestujú hustejšie, neskôr - menej často. Samotné pristátie môže byť hrebeň, hrebeň alebo hladký. Prvé dve metódy sa častejšie používajú na vlhkých alebo ťažkých pôdach. Hrebene sú rezané niekoľko dní pred výsadbou.

Starostlivosť o zemiaky

Prvé sadenice tejto kultúry sa objavia po asi dvoch až troch týždňoch. S hladkým pristátím v poľnohospodárskych podnikoch sa vykonáva trýznenie. Môže sa vykonať pred výhonkami alebo na výhonky. V budúcnosti sa starostlivosť o zemiaky zameriava na pestovanie a burinu. Prvá operácia sa vykonáva dvakrát za sezónu: s kríkmi vysokými 15-18 cm a pred kvitnutím. Plevelovanie sa uskutočňuje podľa potreby. Výsadba plodín tejto odrody by sa mala, okrem iného, ​​pravidelne spracúvať z hniloby plesní (fungicídy) a zemiakov chrobákov Colorado („Decis“, „Volaton“).

Doba zrenia hľúz závisí predovšetkým od odrody zemiakov. Aby sa uľahčil mechanický zber v poľnohospodárskych podnikoch, vrchná časť sa obvykle kosí. Túto operáciu vykonajte do 3 až 5 dní. Čistenie sa môže vykonať tromi spôsobmi:

 • priame kombinovanie - na ľahké plodiny,
 • samostatnou technológiou - na ťažkých pôdach,
 • kombinovaným spôsobom.

Hľuzy semien sa udržiavajú na svetle 10 až 12 dní pred ľahkým ekologizovaním a potom sa uskladnia. Stolové zemiaky sa sušia na vzduchu niekoľko hodín. Zemiaky by sa, podobne ako všetky ostatné hlavné plodiny, mali skladovať správne. Hľuzy sa kladú na zimu v tmavých, chladných miestnostiach hromadne alebo v krabiciach.

Technológia pestovania slnečnice

Je zvykom pestovať túto kultúru po zime a jarných zrnkách. Príprava pôdy na slnečnicu pred výsevom zahŕňa operácie, ako je orba, orba a vyrovnávanie pôdy špeciálnymi vlečkami. Kultivácia sa uskutočňuje do hĺbky výsadbových semien (6 až 10 cm). Hnoj sa zvyčajne používa ako hnojivo na orbu. Niekedy je možné použiť minerálny krycí materiál (v závislosti od zloženia pôdy).

Na siatie sa používajú semená odrôd a hybridov zapísaných v registri s klíčivosťou najmenej 95%. Výsadba sa vykonáva v dobre zahriatej pôde v množstve 30 - 50 tisíc rastlín na hektár. Výsev sa vykonáva bodkovaným spôsobom. V záverečnej fáze sa stránky rozbalia.

Starostlivosť o slnečnicu v našej krajine sa uskutočňuje výlučne mechanizovanými metódami. Prvou operáciou je nútenie na sadenice a na nich, so súčasným burením a použitím herbicídov. Starostlivosť o slnečnicu ďalej zahŕňa postupy, ako napríklad:

 • Boj proti zrnitosti. Za týmto účelom sa na plochu umiestňujú úle v pomere 1,5 až 2 na hektár.
 • Kontrola škodcov a chorôb pomocou chemikálií.

Zber sa uskutočňuje potom, ako zadná časť košov zožltne. Reed kvety by mali spadnúť. Slnečnica, podobne ako väčšina ostatných poľnohospodárskych plodín, sa zberá pomocou špeciálnych kombajnov.

Technológia pestovania krmovín

Plodiny tejto skupiny sa môžu pestovať ako pasienky alebo na seno alebo siláž. Existuje mnoho druhov krmovín. Najčastejšie sa však u nás pestujú lucerna, ďatelina, vika a fazuľa. Technológia ich pestovania, rovnako ako všetky ostatné poľnohospodárske plodiny, zahŕňa prípravu pôdy, siatie, starostlivosť a zber.

Pre pestovanie bylín je charakteristická veľmi hlboká, 25 - 30 cm, pestovanie (kvôli dlhým koreňom), možnosť výsevu viacročných plodín pod ročenkou a hnojenie minerálnymi hnojivami počas obdobia rastu. Rastliny sa zberajú vo fáze pučania alebo kvitnutia.

Pestovanie cukrovej repy

V rámci tejto kultúry sa v Rusku využíva asi 21 000 hektárov ornej pôdy. Optimálna hĺbka orby pôdy pre repu je 25 - 30 cm, pričom táto kultivácia sa vykonáva na jeseň - zvyčajne v septembri. Súčasne sa pridáva hnoj v množstve 40 - 80 t / ha. Na siatie sa používajú nakladané semená. Pristátie sa vykonáva do hĺbky 25 - 35 mm v závislosti od typu pôdy pomocou špeciálnych sejačiek. Starostlivosť o cukrovú repu spočíva predovšetkým v odstraňovaní buriny alebo pri používaní herbicídov, ako aj pri ochrane rastlín pred škodcami a chorobami pomocou chemických činidiel. Zber tejto plodiny sa zvyčajne začína 20. až 25. septembra. V tomto prípade sa môžu použiť in-line, prekládky alebo kombinované technológie. Posledné dve metódy sa zvyčajne používajú na zvýšenie upchatia plôch.

Pestovanie zeleniny v skleníkoch

Charakteristickým rysom pestovania plodín tejto odrody v uzavretej pôde je pravidelné využívanie hnojív a náhrada pôdy. Pôda v skleníkoch sa napokon veľmi rýchlo vyčerpá. Na týchto farmách by sa tiež mala venovať maximálna pozornosť kontrole škodcov a chorôb. Infekcie sa šíria veľmi rýchlo v uzavretom teréne. Semená plodín tejto odrody pred výsadbou sa nevyhnutne nakladajú.

Uhorky, paradajky, baklažány, paprika a melóny sa najčastejšie pestujú v interiéri. Samotné skleníky môžu byť film, sklo alebo polykarbonát. Pri pestovaní zeleniny sa okrem iného venuje osobitná pozornosť ich výberu z hľadiska kompatibility. Zároveň sa berú do úvahy faktory, ako sú režimy kŕmenia a zavlažovania, klimatické podmienky, potreba opelenia, frekvencia vetrania atď.

Odrody a hybridy

Na farmách a veľkých poľnohospodárskych podnikoch sa pestujú hlavne odrody poľnohospodárskych plodín uvedené v štátnom registri. Výnimkou sú experimentálne stanice, na ktorých sa vykonáva šľachtiteľská práca. Pri chove nových odrôd sa môžu použiť tieto metódy:

 • výber so stanovením určitých cenných prvkov,
 • hybridizácia v šľachtiteľských škôlkach.

Výsledné odrody a hybridy sa testujú a ak sa zistí hodnota pre poľnohospodárstvo, zapíšu sa do štátneho registra.

Pestovanie plodín by sa preto malo uskutočňovať na dobre pripravených pôdach s použitím vhodných hnojív a semien najlepších odrôd. Ak nedôjde k narušeniu technológie, a to ani za nepriaznivých poveternostných podmienok, je možné získať dobré výnosy, pričom sa zabráni negatívnym dôsledkom, ako je erózia a vyčerpanie pôdy.

Pin
Send
Share
Send
Send