Užitočné tipy

Čo je bambusová žralok?

Pin
Send
Share
Send
Send


Ďalším druhom žraloka je žralok bambusovej mačky Hasselt, všeobecne známy medzi zanietenými fanúšikmi akváriových rýb. Hasseltove mladé žraloky vyzerajú veľmi pôsobivo - tmavé, takmer čierne saténové telo s priečnymi pruhmi a svetlými škvrnami.

Existencia tohto žraloka ako samostatného druhu však niektorí zoológovia spochybňujú. Hlavnými argumentmi sú veľká vonkajšia a anatomická podobnosť s druhom Chiloscyllium griseum - sivý bambus. Tieto dva druhy mačacích žralokov sa líšia iba farbou tela mladých jedincov. O ktorých systematizátoroch rozhodne, skôr alebo neskôr to zistíme, ale zatiaľ budeme žraloka Hasselta považovať za špeciálny druh bambusu selahii.

habitat

Hasseltova bambusová žralok žije v Malajzskom súostroví v Indonézii, v južných pobrežných oblastiach polostrova Indochina. Preferuje pobrežnú plytkú vodu s prírodnými prístreškami - kamene, koralové budovy, riasy a pokryté mäkkými pôdami (piesočnaté, piesočnaté, piesočnaté).

Tento žralok sa nachádza v pobrežných vodách krajín ako Malajzia, Singapur, Mjanmarsko, Thajsko, Indonézia, Borneo, Vietnam, v blízkosti ostrovov a koralových útesov malajského súostrovia.

Malý druh žralokov. Maximálna zaznamenaná dĺžka jednotlivca je 78 cm a priemerná veľkosť je 45 až 55 cm.

Hasseltova mačací bambusový žralok má podlhovasté hrudkovité telo s pomerne veľkou zaoblenou hlavou. Nosné dierky sú umiestnené ďaleko od špičky nosa. Pod nosnými dierkami, pár krátkych antén, vďaka ktorým rodina „získala“ meno mačacie mačky. Oči sú stredne veľké, umiestnené vysoko, za očami, trochu nižšie a zozadu - veľké postriekania. Ústa sú malé a nachádzajú sa tesne pod špičkou ňufáka. Zuby sú malé, široké, dvoj- alebo trojstupňové - stredný vrchol je väčší ako bočný.

Zadné plutvy sú kostrové, predné a zadné takmer rovnako veľké. Dorsálne plutvy sa silne posunuli smerom k zadnej časti tela. Hrudné rebrá sú malé, široké a okrúhle, začínajúc druhou alebo treťou žiabrovou štrbinou, t.j. posunul sa dopredu. Ventrálne plutvy majú podobný vzhľad a veľkosť ako prsné. Análna plutva dlhá, siahajúca až po chvost. Kaudálna plutva s atrofovaným dolným lalokom má v blízkosti špičky plytký rez.
Na chrbte a bokoch sú mierne hrebene pokožky.
Dorsálna farba bambusovej žraloka Hasselt je tmavohnedá s malými jasnými škvrnami. U mladých jedincov sú viditeľné priečne svetlo hnedé škvrny, ktoré s vekom miznú a farba žraloka sa stáva menej farebnou. Ventrálna strana je svetlá až biela.

Základom stravy sú bezstavovce (mäkkýše, morské hady a červy, kôrovce atď.), Ako aj drobné ryby.

Funkcie správania

Hasseltov bambusový žralok je typickým predným dravcom. V noci je aktívnejší a počas dňa preferuje oddych v prírodných útulkoch. Na výrobu potravín využíva okrem iného zmyslové hmatové antény a bukálne čerpadlo na zachytenie koristi.
Ľahko rozdeľuje škrupiny mäkkýšov a škrupiny kôrovcov so zubami prispôsobenými na tieto účely.

Hrozba vyhynutia

V roku 2009 Medzinárodná únia na ochranu prírody (IUCN) vyhodnotila stav žraločej mačky Hasseltovej ako zraniteľnú a potrebujúcu ochranu.
Hlavnými faktormi, ktoré ovplyvňujú úbytok obyvateľstva, sú znečistenie biotopov, zachytávanie potravy a chov v akváriách.
V zajatí to dobre korení.

Hodí sa žralok do mojej obývačky?

Žraloky prichádzajú v rôznych dĺžkach a veľkostiach. Niektoré žraloky dosahujú dĺžku 15 cm a iné môžu byť 15 metrov. Medzi neskúsenými nadšencami žralokov sa vyskytuje mylná predstava. Spočíva v chybnom stanovisku, že mladí žraloky nerastú v malých akváriách, ale vôbec to tak nie je. A úprimne povedané, je to úplný nezmysel. Existujú však situácie, keď malé žraloky žijú vo veľmi malých akváriách. Podľa niektorých správ jedna žena dokonca obsahovala 5 žralokov v akváriu s dĺžkou asi 1 meter. Ak však tieto žraloky rastú za normálnych podmienok, potrebujú akvárium oveľa väčšie.

Druhy žraloka bambusového

Ak niekto chce v malom akváriu ponechať žraloka, môže byť na tento účel vhodný iba niekoľko druhov. Jedným z nich je epolitický žralok. Milovníci džungle môžu mať radi iné meno, pretože sa to volá žralok bambusový. Zvyčajne, ak ich chcete mať doma, možno budete potrebovať akvárium s obsahom tisíc litrov. Na prvý pohľad sa zdá, že je to veľa, ale nebude to trvať viac ako jeden meter kubický objemu miestnosti.

Mnohí tiež nechápu, že ryby, ako je napríklad bambusový žralok, musia žiť v dostatočne veľkej nádrži, aby sa cítili pohodlne. Žralok bambusový nemôže plávať iba dvoma smermi: dozadu alebo dopredu.

Žralok bambusový (podobne ako mnoho iných druhov žralokov, napríklad akvárium bambusový žralok) sú veľmi húževnaté ryby, takže niektorí používajú túto funkciu na nákup malých a stiesnených akvárií. Malo by byť zrejmé, že v zlých podmienkach nebudú trvať dlho (vrátane bambusového žraloka, bambusovej mačky), nehovoriac o ich potomkoch (vajcia zo žraloka bambusu potrebuje čistú vodu).

Ázijské mačky žraloky

Táto rodina malých žralokov obsahuje dve rody, ktoré kombinujú 16 druhov predátorov. Ázijské mačacie žraloky by sa nemali zamieňať so skutočnými mačacími žralokmi, ktoré patria do radu karharinovye selahii. Medzi týmito rodinami rýb sú len vzdialené rodinné väzby. Ázijské žraloky mačiek patria k selahii v tvare Wobbegon.

Vzhľad týchto malých morských rýb je dosť spokojný: pretiahnuté, hrboľaté telo, často pestré, s malými plutvami a zaoblenou a pomerne veľkou hlavou. Na špičke ňufáka, blízko nosných dierok, majú tieto predátory krátke antény, ktoré sú orgánmi dotyku. Ako sa hodia žraloky dna, všetky majú špirály (rozstrek).
Bambusové žraloky sa vôbec nepodobajú rýchlym a krvilačným predátorom, ktorých obraz je zakorenený v ľudskom podvedomí pod slovom „žralok“.

Všetci ázijskí mačací žraloci sú obyvatelia dna, ktorí trávia väčšinu svojho života v najnižších vrstvách mora. Tu používajú pestrú farbu tela na maskovanie rias a spodnej pôdy, na lov svojich obľúbených koristi - drobných živočíchov dna, napríklad morských červov, kôrovcov, mäkkýšov rôznych druhov a druhov, ako aj malých kostnatých rýb. Pre ľudí tieto zvieratá nepredstavujú nebezpečenstvo - sú príliš malé na to, aby spôsobili vážnu ranu so zubami. A povaha bambusových predátorov nie je agresívna. Maximálna veľkosť týchto rýb zriedka presahuje značku metra.

Ázijské žraloky sú vysoko prežité a majú schopnosť zostať aktívne mimo vody po dlhú dobu. Možno majú títo malí predátori dobre vyvinuté dýchanie kože, ktoré im pomáha prežiť vo vzduchu. Bez vody môžu niektoré druhy týchto žralokov vydržať až 12 hodín.
Všetky sa množia ovipozíciou, ako sú plazy a vtáky.
Všetci ázijskí žraloci žijú v teplých oblastiach Indického a Tichého oceánu, ktoré sa nenachádzajú v Atlantickom oceáne av chladných zemepisných šírkach.
Častejšie sa vyskytujú v tropických zemepisných šírkach, v plytkej vode v indicko-tichomorskom regióne. Žijú v tropických moriach západného Indo-tichomorského regiónu - od Madagaskaru na západe, po Japonsko, Filipíny a austrálsky región na východe.
Takmer všetky druhy sú endemické pre obmedzené biotopy.

Do rodiny ázijských mačacích žralokov patria:

Rod Hemiscyllium alebo žralok epulety.
Tieto žraloky sa nazývali „epulety“ kvôli prítomnosti veľkých temných škvŕn na boku tela (za hlavou) so svetlým strapcom pripomínajúcim epulety. Druhy týchto žralokov majú veľa spoločnej farby, líšia sa iba veľkosťou a umiestnením škvŕn na tele.

 • Žralok indonézsky - Hemiscyllium freycineti (Quoy & Gaimard, 1824)
 • Žralok chocholatý - Hemiscyllium galei (Allen & Erdmann, 2008)
 • Žralok Papuan Epaulette - Hemiscyllium hallstromi (Whitley, 1967)
 • Žralok Eritulský záliv - Hemiscyllium henryi (Allen & Erdmann, 2008)
 • Žralok Milne Bay - Hemiscyllium michaeli (G. R. Allen & Dudgeon, 2010)
 • Žralok očnej epulety - Hemiscyllium ocellatum (Bonnaterre, 1788)
 • Žralok z nového guinejského koberca - Hemiscyllium strahani (Whitley, 1967)
 • Žralok severný austrálsky - žralok severský - Hemiscyllium trispeculare (Richardson, 1843)

Rod Chiloscyllium spája 8 druhov malých žralokov dna, ktoré sa často nazývajú bambusové žraloky. Farba tela týchto predátorov často zahŕňa priečne pruhy na všeobecnom pozadí tela, existujú však aj druhy, ktoré majú nízku kontrastnú farbu. Obzvlášť pestré a pestrofarebné mladé jedince ázijských mačacích žralokov. S vekom sa ich farba stáva monotónnejšou.
Charakteristickým rysom ázijských mačacích žralokov je nedostatočne vyvinutá a úzka chvostová plutva a prsné plutvy sú naopak veľmi dobre vyvinuté. Mnoho ázijských mačacích žralokov využíva prsné a brušné plutvy na podporu počas denného odpočinku a dokonca aj pri pohybe dna.

 • Žralok arabský alebo perzský - Chiloscyllium arabicum (Gubanov, 1980)
 • Barmský bambusový žralok - Chiloscyllium burmensis (Dingerkus & DeFino, 1983)
 • Žralok bambusový - Chiloscyllium caerulopunctatum (Pellegrin, 1914)
 • Žralok šedý bambus - Chiloscyllium griseum (Muller & Henle, 1838)
 • Hasselt's Bamboo Shark - Chiloscyllium hasseltii (Bleeker, 1852)
 • Pôvabná alebo indonézska bambusová žralok - Chiloscyllium indicum (Gmelin, 1789)
 • Žralok bambusový - Chiloscyllium plagiosum (Bennett, 1830)
 • Žralok hnedý - Chiloscyllium punctatum (Muller & Henle, 1838)

Jeden z charakteristických predstaviteľov rodu žralokov (Hemiscyllium) - žraločia epaleta (Hemiscyllium galei). Táto malá dravá ryba žije iba v niektorých oblastiach Papuy-Novej Guiney, čo je pre tieto miesta endemické.
Tento žralok bol nazývaný „chôdza“ alebo „chôdza“ kvôli svojej schopnosti pohybovať sa po dne, pričom ako nohy boli použité prsné a brušné plutvy. Je zábavné sledovať, ako sa dravec rýchlo pohybuje po ploutve nôh a krúti sa celým telom ako jašterica. Mimochodom, tento žralok tiež vie, ako plávať.
Chôdza (chôdza) žralok žije v malej hĺbke (nie viac ako 4 metre), pričom uprednostňuje plytkú vodu, kde jej telo pokrýva iba voda. Na bývanie vyberie miesta blízko útesov.
Chôdza so žralokom je veľmi malý dravec - jeho rekordná veľkosť sotva presahuje pol metra. Od ostatných žralokov sa odlišuje prítomnosťou jemných tmavých pruhov okolo tela a striedaním bielych zaoblených škvŕn s čiernymi škvrnami na chrbte. U príbuzných druhov obvykle biele škvrny chýbajú.
Živí sa drobnou korisťou, ktorá sa skladá z bezstavovcov a lariev morských živočíchov. Ak budete mať šťastie, môžete chytiť zející rybu.

V domácich akváriách sa zriedkavo vyskytujú ázijské mačky. Sú náročné na objem vody na bývanie. Pre mladého jednotlivca je potrebné akvárium s obsahom najmenej 500 litrov, s vekom - ešte viac. V akváriách sú však bežné, pretože dobre znášajú otroctvo a majú krásny vzhľad.
Ako už vieme, ázijské žraloky mačiek nepredstavujú pre človeka hrozbu, sú nenáročné, bezpečné, niekedy dokonca konzumované rukami.

Relatívne nedávno, v roku 2008, bol tento druh objavený ako žraločia epitulka Triton Bay.
Žije, podobne ako väčšina žralokov, pri pobreží Papuy-Novej Guiney, žijúcich v plytkých oblastiach koralových útesov neďaleko pobrežia.
Životný štýl žralokov v Tritonskom zálive nebol dostatočne preskúmaný, dá sa však predpokladať, že sa trochu odlišuje od životného štýlu príbuzných druhov.
Je to malý žralok, ktorého najväčší prípad sotva prekročil dĺžku 80 cm. Farba tela dravca je krásna - tmavé, takmer čierne škvrny sú rozptýlené na opálenom pozadí a epaulety vo forme dvojitých čiernych škvŕn s ľahkým úzkym okrajom lemovaným za hlavou (na „pleciach“).

Žralok šedý bambus (Chiloscyllium griseum) je ďalším druhom dravých rýb rodu Chiloscyllium z ázijskej rodiny mačacích žralokov.
Tento žralok má dve chrbtové plutvy bez chrbtice, silne posunuté k chvostu, análny plutvu je tiež umiestnený v blízkosti chvostovej plutvy.
Mladí jedinci majú na tele a na hlave tmavohnedé pruhy, dospelí sú pevne sfarbené do sivej alebo svetlo hnedej farby. Dĺžka tela dosahuje 0,75 m.
Žije v pobrežných vodách Severného Indického oceánu a Perzského zálivu.
Živí sa hlavne bentickými bezstavovcami.
Rozmnožovaný, rovnako ako všetky bambusové žraloky, kladenie vajíčok.
Nepredstavuje nebezpečenstvo pre človeka, ale môže byť skreslený, ak je narušený.

Ďalším charakteristickým predstaviteľom ázijských mačacích žralokov je hnedohnedý žralok bambusový (Chiloscyllium punctatum). Jedná sa o stredne veľkého žraloka dna s mohutnou sploštenou hlavou, na vrchnej strane ktorej sa nachádzajú veľké vyduté oči. U dospelých žralokov je zadný okraj hrudnej plutvy rovný alebo mierne konkávny. Análna plutva je posunutá dozadu a takmer tesne prilieha k chvostu. Na dolnom laloku chvostovej plutvy bližšie k vrcholu je trojuholníkový výrez.
Mladí jedinci sú charakterizovaní vzorom širokých tmavých priečnych pruhov na svetlom pozadí, často medzi pásikmi je viditeľné určité množstvo veľkých rozptýlených miest. S pribúdajúcim vekom sa pruhy rozmazávajú a postupne miznú, takže zostáva priestor pre jasnú červenkastú alebo svetlo hnedú farbu.
Samice dosahujú dĺžku 105 cm, samce - do 120 cm.
Distribuované v Indickom a západnom Pacifiku. Vyskytuje sa od pobrežia Indie, Thajska, Vietnamu, Malajzie a Singapuru po Japonsko, Filipíny a severnú Austráliu.

Žije na pobrežných koralových útesoch. Často sa vyskytuje v kalužiach, ktoré zostávajú po odlive. Vďaka tomu je zvyknutý na sušenie, vydrží aj viac ako 12 hodín bez vody.
Vedie tajný nočný osamelý životný štýl, zvyčajne sa skrýva v prasklinách a jaskyniach na útese počas dňa.
Produkuje jedlo na mäkkých pôdach, skúma pôdu s anténami a nasáva korisť z koralových triesok a piesku. Základom stravy sú bezstavovce, ale tento hnedožltý bambusový žralok malé ryby niekedy neodmieta.

Kvôli svojej relatívne malej veľkosti a sedavému životnému štýlu sa tieto žraloky často chovajú vo veľkých demonštračných akváriách. Pre jedného jednotlivca je potrebný objem 1 000 litrov. Scenérie v akváriu, ktoré tvoria rôzne prístrešky pre žraloky, by sa mali kombinovať s voľnými oblasťami dna. Vyžaduje sa dobrá filtrácia, teplota vody 24 - 26 ° C *.
Strava bambusových žralokov pozostáva z rôznych morských živočíchov živočíšneho pôvodu. Na kŕmenie týchto žralokov sa zvyčajne používajú mrazené krevety: chobotnice, kôrovce, lastúrniky a tiež filé z morských rýb.

Žraloky z bambusu a epulety sa môžu chovať spolu s inými stredne veľkými žralokmi, napríklad niektorými druhmi mačacích žralokov. V jednom priestrannom akváriu s veľkým počtom prístreškov môže vyjsť niekoľko jedincov toho istého druhu. Pri veľkých žralokoch a iných veľkých aktívnych predátoroch by sa nemali usadiť. Ako susedia sú vhodné rýchle, schopné sa postaviť, ale nie agresívne pelagické ryby, napríklad anjeli, chirurgovia, karanks, chňapači.

Vyberte si akvárium

Niektorí rozprávajú príbehy o tom, ako jedna osoba kúpila veľké akvárium a nainštalovala ho. Potom akvárium zaplavilo nielen kanceláriu, ale aj dom. To znamená, že vykonávanie presných technických výpočtov je veľmi dôležité. Akvárium musí odolať veľkému tlaku, aby nedošlo k takýmto mimoriadnym udalostiam.

Kupujúci žralokov sú často nútení vybrať si medzi sklom a akrylom. Toto sú materiály, ktoré vyrábajú akváriá. Sklo váži viac ako akrylové, ale ľahšie sa čistí. Akryl má však aj svoju vlastnú výhodu, a to, že sa akrylát neobáva mechanického poškodenia, ale má aj mínus: ľahko sa môže poškriabať.

Ktoré žraloky sú najlepšie pre domácnosť?

Pre mnohých ľudí je to naliehavá otázka. Existuje veľa druhov žralokov, takže odpoveď na túto otázku je dosť náročná. Musíte si vybrať na základe svojich finančných možností, inak nebude akvárium vo veľmi dobrej pozícii: ryby budú preplnené a nepohodlné. Žralok bambus je najvhodnejším druhom na bývanie. Vyhovuje ľuďom, používa umelé krmivo, nebojí sa uzavretých priestorov.

Tento článok by mal byť zdrojom informácií, ktoré si všimnú mnohí ľudia, ktorí sa chcú stať majiteľmi akváriových žralokov. Niekto by mohol prísť k záveru, že žraloky nie sú pre nich. Takýto záver nielen ušetrí peniaze, ale tiež zachráni životy týchto dravých rýb, ktoré je veľmi ťažké žiť v stiesnených domácich podmienkach.

Pin
Send
Share
Send
Send