Užitočné tipy

Ako si pes vyberá majiteľa

Pin
Send
Share
Send
Send


Všetci majitelia chápu skutočnosť, že pes považuje majiteľa hlavného člena rodiny. Toto pravidlo sa už stalo klišé a nie vždy sa správne chápe. Pes sa skutočne riadi určitou hierarchiou balenia a takéto správanie je v ňom zakotvené inštinktmi.

Je dôležité si uvedomiť, že pes si vyberie svojho majiteľa bez ohľadu na náklonnosť alebo postoj k nemu. Mnoho majiteľov je rozhorčených, pretože venovali veľkú pozornosť výchove a výcviku psa, ale domáce zviera si vybralo iného majiteľa. Takýto výsledok sa očakáva, ak sa vlastník „vzdá“ vodcovských funkcií iným členom rodiny. Niektoré druhy plemien sú sebestačné a nepotrebujú vodcu.

Dôležité! Vlastníci nováčikov by mali okamžite odmietnuť získať šteňa čisto úžitkových plemien.

Pozrime sa podrobnejšie na hierarchiu. Základom je prijať poradie vlčieho balenia, pretože psy pochádzajú z vlkov. V balení je niekoľko výklenkov:

  • alfa - samica a samec, potomstvo, rozhodovanie o tom, ako bude stádo žiť, kedy loviť, kedy migrovať atď.
  • beta - nahradiť pár alebo niekoľko párov, ktoré sú vhodné na reprodukciu. Podriaďujte sa iba alfa členom balíka a nepožadujte si svoje hodnosti.
  • gama - mladí, nespárovaní vlci a vlci, medzi ktorými sú pestúnky, hliadky a ďalší „vykonávajúci“ členovia smečky. Členovia balíka alfa a beta sa riadia.
  • omega - starší vlci a šteniatka, ktoré sú podriadené gama členom balenia a sú pod ich starostlivosťou.

Prispôsobme túto hierarchiu realite. Alfa člen balenia je vodca, to znamená majiteľ. Členovia balíka Beta sú zvyšok rodiny vrátane detí. Gama je pes, ktorý je držiteľom pozície vedúceho balenia a je zodpovedný za bezpečnosť, sýtosť a poriadok v balení. Vodca je vždy prvý, kto sa zapojí do boja, ak je batoh v nebezpečenstve. Zároveň vodca nemá konkurenciu v poradí stravovania, pohybu a iných rozhodnutí.

Druhotnú etapu zastávajú rodinní príslušníci vrátane detí. Pes musí jasne pochopiť, že všetci členovia smečky sa poslúchajú na svojho vodcu, inak bude hierarchia nejasná.

Venujte pozornosť! V prítomnosti psa na vás (vodcu) by nikto nemal zvyšovať hlas, najmä keď je šteňa v prechodnom veku.

Pes je na tretej úrovni hierarchie, aj keď žijete iba spolu. Štyri-legged musí vždy dať prednosť vám a právo byť prvý jesť. Je dôležité si uvedomiť, že vo vlkodlaku sa môžu stať vodcami gama-samci a samice. Keď šteňa rastie a cíti v sebe silu, môže sa zapojiť do „boja“ s vodcom o právo viesť. Tento mechanizmus umožňuje ochranu balenia silnejším a mladším vodcom, keď je vodca starý. Je tiež dôležité, aby nový vodca nevylúčil starého, ale aby ho vzal pod jeho opatrovníctvo.

Na rozdiel od mladých žien môžu muži predstierať, že sú vodcami, alebo v priebehu času pre nich nie je miesto v balení. Temperamentné stupnice sa môžu pokúsiť nahradiť členov beta, ale potom budú musieť dobyť nielen vodcu, ale celé kŕdeľ. Na rozdiel od vlkov, ľudia zachádzajú so svojimi miláčikmi blahosklonne, takže prípady dominancie psov nad mladšími členmi rodiny sú celkom bežné.

Ako sa stať vodcom domáceho maznáčika?

Akýkoľvek pes je zvierací balíček bez ohľadu na to, kde žije - v dome alebo na ulici. Medzi ľuďmi sa pes ľahko prispôsobí a uprednostňuje jedného majiteľa.

Aké pocity vedie štvornohého priateľa a ako zistiť, koho si pes vybral za majiteľa? Je známe, že domáce zviera si najčastejšie vyberie za vedúceho osobu, ktorá je v čase očkovania alebo liečby k nemu najbližšia, a zviera tiež podporovalo a staralo sa o neho. Pes pociťuje silu, vplyv a autoritu svojho vodcu. Dôležité sú aj nasledujúce epizódy života psa v rodine:

  • uspokojenie väčšiny potrieb (jedlo, prechádzky, hry),
  • ochrana
  • čestné a prísne správanie.

Novopostavení majitelia domácich zvierat majú záujem o to, v akom veku si majiteľ zvolí psa. Keď je šteňa v dome, nebude môcť prvýkrát pochopiť, ktorá osoba je jeho autoritou.

Spravidla je dospelý pes určený podľa svojej životnej polohy a vedúceho výberu najskôr 5 mesiacov v závislosti od charakteristík konkrétneho plemena. Ihneď po získaní štvrtého priateľa sa neponáhľajte, aby ste sa zapojili do jeho výcvikových a výučbových tímov, dajte zvieraťu čas na to, aby sa usadil na novom mieste a určil, kto by sa mal poslúchať.

Ak si chcete psa zvoliť ako jedného majiteľa, musíte uspokojiť všetky základné potreby domáceho maznáčika. Nenechajte sa leniví pravidelne pridávať do misky suché jedlo a meniť pitnú vodu, hrať sa so svojím domácim miláčikom a učiť ho novým tímom.

Počas tréningu neopúšťajte prísnosť, zviera cíti vplyv človeka a jeho autoritu, čo znamená, že v ňom uznáva vodcu.

Bežný pes

Pri rovnomernom rozdelení zodpovedností si domáce zviera často vytvára osobitný vzťah s každou osobou v rodine. Napríklad s jednou domácnosťou bude rada na prechádzku a s druhou bude behať alebo hrať.

Platí to najmä pre priateľské plemená, ako sú Labradors, Setters, Pugs. V skutočnosti, bez ohľadu na to, ako úžasne pes komunikuje s ľuďmi, má pána. Milý a hravý pes si vyberá majiteľa v dome na základe prejavu lásky, úcty a starostlivosti a nie je také dôležité, v akom veku sa to stane.

Hierarchia v rodine môže byť reprezentovaná ako rebrík s krokmi, na každom z nich je osoba - člen balenia. Na vrchu je majiteľ a pod ním sú ľudia, ktorí mu niekedy pomáhajú alebo ho nahradia.

Pes žijúci v dome považuje rodinu za kŕdeľ, v ktorom je určite prítomný vodca. Ak sa bližšie pozriete na vtipného domáceho maznáčika, môžete pochopiť, že s členmi domácnosti sa správa inak. Napríklad pes vníma deti ako rovnocenné sebe samému, rodičia ho však dodržiavajú a rešpektujú.


Ale ako pochopiť, kto si pes vybral za majiteľa v tejto situácii? Je potrebné venovať pozornosť tomu, ako zviera vykonáva príkazy na prechádzke. Domáce zviera, ktoré nebojácne uteká pred človekom na ulici a ignoruje jeho pokyny, nepovažuje jeho sprievodu za vodcu.

Definovanie vodcu v rodine je celkom jednoduché. Najčastejšie je pri psovi, prísne s ním hovorí a povzbudzuje k úspešnému vykonaniu príkazov. Stojí za zmienku, že pes, ktorý sa bezpodmienečne poslúcha jednému človeku, sa môže správať zle s druhým - utiecť, ukradnúť mu jedlo z rúk a nevšimnúť si príkazov.

Je zvláštne, že pes, ktorý sa považuje za „obyčajného“, môže sám zaujať vodcu medzi ľuďmi. Nedovolí nikomu priblížiť sa k miske s jedlom, aktívne chráni jej hračky a miesto.

Nie všetky zvieratá sa v tejto úlohe cítia príjemne, často sa však zo stresu stanú agresívne, nervózne a choré. Väčšina problémov majiteľov psov je spojená s hierarchiou v rodine, preto je dôležité vopred určiť úlohy domácnosti, čo pomôže vyhnúť sa problémom.

Spoločná chyba vedenia

Niektorí ľudia venujú zvieratám maximálny čas, zviera však šteká a uhryzne svojho majiteľa. Zároveň sa pes s radosťou stretáva s ďalšou domácnosťou a plní všetky svoje príkazy.

Človek, samozrejme, nemôže pochopiť a pochopiť, o aký problém ide a prečo si pes vyberie jedného majiteľa, napriek starostlivosti o ostatných členov rodiny.

Bez ohľadu na vek psa dokonale chápe, kto je hlavným v dome. Zdá sa, že pre ňu je majster vodcom a autoritou, ktorej sa treba riadiť. Pes, ktorý zviera neberie vážne, ale zviera ho nijako nekazí, mu umožňuje vyliezť na posteľ a vykonávať ďalšie nevhodné triky.

Preto by ste pred nadobudnutím šteniat mali určiť úlohy medzi členmi rodiny. Inak ani malý pes preukáže svoju nadradenosť nad ostatnými členmi domácnosti a nedá sa mu oddávať.

Čím viac sa človek pokúsi psa potešiť, tým rýchlejšie si osvojí úlohu vodcu v rodine. Takéto zviera bude vrčať, keď sa bude snažiť od neho vziať misku s jedlom alebo hračkami.

V pokročilých prípadoch zviera počas chôdze jednoducho privádza človeka z určitého územia alebo nahlas šteká. Nekontrolovateľného psa môžete ovládať pomocou výcviku alebo pomocou špecialistu, ale najjednoduchšie je pochopiť, ako správne vychovať psa od samého začiatku.

Nenechajte sa naštvať, ak si pes vyberie iného majiteľa. Bez ohľadu na vek zvieraťa môžete určiť jeho umiestnenie vo vnútri balenia pomocou nasledujúcich pravidiel:

  • prítomnosť osobného miesta na spanie u psa,
  • zákaz preskakovania nábytku a ľudí
  • školenie pre príkazy „Sit“ a „Do Not“.

To, ako si pes vyberie majiteľa v rodine, záleží iba na osobe. Chyba mnohých majiteľov spočíva v tom, že zviera umiestni na rovnaké lôžko s ľuďmi, a takáto akcia je spojená s problémami. Nakoniec veľký pes jednoducho vyhná domácnosť z postele a vyvolá konflikt.

Ak zviera vrčí a uhryzne, malo by byť potrestané zatlačením v kohútiku na zem. Takéto opatrenie psa neublíži, preukáže však svoje miesto v obale. Stojí za zmienku, že podávanie krmiva pre domáce zvieratá zo stola je neprijateľné a znalosť správnych príkazov pomôže psovi obmedziť jedlo.

1. Zdravotná starostlivosť

Ak pes stretol svojho veterinárneho lekára iba v starobe, je to úžasné, ale nie úplne správne. Od 2 mesiacov sa šteniatkam podávajú prvé očkovania a potom sa opakujú raz ročne. Pred každou vakcináciou sa vykoná fyzické vyšetrenie, niekedy sa vykonajú ďalšie testy, ktoré lekár považuje za potrebné. Niektoré plemená majú genetické predpoklady na určité choroby. Ak zoznam obsahuje problémy s kardiovaskulárnym systémom, kardiogram sa robí ročne. Tendencia k oftalmickým chorobám vyžaduje pravidelné vyšetrenie oftalmológom. V dospelosti sa počas ročného vyšetrenia odporúča vykonať ultrazvuk vnútorných orgánov.

Pri najmenšom náznaku nevoľnosti je potrebné dohodnúť si schôdzku a nečakať na závažné príznaky, ktoré sú zriedkavo pozorovateľné v skorých štádiách choroby.

2. Núdzová pripravenosť

Strata zvieraťa, krádež, nežiaduce tehotenstvo alebo zranenie. To všetko možno považovať za núdzové situácie, ktoré nemožno predvídať, ale môžete sa pokúsiť tomu zabrániť.

V meste chodí pes na vodítku. Na golieri je pripevnená prívesok na kľúče, v ktorom je ukrytý kus papiera, na ktorom sú uvedené kontaktné údaje majiteľa. Lovci sú veľmi nápomocní s navigátorom GPS, ktorý vám umožní sledovať polohu psa pomocou smartfónu. Včasná kastrácia alebo sterilizácia zabráni neplánovaným potomkom a zníži riziko vzniku mnohých chorôb reprodukčného systému v dospelosti. Súprava prvej pomoci psa, číslo osobného veterinárneho lekára a znalosť prvej pomoci môžu niekedy zachrániť život zvieraťa.

3. Starostlivosť o pokožku a srsť: aká dôležitá je?

Jednoduché postupy môžu zachrániť reprezentatívny vzhľad psa a zabrániť mnohým chorobám, predovšetkým dermatologickým.

Pravidlá a nástroje starostlivosti sa môžu líšiť podľa typu srsti. Základom je vždy česanie a umývanie. Česanie vám umožní odstrániť prach a nečistoty z vlny, podporuje vetranie pokožky, distribúciu mastnoty a zabraňuje tvorbe spleti. Je to masáž, ktorá zlepšuje krvný obeh a zabraňuje upchávaniu mazových žliaz. Počas česania sa odstránia prezreté chĺpky, čo uľahčuje vylučovanie a znižuje množstvo vlasov v dome alebo na záhrade. Potrebné je aj kúpanie, pretože kontaminovaná pokožka je priaznivým prostredím pre vývoj baktérií, húb a parazitov kože.

4. Výučba tímov, ktoré môžu zachrániť život

Znalosť základných tímov je kľúčom k bezproblémovej údržbe a chôdzi a niekedy môžu zachrániť život zvieraťa. Za najdôležitejšie sa považujú tri tímy: „Poďte ku mne!“, „Drop!“, „Stand!“ (Ako alternatíva k „Sit!“ Alebo „Lie!“). Pes ich musí vykonávať nielen doma na ošetrenie, ale aj v neznámom prostredí a bez ohľadu na vzdialenosť medzi ním a majiteľom.

5. Pohyb je život

Fyzická aktivita prispieva k správnemu rozvoju rastúceho organizmu a podporuje tón dospelého, zlepšuje chuť do jedla a umožňuje vyhodenie akumulovanej energie. Pes bude potešený, pokojný a poslušný. Náklad nesmie prekročiť kapacitu zvieraťa. Jedným z nich je pomerne pravidelná prechádzka, iní potrebujú pravidelný beh a zdĺhavý tréning.

6. Socializácia je kľúčom k pohodlnému životu a vyrovnanej psychike

Obzvlášť pre zvieratá, ktoré žijú v meste, je dôležité, čo sa nazýva socializácia. Inými slovami, ide o zoznámenie psa s rôznymi zvieratami, pachmi, zvukmi, ľuďmi povzbudzujúcimi k pokojnému správaniu. Socializácia je neoddeliteľne spojená so vzdelávaním. Nestačí trénovať psa podľa pravidiel správania sa doma aj na ulici. Je potrebné kultivovať pocit náklonnosti a nadviazať úzky dôverný kontakt.

7. Život psa môže byť zaujímavejší.

Spoločným hrám by sa malo venovať čo najviac času. Ak je pes ponechaný sám, mal by dobre tráviť čas. Pomôže to interaktívnym a bežným hračkám, dobroty. Skvelý spôsob, ako prejsť čas, sú hádanky s jedlom. Nemusia byť príliš drahé a nezneužívané, veľa sa dá urobiť vlastnými rukami. Hračky je potrebné pravidelne aktualizovať, ale nie hromadiť. Staré sú na chvíľu skryté a zostávajú iba 2 - 3 zadarmo.

9. Pes je to, čo jej.

Na psa sa môže použiť dobre známy výraz. Majiteľ musí poskytnúť vyváženú a zdravú stravu. či už ide o prírodné výrobky alebo hotové krmivá, každý sa rozhodne sám za seba. Obidve možnosti sú prijateľné, pokiaľ ide o špičkové výrobky. Okrem toho musíte určiť frekvenciu kŕmenia a veľkosť dávok, ktoré závisia od veku, hmotnosti, aktivity psa a fyziologického stavu. Je tiež dôležité zabezpečiť voľný prístup k pitnej vode.

10. Pochopenie psa bez slov

Psi nedokážu vyjadriť svoje želanie slovami, ale reč tela im veľa povie. Ľudia často nevedia, aké sú ich uši napnuté, vrčia alebo vrtia chvostom a správajú sa nekonzistentne: nadávajú a chvália ich za rovnaké činy. Pozorovanie správania vášho domáceho maznáčika, štúdium literatúry o tomto probléme pomôže lepšie porozumieť povahe a zvykom, rozpoznať zmeny v správaní, ktoré naznačujú zlé zdravie, túžbu alebo neochotu hrať a oveľa viac.

Nie je ťažké stať sa ideálnym vlastníkom vášho psa, ak sú všetky uvedené odporúčania stanovené a dodržované.

Pin
Send
Share
Send
Send