Užitočné tipy

Ako vymeniť lišty stieračov?

Malo by sa pamätať na to, že gumové pásy, ktoré sú na každom stierači, môžu účinne vykonávať svoje funkcie šesť mesiacov. Toto pole sa musí vymeniť alebo celý list stierača alebo samotná gumená páska. V skutočnosti av inom prípade bude potrebné odstrániť kefu z ramena stierača. Každý motorista, ak si to želá, to môže urobiť sám - odstránenie stieračov nie je také ťažké, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad.


 1. Ak chcete jednoducho vymeniť lištu stierača z páky, aby ste nahradili gumovú pásku, stačí stočiť páčku stierača nahor a zatlačiť plastový držiak, ktorý sa nachádza na strednej osi kefy. Súčasne jemným pohybom stlačte západku, vytiahnite kefu z páky a vymeňte ju za novú alebo vymeňte gumovú pásku v starej kefke. Pri výmene gumovej pásky je potrebné uvoľniť montážne konzoly na jednej strane kefy, vytiahnuť opotrebovanú gumovú pásku a namontovať kovové spony na novú. V takom prípade by mal byť záhyb nasmerovaný presne nadol - na sklo. Teraz môžete do kefy vložiť novú gumovú pásku a upevniť ju pomocou montážnych držiakov.
 2. Ak sa zistí porucha v mechanizme stierača a nie v kefke, ale je potrebné vymeniť páku samotnú, budete musieť odstrániť stierače ako celok. Za týmto účelom otvorte kapotu automobilu a nájdite čiernu ochrannú krytku, ktorá je umiestnená na osi páky vpredu. Musí sa opatrne páčiť a odstrániť. Pod krytom sa nachádza šesťhranná matica, odskrutkujte a vyberte podložku. Páčka samotná by mala byť vybratá ostrým pohybom a vytiahnutím z jemne drážkovaného spojenia osi stierača.
 3. Pri následnej inštalácii musia byť ramená stieračov priskrutkované tak, aby bolo ľavé rameno umiestnené šesť centimetrov od spodného okraja čelného skla. Pravá páka je namontovaná tak, aby dosiahla spodné značky na čelnom skle. Všetky práce na inštalácii stieračov sa vykonávajú až po inštalácii motora stierača v jeho pôvodnej polohe.

 • ako zmeniť stierače na 2114

Čo sú to stierače a kedy by sa mali vymeniť?

Dômyselné slovníky píšu, že ide o „stierače predného skla“, sú tiež stierače - zariadenie určené na odstránenie kvapiek a nečistôt z predného skla. Podľa regulačných požiadaviek by tieto zariadenia mali byť vybavené nielen automobilmi, ale aj vlakmi, lietadlami a loďami.

Ako často by sa mali meniť „stierače“ a pomocou akých znakov môže vodič určiť, že už je potrebná náhradná kefka stierača?

Miera opotrebenia stieračov závisí predovšetkým od toho, ako často cestujete autom. Musíte posúdiť, či správne vykonávajú svoje úlohy. Nie je to ťažké - ak na skle vŕznu alebo nechajú prúžky, môžu sa vymeniť. Výrobcovia stieračov na ne často ukladajú indikátory opotrebenia, ale odborníci tvrdia, že nie sú vždy spoľahliví.

Podľa výrobcov najlepšie fungujú kefy po dobu asi šiestich mesiacov od času inštalácie, po čom sa zníži účinnosť čistenia skla. Stierače vykonávajú počas šiestich mesiacov v priemere pol milióna cyklov stierania. Takto utrite povrch o veľkosti šesťdesiatich futbalových ihrísk.

Ak sú lišty stieračov vrstvené, guma je prasknutá alebo vytvrdená, net'ahajte za výmenu! Po prvé, opotrebované kefy nedokážu odstrániť vodu zo skla a po druhé, namiesto odstránenia nečistôt z čelného skla ich iba erodujú.

Odborníci spoločnosti Bosch radia, ako diagnostikovať stav stieračov počas ich činnosti:

 • nedostatok prúžkov na skle - stav stieračov je perfektný,
 • nie viac ako tri stále sa vyskytujúce pásy mimo centrálneho zorného poľa - nie je potrebné vymieňať stierače.

Stieracie lišty Bosch

Výmena lišty stierača sa odporúča, ak:

 • jeden pásik neustále sa vyskytujúci v strednom zornom poli,
 • najviac štyri pruhy, ktoré sa neustále objavujú mimo dohľadu alebo 12 škvŕn a dočasne sa objavujú na celom utretom povrchu skla,
 • až šesť stálych pásiem mimo dohľadu, veľké množstvo paralelných pevných a časových pásiem.

Okamžitá výmena kefy je potrebná, ak:

 • plochy vody zostávajú na čelnom skle v ktorejkoľvek časti povrchu stierača,
 • zostávajú široké pruhy vody, ktoré sa tvoria vo výške úlovkov, ktoré držia stierač,
 • po celej dĺžke stierača sa objavujú široké pruhy vody,
 • trenie alebo škrabance, zvislé pruhy.

Dôvody zlyhania stieračov

Stierače zlyhávajú z niekoľkých dôvodov. Nezabudnite, že aj keď zriedka používate stierače, mäkká guma, z ktorej sú vyrobené, starne. Obzvlášť rýchlo k deštrukcii dochádza, keď je vystavený priamemu slnečnému žiareniu.

Dôvodom zrýchleného opotrebovania stieracích lišt je zvyčajne ich zahrnutie na suché sklo.

Malo by sa zdôrazniť, že dôvodom zrýchleného opotrebovania stieračov je zvyčajne ich zahrnutie do suchého skla. Ešte horšie je ich použitie v zime s ľadom chráneným predným sklom. Je to ako ťahanie skla na betónovú podlahu.

Typy „utierok“

Na inštaláciu „stieračov“ používajte rôzne typy upevňovacích prvkov. Preto sa pred nákupom opýtajte, ako sú kefy namontované vo vašom aute. Oboznámime sa s najbežnejšími typmi:

 • "Háčik". Najjednoduchší typ uchytenia, určený hlavne na pripojenie rámu stierača. Označené písmenami U alebo J. Väčšina vozidiel má takéto spojenie. Jeho rozmery sa môžu líšiť. Najobľúbenejšie sú 9x9x3 a 4,
 • „Bočný kolík“. Toto je ďalší slávny typ pripevnenia kefy, tiež známy ako S>

Existuje mnoho rôznych typov držiakov stieračov

 • Blokada pin - nemecký vývoj. Používa sa v automobiloch Mercedes-Benz, Audi a Seat,
 • Pazúr alebo „pazúr“ - možno ich tiež nazvať exkluzívnym typom montáže „stieračov“ na autá Seat Altea a Audi A6,
 • Multi-Clip2. V dôsledku výrazného zvýšenia počtu automobilov, ktoré majú špeciálny držiak na konštrukciu kefy, začal Bosch v roku 2009 dodávať stierače Aerotwin univerzálnym zariadením Multi-Clip. Súprava stierača neobsahuje časti, ktoré sa dajú zmontovať sami.

Posledný adaptér je univerzálny, je už v predaji, takže stierače v aute je možné okamžite vymeniť. Držiak Multi-Clip je navrhnutý tak, aby zjednodušil výber stieračov. Vhodný pre najbežnejšie štyri typy konektorov: bočný kolík, tlačidlo, horný zámok a západka. Nie je vhodný na pripojenie pomocou háčika.

Stieracie lišty s vlastnou výmenou

Ak je úplná výmena stieračov komplikovaným a starostlivým procesom a radosť z vykonávania je najlepšie ponechať pracovníkom v dielni, výmena stieračov vám nebude vyžadovať veľa času a úsilia.

Preto zvážime, ako nezávisle vymeniť lišty stieračov. Ak to chcete urobiť, musíte:

 • Inštalácia kovovej páky správcu prísne vertikálne vo vzťahu k prednému sklu. Pri demontáži je potrebné kontrolovať jej polohu, pretože rameno stierača je pripevnené k pružine a môže náhle spadnúť a poškodiť sklo.
 • Pred odstránením stieračov sa odporúča sklo zakryť handrou alebo kartónom, aby sa zaručila spoľahlivosť a ochrana pred neočakávaným poškodením.

 • Zatlačením na sponu, ktorá spája gumenú kefu s kovovým pásom, odpojte starý stierač.
 • Pri demontáži je potrebné starostlivo zabezpečiť, aby rameno stierača bolo čo najďalej od skla.
 • Nainštalujte novú časť namiesto odstránenej.
 • Musíte stlačiť jemne, kým sa neobjaví charakteristické kliknutie.
 • Páčky stieračov sklopte do horizontálnej polohy.

Inštalácia stieračov nie je najnáročnejším procesom. Každý pár má spravidla návod na použitie, takže by ste nemali mať žiadne zvláštne problémy. Odvážte sa a dobre vás vidia!

Všeobecné odporúčania

Aby ste pochopili, či je potrebné vymeniť lišty stieračov, je potrebné ich skontrolovať, či nie sú poškodené. V dôsledku starnutia gumy strácajú svoju ťažnosť a nemôžu dobre vykonávať svoje úlohy. Ak práca stieračov na aute vedie k objaveniu škvŕn na čelnom skle, odporúčame vám zamyslieť sa nad nákupom nových kefiek a ich následnou výmenou.

Je potrebné si uvedomiť, že výmena stieračov znamená výmenu iba malej časti stierača. Stierače do auta sú vyrobené z troch hlavných prvkov:

 • dolná časť ramena, ktorá začína od spodnej časti čelného skla,
 • kovový držiak, ktorý je pripojený k dolnému ramenu,
 • kefa vyrobená z gumy.

Je to kefa, ktorá utiera predné sklo. Táto položka patrí k spotrebným materiálom, takže sa často vymieňa.

Mimochodom, môžete vymeniť gumové utierky a nie celú kefu. Prečítajte si viac o tomto v našom článku pre tých, ktorí nechcú preplatiť - https://avtopub.com/kak-snyat-i-zamenit-dvorniki-shhetki-stekloochistitelya/

Pred odstránením lišty stieračov je potrebné si vopred kúpiť vhodné náhradné diely. Nie je to ťažké - stačí zmerať rozmery predtým nainštalovaných kefiek pomocou pásky. Ďalšou možnosťou je odstrániť stierače a prísť s nimi do obchodu s automobilmi.

Pamätajte, že vo väčšine prípadov sú rozmery pravého a ľavého stierača rôzne.

Náklady na stierače sa spravidla pohybujú v rozmedzí 200 - 700 rubľov. Niekedy môžu stáť viac, ale to platí pre pôvodný produkt.

Postup výmeny kefy stierača

 1. Z čelného skla vozidla odstránime spodnú páku. Za týmto účelom sa musí zdvihnúť za miesto montáže tohto prvku do kovového držiaka stierača. Musí sa uviesť do stabilnej polohy. Všimnite si, že sa používa pružina, preto musí byť páka zdvihnutá až na koniec. V opačnom prípade sa môže vrátiť do pôvodnej polohy av niektorých prípadoch môže dôjsť k poškodeniu čelného skla.
 2. Odpojte lištu stierača, ktorá už má svoju vlastnú. Dajte pozor na križovatku, kde sa čepeľ kefy pripája k držiaku. V tomto bode je plastová zátka, ktorá drží čepeľ. Je potrebné kliknúť na túto zástrčku a odpojiť kefu (pozri fotografiu nižšie).
 3. V niektorých prípadoch je pri výmene stieračov potrebné zmeniť polohu špeciálnych vlajok, ktoré držia kefu na svojom mieste.
 4. Zaistite, aby počas postupu výmeny gumených pásov na stieračoch dolné rameno nenarazilo na čelné sklo, pretože následky môžu byť veľmi smutné. Niekedy je lepšie použiť uterák na ochranu skla, čo pomôže predchádzať nepredvídaným situáciám.
 5. Ďalej vymeňte lišty stieračov. Musia byť vložené do držiaka a nový gumový prvok opatrne otáčať tak, aby háčik zaujal svoje miesto. Potom musí byť hák upevnený a celý školník by sa mal vrátiť do základnej polohy na čelnom skle.
 6. Rovnaký postup zopakujte s iným stieračom. Pri výbere pravej a ľavej strany nezabudnite skontrolovať, či ste urobili chybu.

Kvôli prehľadnosti zverejňujeme aj video o tom, ako odstrániť stierače (lišty stieračov) a jednoducho a jednoducho ich vymeniť:

Prečo sú potrebné stierače automobilov?

Stierače majú iné populárne meno - stierače. S ich pomocou môže vodič vozidla riadiť vozidlo za každého počasia. Výmena lišty stieračov bude popísaná nižšie. Takmer každý vodič čelil problémom s jazdou v daždivom počasí. Najmä ak auto jazdí na stretnutí vysokou rýchlosťou, postriekajte vaše okná špinou. Vedci vyvinuli automobilové „stierače“, aby jasne videli cestu.

Indikátor výmeny

Moderné modely „stieračov“ sú doteraz vybavené špeciálnou značkou, ktorá vám umožňuje určiť, kedy je potrebné vymeniť lišty stieračov. Tieto výrobky majú najčastejšie špeciálnu značku v tvare štvorca alebo kruhu na tele samotného modelu. Zvyčajne sa nanáša špeciálnou farbou, preto pri inštalácii takého čistiaceho prostriedku najprv z neho odstráňte ochranný film.

V dôsledku vystavenia ultrafialovému žiareniu a nepriaznivým poveternostným podmienkam farba zmení farbu, čo naznačuje potrebu výmeny správcu. Takýto ukazovateľ však nebude reagovať na mechanické poškodenie a čistiace kvapaliny.

Znaky opotrebenia stierača

Ak potrebujete vymeniť lišty stieračov, pomôžu vám to zvláštne symboly. Venujte pozornosť týmto momentom:

 • počas čistenia sa na skle objavia pruhy a špinavé škvrny,
 • veľké neošetrené oblasti
 • vzhľad vertikálnych a úzkych pruhov na skle.

Výmena stieračov sa vykonáva dostatočne rýchlo. Mnoho majiteľov automobilov sa zároveň bojí niečo zlomiť, ba dokonca zbytočne. V skutočnosti je veľmi jednoduché odstrániť a vymeniť „stierače“ sami. Budete potrebovať iba trochu voľného času a minimálne množstvo vedomostí a zručností.

Výmena stieračov zahŕňa demontáž starých výrobkov a inštaláciu nových. Veľmi dôležitým pravidlom výmeny je kúpiť si produktový model, ktorý je ideálny pre vaše auto. Koniec koncov, veľmi často rozdielne „stierače“ sa líšia dĺžkou. Pri nákupe nezabudnite zvážiť túto možnosť.

Pokyny na výmenu krok za krokom

Pri výmene „stieračov“ postupujte takto:

 • Páka je umiestnená zvisle a potom je vybratá zo samotného skla. Urobte to veľmi opatrne. Nakoniec, ak vyskočí, existuje riziko rozbitia skla motora.
 • Po prvom kroku otvorte zátku potiahnutím kefy nadol. Počas tohto kroku nezabudnite držiak držať veľmi pevne.
 • Teraz vezmite predvarený nový produkt a pri zatváraní samotnej zátky nasaďte pletaciu ihlu. Pokúste sa ho čo najviac vyrovnať potiahnutím nadol.

To je všetko, je nainštalovaná nová lišta stierača, takže sa môžete bezpečne dostať za volant vozidla a nemusíte sa obávať slabej viditeľnosti.

Výmena lišty zadného stierača

Existujú modely automobilov, pre ktoré je veľmi dôležité namontovať aj zadné „stierače“. Pomôže vám to celkom úspešne zaparkovať dozadu a taxík v ťažkých a nepredvídateľných situáciách. V takom prípade sa výmena kefiek bude mierne odlišovať od pokynov na výmenu predných modelov. Tu je to zložitejšie, pretože všetky autá sú celkom odlišné, takže prístup k nim bude tiež odlišný. Ale pre lepšie pochopenie, prečítajte si všeobecné pokyny.

Výmena lišty stierača zadného okna má nasledujúce vlastnosti:

 • Na každej zadnej "školník" je matica upevnenie. Nad ním nájdite ochranný prvok a nadvihnite ho.

 • Teraz pomocou 10-kľúča maticu veľmi opatrne odskrutkujte. Otočte nástroj a potiahnite smerom k sebe. V skutočnosti je takýto postup pomerne jednoduchý. A teraz môžete bezpečne odstrániť samotný stierač.
 • Ďalej pomocou skrutkovača uvoľnite zámok a vymeňte staré zariadenie za nové, ako je opísané v predchádzajúcom prípade. Pri kúpe lišty zadných stieračov dávajte pozor na ohyb samotného produktu, pretože kvalita samotného čistenia bude v plnej miere závisieť od neho.

Ako strieľať bezrámové stierače

Pred odstránením rámu opatrne vyčistite upevňovacie prvky. Iba potom je možné zariadenie samo demontovať. Budete musieť urobiť nasledovné:

 • opatrne odskrutkujte upevňovacie kolíky,
 • teraz vytiahnite telo kefy,
 • opatrne odstráňte gumové zátky skrutiek,
 • odskrutkujte skrutky sami.

Venujte osobitnú pozornosť procesu uvoľňovacích skrutiek. Toto by sa malo robiť veľmi opatrne, pretože najčastejšie sú priamo spojené s motorom, ktorý ich uvádza do pohybu. Ak náhodou poškodíte tento mechanizmus, potom aj tie najkvalitnejšie a najdrahšie modely stieračov budú zbytočné.

Inštalácia nových bezrámových výrobkov

Výmena stieračov bezrámových stieračov je postup, ktorý sa musí vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou, preto sa prvýkrát odporúča vidieť, ako odborníci vykonajú výmenu, a až potom to urobíte sami. Ak sa napriek tomu rozhodnete sami, postupujte podľa týchto krokov:

 • Najprv budete musieť položiť nové gumené tesnenia pod základňu stierača.
 • Teraz urobte základnú dýzu vopred pripraveného nového produktu na štvorhrannom kolíku.
 • Ďalej utesnite spoje podložkou, ktorú ste odstránili pri demontáži predchádzajúceho „školníka“.
 • Nakoniec priskrutkujte upevňovaciu skrutku krytu.

Итак, для чего нужна замена щеток стеклоочистителя? «Тойота» или любая другая модель автомобиля нуждаются в этой процедуре регулярно. Такие действия способны снизить риск дорожно-транспортных происшествий в плохую погоду. Odborníci odporúčajú vymeniť ju raz za rok alebo ihneď po tom, ako si všimnete, že stierače začali zle plniť svoje povinnosti.

Výmena lišty stieračov predného a zadného skla je veľmi jednoduchá. V prvom prípade postupujte podľa všeobecných pokynov. A v druhom zoberte do úvahy individuálne vlastnosti vášho „železného priateľa“. Bude ťažké zvládnuť výrobky bez rámu, ale nič nie je nemožné. Trochu trpezlivosti, úsilia a opatrnosti - a budete sa s touto úlohou rýchlo vysporiadať. Stierače pravidelne vymieňajte a jazdu si môžete plne vychutnať za každého počasia.

Pozrite si video: Ako vymeniť lišty stieračov na VW TOURAN 1 1T3 NÁVOD AUTODOC (Február 2020).