Užitočné tipy

Kopytník

Pin
Send
Share
Send
Send


Zápal kopyta je bolestivý, oslabujúci a zapálený stav kopyta. Kosť nôh v kopyte prechádza do tkaniva nazývaného tenká doska a toto tkanivo sa počas zápalu napína. Potom sa už kosť nôh už nebude držať na svojom mieste a bude visieť dole, priliehajúc k podrážke. V závažných prípadoch môže váha koňa prepichnúť kosť nohy cez podošvu kopyta, čo je veľmi vážne. Ak chcete pomôcť svojmu koni zotaviť sa zo zápalu kopyta, najskôr sa ošetrite a potom skúste príčinu vyriešiť.

Charakteristiky štruktúry kopyta koňa

Po podrobnom preštudovaní štruktúry a evolučného vývoja koní dospeli vedci k záveru, že kopyto je v skutočnosti zmeneným prstom zvieraťa. V dávnych predkoch koňov končili kosti labiek piatimi lúčmi. Ale vďaka špeciálnemu rozloženiu telesnej hmotnosti padla najväčšia záťaž na prostredný prst. V dôsledku toho sa u zvierat vyvinula viac ako u ostatných. Navyše, s každou novou generáciou vývoj tretieho prsta potlačil vývoj všetkých ostatných, ktoré postupne atrofovali.

Aby sa kompenzovala neprítomnosť susedných prstov, stredný bol zarastený silným rohovým tkanivom, ktoré tiež slúžilo na ochranu končatín pred poškodením a na kompenzáciu nárazových zaťažení. Napriek vzhľadu nepopulárnosti je štruktúra kopyta koňa dosť zložitá. Pozostáva z dvoch hlavných častí:

 1. Vnútorné. Zahŕňa chrupavku, krvné cievy, nervy a svaly, ktoré obklopujú kost nôh. Ich hlavným cieľom je výživa zvieraťa stratum corneum.
 2. Vonkajšie, ktoré sa tiež nazýva „topánka“. Predstavuje tkanivo rohoviny, ktoré chráni citlivú vnútornú časť.

Vonkajšia časť sa zase skladá z týchto komponentov:

 1. Fringe. Je to pás tkaniva mäkkého rohu. Je to prechodová čiara medzi kožou chodidla a topánkou. Jeho úlohou je znižovať tlak na pokožku končatiny.
 2. Corolla. Líši sa polkruhovým tvarom a spája hranicu so stenami kopyta. V tejto časti sa tvorí prevažná časť rohového tkaniva stien. Okrem toho metla kompenzuje nárazové zaťaženie, keď sa nohy dotýkajú zeme.
 3. Stena. Chráni kopytník koňa (jeho vnútro) pred poškodením z boku. Skladá sa z dvoch vrstiev: epidermis a pokožka. Je rozdelená na ponožku, bočné a kalkanálne časti.
 4. Podrážka. Takýto útvar zahŕňa rohovú platňu zakrivenú smerom nahor s hrúbkou do 2 cm, ktorá poskytuje ochranu kostí, chrupavky a väzov zdola. V bode prechodu podošvy na stenu kapsuly prechádza špeciálna biela čiara.
 5. Crumb. Skladá sa zo špeciálnejšieho elastického tkaniva rohoviny umiestneného v päte chodidla. Zodpovedný za trakciu. Je kombinovaná so šípkou, ktorá zhasne väčšinu úderov na zem.

Za zmienku stojí aj to, že kopyto koňa má špecifickú veľkosť a tvar, ktorý sa môže mierne meniť v závislosti od plemena zvieraťa.

Tvar kopyta koňa závisí od mnohých faktorov:

 • príslušnosť k plemenu zvieraťa,
 • hmotnosť a exteriér
 • životné podmienky
 • najtypickejšie zaťaženie koňa.

Prvé dva body naznačujú obzvlášť silný vplyv na formu. U čistokrvných dostihových koní je kopyto úzke, má podlhovastý tvar a je silne skosené. Ťažké nákladné vozidlá sa vyznačujú širokou, rovnou a zaoblenou rohovou kapsulou.

Ovplyvňujú aj parametre obuvi a klimatické podmienky v regióne. Ak v tejto oblasti prevláda daždivé a vlhké počasie, stena kapsuly kapsuly je hrubšia a rastie rýchlejšie. V suchých oblastiach majú kone kopyta a ich stena je tenšia.

Veľkosť kopyta ovplyvňuje aj plemeno a podmienky zvieraťa. Kapsuly kopyta prednej a zadnej nohy sa okrem toho líšia veľkosťou. Zadné kopyto je oveľa užšie a menšie ako predok. V tomto prípade je podošva konkávna dovnútra. Predné topánky s rovnou podrážkou sú oveľa širšie ako zadná časť. Okrem toho sa líšia medzi sebou a stupňom sklonu háčikovej časti k povrchovej línii. Na zadných končatinách sa táto hodnota pohybuje medzi 55 - 60 stupňov. Vpredu je to 45 - 50 stupňov.

Kopytník

Tkanivo kopytníka je zastúpené tromi hlavnými vrstvami: dvoma vrstvami povrchových kožných buniek a kožnou základňou. Povrchové bunky klaksónu sú rozdelené do dvoch typov:

Vďaka tejto štruktúre sú rohové bunky spoľahlivo spojené s pokožkou. To zaisťuje pevnosť kopyta.

Listové a papilárne bunky neustále odumierajú a telo ich znova vytvára. V priebehu 12 až 14 mesiacov sa teda tkanivo kopytovej kapsuly úplne obnoví. To je tiež dôvod rastu trhlín v kopyte.

Známky zdravého kopyta

Každý skúsený majiteľ koní vie, že akékoľvek poškodenie kopyta môže zvieraťu spôsobiť vážne komplikácie. Preto by ste mali pravidelne kontrolovať kopytník. A aby bolo možné včas zistiť počiatočnú patológiu, je potrebné jasne vedieť, ako vyzerá zdravý kopyto.

Nasledujúce body sú príznakmi zdravotného stavu kapsuly rohoviny:

 • stena topánky je pokrytá neporušenou tenkou vrstvou silnejšieho rohového tkaniva, na ktorej nie sú žiadne praskliny a výmoly,
 • podošva kopyta je mierne ohnutá dovnútra a má jednotnú farbu na celom povrchu bez červených a žltých škvŕn (čiapky),
 • šípka do rohu zaujme pôvodný tvar s ostrými hranami a bez trhlín,
 • metla v dolnej časti je zaoblená a hladko sa pripája k strúhanke,
 • na strúhanke nie sú žiadne praskliny alebo známky poškodenia,
 • medzi podrážkou a okrajmi steny nie je výrazné oddelenie.

Noha počas zdvihu je v kontakte s povrchom pôdy po celej svojej ploche. Ak je v kalkanálnej časti viditeľná malá separácia, kopyto je pravdepodobne deformované a vyžaduje opravu.

2) Kopyta s ochabnutou alebo nadržanou látkou v moči

ktoré, keď sú vytiahnuté, nedrží nechty a nerozťahujú sa a kone často strácajú svoje podkovy. Dôvodom je príliš špinavý chov a neustály pobyt koní hnojv nadmernej vlhkosti. Aby sa predišlo krehkosti kopýt, je potrebné ich každý deň umývať vodou, a ak sa choroba už cíti, musíte relaxovať. kôňa jej kopyta vložte na 2 - 3 dni do vrecka (vrece) s hrubým ílovým cestom, zatiaľ čo horný koniec tohto vrecka je priviazaný v blízkosti vloženého kĺbu. Kôň by mal byť celý čas v pokoji. Je tiež užitočné namazať kopytá (zo strán a zo strany šípky) vazelínou, ktorá chráni kopyto pred krehkosťou a krehkosťou. Kone s pochvou (ochabnuté) kopyta sa musia premiestniť z špinavej miestnosti a nesmú sa držať na hnoji.

3) Úlomky a praskliny kopýt

príďte uprostred a po stranách kopyta. Pochádzajú z konštantnej suchosti kopýt (ak nie sú umyté vodou), z kovania horúcimi podkovami, z pílenia vonkajšej časti topánky kopyta počas kovania, z príliš ťažkých podkov a veľkých klincov počas kovania.

Aby sa štiepenie (prasklina) nezvýšilo, je potrebné urobiť ho na kopyte špeciálnym kopytným nožom, na kopyto, so špeciálnym kopytníkom, priečne, plytké rezy. Pri hlbších prasklinách sa nanášajú špeciálne, malé, železné alebo medené platne, ktoré sa priskrutkujú k kopytníku pomocou malých skrutiek podľa pokynov veterinárneho lekára alebo zdravotníka.

Popraskané kopytá sa musia zmäkčiť umytím vodou alebo z času na čas vložiť do vriec (vriec) s ílovým cestom, ako je uvedené vyššie. Dokonalé prerastanie trhlín je veľmi zriedkavé, a preto sa tieto kone považujú za zlomyseľné - chybné.

Ako určiť patológiu kopýt?

Skúsení chovatelia vedia, že pri nedostatočnej starostlivosti, nadmernom pracovnom zaťažení a tiež pri nesprávnom rozložení hmotnosti choroby sa kopyty u koní vyvíjajú veľmi rýchlo. Okrem toho je taký proces komplikovaný skutočnosťou, že je ťažké odhaliť deformáciu alebo počiatočnú fázu ochorenia aj pre skúseného odborníka a samotné zviera nedáva žiadne signály.

Keďže však včasné odhalenie choroby je kľúčom k jej úspešnej liečbe, musí byť začiatok patológie schopný identifikovať sa nezávisle. Urobte to v súlade s algoritmom:

 1. Počas kontroly porovnajte kopyto so zdravým štandardom opísaným vyššie.
 2. Sledujte, ako kôň stojí. Ak sa nakloní trochu dopredu, končatiny sa odchyľujú od zvislej osi, môže to byť príznak zápalu kalkanálnej časti kopyta.
 3. Pri chôdzi vyhodnoťte charakter chôdze koňa a predstavenie jeho nôh. Zdravý kôň kladie chodidlo najskôr na pätu a potom na celú nohu. Kone s chorým kopytom najprv ponožia ponožku a až potom iba chodidlo.
 4. Preskúmajte svalstvo zvieraťa v oblasti lopatiek. Ak tu svaly rastú naplno, bez charakteristického prehlbovania, potom je to pravdepodobne znak nerovnomerného rozdelenia telesnej hmotnosti v dôsledku deformácie kopýt. Potvrdzuje to aj nadmerne hrubý krk.

Varovanie! Všetky tieto príznaky sú dobrým dôvodom na kontaktovanie veterinárneho lekára. Bude schopný vykonať podrobnejšie vyšetrenie a urobiť vhodnú diagnózu.

4) kopyto

- je to zápal ktorejkoľvek časti podošvy kopyta, ktorý je výsledkom tlaku na pevný predmet (kamienok atď.), ktorý spadol medzi podkovu a podošvu, alebo z chôdze po neupravenom koňovi po skalnatej ceste. Mená sa často vyskytujú v kopytách suchých, kovaných na krátkych a úzkych podkovách, a tiež vtedy, keď kovári pri čistení a kovaní príliš orezávajú chodidlo.

Pri ošetrení kopýt kopyta musí byť kôň nepoškvrnený a na podrážke, kde je pomenovanie (pri stlačení škvrny špeciálnymi kliešťami, pociťuje bolesť kôň), je potrebné opatrne odrezať rohovú substanciu podošvy mäsa nožom na kopyto, aby sa uvoľnil nahromadený hnis, a potom do rany vložte kúsok mäkkej kúdele. alebo bavlnená vlna alebo vlákna namočené v karbolovom oleji (2 polievkové lyžice vyčistenej kyseliny karbolovej sa berú na 1 fľašu akéhokoľvek rastlinného alebo strojového oleja), dobré pôsobenie na postihnuté miesta má tiež dva percentá kreozotový roztok.

Starostlivosť o kopyto - čistenie a orezávanie

Neustála starostlivosť o kopytá koňa pomáha udržiavať ich zdravie a zabraňuje včasným rozvojom patológií. Medzi základné postupy starostlivosti patrí správne čistenie a orezávanie. Strávte ich raz za 1-2 mesiace.

Orezávanie vykonávajte veľmi opatrne, aby sa nepoškodila končatina. Postupujú sa podľa nasledujúcich pokynov:

 1. Kopyto je vopred namočené vo vode na 2-3 minúty. Ďalej je zviera v stroji upevnené pomocou popruhov.
 2. Špeciálnou kefou a háčikom očistia zvyšky nečistôt a zvyškov, najskôr od steny klaksónu a potom od strany podošvy.
 3. Osobitná pozornosť sa venuje zahĺbeniam a oblastiam šípu. Nečistoty sú očistené od oblasti päty smerom k háčiku.
 4. Umelec pevne zviera chodidlo medzi nohami. Potom sa nadbytočnými klieštikmi nadmerne zarastené časti steny rohu rozrežú kliešťami.
 5. Pomocou rašple rozdrvte všetky ostrapy a hrbole. Potom chodidlo rovnomerne zarovnajte a kopytujte kopyto. Urobte to od päty po špičku.

Je potrebné poznamenať, že hoci je postup jednoduchý, je najlepšie zveriť ho skúsenému odborníkovi, ak je to možné.

5) kopyto

na stenu mäsa je poranená klincami na podkovy, zatiaľ čo na podkovu pribíjajú kopyto. Dôvody: nedbanlivosť a neschopnosť kováča, príliš veľké nechty, podkova nevyrobená z kopyta a tiež fragmenty nechtov z predchádzajúceho kovania, ktoré zostali v kopyte.

Počas liečby je potrebné nájsť a vytiahnuť klinec, ktorý spôsobil ranu, a ak bolo nedávno uviazané, zabalte kopyto studenými obklady (handry namočené v studenej vode, zmeňte ich tak, aby sa nezohrievali), ale ak už bol vytvorený hnis, potom to urobte rovnaké ako je uvedené v titulkoch.

6) Pätky na pätky

- je to rana na koži vyššia ako kopyto (kopytá koruna), ktorá je výsledkom zistenia (nárazu) podkovy jednej nohy na druhú. Dôvody sú rôzne: vrodené nesprávne umiestnenie nôh, pri ktorých sú kopyta kone príliš blízko, nesprávne kovanie, topánka na koni, ktoré sú príliš široké alebo hrubé a ťažké, príliš vysoké tŕne, najmä ak sú veľmi špicaté, v dôsledku čoho kôň, ktorý sa zakopol, často chytí kopyto kopyta, niekedy sa vyskytujú pätky z lézií spôsobených susedným koňom alebo z nehody s nejakým ostrým predmetom - trusové vidlice atď.

Malé povrchové a čerstvé serify sa hoja pomerne skoro, ak sa použije správne ošetrenie, hlboké a zanedbávané serify sa veľmi ťažko liečia a zanechávajú nežiaduce následky, ako sú nadržané výrastky na koroli, jej zhrubnutie a fistula chrupavky na kopytoch, prečo disfunkcia kopyta a krívanie koní. Zvlášť nebezpečné serify sprevádzané hnisavým zápalom kopyta.

Liečba serifov v miernych prípadoch, t.j. ak existuje iba jeden opuch a mierna rana na koži koruny, je možné aplikovať studené vody, vrece snehu alebo ľadu, vo všetkých závažných prípadoch, keď sa roh stohy kopyta už odtrhol a je tu rana a zápal šľahačky mäsa, potom to nemôžete urobiť pomocou domácich liekov. , ale musíte sa obrátiť na svojho najbližšieho veterinárneho lekára alebo záchranára, pretože v takom prípade je potrebné použiť chirurgickú metódu liečby (odrezanie rohov, odstránenie rozmrazeného tkaniva koruny atď.), ktoré sa vykonáva domácou cestou nie je možné urobiť.

Kone, ktoré je potrebné pozorovať, by mali byť vybavené podkovami, aby nemohli sledovať svoje nohy. upozornenie na pätky umiestnené na špeciálnych konských nohách (predávané v chirurgických predajniach) kovové krúžky alebo kožené podložky na chodidlách týchto koní.

7) Rotujúce šípky

najčastejšie sa vyskytuje na zadných kopytách. Príčiny tohto ochorenia: špinavá údržba a zlá starostlivosť o kopyto, nadmerné rezanie šípu počas kovania, ako aj podkovy na príliš vysokých špičkách.

Počas liečby opatrne odrežte všetky zaostávajúce a zhnité časti šípu nožom na kopyto a potom na ranu naneste chĺpky alebo mäkký kúsok namočený v 5% vodnom roztoku kyseliny karbolovej alebo 5% karbolického oleja, je tiež vhodné postriekať ranu práškovým jódom pomocou Sabur (2 diely jodoformu s 1 dielom sabour).

Takéto kopyta musia byť obložené okrúhlou podkovou so špeciálne naskrutkovanou doskou vyrobenou z plechu, ktorá bez dotyku chorej šípky zakrýva a chráni ju pred poškodením pri chôdzi na koni.

8) Reumatický zápal kopýt

(alebo ľudovo spievajúci) sa stane, keď sa kôň vyhriaty a odvíjajúci sa po práci okamžite opije studenou vodou. Úkryt je častejšie na predných nohách a zviera má horúčku, má obavy, rýchlejšie dýcha.

Pri kŕmení koňa sa pozoruje výrazné zarovnanie a predĺženie predných nôh, zatiaľ čo zadné nohy sa zatiahnu za trup, aby sa zbavili chorých predných nôh od telesnej hmotnosti.

Počas liečby musí byť kôň nezaistený, kopyty sa musia vyčistiť a nepretržite na ne ukladať malé gule alebo handry so snehom alebo ľadom, až kým v nich neprestane horúčava a bolesť. Vnútri dávajte preháňadlá od 3/4 f. do 1 libry glaubera alebo soli Epsom v dvoch až troch fľašiach teplej, prevarenej vody. Stelivo by malo byť mäkké.

Ak sa teplo a bolesť v kopytách neodstráni od takéhoto ošetrenia, znamená to, že v chorých kopytách sa už vytvoril hnis, a potom je potrebné nahradiť sneh a ľad nanesením obkladov (najlepšie ohriate ľanové semienka v sáčkoch) a potom kopyto očistiť a na mieste vyčistiť. huby, opatrne prerezajte podrážku kopyta nožom na kopyto a uvoľnite hnis, potom ranu opláchnite teplou vodou a vložte do nej kúsok mäkkej, čistej kúpeľa alebo bavlnenej vaty alebo chĺpky nasiaknuté vyššie uvedeným karbolovým olejom.

Môžete tiež navlhčiť kúdeľ vaty z bavlny v zmesi limetovej vody (predávanej v lekárňach) s nejakým chudým strojovým olejom (vápenná voda 100 g a olej 50 g). Obruč s tvorbou hnisu v kopytách je veľmi nebezpečná choroba, pretože po tom sa kopyta stane škaredou, zväčšenou a krúžkovanou, ale naopak sa kopyta stávajú menšími a užšími ako pred chorobou, čo je tiež nežiaduce. Kôň s takým kopytom nie je schopný pracovať, a preto sa považuje za „manželstvo“.

Ako liečiť

Liečba reumatických zápalov kopytníkov koňa je pomerne ľahká, ale trvá dlho. Najprv by ste mali priviesť koňa na stánok s ílovou alebo pieskovou podlahou. Ak to tak nie je, potom sa nohy postihnuté chorobou omotajú špeciálnou látkou a pod ňu sa položí hlina. Nezabudnite na hygienu. Pred nanesením hliny je potrebné kopyto umyť a vyčistiť.

Kôň je držaný obväzovými kopytami alebo v inom stánku asi tri dni. Počas tejto doby by ste mali podrobne vypracovať stravu koňa a zmeniť ju. V tomto prípade sú vylúčené všetky kŕmne zmesi. Malo by sa to urobiť, pretože výživa môže tiež ovplyvniť začiatok choroby.

kôň leží na zemi

Все приведённые в статье шаги следует выполнять в точности, тогда исход будет крайне позитивным и лошадь вернётся к привычному темпу работы.

Как подковать лошадь правильно?

Эффективным средством защиты копыт от износа и повреждений выступают подковы. Такой элемент значительно усиливает прочность башмака и предотвращает появление трещин от ударов о твердые поверхности.

Ковку в домашних условиях проводят следующим образом:

 1. Kopyto sa čistí a odreže prebytočné časti steny a podošvy. Potom pomocou rašple vyrovnajte povrch.
 2. Na vyčistenú podrážku sa aplikuje podkova a pozrite sa na prispôsobenie veľkosti. Ak sa podkova nezmestí, upraví sa kladivom a kovadlinou na požadovanú veľkosť.
 3. Namontovaná podkova je upevnená pomocou chrápačov (špeciálne nechty), ktoré ich strhujú kolmo.
 4. Konce nechtov sú ohnuté a odrezané kliešťami. Potom sa opatrne nitujú kladivom.
 5. Pomocou rašple sa vyduté zvyšky nechtov a tkaniva rohov pomelú.

Dôležité! Postup sa vykonáva aj pre všetky ostatné končatiny. Je potrebné si uvedomiť, že až do veku 5 rokov nie sú kone podkova.

Choroba kopytníka

Zoznam možných chorôb kopyta koňa je pomerne rozsiahly. Medzi hlavné patrí však toto:

 1. Corn. Vyvíja sa so silným tlakom na kopytovú kapsulu alebo pri použití podkovy nízkej kvality. Je to tesnenie rohového tkaniva na podrážke pri stene. Ak neexistujú naliehavé opatrenia, na pozadí kukurice sa vyvíja infekcia.
 2. Osteitis. Ochorenie zahŕňa zápal kosti. Znakom jeho vzhľadu je zvláštny spôsob pohybu zvieraťa, ktorý zamieša jeho nohy, cíti bolesť. Vyskytuje sa choroba so silnými modrinami končatiny alebo na pozadí laminitídy. Ak neexistujú vhodné opatrenia, zviera môže prestať chodiť alebo uhynúť vôbec.
 3. Laminitídu. Toto ochorenie zahrnuje zápal chrupavky kopyta kopyta. Vyvíja sa ako dôsledok nevyváženej výživy, problémov s krvnými cievami v kopyte alebo silným otrasom.
 4. Šupinatá choroba. Je to deformácia kosti, ku ktorej je pripevnený väz ohýbača nohy. Z toho zviera pociťuje silnú bolesť a kríva. Postupom času sa krívanie stáva konštantným. Vedci sa domnievajú, že takéto ochorenie je vrodené. Ako prevencia sa však odporúča, aby kôň nebol zaťažený asfaltom a inými tvrdými povrchmi.

Varovanie! Ak sa zistia príznaky každej z týchto chorôb, mali by ste okamžite kontaktovať svojho veterinárneho lekára. Inak bude choroba komplikovaná, čo môže zviera veľmi poškodiť.

Kopyto hrá veľkú úlohu pri ochrane končatín. Okrem toho aj najmenšie poškodenie tejto časti tela môže spôsobiť vážne choroby, ktoré sú pre zviera s veľkým utrpením a dokonca s celoživotným ochabnutím. Preto je mimoriadne dôležité starostlivo sa starať o kopyta koňa a tiež vedieť včas zistiť príznaky vyvíjajúcej sa choroby.

9) Čerpanie chrbta a kohútika koní

, Pomerne často sa u zle vyvinutého alebo zle vyrobeného sedla, sedla alebo goliera vyvíjajú kone na chrbte, v kohútiku alebo pleciach nádory rôznych veľkostí, ktoré sa nazývajú tlak. Čerpanie sa občas vyskytne z dlhého jednostranného tlaku sedla, keď jazdec sedí sedlo dlho a šikmo v sedle.

Kone s ostrými kohútikmi alebo kozími hrudníkmi alebo ohromujúcimi, nerovnomernými chôdzami, ako aj nadmerne tenkými alebo naopak veľmi obéznymi, sú častejšie vystavené tlaku. Toto ochorenie je zápal kože, podkožného tkaniva (vlákna), niekedy dokonca svalov a kostí nachádzajúcich sa v týchto miestach.

Injekcie predstavujú mimoriadne závažné ochorenie a vyžadujú starostlivé a správne ošetrenie. Nesprávne zaobchádzanie s injekciami zvyčajne vedie k rozvoju choroby, pri ktorej je liečba buď nemožná alebo taká, že jej náklady prevyšujú náklady na choré zviera. Preto pri každej pumpe musíte vyhľadať lekársku pomoc.

Ošetrenie majiteľa zvieraťa by sa malo obmedziť, aby sa odstránili príčiny, ktoré spôsobili vznik tlaku. Aby ste to dosiahli, musíte starostlivo skontrolovať postroj (sedlo, svorku, sedlo a podobne) a zistiť, čo je dôvodom, ktorý spôsobil čerpadlo. Potom je potrebné opraviť nesprávne namontované alebo usporiadané veci a potom dať zvieraťu úplný odpočinok a vykonať príslušné ošetrenie.

Ak je tlak zanedbateľný a podľa podmienok farmy nemôže byť zviera prepustené z práce, je potrebné postroj znova rozvinúť tak, aby netlačil na postihnutú oblasť kože. Z liekov na čerstvý tlak sa na zápalové nádory používa prechladnutie. Najlepším spôsobom, ako aplikovať chlad, je pripevniť k výbuchom pľuzgiere (guma alebo zvieratá), ktoré sú vopred naplnené jemne nasekaným ľadom alebo snehom.

Takéto ľadové bubliny sa nechajú ležať na zapálenej oblasti kože najviac jednu hodinu, po ktorej sa odstránia, bolesť sa masíruje rukou a po hodinovej prestávke sa opäť aplikuje zima. V prípade neprítomnosti bubliny sa na boľavé miesto umiestni plátno, medzi ktorým sa položí čistý sneh.

Pri čerpaní je potrebné vyhnúť sa prepláchnutiu kanálov kreolínovými roztokmi alebo inými dezinfekčnými tekutinami, čo niektorí lekári veľmi obľubujú. Takéto premývania prispievajú k tvorbe ochabnutia a ďalšej kontaminácii rany a infekcii pyogénnymi mikroorganizmami. Liečba by mala byť chirurgická a mala by sa vykonávať podľa prísneho predpisu lekára.

10) Vyvrtnutie koňa

, Najčastejšie je to napínanie putovaného kĺbu u koní, ako aj napínanie ramenného kĺbu. Charakteristickým znakom kĺbových výronov je skutočnosť, že krivosť je zrejmá najmä na začiatku pohybu, keď bol kôň pred ním v pokoji. Počas pohybu krívanie často zmizne.

Bolestivé kĺby zväčša napučiavajú, sú na dotyk horúce a pri stlačení na kĺb. bolestivé. Zviera v pokoji sa často takmer nespolieha na chorú končatinu. Kĺbové výrony sa zvyčajne vyskytujú pri rýchlej jazde po nerovných cestách. Pri rýchlom zastavení pri vysokej rýchlosti a pri príliš prudkom zatáčaní. Ak je výron kĺbov nedávneho pôvodu, je potrebné najskôr zvieraťu dať úplný odpočinok.

Počas odpočinku je najlepšie nanášať za studena vo forme hrubého povlaku chorého kĺbu s hlinkou. Keď hlinka zaschne na chorom kĺbe, lubrikácia ílom sa opakuje. Ak bol spoj natiahnutý niekoľko dní, je potrebné pôsobiť teplom vo forme otepľovacieho obkladu.

Zahrievací komprimát sa vkladá týmto spôsobom: vyberajú čistú plachtovinu, navlhčia ju vodou a po jej stlačení ju pevne umiestnia na boľavý kĺb. Na navlhčenú handru vložte kúsok kože alebo kúsok papiera namočený v rastlinnom oleji. Na pokožku alebo naolejovaný papier sa položí vlna.

Ak je taký obklad aplikovaný správne, potom po ďalších 4 hodinách po odstránení obkladu bude plachtovina vlhká. V pretrvávajúcich prípadoch, keď nie je možné vyliečiť utrpenie z použitia studeného alebo otepľovacieho obkladu, by ste sa určite mali obrátiť na veterinárneho lekára.

11) Lamely koňa

Je to spôsobené nielen podvrtnutím ramenného kĺbu, ale aj množstvom ďalších ochorení kĺbov a svalov, ktoré ho obklopujú. Ak dôjde ku krívaniu ramien, je potrebné predovšetkým dať koňovi úplne nový náboj a pôsobiť chladom.

Ak krívka neprejde z použitia nachladnutia, potom musíte okamžite kontaktovať veterinárneho lekára, ktorý po zistení príčiny krívania aplikuje príslušné ošetrenie. Ak sa choroba začne, vyliečenie trvá dlho.

12) Koňské drepy

sú hlavne v záhyboch končatín. Dôvodom je ich neopatrný a špinavý obsah konských nôh. Drepy sú suché a chudé (gangrenózne). Pri silnom vývoji môžu drepy spôsobiť krivosť a dosť významné.

Pri suchom drepe, keď sa v ohybe postihnutej končatiny, často pokrytej kôrami, vytvárajú na pokožke praskliny, stačí tento namazaný povrch pokožky namazať zinkom alebo olovenou masťou predávanou v lekárňach.

Po každej jazde je potrebné utieranú kožu utrieť čistou handričkou a zasiahnutý povrch pokožky posypať práškom pozostávajúcim z rovnakých častí objemu mastenca a drveného dreveného uhlia. V perzistentných prípadoch je možné mazať jód alebo 14% roztok pyoktanínu.

Ak je náplast chudá, to znamená, že ak je koža zadného povrchu hnilobného záhybu opuchu bolestivá a kôň je chromý, musí sa takému koňovi úplne odpočinúť a na kĺbovú bolesť by sa mala aplikovať teplá obklad (pozri výrony kĺbov) z kreolínovej vody.

Potom, čo sa odumretá koža vo forme tyčinky oddelí a vytvorí sa rana podobná otvoreným ústam, pokračuje sa v ošetrovaní obkladmi, pričom sa strieda použitie obkladov s práškami jednej hmotnostnej časti kamenca a 4 hmotnostných dielov naftalénu. Keďže toto utrpenie je mimoriadne závažné, je najlepšie včas kontaktovať veterinárneho lekára.

Pin
Send
Share
Send
Send