Užitočné tipy

Prečo je nerovnováha omega-3: omega-6 mastných kyselín taká nebezpečná?

Pin
Send
Share
Send
Send


Ľudské telo s vysokou dôležitosťou PUFA ich nemôže samostatne produkovať. Nedostatok akýchkoľvek mastných kyselín vedie k vážnym chorobám. Ich význam nie je len pri výrobe a ukladaní energie, ale aj pri biologicky aktívnej účasti na živote tela (zrážanie krvi, zápalové reakcie). Omega-6 má prozápalový účinok a Omega-3 má protizápalový účinok.

Proinflamácia je latentný nešpecifický proces na bunkovej úrovni, ktorý ovplyvňuje bunkové membrány. V prvej fáze nie sú prítomné vonkajšie prejavy, imunitná reakcia nie je vzrušená. Progresia prozápalu vedie k onkologickej alebo degeneratívnej degenerácii buniek. S nedostatkom Omega-3 sa bunková membrána buduje za účasti Omega-6 - receptívnej a nekvalitnej mastnej kyseliny.

Zápalové reakcie chránia telo pred infekciami a zraneniami, ale ich nadmerný výskyt vedie k vážnemu poškodeniu a rozvoju kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky, metabolických symptómov, Alzheimerovej choroby a onkológie.

Nadbytok Omega-6 s nedostatkom Omega-3 vyvolá zápalové reakcie a vyvážená strava znižuje ich počet.

Kultúra zdravého stravovania

jesť spracované potraviny. Ideálne sú lovci-zberači. Ich pomer Omega-6 k Omega-3 sa pohybuje od 4: 1 do 1: 4:

 • pri konzumácii suchozemských zvierat - 2: 1 - 4: 1,
 • základom stravy boli morské plody - 1: 4.

Priemerný pomer Omega-6 k Omega-3 je 1: 1. Všetci zástupcovia populácie netrpeli chorobami, ktoré zabili milióny ľudí v západných krajinách.

Je potrebné poznamenať, že ani jedna skupina nespotrebovala veľa Omega-6 a potom ju kompenzovala určitým množstvom Omega-3. V strave ľudí bol nízky, ale vyvážený obsah mastných kyselín.

Antropológovia poznamenávajú, že v priebehu vývoja bol pomer omega-3 mastných kyselín v potrave 1: 1. U moderného človeka je hodnota blízka 16: 1, čo si vyžaduje genetické úpravy z tela.

Problémy so západnou stravou

V posledných desaťročiach obyvatelia západných krajín znížili príjem Omega-3, ale zvýšili Omega-6. Ešte pred 100 rokmi osoba nemala moderné technológie na spracovanie rastlinných olejov. Rýchly technologický proces neumožnil človeku prispôsobiť sa na genetickej úrovni zmenenej strave. Začiatkom minulého storočia Američania vôbec nevedeli o sójovom oleji. Dnes je hlavným zdrojom Omega-6 pre obyvateľov USA, ktorí spotrebujú viac ako 11 kg ročne.

V tukových zásobách a bunkových membránach nad 50 rokov sa množstvo Omega-6 zvýšilo o 200%. Lekári to uviedli ako hlavný katalyzátor kardiovaskulárnych chorôb, depresívnych a agresívnych stavov. Dvojité väzby molekúl reagujú s kyslíkom a vyvolávajú reťazové reakcie voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky a spôsobujú onkológiu.

Zdroje Omega 3

Živočíšne výrobky sú bohaté na omega-3. Problémom moderného chovu zvierat je umelé kŕmenie sójou a kukuricou. Tieto potraviny znižujú koncentráciu omega-3s v mäse a zvyšujú omega-6s. Je lepšie jesť mäso zvierat pestovaných na bylinách. Podobná je situácia v prípade kuracieho mäsa a vajec.

Najlepším riešením by bol dvojtýždenný príjem morských plodov. Prítomnosť dokonca aj pestovaného lososa v potrave je lepšia ako jeho neprítomnosť. Treba však pamätať na úroveň znečistenia vôd, v ktorých ryby žili.

Existujú rastlinné zdroje Omega-3: chia, ľan. Obsahujú jednu z neúčinných foriem omega-3 ALA mastných kyselín, ktorých premena prebieha v tele s veľkými stratami.

Zníženie koncentrácie omega-6 v tukovom tkanive bude trvať niekoľko rokov. Ak chcete proces urýchliť a obnoviť normálny pomer Omega-6 k Omega-3, musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Vyvarujte sa rastlinným olejom a výrobkom so zvýšenou koncentráciou omega-6 v maximálnej možnej miere.
 • Jedzte živočíšne potraviny bohaté na omega-3.
 • Zaviesť ďalší zdroj Omega-3 ako doplnok výživy.

Prečo je také dôležité nájsť rovnováhu medzi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami?

Omega-6 a omega-3 sú polynenasýtené mastné kyseliny, to znamená molekuly s mnohými dvojitými väzbami.

V ľudskom tele nie sú tieto zlúčeniny iba zdrojom energie, ale vykonávajú aj mnoho ďalších funkcií. Preto život bez nich nie je možný. Zároveň nemôžeme syntetizovať omega 3 a 6 mastné kyseliny sami. Mali by ich preto dostávať s jedlom.

Zápal je dôležitý pre prežitie, pretože chráni pred infekciami a poškodením. Zároveň však môže spôsobiť vážne škody a viesť k rozvoju mnohých závažných chorôb.

Vedci pripisujú chronický zápal vývoju patológií, ako je metabolický syndróm a obezita, cukrovka, artritída, Alzheimerova choroba, srdcové a cievne choroby a rakovina.

Okrem toho sú zlúčeniny tvorené z omega-6, ktoré významne znižujú energetický výdaj tela. A to vedie k ich priberaniu na váhe až do obezity. Z omega-3 sa takéto látky netvoria.

Prečo sa to deje?

Faktom je, že pri metabolizme molekúl omega-6 a omega-3 telo používa rovnaké enzýmy. Výsledkom reťazca transformácií z omega-6 sú látky, ktoré zvyšujú zápal, napríklad prostaglandín PG2, a zo zlúčenín omega-3, ktoré znižujú zápal, napríklad prostaglandín PG-1.

To znamená, že omega-6 a omega-3 kyseliny súťažia o pozornosť tých istých enzýmov, ktorých počet nie je nekonečný. Preto, ak má telo približne rovnaký počet molekúl omega-3 a omega-6, potom sa vytvárajú rovnako protizápalové a protizápalové látky. To umožňuje udržiavať zdravú rovnováhu sily, keď telo dokáže primerane reagovať na infekciu a nezabije sa zbytočným zápalom.

Nie je to tak dávno, vedci študovali pomer príjmu omega-6 a omega-3 mastných kyselín do tela predstaviteľov priemyselne nerozvinutých civilizácií, ktorých jedinci sú veľmi zdraví ľudia. A veľmi zriedka trpia chorobami, ktoré my.

Tu je to, čo sa ukázalo.

Pre tie kmene, ktoré sú poľovníkmi, je pomer omega-6 k omega-3 od 2:1 na 4:1, Pre tých ľudí, ktorí žijú hlavne z rybolovu: 1: 4.

Podľa teoretických výpočtov by mal byť najlepší pomer omega-6: omega-3 1:1 .

A pre väčšinu ľudí v modernej spoločnosti to tak je 16:1 , Pre niektorých môžu byť hodnoty ešte dramatickejšie. Toto a 20:1 a 50:1 .

Prečo je pomer omega-6 k omega-3 taký nesprávny?

Existujú dve vysvetlenia tejto skutočnosti.

Po prvé, nedostatok príjmu omega-3 mastných kyselín. A za druhé, nadbytok molekúl omega-6. Okrem toho je druhý dôvod oveľa dôležitejší ako prvý dôvod.

Ide o obrovské množstvo rastlinných tukov, ktoré sú dnes v západnej spoločnosti na vysokej úrovni.

V nasledujúcom grafe vidíte, koľko molekúl omega-6 a omega-3 je obsiahnutých v ktorých oleji.

Je ľahké vidieť, že najobľúbenejšie oleje (pre našu krajinu slnečnice) sú bohaté na omega-6 tuky.

Nasledujúci graf ukazuje, že množstvo omega-6 mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele, ako napríklad podkožné tkanivo, sa za posledných 50 rokov zvýšilo o viac ako 200%.

A ako by to mohlo byť inak, keď dnes väčšina ľudí varí na tzv. „Zdravých“ rastlinných tukoch.

Ako obnoviť rovnováhu?

 • 1. V prvom rade znížte množstvo omega-6 mastných kyselín, ktoré vstupujú do tela. Väčšinou pri varení.
Na tomto infographic vidíte podrobnejšie informácie o tom, ktoré tuky sa dajú variť a ktoré sú nebezpečné.

Zníženie príjmu omega-6 kyselín je najúčinnejším a najdostupnejším spôsobom normalizácie pomeru omega-6: omega-3.

 • 2. Je zrejmé, že druhým spôsobom, ako zlepšiť pomer omega-6 a omega-3 kyselín, je zvýšenie množstva omega-3.

A tu je potrebné uviesť niekoľko vysvetlení.

 • Po prvé, je nepravdepodobné, že by zvýšenie samotného príjmu omega-3 bez zníženia omega-6 významne zlepšilo situáciu. Preto, zmena stravy založená na omega-6, všetko bude musieť byť čoskoro.
 • Po druhé, zvýšenie príjmu omega-3 nie je ľahké. V každom prípade je omega-6 oveľa ťažšie chytiť.

Najefektívnejším spôsobom je použitie doplnkov s omega-3, ktorých výber je tiež náročná úloha.

V tomto článku si môžete prečítať podrobnejšie informácie o doplnkoch stravy s omega-3 a o tom, ako ich správne používať a používať.

Pokiaľ ide o potraviny, ktoré zásobujú ľudské telo omega-3 mastnými kyselinami, je tu tiež veľa problémov.

V živočíšnych produktoch je veľa omega-3 kyselín, napríklad v hovädzom alebo žĺtku z kuracích vajec. Ale iba ak sa kravy pasú na poli a jedli trávu a sliepky zhryznú obilie. Je zrejmé, že je mimoriadne ťažké nájsť také hovädzie mäso alebo vajcia a také výrobky sú veľmi drahé.

Ak sa mäso alebo vajcia získali zo zvierat chovaných modernými metódami chovu zvierat, potom prakticky neobsahujú omega-3 mastné kyseliny. Ale veľa omega-6.

To isté platí pre morské plody. Situácia je tu však o niečo lepšia. Pretože omega-3 mastné kyseliny sú omnoho menej v hospodárskych rybách ako v divých rybách. Ale stále sú v tom.

Pokiaľ ide o ďalší zdroj omega-3 kyselín, ktorý sa v poslednom čase široko propaguje - rastlinné potraviny, ako sú šalvia alebo ľanové semená, situácia je takáto.

Rastlinné potraviny neobsahujú druh omega-3 mastných kyselín, ktoré ľudia potrebujú. Existuje iba ich predchodca - kyselina alfa-linolénová (ALA) - ktorej percento premeny na „správne“ molekuly omega-3 je zanedbateľné (maximálne 0,5%). Rastlinné potraviny preto nemajú zmysel jesť pre omega-3.

TU môžete získať podrobnejšie informácie o tom, ktoré molekuly omega-3 potrebuje ľudské telo a prečo.

Navyše, veľa ľudí má toľko týchto kyselín, že sa ich môže zbaviť len jeden rok.

Ak chcete normalizovať množstvo omega-6 a omega-3 kyselín, musíte:

 • prakticky vylúčite škodlivé rastlinné oleje zo svojej stravy - slnečnice, kukurice, sóje,
 • nasýtte svoje menu kvalitnými mäsovými a rybími výrobkami a / alebo užívajte doplnky s omega-3 mastnými kyselinami.

Páči sa vám článok? Zdieľajte so svojimi priateľmi!

Páči sa vám táto publikácia? Potom sa prihláste na odber nášho kanála v Yandex.Zen, aby ste boli vždy informovaní o užitočných správach zo sveta správnej výživy.

Páči sa vám táto publikácia? Potom sa prihláste na odber nášho kanála v Yandex.Zen, aby ste boli vždy v obraze s užitočnými správami zo sveta správnej výživy.

Pin
Send
Share
Send
Send