Užitočné tipy

Ako liečiť zapálenú nechtovú kožičku

Pin
Send
Share
Send
Send


Ak je oblasť okolo nechtu poškodená, môže sa zapáliť. V dôsledku mechanického poškodenia kutikuly môže dôjsť k plesňovej infekcii, ktorú je potrebné náležite zvládnuť.

Zápal kože okolo nechtu môže byť sprevádzaný rôznymi nepríjemnými symptómami. Medzi ne patrí opuch a začervenanie kutikuly. Pri silnom zápale sa môže vyskytnúť bolesť a svrbenie.

Je ľahké poraniť periungualné tkanivo. Stačí narezať veľa kože. Často sa to stáva, keď sa žena niekde ponáhľa a nemá dosť času na to, aby si dala poriadok do rúk. Dôsledkom takého zhonu môžu byť nielen malé rany, ktoré sa po chvíli uzdravia. Pri poranení pokožky môže dôjsť k zápalu. Vyskytuje sa v dôsledku vstupu chemikálií alebo infekcií do rany. To môže viesť k vážnym problémom až po hnisanie v trvalých tkanivách.

Hlavné dôvody, pre ktoré sa pokožka zapáli, možno pripísať:

- infekcia plesňou,
- infekcia v otrepe,
- alergický na lak alebo tekutinu na jeho odstránenie,
- poškodenie kutikuly s príslušenstvom na manikúru,
- Alergia na chemikálie pre domácnosť.

Venujte pozornosť poškodeniu kutikuly včas, inak sa môže vyvinúť zápalový proces. Pri porážke trvalého tkaniva baktériami dochádza k abscesu medzi nechtom a kutikulou. Oblasť okolo nechta začína bolieť a svrbieť. U ľudí sa taký zápal nazýva „vlasy“.

Ako liečiť zápal periunguálneho tkaniva

Liečbu kutikuly môžete vyskúšať aj pri hnisavom zápale doma. Ak si nie ste istí, či môžete problém vyriešiť sami, obráťte sa na odborníka.

Aby ste zmiernili zápal, musíte zásobiť peroxid vodíka, ostré pinzety, obväz, nožnice na nechty a jód. Až potom, čo ste pripravili potrebné nástroje na prácu, môžete postupovať priamo do podnikania.

U pinziet by sa kutikula mala pohybovať tak, aby bol priestor pre výstup abscesu. Zatlačte na špičku prsta tak, aby hnis vypadol. Potom oblasť okolo nechta opláchnite peroxidom vodíka. Potom ranu ošetrite jódom a zabalte prst do bandáže. Pri správnom ošetrení sa pokožka za niekoľko dní uzdraví. Niekedy je potrebné opakované umytie rany peroxidom vodíka.

Ak hnis nemôže byť úplne odstránený z rany, musíte na infikovanú oblasť dať malú Vishnevského masť. Po vytiahnutí hnisu by sa rana mala umyť. Ak je infikovaná oblasť nesprávne ošetrená, môžu sa vyskytnúť rozsiahle zápalové abscesy.

Zápal kutikuly nie je vždy hnisavý. Môže byť sprevádzané začervenaním periunguálneho tkaniva a svrbením. Na vyliečenie kutikuly môžete použiť ľudové recepty alebo liečivé kúpele. Ako alternatívu môžete zvážiť odvar tymiánu a harmančeka.

obsah

 • Príčiny zápalu
 • Liečba zapálenej kutikuly
 • Preventívne opatrenia

Koža umiestnená v blízkosti nechtu je pomerne tenká a jemná. Okrem toho je neustále vystavený vplyvom okolitého prostredia, prichádza do styku s rôznymi chemikáliami a je mechanicky poškodený. Všetky tieto faktory vyvolávajú zápal kutikuly, ktorá vyžaduje liečbu.

Príčiny zápalu ↑

Zápalný proces pokožky sa vyznačuje sčervenaním, výskytom opuchov, v závažných prípadoch sa objaví hnis, nepríjemný zápach a bolesť.

Príčiny zápalu kutikuly zahŕňajú:

 • Prítomnosť otrepov. Ak sú odtrhnuté, nesprávne spracované a ošetrené nesterilnými zariadeniami, potom je výskyt problémov zaručený.
 • Nezdravá kutikula, ktorá je príliš tenká alebo zarastená, suchá, šupinatá, spracovaná s poškodením integrity tkanív.
 • Mikroorganizmy a plesňové infekcie, ktoré vstupujú do tkaniva.
 • Mechanické poškodenie v podobe hrbolkov, rezov.

Ošetrenie zapálenej kutikuly ↑

V závislosti od povahy príčiny zápalu sa určujú aj liečebné metódy.

Kutikulu postihnutú hubou môže ošetrovať iba lekár, pretože po samoliečbe sa môže nielen zhoršiť stav kože, ale aj problémy s nechtami. Okrem toho je pri silnom infekčnom procese niekedy indikovaný priebeh antibiotík. A akýkoľvek liek je možné užívať iba podľa predpisu lekára.

Pri šupinatej kutikule je dôležitým bodom liečby nedostatok upravenej manikúry. To je potom, že pokožka vyschne a objavia sa rezy, ktoré otvárajú prístup k infekciám. Najpresnejším rozhodnutím je nevystrihnúť manikúru, pri ktorej sa kutikula opatrne odstráni pomocou špeciálnej tyčinky. Po každej procedúre starostlivosti o nechty alebo práce v domácnosti je potrebné pokožku okolo nechtov zvlhčiť pleťovými vodami a krémami. A robiť domáce úlohy výlučne pomocou rukavíc.

Pri prvých príznakoch zápalového procesu okolo nechta musíte dôkladne umyť a osušiť ruky. Ak je hnis, musí byť odstránený ľahkým tlakom v prípade plytkej prítomnosti alebo stlačený pomocou drene listov aloe na vytiahnutie. Pomáhajú tiež kúpele so silným soľným roztokom (biely ocot, anglická soľ) alebo použitie špeciálnych mastí. Po odstránení hnisu je rana dezinfikovaná peroxidom vodíka, kauterizovaná jódom a pokrytá obväzom.

Kutikulu môžete ošetriť po očistení od hnisania alebo ľahkým zápalom okolo nechtu doma alebo kontaktovaním špecialistu. Esenciálne oleje sú najobľúbenejšou liečbou na ošetrenie a ošetrenie pokožky okolo nechtov. Najefektívnejšie sú grapefruitový, marhuľový a ricínový olej. Ak postupujete pravidelne, zápal zmizne v krátkom čase a nechty a pokožka sa stanú elastickými.

Na odstránenie zápalu a zlepšenie stavu kutikuly musíte:

 • Namažte levanduľový olej v blízkosti nechtového priestoru. Práve pre nich je najlepšie liečiť zapálené tkanivá, pretože je to najsilnejšie antiseptikum.
 • Naneste masť pozostávajúcu z kvetov nechtíka a vazelíny. Pre 0,5 šálky sušiny sa vazelína odoberie v množstve 10 gramov. Po zahriatí vo vodnom kúpeli musí byť zmes vylúhovaná po dobu 10-12 hodín. Potom vložte do vhodného kontajnera, ktorý bol predtým prefiltrovaný.
 • Utrite vnútro grapefruitovej kôry. Kutikule tak môže byť nielen dezinfikovaná, ale tiež vyživovaná vitamínmi.
 • Na odstránenie umierajúcich buniek je potrebné trieť kukuričnú múku raz za sedem dní na mokré prsty. Tento prírodný peeling dokonale čistí.

Preventívne opatrenia ↑

Liečba je vždy dlhý proces a nie celkom príjemná. Preto je prevencia nevyhnutným súborom opatrení, ktoré zmierňujú choroby a pomáhajú predchádzať komplikáciám. Aby sa zabránilo zápalu, je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá:

 • Dbajte na hygienu rúk. Očistite pred znečistením, riadne a starostlivo ošetrujte kutikulu, opatrne manikúru.
 • Všetky činnosti spojené s vystavením pokožky by sa mali vykonávať pomocou rukavíc.
 • Pri prvých známkach zápalu alebo rán, ktoré sa vytvorili, starostlivo spracujte a vyčistite poškodené oblasti.
 • Sledujte rovnováhu vlhkosti v pokožke, pravidelne aplikujte zvlhčujúce a vyživujúce masti, krémy, pleťové vody, pripravujte kúpele a obklady.
 • Ak sa začne zápal kutikuly, nemanikárujte.

Tieto jednoduché akcie pomôžu udržať zdravie a sviežosť pokožky a pokožky ako celku. A vyhnú sa liečbe, čo bude znamenať dočasné a materiálne náklady.

Pin
Send
Share
Send
Send