Užitočné tipy

Stránkovací súbor a správne veľkosti pre rôzne veľkosti pamäte

Pin
Send
Share
Send
Send


Pri práci v systéme Windows sa všetky údaje ukladajú buď natrvalo, na pevný disk, alebo dočasne v pamäti RAM. Keď dôjde k vyčerpaniu pamäte RAM, niektoré informácie sa uložia do súboru stránky. Virtuálna pamäť používa systémový stránkovací súbor na vymazanie nevyužitých stránok pamäte na disk. Vo väčšine prípadov určuje veľkosť súboru stránky automaticky systém. Ak to nestačí, môžete ich zmeniť ručne.

Kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu Môj počítač otvorený Vlastnosti - tab dodatočne - v časti rýchlosť stlačte tlačidlo [Nastavenie].

V okne, ktoré sa otvorí Možnosti výkonu otvorte kartu dodatočne a stlačte tlačidlo [Edit].

Ďalšie okno Virtuálna pamäť obsahuje nástroje na konfiguráciu parametrov virtuálnej pamäte, konkrétne veľkosť súboru stránky. S najväčšou pravdepodobnosťou je tu nastavená hodnota. Veľkosť voliteľná systémom, Zoznam zobrazuje veľkosť súboru stránky pre každú jednotku. Ak ju chcete nainštalovať ručne, vyberte príslušnú možnosť Vlastná veľkosť a zadajte hodnoty do polí Pôvodná veľkosť a Maximálna veľkosť.

Hovorme osobitne o princípoch nastavenia virtuálnej pamäte. Niektorí odporúčajú, aby ste pre odkladací súbor nevybrali systémovú jednotku, ale ľubovoľnú ďalšiu jednotku, ktorá je menej načítaná. Ak má systém iba jeden disk, táto možnosť nie je pre nás.

Ďalší dôležitý bod - minimálna hodnota by mala byť 1,5-násobkom množstva pamäte RAM. Inými slovami, ak je RAM 1 GB, potom v poli Pôvodná veľkosť zadajte asi 1500 MB.

Pokiaľ ide o maximálnu veľkosť, existuje aj niekoľko stanovísk. V niektorých prípadoch môže byť vyrobený rovnako ako minimálna veľkosť a v niektorých viac ako dvakrát. Hlavná vec je, že maximálna hodnota nepresahuje množstvo voľného miesta na disku. Inak systém zobrazí správy o nedostatku virtuálnej pamäte. Z toho vyplýva, že na disku s odkladacím súborom by ste mali vždy monitorovať voľné miesto.

Po zadaní hodnoty musíme stlačiť tlačidlo [Set]v opačnom prípade sa veľkosť odkladacieho súboru nezmení.

Ak chcete odstrániť súbor stránky z disku, vyberte ho v zozname a vyberte požadovanú možnosť Žiadny odkladací súbor.

V mnohých prípadoch sa po zväčšení veľkosti virtuálnej pamäte výkon systému výrazne zvyšuje.

Odkladací súbor a veľkosť - teória

Empiricky bolo možné dokázať, že veľká veľkosť odkladacieho súboru nie je dobrá alebo skôr často dokonca zlá. Pri veľkých veľkostiach súborov a zaneprázdnenej pamäti RAM pristupuje systém čoraz častejšie k odkladaciemu súboru (t. J. K pevnému disku) ako k samotnej pamäti RAM, čo v prvom rade znižuje výkon (RAM je rýchlejšia ako disk).

Po druhé, to silne načíta disk (čo tiež ovplyvňuje výkon, pretože disk je tiež zapojený do iných operácií so súbormi, a tu sa tiež musí obťažovať odkladacím súborom).

Osobne by som preto odporučil zmenšiť veľkosť vdovského stránkovacieho súboru pod odporúčané a niekedy dokonca silnejšie. Táto rada je samozrejme relevantná s dostatočným množstvom pamäte RAM v počítači.

Čo je dosť?

 • V takom prípade je pri vykonávaní akýchkoľvek potrebných úloh vždy k dispozícii bezplatná RAM vo výške nad 30% a systém sa nedá prisahať, že nemá dostatok virtuálnej pamäte,
 • Vo všeobecnosti som si napríklad zriedka všimol, že 4 GB operačnej pamäte (aj keď je systém veľmi zaťažený procesmi a hrami) zostalo málo voľnej pamäte RAM, ako aj množstvo spustených aplikácií v systéme Windows malo problémy s kapacitou 8 GB. Prečo nahrať disk pomocou odkladacieho súboru a stratiť výkon?

Mnohí samozrejme hovoria, že sa nedajú sakra o tom, koľko pamäte majú dať, tiež ju nechávajú zadarmo .. Neviem, či je pre vás dôležitý výkon, potom by vás ďalších 100 rubľov nemalo obťažovať, pretože cena pamäte RAM je teraz smiešna ( čas písania článku 4 GB 1600 MHz DDR3 stojí menej ako 1300 rubľov), najmä preto, že je zrejmý nárast výkonu. K veci.

Optimálna veľkosť odkladacích súborov

Predpokladá sa, že na dosiahnutie dobrého výkonu je potrebné nastaviť minimálnu veľkosť odkladacieho súboru rovnajúcu sa veľkosti pamäte RAM a maximálnu - dvakrát toľko. To znamená, že ak má počítač 2 GB pamäte RAM, pre odkladací súbor by sa mala nastaviť minimálna a maximálna veľkosť 2 GB. Nastavenie týchto dvoch parametrov s rôznymi hodnotami vedie k tomu, že skutočná veľkosť tohto objektu diskovej pamäte sa dynamicky mení, čo znamená, že dôjde k fragmentácii a zníženiu výkonu. Mnoho používateľov preto nastavuje rovnakú hodnotu. V tomto prípade sa pagefile.sys stane statickým (nie fragmentovateľným), čo znižuje zaťaženie systému a zvyšuje jeho rýchlosť. V prípade dynamického odkladacieho súboru však existuje spôsob, ako eliminovať zhoršenie výkonu, ak povolíte čistenie súborov pri vypínaní operačného systému.

Vymazanie odkladacieho súboru pri vypínaní

Ak chcete povoliť čistenie súboru pagefile.sys pri vypínaní operačného systému, musíte spustiť príkaz secpol.msc („Štart - Spustiť“) v režime príkazového riadka. V okne, ktoré sa otvorí, by ste mali nájsť prvok „vypnutie: čistenie odkladacieho súboru ...“. Dvojitým kliknutím na ňu nastavíme bezpečnostný parameter na „Enabled“ a klikneme na tlačidlo „Apply“. Tieto činnosti sú znázornené na nasledujúcich dvoch obrázkoch.

Výber umiestnenia odkladacieho súboru

Windows 7 umožňuje umiestniť odkladací súbor súčasne na viac diskov, ale táto možnosť nezvýši výkon systému. Najoptimálnejším spôsobom z hľadiska výkonu je jediný odkladací súbor umiestnený na ľubovoľnom oddiele na pevnom disku okrem systémového oddielu. Ak chcete zmeniť umiestnenie súboru pagefile.sys, musíte ho najprv odstrániť a potom ho vytvoriť na správnom mieste. Kliknite na „Štart“ a potom na „Tento počítač - vlastnosti“ (pravé tlačidlo myši). V zobrazenom okne kliknite na „Rozšírené nastavenia systému“.

Otvorí sa okno, v ktorom musíte vybrať kartu „Spresnenie“.

V sekcii Výkon kliknite na tlačidlo Možnosti av okne, ktoré sa otvorí, znova kliknite na kartu Spresnenie. Obrátime sa na sekciu „Virtuálna pamäť“ a klikneme na tlačidlo „Zmeniť“. Otvorí sa okno, ktoré vám umožní nastaviť umiestnenie a veľkosť odkladacích súborov na ľubovoľných oddieloch pevných diskov. Rovnaké okno vám umožňuje zakázať aj stránkovací súbor.

Ako už bolo uvedené, v predvolenom nastavení systém Windows 7 umiestňuje pagefile.sys do systémového oddielu disku, ktorý je viditeľný v aktivovanej položke „Veľkosť výberu systému“. Ak chcete presunúť odkladací súbor do iného oddielu, vyberte ho, aktivujte položku „Bez odkladacieho súboru“ a kliknite na tlačidlo „Nastaviť“. Pri týchto akciách sa odkladací súbor odstráni z predchádzajúceho umiestnenia. Niekedy sa potom objaví správa s upozornením, že tento súbor bol zakázaný alebo že jeho objem bol nastavený na príliš malý objem, čo by mohlo viesť k systémovej chybe. V tejto správe stačí kliknúť na „Áno“.

Teraz vytvorte súbor na správnom mieste. Postupujte takto:

 • Vyberte požadovaný diskový oddiel.
 • Aktivujeme položku „Zadať veľkosť“.
 • Nastavte veľkosť súboru (minimálne maximum).
 • Kliknite na tlačidlo „Nastaviť“.

Všetky tieto činnosti sú znázornené na nasledujúcom obrázku.

Na vyššie uvedenom obrázku používateľ vytvoril dynamický odkladací súbor s maximálnou veľkosťou, ktorá je dvakrát väčšia ako minimálna veľkosť. Ak chcete vytvoriť statický súbor pagefile.sys, tieto parametre by mali byť rovnaké.

Je potrebné poznamenať, že veľkosť odkladacieho súboru môže byť zmenená bez zmeny jeho umiestnenia. Za týmto účelom je potrebné vykonať všetky vyššie uvedené kroky bez zmeny diskového oddielu. Samozrejme nie je potrebné hovoriť, že na všetky okná s tlačidlom „OK“ by sa malo kliknúť na konci všetkých požadovaných akcií. A ešte jedna vec: keď sa objem zmení v smere klesania, zmeny sa prejavia okamžite, inak môže byť potrebné reštartovať počítač, o ktorom dostane správu, v ktorej musíte kliknúť na „OK“.

Zakázanie a povolenie odkladacieho súboru

Mnoho používateľov sa často uchýli k deaktivácii odkladacieho súboru. Toto je opodstatnené v prípadoch, keď je v počítači nainštalovaná dostatočne veľká pamäť RAM. Naozaj, prečo tráviť čas výmenou a spomaliť systém, ak môžete jednoducho pridať jeden alebo viac slotov RAM. Náklady na RAM v tomto okamihu nie sú také veľké, ale zvýšenie množstva nainštalovanej RAM a zakázanie odkladacieho súboru môže výrazne zvýšiť výkon, najmä pri počítačoch, ktoré nie sú veľmi výkonné. Zakázanie odkladacieho súboru je jednoduché - stačí ho odstrániť začiarknutím políčka „Žiadny odkladací súbor“, ako je to znázornené na predposlednom obrázku.

Povolenie odkladacieho súboru je také jednoduché ako jeho zakázanie - stačí zrušiť začiarknutie políčka „bez odkladacieho súboru“ a nastaviť „Veľkosť podľa výberu systému“ alebo nastaviť jeho hodnoty.

Užitočné tipy

Pokúsime sa poskytnúť niekoľko odporúčaní od skúsených používateľov o nastavení a optimalizácii súboru stránky. Tu sú:

 • Netreba dodávať, že ideálnou možnosťou by boli sys umiestnené na samostatnom oddiele na pevnom disku.
 • Finančná situácia používateľa nebude veľmi otrasená, ak nainštaluje ďalšie sloty RAM a vo všeobecnosti opustí virtuálnu pamäť. Zvýši sa tým rýchlosť systému Windows, stačí na to 6 GB pamäte RAM.
 • Systém Windows 7 vytvára neustále zväčšovanie veľkosti odkladacieho súboru, čo vedie k fragmentácii pevného disku a zbytočnej réžii. Preto sa odporúča nastaviť svoju veľkosť s rovnakými hodnotami pre minimálnu a maximálnu veľkosť.
 • Nemali by ste nastavovať veľkosť súboru na menej ako 1 GB, inak je možná fragmentácia pevného disku.
 • Osobitné odporúčanie vyžaduje prípad použitia ako systémového disku SSD. Jedná sa o jednotku SSD, ktorá nemá mechanické rotujúce prvky. V skutočnosti sa jedná o veľký flash disk s veľmi vysokou rýchlosťou čítania a zápisu, zvyčajne rádovo vyššou ako rýchlosť pevných diskov. Ale so všetkými svojimi veľmi dobrými parametrami rýchlosti má obmedzený počet cyklov zápisu a čítania. Preto je veľmi dôležité zaistiť na ňom minimálny počet prepísaní, a preto musíte swapový súbor úplne vypnúť alebo ho nastaviť ako statický.

Čo je to odkladací súbor?

Najprv trochu teórie. Odkladací súbor je špeciálny súbor, ku ktorému má systém Windows prístup, ak počítač nemá dostatok súčasnej pamäte RAM na to, aby fungoval. Jednoducho povedané, jedná sa o virtuálnu pamäť, ktorá sa pridáva k aktuálnej, čo zvyšuje rýchlosť prenosného počítača alebo počítača.

Samozrejme, existuje niekoľko bodov:

 1. Zvýšenie virtuálnej pamäte môže spomaliť počítač. Koniec koncov, rýchlosť prístupu do pamäte RAM je oveľa rýchlejšia ako na pevný disk (menovite na ňom je uložený odkladací súbor).
 2. Použitím tejto funkcie sa zvýši zaťaženie jednotky HDD a skráti sa jej pracovný čas.

Ako zväčšiť virtuálnu pamäť v systéme Windows 7

 1. Prejdite na Štart - Ovládací panel - Systém.
 2. Kliknite na „Pridať“. parametre. “
 3. Nájdite časť Výkon a kliknite na Možnosti.
 4. V novom okne vyberte kartu „Spresnenie“.

Tu je nakonfigurovaná virtuálna pamäť. Spravidla je tu už použitá veľkosť (na obrázku nižšie je 8173 Mb, t. J. 8 GB). Ak chcete zväčšiť virtuálnu pamäť v systéme Windows 7, kliknite na tlačidlo „Zmeniť“.

Rovnaké okno sa objaví, kde môžete nakonfigurovať súbor stránky.

Ak sa počítač alebo laptop spomalí, znamená to, že nie je dostatok pamäte RAM a je potrebné ju zvýšiť. Ak chcete začať, zrušte začiarknutie políčka. Všetky tlačidlá sa stanú aktívne a môžete povoliť súbor stránky v systéme Windows 7 a nakonfigurovať ho podľa svojich predstáv. Za týmto účelom začiarknite políčko „Zadať veľkosť“ a zapíšte zdroj a max. hlasitosti. Napríklad 4096 MB (toto je 4 GB).

Mimochodom, aká je optimálna veľkosť stránkovacieho súboru? Na internete existuje veľa tipov na túto tému a výpočtové vzorce sú tiež zložité.

Najlepšie je zvýšiť virtuálnu pamäť počítača o 50% množstva pamäte RAM. To znamená, že súbor stránky pre 4 GB bude 2048 MB. A pre 8 GB RAM môžete zadať 4096 MB. Výsledkom bude celková pamäť 6 a 12 GB, čo by malo stačiť pre všetky príležitosti.

Po pridaní virtuálnej pamäte kliknite na „OK“ a reštartujte počítač alebo prenosný počítač. Koniec koncov, zmeny sa použijú až po reštarte.

Ak máte v počítači nainštalovaných veľa pamäte RAM (napríklad 8 GB) a pracujete iba na internete, vo všeobecnosti môžete zakázať súbor stránky. Koniec koncov, ako som už povedal vyššie, načíta sa pevný disk, ktorý niekedy spomaľuje počítač.

Všeobecne platí, že ak potrebujete zväčšiť virtuálnu pamäť v systéme Windows 7, zadajte ju manuálne. Ak potrebujete obnoviť predchádzajúce hodnoty, skontrolujte prvý odsek a zatvorte toto okno.

Odkladací súbor v systéme Windows 8 je nakonfigurovaný rovnakým spôsobom (ako v prípade „siedmich“).

A aby ste nechodili do ponuky Štart a neotvorili veľa okien, môžete to urobiť jednoduchšie:

 1. Stlačte tlačidlo Win + R.
 2. Zadajte príkaz sysdm.cpl a stlačte kláves Enter.
 3. Vyberte kartu „Rozšírené“ a prejdite na „Možnosti“.
 4. Kliknite na kartu „Spresnenie“ a potom na tlačidlo „Zmeniť“.

Hotovo. Zostáva len konfigurácia odkladacieho súboru v systéme Windows 8. Ak chcete povoliť virtuálnu pamäť, zapíšte si požadovanú veľkosť, kliknite na tlačidlo OK a reštartujte počítač alebo notebook.

Nastavenie stránkového súboru v systéme Windows 10 je trochu iné. Aj keď tu nie je nič komplikované.

Povolenie odkladacieho súboru v systéme Windows 10:

 1. Prejdite na Štart, do vyhľadávacieho poľa napíšte slovo „production“ a vyberte nájdenú položku.
 2. Kliknite na kartu Spresnenie a potom na tlačidlo Upraviť.
 3. Otvorí sa známe okno, v ktorom môžete zväčšiť virtuálnu pamäť v systéme Windows 10.
 4. Napíšte požadovanú veľkosť, použite zmeny a reštartujte počítač alebo laptop.

Zameniť súbor a veľkosti, prax: ktoré sú správne a prečo

V priebehu ročnej praxe som pre každé množstvo pamäte odvodil počet číslic, aby som mohol adekvátne nastaviť súbor stránky na základe počtu RAM. Tu sú.

 • 512 Mb RAM, - optimálna veľkosť stránkovacieho súboru je od 5012 do 5012 Mb,
 • 1024 Mb RAM, - optimálna veľkosť stránkovacieho súboru je od 4012 do 4 012 Mb,
 • - 2048 Mb RAM, - optimálna veľkosť stránkovacieho súboru je od 3548 do 3548 Mb,
 • 4096 Mb RAM, - optimálna veľkosť stránkovacieho súboru je od 3024 do 3024 Mb,
 • 8 GB RAM, - optimálna veľkosť stránkovacieho súboru od 2016 do 2016 Mb,
 • 16 GB RAM (a viac), najčastejšie bez odkladacieho súboru.

V skutočnosti, čím viac pamäte RAM máte, tým menej budete potrebovať odkladací súbor a tým rýchlejšie bude systém pracovať bez neho (kvôli zníženému prístupu na disk, ako aj vykladaniu údajov v ňom, t. J. Všetko bude priamo prevzaté z pamäte). ).

 • Poznámka 1 Tieto rozmery nie sú veľmi presné a odporúčajú sa všetkým. Ide skôr o priemernú hodnotu pre väčšinu, ale všetko záleží na tom, do akej miery je váš systém optimalizovaný, čo robíte na počítači, v akom režime atď. Atď., T. J. Môžete si vybrať súbor stránky podľa svojich potrieb a zvýšiť / v prípade potreby znížte hodnotu.
 • Poznámka 2 Niektoré aplikácie (hry, softvér atď.) Vyžadujú odkladací súbor bez zlyhania bez ohľadu na množstvo pamäte. V takom prípade by mal byť súbor ponechaný dokonca na 16 GB. Ešte viac (rádovo) ako vyššie uvedené hodnoty.
 • Poznámka 3 Odkladací súbor je potrebný vo veľkých (odlišných od vyššie uvedených) veľkostiach, ak minimalizujete aplikácie a prepnete na iné, takže aplikácie zostanú spustené (je to dôležité), pretože často sa neuložené aplikácie často vykladajú do tohto súboru. V takom prípade zväčšte swap .. Alebo pridajte pamäť :)
 • Poznámka 4 Odporúčania sa nevzťahujú na operačné systémy serverov a týkajú sa výlučne užívateľského OS.

Osobne sa domnievam, že ak množstvo pamäte RAM prekročí 6 GB, stránkovací súbor nie je vôbec potrebný, čo poskytuje hmatateľný prielom vo výkone systému, predlžuje životnosť pevného disku a znižuje fragmentáciu.


Pre tých, ktorí zabudli, pripomínam vám, že napríklad v systéme Windows 7 sa odkladací súbor mení touto cestou: „Štart - Nastavenia - Ovládací panel - Systém - Rozšírené systémové nastavenia - Rozšírené - Rýchlosť - Nastavenia“ (na ovládacom paneli povoľte zobrazenie malých ikon kategória „Systém“)

Umiestnenie súboru stránky v systéme

Odkladací súbor je umiestnený na rýchlejšom fyzickom disku (nie logickom, t. J. Oddiele). Alebo, ak sú disky približne rovnaké, potom na disku, na ktorom nie je nainštalovaný systém, ako aj aplikácií, ktoré budete používať. To znamená, že na disku, ktorý je maximálne uvoľnený z operácií čítania a zápisu.

Ak existuje iba jeden disk, odkladací súbor by sa mal nachádzať na inom (odlišnom) od aplikácie, ktoré budete používať (t. J. Povedzme, že máte hry na D: , potom umiestnite súbor na E: alebo, ak taký neexistuje, potom на C:) , логическом разделе и/или отдельно от системы. Редко, но целесообразным бывает делать отдельный раздел для этих нужд.

В общем принцип прост:

 • На максимально быстром (или просто другом от используемых приложений) физическом диске,
 • Или на другом от (используемых приложений) разделе.

Проверить скорость диска можно, например, с помощью HD Tune о котором говорилось в этой статье.

Файл подкачки и почему мы выбираем одинаковые размеры

Odkladací súbor, rovnako ako akýkoľvek iný, má tendenciu sa fragmentovať, čo vyvoláva otázku, či je potrebné defragmentácia (čo je defragmentácia a prečo ju musíte prečítať), aby sa vrátila k pôvodnému výkonu. Existuje však spôsob, ako znížiť rýchlosť a silu fragmentácie tohto súboru.

Ak to chcete urobiť, jednoducho nastavte maximálnu a minimálnu veľkosť na rovnaké:


V tejto akcii je ešte jeden bod.

Pri rovnakých minimálnych a maximálnych hodnotách systém chápe, že nie je potrebné kontrolovať veľkosti súborov, pretože je to pevné a to opäť odstraňuje množstvo operácií a prístup na disk, čo pozitívne ovplyvňuje celkové zvýšenie výkonu.

Doslov

Stručne povedané, niečo také.

Dúfam, že tieto tipy boli pre vás užitočné a skutočne zvýšili prácu vášho systému. Na značke „Optimalizácia“ je veľa ďalších dobrôt.

Ak máte akékoľvek otázky, radi na ne odpovieme v komentároch alebo pomocou formulára pre spätnú väzbu.

PS: Posledná úprava veľkosti súboru stránky bola vykonaná v auguste 2017, údaje boli skontrolované na Windows 7, 8 a 10 (x64 bitová kapacita).

Pin
Send
Share
Send
Send