Užitočné tipy

5 zdravotných výhod pikantných potravín, o ktorých ste predtým nevedeli

Pin
Send
Share
Send
Send


Pálivý pocit, vďaka ktorému sa v ústach cítite ako skutočná sopka s lávou ohňa, ktorá vrhá pot, je spôsobený chemickou zlúčeninou kapsaicínom, ktorá sa nachádza napríklad v chilli papričke. Keď paprika naplnená kapsaicínom vstupuje do tela a zvyšuje telesnú teplotu, všetko vychladne. Preto sa pot a zimnica a túžba otvoriť ústa širšie a zhlboka dýchať.

Čo sa deje

V našich ústach máme 5 druhov chuťových pohárikov: sladké, kyslé, horké, slané a umami. (Umami sú to receptory pre látky obsahujúce určité bielkoviny a určité aminokyseliny; napríklad na ne je orientovaná japonská kuchyňa). Neexistujú však žiadne oddelené receptory pre pálivú chuť.

Ako sa ukázalo, kapsaicín pôsobí na najmenej dva typy iných receptorov: tepelné receptory a receptory bolesti. Obaja, aj iní, sú v skutočnosti podvedení. Ak sú tepelné receptory podráždené, objavuje sa subjektívny pocit tepla, ktorý sa však po chvíli stáva čiastočne objektívnym v dôsledku intenzívneho toku krvi v dôsledku reflexnej reakcie na podráždenie týchto receptorov.

Korenené jedlo však budeme vnímať ešte naliehavejšie, ak ho absorbujeme horúco. Zaujímavé je, že sú aktivované aj iné receptory a korenené jedlá pôsobia ako zosilňovače iných chutí.

Oveľa zaujímavejšie je podráždenie receptorov bolesti typu C, ktoré sa nachádzajú aj na pokožke. Stimulácia týchto receptorov vedie k uvoľňovaniu určitej látky P, ktorá je neurotransmiterom a spôsobuje podráždenie mozgu.

V reakcii na tento signál mozog vylučuje endorfíny - „hormóny šťastia“, ktoré môžu zmierniť bolesť a prispieť k celkovému zlepšeniu nálady. Čili papričky sú teda klasifikované ako prírodné omamné látky.

Horúce fakty
Ľudský jazyk môže rozoznať riedenie kapsaicínu v koncentrácii 1 na milión. Závažnosť je určená Scovilleho stupnicou. Podľa tejto stupnice obsahuje jednoduchá paprika od 0 do 100 jednotiek štipľavosti, tabasco omáčka - 2 500 - 5 000 jednotiek, paprika habanero do 500 000 jednotiek a najostrejšia paprika odrody Naga Jolokia do 1 milióna jednotiek. Čistý kapsaicín čerpá 16 000 000 kusov, ale je nám to jedno, pretože po 1 milióne prestaneme rozpoznať štiplavosť.

Čo robiť

A tu je niekoľko rád, ktoré vám pomôžu rýchlo zvládnuť pocit pálenia v ústach po takom chutnom, ale pikantnom jedle.

1.Začnite s najmenej korenenými jedlami a postupne zvyšujte stupeň ostrosti. Vo svojom menu začnite s výrobkami, ktoré sú iba mierne korenené, než na aké ste zvyknutí v denných jedlách. Opatrne ich doplňte korením a sledujte reakciu žalúdka a ústnej sliznice. Nepotrebujeme žiadne vedľajšie účinky, však? Postupne zvyšujte úroveň korenia korenia, ale dajte si čas na prispôsobenie, aby ste zvýšili intenzitu arómy a chuti.

2. Jedzte pomaly - čím viac kapsaicínu ste jedli, tým silnejšia je reakcia vášho tela. Spomalená absorpcia jedla udržuje vo vašom tele stabilné, hoci prípustné množstvo kapsaicínu (a tým aj „hormóny šťastia“). Korenené jedlá ovplyvňujú naše telo ďalších 15 minút po ukončení jedla.

3. Vypite niečo zľadovatené - ľad zamrzne nervové zakončenie v ústach na teplotu, keď sa nepozoruje ostrosť korenia. Vaše telo sa bude stále cítiť ostré, ale priamy oheň zhasne.

4. Jedzte niečo neutrálne - sušienky, chlieb, ryžu a dať receptorom v ústach iný druh signálu: zameranie, ktoré preruší intenzitu tepla a škodlivé účinky ostrosti.

5. Jedzte hygroskopické potraviny - obsahujúci škrob, ktorý môže pomôcť absorbovať časť kapsaicínu.

6. Mliečny nápoj alebo iný mliečny výrobok pomôžu jazyku ochladiť. Plné mlieko bude najlepším neutralizátorom, pretože má vysoký obsah tuku a dokáže obaliť jazyk, čím ho chráni pred kapsaicínom.

7. Piť pivo - uhľohydráty v pive tiež chránia jazyk a redukujte korenie.

8. Pomôže vám tiež citrónová alebo limetová šťava - citrusový olej v kôre vymaže kapsaicín z jazyka.

Znižuje tlak

Budete prekvapení, ale už v roku 2017 čínski vedci zistili, že ľudia, ktorí pravidelne jedia korenené jedlá, majú oveľa menšiu pravdepodobnosť hypertenzie. Je to všetko o kapsaicíne, látke nachádzajúcej sa v horúcom červenom korení. Zvyšuje činnosť receptorov, ktoré sú zodpovedné za vnímanie slanej chuti, takže človek znižuje množstvo soli vo svojej vlastnej strave. A ako viete, je to prebytok soli, ktorý je jednou z najbežnejších príčin arteriálnej hypertenzie. Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 600 dobrovoľníkov, teda ukázala, že konzumácia korenených jedál sa môže považovať za účinnú prevenciu hypertenzie.

Spáli tuk

Pikantné jedlo zrýchľuje metabolizmus - v dôsledku toho sa kalórie spotrebúvajú rýchlejšie a tukové tkanivo nemá čas na zachytenie nových častíc glukózy, takže jednoducho nerastie. Okrem toho je dokázané, že zvýšenie metabolizmu prispieva k rozkladu existujúcich tukových zásob.

Odoláva chuti k jedlu

Kapsaicín obsiahnutý v korenených jedlách pomáha ľuďom nielen konzumovať menej soli, ale tiež umožňuje rýchlejšie saturáciu tela. K tomuto záveru dospeli dánski vedci, ktorí vykonali najmenej 70 štúdií účinkov akútneho organizmu na organizmus. Séria experimentov teda ukázala, že kalorický obsah jednej porcie jedla, v ktorom pália červená paprika, sa znižuje približne o 100 kcal.

Chráni proti črevným infekciám

Rovnaký kapsaicín sa považuje za prírodné antiseptikum - vstupuje do tela a začína bojovať s patogénnymi baktériami, ktoré prenikajú tráviacimi orgánmi s inými potravinami. A obzvlášť dobre sa vyrovná s baktériami, ktoré spôsobujú žalúdočné vredy. Preto, ak vám hovoria, že vďaka pikantnému jedlu môžete získať peptický vred, neverte tomu - v skutočnosti je opak pravdou. A nedávne vedecké štúdie potvrdili, že milovníci korenených jedál trpia vredom trikrát menej ako ostatní.

Zmierňuje depresiu

Rovnako ako sladkosti, aj jedlá s korením stimulujú produkciu endorfínu a serotonínu - veľmi hormónov, vďaka ktorým cítime radosť a potešenie. Preto akútna pomáha ľuďom vyrovnať sa so zlou náladou nie menej efektívne ako čokoláda. Mimochodom, nejaký čas po uvoľnení endorfínu sa nervový systém uvoľní, vďaka čomu sa normalizuje spánok.

Ako jesť korenené

Korenené jedlo nemôžete jesť každý deň, inak sa gastritída nedá vyhnúť. Jedlá „so zábleskom“ stačia na použitie iba dvakrát až trikrát týždenne. Korenené jedlá by ste nemali zneužívať, pretože vaše telo si môže rýchlo zvyknúť na nové výrobky, a potom ho spálenie jedla prinesie toľko výhod. Okrem toho je horúca paprika nebezpečná pre nepripravené chuťové poháriky - môže ich spáliť a potom dočasne strácajú citlivosť.

Skôr, tlačová agentúra „V meste N“ hovorila o neočakávaných prospešných vlastnostiach paradajkovej šťavy.

Prečo ľudia v horúcich krajinách jedia veľa horúcej zmesi?

Dôvodom je, že geneticky sú žalúdky obyvateľov horúcich krajín prispôsobivejšie, zvyknuté jesť korenené jedlo. Steny ich žalúdkov sú chránené zosilnenou vrstvou sliznice. Je tiež obranou proti rôznym baktériám.

Čo je korenené jedlo?

Teplo, ktoré pochádza z našich obľúbených paprík, pochádza z kapsaicínu. Táto zlúčenina sa nachádza v capsicume. Medzi najbežnejšie patria thajské korenie, jalapeňos, čili, kajenské korenie, serrano a ďalšie. Okrem toho sa kapsaicín, ktorý sa nachádza v týchto paprikách, študoval už dlhú dobu.

Na chilli papričky však nie je potrebné občerstvenie, aby ste cítili plnú silu týchto výrobkov. Nezabudnite na celú škálu svetlých a chutných korení, napríklad kurkumu, ženšen, čierne korenie, horčicu, klinčeky, kardamóm.

Ako ste si už všimli, existuje veľké množstvo korenín, ktoré môžu vždy pridať trochu tepla do pripravovaného pokrmu. Okrem toho sa môžu stať akýmikoľvek vylepšovačmi na vašej ceste k zdravému životnému štýlu.

Jedným z predmetov diskusie odborníkmi na výživu je korenené jedlo. Prínos a ujma: čo je viac?

Mnoho štúdií dokazuje, že niektoré koreniny, ktoré sa pridávajú do pokrmu počas varenia, robia jedlo zdravším. To znamená, že korenené jedlo má vplyv na dobro tela. Platí to aj pre korenie, ktoré sa považuje za „najhorúcejšie“. Na čo je korenené jedlo dobré?

Korenené jedlá prispievajú k chudnutiu. Je to spôsobené zložkou kapsaicínu, ktorá je obsiahnutá v korení. Je schopný urýchliť metabolizmus. Nedochádza k žiadnej mágii: je to práve táto látka, ktorá zvyšuje srdcový rytmus a horúčku.

Navyše, jesť veľa koreneného a koreneného jedla je dosť ťažké, takže ľudia, ktorí ho uprednostňujú, efektívnejšie kontrolujú počet konzumovaných kalórií.

Zlepšenie krvného obehu

Korenené jedlá sú zodpovedné za vytváranie pocitu tepla a uvoľňovanie adrenalínu a vazodilatácia výrazne znižujú krvný tlak. Okrem toho je feferónka účinným nástrojom, ktorý pomáha posilniť steny krvných ciev v dôsledku vysokého obsahu vitamínov C a A.

Zlepšenie trávenia

Akékoľvek jedlo obsahujúce korenené korenie stimuluje vylučovanie žalúdočnej šťavy. To zase pomáha obnoviť žalúdočnú sliznicu a tiež zlepšuje prietok krvi do stien žalúdka. Okrem toho látka kapsaicín, ktorá obsahuje veľké množstvo pálivého korenia, pomáha v boji s baktériami, ktoré môžu vstúpiť do tráviaceho traktu s jedlom.

Obmedzenie príjmu soli

Korenené jedlá pomáhajú konzumovať oveľa menej soli, čo je nepochybne podporované medicínou. Je to kvôli tomu, že sa dá ľahko nahradiť korením, ako je horčica, cesnak, korenie, zázvor. Do jedál tak pridáte jedinečnú chuť a na soľničku môžete navždy zabudnúť.

Pikantné jedlo: Harm, nevýhody

Napriek tomu, že korenené a korenené jedlá môžu telu priniesť zjavné výhody, lekári odporúčajú konzumovať korenie a korenie čo najšetrnejšie, alebo ich dokonca úplne opustiť. Prečo? Aké nebezpečenstvo môžu pre milovníkov koreneného jedla ležať?

Korenené a korenené jedlá spôsobujú, že žalúdok vytvára viac žalúdočnej šťavy, čo môže viesť k páleniu záhy. To znamená, že obsah žalúdka sa uvoľní do pažeráka. K tomu môže dôjsť najmä po vydatnom jedle.

K rozvoju gastritídy môže prispieť veľké množstvo konzumovanej korenenej potravy. Toto je zápal žalúdočnej sliznice. Toto je zvyčajne spôsobené infekciou. Ak však osoba pravidelne dráždi steny žalúdka ostrými a korenenými koreninami, môže to viesť k tomu, že sa výrazne zníži ich ochranná bariéra.

Ochutnajte poškodenie receptora

Zranené chuťové poháriky sa môžu vyskytnúť v dôsledku pravidelného používania korenených jedál. To tiež vysvetľuje závislosť na pálení korenia a korenín. Okrem toho z tohto dôvodu klesá záujem o čerstvé potraviny: pre ľudí s poškodenými chuťovými pohárikmi to vyzerá ako bez chuti.

Je možné neutralizovať príliš korenené jedlo?

Existujú produkty, ktoré môžu slúžiť ako neutralizátory horúceho korenia.

V niektorých prípadoch pomáha citrón. Je schopný zmeniť chuťové poháriky z vnímania akútnej chuti korenia na jeho kyslú chuť.

Veľmi horúcu papriku je možné jesť s varenou ryžou. V tomto prípade pôsobí ako sorbent, ktorý viaže kapsaicín a neutralizuje ho.

Záver: všetko by malo byť umiernené

Nezabudnite, že napriek tomu, že korenené a korenené jedlá môžu výrazne zlepšiť zdravie, nemali by ste ich zneužívať. Pamätajte na to, že ak osoba pociťuje bolesť pri ochutnávaní takéhoto jedla, je to z tela signál, že sa niečo pokazí a jeho normálne fungovanie je narušené.

Je mimoriadne dôležité kontrolovať používanie horúcich prísad pre ľudí, ktorí majú zvýšenú citlivosť na akútnu chuť, a pre tých, ktorí majú akékoľvek choroby gastrointestinálneho traktu.

Naučte sa, ako dávkovať konzumáciu korenených jedál, aby ste si mohli vychutnať chuť a získať maximálny úžitok pre svoje zdravie.

Pin
Send
Share
Send
Send