Užitočné tipy

Ako variť počas varenia

Pin
Send
Share
Send
Send


Všeobecná zásada
Bobule alebo ovocie sa olúpajú, umyjú a nasekajú podľa potreby a potom sa varia s cukrom. Cukor je silný konzervačný prostriedok, takže akýkoľvek džem sa skladuje dlhú dobu, a ak budete dodržiavať hygienické pravidlá, bude mať džem celú zimu.

1. Pomery ovocia a cukru pri výrobe džemu.
Spravidla sa berie 1 kilogram cukru na kilogram bobúľ.

2. Ako uvariť džem?
Džem sa varí v mosadznom alebo oceľovom riade - ideálne dostatočne široké umývadlá tak, aby spodné vrstvy plodov nezmäkli pod hmotnosťou horných.

3. Skladovanie zaseknutého papiera.
Džem sa musí naliať do pripravených pohárov: umyť v horúcej vode sódou a zahriať, aby v sušiarni úplne uschol (pri teplote 60 stupňov 10 minút). Uchovávajte džem pri teplote 5 - 25 stupňov na tmavom mieste, aspoň občas vetranom.

4. Na aký oheň uvaríte džem?
Džem sa musí variť na tichom ohni, aby nespálil a aby sa všetky užitočné látky nevarili.

5. Kedy je zaseknutie pripravené?
Jam sa uvarí, keď sa kvapka sirupu úplne zafixuje.

6. Mám z jamu odstrániť penu?
Pri zaseknutí zasiahnite penu.

7. Čo ak sa džem nezhustne?
Odporúča sa znovu uvariť džem. Alebo pridajte trochu gélotvornej zložky. Môžete použiť citrónovú šťavu - poskytne prírodnú želatínu. Ďalšou možnosťou je použitie suchého prášku.

8. Ako uvariť džem bez varenia? :)
Na jednu plechovku ovocia zoberte 1 plechovku cukru (alebo 1 kilogram ovocia - 2 kilogramy cukru), pomletú v mixéri. Uložte strúhanú hmotu v chladničke.

9. Ako organizovať ukladanie džemu?
Na uloženie zaseknutého papiera môžete tlačiť štítky s názvom medzier a dátumom. Alebo len napíšte na banku značkou.

Riad na uviaznutie

Jam je uvarený panvica alebo misa, Umývadlo je dobré v tom, že veľký otvorený povrch zaisťuje zvýšené odparovanie kvapaliny - džem bude hustý, ale plody alebo bobule sa nebudú tráviť. Panvica sa pohodlnejšie používa, zaberá menej miesta na sporáku alebo na stole medzi jednotlivými fázami varenia džemu.

Môže sa použiť:
Smaltovaný riad - je vhodný na varenie džemu. Ale stojí za zváženie, že ani malý kúsok skloviny neumožňuje použitie umývadla alebo hrnca.

Riad z nehrdzavejúcej ocele je vhodný na varenie džemu, ale niekedy hotový výrobok získa „kovovú“ ​​príchuť.

Nemožno použiť:
Medené kvetináče, hoci sú tradične považované za najlepší riad na uvarenie mäsa. Moderný výskum naznačuje opak - meď nie je vhodná na výrobu džemu. Ovocie a bobule obsahujú kyselinu, ktorá dokáže rozpustiť oxidy medi, vo forme patiny (tmavý plak) vyčnievajúcej z povrchu misiek. Aj keď je panva roztrhnutá na lesk, stále ju neoplatí používať na varenie - ióny medi ničia kyselinu askorbovú, čím sa džemu zbavuje dokonca aj minimálneho množstva vitamínu C.

Hliníkový riad kategoricky nemožno použiť na varenie džemu. Ovocná kyselina ničí film oxidu na stenách nádoby alebo nádrže a molekuly hliníka vstupujú do produktu.

Nalejte džem do pohárov je lepšie s malou panvou, pretože ústa plechoviek sú zvyčajne úzke - je pravdepodobné, že dôjde k rozliatiu džemu.

O cukre v džeme

- Cukor pri varení džemu pôsobí ako sladidlo, zahusťovadlo a konzervačné činidlo. Pri varení džemu sa cukor delí na fruktózu a glukózu, čo prispieva k jeho rýchlej absorpcii v tele.

- Pri varení džemu sa najčastejšie používa cukor získaný z rôznych druhov cukrovej repy a cukrovej trstiny. Exotické druhy cukru: javor, dlaň, cirok v Rusku sú zriedkavé a nepoužívajú sa na džem na varenie, napríklad hnedý nerafinovaný trstinový surový cukor.

- Ak znížite množstvo záložiek cukru, bude mať džem menej kalórií. Na výstupe však existuje riziko, že získa konzistenciu kompotu, nie zaseknutia. Cukor je možné nahradiť potravinárskymi prísadami na báze pektínu. To zlepšuje konzistenciu džemov „Confiture“, „Quittin“, „Zhelfiks“ a podobne.

1 spôsob, ako uvariť džem - klasický

1. Do misiek nalejte cukor.
2. Nalejte cukor studenou vodou.
3. Vložte riad do ohňa.
4. Miešajte cukor, až kým sa úplne nerozpustí.
5. Sirup uveďte do varu.
6. Sirup varte 2 minúty a vypnite teplo.
7. Pridajte bobule.
8. Jam zaschnite 5 hodín.
9. Zapálte, znova privarte a varte 10 minút, jemne premiešajte a odstráňte penu.
10. Znova sa ochladí.
11. Naposledy varte a varte 3 minúty.
12. Ochlaďte a nalejte džem do pohárov.

Všeobecný opis metódy

Varenie je jedným z najtradičnejších spôsobov varenia. Takto sa pripravujú polievky, kompóty, varí sa zelenina, ovocie, ryby, mäso. Táto metóda je medziproduktom pri konzervovaní mäsa z ovocia, zeleniny a konzerv. Dnes existuje niekoľko druhov tejto metódy: tradičná metóda, rýchle varenie, chladenie, mizenie a varenie v pare.

Tradičný spôsob, Používa sa v každodennom živote na prípravu prvého a mnohých druhých kurzov. Na varenie jedla je potrebné ponoriť vopred pripravené potraviny (zelenina, ovocie, huby alebo mäso) do studenej alebo horúcej vody. Zvyšné zložky vybraného jedla sa pridávajú počas varenia v závislosti od času potrebného na ich pripravenosť.

Takže zelenina a huby sa zvyčajne varia v priemere od 25 minút do 1,5 hodiny (napríklad zemiaky a repa), obilniny od 15 do 50 minút (v závislosti od odrody), kuracie, kačice, morky, husi od 45 do 90 minút, resp. , mäso v priemere varí od 1 hodiny do 1,5 hodiny.

Predpokladá sa, že v prípade varenia prvých jedál a duseného ovocia je lepšie namočiť potrebné jedlo do studenej vody (všetky vitamíny zostanú v bujóne), na varenie druhých jedál zeleniny a obilnín je lepšia voda privedená do varu. Predpokladá sa, že v tomto prípade zostane v samotných produktoch väčšie množstvo vitamínov.

Zvyčajne sa varí varením na miernom ohni. Je dôležité, aby bol uvarený výrobok pokrytý malým objemom vody, aby sa v ňom zachovalo maximálne množstvo živín. Takže pri vriacej hydine je potrebné naliať studenú vodu, ktorá vtáka pokryje iba 0,5 cm, na mäso je potrebný 1 cm. V takom prípade nezabudnite pri varení odstrániť penu.

Rýchle varenie, V 30. rokoch minulého storočia sa spôsob varenia pomocou tlakových hrncov rozšíril. Táto metóda sa často používa na rýchle varenie mäsa, zeleniny a tiež domácich rýb a konzervovaného mäsa. Vďaka autoklávovaciemu účinku sa doba varenia rôznych jedál v tlakových hrncoch značne skráti a kosti nachádzajúce sa v mäse a rybách sa stávajú jedlými.

Varenie za studena, V roku 1977 bolo vo Švédsku vďaka úsiliu vedcov vynaložené zhromaždenie na rýchle varenie v studenej vode. Odvtedy Švédi používajú tento prístroj na prípravu veľkých šarží výrobkov pre nemocnice, jedálne a školy. Ako vodič na takéto varenie sa používa studená voda. Preto sa v potravinách ukladá maximálne množstvo vitamínov.

otupenosť, Táto možnosť napodobňuje varenie v ruskej rúre. Od roku 1980 sme získali distribúciu nových elektrických spotrebičov pre kuchynské sporáky. Jedlo sa s pomocou pripravuje pomaly, 5 až 6 hodín. Jedlo je však pri tomto spôsobe varenia schopné úplne odhaliť svoju chuť.

Varenie v pare, Považuje sa za najužitočnejší spôsob varenia. Týmto spôsobom sa pripravuje zelenina, cesto a tvaroh, mäsové jedlá. Napríklad všetci poznáme parné kotlety a mäsové guľky. Varenie v pare je tiež dobré, pretože takto pripravené výrobky majú jemný účinok na žalúdok.

Sklenice na džem

Sklenené poháre sa používajú na uchovávanie džemu. Uzatvárajú plechovky plechovými viečkami pomocou švíkacieho stroja alebo viečka zakrútia „zákrutovým“ vekom - prichádzajú v rôznych priemeroch, musíte vybrať plechovky, ktoré sú vhodné pre veľkosť krku.
Pripravený džem sa ukladá do čistých a suchých pohárov. Ak je produkt zabalený do pohára, v ktorom zostávajú kvapky vody, džem sa nebude skladovať - ​​bude rásť plesnivo alebo kvasiť. Banky sa premyjú horúcou vodou a sódou. Je potrebné opláchnuť nádobu zvnútra a zvonka vodou, naliať na špongiu čajovú lyžičku sódy a dôkladne utrieť vnútorný a potom vonkajší povrch plechoviek. Potom nádobu dôkladne opláchnite vodou. Skutočnosť, že nádoba je dobre umytá, hovorí charakteristická vŕzganie, keď drží prst na jej povrchu. Nemali by sa používať domáce chemikálie (saponáty na riad). Tieto výrobky majú silnú vôňu, ktorá sa ukladá na riad a môže zničiť arómu samotného džemu. Viečka sa tiež dôkladne umyjú sódou.
Čisté poháre, v ktorých sa plánuje skladovanie džemu, sa musia sterilizovať. Postupujte takto:
1. Nalejte vodu do panvice, nainštalujte špeciálny držiak na plechovky a dajte na mierny ohrev.
2. Keď voda začne vrieť, dajte plechovku hore nohami na držiak (krk vstupuje do otvoru v držiaku). Plechovku naparujte 5 minút.
3. Vyberte nádobu z držiaka (pomocou uteráka alebo nádobiek) a položte ju hore nohami na čistý uterák. Po piatich minútach položte nádobu na bok - tak vyjde vlhká para a horúce steny nádoby vysušia vnútorný povrch. Po 5 minútach sa môže použiť čistá suchá nádoba podľa pokynov.
4. Viečka sa tiež musia sterilizovať: vložte do hrnca s vriacou vodou a povarte 5 minút. Vyberte (vypáčte vidličkou) a nechajte uschnúť na čistom uteráku.
Viac spôsobov sterilizácie plechoviek:
- Nalejte 5 až 5 centimetrov vody do širokej panvice, nainštalujte mikrovlnnú mriežku a dajte plechovky hore nohami. Keď voda vrie, plechovky sterilizuje para. Preto je potrebné sterilizovať ich 15 minút.
- spevniť nádobu na výtoku z varnej kanvice,
- nalejte pohár vriacej vody a nechajte ho stáť 10 minút pod vekom,
- v mikrovlnnej rúre: nalejte trochu (asi 1 centimeter od spodnej časti) vody do pohára. Vložte mikrovlnnú rúru, výkon 700 W, doba spracovania 2 minúty,
- do rúry: mokré plechovky položte na plech. Zapnite rúru. Teplota zahrievania nie je vyššia ako 130 stupňov, doba spracovania je asi 5 minút (kým konzervy sušia dovnútra a von),
- v pomalom hrnci: nalejte 2 šálky vody do misky spotrebiča, dajte plechovky do parnej mriežky. Režimy „Pečenie“ alebo „Steaming“. Čas spracovania 5 minút po vriacej vode. Táto metóda je vhodná pre malé poháre.
Varovanie! Ak sa prehrieva alebo mení teplotu (napríklad studená voda sa dostane do horúcej nádoby), nádoba môže prasknúť. Buďte opatrní!

Podľa etáp prípravy

Techniky varenia možno rozdeliť do niekoľkých skupín.

Podľa etáp prípravy:

  • predbežný
  • hlavné
  • záverečný

Podľa metódy expozície:

Na druhej strane je možné v každej zo skupín rozlíšiť príslušné podskupiny, do ktorých by sa mali spojiť súvisiace spôsoby spracovania, zamerané na dosiahnutie akéhokoľvek podobného výsledku, napríklad bitie a karbovanie, ktoré sú súčasťou metód mechanického spracovania na zmäkčenie výrobku v predbežnom spracovateľskom stupni. Rovnaká technika spracovania môže byť v jednej alebo druhej skupine: napríklad predspracovanie (druh tepelného spracovania) je zahrnuté vo fáze predúpravy a naopak, horenie uskutočňované v konečnej fáze prípravy je tiež zahrnuté v skupine tepelného spracovania výrobkov. Mali by sme sa tiež venovať metóde chemického spracovania. Obsahuje tie metódy spracovania, ktoré sú úplne alebo prevažne založené na chemických a biologických procesoch, napríklad na solení alebo morení. Toto pozorovanie sa musí vykonať, pretože pri tepelných metódach varenia sa vyskytujú aj chemické reakcie. Niektoré metódy varenia sú navyše zložité, napríklad šľahanie ohňom (mechanické a tepelné). Malo by sa tiež poznamenať, že niektoré typy kulinárskeho spracovania výrobkov môžu byť základné aj predbežné, všetko záleží na tom, čo sa získa na konci operácie. Napríklad morenie môže byť predbežnou operáciou (morenie na grile) a hlavnou operáciou (morenie na huby), výsledkom čoho je výrobok pripravený na konzumáciu.

Môžete tiež rozdeliť na hlavné a pomocné operácie.

Podľa etáp prípravy

Užitočné vlastnosti vareného jedla

Začnime s prvými kurzami, ktoré sú veľmi užitočné pre takmer každého. Tí, ktorí chcú získať ideálnu váhu, Francúzi odporúčajú na večeru jesť vegetariánske polievky a je lepšie, ak ide o ich slávnu cibuľovú polievku.

Kvapalina vytvára pocit plnosti v žalúdku bez preťaženia tráviaceho traktu večer. Okrem toho, najmä ak je prvý chod vegetariánsky a nemastný, stimuluje sa metabolizmus.

Prvé jedlá sú ukázané každému na prevenciu porúch v gastrointestinálnom trakte a sú tiež potrebné na udržanie optimálnej rovnováhy vody v tele.

Varené jedlá sú určené na žalúdočné a dvanástnikové vredy, alergie, dysbiózu, predpisujú sa ľuďom oslabeným po chorobe a sú súčasťou každodennej stravy prívržencov zdravého životného štýlu.

Okrem toho, polievky, cereálie, varené chudé mäso tvoria základ diétnej stravy, čo je absolútne nevyhnutné pre všetkých, ktorí si cenia zdravie. Je to spôsobené skutočnosťou, že keď jeme na suchu v ústach, náš žalúdok je vystavený vysokej koncentrácii žalúdočnej šťavy a spotreba rôznych polievok, bujónov a boršč výrazne znižuje riziko žalúdočných vredov.

Nebezpečné vlastnosti varených potravín

K tomuto spôsobu varenia existuje nejasný postoj. Niektorí veria, že táto metóda je zbytočná, pretože ničí až 70% vitamínu C a až 40% vitamínov B.

Možno má toto tvrdenie pravdu, ale nezabudnite, že kombináciou spôsobov varenia a správneho používania tejto metódy môžete dosiahnuť úplnú a vyváženú stravu. Okrem toho sa pri niektorých chorobách gastrointestinálneho traktu tento spôsob varenia považuje za šetrnejší a prispieva k rýchlemu uzdraveniu pacientov.

Pin
Send
Share
Send
Send