Užitočné tipy

Čo je to návlek na čistenie komína a ako si ho vyrobiť sám?

Pin
Send
Share
Send
Send


Kvety z kefiek majú všetku krásu a jas skutočných kvetov, ale bez nepríjemných včiel. Vyrábajú sa rovnako ľahko, ako sú roztomilé. Takéto kvety vyzerajú očarujúco v starých sklenených fľaškách na sódy a dokonale zapadajú do parapetu. Oživia každú izbu a budú veľmi obľúbené v zimnom období. Ich vtipná a svetlá farba bude slúžiť ako pripomienka leta, navyše ju možno ľahko zmeniť tak, aby sa prispôsobila každému vkusu.

Čo je to kefa na čistenie, ako vyzerá a z čoho pozostáva?

Štruktúra sa skladá z nasledujúcich častí:

 1. Kefa. O hlavnom prvku má takmer vždy okrúhly tvar, ktorý čistí štít od vnútorných stien komínov. Môže byť vyrobený z kovu, plastu alebo nylonu.
 2. Georgia. Používa sa, iba ak je kefa pripevnená kefou. Ak je pripevnená na teleskopickú tyč, potom hmotnosť nie je potrebná. Približná hmotnosť je 2 - 3 kg. Vymenovanie - zváženie ľahkej kefy. Bez dodatočného zaťaženia nebude zväzok káblov normálne čistiť ani ľahkú vrstvu povlaku.
 3. T rástol alebo pero. K tomuto prvku je pripevnená kefa, ktorá je spustená do komína.

Z hlavných kvalitatívnych charakteristík môžeme rozlíšiť:

 1. Dĺžka kábla (rukoväte). Káble sa zvyčajne používajú na 10-15 metrov, rukoväte na 1-1,5 metrov.
 2. Priemer kefy (nachádzajú sa obdĺžnikové výrobky, ale menej často ako výrobky z guľatiny). Môže byť od 20 do 250 mm. Najbežnejší rozsah je 150-200.

Druhy a výrobky podľa materiálu a typu konštrukcie

Hlavné rozdiely medzi všetkými produktmi sú v 2 nuanciách:

 1. Materiál, z ktorého je kefa vyrobená.
 2. Spôsob, akým sa kefa dostane do komína.

Pri čistení sa lán spúšťa do komína na lane

Podľa materiálu - Teraz sa používajú tieto možnosti:

 1. Kov. Takéto kefy vydržia dlhšie, odolnejšie a spoľahlivejšie. Z mínusov sa dá rozlíšiť menej výhodné použitie: ak sa na nejaký kovový štetec háčik pripevní, bude ťažšie ho „uvoľniť“. Kovové výrobky sú navyše drahšie ako výrobky z plastov (ale pretože náklady na akékoľvek kefy zriedka presahujú 2 000 rubľov - to nie je rozhodujúce).
 2. Plast. Výroba takýchto výrobkov je jednoduchšia - robí sa to rýchlo a ľahko (presne ako - popíšeme nižšie). Plastové kefy sa ľahko a rýchlo opotrebujú a rozbijú. Okrem toho sa oveľa horšie vyrovnajú so zložitými a dlhotrvajúcimi blokádami.
 3. Nylon. Pomerne nová možnosť, v skutočnosti - prechodné riešenie medzi plastom a kovom.

Mimochodompomocou ktorej je kefa spustená do komína:

 1. Na lano / lano. Môže sa používať iba zhora - rouška padá do rúry pod váhou platiny. Táto možnosť je pomerne jednoduchá, ale nie je vhodná na čistenie vodorovných plôch. Kábel môže byť kovový, nylonový alebo lano.
 2. Na flexibilnom kábli (ako aj na čistenie kanalizačných potrubí). Od profesionálov: môže byť použitý zhora aj zdola, ako aj v horizontálnych oblastiach.
 3. Na pevnú rukoväť (tyč). Univerzálna a efektívnejšia možnosť - umožňuje rýchle čistenie nahromadených sadzí, ktoré sa dajú použiť na vertikálne aj horizontálne profily. Dĺžka rukoväte je zvyčajne nastaviteľná - na tento účel sú teleskopické, a ak je to potrebné, sú zložené alebo upravené.

Ako si vybrať komín?

Zhrňte základné pravidlá pre výber:

 1. Tvrdá rukoväť alebo kábel? Ideálne mať v domácnosti obe možnosti: sú lacné a bude oveľa pohodlnejšie pracovať. Ak si musíte vybrať jednu vec a v komíne nie sú šrafy, je lepšie vziať si kábel. Ak sú v komíne šrafy a nie sú vysoké, je vhodnejšie použiť pevnú rukoväť.
 2. Aký materiál kefy si vybrať? U nehrdzavejúcich komínov musíte zvoliť iba plast - nehrdzavejúcu oceľ nepoškodí. Na tehlové a azbestové komíny je lepšie použiť kovovú alebo nylonovú kefu.
 3. Aký priemer kefy by mal byť pre okrúhly komín? Je vybraný pre priemer potrubia.
 4. Aký priemer kefy by mal byť pre štvorcový / obdĺžnikový komín? Pre správny výber je potrebné zmerať dĺžku a šírku komína a zvoliť kefu s priemerom rovným väčšej strane.
 5. Aká by mala byť dĺžka kábla / rukoväte? Je vybraný pre dĺžku (výšku) komína. Nie je potrebné brať kábel / rukoväť do plnej výšky: čistenie sa vykonáva nielen zhora alebo zdola (z krbu alebo kachle), ale aj cez otvory, ktoré sú umiestnené v rôznych častiach komína.

Ako môžem vyčistiť komín

Podstata čistenia potrubia spočíva v tom, aby sa vnútorná časť potrubia zbavila spalín, ktoré sa určite usadia na jeho stenách. Ak nie je komín správne vyčistený, môže v rúrkovom kanáli dôjsť k požiaru, ktorý môže viesť k požiaru.

Existuje niekoľko hlavných spôsobov, ako vyčistiť potrubie:

 1. Pri použití biologickej metódy sa sadze čiastočne zmäkčujú a odlupujú. Zahŕňa použitie šupiek zemiakov, škrupín marhuľových jadier a vlašských orechov, stolovej soli a tvrdého dreva (osika).
 2. Chemická metóda zahŕňa lieky, ktoré znižujú tvorbu sadzí: tablety, brikety, roztoky. Počas ich spaľovania sa vytvára plyn, ktorý rozkladá zložky produktov spaľovania a znižuje tvorbu sadzí. „Kominík“, „Kominichek“, „Kominík“ - chemické výrobky na odstraňovanie sadzí a sadzí.
 3. Mechanická metóda sa používa, keď je komín veľmi upchatý a metódy prevencie nemali správny výsledok. Na mechanické čistenie komína sa používajú kefy, škrabky, tvrdé kefy a dokonca aj jedľové konáre.

Mechanické komíny sa používajú, keď sú iné metódy bez napájania

Metóda mechanického čistenia potrubia je pomerne jednoduchá, ale je potrebné dodržať potrebné preventívne opatrenia:

 • všetky práce vykonávané vo výškach sa musia vykonávať s bezpečnostným vybavením a spárované so zodpovedným partnerom,
 • čistenie komína sa musí robiť za vhodných poveternostných podmienok, keď nie je silný vietor, dážď a sneh,
 • je potrebné používať osobné ochranné prostriedky: rukavice, respirátor, dobre pripevnené nekĺzavé topánky,
 • počas pracovnej doby je prísne zakázané piť alkohol a drogy, ktoré ovplyvňujú rýchlosť reakcie.

Ruff - hlavný pomocník kominárov

Mechanické ručné čistenie rúr je ľudstvu známe od začiatku vývoja vedy o termodynamike. Aj vtedy boli kefy, kefy, škrabky, drôtené laná s jadrami hlavnými nástrojmi kominárov. Od tej doby, napodiv, sa takmer nič nezmenilo. Teraz je takmer nemožné nájsť iba profesionálneho kominára. Majiteľ domu alebo chaty musí teda komín vyčistiť improvizovanými prostriedkami. Môžete si kúpiť súpravy s rukoväťovými tryskami vyrobenými v továrni, alebo to môžete urobiť sami z toho, čo sa vždy nájde v dielni alebo v garáži. Lacné, zaujímavé a kreatívne.

Rukáv z plastu: materiál, náradie, návod

Niektorí remeselníci ponúkajú dizajn vyrobený z plastovej fľaše, ale v praxi môžu takéto zariadenia poháňať iba pavúky a ničiť ich jemné pavučiny. V skutočnosti sú usadeniny v potrubí oveľa tvrdšie ako plastové fľaše. Okrem toho v komíne môžu byť malé vetvy, úlomky tehál a dokonca hniezda vtákov.

Ruff vyrobený z plastovej metly alebo latovky sa ospravedlňuje dobre.

Aby ste to dosiahli, budete potrebovať:

 • propylénová metla bez rukoväte,
 • kovový kábel alebo veľmi pevné lano vyrobené zo syntetických vlákien,
 • budova fén
 • dve očnice s podložkami a kovovým kolíkom,
 • Krátka, robustná reťaz na zavesenie bremien (závažia alebo jadrá).

Každá kefa sa skladá z troch hlavných prvkov: lana alebo reťaze, kefy (kefy) a bremena.

Na výrobu poterov z plastov potrebujete:

  Vezmite okrúhlu kefu vyrobenú z propylénu bez rukoväte.

Propylénové tyče sú dostatočne tuhé, aby odstránili sadze zo stien komína

Ruff môžete dať požadovaný tvar pomocou fénu alebo vriacej vody

Platina je pripevnená k telu límca očnou skrutkou

Takýto potah je vhodný na spracovanie po použití chemického spôsobu čistenia komína, pretože usadeniny sadzí sú zreteľne zmäknuté a ľahko odlupované. Plastová hromada dokonale zvládne povinnosti, ktoré sú jej stanovené.

Ak je to potrebné, požadovaná veľkosť štetín sa nastaví podľa priemeru rúrky. Priemer zaťaženia by mal byť 2/3 priemeru otvoru v komíne.

Dĺžka lana alebo lana by mala byť asi o 2 metre dlhšia ako vzdialenosť od pece k vrcholu potrubia. To umožní, aby bola konštrukcia upevnená v páse pre väčšiu bezpečnosť.

Štetec z kovovej kefy: pokyny krok za krokom a niektoré jemnosti

V niektorých prípadoch nie je použitie plastovej gumy nevhodné: vykonalo sa veľa práce a výsledok je nula. Ak taká kefa nedokáže zvládnuť veľmi tvrdé a husté usadeniny na stenách komína, potom v takomto prípade pomôže vyčistenie kontaminovaných miest nános vyrobený z kovovej kefy (blatníkov) z brúsky. Takéto kefy všetkých tvarov a veľkostí sú v predaji, ale vždy si môžete vziať kefku, ktorá už bola dosť použitá. Potrebujeme kotúčovú kefu. Hlavná vec je, že priemer kefy je o niečo menší ako vnútorný priemer potrubia a prechádza potrubím bez veľkého úsilia.

Z kotúčovej kefy získate veľmi vhodný návlek na čistenie komínov

Na výrobu tohto poteru budete potrebovať:

 • kovová kefa požadovaného priemeru,
 • Váha s hmotnosťou 3 až 5 kg
 • lano alebo kovový kábel požadovanej dĺžky,
 • prídavný bezpečnostný kábel.

Upevňujeme všetky diely rovnako ako pri inštalácii predchádzajúcej konštrukcie, iba na spodnú časť platiny dodatočne upevňujeme bezpečnostný kábel. Pomôže to, ak sa krátke blatníky tvrdých kovov blatníkov upchajú sadzami a vyskytnú sa problémy pri prechode límca cez otvor v rúre. Pomocou bezpečnostného lanka môžete odstrániť zaseknutý rukáv bez narušenia integrity potrubia.

Zaujímavé nápady na výrobu komínovej kefy

Ďalšia možnosť výroby železného límca je nasledovná: namiesto kábla použite polypropylénové rúry a môžete ich pripojiť k kotúčovej kefke pomocou tvaroviek z PVC, ktoré sa zvyčajne používajú pri inštalácii plastových vodovodných rúr.

Pomocou tvaroviek „mama“ a „otec“ môže byť návlek na polypropylénovej rúrke

Práce sa budú vykonávať podľa princípu ramrod. Keď čistia a mažú hlaveň zbrane, môžete komín očistiť od usadenín. Táto konštrukcia je ľahšia, tvrdšia a spoľahlivejšia ako na kábli alebo lane.

Na záver je tu taký originálny spôsob čistenia komínov s límcom z jedľa.

Robím si štetcom pre komín v krajine sám. Vždy používam vetvy vianočného stromu na to, to sú jeho veľké labky, aké boli. Veľmi dobre ho pripájam k tyči dĺžky komína (niekoľko metrov). Po niekoľkých čisteniach som vymenil nohy vianočného stromu a znova ich vyčistil. Sadze odpadajú a veľa z nej nalieva, takže ju nezabudnite odstrániť z dolných blokovaných častí komína. Musím pripustiť: je to trochu ťažkopádne a nepohodlné, ale komín sa dokonale čistí. Cítite sa v rukách ako „kefa“!

stalonevich

http://www.remotvet.ru/questions/6312-kak-sdelat-ershik-dlja-chistki-dymohoda-svoimi-rukami.html

Ďalšou myšlienkou je použitie trávnatých zastrihovačov trávnatých zastrihovačov vložených medzi kovové platne.

Video: urobte si zo seba šmýkačky z drôtov

Každý majiteľ má určite skvelú kefu, ktorá na vykurovanie domu využíva kachle. Nezabudnite, že preventívne čistenie sa vykonáva pred vykurovacím obdobím a po jeho ukončení. Počas vykurovacieho obdobia nezabudnite na starostlivosť o komín. Ak si všimnete prvé zvony, ktoré znižujú trakciu - okamžite na strechu. S takou pozornosťou vám kachle poskytnú teplo, útulnosť a pohodlie.

Kde sa predáva a koľko je?

E rshiki rôznych typov a veľkostí sa predávajú v obchodoch, ktoré predávajú vybavenie pre krby, kachle, kúpele.

Podobný nástroj je pomerne lacný:

 • polypropylénový návlek s priemerom 100 - 120 - 200 mm: náklady - približne 700 - 1 000 rubľov,
 • plastový límec s priemerom 200 - 250 mm: náklady - približne 1700 - 2 000 rubľov,
 • kovový límec s priemerom 150 - 200 mm: cena je okolo 1500 - 1800 rubľov,
 • kovový límec s priemerom 250 mm: cena je približne 2200 - 2 500 rubľov.

Vezmite prosím na vedomie: uvedené sumy sú iba za balík a náklad. Kábel alebo teleskopický nástavec sa zvyčajne predávajú samostatne. Približná cena predlžovacieho kábla na 1-1,5 metra je približne 400 - 600 rubľov, kábla (na 10-15 metrov) - až 100-200 rubľov.

Hotová súprava (samotná kefa, kábel alebo predlžovací kábel a hmotnosť) - bude stáť okolo 1 500 - 2 500 rubľov.

Nakupujte kefy rôznych typov

Medzi výrobcami na trhu krajín SNŠ nájdete:

Ako si vyrobiť domáci poter?

Na čistenie rúrky kachlí nie je potrebné ísť do najbližšieho obchodu. Domáce kefa sa robí pomerne ľahko a rýchlo. Je pravda, že účinnosť takého produktu bude pravdepodobne nižšia ako špeciálny nákup. Preto je vhodný na čistenie nie príliš znečisteného komína.

Existuje veľa spôsobov, ako si vytvoriť ruff s vlastnými rukami. Nižšie uvádzame 5 podrobných pokynov:

 1. Z plastovej fľaše na okrúhly komín.
 2. Z plastovej fľaše a preglejky / lepenky pre pravouhlý / štvorcový komín.
 3. Z metly.
 4. Z kovovej kefy z brúsky.
 5. Z kovového kábla.

Vo všetkých prípadoch budeme potrebovať:

 1. Kovový kábel (asi 2 - 3 mm hrubý, dlhší - alebo aspoň taký vysoký ako výška komína) s karabínou.
 2. Hmotnosť asi 3 kg má takú veľkosť, že ľahko prechádza do komína. Napríklad to môže byť malý kovový obdĺžnik alebo starý palacinka z činky alebo plastová fľaša s pieskom.
 3. Cievka drôtu s priemerom približne 2 až 4 mm alebo kovový kolík (dĺžka približne 10 až 12 cm, priemer približne 5 mm), s odskrutkovanými očkami na oboch stranách.
 4. Výrobok, z ktorého urobíme štetcom vlastnými rukami.

Problémový moment: v najbližšom obchode je fľaša, drôt, niečo pre náklad a kábel, ak nie ste doma. Ale vhodný vlásenka bude ťažšie nájsť. Preto je ľahšie namiesto toho drôtiť. Bude potrebné niekoľkokrát skrútiť, aby sa získal škrtidlo s hrúbkou 5 až 7 mm a dĺžkou 10 až 12 cm (to znamená, že sa používa namiesto vlásenky).

Z plastovej fľaše na okrúhly komín

V takom prípade vyrobíme kefu z prázdnej plastovej fľaše s objemom 1,5 až 2 litre (vhodné na čistenie komína s priemerom do 200 mm).

 1. V uzávere a spodku oboch fliaš sa vyhorí, vyvŕta alebo vyrazí otvor. Jeho priemer by sa mal rovnať priemeru čapu.
 2. Strany oboch fliaš sú odrezané. Štrbiny by mali byť vyrobené bez toho, aby dosiahli krk a dno doslova 1 až 2 cm.
 3. Do vyrobených otvorov sa vloží vlásenka, ktorá „natiahne“ 2 časti fľaše na seba. Strihané strany sú súčasne ohnuté a tvoria kruh ohnutých stuh. Čistenie sadze zo stien sa uskutoční ich okrajmi.
 4. Oká sú navinuté na oboch stranách čapu. Na hornom oku - kábel je pripevnený. Na spodnej časti je náklad.

Z plastovej fľaše pre obdĺžnikový / štvorcový komín

Návod je vhodný pre tých, ktorí majú štvorcový alebo obdĺžnikový komín.

Na vytvorenie kefy na takúto pleť potrebujeme:

 1. Preglejka. Preglejka nie je príliš hrubá, postačí malý list s hrúbkou 6 - 12 mm.
 2. Plastová fľaša s objemom 5 alebo viac litrov.
 3. Skrutky (tak, aby mohli spojiť oba preglejky dokopy) - 5-10 kusov.

Vyrezaný plast vyčnieva medzi preglejkové dosky, fotografia nie je príliš jasná

 1. Z preglejky musíte odrezať 2 rovnaké listy, o 1-2 cm menšie ako je veľkosť komína. Príklad: otvor je obdĺžnikový, s rozmermi 260x130 mm - vyrežeme 2 kusy preglejky s rozmermi 240x120 mm.
 2. Hrdlo a spodok fľaše sa odrežú a potom sa urobí rez na boku.
 3. Plast je neviazaný (získa sa obdĺžniková fólia).
 4. Kus je vyrezaný z neviazanej plastickej fólie, ktorá je 3-6 mm väčšia ako otvor komína. Príklad: otvor komína má rozmer 260 x 130 mm, z plastu sme vystrihli fóliu z plastu 26 5 x 135 mm.
 5. Rezy s dĺžkou 5 - 10 mm sa robia po obvode plastovej fólie pomocou nožníc (alebo noža) so vzdialenosťou 1 - 1,5 cm. Sú to tieto úzke časti, ktoré vyčistia plaketu od stien.
 6. Medzi 2 kusy preglejky sa umiestni plastová fólia tak, aby „strnisko“ trčalo v rovnakej vzdialenosti na každej strane.
 7. Kusy preglejky a plastová fólia medzi nimi sa priskrutkujú.
 8. V strede je vyvŕtaný otvor, do ktorého je vložená vlásenka alebo zvitok drôtu (alebo akákoľvek iná časť, na ktorej je možné pripevniť kábel a náklad - to je ľahšie robiť s preglejkou).

Túto možnosť je možné vylepšiť. Vystrihnite nie 2 kusy preglejky, ale 3 a 2 plastové fólie s malými rezmi. V tomto prípade dostaneme 2 vrstvy štetín (a 3 vrstvy preglejky).

Môžete si urobiť kefu zo starej metly. Dôležitá nuancia: pre nás je vhodná okrúhla kefa so syntetickými (polypropylénovými) hustými kliny.

Košťata

 1. Наконечник метлы снимается (или срезается).
 2. Щетина расправляется таким образом, чтобы все ворсины торчали в разные стороны (как у туалетного ершика).
 3. В части, на которую собирается щетина — проплавляется или просверливается отверстие диаметром около 5-7 мм (под шпильку или проволоку).
 4. В отверстие вставляется шпилька с открученными проушинами (или скрученная проволока).
 5. K očiam (alebo za drôtom) bol na jednej strane pripevnený kábel a na druhej strane závažie.

Z kovového kábla (zložitá možnosť)

Tento návod je vhodný pre tých, ktorí majú zvárací stroj. Podľa tejto schémy si môžete svojimi vlastnými rukami vytvoriť pomerne účinnú kefku, čo sa neprizná

Na vytvorenie kefy budete potrebovať:

 1. Kovový kábel s priemerom asi 10-15 mm.
 2. Zváracie stroje.
 3. Píla na kov.
 4. Kliešte.
 5. Nožnice na drôty (voliteľné).
 6. Čap so závitom dlhým asi 8 - 12 cm (alebo lepšie skrutkou s úplným závitom, dĺžkou 8 - 12 cm).
 7. Orechy na čap (alebo svorník), 5 až 7 kusov alebo viac (v závislosti od toho, ako je potrebné získať husté štetiny).

 1. Z kovového kábla sa odreže 2 až 5 kusov. Dĺžka každého kusu je asi 5-10 mm dlhšia ako je priemer komína. Môžete si vziať viac a potom, ak je to potrebné, prebytočné množstvo znížiť nožnicami.
 2. Útržky sú tkané kliešťami.
 3. Matica je priskrutkovaná na jeden koniec kolíka (tak, aby ho závit mierne opustil). Toto bude spodná „podpora“ pre prvý rad štetín. Ak používate skrutku, maticu nemusíte navíjať: hlava bude hrať úlohu „opory“.
 4. Časť drôtu (z opleteného kábla) sa položí na maticu a krúti sa priečne (tak, aby sa ovinula okolo špendlíka). Kusy drôtu by mali vyčnievať
 5. Odoberie sa viac drôtov a rovnakým spôsobom sa navinú, takže sa získa okrúhla vrstva štetín. Dôležitá nuancia: štetiny by sa mali rovnomerne vytrhávať a tvoriť rovnomerný kruh.
 6. Matica je priskrutkovaná hore a pevne pritiahne drôt (štetina kefy) tesne k prvej matici (alebo hlave skrutky).
 7. Rovnakým spôsobom sa vyrobí niekoľko ďalších štetinových vrstiev. Každá nasledujúca vrstva je pripevnená maticou. Bude stačiť urobiť 3-4 riadky.
 8. Spodná a vrchná časť sú zvárané oká - na zaistenie nákladu a lana, pre ktoré kefa spadne do potrubia. Na želanie sa dajú namontovať na závit.

Čo potrebujete vedieť a urobiť pred čistením: základné pravidlá

Pred začatím práce musíte poznať (a dodržiavať) základné pravidlá:

 1. Čistenie sa vykonáva pred vykurovacím obdobím (v ideálnom prípade pred každým, aspoň za účelom prevencie). Takže môžete pripraviť rúrku kachlí na efektívnu prevádzku a budete si istí, že v nej nebudú žiadne prekážky, listy, trosky, sadze ani vtáčie hniezda.
 2. Práca sa najlepšie vykonáva v pokojnom a suchom (ideálne aj teplom) dni. Preto sa na začiatku jesene oplatí venovať pozornosť prognóze a zvoliť si vhodný dátum na čistenie.
 3. Práce na streche sa musia vykonávať s poistením (bezpečnostný pás), v pohodlných nekĺzavých topánkach.
 4. Pripravte si výkonnejšiu baterku - s ňou uvidíte stav komína a výsledky vašej práce.
 5. Pre prácu je lepšie zmeniť na uzavreté oblečenie, ktoré nebude škoda škoda. Aj pri najpresnejšom čistení sa sadze niekde stále dostanú.
 6. Používajte ochranné okuliare a ochranu dýchacích ciest: noste okuliare a respirátor. Od sadzí samozrejme nebude veľa škody, ale kýchanie alebo vyplachovanie jej očí nie je príliš príjemné.
 7. Pretože všetky úlomky a sadze budú lietať dolu - musia byť zatvorené všetky otvory v komíne (prielezy) a ohnisko. Ak čistíte krb pomocou otvoreného ohniska, utiahnite ho plastovým obalom.
 8. Čistiaci proces sa vykonáva zhora nadol. Ak najskôr vyčistíte spodok komína (cez ohnisko), potom pri čistení vrchu môžu padajúce zvyšky opäť znečistiť už čisté dno.

Ako vyčistiť komín kefou: pokyny krok za krokom

Čistenie komína háčikom je nasledovné:

 1. Sú nasadené kombinézy, pracovná obuv, rukavice, okuliare a respirátor.
 2. Pred začatím práce sa môžete pozrieť do komína zvýraznením baterkou. Takže môžete vopred vyhodnotiť jeho stav a zistiť, kde je veľmi špinavý.
 3. Všetky prielezové komíny a pec sú uzavreté, s výnimkou otvoru, ktorým sa bude vykonávať čistenie.
 4. Deflektor (alebo lapač iskier) sa odstráni, ak existuje.
 5. Kefa (nezáleží na kábli alebo na rukoväti) je spustená zhora cez komínový vývod. Čistenie sa vykonáva hore a dole. Ak dôjde k zablokovaniu, je lepšie použiť na kábel hmotnosť (bez kefy).
 6. Pravidelne vyhodnoťte výsledok práce, pozerajte sa do potrubia.
 7. Keď je horná časť potrubia čistá, choďte dolu do otvoru a prepracujte ju.
 8. Po dokončení čistenia sa otvorí krb a odpad, ktorý sa do neho naleje, sa odstráni.

Ideálne je kombinovať dva spôsoby čistenia: mechanický a chemický. Najprv vyčistite komín kefou a potom použite akýkoľvek prostriedok, ktorý je zapálený v peci.

Výhody a nevýhody použitia v porovnaní s inými metódami čistenia

Ak vezmeme do úvahy existujúce metódy čistenia komína a porovnáme ich pomocou límca, potom má táto možnosť niekoľko nevýhod:

 • musíte pracovať nezávisle s kefou, zatiaľ čo chemické čistiace prostriedky - stačí zapáliť pec,
 • ani tá najšetrnejšia práca nezaručuje, že bude možné odstrániť všetky vklady,
 • práca si vyžaduje veľa času, aj keď je komín rovný a nízky,
 • práca je nepríjemná, nepríjemná, fyzicky náročná a ak musíte pracovať na streche - je to tiež nebezpečné,
 • Čistenie je bezpečné iba za suchého (ideálne pokojného a teplého) počasia, aby sa znížilo riziko pádu zo strechy.

Medzi zrejmé výhody je možné rozlíšiť efektívnejšie odstraňovanie usadenín v ľahko prístupných oblastiach. Toto sú prvé metre od prielezov, pecí a otvorov komína na streche. Najvýhodnejšie je vyčistiť ich - môžete vidieť stav komína, ako aj výsledok vašej práce.

Pin
Send
Share
Send
Send