Užitočné tipy

Ako položiť drevenú podlahu

Pin
Send
Share
Send
Send


Drevo je ušľachtilý materiál, ktorý sa používa na dekoráciu vnútorných povrchov. V poslednej dobe prežíva ďalšiu vlnu popularity, pretože sa objavili nové metódy spracovania surovín, vďaka ktorým bolo možné predĺžiť životnosť. Na položenie drevenej podlahy sa používajú rôzne metódy.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Na čo sa zamerať pri výbere dreva

 1. Výrobky z dreva musia byť suché. Surové prvky sa skôr alebo neskôr vzdajú prebytočnej vlhkosti, čo povedie k deformácii materiálu. Ideálna vlhkosť vzduchu je 12–16%. Výrobky s presušeným sušením sú tiež zlej kvality.
 2. Je veľmi dôležité skontrolovať materiál, či neobsahuje praskliny, diery a iné chyby. Prípadné produkty by ste nemali kupovať ani za veľkú zľavu.

Rozmery doskových dosiek

Pri výrobe hromád plechu sa od výrobcov vyžaduje, aby splnili požiadavky GOST 8242:

 • Označenie BP alebo DP - brousok a podlahová krytina,
 • hrúbka reziva - 2,7 cm blok, 2,1 cm, 2,7 cm alebo 3,5 cm doska,
 • šírka hmoždinky - blok 4 - 6 cm, doska 6,4 - 14 cm,
 • rozmery zámkového spojenia - drážka 6 x 7 mm na lište, 7 x 7 mm na doske 2,1 cm a 2,7 cm, 7 x 10 mm na doske hrúbka 3,5 cm,
 • dĺžka dosky - 2,1 - 4 m pre tvrdé drevo, do 6 m pre borovicu.

Dôležité! Hrúbka pera ovplyvňuje jeho tuhosť a pevnosť, a preto je pri tyčiach BP-27 a doske DP-35 výška stúpania lúča / guľatiny 0,6 ma pre hromadu plechu DP-21 je znížená na 30 cm.

Kvalita reziva

Jazyk sa vyrába z hracej doštičky s hranatým stupňom Extra, A alebo B, na výstupe sú parametre kontrolované podľa GOST 8242:

 • celistvosť - doska so šírkou 6 - 14 cm je zvyčajne pevná, širšie výrobky sa lepia podľa technológie nábytkových panelov,
 • čistota spracovania - drsnosť 120 mikrónov na lakovanie, 200 mikrónov na farbenie, 500 mikrónov má zadné povrchy reziva,
 • vlhkosť - 8% pri balení do fólie alebo 12%,

Široká doska je pri práci pohodlnejšia, zvyčajne sa vyrába lepením, preto je menej náchylná na deformáciu. Ihličnatá borovica / smrek sa považujú za rozpočet, smrekovec a céder sú cennými druhmi, predvolene impregnovanými prírodným antiseptikom. Celá hromada tabúľ bez spájania z tvrdého dreva je vždy kratšia ako ihličnan. Je to kvôli štruktúre dreva.

Zakázané druhy podlahovej dosky sú:

 • lipa, topoľ pre celý sortiment,
 • BP-27 a DP-27 z osiky a jelše sú vhodné výlučne pre bytové priestory,
 • DP-35 nie je vyrobený z jelše a osiky.

Dôležité! Na zadnej strane má pero niekoľko úzkych alebo jedného širokého rezu, ktorý je potrebný na cirkuláciu vzduchu a vyrovnanie vnútorných napätí dreva.

Príprava nadácie

Jazyk sa položí buď na kládu / nosníky, menej často na podklad, v závislosti od konkrétnych úloh, ktoré sa majú riešiť, a od ďalších podmienok, ktoré je potrebné zohľadniť:

 • pevná podlahová podlaha je drahšia ako subsystém tyče alebo lepenky na hrane ako guľatina, položená po 30 - 60 cm,
 • podkrovie a prízemie musia byť izolované, izolované od vlhkých pár,
 • vo vnútri stropov interiérov sa často kladú akustické podlahy s odraznými a absorpčnými vlastnosťami.

Ak je doska na pero a drážka plánovaná ako vrchný náter na podlahových doskách, kmene sa namontujú na poter. Alebo cez trámy na podlahách tohto typu, iba ak krok trámov nezodpovedá projektovanej veľkosti (viac ako 60 cm).

hydroizolácie

Bez ohľadu na podlahu je možné prenikanie vlhkosti do podláh, preto pri výrobe drevenej podlahy vlastnými rukami na trámoch alebo železobetónových doskách je potrebné zohľadniť návrhové nuansy:

 • hydroizolácia je vytvorená z hustých membrán, nanesených zvitkových materiálov alebo plastových fólií (minimálne 2 vrstvy s minimálnou veľkosťou 150 mikrónov),
 • aplikované v súvislej vrstve
 • ide na steny 15 cm,
 • škáry sú utesnené.

Ak je drevená podlaha vyrobená podľa kmeňov na doske, hydroizolácia sa položí na vyrovnávaciu vrstvu (poter alebo penový ílový piesok). Po inštalácii majú podlahové dosky značné nerovnosti, bez vyrovnávacej vrstvy sa fólia môže pri chôdzi roztrhnúť podrážkou.

Podlahové trámy neposkytujú súvislú tuhú vodorovnú vrstvu. Preto je k nim pripojené spojivo:

 • lemovaná doska zdola, ktorá je stropom spodného poschodia
 • kusy okrajových dosiek na hornej časti lebečnej tyče pripevnené pozdĺž nosníkov v spodnej úrovni

Dôležité! Parotěsná zábrana je v tomto prípade položená cez chodník lemu a cez lúče, to znamená nie v jednej úrovni, ale v stupňoch.

Tepelná izolácia

Pretože kontúry vodnej tepelne izolovanej podlahy sa nepoužívajú pod drevenými podlahovými krytinami, podlahové podlahy na trámoch nie sú izolované. Tepelná izolácia je však nevyhnutná vo vnútri stropov v kontakte s nevyhrievanými úrovňami - podkrovie, podzemné podlažie. V nevyužívanom a nevyhrievanom podkroví sa nepoužíva doska na pero a drážku, pretože tieto priestory nie sú obytné. Avšak na prechádzku sem sa môžu položiť hranové dosky alebo dosky vyrobené z tohto materiálu. V tomto prípade je potrebné zohľadniť nuansy:

 • vodotesná vrstva nie je schopná úplne zabrániť prenikaniu vlhkosti do konštrukcie,
 • drevo (trámy a polená) absorbuje túto vlhkosť a nemôže sa odpariť späť, ak je okolo neho položená polystyrénová pena odolná voči parám,
 • začína sa rozpad, rozmnožovanie plesní, húb a patogénov.

Preto je potrebné poslať minerálnu vlnu alebo ecowool do drevenej podlahy alebo medzi polenami z tyče na železobetónovej doske. Tieto ohrievače sú hygroskopické, absorbujú tiež vlhkosť a nebránia jeho odparovaniu zo susedných drevených štruktúr.

Oblasť použitia

V súčasnosti je hlavnou oblasťou použitia drevenej podlahy výstavba malých rodinných domov. Obzvlášť často je podlaha na kmeňoch usporiadaná v drevených domoch a sruboch, v ktorých sú podlahy medzi podlahami vyrobené z trámov.

Obzvlášť často je podlaha na kmeňoch usporiadaná v drevených domoch a zrubových stavbách, v ktorých sú podlahy medzi podlahami vyrobené z trámov.

Oveľa menej často sa drevené podlahy kladú v mestských bytoch so železobetónovými podlahami. Táto technológia sa však stále používa, najmä v prípadoch, keď z nejakého dôvodu nie je možné z nejakého dôvodu vyplniť vyrovnávací poter.

Drevená podlaha v byte

Dosková podlaha je niekedy vrchnou vrstvou a je súčasťou myšlienky dizajnéra na koncepciu opravy. V tomto prípade sa na podlahu vyberajú krásne dreviny, napríklad dub, smrekovec alebo borovica. Dosky sú starostlivo vyleštené, impregnované antiseptikom a potiahnuté lakom alebo voskom. Výsledkom je veľmi krásny a odolný povlak, ktorý poteší oko prírodnou textúrou dreva.

Prírodná drevená podlaha

Drevené podlahy sa dajú použiť dokonca aj vo vlhkých miestnostiach, ako sú vane a kúpeľne. Deje sa to však zriedka, pretože si vyžaduje starostlivý výber dreva, spoľahlivú hydroizoláciu a impregnáciu dosiek veľmi drahými riešeniami, ktoré bránia absorpcii vlhkosti.

Drevená podlaha v kúpeľni

Zvuková izolácia

V konvenčnej izolácii z minerálnej vlny sú čadičové vlákna alebo vlákna zo sklenených vlákien orientované horizontálne. V špeciálnych zvukovo izolačných minerálnych vlnách majú vertikálnu orientáciu. Jedna vrstva tepelnej alebo zvukovej izolácie preto nerieši všetky problémy.

V poteroch na podlahových doskách sa používa komplexná zvuková izolácia:

 • vrstva elastického materiálu - čiastočná absorpcia vzduchu a štrukturálneho hluku,
 • vrstva betónu s hrúbkou minimálne 5 - 6 cm - poter má veľkú hmotu, ktorá odráža časť vlny prenikajúcej cez predchádzajúcu vrstvu.

Pri výrobe samotného promenádu ​​v predvolenom nastavení chýba masívny betónový poter, účinnosť zvukovo izolačnej konštrukcie je výrazne znížená a nebude možné výrazne zvýšiť úroveň zvukovej izolácie.

Funkcie kladenia drevených podláh na guľatinu

Hlavnou črtou tohto typu podlahy, ktorú je potrebné vziať do úvahy, je to, že strom dokáže absorbovať vlhkosť z prostredia, deformuje sa pri teplotných zmenách a podlieha rozkladu. Preto je pri pokládke drevenej podlahy mimoriadne dôležité starať sa o spoľahlivú parozábranu a nasýtiť guľatinu a dosky antiseptikom.

Univerzálne antiseptikum na drevo

Drevené guľôčky pripevnite k guľatine čo najspoľahlivejšie, je potrebné zabrániť tvorbe trhlín, dutín a „prehýbaniu“ dosiek a guľatiny. Pri pokládaní finálnych dosiek je bezpodmienečne nutné použiť roztrhávacie kliny, ktoré pritlačia dosky k sebe tak pevne, ako je to len možné.

Drevo spoľahlivo upevnite na základňu a podlahové dosky

Maximálnu spoľahlivosť upevnenia zaisťujú skrutky do dreva. Dĺžka skrutky musí presahovať hrúbku pevnej dosky najmenej 2,5-krát. Aby doska praskla, keď priskrutkujete samoreznú skrutku, musíte do nej najskôr vyvŕtať otvor o 2-3 mm menší ako je priemer skrutky.

Univerzálne skrutky do dreva

Ak sú dosky plánované ako vrchný plášť, mali by ste zakryť klobúky skrutiek alebo klincov. Na tento účel sa používajú špeciálne tmely alebo malé zátky z tých istých drevín ako celá podlaha. Ale najlepšou možnosťou je zaskrutkovať skrutku do skosenia dosky v uhle k oneskoreniu. Nevýhodou tejto možnosti je vysoká zložitosť.

Upevnenie dosiek k výrezom

Tiež by sa malo dbať na to, aby všetky povrchové dosky boli z tej istej dávky, pretože farba dreva závisí od podmienok pestovania a odtieň rôznych šarží sa môže meniť.

Parná bariéra

Potom, čo drevo a izolácia absorbujú vlhkosť, ktorá do nich vnikla, tieto materiály ju začínajú odparovať. Úlohou parotěsnej zábrany je v tomto prípade zaistiť, aby vlhkosť z trámov a izolácie nebola obmedzená, ale aby sa nadmerná vlhkosť nevrátila von z miestnosti. Na tento účel sa používajú špeciálne membrány, ktoré prechádzajú parou iba v jednom smere.

 • voľne prechádza vlhkosť cez seba,
 • vlhkosť kondenzuje na vonkajšom povrchu membrány,
 • odklonené prirodzeným vetraním v špeciálne upravenej vzduchovej vrstve vo vnútri drevenej podlahy.

Parná bariéra pre chodník.

Za cirkuláciu pod ryhovanou doskou sú zodpovedné zárezy na jej zadnom povrchu. Aby vzduch vstúpil do konštrukcie a voľne šiel von, sú doskové podlahy vyrobené z vetracích otvorov zdobených mriežkami. Sú umiestnené diagonálne okolo základnej dosky na najmenej viditeľných miestach.

Aké následky môžu viesť k chybám pri ukladaní drevenej podlahy na guľatinu

Najväčšou chybou pri pokládke drevenej podlahy je nedostatočná parozábrana. Zvyčajne je vyrobený z hustého polyetylénu alebo penofónu, ktorý tiež poskytuje dodatočnú zvukovú izoláciu. Ak je tento krok zanedbaný alebo je izolačný povlak poškodený, podlaha sa čoskoro začne hniť a objaví sa na nej pleseň. Tým sa nielen výrazne zníži životnosť podlahy, ale môže to mať negatívny vplyv aj na zdravie ľudí.

Druhou najčastejšou chybou je použitie nedostatočne suchého dreva. Vlhkosť dosiek a oneskorenie by nemala byť vyššia ako 15%. Je dôležité pamätať na to, že za mokra aj suché dosky absorbujú vlhkosť zo vzduchu veľmi rýchlo. Ak silno prší mimo okno, potom je lepšie odmietnuť položiť podlahu v týchto dňoch. Ak položíte podlahu z mokrých dosiek, potom keď uschnú, začnú sa deformovať. To povedie k vŕzganiu, objaveniu sa trhlín a rozdielom vo výške medzi susednými doskami, čo zasa ovplyvní povrchovú úpravu.

Nedostatočne presne nastavená úroveň pri kladení guľatiny povedie k prasknutiu podlahy a postupnému uvoľňovaniu dosiek. Tým sa značne zníži životnosť povlaku a bude vyžadovať pravidelné opravy.

Ďalšou častou chybou je nedostatočná vzdialenosť od okraja dosky k stene, mala by byť najmenej 10 mm. Táto vzdialenosť je potrebná na kompenzáciu tepelnej rozťažnosti dreva. Ak to zanedbáme, potom pri sezónnej zmene teploty dôjde k veľmi vážnemu vnútornému zaťaženiu podlahy, čo povedie k popraskaniu niektorých dosiek a vzniku vŕzgania.

Medzera medzi podlahovými doskami a stenou

Lag cieľ

V rôznych podlahových konštrukciách oneskorenia riešia rovnaké úlohy:

 • podlahové dosky - pod povrchovú úpravu je potrebné skryť izoláciu, zvukovú izoláciu a zabezpečiť vetraný priestor, preto sa jazyk pritláča alebo priskrutkuje skrutkami k kmeňom,
 • drevená podlaha - sú potrebné výrezy s veľkou vzdialenosťou medzi trámami, aby sa vylúčila deformácia drážkovanej dosky,
 • zabezpečenie vodorovnej roviny - používajú sa tesnenia, polymérové ​​kliny alebo svorníky vyrovnávacej podlahy,
 • poskytnutie priestorovej skrinky - do ktorej môžete položiť izolačné materiály.

Polená sa vyrábajú buď z dosky 50 x 150 mm, alebo z tyče vhodnej časti. Na zaistenie vertikálnej stability medzi nimi je možné namontovať výložníky a vzpery.

Technológia drevených podláh

Pred položením drevenej podlahy do miestností by ste mali zvážiť nuansy:

 • ani po špeciálnom ošetrení sa neodporúča používať drevo v miestnostiach s vysokou vlhkosťou,
 • analogicky ako pri zrubovej stavbe sa podlahová krytina nevyhnutne zmenší, a preto nie všetky dosky sú pripevnené v rade, ale iba v prvom, každom štvrtom a poslednom rade,
 • Po 6 - 12 mesiacoch sa vrstva vytriedi, trhliny medzi podlahovými doskami sa odstránia opakovaným ťahaním, zakrivené a zdeformované dosky sa nahradia novými.

Drevo v drevenom dome je najľahšie ošetriť so spomaľovačom horenia a antiseptikami pred položením a miesto rezu potom impregnovať až po rozrezaní. Pre pohodlie vývojárov vyrábajú výrobcovia farebnú protipožiarnu ochranu, takže povrch je rovnomerne ošetrený ochrannou látkou.

Výhody tohto pokrytia

 1. Ekologická šetrnosť použitých materiálov.
 2. Dobré tepelné izolačné vlastnosti vďaka veľkej medzere medzi doskami a základňou.
 3. Ľahká konštrukcia. Toto je obzvlášť dôležité v starých domoch, kde podlahy nemôžu uniesť váhu plného betónového poteru.
 4. Krása cieľa. Prírodná textúra stromu, zdôraznená aplikovaným lakom alebo voskom, vždy poteší oko a vytvára pocit kvalitného a pevného interiéru.
 5. Komunikácia môže byť položená pod podlahou.

Komunikácia pod oneskorením

Stylingová schéma

Riadky drážkovaných dosiek sú umiestnené cez trámy alebo lag. Pri konštrukcii drevených podláh nie je na výber orientácia podlahových dosiek vzhľadom na otvory pre okná a dvere. Na železobetónových doskách môžu byť oneskorenia orientované v ľubovoľnom smere.

 • v zložitých projektoch majú izby pôvodnú konfiguráciu,
 • počas výstavby dochádza k chybám, kvôli ktorým protilahlé steny nie sú navzájom rovnobežné,
 • ak existuje možnosť výberu orientácie podlahových dosiek, je lepšie umiestniť ich pomocou styčnej steny k nerovnobežným stenám.

Hromada rozloženia rozloženia.

Tip! Šikmé rozloženie dosky pero a drážka sa neodporúča. V opačnom prípade, ak sa počas 6 až 12 mesiacov zhromažďujú praskliny, aby sa odstránili praskliny, musia sa podlahové dosky v každom rade odrezať blízko stien.

Nevýhody drevenej podlahy na polene

 1. Horľavosť použitých materiálov. Napriek tomu, že existujú špeciálne impregnácie, ktoré znižujú nebezpečenstvo požiaru drevených konštrukcií, takáto podlaha je v prípade požiaru stále najnebezpečnejšou vrstvou.
 2. Drevená podlaha je citlivá na extrémne zmeny teploty a vlhkosti. To je dôležité najmä pre vidiecky dom alebo chalupu, v ktorých nežijú celý rok.
 3. Relatívna zložitosť podlahy z drevenej podlahy. Je dôležité starostlivo sledovať hustotu a spoľahlivosť upevnenia guľatiny a dosiek, najmenšia chyba povedie k výskytu vŕzgania.
 4. Relatívne vysoké náklady na podlahy. Použitie kvalitného masívneho dreva ako vrchného náteru nie je z ekonomického hľadiska najvýhodnejšou možnosťou podlahových krytín.

Drevené podlahy nie sú najlacnejšie

Obstarávanie materiálu

Je možné položiť drevenú podlahu pomocou odborníkov alebo samostatne. Práca sa začína správnym výberom materiálu (drevo). Drevo na drevenú podlahu môže byť ľubovoľné. Každý druh stromu má svoje výhody a nevýhody.

Ak plánujete položiť posledné a drsné podlahy, materiál bude iný. Na hrubovanie je vhodné použiť nezrezané dosky alebo preglejku (drevotrieska). Povrchová úprava si vyžaduje kvalitnejší materiál. Používa sa skladaná doska alebo lepená nosníková doska.

Schéma izolácie drevenej podlahy.

Ak chcete položiť drevenú podlahu, musíte vyzdvihnúť drevo. Najkvalitnejšia vrstva môže byť vyrobená z dubu. Je to pevný a pevný materiál. Počas prevádzky nemení svoj tvar, zatiaľ čo drevená podlaha sa nekrúti. Borovicové drevo nie je také husté, ale má príjemnú vôňu.

Важно, что при большом содержании смолы сосна не может использоваться для изготовления пола. В противном случае она пригодна для изготовления паркета. Древесина лиственницы по твердости не уступает дубу. Кроме того, она меньше подвержена гниению и порче насекомыми. Лиственница не впитывает влагу и устойчива к низким температурам. Могут использоваться клен, ясень и другие породы древесины.

Na správne položenie drevenej podlahy je potrebné drevo vysušiť, bez vád (praskliny, hrče) a sčernenie. Budete musieť vypočítať objem materiálu, zatiaľ čo musíte urobiť malú maržu 10-15%. Dĺžka dosiek je od 2 metrov alebo viac. Je vhodné, aby boli dosky už leštené. Pri výbere materiálu je dôležité vziať do úvahy účel miestnosti. Ak ide o kuchyňu alebo kúpeľ, sú vhodné horniny odolné voči vlhkosti.

Prípravné práce

Ak chcete položiť drevenú podlahu, musíte pripraviť podklad. Ak bude položená na pôdny podklad, musíte najskôr odstrániť vrchnú vrstvu pôdy do hĺbky 20 - 25 cm od zeme. Priestor je pokrytý sutiny. Na neho sa položí vrstva piesku.

Druhy doskových podláh.

Každá vrstva musí byť zvlhčená a starostlivo stlačená. Potom sa podporí oneskorenie. K tomu je potrebné postaviť tehlové stĺpy s výškou 20 až 40 cm. Na pripevnenie tehál sa používa cementová malta.

Počet príspevkov závisí od dĺžky oneskorenia. Ak sú menšie ako 3 m, budú sa vyžadovať dva stĺpce (jeden na každom konci). Ak je dĺžka dosiek dlhšia, je v strede umiestnený ďalší stĺpik. Ich výška je rovnaká. Rovinnosť sa kontroluje hladinou lasera alebo jednoduchým vláknom.

Na stavbu guľatiny sú vhodné dosky s hrúbkou 5 cm a šírkou 10 cm.

Sú naskladané paralelne vo vzdialenosti asi 60 - 100 cm od seba. Polená sa môžu položiť na betónový podklad alebo pripevniť na steny konštrukcie. Bezprostredne pred položením drevenej podlahy sa lagové dosky nechajú v interiéri. Ak sú polená namontované na betónovej základni, na upevnenie sa budú vyžadovať hmoždinky alebo kotvy.

Položenie polien na špinavú základňu

Ak položíte drevenú podlahu priamo nad zem, musí sa očistiť od trávnikov a koreňov rastlín a odstrániť vrstvu s hrúbkou najmenej 20 cm, potom sa pôda pokryje jemným štrkom a dôkladne zhutní.

Na tomto základe sa stavajú tehlové stĺpy s prierezom 250 x 250 mm a výškou najmenej dve vrstvy tehly. Vrchy všetkých stĺpov by mali byť na rovnakej úrovni, vylúčia sa tým prehĺbenia a podlahové dosky.

Dôvody na kladenie guľatiny na zem

Dôvody na kladenie guľatiny na zem. Vykonávanie hydroizolácie

Ak sa ako lag použijú tyče s rozmermi 100 x 50 mm a dĺžkou do 3 metrov, potom postačia dva stĺpce pozdĺž okrajov lag. Vzdialenosť medzi oneskoreniami, a teda medzi susednými stĺpmi, by mala byť 600 mm. Ak je dĺžka kmeňa väčšia ako 3 metre, potom sa jeden zosilní v strede ďalším stĺpcom.

Horná časť kolóny je potiahnutá tuhým hydroizolačným materiálom, napríklad hustou plastovou fóliou. Okrem toho sú inštalované drevené tesnenia alebo kliny, ktoré sú potrebné pre horizontálnu reguláciu guľatiny.

Inštalácia podporných stĺpcov a oneskorení

Potom môžete začať položiť oneskorenie. Spočiatku sú naskladané dva extrémne oneskorenia. Medzi nimi je vytiahnutá rybárska vlasec, pozdĺž ktorej sú umiestnené všetky ostatné guľatiny. Nastavenie sa vykonáva pomocou tesnení alebo klinov. Spony sú pripevnené k stĺpikom pomocou kotviacich skrutiek.

Kladenie drevených dosiek

Po dokončení všetkých prípravných prác môžete pristúpiť priamo k výstavbe veľtržnej plošiny. Dosky sú umiestnené v pravom uhle k oneskoreniam. Musia byť upevnené najprv v strede a potom zo strán. Začnite zo steny. Tu sa hodí prvá doska. V takom prípade by mala existovať mierna zarážka od steny 1-2 cm.

Na upevnenie dosiek do dreveného domu pomocou skrutiek. Musíte do nich vyvŕtať diery. Preglejkové fólie sa často používajú ako hrubá podlaha. Nie je vhodný do miestností, v ktorých je teplota vzduchu nestabilná. Preglejka je pripevnená k kmeňom lepidlom. Medzi listami zostáva malá medzera 1 - 2 mm.

Schéma správnej inštalácie drevenej podlahy.

Dosky sú dodatočne upevnené skrutkami. Na každý list budú potrebovať asi 8 až 9. Na konci výstavby musí byť drevená podlaha vyrovnaná a brúsená. Na tento účel môžete použiť slučkový stroj.

Je vhodné pokryť podlahu lakom alebo farbou. Ak chcete postaviť drevenú podlahu, budete pravdepodobne musieť rezať dosky. Toto sa pozoruje, keď je ich dĺžka menšia ako šírka miestnosti. V tomto prípade musia byť orezy usporiadané tak, aby ich spoj padol do stredu oneskorenia. Medzery medzi stenou a doskami sú uzavreté soklovými doskami.

Pri hrubej drevenej podlahe sa odoberajú dosky s hrúbkou 3 až 4 cm a veľmi často sa jedná o jemnú drevenú podlahu vyrobenú z parkiet alebo hmoždiniek. Skrývajú úchyty. Každá doska sa pripája k predchádzajúcej doske bez skrutiek alebo svoriek. Na to je možné použiť kladivo.

Náradie a materiály

Na montáž podlahy musíte mať po ruke správne suroviny a náradie. Tento zoznam obsahuje:

Schéma rozloženia.

 • kladivo
 • pílka na kov
 • meranie hladiny lasera alebo pásky,
 • cementová malta na výrobu stĺpov,
 • požadované množstvo tehly
 • 5 cm hrubé tyče na výrobu guľatiny,
 • klince, skrutky alebo kotvy,
 • skrutkovač
 • vŕtačka
 • drvený kameň a piesok
 • podlahové dosky,
 • soklová lišta
 • tepelnoizolačný a hydroizolačný materiál,
 • vedierka,
 • lopata
 • rukavice,
 • lepidlo,
 • lak alebo farba.

To všetko je možné zakúpiť v akomkoľvek hardvérovom obchode. Tak, úplne každý môže postaviť drevenú podlahu, stačí poznať základné fázy inštalácie. Veľký význam má výber materiálu (drevo) a príprava podkladu. Je vhodné kupovať prírodné suroviny. Konečné dosky by mali byť z rovnakej šarže, inak sa môžu líšiť farbou.

Aby bola konštrukcia trvanlivá, odporúča sa kúpiť silné dosky. Nezanedbajte izoláciu a vodotesnosť. Ten bude chrániť povlak pred kondenzáciou a vodou. Ak budete dodržiavať všetky tieto pravidlá, potom bude drevená podlaha trvať mnoho rokov a poteší krásu jej majiteľov.

Príprava dreva

Pred položením guľatiny a podláh je potrebné materiály ošetriť špeciálnymi antiseptickými impregnáciami. Vo väčšine prípadov sa dodávajú v hotovej forme, niekedy sa však vyskytnú otrepy, ktoré je potrebné odstrániť hobľovačom. Je tiež dôležité, aby strom ležal v miestnosti po dobu 2 až 3 dní, potom úroveň vlhkosti zostane rovnaká ako v miestnosti.

, Ktorým sa na podlahové trámy

Pri stavbe vidieckych domov sa veľmi často inštalujú na podlahové trámy, ktoré sa zase montujú na základové pásy alebo stĺpy. Táto technológia sa používa iba pre relatívne malé miestnosti do šírky 3 metrov.

Na vytvorenie vzduchovej medzery, ktorá chráni strom pred vlhkosťou prichádzajúcou z pôdy, sa nosníky zdvihnú do určitej výšky a inštalujú sa na vrchnú časť hydroizolačnej vrstvy základne domu. Podľa technológie pokládky drevených podláh môžu byť trámy pevne pripevnené k podlahe alebo upevnené zhora. Jednoduché položenie je vhodné, keď nadácia ešte nesedí. Počas tohto procesu sa podlahová konštrukcia tiež zníži, čo môže viesť k jej deformácii.

Ak je šírka miestnosti väčšia ako 3 metre, potom musíte nainštalovať oneskorenia, najskôr musíte medzi stenami vytvoriť podporné stĺpy. Po namontovaní nosníkov sa na ne položia polená. Aby ste to dosiahli, musíte ustúpiť 15 mm od steny a položiť prvý lúč. Odporúča sa inštalovať nasledujúce dosky vo vzdialenosti 40 - 50 cm Ak plánujete položiť drevenú podlahu na guľatinu vyrobenú z hrubých dosiek, môžete ju zväčšiť na 70 cm.

Tip! Ak dĺžka lúča nestačí na pokrytie miestnosti, musíte položiť dva úlomky tak, aby oba ležali na stĺpci po 5 cm. Pri inštalácii týchto prvkov je potrebné neustále kontrolovať správnosť inštalácie na úrovni budovy.

V ďalšej fáze sa odporúča položiť hrubú drevenú podlahu. Na tento účel sú dosky na nízku kvalitu pripevnené k klincom alebo skrutkám na spodnej strane lag. Potom sa na hrubý povlak nanesie vrstva hydroizolačného materiálu. Je dôležité zachovať integritu siete, preto sa na upevnenie odporúča používať iba lepiacu pásku. Medzi oneskoreniami je potrebné položiť izolačný materiál. Najčastejšie sa používa jeden z typov minerálnej vlny alebo zásypovej hmoty z expandovaného ílu. Táto vrstva musí byť pokrytá hydroizolačnou fóliou, ktorá chráni materiál pred vlhkosťou a súčasne zabraňuje vstupu tepelne izolačných častíc do miestnosti.

Inštalácia na poter

Ak to dovoľuje výška stropu, môžu sa guľatiny inštalovať priamo na pripravený betónový poter. Hlavným problémom v tomto prípade je stanovenie oneskorenia podľa úrovne. Ak je poter čerstvý a správne vykonaný, potom to nebude mať žiadny problém. Inak bude musieť byť každý lúč nastavený na úrovni lasera. Na zvýšenie oneskorenia môžete priložiť malé drevené kocky. Ak chcete odstrániť výšku, musíte ich naplánovať rovinou.

Ak je byt v prvom poschodí, potom sa upevnenie uskutoční pomocou kotviacich skrutiek, v druhom a vyššom sa odporúča pripevniť kolíky. V každom prípade musí byť drevo vyvŕtané. Ak si želáte, môžete položiť vrstvu hydroizolácie a zvukovej izolácie, ale najskôr musíte natiahnuť a pripevniť plastovú fóliu na oneskorenie.

Betónové podlahy bez oneskorenia

V tomto prípade musíte pripraviť betónový povrch a zakryť ho ohrievačom s fóliovým povlakom. Jednotlivé prúžky materiálu sa prekrývajú a zlepujú lepiacou páskou. Ak plánujete používať preglejku, je potrebné pamätať na to, že tento materiál si vyžaduje ďalšie povrchové úpravy. Ak používate dosky, stačí ich zakryť lakom, olejom, voskom alebo farbou.

pokladanie dosiek

Urobte si sami drevené podlahy z okna v smere osvetlenia. Upevňovacie prvky môžu byť namontované pod uhlom 45 alebo 90 stupňov. V prvom prípade sú skrutky alebo klince namontované na bočnom okraji, v druhom - na prednom povrchu.

Prvá doska musí byť položená hrotom oproti stene, ktorá sa odchyľuje od nej asi 1 cm. Táto vzdialenosť bude slúžiť ako kompenzačná medzera, ktorá zabráni praskaniu materiálu v dôsledku hromadenia vlhkosti. Neskôr bude tento šev zakrytý soklom, preto jeho prítomnosť neovplyvní vzhľad podlahy.

Potom musíte prvú dosku upevniť upevňovacími prvkami zo strany, ktorá je bližšie k stene, v krokoch po 25 cm. Vložte ďalší prvok do drážky predchádzajúcej a pevne stlačte. V niektorých prípadoch budete musieť klepať gumovou alebo drevenou paličkou. Celý povrch podlahy je teda vyplnený, s výnimkou poslednej dosky. Najprv musíte zmerať zostávajúcu medzeru, odrezať produkt, až potom ho nainštalujte a zaistite samoreznou skrutkou.

Tip! Medzera medzi doskami by nemala byť väčšia ako 1 mm.

Dokončovacie práce

Po dokončení podlahovej sady je potrebné ju vyleštiť špeciálnym strojom. Potom sa odporúča naniesť vrstvu počiatočného laku a počkať 10 dní, kým úplne nezaschne. Tento materiál odhalí drsný povrch, ktorý si vyžaduje opätovné brúsenie. Po obdržaní dokonale rovnomerného náteru musíte dokončovacie práce dokončiť.

Ak ste použili materiál s krásnym textúrovaným vzorom, odporúča sa zakryť kompozíciou na báze oleja. Vďaka tomu budú podlahy teplé, nekĺzavé, s antistatickým účinkom a spoľahlivo chránia nátery pred vlhkosťou. Olej sa môže nanášať horúci a studený. Odporúča sa to urobiť v 2 až 3 vrstvách.

Táto látka sa často kombinuje s olejom. Nanáša sa valčekom, prvá vrstva by mala byť čo najtenšia, aby sa vosk absorboval do podlahy. Ďalšie dve vrstvy sú hrubšie, aby vytvorili vrstvu cez strom. Voskovaním sa získa priedušný povrch, ktorý nie je chránený proti praskaniu.

Materiál sa nanáša štetcom alebo valčekom. Najprv musíte pod lak aplikovať špeciálny základný náter, najlepšie v dvoch vrstvách. Po vysušení musí byť povlak opäť opieskovaný, premytý mydlovou vodou a usušený. Potom sa základné zloženie aplikuje v dvoch alebo troch vrstvách.

Toto je najjednoduchšia úprava na drevenej podlahe. Je vhodný v prípade, že existuje rozvinutá koncepcia miestnosti alebo je potrebné skryť nedostatky dosky. Takmer všetky existujúce druhy farieb sú vhodné na drevo, je preto dôležité zvoliť si materiál pre prácu v interiéri.

Užitočné tipy

 1. Pripravené dosky sa musia najskôr položiť na dosky a označiť.
 2. Po montáži ich musíte očíslovať, aby pri výbere vhodného prvku nevznikli problémy.
 3. Klobúkové spojovacie prvky zapadajú do povrchu, ale nie príliš tesné.
 4. Ak sa doska nedotkne ani s paličkou, odporúča sa ustúpiť 2-3 cm a upevniť koľajnicu na oneskorenie. Potom by mal byť medzi ňou a doskou vyvezený klin, ktorý vtlačí hrot do drážky.

Pokladanie drevenej podlahy je pomerne jednoduchý postup, ktorý vyžaduje starostlivý výber a triedenie materiálu. Zostávajúce manipulácie ľahko vykoná dokonca aj začínajúci domáci majster.

Inštalácia dosky s perom a drážkou

Ak chcete položiť drevenú podlahu z profilovanej plachty, musíte vykonať postupnosť krokov:

  prvý riadok - je potrebné použiť pevnú dosku bez spojovania po celej dĺžke, aby sa zabezpečila medzera medzi stenou a podlahou 2 cm, je potrebné upevnenie pomocou klincov / skrutiek, hrebeň je odrezaný, drážka smeruje od steny,

Prvý rad hromád plechu.

Rally bez medzier.

Fixácia každých 5 - 6 riadkov.

Na rally sa používajú svorky, zdviháky alebo kliny. Medzery medzi podlahovými doskami nie sú povolené. Dosky štandardnej šírky 6,4 - 14 cm sú pripevnené na jednej strane so širšou doskou - na oboch stranách cez šírku podlahovej dosky. Montáž sa vykonáva pomocou zapustenej hlavy klinca / samoreznej skrutky alebo pod uhlom 45 stupňov do drážky. V druhom prípade je udržiavateľnosť podlahy výrazne znížená.

Pretože položená hromada tabúľ sa bude musieť nevyhnutne ďalej zbierať po šesťročnom sušení, je lepšie ju vertikálne pripevniť počas počiatočnej inštalácie a po konečnej inštalácii po stanovenom čase - zaistiť pri 45 stupňoch. V 85% prípadov je jazyk zafarbený, menej často otvorený dvoma vrstvami laku.

Možnosti upevnenia jazyka k oneskoreniu.

Viac informácií o odtieňoch podlahových plechov nájdete tu.

V súkromnom dome je teda možné položiť dosku z jazyka a drážky na nosníky aj na podlahové dosky. Všetky práce sú k dispozícii na nezávislé vykonanie, nie je potrebné žiadne profesionálne vybavenie a náradie.

Tip! Ak potrebujete opravárskych majstrov, pre ich výber je k dispozícii veľmi výhodná služba. Jednoducho pošlite nižšie uvedený formulár s podrobným popisom práce, ktorú je potrebné urobiť, a na vašu poštu prídu ponuky s cenami od stavebných posádok a spoločností. Môžete vidieť recenzie na každú z nich a fotografie s ukážkami práce. Je ZADARMO a nezaväzuje vás k ničomu.

Položenie guľatiny na železobetónovú základňu

Položenie guľatiny na železobetónovú základňu

V tomto prípade je postup omnoho zjednodušený, stačí vyrovnať podlahu s hydroizoláciou, napríklad z polyetylénu, na vrchole vo vzdialenosti 400 - 600 mm, na drevené regulačné tesnenia sa položia guľatina. Najprv sa položia dva extrémne oneskorenia, po ktorých sa medzi nimi pretiahne rybárska šnúra, pozdĺž ktorej sa nastaví výška všetkých ostatných oneskorení.

Metóda ukladania guľatiny na betónové podlahy

Pokladanie na hydroizolačný film

Nastavenie sa vykonáva pridaním alebo naopak odstránením regulačných tesnení.

V súčasnosti sa niekedy dá použiť nastaviteľné oneskorenie. Tieto guľatiny majú vyvŕtané otvory so závitom, do ktorých je zaskrutkovaný špeciálny čap, ktorý je pripevnený k betónovej základni hmoždinkami. Otáčanie kolíka nastavuje výšku guľatiny.

Po nastavení všetkých kmeňov na rovnakú úroveň sa vyčnievajúce časti čapov pomocou brúsky odrežú. Tento spôsob značne zjednodušuje horizontálne vyrovnanie oneskorení, ale kvôli značnému nárastu ceny štruktúry sa veľmi často nepoužíva.

Nastaviteľné oneskorenia

Je dôležité si uvedomiť, že medzi okrajmi oneskorenia a steny musí zostať vzdialenosť najmenej 10 mm. Je potrebné kompenzovať tepelnú rozťažnosť dreva.

Príprava na položenie podlahy

Tepelná izolácia medzi oneskoreniami

Predtým, ako začnete ukladať dosky, medzi oneskorenia musíte položiť vrstvu tepelnej izolácie. Môže to byť minerálna vlna alebo polystyrén. V rovnakom štádiu sa v prípade potreby môžu medzi lagami položiť drôty z plastu. Štandardná šírka izolačných dosiek je najčastejšie 600 mm, čo uľahčuje jej položenie medzi oneskorenia.

Izolácia na oneskorenie. Rozšírená hlina medzi oneskorením

Po položení všetkej potrebnej komunikácie a izolácie môžete začať položiť hrubú alebo dokončovaciu podlahu.

Kladenie hrubého dreva

Ak sa má laminát, koberec alebo linoleum používať ako vrchný náter, potom sa na kládu spravidla kladie hrubý povlak z nebrúsených dosiek, preglejky alebo drevovláknitej dosky.

Fotografie z preglejky na polene

Listy z preglejky alebo drevovláknitej dosky sa kladú na kládu a upevňujú sa klincami alebo skrutkami. Nezachráňte upevňovacie body, skrutky by mali byť zaskrutkované do každého oneskorenia s intervalom nie väčším ako 30 cm a do dosky by mala byť zapustená skrutka alebo klincová hlava o 1-2 mm. Je dôležité ponechať vzdialenosť najmenej 10 mm medzi stenou a náterom. Этот зазор будет обеспечивать и вентиляцию пространства под полом. Спустя 2-3 недели после окончания работ, его можно закрыть плинтусом.

Фанера на лагах. Между стеной и листами зазор 10 мм

При укладке чернового пола из досок, необходимо начинать работу от дальнего угла комнаты и двигаться в сторону входа. Длина досок подбирается таким образом, чтобы их стык приходился на середину лаги. Доски укладываются максимально плотно друг к другу и фиксируются при помощи шурупов. Aby sa doska pri zaskrutkovaní skrutky nepraskla, je potrebné do nej predvŕtať otvor vrtákom s priemerom o niečo menším ako je priemer skrutky. Pri vŕtačke o niečo väčšom priemere musíte urobiť malé vybranie, v ktorom sa bude skrývať hlava skrutky.

Hrubá podlaha z dosiek druhej triedy

Po položení všetkých podlahových dosiek môžete začať s cyklovaním podláh, tento postup môže byť manuálny aj mechanizovaný. Cyklom sú odrezané všetky nerovnosti podlahy a malé vyčnievajúce časti v spojoch dosiek.

Škrabanie podlahy

Po tomto postupe je podklad pripravený na položenie vrchného náteru, ako je laminát alebo koberec.

Kladenie laminátovej podlahy na drevenú podlahu

Pokladanie jemného dreva

Ako konečný konečný povlak sa obvykle používa skladaná doska alebo lepená trámová doska. Tieto dosky musia byť impregnované ochranným antiseptickým roztokom. Pri ukladaní takýchto dosiek existujú určité nuansy. Pretože táto podlaha už nebude pokrytá ničím, je mimoriadne dôležité vyhnúť sa najmenším medzerám medzi doskami a je tiež dôležité zakryť klobúky skrutiek, aby nenarušili vzhľad podlahy.

Skladacie dosky sa ukladajú podľa toho istého princípu ako ukladanie dosiek pre podklad, s tým rozdielom, že dve susedné dosky sú stlačené čo možno najtesnejšie. Za týmto účelom sa do vzdialenosti 4 až 6 cm od dosky zasunie do držiaka konzola, medzi ňou a okrajom dosky sa nainštaluje klin, ktorý pritlačí dosku. Keď sa doska pritlačí na maximum, upevní sa pomocou skrutiek, po ktorých sa odstráni klin a konzola. Operácia sa musí opakovať pre každú radu dosiek, čím sa vylúči tvorba trhlín. Doska je pripevnená k oneskoreniu pomocou skrutky, ktorá je zošikmená do skosenia, čo vám umožní skryť klobúk a zlepšiť vzhľad podlahy. Môžete tiež použiť špeciálne ozdobné klince na podlahu a riadiť ich prísne rovnakou vzdialenosťou. Je to však kompromisná možnosť, nedostatok viditeľného upevnenia vyzerá oveľa lepšie.

Položenie podlahovej dosky

Položenie podlahovej dosky na guľatinu

Po položení všetkých dosiek je potrebné dláždiť podlahu. Potom je podlaha brúsená a leštená brúsnym papierom. Po vyleštení podlahy by mala byť zakrytá ochranným materiálom, napríklad lakom alebo voskom.

Ak sa všetko urobí správne, drevená podlaha na kmeňoch môže bez problémov slúžiť niekoľko desaťročí, vytvára v dome atmosféru pohodlia a poteší oči vašich detí a dokonca aj vnúčat.

Porovnávacie vlastnosti podlahovej dosky

Podlahová doska. ceny

Doska. Názov, materiál, veľkosťCena, rub / m2
Podlahová borovica K1-2 (25x90) 1,8 m250
Podlahová borovica K1-2 (25x90) 1,0 m250
Podlahová borovica K1-2 (28x130) 1,8 m290
Podlahová borovica K1-2 (28x130) 2,0 m480
Podlahová borovica K1-2 (28x130) 6,0 m480
Podlahová borovica K1-2 (32 x 100) 5,4 m570
Podlahová borovica K1-2 (32x130) 5,85 m570
Podlahová doska smrekovec K2-3 (27x90) 5,4m460
Podlahová doska smrekovec K2-3 (27x90) 5,1 m460
Podlahová doska smrekovec K2-3 (27x90) 4,8 m460
Podlahová doska smrekovec K1-2 (27x130) 3,0 m560
Podlahová doska smrekovec K1-2 (27x110) 3,0 m560
Tepelne spracovaná borovica LUNAWOOD (Fínsko). Podlahová doska (jazyk) 26х92195 rub /pog.m
Europol (borovica, 32 mm)stupeň 0 (Extra) 970,56 rub / m2,
stupeň 1 (Prima) 676,80 rub / m2,
stupeň 2 (B) 460,00 rub / m2,
stupeň 3 (C) 384,00 rub / m2,
stupeň N / A (D) 301,76 rub / m2.

Pin
Send
Share
Send
Send