Užitočné tipy

Starostlivosť o žriebä

Pin
Send
Share
Send
Send


Fólie a prvá pomoc pri narodení dieťaťa. V deň žriebät, keď je blížiace sa narodenie, sa klisna stáva nepokojnou, kráča pozdĺž stánku, potom sa ľahne, potom vstane, často sa vylúči výkaly a moč, rozhliada sa okolo zadku atď. Keď sa kobyla priblíži, kobyla sa ľahne a jej pokusy sa začnú. Po niekoľkých pokusoch z pôrodného kanála sa zobrazí amniotický močový mechúr. Pri správnom pôrode ide plod s prednými nohami s hlavou položenou na nich alebo zadnými nohami s chvostom medzi nimi. Ak je poloha plodu správna, musí sa kobyla nechať na svojich vlastných zariadeniach. Iba pri slabých pokusoch môže pomôcť pri miernom popíjaní žriebä nohami počas pokusov. Ak plod prichádza s hlavou odhodenou dozadu alebo nohami ohnutými na zápästiach, mali by ste okamžite zavolať veterinárneho lekára alebo záchranára. Normálny pôrod trvá 20-40 minút.

Hneď ako sa plod uvoľní, musí sa okamžite zbaviť plodovej vody a trhať ho. Potom je potrebné zviazať pupočnú šnúru dezinfikovanou niťou, ustúpiť 3-4 cm od brucha žriebä a odrezať ju čistými nožnicami. Potom sa ústa, nos a uši žaluďa očistia od hlienu, potom sa utrie čistou slamkou a matka dostane príležitosť ju olízať, čo zvyčajne robí veľmi opatrne. Asi po hodine sa žriebä postaví na nohy a smie sa priblížiť k vemene matky.

Pred odstavením sa postarajte o dojčiacu kobylu a žriebä. Placenta sa oddelí a odchádza po žriebä alebo po 1-2 hodinách, niekedy sa však pozoruje jeho oneskorenie. V tomto prípade je placenta odstránená umelo, ale vždy s pomocou veterinárneho lekára alebo záchranára. Po odstránení placenty sa táto, spolu s vlhkou slamou, vyberie zo stánku a položí sa čerstvá suchá slama. Rozkrok, vemeno, zadné nohy a chvost kobyly sa umyjú teplou vodou. Kobylu je dovolené trochu a asi 2 hodiny po napenení zalievať a kŕmiť ju až po 5 až 6 hodinách dobrým mäkkým senom a otrubami vo forme hovorcu.

Sacia maternica aj žriebä, najmä v prvých dňoch po žriebne, vyžadujú neustály dohľad. Niekedy je žriebä v pôvodných výkaloch oneskorené, je to vidieť na niektorých príznakoch zvieracej úzkosti: žriebä skrúti chvost, ľahne si, pritiahne si nohy pod ňu a potom sa stolica odstráni prstom namazaným vazelínou alebo sa vytvorí klystír z teplej mydlovej vody.

O päť dní neskôr, po narodení žriebä, za dobrého počasia, môže kobyla a jej žriebä chodiť asi 30 minút. Každý deň sú prechádzky trochu predĺžené a aby sa predišlo prechladnutiu, ubezpečujú sa, že žriebä leží na studenej a vlhkej pôde. Ak je zlé počasie so studeným vetrom alebo dažďom, nie je možné prechádzky upravovať do 1 - 1, 5 mesiacov, kým sa žriebä nezosilní.

Aby sa žriebä normálne vyvíjalo, je potrebné mu poskytnúť zlepšenú výživu, pričom treba mať na pamäti, že v prvom roku života sa prejavuje najintenzívnejší rast. Potvrdzujú to údaje z meraní a zvýšenia živej hmotnosti mláďat klusákov v chovoch fariem NKZ ZSSR.

Merania a váha mladého rastu

Čas merania Výška v kohútiku v cm Hmotnosť v kg
Na tretí deň po narodení9872
3 mesiace120215
6 mesiacov130,2300
12 mesiacov143,5390
V plnom veku160-

Najcennejšou potravou v prvých mesiacoch života žriebä je materské mlieko. Pri nízkom výnose kobyly v mlieku, ktorá sa obyčajne vysvetľuje nedostatkom výživy, nadmernou prácou alebo bolestivým stavom, žriebä nerastie dobre a jeho topenie sa nezačne o 3 a 4 mesiace, ale oveľa neskôr. Dobre kŕmené žriebä vo veku 5 až 6 mesiacov už končí topenie a je pokryté novými vlasmi, ktoré slúžia ako dobrý indikátor jeho normálneho vývoja. Pod kobylkou s hmotnosťou 500 kg by sa malo v továrňach dostať najmenej 8,7 jedla. u pri 0,7 kg stráviteľnej bielkoviny, zatiaľ čo najlepšou kombináciou krmív je dobrá pastvina s koncentrovanými krmivami pre vrchné dresingy, najmä otrubami a ovosom.

Počas obdobia zastavenia by najvýhodnejšou kombináciou krmiva v dennej mliekárni pre voľnú kobylu alebo vykonávajúcu iba ľahkú prácu boli približne 4 kg fazuľového sena, 1 kg otrúb, 3 kg ovsa, 2 kg mrkvy a okrem toho, aby sa žriebä poskytla minerálna výživa, do kobyy pridajte denne 2 až 3 lyžičky stolovej soli a kriedy.

Pre dojčiace kobýlky v zastavenom režime prof. IS Popov a V.P. Dobrynin odporúčajú približne dosť bohatú stravu (pozri tabuľku).

Denná strava by sa do kobyly mala kŕmiť v troch dáchach a navyše by mala byť v noci drsná.

Pokiaľ ide o používanie sacích kôl pre prácu, musia sa dodržiavať tieto pravidlá:

1. Podľa vyhlášky pléna Ústredného výboru strany z 1. júla 1934 je potrebné začať pracovať na sacích kútoch najskôr 15 dní po žrebovaní, pričom sa najskôr musí použiť na prácu cestujúcich na vašom farme.

2. Ak žriebä pracuje s maternicou, nemalo by sa používať na náradie - pluhy, kosačky, kosačky atď., Pretože tieto stroje môžu žriebä ľahko ochromiť.

3. Pretože žriebätá matka často cmúľa, je potrebné dať kobylu do práce najskôr po hodine a potom po 2 hodinách odpočinku na kŕmenie.

4. Najšetrnejší spôsob dodržiavania všetkých pravidiel racionálnej starostlivosti: čistenie, čistenie kopýt, včasné kŕmenie a zalievanie atď.

Žriebätá od približne 1,5 do 2 mesiacov sa učia koncentrovať krmivo, najskôr od jedného kŕmidla so svojou matkou (na tento účel by mal byť kŕmnik nastavený na nízku úroveň) a potom sa kŕmenie uskutočňuje samovoľne na pastvine v špeciálnom pere alebo v stajni v špeciálnom stajni, jesť sploštené ovos, počnúc 200 ga privádzaním chaty na 2-3,5 kg v čase odstavenia.

Aby sa predišlo chorobám, musí byť žriebä v stabilných miestnostiach vždy čisté a suché a žriebä by sa malo čistiť každý deň av prípade choroby zavolajte veterinárneho lekára.

Spásaný obsah žriebät je obzvlášť dobrý na posilnenie ich tela, prispieva k ich rastu a odolnosti voči chorobám.

Odstavce a žriebä po odstavení. Žriebä sa odstaví vo veku 5 až 6 mesiacov a prax žrebčín ukazuje, že je vhodnejšie odobrať nie postupne a nie individuálne, ale v skupinách, z niekoľkých kráľovien naraz, ktorých žriebä dosiahli rovnaký vývoj.

Žriebä stiahnuté a zbavené materského mlieka, aby sa predišlo spomaleniu ich rastu, je potrebné zabezpečiť primeranú výživu a starostlivú starostlivosť zo strany najskúsenejších ľudí, ktorí sú k nim pripojení, a pracovať na základe pracovných sadzieb za prácu na vyššej úrovni. V súlade s rozhodnutím plenárneho zasadnutia Ústredného výboru strany z 1. júla 1934 boli zavedené bonusové platby pre kolektívne farmy zabezpečujúce implementáciu plánu chovu žriebät, pričom až 25 pracovných dní a štátne farmy účtovali až 100 rubľov za každé vychované žriebä.

Najlepšie je odstaviť najviac ráno alebo popoludní po predbežnom kŕmení žriebät. Posledne menované sa zvyčajne umiestňujú do stajne a páry sa vyberajú podľa ich tučnosti, charakteru a pohlavia. Matky sú vyhnané do stáda alebo využité na svoju obvyklú prácu. Nasledujúci deň sa odstavčatá presunú na levadu, v prípade neprítomnosti svojich žriebät sa odvezú na predtým pridelené, možno suché a s dobrou trávou pastviny. Aby sa žriebätá pasú pokojne, odporúča sa nechať pokojne starú valach. Na 3. deň sa žriebä už pokojne pasú. S nástupom jesenných prechladnutí a dažďov sa pasenie zastaví a žriebä sa presunú do zimného stabilného stavu, čím sa obmedzia na systematickú dennú prechádzku po dobu 1/2 až 2 hodín. Po odstavení sú žriebätá zvyknuté na kefovanie. Ak sa k nim pristupuje opatrne a zľahka sa pohladia, rýchlo si zvyknú na čistenie. Mierne zdvíhajú jednu nohu alebo druhú pri čistení a čistení kopýt od nečistôt, pripravujú ich na nadchádzajúce vyčistenie kopýt a kovania. Starostlivé zaobchádzanie s žriebätami ich robí pokojnými a dôveryhodnými.

Pri ustajňovaní bývania platia pre odstavčatá rovnaké pravidlá starostlivosti ako pre dospelé kone. Žriebätám sa musí poskytnúť čo najväčší voľný pohyb na čerstvom vzduchu, aby sa dosiahol dobrý rozvoj svalov, srdca a pľúc, vďaka čomu sú zvieratá odolnejšie voči chorobám.

Pre úspešný chov dobrého koňa je mimoriadne dôležitý špecifický denný režim stajne prijatý na zimné obdobie chovu koňa. V súlade s pokynmi Glavkonupry NKZ ZSSR sa odporúča nasledujúci postup pri ošetrovaní a kŕmení žriebät: v zime o 6:00 hod. Zalievanie, distribúcia krmovín a polovica dennej normy ovsa alebo zmes koncentrátov s nasekanou mrkvou, čistenie mladých, čistenie žriebä a odstraňovanie hnoja. o 10.00 hod. - zavlažovacie miesto, distribúcia časti koncentrovaného a objemného krmiva a vypustenie mladých zvierat na prechádzku, o 15.00 hod. - jazda z chôdze a poskytnutie krmiva, o 20.00 hod. - zalievanie, zvyšná časť koncentrovaného ma s mrkvou, potom dáme vlákno a vyčistí stánky na noc, o 12 hodín v noci stabilný ženích. alebo strážca rozdeľuje zvyšky drsnosti.

Vzorové kŕmne dávky odporúčané spoločnosťou Glavkonuprom
ako žriebätá zabezpečujúce normálny vývin (v kg)

lodné zadok Odstavcovia a ročenky Jeden a pol roka a dva roky
ovos2 — 2,52 — 2,5
otruby0,50,5
Legume Hay2,08
Hay meadow43
mrkva22

Tieto priemerné kŕmne dávky sa diferencujú a objasňujú tak, ako sa vzťahujú na mladé zvieratá rôznych veľkostí a sú prispôsobené prítomnosti určitých krmív na farme.

Letný obsah ročníkov. Aby sa predišlo žalúdočným a črevným chorobám, prechod ročných období zo zimy na leto by mal byť postupný a nie príliš skoro. Žriebätá sa pred prepustením na pastvinu rozdelia do skupín podľa pohlavia a tuku. Mali by sa im prideľovať suché pasienky, pretože surové zvieratá často trpia chorobami hlíst. Na ochranu pasienkov pred teplom a dažďom na pastvinách sa odporúča zariadiť prístrešky. Okrem pasenia sa musia žriebätá kŕmiť aj koncentrátmi, ktorých veľkosť nebude rovnaká v závislosti od kvality pastviny.

Stupeň vývoja žriebät na žrebčích farmách sa posudzuje podľa prírastku hmotnosti a meraní zodpovedajúcich zavedeným normám na základe mnohých pozorovaní na žrebčínoch vo vzťahu k klusákom, jazdeckým a pracovným plemenám.

V staršom veku by mali byť tieto merania (v cm):

meranie Klus a jazda na koni pracovný
Výška v kohútiku150 — 160158 — 162
Obvod hrudníka175 - 182190 - 210
Metacarpal obvod19 - 2022 - 25

Vzhľadom na dôležitosť úloh strany a vlády v súvislosti s rozšírenou reprodukciou mláďat koní a ich výrazným kvalitatívnym zlepšením je potrebné vynaložiť všetko úsilie, aby sa predišlo opakovaniu chýb a opomenutí, ktoré sa vyskytli v práci z predchádzajúcich rokov, na tomto rozhodujúcom vývoji výstavby socialistického chovu zvierat. Hlavné základy úspešnej práce sú:

1. Pri starostlivom výbere zborov a usporiadaní ľudí nezabudnite, že kolektívne a štátne farmárske stajne sú obľúbeným miestom prejavu podvratných aktivít škodcov a šafranov.

2. Pri úplnom odstránení depersonalizácie a implementácii všetkých smerníc tvorcov politiky týkajúcich sa kusového systému cien práce, stimulovanie dosahovania vysokokvalitných ukazovateľov.

3. Pri vývoji techník na ochranu kobyly z potratov a správnej výchovy mladých zvierat a na vykonávanie všetkých všeobecne zootechnických, zoohygienických a veterinárnych predpisov týkajúcich sa rozmnožovania koňa a jeho zachovania.

Funkcie starostlivosti o tehotnú kobylu

Aby sa žriebä narodila včas, a aby sa neutrpeli choroby, je potrebné začať so starostlivosťou o tehotného koňa. Tehotenstvo trvá asi rok, to je to, koľko kobyly dieťa nosí. Počas tohto obdobia bude zviera potrebovať osobitnú starostlivosť.

V prvom rade by sa kobyľovi veľrýb malo dostávať krmivo najvyššej kvality, ktoré zohľadní všetky jeho životne dôležité potreby. Je tiež potrebné vytvoriť také podmienky, pri ktorých bude zviera čo najviac chránené pred stresom a obavami, pretože tieto faktory sa môžu stať príčinou spontánneho potratu. Môže dôjsť aj k potratu, pretože kôň bol preplnený.

Nižšie je uvedený zoznam odporúčaní pre starostlivosť o kobylu na mieste:

  • Stojí za to upustiť od používania krmív nízkej kvality v potravinách a uprednostňovať lepšie prvotriedne seno a obilie. To isté platí pre vodu: je potrebné zabezpečiť, aby stačilo na to, aby bola čistá a svieža. Pokiaľ ide o vodu, stojí za to opustiť chlad počas tehotenstva, pretože zviera môže ochorieť, ak ho pije.
  • Kŕmenie by sa malo uskutočňovať striktne podľa harmonogramu, najlepšie tri jedlá denne. V poslednom trimestri sa však odporúča zvýšiť počet jedál na 5, v tomto okamihu by sa naopak mali znížiť dávky jedla. Kobylu musíte piť v rovnakom množstve.
  • Kobylu je potrebné chrániť pred zraneniami, zlomeninami a pomliaždeninami, najmä zraneniami brucha, kde sa nachádza nenarodené žriebä.
  • Počas tehotenstva, najmä v posledných mesiacoch, je potrebné oslobodiť zviera od práce a akejkoľvek fyzickej aktivity: to môže nepriaznivo ovplyvniť stav žriebä.
  • Trvá to viac času, kým sa budete prechádzať po klube: prospeje to budúcej matke a dieťaťu.
  • Pokiaľ ide o podmienky zadržania, mala by klisnička žiť v dobre vetranej a teplej miestnosti, kde môže porodiť žriebä a neskôr ho zvýšiť.

Za zmienku tiež stojí, že počas narodenia sa prítomnosť veterinárneho lekára nezmení, ak sa niečo pokazí. Osobitne sa neodporúča brať žriebä tým, ktorí sa nedávno zaoberali chovom zvierat. Kobyla sa zvyčajne rodí bez pomoci.

Zrodí sa žriebä

Každý sa teší na okamih, keď sa narodí žriebä. Je dôležité, aby sa kobyla rodila normálne, bez komplikácií: bude to určitá záruka, že dieťa nebude mať zdravotné problémy. Takže, keď príde tento vzácny deň, aj keď sa narodenie zvyčajne koná v noci, je vhodné riadne pripraviť stajňu pre nového obyvateľa. Pre kobylu musíte vytvoriť miesto s novým čistým vrhom, na ktorom môže porodiť dieťa. Nedostatok posteľnej bielizne alebo prievanu poškodí matku aj dieťa.

V najdôležitejšom okamihu, keď žriebä prechádza pôrodným kanálom, musíte stáť tak, aby kôň nevidel majiteľa ani iných ľudí. Faktom je, že prirodzený inštinkt v tejto chvíli prikazuje žriebä kobyle odísť do dôchodku, aby zostal sám so svojou úlohou.

Nezávislou reguláciou procesu narodenia, keď nie je v blízkosti veterinár, musíte zabezpečiť, aby po narodení nebolo žriebä dlho v plodovej membráne. Ak sa sliznica po kontakte s podlahou neroztrhla sama, alebo ju matka nevylízala, okamžite pomôžte novorodencovi, inak existuje riziko sebapoškodzovania.

Ako zariadiť starostlivosť o žriebä po pôrode

Keď žriebä stratí amniotickú membránu, je čas odrezať pupočnú šnúru, hoci sa tiež stane, že sa automaticky rozbije. Je potrebné pripraviť všetky potrebné sterilné nástroje vopred. Musíte vziať hodvábnu niť a pevne ju priviazať okolo pahýľa pupočníka a vytvoriť chvost. Tí, ktorí sa prvýkrát stretávajú s takýmto postupom, by si mali tiež vopred preštudovať, koľko centimetrov musíte ustúpiť od žalúdka dieťaťa. Lekári zvyčajne odporúčajú ústup okolo 15 cm.

Je tiež potrebné zabezpečiť, aby hlava žriebä nebola zakrytá vnútromaternicovým hlienom, osobitná pozornosť by sa mala venovať nosovým dierkam. Čistenie nosového kanála môže vyžadovať kúsok gázy a sprchu. Tento krok nemožno zanedbať, pretože smutné štatistiky naznačujú, že k mnohým úmrtiam došlo v dôsledku hlienu na hlave vstupujúceho do dýchacích ciest koňa.

Ak všetky prípravné fázy prebehli bez problémov, kôň a prírodné inštinkty urobia zvyšok. Na rozdiel od ľudského dieťaťa je žriebä schopná stáť sama za dve až tri hodiny, po ktorej sa začína nová fáza starostlivosti - kŕmenie žriebä.

Kŕmenie dieťaťa

Rovnako ako v prípade mužov, nie je nič lepšie ako dojčenie, pretože jedinečnú kompozíciu materského mlieka nemôže nahradiť žiadna umelá receptúra. Ak domáce žriebä neodporuje tomu, že žriebä nasáva mlieko, dieťa spolu s kalóriami dostane nevyhnutný prísun vitamínov a veľmi dôležitých látok. Verí sa, že najsilnejšími a najtrvalejšími jazdeckými koňmi sú zvieratá, ktoré boli vyživované prirodzene. Je potrebné povedať, že počas prvého mesiaca života mliečny žrebec nepotrebuje žiadne iné jedlo okrem mlieka: v súčasnosti obsahuje všetko, čo potrebujete.

Keď zvieratá dosiahnu vek 2 mesiace, stojí za zváženie, aby sa jeho strava obohatila o ďalšie produkty. Первым прикормом должен быть овес, но обязательно измельченный до состояния муки. При желании давать целое зерно его необходимо предварительно размягчить — отварить, и только осле этого давать малышу. Если исправно придерживаться графика питания жеребят, вводить новые продукты постепенно, то отъем малыша пройдет без проблем.

Лошадь в вашем хозяйстве. Выращивание жеребят до отъема

Polovičky sa používajú v prípade, že sú žriebätá nesprávne vymazané z dôvodu zametania, vykĺznutia päty alebo zblíženia piat. Niekedy je však možné korigovať nastavenie končatín a zlepšiť pohyby žriebä aj bez topánok - iba pravidelným spracovaním stien kopýt s rašlou.

Ako sa starať o kopyty a topánky na koňoch.

obsah

Žriebätá by mali tráviť väčšinu času vo vzduchu: v lete na pastvine, v zime (za dobrého počasia) by mali byť vypustené na prechádzku. Nedostatočne sa pohybujúce žriebätá sa vyznačujú slabým skeletom, slabými šľachami a slabo vyvinutými svalmi.

2. - 4. deň po žriebä sa za pekného počasia odstrelí kobyla s žriebätom. Prvýkrát kabeláž netrvá dlhšie ako 40 minút a následne sa jeho trvanie postupne zvyšuje a za jasného, ​​teplého počasia dosahuje niekoľko hodín. Vo veľmi chladných dňoch sa žriebätám nepovoľuje prechádzka, aby sa neochladili.

Odporúča sa vstúpiť kobylu do stajne po chôdzi pomaly a opatrne, pretože žriebä pri vstupe do stajne nevidí dobre, môže zaostávať za kobylou a naraziť do predmetu alebo sa prilepiť na iného koňa, ktorý by ho mohol udrieť.

Žriebätá by mali tráviť väčšinu času vonku

V prvých 1-1,5 mesiacoch žriebä konzumuje výlučne materské mlieko. Ak kobyla klesla, je potrebné žriebä nakŕmiť kravským mliekom. Keďže kravské mlieko je omnoho hrubšie ako kobylové mlieko, kravské mlieko sa zriedi dvakrát vriacou vodou, aby sa vypilo žriebä, a do 1 litra zriedeného mlieka sa pridajú 2 polievkové lyžice cukru. Pred kŕmením by sa malo mlieko zohriať na 25 - 27 °. Najskôr sa žriebä zalieva z fľaše a potom si postupne zvykne na pitie z vedra. Jedlá by sa mali pri pití žriebdy dôkladne umyť. Žriebä je potrebné piť do veku 4 - 5 mesiacov pravidelne po 1,5 - 2 hodinách.

V prvých mesiacoch života žriebä konzumuje iba materské mlieko

Počnúc od veku 2 mesiacov by sa žriebä malo kŕmiť koncentrovaným krmivom. Sploštené ovosy sa v tomto veku považujú za najlepšie jedlo. V čase odstavenia sa obväz privádza na 2 až 3 kg za deň. Okrem koncentrovaného krmiva by sa mali podávať aj žriebätá sena, ako aj soľ a krieda. Hay by mal mať lepšiu kvalitu. Obzvlášť cenná pre žriebätá je seno predčasného zberu.

Aby kobyla nejedla ovos určený pre žriebä, odporúča sa zviazať ho počas kŕmenia žriebä alebo pripraviť žriebätám, ktoré by sa mali umiestniť na oplotené miesto. Plot by mal byť urobený tak, aby žriebä pod ním ľahko prešlo a kobyly nemohli prejsť.

Pin
Send
Share
Send
Send