Užitočné tipy

Nadváha u dospievajúcich: rady psychológa, odborníka na výživu a trénera

Pin
Send
Share
Send
Send


Nielen dospelí trpia nadváhou, ale aj deti. V dospievaní, rovnako ako v iných prípadoch, je obezita nebezpečným problémom, ktorý môže prispieť k vážnym chorobám, ako je cukrovka 2. typu. Našťastie existuje veľa spôsobov, ako schudnúť pre 13-ročné dieťa bez neustáleho počítania kalórií a trávenia hodín v telocvični. Môžete rýchlo schudnúť zmenou vašich zlých návykov na niekoľko nových, ktoré sú prospešné.

Pochopenie toho, ako schudnúť 13-ročnému dieťaťu, sa začína zisťovaním príčin, pre ktoré k procesu hromadenia nadváhy dochádza. 13-ročný mladík, ktorý je zmätený otázkou, ako schudnúť, by v žiadnom prípade nemal používať tabletky na chudnutie, sedieť na nízkokalorickej a nízkokalorickej diéte alebo hladovať, tieto spôsoby riešenia nadváhy poškodia iba zdravie rastúceho tela.

Ako schudnúť pre tínedžera vo veku 13 rokov: denné stravovacie menu

Znepokojené otázkou, ako schudnúť, potrebuje dievča vo veku 13 rokov alebo chlapec vedieť, ako správne zložiť a z ktorých jedál by denné stravovacie menu malo pozostávať:

 • Raňajky by mali byť najvýdatnejšie jedlo dňa. Aby bolo chudnutie vo veku 13 rokov účinné, musíte si vopred premyslieť, aké jedlo bude výživné, výživné a zdravé. Ak sa napríklad uprednostňujú palacinky so sirupom a jogurtom, potom bude pri takýchto raňajkách užitočný iba jogurt, pretože v palacinkách a akomkoľvek sladkom sirupe je veľa kalórií. Vyskúšajte zdravšiu alternatívu k vybratým palacinkám so sirupom. Napríklad môžete nahradiť sirup banánmi a pomarančmi šľahanými v mixéri bez cukru a palacinky so syrom z tvarohového tvarohu. Akékoľvek ovocie, čerstvo vylisované šťavy, vajcia, mäso, zelený čaj s mätou, 50 g tmavej čokolády, mliečne výrobky a obilniny budú užitočné na raňajky.
 • Najlepšie je vziať si obed z domu, pretože to je jediný spôsob, ako s istotou vedieť, z ktorých produktov je vyrobený. Na obed budú užitočné zeleninové, rybie a mäsové polievky, zeleninový guláš, pečené alebo varené chudé mäso a ryby, čerstvé zeleninové šaláty a morské šaláty (bez majonézy),
 • Večera by mala byť ľahká, beztukové mliečne výrobky ako tvaroh, kefír a jogurt sú pre ňu ideálne. Môžete mať večeru 3-4 hodiny pred spaním,
 • V prípade občerstvenia je v súlade s vedomím, ako schudnúť vo veku 13 rokov, lepšie používať ovocie a orechy.

Pekárske výrobky, sýtené nápoje a sladkosti sa môžu konzumovať raz týždenne v primeraných medziach, inak môže byť celý týždenný výsledok zrušený.

Vedieť, ako schudnúť vo veku 13 rokov, stojí za to premýšľať o vlastnej propagácii. Zakaždým, keď dosiahnete nový výsledok, napríklad stratu 1 kg týždenne, niečo kúpite alebo oslávite túto udalosť tým, že navštívite kino, bowling alebo na štadióne s priateľmi.
Je tiež dôležité, aby teenager podporovali príbuzní aj priatelia. Mnohí odborníci na výživu tvrdia, že pre dieťa je oveľa jednoduchšie stravovať sa a ovládať svoju chuť do jedla, ak s ním rodina chodí na diétu a konzumuje podobné potraviny. V tomto veku je dosť ťažké sa vyhnúť pokušeniam a ak príbuzní jedia zakázané jedlo pred strateným dieťaťom, je nepravdepodobné, že by to bola dobrá motivácia pokračovať v strave. Podpora príbuzných bude pohodlnejšia ako kedykoľvek predtým, budú užitočné spoločné športy, výlety cez víkendy do prírody a ďalšie užitočné aktivity v prírode. Okrem príbuzných je dôležité, aby dieťa podporovali aj priatelia, ktorí môžu tiež aktívne pomáhať tráviť voľný čas zo školy.

Ďalším dôležitým bodom pre teenagera pri potláčaní jeho chuti do jedla, okrem toho, že vedel, ako schudnúť v 13 rokoch, je dosť nuda. Je dokázané, že práve presvedčenie o tom, ako zábavné a zaujímavé môže byť voľný čas, vedie deti k prejedaniu. V boji proti nude môže pomôcť akákoľvek záľuba alebo tvorivá činnosť, napríklad kreslenie, hranie na hudobné nástroje, origami, modelovanie atď.

Príčiny a následky nadváhy u adolescentov

Nežiaduce kilogramy študentov stredných škôl sa môžu ľahko objaviť v dôsledku:

 • Nezdravá strava, časté stravovanie rýchleho občerstvenia,
 • Návyky zabavenia stresu,
 • Nedostatok fyzickej aktivity (najmä ak uvažujete o tom, koľko času trávia moderné deti pri počítači),
 • Dospievanie (prírastok hmotnosti ako štádium dospievania),
 • dedičnosť
 • Prítomnosť chorôb: metabolické poruchy, hormonálne poruchy, atď.

Najskôr by mama a otec mali zistiť, čo presne spôsobilo nadváhu. Poruchy v tele - je to práca lekárov a všetko ostatné sa dá riešiť doma. Ako ukazuje prax, najčastejšie sa vyskytujú problémy s postavou u dospievajúcich v dôsledku podvýživy. S najväčšou pravdepodobnosťou budú musieť rodičia tento problém vyriešiť. V opačnom prípade sa vaše milované dieťa môže stretnúť s problémami nielen fyzickej, ale aj psychologickej povahy.

Hlavné problémy spojené s nadváhou v dospievaní:

 • Komplexy a pochybnosti
 • Šikany a šikanovanie spolužiakmi,
 • Ťažkosti s výberom šatníka, neschopnosť nosiť niečo krásne,
 • Nesprávny vývoj vnútorných orgánov a nadmerné zaťaženie pohybového aparátu.

Estetické vzdelávanie: správne motivovanie

Elena Sheripová, vedúca Ateliérovej školy estetického vzdelávania v štúdiu kráľovských modelov

Pre každú matku je ťažké odmietnuť nákup čokolády, koláča alebo iných dobrôt. Avšak, rozmaznávajúc svoje obľúbené dieťa sladkosťami, rodičia zriedka premýšľajú o dôsledkoch. A potom príde okamih, keď si matky a otcovia spojia hlavy a začnú psychologický útok, ktorého účel je rovnaký - čo najskôr znížiť telesnú hmotnosť.

Je však potrebné si uvedomiť, že nadmerná túžba vyrobiť supermodelku z dcéry a od syna - Apolla, môže mať za následok poruchu príjmu potravy. A urobte z dcéry dievčaťa s pár kilogramami anorexiu.

Ak je nadváha spojená s rýchlym rastom, nebojte sa: teenager sa roztiahne a bude štíhlejší. V iných prípadoch sa mama a otec budú musieť obrátiť na všetku svoju fantáziu, aby motivovali študentov stredných škôl alebo študentov stredných škôl, aby sa starali o seba.

 • Prezrite si módne časopisy so svojou dcérou a zamerajte sa na skutočnosť, že dievča môže byť rovnako príťažlivé a štíhle ako všetky tieto krásy z poťahov.
 • Chlapci môžu byť motivovaní príbehmi úspešných športovcov. Nechajte chlapa nahliadnuť do časopisu o kulturistike a fitness.
 • Napriek tomu, že je mama zaneprázdnená, musí si so svojím dieťaťom nájsť čas a pripraviť chutné a zdravé pokrmy. Takže dcéra alebo syn pochopia, že užitočné nemusia byť bez chuti.
 • Dobré rodinné jazdy, jazda na bicykli, trampolína, tanec, joga, atď. Vyzerá to ako zábava a časom si teenager zvykne na nový životný štýl.

Vysvetlite dieťaťu, že je veľmi pekný, ale jeho nadváha je pre jeho zdravie nežiaduca. Tu je dôležité byť opatrný, pretože obzvlášť pôsobivé deti môžu reagovať príliš ostro a začať hladovať. Preto nikdy nestrácajte predstavu, že byť krásny neznamená vyčerpanie sa stravou alebo hladom.

Jedlo: vykonávame audit chladničky

Natalia Nefyodova, dietetička v Dietetickom centre Bodycamp, členka Kanadskej asociácie odborníkov na výživu

Dnešní adolescenti majú skutočne problém s nadváhou: vidím to medzi tými, ktorých mi rodičia prinesú na schôdzku, a medzi tými, ktorí, žiaľ, nemajú. A rodičia sa spravidla obviňujú z nadváhy - je to ich neochota alebo lenivosť dodržiavať zdravý životný štýl. Nie je prekvapujúce, že dieťa od útleho detstva nedostáva od rodiny správne priority a v dospievaní sa stáva slepým okom problém postavy.

Pravdepodobne nemusíte presne vedieť, koľko bielkovín, tukov a uhľohydrátov potrebujete pre vaše dieťa, ale každému je zrejmé, že tínedžeri s rýchlym občerstvením, sladké nápoje, balené džúsy a hranolky v ich každodennej strave sú zlé pre zdravie aj pre zdravie. čísla.

 • Postupne znižujte prísun sódy a zákuskov v chladničke. Doručovanie koláčov samozrejme nie je ľahké, ale nie sú o nič menej chutné zdravé alternatívy, napríklad ovocie.
 • Diskutujte o situácii so svojou dcérou alebo synom, ale bez prejavu rodičovskej autority, ale na rovnakom základe. Napríklad, prosím, dieťa, že dnešný čaj nie je sladký koláč, ale chutný nízkotučný tvaroh s ovocím.
 • Zmeňte svoj životný štýl a ukážte príklad teenagerovi, ale porovnajte ho so sebou. Nemali by ste povedať: „Pozri, aj v mojom veku môžem odmietnuť pečenie a vyzerať ako supermodelka alebo futbalista, ale nechceš si vziať svoju postavu vôbec. ". Takéto slová pridajú iba komplexy.
 • Pokúste sa prilákať svoju dcéru na vaše kulinárske rituály, ale bez zamerania sa na problém. Stačí prísť so zaujímavými receptami na zdravé jedlá a variť ich spolu.

Ak máte pocit, že túto vojnu prehráte, spojte sa s osobou, ktorá je autoritou vášho dieťaťa, alebo vyhľadajte pomoc špecialistov - psychológov a výživových odborníkov.

Výživa pre dospievajúcich: strava, prejedanie alebo intuitívna výživa?

Čo by som mal urobiť, ak sa teenager prejedie, už má nadváhu alebo jesť, čo je potrebné? Musím pre neho hľadať diétu alebo sa nejakým spôsobom pripájať k správnej výžive? Bohužiaľ: dospievajúci na diéte priberú na váhe v budúcnosti s väčšou pravdepodobnosťou ako tí, ktorí pri adolescencii nemali stravu. Môžete ovplyvniť vzťah tínedžera s jedlom - musíte to však urobiť inteligentne.

Funkcie rozvoja tela a dospievajúcich

Hlavnou črtou tela adolescentov je zrýchlený prechod z detského stavu na dospelého, ktorý je často sprevádzaný endokrinnými poruchami, hormonálnymi poruchami a zhoršením celkového zdravotného stavu. Medzi charakteristické črty dospievajúcich je často zaznamenaný zrýchlený rast, ktorý sa často prejavuje v uhlovom tvare a trápnych pohyboch, výskyte juvenilného akné, ako aj zvýšenej emocionalite.

Jednou z najvýraznejších čŕt dospievania je rastúca aktivita pohlavných hormónov. Z dôvodu závažných hormonálnych zmien u dievčat sa objavuje menštruácia, prsia začínajú rásť, u chlapcov dochádza k zmene hlasu a vlasov na tvári a na celom tele. Pre dospievajúcich je charakteristický zvýšený záujem o vzťahy s opačným pohlavím a rastúca fyzická príťažlivosť.

Ďalším problémom, ktorému čelia dospievajúci, sú komunikačné ťažkosti. Niektorí ľudia dávajú prednosť kamarátom s etablovanými skupinami 2-3 priateľov alebo priateľiek, iní sa cítia osamelí a často hľadajú virtuálnu komunikáciu s „odbytiskom“, čo im dáva fiktívne sebavedomie a pocit vlastnej hodnoty.

Nestabilita psychickej a hormonálnej hladiny môže viesť k rôznym iným problémom, napríklad k poruchám príjmu potravy. Jej výsledkom môže byť výskyt nadváhy.

Intuitívna výživa pre dospievajúcich: 10 krokov

Tínedžeri sa budú búriť proti čomukoľvek, ak im to bude uložené. S cieľom vyrovnať, čo sa deje s deťmi v súvislosti s jedlom, odporúčame nasledujúce.

 1. Poskytnite svojim dospievajúcim ľahko prístupné a vyvážené jedlo. V dome si uchovávajte rôzne výživné potraviny, ako aj „hračky pre deti“ (pretože moji kolegovia a ja nazývame potraviny „na rozmaznávanie“, ktoré nemajú žiadnu výživnú hodnotu - hranolky, sušienky, sóda, sladkosti), ktoré majú radi.
 2. Opýtajte sa svojich dospievajúcich ako im môžete pomôcť. Možno ocenia vašu pomoc pri príprave raňajok alebo obedov alebo vo forme občerstvenia s vami.
 3. Zapojte dospievajúcich do nákupu potravín a ich prípravy.
 4. Nenechajte sa chytiť do pasce, keď povedzte svojmu dieťaťu, že môže sledovať televíziu po škole iba počas svojho jedenia. Kombinácia týchto dvoch aktivít je nebezpečná. Pred začatím domácej úlohy musia dospievajúci „vychladnúť“. Ak spojíte relaxáciu s občerstvením, naučia sa prejedať sa ako metóda otáľania. Niektorí tínedžeri tvrdia, že korene ich prejedania boli presne v tom - keď jedli, mohli sledovať televíziu. Z času na čas pokračovali v jedení (a jedli a jedli).

Oznámte im, že rozumiete ich potrebe relaxovať po dlhom školskom dni a pred začatím vyučovania ponúknuť niečo relaxačné. Takto oddelíte občerstvenie, aby ste uspokojili hlad od sledovania televízie kvôli relaxácii.

 1. Čo najčastejšie si sadnite k stolu s celou rodinou. Môže to byť ťažké, pretože tínedžeri musia urobiť veľa vecí a počas jedla nie sú vždy doma. Spoločné rodinné jedlo, dokonca niekoľkokrát týždenne, bude mať priaznivý účinok.
 2. Nepoužívajte čas na jedlo, aby ste pokarhali alebo položili príliš veľa otázok. Najlepšie je, že pri stole vládne pokojná a pokojná atmosféra, čo vám umožní dosiahnuť optimálne uspokojenie z jedla a rozpoznať signály sýtosti. Najlepším spôsobom, ako prinútiť tínedžera, aby sa prejedal alebo odmietol jedlo, je zapojiť sa do boja pri stole!
 3. Nepripomínajte, čo a koľko dospievajúci žere. Sledujte aj svoj vlastný reč tela a reč tela dorastu. Žiadne „kolísavé oči“ - dospievajúci sú veľmi citliví na kritiku a odsúdenie. Dokonca aj najmenšie znamenie, že jeho hmotnosť je neprijateľná, môže viesť k hanbe, pokusom o diétu, vzbure a dokonca poruchám stravovania.
 4. Ak si všimnete, že váš teenager sa prejedá, trpí nadmerným stravovaním alebo rýchlo priberá na váhe, uvedomte si, že to môže byť príznak emocionálneho stresu alebo neuspokojených potrieb. Strávte s ním kvalitný čas. Buďte trpezliví a objasnite, že jeho pocity sú normálne a že ich môže vyjadriť, ako a koľko potrebuje.
 5. Odstránenie zdravotných problémov. Ak tam nie sú a je zrejmé, že adolescent potrebuje ďalšiu pomoc, obráťte sa na psychoterapeuta alebo výživu, ktorý bol vyškolený v oblasti intuitívnej výživy. Buďte mimoriadne opatrní a najprv zistite, aké sú presvedčenie osoby o stravovaní a intuitívnej výžive. Mnoho adolescentov tvrdí, že začiatok poruchy príjmu potravy sa zhodoval so stretnutím s odborníkom, ktorý im napísal plán stravovania alebo výživy.
 6. Dôsledne sledujte svoje vlastné vzťahy s jedlom a telom. Nedovoľte, aby ste sa zdržiavali vo svojom tele a nestrávili čas negatívnymi rozhovormi o tom, čo ste jedli alebo koľko alebo ako málo jete.

Príčiny obezity u dospievajúcich

Dnes je detská obezita a detská obezita jedným z najzávažnejších problémov. Nadváha sa objavuje u detí vo veku 6 až 10 rokov. Medzi hlavné faktory zvyšovania telesnej hmotnosti v detstve a dospievaní patrí sedavý spôsob života a konzumácia veľkého množstva sladkého jedla a sýtených nápojov.

Medzi hlavné príčiny obezity v dospievaní patria:

 • prejedanie. Mnoho ruských rodín má stále tradíciu nadmerného kŕmenia detí, keď sa zdá, že rodičia alebo babičky majú príliš málo. Preto je často nútený jesť násilím, čím vytvára nesprávne stravovacie návyky,
 • sedavý životný štýl. Deti často radšej sledujú televíziu alebo hrajú počítačovú hru, sprevádzajúc tieto procesy jedením vysoko kalorických, sladkých a mastných potravín - pečivo, koláče, hranolky a hamburgery,
 • endokrinné poruchy. Jedným z najbežnejších problémov je hypotyreóza. Dieťa s hypotyreózou má oneskorený vývoj, ako aj opuchy a poruchy tráviaceho ústrojenstva.

Obezita má negatívny vplyv na všetky telesné systémy. Vedie k rozvoju hypertenzie, chorôb pohybového ústrojenstva, gastrointestinálneho traktu a diabetes mellitus. Okrem toho má obézny tínedžer často problémy s komunikáciou - časté zosmiešňovanie a šikanovanie spolužiakov zhoršujú už tak zlý zdravotný stav.

Úspešný boj proti nadváhe závisí od príčin jeho výskytu. Po prvé, teenager potrebuje konzultáciu s endokrinológom, prechod na vyváženú stravu a zvýšenú fyzickú aktivitu.

Bobbyho príbeh: Od odporu k zmenám vo výžive

15-ročný Bobby nám poslal lekára s predpisom na zníženie hladiny cholesterolu a chudnutie. Bol to očividne veľmi inteligentný teenager so slušným skepticizmom. Na otázku, čo je jeho cieľom, povedal, že prišiel len preto, že ho poslal lekár, ale veril, že by sa chcel zdravšie.

Bobby dychtivo zdieľal svoj príbeh. Zahŕňalo rodičov, ktorí sa zameriavali na správnu výživu a šport, nespočetné pokusy týchto rodičov, aby ho stratili na váhe a bolestivé epizódy emotívneho prejedania, ktoré nemohol ovládať.

В начале лечение Бобби было направлено на то, чтобы помочь ему найти удовлетворение от еды. Это означало уделять внимание еде, когда он был умеренно голоден, чтобы к началу трапезы не оказываться голодным как волк. Вдобавок его сориентировали искать продукты, которые ему действительно нравятся, и есть их медленно, чтобы оценить вкус пищи.

Он ставил собственные цели, так что его потребность в независимости уважалась. Bobby povedal, že jedol nezdravé jedlo, ktoré kúpil v škole a ktoré sa mu zvlášť nepáčili. Jedným z jeho prvých cieľov bolo nájsť príjemnejšie jedlo, ktoré nahradí to, ktoré nebolo uspokojivé.

Bolo úžasné vidieť, ako sa mladý muž náhle začal zaujímať o zdravšiu stravu, keď mu bolo povedané, že všetky potraviny sú dobré a nezakážu mu. Bol to chlapec, ktorý pravidelne nakupoval „hračkárske jedlo“ v škole a jeho rodičia nevedeli, čo kupuje. Dospievajúce nepokoje v akcii!

Čoskoro sa rozhodol, že sa chce sústrediť na odmietnutie jedla, keď si všimne, že je plný. Pripustil, že jedlo nie je tak uspokojivé, keď je plné, a tvrdo pracoval na tom, aby jedlo v tej chvíli dokončil.

Po niekoľkých mesiacoch liečby si Bobby všimol, že jeho naliehavá potreba jedla klesla, pretože už neexistovali žiadne zakázané jedlá. Teraz veril, že ich môže vždy jesť, ak to bolo jeho rozhodnutie.

Teraz, keď mu bolo dovolené jesť všetko, čo chce, a keď chce, ukázalo sa, že dokáže zvládnuť väčšinu iných emócií bez pomoci jedla. Bobby identifikoval spôsoby, ako si užívať život a uvedomil si, že tieto veci ho potešia oveľa viac ako jedlo.

Bobbyho závery: Intuitívne jedlo

Je to rok a pol, čo sa Bobby stal fanúšikom intuitívnej výživy. Chlap vstúpil do čakárne v novom svetri a náhodou spomenul, že si musí kúpiť nejaké nové oblečenie - všetky staré sa náhle ukázali byť dve veľké. Na otázku, ako sa k tomu cítil, hovoril o tom, ako rád je zdravší a že cholesterol klesol. S hrdosťou tiež uviedol, že jeho kardiológ bol tak ohromený svojimi úspechmi, že požiadal Bobbyho, aby hovoril s ostatnými pacientmi a učil ich, čo urobil. A potom predniesol prejav o svojej skúsenosti, vrátane:

 • nikto ma k tomu nenútil. Neskúšal som sa potešiť lekára. To som bol ja! Bola to moja voľba
 • nebol to zápas. Nikto ma tlačil, aby som schudol alebo nestál na váhe. Žiadne konkrétne čísla, ktoré by som sa snažil dosiahnuť, takže žiadne očakávania. Nedosiahla som ani neprekročila žiaden výsledok a nikto nepovedal, že sa mi nedarí dosť,
 • Necítil som sa ničoho zbavený (keď hovorím o tom, čo jedol ten deň, Bobby spomínal zmrzlinu)
 • Necítil som sa vinný za to, čo som jedol,
 • bola to zmena životného štýlu, nie diéta,
 • pred touto prácou moja matka povedala, že celý svoj život budem musieť nasledovať to, čo jiem,
 • ľudia sa nechcú báť. Nechcú byť informovaní, že sú zlí. To nepomôže. Z toho sa stáva bolestivé, urážlivé a hanebné. A ľudia jedia, aby tento pocit rozdrtili
 • ľudia nechcú byť nútení robiť všetko naraz. Najlepšie začať postupne
 • keď hovoria, že jedlo je zlé a nemalo by sa jesť, necítite príjemnú chuť jedla - cítite povstanie, keď jete toto jedlo. A z tohto povstania sa cítite dobre!

Ako dospievajúci bojujú s nadváhou?

Liečba by sa mala začať s diagnózou, ktorú môže urobiť iba lekár. Na správnu diagnózu sú potrebné štúdie, ktoré presne stanovia negatívne procesy v tele dieťaťa. Medzi nimi je krvný test, ultrazvuk, prípadne RTG vyšetrenie a MRI. Všetky postupy by sa mali vykonávať podľa predpisu ošetrujúceho lekára.

Po stanovení diagnózy je predpísaná liečba. V prvom rade zahŕňa dodržiavanie špeciálnej diéty a cvičenia, ako aj liečenie základného ochorenia, ktoré vedie k nárastu hmotnosti. V niektorých prípadoch a iba podľa predpisu lekára je možné použiť chirurgické metódy a liekovú terapiu.

Fyzické cvičenia sa vyberajú na základe temperamentu dospievajúceho a jeho individuálnych preferencií. Niektorí dávajú prednosť športovému tancu, iní plávanie, iní - turistika. Počas liečby je dôležité, aby rodičia pozorne sledovali vykonávanie všetkých postupov a vyváženú stravu.

Terapeutická výživa mladistvých by mala zahŕňať:

 • zelenina - cuketa, baklažán, kapusta, paradajky, uhorky, brokolica,
 • nesladené ovocie. Je lepšie vzdať sa banánov, ktoré veľa ľudí miluje
 • chudé mäso a ryby,
 • mliečne výrobky,
 • morské plody
 • ražný chlieb.

Malo by sa samozrejme vylúčiť pečenie, cukrovinky a konzervované potraviny, marinády a údené výrobky. Najlepším spôsobom varenia je varenie, dusenie alebo dusenie.

Najlepším spôsobom, ako poraziť nadváhu, je jej zabrániť. Dospievajúci, v ktorého rodine nie je zvykom nadmerne kŕmiť deti a tráviť veľa času sledovaním televízie, je menej pravdepodobné, že bude mať problémy s hmotnosťou a celkovým zdravím. Ak je nadváha dôsledkom nízkej fyzickej aktivity, rodičia by mali vyzvať tínedžera, aby navštívil športovú časť a bol sám fyzicky aktívny.

Ak má rodina dedičnú predispozíciu k obezite, potom je to vážny dôvod premýšľať o zdraví detí - upraviť stravu a poradiť sa s terapeutom, endokrinológom a odborníkom na výživu, a to v žiadnom prípade, ak by sa nevykonávala nezávislá liečba. Predovšetkým je však pre mladistvého dôležitý osobný príklad rodičovskej rodiny - stravovacie návyky, záujem o šport a všeobecne ich vlastné zdravie.

Pin
Send
Share
Send
Send