Užitočné tipy

Ako odmietnuť rozhovor?

Pin
Send
Share
Send
Send


Dodržiavanie pravidiel obchodnej etikety zjednodušuje mnoho životných situácií. Schopnosť správne odmietnuť je jednou z dôležitých zložiek interpersonálnej komunikácie, vnútornej kultúry človeka. Ako odmietnuť rozhovor e-mailom alebo telefonicky, ako napísať list? Poďme to zistiť.

Vážení čitatelia! Naše články hovoria o typických spôsoboch riešenia právnych problémov, ale každý prípad je jedinečný.

Ak chcete vedieť Ako vyriešiť váš konkrétny problém - obráťte sa na kontaktný formulár online vpravo alebo zavolajte na +7 (812) 332-54-12. Je to rýchle a bezplatné!

Obchodná diplomacia

Pravidlá hry na modernom trhu práce požadujú, aby informovali neúspešného zamestnávateľa o vašej neochote pokračovať v obchodovaní s ním v tejto chvíli. Takto sa budete chrániť pred možnosťou dostať sa do nepríjemnej situácie v budúcnosti, pretože je pravdepodobné, že pri hľadaní práce so zamestnancami tejto konkrétnej organizácie budete musieť stále čeliť. Je nepravdepodobné, že vám budú vďační za prázdne práce.

Nehovorte o skutočnosti, že vo väčšine prípadov sa odborníci na ľudské zdroje neobťažujú hlásiť odmietnutie a jeho dôvody, takže žiadatelia sú nervózni, obávajú sa a strácajú čas čakaním. Nemusíte byť ako oni.

Nemali by ste sa cítiť trápne, mučení ľútosťou. Odmietnutie pohovoru riadny, riadny pracovný čas pre manažérov ľudských zdrojov a vaše nezmeniteľné právo.

Pravidlá odmietnutia žiadosti o rozhovor

Musíte odmietnuť rozhovor vopred umožňuje náborovému pracovníkovi upraviť jeho pracovný rozvrh.

Odmietnutie musí byť taktné, jasne formulované a dosť kategorické: „Ponuku nemôžem prijať“, „v túto chvíľu nemám príležitosť prísť na pohovor.“

Je žiaduce preukázať účasť, porozumenie. Na tento účel je stanovené použitie vzorcov štítkov: „Chápem, že vytváram nepríjemnosti, ale ...“, „Ľutujem, ale ...“, „Bohužiaľ nemôžem prijať váš návrh a ...“. "Obávam sa, že musím ...", "Pravdepodobne v budúcnosti, ale ..."

Odôvodnenie odmietnutia nie je potrebné, ale možné. Často HR nezaujímajú sa o konkrétne dôvody odmietnutia, ale niektoré organizácie vedú štatistiku, ktorá im umožňuje analyzovať situáciu na trhu práce. Ak ste boli pozvaní na pohovor „o známosti“, vaša neochota spolupracovať musí byť opodstatnená.

Dôsledné dodržiavanie obchodných štandardov etikety predpisuje osobnú prítomnosť kandidáta na voľné pracovné miesto pri odmietnutí. Ideálne je ústne odmietnutie alebo list zaslaný osobne.

Najčastejšie sa používajú zjednodušené metódy - e-mail alebo telefonický hovor priamo zamestnávateľovi, personalistovi alebo zamestnancovi personálnej agentúry, ktorí poslali pozvanie na pohovor. Odmietnutie listom alebo telefonátom šetrí čas a vyhýba sa nadmerným emocionálnym nákladom.

Ako odmietnuť rozhovor v liste

Ako odmietnuť pozvanie na pohovor? Bez ohľadu na druh zostavené v súlade s gramatickými a etiketovými štandardmi obchodnej korešpondencie.

List by mal obsahovať vďaku za uvedenú pozornosť: „Ďakujem za pozvanie na pohovor ...“.

Je vhodné prispôsobiť odvolanie: „Milá Mária Vasilievna!“.

Je potrebné uviesť, že ste návrh dôkladne preskúmali a poskytli informácie: „Dôkladne som zvážil návrh týkajúci sa možnosti spolupráce ...“.

"Osladiť pilulku" pozitívne hodnotenie organizácie z ponuky, ktorú odmietnete: „Pozitívna povesť a úspechy vašej spoločnosti sú známe, ale ...“ „Získanie vašej ponuky bolo veľmi lichotivé, ale ...“.

Nechajte cestu pre ďalšiu spoluprácu: „Dúfam, že za iných okolností budem mať stále možnosť vzájomne prospešnej komunikácie s vašou spoločnosťou ...“.

Jasné a správne vyhlásenie o odmietnutí.

Nasleduje písmeno v obálke priviesť do organizácie osobne.

Elektronická verzia listu sa posiela na oficiálnu e-mailovú adresu personálneho oddelenia, agentúry alebo manažéra.

Odpoveď telefonicky

Ako odmietnuť telefonický rozhovor? Takéto konanie by malo byť v súlade so všeobecnými pravidlami.

Zdravím, prezentácie, menovanie určeného času, dátum rozhovoru a navrhované voľné miesto: „Dobré popoludnie, máte obavy z názvu rozhovoru pre toto voľné miesto ...“.

Špecifikácia mena a patronymie partneraa jeho pozíciu, aby ste si boli istí, že to je presne ten človek, ktorého práve potrebujete, a príležitosť hovoriť v tomto okamihu: „Ako vás môžem kontaktovať, je pre vás výhodné hovoriť teraz alebo by som vám mal zavolať späť?“.

Vzorce na zamietnutie so stručným odôvodnením.

Stručné odpovede na prípadné otázky partnera.

Ďakujem za čas strávený na vás, pozornosť: „Ďakujem, že ste ma pozvali na pohovor a pozornosť na moju kandidatúru ...“.

Použite vzorec odmeňovania na upevnenie pozitívneho imidžu zodpovedného partnera: "Dúfam, že (určite) nájdete hodného kandidáta na voľné pracovné miesto (meno) ..."

Zbohom: “Zbohom!”, “Prajem pekný deň!”, “Veľa šťastia vo vašej práci!”.

Vysvetlenie dôvodov

vy nie sú povinní uvádzať dôvody odmietnutia, a ešte viac sa ospravedlňujú. Vaše rozhodnutie zdvorilo zdôvodniť, stále to však stojí za to.

Neuvádzajte zdôvodnené dôvody odmietnutia a ešte viac nehovorte o organizácii, tíme, vodcovi nestranne, Nehovorte o klebetách, nehovorte o zlých pracovných podmienkach, hádke o šéfe, klamách zamestnancov.

Najtradičnejšie dôvody na pochopenie HR manažérov:

 • príliš ďaleko a príliš dlho sa dostať na pracovisko, vysoké náklady na dopravu,
 • neprijateľný pracovný rozvrh
 • neprimeraný plat
 • nedostatok sociálnych výhod a záruk,
 • osobné, rodinné okolnosti
 • výhodnejšia ponuka (iba ak je to pravda, zrazu nenájdete lepšie miesto, budete nútení vrátiť sa do tejto organizácie)
 • zhoršené zdravie
 • zmenené okolnosti.

Správne odmietnutie pohovoru v súlade so všetkými diplomatickými jemnosťami, vytvára pozitívny názor na vás ako dobrého uchádzača o zamestnanie, s ktorým môžete v budúcnosti pokračovať v práci. Posilňuje povesť slušnej a pohotovej osoby, ktorá je obzvlášť dôležitá pre úzky segment trhu práce pre vašu špecialitu, kvalifikáciu alebo v malej dedine.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Zistite to ako vyriešiť problém - zavolajte hneď teraz:

Spôsoby zrušenia pohovoru so zamestnávateľom

Správnosť uvedená v správnom čase vytvára názor zamestnávateľa na kandidáta ako zodpovedného obchodného špecialistu. Obzvlášť presvedčivý by mal byť dôvod odmietnutia rozhovoru, pokiaľ ide o vysoko platené vedúce postavenie. Výstražný signál na zrušenie osobného stretnutia dáva náborovému pracovníkovi čas na výber iného kandidáta.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zrušiť rozhovor:

 • telefonický hovor
 • e-mail,
 • list o zamietnutí
 • osobná návšteva personálneho oddelenia alebo náborovej agentúry.

V ideálnom prípade, keď je možné osobne navštíviť oddelenie ľudských zdrojov alebo agentúru a rozhovor zrušiť. Je tiež možné použiť e-mail alebo telefonát. To šetrí veľa času.

Pri zrušení pohovoru by sa mali použiť niektoré všeobecné pravidlá:

 • Informujte o tom vopred zamestnávateľa alebo náborového pracovníka a ponechajte tak príležitosť na zmenu svojich plánov.
 • Zamietnutie by malo znieť kategoricky, ale taktne: „V súčasnosti som nútený vašu ponuku odmietnuť ...“.
 • Vyjadrujem ľútosť nad nemožnosťou prijať pozvanie (k tomu existujú štandardné formulácie etikety, napríklad „Je mi ľúto, ale ...“, „Musím ...“).
 • Vysvetlenie dôvodov odmietnutia je voliteľné.

Zrušenie stretnutia osobne

Ak by sa pohovor uskutočnil vo viacerých etapách, nadviazali by sa dobré kontakty s náborovým personálom, potom najlepším spôsobom by bolo uskutočniť návštevu a osobne odmietnuť voľné pracovné miesto. Počas rozhovoru je potrebné preukázať zdvorilosť a poďakovanie za pozornosť, vysvetliť prijaté rozhodnutie, vyjadriť ľútosť nad neschopnosťou zaujať navrhované stanovisko, prajem veľa šťastia pri výbere kandidátov.

Je potrebné byť zdvorilí, snažiť sa zanechať dobrý dojem, pretože vždy existuje možnosť opakovaného ošetrenia. Okrem toho môžete na osobnom stretnutí vyriešiť niektoré problémy, ktoré spôsobili možné nedorozumenie týkajúce sa neobsadeného pracovného miesta, napríklad diskutovať o niektorých služobných povinnostiach, ktoré nie sú vhodné pre kandidáta.

Zamestnávateľ môže kedykoľvek zmeniť alebo vylúčiť niektoré body, pokiaľ má mimoriadny záujem o špecialistu. Je možné, že náborový pracovník bude schopný presvedčiť žiadateľa o perspektívach spolupráce.

Ako sa odhlásiť z e-mailového rozhovoru?

Bez ohľadu na to, či uchádzač použije na odmietnutie pohovoru jednoduchý list alebo elektronickú poštu, je potrebné prísne dodržiavať pravidlá obchodnej korešpondencie a gramatiky. List by mal byť jasne formulovaný a mal by mať správny obsah.

 • Odvolanie (najlepšie osobné) - „Vážený Ivan Ivanovič ..“
 • Ďakujem za pozornosť kandidatúre a pozvanie na rozhovor - „Som vďačný za pozornosť, ktorá sa prejavila mojej kandidatúre ...“
 • Informácie o tom, že sa zvážil návrh na spoluprácu
 • Pozitívne hodnotenie organizácie „Váš návrh na spoluprácu je pre mňa mimoriadne lichotivý ...“ (ak návrh pochádza od priameho zamestnávateľa)
 • Bolo by správne vyjadriť ľútosť nad neschopnosťou zaujať stanovisko, napríklad: „Bohužiaľ, v súčasnosti som nútený vašu ponuku odmietnuť ...“

Nie je potrebné vysvetľovať dôvod odmietnutia, ale bolo by zdvorilé objasniť, prečo sa takéto rozhodnutie prijalo. Malo by to byť dosť dobré. Niekedy sa môže tradične hovoriť o odľahlosti miesta výkonu práce, o nepohodlnom rozvrhu ao absencii sociálnych záruk. Všetky tieto skutočnosti spôsobujú porozumenie zo strany zamestnávateľa a pri zmene okolností ponechávajú príležitosť znovu zvážiť spoločnosť ako zamestnávateľa.

Na konci je nevyhnutne uvedený dátum, podpis a prepis. List v obálke je doručený osobne organizácii, elektronická verzia je zaslaná na oficiálnu elektronickú adresu spoločnosti alebo personálnej agentúry.

Ako odmietnuť telefonický rozhovor?

Odmietnutie stretnutia pri telefonickom rozhovore by malo byť v súlade so všeobecne uznávanými normami. Pred vytáčaním čísla si musíte povedať všetko, aby ste si pre poistenie mohli zaznamenať reč na papieri (niekedy sa ľudia na poslednú chvíľu stratia a nevedia vysvetliť účel svojho hovoru).

 • Pozdrav, prezentácia, určenie času a dátumu pohovoru, voľné miesto - „Dobrý deň, ja ... priezvisko, meno, stredné meno v otázke pohovoru o voľnom mieste ...“.
 • Spresnenie údajov partnera, aby sa úplne zaručilo, že sa informácie dostali na miesto určenia.
 • Zlyhanie a stručné vysvetlenie dôvodov zlyhania.
 • Ďakujem za pozornosť „Dovoľte mi poďakovať za vašu pozornosť mojej kandidatúre“.
 • Zbohom „všetkým najlepším ...“

Tón by mal byť hladký, pokojný. Tempo reči nie je rýchle. Medzi slovnými spojeniami by mala byť medzera, aby partner mohol vyjadriť svoj názor a položiť objasňujúce otázky. Vysvetlenie dôvodov zamietnutia (nie je to potrebné, ale zdvorilo vysvetlí dôvody).

Funkcie odmietnutia služieb zamestnanosti

Úplne iným spôsobom bude musieť ponúknuté voľné miesto odmietnuť, ak si uchádzač nezvolil zamestnanie nezávisle, ale obrátil sa na Úrad práce. Keď sa osoba uchádza o zamestnanie v tejto organizácii, je jej pridelený štatút nezamestnaného a sú pridelené príslušné platby. Teraz je hlavnou úlohou žiadateľa zvážiť navrhované voľné pracovné miesta. Toto je základná požiadavka. Odmietnuť tu nie je také ľahké. Hľadanie práce nie je ľahké. Možnosti sa často nehodia.

Zrieknutie sa práv môže mať za následok sankcie vo forme znížených platieb. Čo robiť v tomto prípade? V zásade sa odmietnutie pohovoru neposkytuje. Návšteva potenciálneho zamestnávateľa bude stále musieť. V ideálnom prípade, ak žiadateľ nie je vhodný pre spoločnosť, a zamestnávateľ to odmietne. Samotný uchádzač môže ponuky odmietnuť najviac dvakrát, okrem toho musí byť odmietnutie odôvodnené.

Dôvody môžu byť tieto:

 • Veľká vzdialenosť od miesta výkonu práce:
 • Nízke mzdy
 • Nesúlad navrhovaného voľného miesta s kvalifikáciou
 • Bezpečnosť pri práci a škodlivá výroba sa nedodržiavajú.

Rozhodnutie o odmietnutí sa prijme do 3 dní po návšteve zamestnávateľa. Odmietnutie sa prijíma iba písomnou formou, ktorá sa riadi právnymi predpismi Ruskej federácie (federálny zákon „o zamestnávaní“ z 19. 04. 1991. č. 1032-1.). Vyplňuje ho uchádzač vlastnou rukou v prítomnosti zamestnávateľa a musí sa uviesť podpisom a pečaťou.

Je dôležité si uvedomiť, že zmena rozhodnutia nie je trápna, trápna prijať pozíciu a nezaobrať sa s pridelenými povinnosťami alebo byť sklamaná vo vašej práci. A dodržiavať pravidlá obchodnej etikety nie je také ťažké.

Pin
Send
Share
Send
Send