Užitočné tipy

Ako postaviť monolitický betónový bazén vlastnými rukami

Pin
Send
Share
Send
Send


Najlacnejšia a najobľúbenejšia z mnohých je dovolenka v krajine. Na svojej vlastnej stránke je tak príjemné relaxovať, chatovať s príbuznými a priateľmi, mať párty alebo sa dobre zabaviť. Preto je túžba urobiť letnú chatu pohodlnou, pohodlnou a vhodnou na dobrý odpočinok.

Bazén bude tiež užitočný v krajine. Mnohí odmietajú tento luxusný prvok a veria, že jeho zariadenie bude veľmi drahé. To však nie je tak, pretože v krajine je celkom možné vytvoriť bazén vlastnými rukami! Je tiež možné vyzdobiť letnú chatu s rybníkom alebo malou fontánou. Tieto jednoduché štruktúry vám pomôžu zvládnuť základné typy práce potrebnej na vybudovanie fondu. Existuje veľa metód a techník na vybudovanie bazénu. Predstavíme vám najobľúbenejšie a najvhodnejšie pre vašu vlastnú implementáciu.

Schéma krok za krokom na výstavbu monolitického bazénu

Vybudovanie fondu si vyžaduje fázovú implementáciu nasledujúcich krokov:

 • vypracovanie plánu, príprava výkresov,
 • drenážne zariadenie, tepelná izolácia,
 • gain,
 • ukladanie komunikácií,
 • nalievanie roztoku
 • hydroizolácia, tesnenie,
 • dokončovacie práce.

Nezávislá výstavba monolitického bazéna

Naše pokyny vám pomôžu rýchlo a efektívne vybudovať bazén v krajine vlastnými rukami. V počiatočnej fáze je dôležité určiť miesto, kde chcete usporiadať rezervoár. Je dôležité vziať do úvahy nielen vaše vlastné preferencie a túžby, ale aj schopnosti stránky a jej funkcií. Na správne rozhodnutie je potrebné vypracovať plán miesta so všetkými podrobnosťami a analyzovať ho. Niekoľko parametrov vám pomôže určiť dve alebo tri miesta vhodné pre bazén.

Je žiaduce, aby vybraná oblasť neobsahovala veľké rastliny a stromy. Na otvorenom mieste sa voda zahrieva rýchlejšie a zostane dlho v tieni. Korene stromov môžu tiež spôsobiť zničenie misy a listy, tráva a iné zvyšky spôsobujú veľa problémov. To všetko sa bude musieť neustále zachytávať z vody.

Správne vypočítajte hĺbku bazénu. Dospelý môže plávať viac alebo menej pohodlne v hĺbke najmenej 1,5 m. Ak je menej vody, bude bazén vhodný iba pre deti. V požadovanej hĺbke bazénu pridajte do kanalizácie 1,5 m a vezmite do úvahy hrúbku betónových stien misy.

Nemenej dôležitou otázkou je komunikácia. Je dôležité, aby ste ich počas prípravy jamy nekazili. Pred začatím práce je potrebné zistiť, kde sú položené. Po dokončení všetkých prípravných prác môžete pristúpiť priamo k výkopovým prácam. Pri kopaní jamy zvážte potrebu šikmých stien. Malo by to byť asi 5 °. Táto nuansa vás ušetrí od problémov s neustále sa rozpadajúcou zemou.

Ďalšou úlohou, ktorú je potrebné vyriešiť postavením bazéna vlastnými rukami v krajine, je vodotesné zariadenie. Prvou etapou riešenia je úloha - vytvorenie pätnásť centimetrového piesočného štrku. Musí byť stlačený a vyrovnaný. Ruberoid sa umiestni na vrch „vankúša“. Prvá, jedna vrstva a druhá - druhá. Okraje hárkov by mali stúpať nad zemou najmenej o 20 cm.

Ďalším krokom je amplifikácia. Vykonáva sa pomocou výstužnej klietky. Budete potrebovať materiál s priemerom 20 mm. Keď je rám hotový a položený, jama sa naleje betónom.

Najlepšia voľba pre nalievanie je celá misa naraz, bez rozdelenia do vrstiev. Nie je to však také ľahké, najmä ak sa stavba vykonáva samostatne.

Preto je spravidla táto fáza rozdelená do niekoľkých čiastkových etáp. Najprv vyplnia dno. Je dôležité zanechať mierny sklon k odtoku. Po dne sú pripravené steny.

Na dosiahnutie vysokej kvality odliatku sa odporúča používať vibračné jednotky. V tom čase, zatiaľ čo riešenie na dne zaschne, môžete urobiť pokládku komunikácie.

Po spevnení dna sa začne pracovať so stenami. Za týmto účelom vytvorte debnenie. Vezmite prosím na vedomie, že budúca stena bazénu by mala byť najmenej 40 cm. Ak vyplníte dve etapy, vykoná sa podľa toho aj výstuž. Po dokončení a inštalácii debnenia musíte vytvoriť rám, ktorý sa pripája k vodorovným dielom. Teraz môžete naliať betón. Tiež je potrebné utesniť vibračným držiakom. Po vytvrdnutí môžete vykonať dokončovacie práce.

Viacúrovňový bazén a vlastnosti jeho nezávislej konštrukcie

Chcete vedieť, ako si v krajine lacno vyrobiť bazén vlastnými rukami? Video na tejto stránke vám pomôže pochopiť základné princípy a metódy vykonávania všetkej potrebnej práce. Prečítajte si naše popisy, pozrite si fotografie a videá a na letnej chate si môžete zostaviť vysnívaný bazén. Napríklad luxusný viacúrovňový bazén.

V tejto časti nájdete podrobné odporúčania pre každú fázu výstavby viacúrovňového jednoduchého fondu bez komplexnej komunikácie. V nej je misa jednoducho naplnená vodou a po chvíli je odsatá a misa je naplnená čistou čistou vodou.

Prvým krokom je výber miesta. Potom je potrebné dôkladne premyslieť každú fázu práce, zhodnotiť realitu ich implementácie na konkrétnom vybranom mieste. Ďalej je navrhnutý optimálny plán, ktorý vám umožní splniť všetko, čo potrebujete, s maximálnymi úsporami a účinnosťou. Potom môžete pokračovať do jamy.

Pretože sa plánuje viacúrovňový dizajn, je potrebné vypočítať veľkosť každej úrovne. V procese kopania jamy sa tiež vykonáva vyrovnávanie po jednotlivých úrovniach. Takže postupne pôjdete na dno. Po vytvrdnutí môžete vykonať skúšobnú súpravu vody, aby ste zistili, kde sú netesnosti. Ak nedochádza k žiadnym poruchám, musí sa prečerpať voda. Ďalej môžete dokončiť betón podľa svojich osobných preferencií.

Toto je jeden z jednoduchých a cenovo dostupných spôsobov, ako si každý môže vytvoriť vlastný bazén v krajine vlastnými rukami. V tomto prípade sa nebudete musieť obťažovať s odpadovými vodami, odpadovými vodami a inými pomôckami. Takýto bazén nevyžaduje čistenie. Jednoduchý, pohodlný a ekonomický bazén, ktorý vám nielen umožní vychutnať si vodnú chlad, ale tiež slúži ako skvelá dekorácia miesta.

Polypropylénový bazén pre domácich majstrov v krajine: fotografia krok za krokom

Polypropylén je moderný a praktický materiál, vynikajúci na vytvorenie bazénu. Medzi jeho vlastnosti možno zaradiť vysokú pevnosť, odolnosť proti extrémnym teplotám, spoľahlivosť a ľahkú údržbu.

Ak sa rozhodnete vybudovať polypropylénový bazén, tak ako v predchádzajúcich prípadoch musíte určiť správne miesto. Vybraté územie musí byť označené, aby bolo možné správne vykopať dieru. Odporúča sa ponechať rezervu priestoru, asi meter širokú, aby ste v budúcnosti mohli pohodlne chodiť po bazéne a vykonávať rôzne práce s potrubím a ďalšími pomôckami.

Určte, akú výšku doska dosiahne. Musíte umiestniť pol metra hlbšie ako umiestnenie misy, aby ste vytvorili miesto pre špeciálny „vankúš“. Geotextílie sú umiestnené na dne pripravenej jamy. Zhora je pripravený drvený kamenný „vankúš“. Vrstva by mala dosiahnuť 30 cm, potom sa vykoná vystuženie a vyleje sa betón.

Môžete vykopať dieru sami alebo si objednať špeciálne vybavenie. Zbytočnú pôdu je možné rozptýliť po celom území alebo odstrániť.

Potom musí byť povrch jamy zarovnaný na výšku, rozložený geotextíliou a rozdrveným kameňom. Výsledný "vankúš" je stlačený. Potom sa pripraví výstužná klietka, krížové spojenie tyčí s drôtom každých 25 cm a výsledný rám sa položí na vrch. Aby nekryl na sutiny, kladú sa tehly na miesta pod ňou.

Ak plánujete výstavbu veľkého bazéna, budete potrebovať veľa malty. Odporúčame objednať si ho na mieru. Získate tak príležitosť vykonať jednorazové vyplnenie celej základne. Pred naplnením je potrebné nainštalovať majáky z potrubí. Budú tvoriť základ pre konečné poschodie v budúcnosti. Nadácia sa nalieva s okrajom pol metra po obvode.

Počas súpravy pevnosti so základňou môžete pripraviť prvky misky z polypropylénu. Aby ste to dosiahli, musíte si kúpiť zvárací extrudér s funkciou výroby švov rôznych typov. Optimálnym výberom materiálu sú polypropylénové fólie s hrúbkou 4x1,5 m, 5 a 8 mm. Tenší materiál sa ľahšie ohýba, takže pôjde na konštrukciu rímskeho schodiska.

Pri švíkoch zvonku použite švu pre topánky s uhlom 90 °. Švy vnútri sú vyrobené z oválnej tyče.

Spodné prvky sú zvárané priamo na základni. Najprv musíte ísť z vonkajšej strany s ručným extrudérom a potom z druhej strany s oválnou tyčou a horúcovzdušnou pištoľou.

Pred položením spodnej časti polypropylénu je podklad pokrytý geotextíliami. Polystyrénová pena je navrstvená na jej vrchnej časti.

Ak neviete, ako postaviť bazén v krajine vlastnými rukami vyrobenými z polypropylénu, zoznámte sa nielen s týmto návodom, ale aj s vlastnosťami zvárania tohto materiálu pred začatím prác.

Po zostavení a položení dna sa určia polohy prvkov budúcich stien. Označenie je potrebné, aby šálka dopadla presne tak, ako ste plánovali. Stena pripravená na inštaláciu je umiestnená na svoje miesto. Spojenie sa vykonáva zvnútra pomocou horúcovzdušnej pištole. Toto však nie je hlavný vrchol. Toto je dočasné opatrenie, takže štruktúra má všeobecný pohľad, zatiaľ čo vonkajšie zváranie je vykonávané extrudérom.

Keď všetky steny našli svoje miesto, pokračujeme k vytvoreniu schodov.

Potom je potrebné nainštalovať výstužné rebrá. Sú vyrobené z hrubého polypropylénu a mali by byť umiestnené vo vzdialenosti 60 cm od seba. Rebrá sú zvarené zváracou tyčou. Otvory pre upevnenie výstuže s priemerom 12 mm sa pripravujú vopred v latkách. Vzdialenosť medzi nimi je pol metra. Na miestach, kde miska má zaoblený tvar, nie je potrebná ďalšia tuhosť, polypropylén je už dostatočne pevný. Miska sa musí izolovať položením penových dosiek medzi rebrá.

Od vybavenia po takýto bazén sú potrebné:

Pri nalievaní nezabudnite ponechať príslušný vypúšťací otvor. Ak ste to zabudli, odtok sa musí preniesť na stenu. A v tomto prípade bude potrebné prečerpať vodu, ktorá bude pod úrovňou odtoku.

Otvory v polypropyléne môžu byť vyrobené pomocou rovnakých nástrojov ako v dreve.

Viazanie dýzy je vyrobené z PVC rúrok. Pripojenie je zabezpečené špeciálnym lepidlom. Túto prácu je ľahké. Potrubie musí byť ošetrené brúsnym papierom na dĺžku lepenia a na prvok, ktorý ho spojí (roh, spojka). Potom, v uhle 45 °, sa skosenie odstráni z potrubia. Lepidlo sa nanáša na rúrku a spojovací prvok a rúrka je pevne zasunutá. Po 4 minútach získate spoľahlivé spojenie.

Rúry inštalované na ich miestach sú izolované. Aby nedochádzalo k odtrhnutiu izolácie pri liatí betónu, je obalená páskou.

Je dôležité správne pripojiť trysky, aby sa v každej z nich dosiahol rovnomerný tlak. Najprv sa spojenie uskutoční v pároch a potom sa stredová čiara zavedie do stredu spojenia každého páru.

Filtračné zariadenia, výmenník tepla a ďalšie vybavenie sú najlepšie nainštalované v suteréne. Potrubia musia byť izolované a vykopané výkopy.

Ďalej, ak chcete vybudovať bazén v krajine vlastnými rukami, musíte správne naliať betón. To sa musí robiť po obvode v niekoľkých etapách. Denne sa pridáva nová 30 cm vrstva.

Aby sa zabránilo vzniku silného tlaku betónu na steny bazéna, debnenie sa inštaluje zvnútra aj zvonka. Zvnútra musí byť pripevnený tak, aby si udržal prísnu kolmú polohu k zemi a bokom. Betón sa nalieva nasledovne:

 • Je nainštalované debnenie. Jej výška je 30 cm,
 • 30 cm nádrž je naplnená vodou,
 • Ďalej sa roztok naleje rovnakou vrstvou,
 • O deň neskôr je bazén znovu napísaný na 30 cm,
 • Po prevedení debnenia sa naleje ďalšia vrstva roztoku.

Po získaní sily riešenia môžete pokračovať v dokončovacích prácach.

Druhy bazénov

Preskúmajte všetky možné typy štruktúr, ak ste si v krajine vymysleli bazén vlastnými rukami. Fotografie vám pomôžu vybrať najlepšiu možnosť, ktorá je vhodná konkrétne pre vaše stránky. Možno vo vašom prípade je lepšie obísť sa bez konštrukcie a obmedziť sa na prenosnú alebo nafukovaciu štruktúru. Ponúkame vám stručný prehľad najpopulárnejších návrhov bazénov.

Nepravidelný tvar, Takýto bazén vás nielen osvieži v horúčave, ale tiež sa stane vynikajúcou ozdobou letnej rezidencie.

Dokonalý kruh, Dobrý tvar, pohodlný a krásny. Pri hladinách vody si môžete priaznivo hrať výberom miesta so zvislou kvapkou.

Kruhový bazén, Malý a kompaktný bazén s malou hĺbkou spríjemní vaše deti! Je vhodné zbierať ju v lete a rozoberať ju v chladnom období.

Bazén s dvoma oddeleniami, Jeden sa zvyčajne stáva plytkým a druhý hlboký. Dospelí aj deti sa môžu tešiť na vodné procedúry.

Nafukovacie bazény, Najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť letný rybník pre deti.

Vyberte si, čo sa vám najviac páči. A naše rady vám pomôžu vybudovať aj zložitú štruktúru kapitálu!

Vypočítame rozmery bazénu

V prvom rade berieme do úvahy odporúčania pre hĺbku bazénu:

 • Ak je hĺbka bazénu 1,2 - 1,5 m, bude to stačiť na plného dospelého.
 • Ak plánujete vybavenie skokanským mostíkom na skákanie, minimálna hĺbka misy by mala byť najmenej 2,3 m.

Ak chcete vypočítať misu s bazénom, zvážte napríklad nasledujúci príklad:

 • vnútorná dĺžka bazéna bude 5 m,
 • vnútorná šírka - 2 m,
 • hladina vody - 1,3 m,
 • hĺbka v najvyššom bode (vrátane bočnice) - 1,5 m,
 • hĺbka v najnižšom bode (so stranami) - 1,8 m,
 • vzdialenosť od rímsy - 2 m,
 • hrúbka steny - 20 cm.
 • hrúbka dna - 25 cm,
 • šírka dosiek - 45 cm,
 • výška strany - 30 cm.

Na základe týchto údajov budeme schopní vypočítať rozmery fondu, ktorého schéma bude vyzerať takto.

Podľa tohto projektu bude objem vody v bazéne 6,9 ​​m 3, objem jamy - 14,41 m 3 a objem betónu - 6,55 m 3.

Okrem výpočtu objemu stavebného materiálu musíte vedieť, ako správne pripraviť riešenie pre tento typ konštrukcie.

Zloženie materiálu pre betónový bazén

Betónové bazény majú najdlhšiu životnosť, ktorá je asi 100 rokov (na porovnanie, polypropylén, ktorý je veľmi obľúbený, netrvá dlhšie ako 30 rokov). Ale aby ste si vybudovali odolný betónový bazén vlastnými rukami, musíte si samozrejme zvoliť správne zloženie stavebného materiálu a vypočítať jeho rozmery.

Značka betónu pre bazén by nemala byť nižšia ako M 350, je lepšie brať portlandský cement M 400. Je tiež dôležité, aby materiál spĺňal požiadavky na odolnosť proti mrazu. Pri umelej nádrži by tento indikátor nemal byť nižší ako F 100. Odolnosť PC voči vode by mala byť W6.

Na modelovanie misy a nezávislú konštrukciu betónových monolitických bazénov sa zvyčajne používajú ťažké betóny, plastifikátory a hydrofóbne prísady.

Užitočné! Na zabezpečenie požadovanej hustoty materiálu počas prevádzky môžete použiť stavebný vibrátor alebo vákuové čerpadlo.

Na vytvorenie betónu pre bazén (na 1 m 3) budete potrebovať:

 • 600 kg PC
 • 1 600 kg piesku (je lepšie zvoliť suroviny so strednou granuláciou),
 • 60 kg oxidu kremičitého,
 • Vlákno 800 kg
 • 1 kg plastifikačných prísad.

V tomto prípade bude pomer voda-cement 0,3%.

Ak hovoríme o iných analógoch, z ktorých si môžete postaviť bazén, potom, na rozdiel od domov a garáží z škvárového bloku, tento materiál nie je absolútne vhodný pre umelé nádrže. Niet divu, že takéto výrobky sa nazývajú nástenné bloky.

Je lepšie stavať rezervoár škvárového bloku, pretože tento materiál je príliš priepustný pre vlhkosť, najmä ak sa ako plnivo v bloku používajú piliny. V najlepšom prípade je možné z betónových blokov vyrobiť trvalé debnenie pre betónový bazén, ale aj na tento účel je potrebné zvoliť pevný materiál s najvyššou pevnosťou. Okrem toho budú náklady na také debnenie slušné.

Tiež by ste mali zvážiť niektoré vlastnosti vašej prímestskej oblasti.

Na čo sa zamerať pred začatím výstavby

Ak chcete urobiť všetko správne, musíte zvážiť niekoľko dôležitých aspektov:

 • Blízko budúcej stavby by nemali byť veľké stromy, takže ich koreňový systém môže narušiť integritu štruktúry. Okrem toho lístie a malé vetvy budú neustále spadať do vonkajšieho bazéna, čo následne povedie k rýchlemu znečisteniu vody.
 • Podzemná voda by mala ležať pomerne hlboko, ak je v hĺbke 0,5 - 1 m, potom by sa takáto budova mala opustiť.
 • Строить бассейн близко к жилым постройкам не рекомендуется.
 • Лучше всего возвести искусственный водоем на глинистой почве, так как она будет меньше пропускать влагу.
 • Определите направленность ветра. Лучше, если он будет прибивать накопившийся в бассейне мусор к одной стене. В этой же зоне стоит разместить переливную трубу.

Ak hovoríme o výbere zberača alebo prepadového bazénu, je lepšie uprednostniť prvú možnosť cirkulácie vody. V takom prípade voda po vybratí z misky pomocou zberača ihneď vstúpi do systému čistenia. V prepadovom bazéne je voda odoberaná cez okraj, potom je voda presmerovaná do špeciálnych prepadových žľabov a až potom prechádza do dezinfekčných systémov.

Po všetkých výpočtoch a určení kvality pôdy môžete pokračovať v kopaní jamy.

Varenie jamy a vankúš zaspávania

Pred začatím prác sa musí bezpodmienečne zvážiť zariadenie na odtok vody z bazénu. Za týmto účelom určte, kde budú ležať odtokové a plniace potrubia.

Na vykopanie jamy je potrebné použiť na zem značenie, ktoré bude o 60-80 cm väčšie a širšie ako rozmery samotného bazénu. Pri výpočte hĺbky jamy berte do úvahy aj jej výšku: posteľnú bielizeň, spodnú dosku a povrchovú úpravu.

Aby sa steny jamy počas prevádzky nerozpadali, je lepšie urobiť ich na svahu 5 stupňov.

V ďalšom štádiu je potrebné položiť potrubia pod odtok (spodok), ak zabezpečíte taký systém prívodu vody. Systém je zobrazený v šachte pod uhlom.

Je tiež potrebné položiť na spodné 2 vrstvy strešného materiálu alebo geotextílie, ktorá bude hrať úlohu hydroizolačného materiálu. Je lepšie, ak hydroizolácia vedie k stenám jamy o 20 cm.

Potom sa vankúš naplní a stlačí na dno hotovej základovej jamy:

 1. Prvá vrstva je 15 cm piesku.
 2. Druhou vrstvou je 15 cm drveného kameňa.

Pri stlačovaní vankúša je tiež potrebné vytvoriť svah zameraný na odtok (spodok).

zosilnenie

Na betónovanie bazénu bude potrebné pripraviť nízke debnenie a vystuženie, ktorého tyče sa v žiadnom prípade nedajú zvariť. Aby ste zabránili korózii, na upevnenie oka používajte iba drôty.

Debnenie pre bazén by malo načrtnúť obrys budúcej budovy. Vo vnútri sú úhľadne naskladané dve úrovne výstuže:

 1. Prvý by mal stúpať 5 cm nad okraje dosky.
 2. Druhá úroveň sa hodí 5 cm pod hornú hranu.
 3. Pretože doska s hrúbkou asi 20 cm sa zvyčajne nalieva na dno, vzdialenosť medzi dvoma vrstvami výstuže by mala byť 10 cm.

Užitočné! Pre ťažké pôdy použite silnejšie vystuženie.

Vystuženie bazéna sa vykonáva pomocou rebrovaných tyčí s priemerom 10 - 14 mm a buniek 20 x 20 cm, ktoré sú naskladané na malé kamene. Krok kladenia je 20 cm, je potrebné ustúpiť o 5 cm od okraja platne a ohnúť tyče pomocou písmena „G“ (tieto ohyby budú potrebné na vytvorenie rámu stien).

Naplňte spodok

Po vytvorení rámu pripravte a nalejte betónovú zmes na dno bazéna. Na zvýšenie pevnosti počas procesu liatia použite vibračný systém, ktorý zhutňuje riešenie.

Po naliatí a vyrovnaní (nezabudnite na svah) musíte počkať týždeň, kým doska nestvrdne. Ak je horúco, zvlhčite betónový povrch vodou dvakrát denne.

Po naliatí misky na bazén nemôžete strácať čas a pripraviť komunikáciu na vypustenie vody do žumpy.

Postavte zvislé steny misy

V prípade stien bude potrebné debnenie postaviť z preglejky odolnej proti vlhkosti asi 21 mm alebo obloženej na jednej strane dosiek (bude výhodnejšie pracovať s preglejkou). V tomto prípade je potrebné dodržať vzdialenosť 40 cm medzi vertikálnym sklonom jamy a samotným debnením a tiež zohľadniť hrúbku steny (20 cm).

Potom je potrebné do debnenia nainštalovať výstuž a spojiť ju s „chvostami“ horizontálnej výstužnej vrstvy. Stúpanie výstuže a typ ôk sú rovnaké ako pri dne.

V ďalšej fáze sa betónová malta naleje do hotového debnenia. Vysychá tiež 7 dní.

Omietanie a opätovná izolácia vodou

Po dokončení hlavnej výroby bazénu pokračujeme v omietkárskych prácach. Ako omietku používame nasledujúce riešenie:

 • 1 diel cementu nie nižší ako M 500,
 • 2 časti piesku,
 • latexové plastifikátor (urobí kompozíciu vodoodpudivou),
 • mikrovlákno (má rovnaké vlastnosti ako výstuž).

Na omietnutú plochu je potrebné aplikovať vodotesnú náterovú kvapalinu. Na zvýšenie pevnosti ochrannej vrstvy je lepšie aplikovať roztok na špeciálnu omietkovú sieť zo sklenených vlákien s bunkami 5 x 5 mm.

Na tomto je výstavba betónového bazéna takmer dokončená a môžete pokračovať v dokončovacích prácach. Najjednoduchší spôsob je zakrytie misky PVC filmom, je ľahké ju aplikovať a má ďalšie hydroizolačné vlastnosti.

Potom zostane iba zariadenie na dezinfekciu bazénov a zariadenie sa vybaví schodmi, skokanskými mostíkmi a odnímateľnými tlmičmi na vypustenie vody.

Odrody vzorov

Pred zodpovedaním otázky, ako vybudovať bazén v krajine vlastnými rukami, musíte rozhodnúť o samotnom type štruktúry. Na tom bude závisieť výber materiálu a technológie práce. Prípadne môžete ponúknuť nasledujúce rôzne druhy bazénov:

 • Rám. Takéto dizajny je možné kúpiť hotové. Rámový rám je kovová konštrukcia s roztiahnutým plátnom (obvykle PVC fólia). Súprava môže obsahovať rebrík, čistiaci systém, čerpaciu stanicu, atď. tento dizajn je určený pre sezónu. Bazén je už vybavený hydroizoláciou, stačí jednoducho zostaviť štruktúru a do nej načerpať vodu,
 • Výrobky z plastov. Táto možnosť predstavuje misku z polymérnych materiálov. Kapacitu je možné kúpiť hotovú alebo objednať v špecializovanej spoločnosti. Podobné modely ako aj predchádzajúca verzia sú nainštalované pre sezónu. Je lepšie nenechávať plastovú nádobu na zimu,
 • Pokoja. Tento typ možno považovať za skutočný fond. Jeho vytvorenie si bude samozrejme vyžadovať veľké fyzické a finančné úsilie, ale v dôsledku toho sa v vidieckom dome alebo na záhrade objaví veľké množstvo vody, kde si môžete zaplávať.

Ako jednu z možností môžete zvážiť nafukovacie konštrukcie, Ale také bazény nie sú také pohodlné kvôli svojej malej veľkosti. A kvalita nafukovacích štruktúr je často chromá. Po večernom vyčerpaní bazéna ráno nájdete na jeho mieste kus pogumovaného materiálu ležiaci bezmocne na zemi.

Výber optimálnej veľkosti a umiestnenia

Keďže sa jedná o stacionárny bazén, ktorý možno považovať za „skutočný“, bude sa o tejto možnosti ďalej diskutovať. Ak ste sa rozhodli pre typ, mali by ste premýšľať o mieste inštalácie a veľkosti samotnej umelej nádrže.

Výber umiestnenia vo väčšine prípadov závisí od prianí majiteľa. Mnohí inštalujú bazén za domom, neďaleko rekreačnej oblasti. Ale pri výbere miesta je to dôležité zvážte niektoré faktory, Ide o:

 • Ground. Veľa bude závisieť od jeho vlastností. Po prvé, je lepšie, aby pôda bola ílová. V takom prípade dostanete dodatočnú prírodnú hydroizoláciu. Po druhé, pri vytváraní stacionárneho bazénu musíte vykopať jamu. Ak je vybraná oblasť skalnatá, môže byť práca dosť komplikovaná a časovo náročná, najmä ak to urobíte sami,
 • Prevládajúci smer vetra. Keďže bude bazén na otvorenom priestranstve, je pravdepodobnejšie, že sa do neho dostanú rôzne úlomky. Aby ste sa pri kúpaní nestretli s troskami z kúska papiera alebo suchých listov, je lepšie chrániť umelý rybník pred prevládajúcim smerom vetra,
 • Prítomnosť blízkej vegetácie. Je lepšie, keď v blízkosti nádrže nie sú kríky a najmä stromy. Rastliny sú vždy priťahované vlhkosťou a ich korene sú dosť silné a môžu ľahko preniknúť do betónovej húštiny bazéna.

Ak hovoríme o veľkosti umelej nádrže, potom neexistujú žiadne špeciálne požiadavky. Všetko bude závisieť od dostupnosti bezplatnej stránky a vašich preferencií. Napríklad na plávanie na jednom jazdnom pruhu je to celkom vhodné dva a pol metra široké a dĺžka 5 metrov. Ak existujú dve stopy, šírka sa zvýši na 4 metre.

Optimálnu hĺbku bazénu možno považovať za 1,4 metra. Ale tu bude všetko záležať na cieľoch, pre ktoré staviate rybník. Ak máte deti a hlavnou úlohou bazéna bude pobaviť ich, potom to príliš hlboké nestojí za to. A naopak, ak ste fanúšikom skákania z veže, hĺbka bude hrať veľmi dôležitú úlohu.

Etapy výstavby bazénu

Všeobecne povedané, proces budovania stacionárneho bazénu môže rozdeliť do nasledujúcich krokov:

 1. Výber typu nádrže a príprava jej projektu. Zároveň sa vyberie vhodné miesto na výstavbu.
 2. Značenie na zemi. Zemné práce.
 3. Usporiadanie debnenia a nalievanie bazéna.
 4. Nakreslenie vodotesnej vrstvy na povrch a dokončenie misy.
 5. Vybavenie bazénu a osvetlenie.

Ako vidíte, veľa práce. Každá fáza je navyše dôležitá, pretože od toho bude závisieť nielen vzhľad štruktúry a trvanie jej prevádzky.

Zemné práce a výroba misky

Teraz prejdime k samotnej otázke - ako vytvoriť bazén vlastnými rukami. Keď sa rozhodne o veľkosti a umiestnení inštalácie, potom začatie výkopu, Najprv označíme dej. Na to môžete použiť kolíky a napnuté lano.

Ďalej sa presunieme k zemným prácam. Toto je jedna z najnáročnejších etáp výstavby. Musíte vykopať základovú jamu potrebných veľkostí a hĺbok. Malo by sa pamätať na to, že šírka, dĺžka a hĺbka sa musia robiť asi o pol metra viac. Tento priestor je potrebný pre debniace zariadenie. Ak je veľkosť bazénu, ktorý ste plánovali, veľmi pôsobivá, mali by ste uvažovať o použití špeciálneho vybavenia.

Po dokončení jamy môžete nastaviť vytvorenie misky budúci bazén. Do tejto fázy práce sú zahrnuté tieto činnosti:

 1. Dno a steny jamy sú starostlivo vrazené.
 2. Vytvorí sa pieskový vankúš. Na tento účel sa na dno naleje vrstva materiálu s hrúbkou 20 až 30 cm a opatrne sa stlačí.
 3. Hydroizolačná vrstva sa nanáša na vankúše na dne a na celú plochu stien. Dnes na trhu nájdete veľa materiálov, ktoré sa stávajú veľkou bariérou pre vodu. Za najpriaznivejšie možno považovať použitie strešného materiálu a bitúmenovej hmoty. Takéto materiály sa používajú už dlhú dobu a osvedčili sa dobre. Po celej ploche je položená vrstva strešnej krytiny (na dno a na steny by mali byť steny s okrajom prekryté materiálom). Potom sa nanesie niekoľko (výhodne 3-4) vrstiev bitúmenovej hmoty.
 4. Ďalším krokom bude inštalácia odtokového systému. Toto musí byť vykonané pred inštaláciou debnenia. Počet odtokových otvorov a miesto ich umiestnenia bude závisieť od veľkosti a tvaru misky s bazénom.
 5. Ďalej inštalujeme debnenie, ktoré môže byť vyrobené z improvizovaných materiálov. Po inštalácii debnenia pokračujeme v nalievaní betónu. Je nevyhnutné používať zosilnenie. Aby misa mohla slúžiť dlhú dobu, je potrebné použiť betón zodpovedajúcej značky a s prísadami.

Po stuhnutí betónovej hmoty debnenie je odstránené, Ďalej je potrebné ošetriť celý povrch výslednej misky roztokom betónu a vody alebo železa. V tomto prípade možno hlavné fázy vytvorenia skupiny považovať za dokončené. Ďalej dokončovacie práce a vybavenie stavby.

Dekorácie a osvetlenie

Teraz musíte dokončiť misku s bazénom. Predtým sa však aplikuje ďalšia vrstva hydroizolácie. Je veľmi dôležité uzavrieť každú trhlinu, aby voda nepoškodila misu. Na tieto účely môžete použiť impregnačné materiály, film alebo tmel.

Po hydroizolácii môžete začať zdobiť. Keramické dlaždice sa najčastejšie používajú na zakrytie bazéna. Tento materiál ľahko vydrží dlhý pobyt vo vode, ľahko sa čistí a má atraktívny vzhľad.

Okrem keramických obkladov môžete použiť aj moderný materiál, napríklad PVC. Moderní výrobcovia vyrábajú širokú škálu takýchto materiálov. Je odolný a odolný. A keď hovoríme o sfarbení a kresbe, potom je vždy čo vybrať.

Na samotných dokončovacích prácach môžete dokončiť, ale je lepšie vybaviť bazén ďalšie vybavenie, Táto súprava zvyčajne obsahuje:

 • Zariadenie na čistenie vody. Takáto zostava môže obsahovať obehové čerpadlo, viaccestný ventil, filtračnú nádrž a filtračné prvky. Pri takomto vybavení môže byť výmena vody v rybníku omnoho menej bežná,
 • Prietokový ohrievač. Vďaka jeho inštalácii môžete plávať aj v chladných dňoch.
 • Osvetľovacie zariadenia. Podsvietenie v bazéne bude vyzerať veľmi krásne.

Nezabudnite vybaviť územie okolo novej umelej nádrže. Zvyčajne aj ona keramické dlaždice, Ale tu je dôležité zvoliť si možnosť protišmykového náteru. V takom prípade znížite riziko zranenia.

Na záver

Bazén v krajine alebo na záhrade je skvelým miestom na oddych v horúcich letných dňoch. A urobiť si to nie je také ťažké. Môžete si postaviť umelý rybník z improvizovaných materiálov, ale je lepšie a spoľahlivejšie ho vyrobiť z betónu. Vykonajte výpočty, urobte označenia, vykopajte základovú jamu, nalejte misu a dokončite. Tu sú hlavné fázy práce. Trochu úsilia a finančných investícií, a budete mať skvelé miesto pre dovolenku pre celú rodinu.

Chatový bazén: podrobný popis a typy štruktúr

Umelé rybníky vám umožnia naplno si užiť chlad v horúcich dňoch. Okrem toho je bazén v areáli miestom oddychu nielen pre dospelých členov rodiny, ale aj miestom pre vodné procedúry a hry pre mladšiu generáciu. Mimo sezónu je možné bazén využiť ako zásobník na zalievanie rastlín na území.

Rozlišujú sa tieto typy rezervoárov:

 • stacionárne
 • skladacie,
 • nafukovacie.

Stacionárny bazén je typ konštrukcie, v ktorej sa používa železobetónová misa. Sú spoľahlivé, odolné a inštalované po dlhú dobu. Ich veľkosti a tvary môžu byť veľmi rozdielne: stredné, veľké, vysoké, podlhovasté, okrúhle, dvojvrstvové atď.

K stacionárnym štruktúram možno pripísať ako poddruh, rám a bezrámové nádrže.

Rámové konštrukcie je možné kúpiť už hotové. Vzhľad je to kovová štruktúra s natiahnutým plátnom, spravidla sa používajú PVC fólie. Okrem bazéna sú tu aj schody, systém na čistenie vody, filter a čerpacia stanica. Rámový bazén je inštalovaný iba pre letnú sezónu, potom je celá štruktúra rozobraná a uložená do budúceho leta.

Skladací bazénový model je vhodnejší pre letné chaty, ktoré nie sú oplotené alebo nestrážené. Takéto bazény sú lacné, ľahko sa skladajú a rozoberajú a zaberajú tiež malý úložný priestor. Voda sa do nádrže čerpá sama osebe, ale musí sa starostlivo filtrovať.

Nafukovací bazén je najjednoduchší dizajn nádrže a najspoľahlivejší. Napriek tomu sú nafukovacie bazény, ktoré sú medzi spotrebiteľmi veľmi populárne. Môže byť nainštalovaný kdekoľvek a dokonca so sebou nosiť v aute. Bude ťažké ho nafúknuť sami, ale ak použijete čerpadlo, proces sa ľahšie dokončí. Nevýhody nafukovacích nádrží zahŕňajú:

 • hmotnostné obmedzenia
 • materiál sa dá ľahko dierovať alebo rezať,
 • s veľkým množstvom vodných poklesov,
 • voda nie je čistená a stagnuje, musí sa pravidelne meniť,
 • fúkané na dlhú dobu.

Aby ste netrpeli stálou montážou a demontážou bazéna, môžete si ho sami postaviť na svojom webe.

Ako vytvoriť bazén v krajine bez zbytočných problémov

Usporiadanie bazéna nie je ľahká úloha a je potrebné sa naň starostlivo pripraviť.

Ak ste sa už rozhodli pre typ konštrukcie, mali by ste premýšľať o tom, kam umiestniť budúcu nádrž, akú veľkosť by mala byť a koľko materiálu je potrebných na dokončenie všetkých stavebných prác.

Pred začatím výstavby bazénu je potrebné vybrať najlepšie miesto na vašom webe, kde ho môžete umiestniť.

Odborníci odporúčajú zvoliť miesto, kde je sklon pôdy. Zároveň je žiaduce, aby stromy a kríky nerástli v blízkosti bazéna, pretože ich koreňový systém môže poškodiť hydroizolačnú vrstvu. Okrem toho sa na jeseň začnú listy liať zo stromov a bude potrebné pravidelné čistenie misky od zvyškov.

Pri výbere miesta na mieste je potrebné monitorovať, ktorým smerom vietor fúka. Je výhodné, keď prúdenie vetra prechádza pozdĺž misy nádrže, potom sa na okraji bazénu hromadia všetky listy a zvyšky a bude vhodné ho vyčistiť.

Podzemné vody zohrávajú rovnako dôležitú úlohu. Odporúča sa zorganizovať inštaláciu bazéna v mieste, kde hladina podzemnej vody z povrchu zeme dosiahne najmenej 0,5 - 1 meter.

V tomto prípade hrá špeciálnu úlohu typ pôdy. Najlepšou možnosťou na vybudovanie nádrže je ílová pôda. Ak je vodotesnosť poškodená alebo poškodená, hlina je schopná zastaviť únik vody.

Rozmery a hĺbka budúcej nádrže

Veľkosť budúceho rezervoáru by sa mala určiť na základe jeho zamýšľaného účelu.

Если в планах построить бассейн, где можно свободно плавать, то лучше выбирать прямоугольные или овальные формы. Можно остановить свой выбор и на круглой чаше, но в ней особо не наплаваешься. Конструкция может быть любой формы, даже самой нетипичной, но главное – чтоб в ней можно было свободно передвигаться.

Optimálne rozmery pre obdĺžnikový tvar bazénu sú: šírka - 2,5 metra, dĺžka - 5 - 6 metrov. Súčasne je možné zväčšiť šírku až na 4 - 5 metrov, ako aj dĺžku, ak to veľkosť vášho webu umožňuje.

Ak sa na účely poskytuje ponorenie zo strany alebo skok z výšky, minimálna hĺbka misy môže byť 1,5 metra. Zároveň, ak sa stavia ďalší odrazový mostík alebo veža, mala by sa zväčšiť hĺbka, ale hladký prechod by sa mal nechať až jeden a pol metra.

Ak plánujete vybudovať detský bazén, jeho hĺbka by mala byť 50 - 70 centimetrov.

Viacúrovňový bazén alebo bazén s prechodmi do rôznych hĺbok je zložitejšie usporiadať. Inštalácia takýchto prechodov by sa mala vykonávať opatrne, aby nedošlo k žiadnym náhlym zmenám.

Stavebné materiály a výber správneho nástroja

Za účelom správnej organizácie výstavby bazénu je potrebné premýšľať o všetkých materiáloch vopred a pripraviť stavebný nástroj.

Na usporiadanie budete potrebovať:

 • miešačka na betón
 • stolárske náradie (kladivo, nôž, zošívačka, pravidlá),
 • stolárska súprava (skrutky, skrutky, klince, kliešte, kliešte, kľúče atď.),
 • narážací stroj
 • skrutkovače,
 • piesok a cement
 • Dosky s priemerom 25 mm,
 • drevo 50 mm,
 • hydroizolačný materiál,
 • kovanie
 • primer
 • zošívačka na kovanie,
 • lepiaca základňa pre dlaždice.

Dekorácie bazénov môžu byť vyrobené z: dlaždíc, mozaík, polypropylénu, PVC fólií. Film je možné zvoliť v rôznych farbách: biela, modrá, modrá, ružová atď.

Keď si vyberiete polypropylén ako konečný materiál, môžete byť v pokoji, pretože je odolný voči agresívnym vplyvom a je veľmi odolný.

Ak sa rozhodnete vybaviť bazén dlaždicami alebo mozaikami, potom pri výbere stojí za to venovať pozornosť indikátorom absorpcie vody - mala by byť nízka. Zároveň mozaika vždy vyzerá slušne, drahá a esteticky príjemná.

Ako zariadiť lacný bazén vlastnými rukami

Proces vybavenia bazéna pozostáva z niekoľkých hlavných krokov:

 1. Výber typu konštrukcie a konštrukcie budúceho tanku. Výber optimálneho miesta pre umiestnenie na letnej chate.
 2. Proces značenia na zemi. Zemné práce.
 3. Konštrukcia debnenia a nalievanie pod bazénom.
 4. Hydroizolácia a zdobenie.
 5. Dodatočné vybavenie bazéna: osvetlenie, vybavenie, čistenie, filtrovanie atď.

Prvá vec je urobiť označenie budúceho rezervoáru na mieste a vykonať zemné práce. Na označenie dizajnu môžete použiť malé drevené tyče a rybárske vlasce svetlej farby.

Po označení je potrebné vykopať jamu pod bazénom preferovaných veľkostí, zatiaľ čo vykopať o pol metra viac, aby bolo debnenie vybavené.

Po výkopu môžete debnenie začať vybavovať.

Steny a spodok jamy by mali byť utlmené - na to môžete použiť sabotáž.

Potom položte vrstvu piesku na 25-30 cm a povrch opäť zhutnite.

Na povrch položte výstuhu a pomocou špeciálneho háčika ju spojte s drôtom.

Ďalším krokom je nanesenie vrstvy hydroizolácie. Nie je ťažké zvoliť hydroizolačný materiál, okrem toho je dnes na trhu veľa možností. Avšak pre bazén je lepšia strešná krytina a bitúmenová hmota. Naneste vrstvu hydroizolácie zo strešnej krytiny na celý povrch a dokonca aj na samotnú vrchnú vrstvu a potom naneste zhora 4 vrstvy bitúmenovej hmoty.

Ďalej musíte nainštalovať odtokový systém. Odtok z bazéna môže byť usporiadaný vo všeobecnom kanalizačnom systéme na mieste. Okrem toho je to najzákladnejší spôsob odstránenia odtoku. Odtok z bazéna je pripojený k kanalizácii a rúry sú skryté pod vrstvou zeme a sú položené pod svahom. Potom môžete začať s debnením.

Debnenie sa môže inštalovať z improvizovaných prostriedkov a materiálov a potom naliať všetku betónovú hmotu. Steny by sa mali naliať do niekoľkých vrstiev. Debnenie sa odstráni až po vytvrdnutí betónu. Časom to môže v závislosti od poveternostných podmienok trvať 2 až 4 týždne.

Kladenie hydroizolačnej vrstvy a dokončovacie práce.

Na zamrznuté betónové steny sa aplikuje vrstva hydroizolácie: môže to byť film, tmel alebo akýkoľvek iný materiál. Na orezanie rohových častí bazénu by ste mali použiť špeciálnu pásku. Pomáha to zabrániť úniku.

Potom môžete bezpečne pokračovať v dokončovacích prácach.

Štruktúry bazénov môžu byť vyrobené z keramických dlaždíc, mozaík alebo PVC fólií. Ak je položená dlaždica alebo mozaika, potom je po hlavných prácach potrebné utrieť všetky švy bielou alebo smotanovou zálievkou a povrch utrieť od zvyškov zálievky.

Vybavenie bazénov a ďalšie vybavenie. Okrem bazéna, ak je to potrebné a možné, môžete priniesť svetlá, zariadenia na čistenie vody a dokonca ohrievače.

Poslednou fázou práce je usporiadanie územia pred bazénom a po obvode.

Misa pre bazén: hotová alebo vyrobená doma

Ako už bolo uvedené, základná jama a nalievanie misiek sú najnáročnejšie procesy. Ale dnes veľa výrobcov môže nájsť hotové misky pre bazén, ktoré je potrebné iba vložiť do zeme a upevniť.

Medzi výhody takýchto misiek patrí okrem jednoduchej inštalácie aj uvoľnenie rôznych tvarov, veľkostí a farieb. Zároveň, ak betónová miska počas prevádzky môže prasknúť, ak sa začnú pohyby v zemi, potom tento osud nečaká na hotové misky.

Vytvárajte podobné vzory z plastov a kompozitov. Podľa princípu inštalácie sú podobné, rozdiely sú iba vo vlastnostiach. Plast musí byť dodatočne izolovaný okolo obvodu stien. V plastovej konštrukcii je hlavným materiálom polypropylén. Polypropylénové bloky sa neboja vyhorenia, nevyžadujú pravidelný odtok vody a nebojí sa poškodenia.

Kompozitné štruktúry sú vyrobené zo sklenených vlákien, ktoré sú odolné voči extrémnym teplotám.

Z mnohých výhod majú hotové misky mínus - ich cena je príliš drahá.

Z tohto dôvodu je usporiadanie bazénu do-it-yourself hospodárnejšie a ziskovejšie ako nákup hotovej štruktúry.

Pin
Send
Share
Send
Send