Užitočné tipy

Varný bar - Muesli - doma

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri tvorbe tohto článku dobrovoľní autori pracovali na jeho úprave a vylepšovaní.

Počet zdrojov použitých v tomto článku: 9. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Cereálne tyčinky sú skvelý spôsob, ako jesť v zhone a získať potrebné živiny. Získavajú tiež obľubu, v roku 2010 bolo v Spojených štátoch možné nájsť asi 550 rôznych obilia. Bohužiaľ, nie všetky z nich kúpené v supermarketoch sa dajú nazvať zdravými. Mnohé obsahujú príliš veľa cukru a sodíka bez toho, aby mali správne množstvo výživných kalórií. Môžu byť tiež veľmi drahé. Existujú alternatívne a výživné bufety.

Aké je použitie tyčiniek?

Popularita barov je spôsobená tým, že majú veľa výhod. Môžete uviesť nasledujúce:

 • dobrý vkus
 • malý obsah kalórií, ktorý si môžete vyzdvihnúť sami, ak doma varíte bary müsli z obilnín,
 • nevyžaduje zvláštne skladovacie podmienky,
 • je lacný,
 • výživný,
 • pohodlne sa vydať na cestu.

Fanúšikovia zdravého stravovania radšej jedia tieto bary na raňajky - sú chutní a schopní sa dlho napájať. Ak doma vyrábate müsli tyčinky, môžete si vybrať vhodnú kompozíciu, obsah kalórií. Po vykonaní dávky takýchto barov nemôžete strácať čas prípravou raňajok, kým sa neskončia.

Čo je to?

Energetické bary dnes nájdete nielen v obchodoch so športovou výživou, ale aj v niektorých supermarketoch. Čo je to? Táto tyčinka je tyčinka, ktorá vyzerá ako čokoláda a pozostáva z prísad, ktoré vám umožňujú oživiť vitalitu.

Všetky stĺpce možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

 • Sacharidov. Sacharidy sú hlavným zdrojom energie, preto musia byť prítomné v strave.
 • Proteín (proteín). Bielkoviny sú nevyhnutné pre normálne fungovanie svalov pri ich aktívnej práci (napríklad počas tréningu).
 • Vitamín. Potrebné sú aj vitamíny pre šport a aktívny životný štýl.
 • Kombinovať. Môžu obsahovať sacharidy, vitamíny a bielkoviny. Takáto tyčinka nielenže dodá energiu, ale tiež zabezpečí normálne fungovanie svalov a zlepší zdravie.

Čo presne si vybrať? Všetko záleží na vašich cieľoch. Pri intenzívnom tréningu budú proteínové tyčinky optimálne, pokiaľ ide o energiu - sacharidy, na zvýšenie vitality - vitamínu alebo kombinované.

Ako používať energetické tyče? Tu je niekoľko užitočných návrhov:

 • Je lepšie jesť sacharidové tyčinky pred tréningom, aby ste získali podporu energie a efektívnejšie trénovali. Jedzte jednu dlaždicu pol hodiny alebo hodinu pred triedou, a budete cítiť nárast sily.
 • Počas tréningu svaly pracujú aktívne a po cvičení sa musia zotaviť. Je čas jesť proteínovú tyčinku, ktorá doplní zásoby bielkovín a vyživuje svalové tkanivo.
 • Kombinované bary je možné jesť ráno alebo ráno namiesto občerstvenia.

Nezneužívajte, pretože obsah kalórií v tyčinkách je veľmi vysoký. Stačí jedna alebo dve denne. Okrem toho by ste tieto bary nemali jesť v noci, kalórie a uhľohydráty nemajú čas horieť a všetko pôjde „v rezerve“.

Čo je súčasťou barov?

Polotovar pre müsli tyčinky je zmes niekoľkých komponentov. Obsahuje všetko, čo telo môže vyžadovať pre správne fungovanie - aminokyseliny, vitamíny, minerály. Tyčinky sa líšia od obilnín spotrebovaných na raňajky tým, že si zachovávajú všetky prospešné vlastnosti obilnín. A pri príprave obilnín na kašu sa stráca veľa látok.

Tyčinky z väčšej časti obsahujú celé zrná, ktoré majú priaznivý vplyv na črevnú motilitu a zlepšujú fungovanie gastrointestinálneho traktu. Obilniny sú dobrým zdrojom vlákniny. Výrazne zlepšuje tok metabolických procesov v tele, pomáha rýchlejšie odbúravať uhľohydráty a udržiavať dobrý tvar. Účinok vlákniny na proces štiepenia tukov normalizuje cholesterol.

Vrátane sušeného ovocia môžete tyčinky obohatiť o vitamíny a minerály.

Je tiež dôležité, aby trávenie müsli trvalo dosť dlho. Sú schopní udržať si pocit plnosti a sú vynikajúci ako ľahké občerstvenie. Nasýtenie nesprevádzajú prudké zmeny v cukre - pretože pri liečení existujú „rýchle“ aj „pomalé“ uhľohydráty.

Müsli bar ľahko nahrádza cookies a sladkosti, znižuje chuť do cukroviniek.

Aké zložky môžu byť obsiahnuté?

Tu je prehľad barov:

 • Obilniny. Táto možnosť je ideálna, pretože zdravé obilniny sú pevné uhľohydráty. Je však potrebné poznamenať, že tieto uhľohydráty sú správne, to znamená, že sa konzumujú pomaly a neštiepajú sa na bruchu, bokoch a iných problémových oblastiach vo forme ďalších kilogramov.
 • Orechy sú zdrojom bielkovín a esenciálnych mastných kyselín. Hrsť orechov nikomu neublíži.
 • Ovocie a bobule. Je to nielen chutné, ale aj zdravé. Obsahujú vitamíny, vlákninu, minerály, rôzne makro a mikro prvky.
 • Sušené ovocie. Hrsť sušeného ovocia pomôže získať dostatok a doplniť zásoby energie.
 • Čokoláda alebo kakao. Obsahuje osviežujúci kofeín a uhľohydráty.
 • Med je vynikajúci vitamínový produkt, ktorý dodáva baru príjemnú chuť.

Pre energetické tyčinky ponúkame niekoľko receptov.

Zloženie, výhody a poškodzuje

Hlavnou prísadou v müsli tyčinkách sú lisované obilniny (ovos, jačmeň, pšenica alebo raž). Ak chcete dať hotovému výrobku viac výhod, výživy a chuti v hlavnej zložke, pridajte sušené bobule a ovocie, orechy a semená, med alebo melasu, čokoládu, kakao, jogurt.

Podľa technológie prípravy sú tyčinky surové, tepelne nespracované a pečené alebo vyprážané. Surový müsli sa považuje za užitočnejší a menej kalorický, ale telo ho ťažšie vstrebáva ako tyčinky pečené pridanými olejmi pri vysokých teplotách.

Priaznivé vlastnosti müsli tyčiniek sú dôsledkom ich viaczložkového zloženia:

 1. Celé zrná dávajú telu potrebné množstvo vlákniny, čo má priaznivý vplyv na črevnú motilitu, normalizuje procesy metabolizmu uhľohydrátov v tele a dodáva telu dlhodobý pocit sýtosti,
 2. Sušené ovocie a med sú bohatým zdrojom vitamínov a užitočných makro- a mikroelementov, pomalých a rýchlych uhľohydrátov, ktoré môžu človeka nasýtiť po dlhú dobu bez toho, aby spôsobili náhle zmeny hladiny cukru v krvi,
 3. Orechy a semená, ako aj odrody drahých rýb, môžu telu v plnej miere poskytnúť nenasýtené mastné kyseliny (Omega-3, Omega-6), ako aj bielkoviny, vlákninu, železo, fosfor a vitamíny skupín B, E a A.

Okrem výhod uvedených pre telo sú müsli bary pohodlným občerstvením na ceste, ktoré nielenže môže úplne nahradiť sladkosti, vafle a sušienky, ale tiež výrazne znížiť chuť na sladkosti.

Napriek všetkým výhodám niektorí odborníci na výživu stále vidia nedostatky tohto potravinárskeho výrobku, ktoré môžu poškodiť ľudské telo. Je to predovšetkým vysoký obsah kalórií a významný obsah fruktózy a sacharózy, ktorá je bohatá na sušené ovocie. Preto sa neodporúča jesť viac ako 30 gramov müsli tyčinky denne a ľudia s diabetom by ich mali všeobecne opustiť.

Lasagne s bešamelovou omáčkou - skúste uvariť chutné jedlo podľa našich receptov.

Ako pripraviť chutnú polievku s čerstvými šampiňónmi - vziať na vedomie niekoľko receptov na toto jedlo.

Ako variť zelené čaje a ako ich piť, prečítajte si náš článok.

Zložkyčíslo
ovos alebo iné obilné vločky -200 g
najrôznejšie orechy a semená -200 g
sušené ovocie (sušené marhule, sušené slivky, hrozienka) a sušené bobule -200 g
zlato -70 g
ovocná šťava -60 ml
rafinovaný rastlinný olej -10 ml
Čas varenia: 40 minút Kalórie na 100 gramov: 402 kcal

Zloženie barov müsli obchodu (sú granola) po bližšom preskúmaní nie je také neškodné. Technológia ich výroby sa samozrejme za sto rokov významne zmenila a zloženiu sa podarilo obohatiť o rôzne konzervačné látky, stabilizátory a farbivá.

Vďaka tomu sa priemyselná granola stala pomerne pochybným výrobkom, ale doma zdravé lisované obilné tyčinky je úplne ľahké vyrobiť.

Ako variť vlastné müsli tyčinky:

 1. Orechy a veľké semená (napríklad tekvica) je potrebné nasekať nožom na menšie kúsky,
 2. Rozdrvené ovocie rozdrvte niekoľkými kvapkami medu na smoothie. Druhú polovicu sušených bobúľ a ovocia pomelíme nožom,
 3. V nádobe vhodnej veľkosti zmiešajte všetky produkty, dobre premiešajte hmotu tak, aby sa stala homogénnou,
 4. Výsledná hmota sa rovnomerne rozloží na plech na pečenie potiahnutý papierom na pečenie. Hrúbka vrstvy by nemala prekročiť jeden a pol centimetra,
 5. Sušte ovsenú hmotu v sušiarni 20-25 minút pri 180 °. Horúcu vrstvu müsli nakrájajte na porcie a ochlaďte.

Prvý recept

 • 200 gramov sušených sliviek,
 • 200 gramov sušených marhúľ,
 • 100 gramov sušených brusníc,
 • 100 gramov pražených arašidov,
 • 100 gramov vlašských orechov,
 • 50 gramov sezamových semien,
 • 50 gramov ľanových semien.

 1. Nalejte sušené ovocie a sušené brusnice s teplou vodou po dobu 10 až 20 minút, aby všetko zmäklo. Potom všetko ponorte do mlynčeka na mäso alebo do mixéra a rozdrvte na homogénnu hmotu.
 2. Rozdrvte arašidy a vlašské orechy rukami alebo nožom nakrájajte na malé kúsky (môžete tiež nasekať mixér).
 3. Sušenú ovocnú hmotu zmiešajte s orechmi.
 4. Vytvorte párky, nakrájajte na ľanové a sezamové semienka, zabaľte do fólie alebo pergamenu a vložte ich na niekoľko hodín do chladničky.
 5. Hotovo!

Ako si vyrobiť müsli bary doma

Pred výrobou müsli tyčiniek sa rozhodnite o zložkách. Napríklad ako základ môžete použiť ovocné pyré namiesto masla - výrobok je vzdušný, chutný a veľmi aromatický.

Ak plánujete vyrábať müsli tyčinky vlastnými rukami, recept s fotografiami môžete ľahko nájsť na internete. Zložky by mali byť vhodné pre vašu stravu. Ak sa všetky nezhodujú s vaším zamýšľaným výživovým systémom, môžete ich nahradiť uvedením kalorického obsahu zložiek.

Ako si vyrobiť müsli bar doma a vybrať si vlastné prísady

Ak nemáte prísne stravovacie obmedzenia alebo jednoducho vyrábate cukrárske tyčinky ako náhradu za obchod s cukrovinkami, možnosti sa môžu líšiť. Základným pravidlom je zachovanie proporcií. Rovnaký recept možno použiť rôznymi spôsobmi, nahradiť ovsenú kašu zmesou, semená s orechmi, výber obľúbeného sušeného ovocia. Pridanie čokolády dodáva sýtosti a pomáha nabíjať batérie.

Ako vyrobiť müsli tyčinky: recept číslo 1

 • Ovsené vločky - 250 g
 • Dátumy, sušené marhule - každá po 100 g
 • Rozinky svetlé a tmavé - každá po 50 g
 • Sezam - 2 polievkové lyžice
 • Tekvicové a slnečnicové semienka (šúpané) - každá 4 polievkové lyžice
 • Med - 70 g
 • Maslo - 60 g
 • Blackberry - 120 g
 • Jahoda - 180 g
 • Priemerne veľké jablko je 1 kus.

 1. Vyberte si hlbokú misku, vložte do nej vločky, semená, sezam, hrozienka.
 2. Odstráňte dáta z dátumov, nakrájajte ich spolu so sušenými marhuľami na malé kúsky.
 3. Sušené ovocie skombinujte so zmesou ovsa a semien, zamiešajte.
 4. Pripravte ovocnú základňu - najprv musíte nasekať bobule v mixéri.
 5. Potom prešli hmotu z mixéra cez sito.
 6. Nastrúhajte jablko, skombinujte s ovocnými šťavami a zamiešajte.
 7. Pyré nalejte do misy so sušeným ovocím a semenami.
 8. Olej zmiešajte v samostatnej panvici s medom, zapálte a za stáleho miešania zohrejte na sirup.
 9. Nalejte sirup do hlavnej zmesi a miešajte do hladka.
 10. Vezmite pekáč - ideálna veľkosť je 25x25 cm alebo v jeho blízkosti. Formu zakryte papierom na pečenie a rozotrite zmes, aby ste ju pevne uchopili. Vrstva by mala byť čo najpevnejšia, inak sa tyče rozpadnú.
 11. Vložte hmotu do rúry. Pečieme asi hodinu pri teplote 150 stupňov.
 12. Vyberte formu z rúry, nechajte vychladnúť a nalejte na vopred rozpustenú čokoládu. Potom ju vložte na pár hodín do chladničky.

Rozstrihnite útvar na kúsky. Hotové bary je možné uložiť v chladničke.

Ako vyrobiť müsli tyčinky doma: recept číslo 2 (s uvedením kalórií)

Ingrediencie pre 10 porcií:

 • 10 g sušených sliviek, mandlí, lieskových orechov, kešu, slnečnicových semien, dátumov,
 • jeden banán
 • sezamové semienka - 5 g,
 • rastlinný olej - 40 ml,
 • cukor - 10 g
 • ovsené vločky - 70 g.

Výživná hodnota na 100 g s touto sadou prísad:

Kalórie 364 kcal,

 1. Mleté sušené slivky, sušené marhule a dáta, vložené do misy.
 2. Pridajte ovsené vločky.
 3. Pridajte nasekané orechy, sezamové semienka.
 4. V mixéri porazte banán s cukrom a maslom.
 5. Pridajte obsah mixéra do cereálie, zmiešajte s vidličkou.
 6. Položte hmotu na pergamenový papier, vyrovnajte.
 7. Položte na plech a sušte 10 minút v peci pri teplote 170 stupňov.

Na konci varenia vyberte plech na pečenie z rúry, ochlaďte ho a nakrájajte hmotu na tyčinky.

Druhý recept

Súbor zložiek je nasledujúci:

 • 100 gramov lieskových orechov,
 • 100 gramov mandlí,
 • 50 gramov kokosu,
 • 100 gramov slnečnicových semien,
 • 100 gramov sušeného ananásu,
 • 400 gramov ovsených vločiek
 • 100 gramov medu
 • 50 gramov masla.

 1. Najskôr do panvice nalejte ovsené vločky, kokos, mandle, semená a lieskové orechy. Všetko smažte bez pridávania oleja asi 5-10 minút.
 2. Nakrájajte ananásy na plátky a pridajte k zvyškom prísady.
 3. Roztavte maslo vo vodnom kúpeli, pridajte med, všetko miešajte do hladka.
 4. Spojte med s olejom so zvyškom ingrediencií, všetko dôkladne premiešajte.
 5. Zakryte spodnú časť pekáča papierom na pečenie a roztierajte hmotu.
 6. Vyberte panvicu na 3 - 4 hodiny v chladničke.
 7. Vlastné energetické tyče sú pripravené!

Recept tri

Tu je to, čo potrebujete:

 • 100 gramov sušených čerešní a višní,
 • 1 šálka müsli
 • 100 gramov dát
 • 50 gramov tekvicových semien
 • 2 polievkové lyžice kakaového prášku
 • 3 polievkové lyžice trstinového cukru
 • 50 gramov medu
 • 50 gramov masla.

 1. Vyprážajte tekvicové semienka a müsli na panvici, kým nie sú zlatohnedé. Nie je potrebné pridávať olej.
 2. Nakrájajte čerešne a dáta na malé kúsky.
 3. Teraz pripravte náplň sirupu. Maslo rozpustite vo vodnom kúpeli. Pridajte cukor a počkajte, kým sa úplne neroztopí. Potom vyberte nádobu z vodného kúpeľa, pridajte med a kakao, všetko premiešajte.
 4. Zmiešajte semená a orechy s dátumami a čerešňami, nalejte do sirupu. Všetko dôkladne premiešajte.
 5. Vezmite plastovú nádobu, zakryte fóliou, položte ju do rovnomernej hmoty, ktorú máte.
 6. Nádobu vložte do chladničky na niekoľko hodín.
 7. Užite si energetické tyčinky!

Varte chutné a zdravé energetické tyčinky a povzbudzujte seba a svoju rodinu.

Stravovacie bary Muesli

Recept na domáce granola bary neobsahuje rastlinný olej a med. Vylúčené sú ako ďalšie zdroje kalórií. Takáto pochúťka sa perfektne zmestí do ponuky pôstov. Daná základná kombinácia produktov sa môže zmeniť napríklad nahradením časti banánovej vlákniny strúhaným jablkom.

Výrobky určené na výrobu cereálnej pochutiny v potrave by sa mali užívať v tomto pomere:

 • 300 g zrelých banánov (3-4 kusy),
 • 300 g ovsenej múky
 • 50 g nasekaných roztrúsených dát
 • 50 g nakrájaných sušených marhúľ,
 • 100 g nakrájaných mandlí alebo vlašských orechov,
 • 5 g škorice
 • 7 g vanilkového prášku.

Čas varenia je 50 - 55 minút.

Sto gramov diétneho baru bude mať 292,2 kcal.

 1. Banánová kaša vidličkou, pridajte ovsené vločky, sušené ovocie a orechy, škoricu a vanilku. Hmotu dobre premiešajte
 2. Predhrejte rúru na 170 stupňov. Pečiacu plachtu prikryte pergamenom tak, aby zakrývala aj bočné steny,
 3. Zmes banán-ovos pevne pritlačte na plech na pečenie a pošlite do rúry na 35 - 40 minút. Aby bola granola ostrejšia, musíte ju držať v rúre dlhšie. Po ochladení by mala byť vrstva narezaná na tyče.

Drobné müsli bary Jamie Oliver

Bolo by veľmi prekvapivé, keby svetoznámy šéfkuchár propagujúci domácu kuchyňu a zdravé stravovanie nemal vlastný recept na výrobu týchto tyčiniek, ktoré tiež nazýva energetické tyčinky. Jamie Oliver má niekoľko receptov na müsli tyčinky: s gaštanmi a korením, ako aj s horkou čokoládou a sušeným ovocím.

Pretože nie každému sa páči výrazná pikantná chuť, môžete uvariť sladšiu, ale menej kalorickú verziu energetických tyčiniek, ktoré potrebujete:

 • 250 g ovsenej vločky
 • 100 g najrôznejších semien,
 • 75 g strieborných pistácií,
 • 150 ml vody
 • 100 g sušených marhúľ,
 • 100 g rozložené dáta
 • 50 g čokolády navyše
 • 60 ml mandľového oleja,
 • 100 ml javorového sirupu
 • Na panvicu namažte 10 - 20 ml olivového oleja.

На приготовление гранолы по рецепту Д. Oliver bude musieť stráviť 110 minút.

Obsah kalórií v energetickom stĺpci bude 164,0 kcal / 100 g.

 1. Na vymastenom pleche na pečenie smažte v rúre 20 minút, za občasného miešania nasekané pistácie, semená a ovsené vločky. V dôsledku vyprážania by zmes mala získať krásnu zlatú farbu,
 2. Varte javorový sirup, nasekané dáta, vodu a mandľový olej po dobu 10 minút v panvici a potom rozomelte na rovnomernú lepkavú omáčku,
 3. V miske vhodného objemu kombinujte rozdrvené marhule, pražené zmesi orech-ovos, sladkú omáčku a rozdrvenú čokoládu,
 4. Dobre premiešanú zmes stlačte do formy veľkosti 20 x 20 cm a pečte v rúre 15 - 20 minút.

Užitočné tipy

Výroba müsli tyčiniek doma nie je náročná, je dôležité vziať do úvahy iba dva body:

 1. Zloženie tyčinky by malo obsahovať „lepivé“ prísady. Môže to byť med, cestoviny vyrobené z orechov alebo sušeného ovocia alebo čokoládové lupienky,
 2. Zmes veľmi starostlivo a kompaktne premiešajte vo forme. Čím dôkladnejšie sa to dosiahne, tým budú výsledné tyčinky silnejšie.

Zvyčajne to nepočujete o sladkostiach, ale v tomto konkrétnom prípade môžete bezpečne povedať: „Jedzte zdraviu!“

Pin
Send
Share
Send
Send