Užitočné tipy

Ako na to

Pin
Send
Share
Send
Send


Zlatá rybka je medzi amatérmi najobľúbenejšou akvarijnou rybou. Pre väčšinu akvaristov sa zlatá rybka stáva prvou rybou vo svojich akváriách. Bohužiaľ, v kvalite starostlivosti, ktorú dostávajú vo svojom domácom akváriu, zaujímajú ďaleko od prvých miest. Aj keď záľuba chovu tropických rýb urobila veľké pokroky v porozumení potrieb rýb a zlepšovaní ich starostlivosti, ako všetky ostatné druhy akváriových rýb, stále existuje veľa mýtov o udržiavaní zlata.

Mýtus 1. Zlatá rybka môže žiť nádherne v malom guľovom akváriu.

Jedným z najbežnejších mýtov je, že zlatá rybka môže žiť v malom okrúhlom akváriu. Tento mýtus sa datuje do dávnej minulosti, keď sa chov tohto druhu práve začal. Prvá domáca zlatá rybka sa objavila v Číne. Potom predkovia moderných kaprov Koi žili v ušľachtilých rybníkoch a pozorovali ich zhora. Postupom času sa zlaté rybky začali chovať v domácich akváriách. Akvária v tvare misky boli najlepšie na pozorovanie rýb, ale nezohľadnili ich potreby, zachovali ich zdravie a pohodu. Toto je vlastne najhorší možný spôsob chovu akvarijných rýb. Tieto akváriá sú príliš malé, veľmi ťažko čistiteľné a nie je možné do nich umiestniť potrebné vybavenie, napríklad filter.

Mýtus 2. Zlatá rybka nežije dlho.

V istom zmysle je toto tvrdenie čiastočne pravdivé: ak sa zlatá rybka nebude správne udržiavať a bude sa o ňu starať, nebude trvať dlho. Ale ak sa o ňu dobre postaráte, poskytnete jej potrebný domov a vybavenie, bude môcť žiť až 20 rokov a dlhšie. Najstaršia známa domáca zlatá rybka žije už 43 rokov.

Mýtus 3. Zlaté rybky sú malé a nevyžadujú veľa miesta.

Zlaté rybky rastú veľmi rýchlo a stávajú sa veľkými a rastú vo vzťahu k životnému prostrediu. Zdravá zlatá rybka nemôže byť malá, ale celkom dospelá, je veľmi veľká. Aj najmenšie druhy dosahujú v dospelosti dĺžku 16 cm. Tínedžeri dorastú do výšky 3 až 6 cm, a ak zlatá rybka zostane na tejto veľkosti, potom sa neuchováva v dostatočne priestrannom akváriu a nedostáva dostatok výživy.

Zlatá rybka doma

Oficiálny názov akvarijných rýb, známy ako „zlato“, je Carassius auratus auratus. Patrí k rodine cyprinidov a ich najbližšími príbuznými v našej zemepisnej šírke sú kaprovia, krížniky, pleskáče, kormorána a bezútešne. Ako vidíte, ryby sú hlavne sladkovodné.

Doma je nepravdepodobné, že zlatá rybka dorastie do dĺžky viac ako 15 centimetrov, aj keď v prírode ich veľkosť môže dosiahnuť až 30 centimetrov. Zlaté rybky majú sploštené podlhovasté elipsoidné telo s ostrou papulou. Dlhá chrbtová plutva začína v strede tela a krátka dolná plutva je umiestnená bližšie k chvostu. Klasické farby - červeno-zlatá zadná strana, žlto-zlaté strany, žltkasté brucho. Plutvy sú jasne červené alebo iné načervenalé odtiene, hoci zriedka môžu byť jednoducho žlté. K dispozícii sú aj exotické omaľovánky ryby, napríklad čiernobiele alebo biele. Takže zlatá rybka nie je zďaleka vždy zlatá.

Vzhľadom rýb je skôr ťažké určiť samca pred nami alebo samicou. To je možné iba v období pred trením, keď samci získajú zárezy na prednom lúči prvých prsných plutiev a na žiabrách. A u samice, pripravenej na kladenie vajíčok, brucho napučí. Ak sa pozriete na ryby zhora, všimnete si mierne zakrivenie tela, ktoré môže po trení zostať.

Obsah zlatých rybiek

Je vhodné kúpiť si akvárium druhov s dĺžkou jeden meter. Hrubozrnná pôda sa naleje na dno a vysadí sa malé množstvo vodných rastlín. Mali by to byť rastliny, ktoré nemajú najmenšie listy, napríklad malé vajce alebo vallisneria. Vhodné sú aj plávajúce rastliny, ktoré budú slúžiť rybám ako doplnková potrava (napríklad žaburinka alebo richchia).

Teplota vody sa môže pohybovať od 16 do 24 stupňov av zime by voda nemala byť teplejšia ako 20 stupňov av lete by nemala klesnúť pod 21 stupňov. Zníženie alebo zvýšenie teplota vody musí byť vykonávaná postupne. Je tiež dôležité monitorovať rovnováhu tvrdosti a kyslosti vody v akváriu. Tvrdosť vody pre zlatú rybku sa môže pohybovať od 8 do 18 stupňov a kyslosť sa musí udržiavať na 7 jednotkách. Voda by mala byť prirodzene čistá, obohatená kyslíkom. Výška vodnej vrstvy musí byť najmenej 25 centimetrov. Voda sa musí denne aktualizovať a do akvária sa pridáva približne jedna desatina objemu. A nezabudnite sa uistiť, že nová voda má rovnakú kyslosť a tvrdosť, ako aj teplotu. Akvárium je vybavené filtrom a prevzdušňovačom.

Ak ste s odpoveďou v rozpakoch, koľko zlatých rýb sa môže usadiť vo vašom akváriu, urobte jednoduché výpočty: na každých 10 centimetrov dĺžky tela ryby potrebujete 20 štvorcových centimetrov od hladiny vody. Ak v akváriu nie je žiadny prevzdušňovač, norma sa zdvojnásobí. Potom by však denná výmena vody mala predstavovať najmenej tretinu celkového množstva. Starostlivosť o jednu alebo niekoľko rýb je teda omnoho jednoduchšia.

Kŕmenie zlatou rybkou

Zlatá rybka je pomerne nenásytná, zatiaľ čo nepozná opatrenia a je náchylná na obezitu. Zároveň sú zlaté rybky dosť nenáročné a všežravé. Strava pre domáce zvieratá v akváriu by mala zahŕňajú živé a rastlinné potraviny. Živým krmivom sú krvavce, dafnie, dážďovky a dážďovky, tvorcovia fajok a korytnačky. A z rastlinných potravín môžete ponúknuť chobotnice, richchiu a šalát.

Ďalšie uhľohydráty budú slúžiť ako drobky na chlieb a studená kaša z pohánky, ovsené vločky alebo pšenica, varené bez soli. Kaša je stočená do hrachových guľôčok. Nepohrdzujte zlaté rybky a škrabané mäso zmiešané s chlebom a tiež valcované do guľôčok. Zlatá rybka vyžaduje veľa sacharidov (na rozdiel od tropických druhov). Môžete tiež dať špeciálne suché jedlo v súlade s pokynmi.

Hmotnosť krmiva za deň by nemala prekročiť tri percentá hmotnosti zlaté rybky. Samozrejme, tieto gluttony sa budú jesť a viac, ak im budú poskytnuté, nepozná opatrenia. Ako zistiť požadované množstvo krmiva? Nalejte približnú dávku jedla do vody a po 15 minútach odstráňte z povrchu všetko, čo ste nemali. Zlaté rybky sa kŕmia dvakrát denne a bez potravy môžu ryby prežiť nie viac ako týždeň.

Chov zlatých rýb

Počas trenia rýb potrebujú ryby osobitnú starostlivosť. Na chov rýb potrebujete samostatné neresiace akvárium. Počas párenia sú samce a samice sedené, dobre kŕmené. Samica pripravená na trenie a dvaja alebo traja muži sa vysádzajú do neresiacich akvárií, kde samica bude hádzať vajíčka, plávať medzi vodnými rastlinami a samec ju okamžite oplodní. Vajcia, prvé biele. Priľnú k rastlinám, ale už druhý deň sa stanú priehľadnými.

Po ukončení trenia sa ryby uložia späť. V prípade neresiacich akvárií je hladina vody znížená na 15 centimetrov. Asi po piatich dňoch sa z vajíčok objaví poter. Pokúste sa zabezpečiť, aby sa v tomto období teplota vody v akváriu nemenila. Starostlivosť o poter je rovnaká ako u dospelých rýb. Po prvé, deti sú kŕmené infúziou a vírivkami a v druhom roku života sa prenášajú na normálne jedlo.

Zlaté rybky sú nenáročné, všemocné domáce zvieratá. Nepotrebujú špeciálne osvetlenie, drahé napájanie. Ľahko sa množia doma. Stačí vziať do úvahy všetky požiadavky na pohodlné držanie zlatých rybiek a získate aktívnych veselých miláčikov. A tam sa pozriete a túžby sa začnú naplňovať.

Aké náročné sú zlaté rybky na podmienky zadržania?

Názory na toto skóre sú opačné. Niektorí veria, že je to pacient, takmer nezničiteľný, prežívajúci za akýchkoľvek podmienok ryby, vhodný pre začiatočníkov a ľudí, ktorí nechcú do akvária investovať veľa úsilia a peňazí. Iní naopak tvrdia, že pri udržiavaní zlata je potrebné dodržiavať rad dosť tvrdých podmienok a majú nepochybne pravdu. Zlatá rybka by sa nemala zakladať na niekom, kto nie je pripravený vyvinúť úsilie na jej pohodlnú existenciu. Najdôležitejšou podmienkou chovu týchto rýb je akvárium s dostatočne veľkým objemom.

Objem a tvar akvária

V sovietskej literatúre o akváriových štúdiách z minulého storočia sa uvádza, že 1,5 - 2 dm 3 povrchu vody alebo 7 - 15 l objemu akvária by malo byť na zlatú rybku (15 l na rybu sa považuje za nízku hustotu). Tieto údaje sa tiež presunuli do niektorých moderných príručiek. Malo by sa však poznamenať, že sa písali sovietske knihy o zlatých rybkách domáceho chovu, ktoré po mnoho generácií žili v akváriách a ako výsledok výberu boli prispôsobené takýmto podmienkam zadržiavania. V súčasnosti k nám prevažná väčšina zlatých rýb prichádza z Číny, Malajzie a Singapuru, kde sú chované v rybníkoch. Preto nie sú prispôsobené životu v malom množstve vody a dokonca sa musia prispôsobiť pomerne veľkému akváriu a objem 15 - 20 litrov pre nich znamená smrť v priebehu niekoľkých dní.

Experti, ktorí pracujú so zlatou rybkou prinesenou z Ázie, experimentálne preukázali:

Vo veľkých akváriách (200 - 250 l) s dobrou filtráciou a prevzdušňovaním sa hustota výsadby môže mierne zvýšiť tak, aby objem vody bol 35 - 40 l na jednotlivca. A to je limit!

Odporcovia poloprázdnych akvárií tu zvyčajne namietajú, že napríklad v zoologických záhradách sú zlaté rybky v akváriách veľmi husto zabalené a zároveň sa cítia skvele. Áno, skutočne je to špecifickosť výstavných akvárií. Je však potrebné mať na pamäti, že v zákulisí je niekoľko výkonných filtrov, ktorými je toto monštrum vybavené, najprísnejší rozvrh výmeny vody (až do polovice objemu denne alebo dvakrát denne), ako aj veterinárny lekár ichtyopatológa, pre ktorého vždy existuje práca.

Pokiaľ ide o tvar akvária, uprednostňuje sa klasický obdĺžnik alebo mierne zakrivenie predného skla. Dĺžka by mala byť približne dvojnásobkom výšky. V starej sovietskej literatúre sa uvádzalo, že voda by sa nemala naliať nad úroveň 30 - 35 cm, ale ako ukazuje prax, nie je to rozhodujúce. Zlatá rybka žije dobre vo vyšších akváriách, ak má primeranú šírku a dĺžku (vysoké a úzke akváriá - obrazovky a valce - nie sú vhodné na udržiavanie zlatých).

Mýtus 4. Zlatá rybka je lacná a ľahko vymeniteľná.

Zlatá rybka je jedným z najbežnejších druhov akvarijných rýb a väčšina jej najbežnejších druhov je pomerne lacná a ľahko dostupná. Mnoho majiteľov sa k nim chová takto: ak moje ryby umierajú, môžem ich ľahko nahradiť novými. Ak sa však tomuto druhu poskytujú vhodné podmienky a starostlivosť, môže sa z neho stať vynikajúca akvarijná ryba, na ktorú môže byť hrdý majiteľ. Efektné zlato môže stáť oveľa viac ako mnoho tropických rýb.

Aké druhy rýb sú kompatibilné so zlatom?

Odpoveď na túto otázku je jednoznačná - najlepšou možnosťou by bolo druhové akvárium, v ktorom žijú iba zlaté rybky. Okrem toho sa často neodporúčajú ani zlaté, ani dlhé telo, aby sa mohli spolu usadiť, a niet pochýb o zástupcoch iných druhov rýb. Buď susedia narušia zafarbenie, poškodia ich oči a plutvy, alebo sami susedia budú nepohodlní, pretože akvárium so zlatou rybkou je veľmi zvláštnym prostredím. Okrem toho je možné malé žlté rybky jednoducho prehltnúť.

Výber správneho akvária pre zlaté rybky

Zistili sme teda, že pre zlatú rybku si musíte vybrať správne obdĺžnikové akvárium správneho objemu, ktoré môže uspokojiť ich potreby. Ak chcete získať iba jednu zlatú rybku, postačí 75-litrové akvárium. Ak však chcete viac ako jedného jednotlivca, potrebujete ďalších najmenej 30 - 40 litrov, aby ste mohli obsahovať dospelé ryby. Mnohí sú jednoducho zdesení skutočnosťou, že pre zlatú rybku musíte spustiť 200-litrové akvárium, ale tento objem je iba minimálnym objemom pre 3 až 3 osoby! Ak chcete vidieť tento druh v celej svojej kráse, aby ste naplno odhalili jeho potenciál, musíte si zaobstarať akvárium s objemom najmenej 330 litrov. Pamätajte, že tieto ryby rastú veľmi veľké a produkujú veľké množstvo odpadu, takže potrebujú veľa vody. Zlaté rybky žijú 20 rokov a dlhšie a čoskoro sa stanú vašimi obľúbenými domácimi miláčikmi, takže im nešetrite miesto a priestranné akvárium.

Parametre vody, dizajn a vybavenie akvária

Zlaté rybky sú pohodlné s nasledujúcimi ukazovateľmi vody:

  • teplota 20-23 °, pri krátkych tvaroch trochu vyššia, 24-25 °,
  • pH je asi 7,
  • tuhosť nie menšia ako 8 °.

Pôda v akváriu by mala byť vybraná tak, aby sa ryby pri vykopávaní neudusili - jej častice by mali byť bez ostrých vyčnievajúcich okrajov a ich veľkosť by mala byť väčšia alebo oveľa menšia ako ústa rýb.

V akváriu so zlatou rybkou musia určite existovať živé rastliny. Konzumáciou dusíka pozitívne ovplyvňujú ekologickú rovnováhu, sú ďalším substrátom pre baktérie, ktoré vykonávajú biofiltráciu, a slúžia tiež rybám ako vitamínová zálievka.

Schizandra, Anubias, Cryptocoryne, Alternerea, Bacopa, Sagittaria a Javanese Moss sú v dobrej viere so zlatom. Odporúča sa pestovať rastliny v kvetináčoch tak, aby sa nepoškodili ich korene. A ako vrchný dresing špeciálne dajte rybiu žaburinku, richchiu, vlku, rohovník.

Vyžaduje sa dobré nepretržité prevzdušňovanie. Minimálne by mal byť prevzdušňovač na filtri zapnutý, je lepšie mať navyše kompresor. Ak má akvárium vysokú hustotu živých rastlín, silné svetlo a zásobovanie oxidom uhličitým (za takýchto podmienok by listy rastlín mali byť pokryté bublinami kyslíka, ktoré uvoľňujú), potom sa prevzdušňovač zapne iba v noci.

Pri navrhovaní akvária by ste nemali používať veľké dekoratívne predmety - naplavené drevo, jaskyne atď. Úkryty nie sú potrebné pre zlaté rybky, ale plutvy chvostových závojov, oči ďalekohľadov, porasty orand sú okolo nich ľahko zraniteľné a prístrešky zaberajú miesto na kúpanie.

Filtrácia a zmeny vody

Všeobecne sa uznáva, že zlatá rybka predstavuje veľké biologické zaťaženie akvária. Jednoducho povedané, sú špinavé a produkujú obrovské množstvo odpadu. Ich návyk neustále kopať do zeme, zvyšovať zákal, neprináša čistotu akvária. Okrem toho má výkaly zlatých rýb hlienovú konzistenciu a tento hlien znečisťuje pôdu a prispieva k jej rozpadu. Preto, aby voda zostala čistá a transparentná, je potrebný dobrý filtračný systém s nepretržitou prevádzkou.

Výkon filtra by mal byť najmenej 3-4 objemy akvária za hodinu. Najlepším riešením by bol externý filter nádoby. Ak ju nemáte možnosť kúpiť a objem akvária nepresahuje 100 - 120 l, môžete obísť vnútorný filter - vždy viacdielny s priehradkou na keramické plnivo.

Porézna keramika je substrátom pre baktérie, ktoré prevádzajú toxický amoniak uvoľnený rybami na dusitany a potom na oveľa menej toxické dusičnany. Okrem toho je substrátom pre tieto baktérie, ktorých stabilné množstvo je životne dôležité pre dobré životné podmienky akvária, pôda a vodné rastliny, najmä rastliny malolisté. Preto je žiaduce mať veľa rastlín a aby pôdna frakcia nebola príliš veľká.

Aby sa baktérie počas čistenia akvária nerozpadli, musia sa dodržiavať určité pravidlá: filtračné špongie sa umývajú v akváriovej vode (je potrebné umývať špongie zlatou rybkou dosť často, približne raz týždenne), sifón pôdy, aj týždenne, sa vykonáva opatrne, bez miešania vrstvy, keramické plnivá pre biofiltre sa vždy čiastočne menia.

Aj pri vysokokvalitnej filtrácii v akváriu so zlatými rybkami sa musia zmeny vody vykonávať týždenne z jednej štvrtiny na tretinu objemu akvária, a ak je narušená hustota vykládky rýb, potom častejšie. Ryby tohto druhu dobre tolerujú sladkú vodu, takže nie je potrebné brániť ju dlhšie ako jeden deň.

Teraz, keď sme prišli na hlavné, najťažšie a najdrahšie opravy zlatých rýb, môžeme hovoriť o tom, ako a ako ich kŕmiť.

Zvyčajne sa kŕmia dvakrát denne, čo dáva množstvo potravy, ktorú ryby môžu jesť 3-5 minút. Odporúča sa striedať suché obilniny a granule s rastlinnými potravinami - špenát, šalát, varenú zeleninu a obilniny, ovocie (pomaranč, kivi). Niekedy sa môžete kŕmiť kúskami mäsa alebo pečene, ako aj mrazenými krvavými červami. Je potrebné poznamenať, že granule suchého jedla pred ich podaním rybám je lepšie namočiť 20-30 sekúnd do akváriovej vody a rozmraziť zmrazené krmivo. Veľmi užitočné je pravidelné obliekanie živých dafnií, ktoré je možné pestovať doma. Кроме того, как указывалось выше, в аквариуме всегда лучше иметь специальные кормовые растения. Раз в неделю устраиваются разгрузочные дни.

Заболевания золотых рыбок — предмет для отдельной статьи, здесь же мы кратко рассмотрим лишь признаки, которые могут указывать на то, что рыба заболела или испытывает сильный дискомфорт:

  • strata chuti do jedla
  • опущенный спинной плавник,
  • оттопыренная чешуя, быстро появившиеся красные или чёрные пятна, язвы, высыпания, слизистый или ватообразный налёт,
  • opuchnuté brucho a vyduté oči viac ako obvykle,
  • neprirodzené správanie: ryby stoja dlho v rohu akvária, ležia na dne, prepadajú sa na boku alebo plávajú v blízkosti povrchu a prehltávajú z nej vzduch,
  • otočením sa pri plávaní.

Je potrebné poznamenať, že pri správnom obsahu sú zdravotné problémy so zlatou rybkou pomerne zriedkavé. Ak sú tieto zvieratá pôvodne vytvorené s dobrými podmienkami (priestranné akvárium so živými rastlinami a silným filtrovaním), potom bude nováčikovi alebo dieťaťu poskytnutá starostlivosť a po mnoho rokov poteší svojho majiteľa jasným vzhľadom a vtipným správaním.

Aké sú zlaté rybky nájdete vo videu:

Zaistite správnu filtráciu v akváriu

Väčšina ľudí neuvažuje o tom, aký filter majú v akváriu so zlatou rybkou, a niektorí dokonca ani nevedia, že v akváriu je potrebný filter. Filtrácia v akváriu zlatou rybkou je nevyhnutná z rovnakých dôvodov ako pre tropické ryby, ale tiež preto, že z nich je veľa odpadu. Preto pre zlaté rybky potrebujete super výkonnú a spoľahlivú filtráciu. Zlaté rybky majú veľmi rád kopanie štrku a absorbujú veľké množstvo potravy, preto je veľmi dôležitá mechanická a biologická filtrácia. Vnútorný alebo vonkajší filter je vhodný, treba pamätať na to, že bude potrebné vyčistiť ho najmenej raz mesačne, aby mohol správne fungovať a plniť svoju funkciu mechanického čistenia vody.

Zmeny vody v akváriu

Väčšina ľudí vie, že v akváriu musíte urobiť čiastočnú zmenu vody, ale nie každý vie, ako to robiť často. Ak máte zlatú rybku vo veľmi malom, rovnakom okrúhlom akváriu, výmeny sa musia robiť každý deň! To je ďalší dôvod, prečo by ste zlaté rybky nemali chovať v malom akváriu. Aj keď sa akváriové ryby udržujú v dostatočnom objeme, je stále potrebná výmena vody. V akváriu správnej veľkosti je potrebné vymieňať najmenej 25% vody raz týždenne. Pomocou náhrady vody odstránite odpad, amoniak, dusičnany, fosforečnany a tiež zabezpečíte prívod kyslíka a živín čerstvou vodou.

Inštalácia akvária

Začína sa akvárium pre zlaté rybky, ako aj pre ostatných obyvateľov sladkovodných akvárií. Na dne by mala byť stredne veľká pôda, musia byť kamene a naplavené drevo, aby sa rybám poskytlo prístrešie a miesto na odpočinok. Denné svetlo by nemalo vstupovať do akvária a malo by byť zakryté vekom alebo pohárom.

Prítomnosť ohrievača vody v akváriu so zlatou rybkou nie je vôbec potrebná, pretože vydrží veľmi nízke teploty, ale skúsení akvaristi vám odporúčajú, aby ste ich dostali a nastavili na nízku teplotu. Hoci zlaté rybky sú schopné žiť pri nízkych teplotách vody, veľmi zle reagujú na extrémne prudké teplotné extrémy. Ohrievač vody pomôže tomu zabrániť.

Akváriové rastliny sú vždy skvelým doplnkom akéhokoľvek akvária, ale každý vie, že zlatá rybka je pre nich jednoducho nemilosrdná. Vyberajte rastliny s tvrdými listami, ako sú paprade alebo anubie, a zabezpečte pokrytie asi 1 wattom na liter vody. Rastliny dokážu prežiť celkom úspešne. Okrem toho, kríky rastlín mäkších rastlín, ako napríklad zoborožec alebo Cabomba, budú zlaté rybky z času na čas radi štipnuté, ale ostatné rastliny zostanú samy.

Susedia so zlatou rybkou

Zvyčajne sa zlaté rybky chovajú v akváriu iba s inými druhmi zlatých rýb, pretože na rozdiel od všetkých ostatných druhov rýb uprednostňujú nižšiu teplotu vody. Niektorí majitelia zlata v tom istom akváriu začínajú s malými kanálikmi sumcami, ale tento druh rýb je sám osebe veľmi veľký a keď vyrastie, bude potrebovať svoje vlastné veľké akvárium. V zásade môžu byť zlaté rybky zmiešané s inými rybami, ale vylučujú príliš agresívne a príliš aktívne druhy, najmä ak sú vaše zlaté rybky chvostom alebo shubunkínom. Zlatá rybka môže vychádzať nielen s jedinými rybami, ale aj so školením a môže byť dokonca aktívnejšia s kŕdľami aktívnych susedov.

Udržiavanie zdravia

Zlaté rybky sú často nechcene obviňované z toho, že sú náchylné na časté choroby. V skutočnosti sú dosť vytrvalé a ak pre nich vytvárate príjemné životné podmienky a dobre sa o ne starajú, sú oveľa menej náchylné na choroby ako akýkoľvek iný druh akváriových rýb. Na ošetrenie zlatých rybiek spôsobených parazitmi a bakteriálnymi infekciami môžete použiť rovnaké prostriedky ako na ošetrenie tropických sladkovodných rýb.

Zlaté rybky sú skutočne nádherným výhľadom na akváriové ryby. Ak im poskytnete minimálne environmentálne požiadavky a starostlivosť, budú odolné, budú mať jasnú farbu a budú veľmi aktívne. Počas nasledujúcich rokov sa môžu stať vašim obľúbeným akváriovým maznáčikom. Takže ak máte chuť získať zlatú rybku, kúpte si pomerne priestranné akvárium, poskytnite mu všetko, čo potrebujete a správne kŕmte svoje ryby, a strávite veľa šťastných rokov so svojím domácim miláčikom.

Pozrite si video: 70,000 NAJLEPŠÍCH TRIKOV AKO NA TO! (Október 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send