Užitočné tipy

Odliv na pláži

Pin
Send
Share
Send
Send


Prerušovací prúd, Tyagun, rozbíjaniekurztiež lámavá vlna - jeden z druhov morských pobrežných prúdov nasmerovaných v pravom uhle od pobrežia k moru. Tvorí sa pri odlivu, keď stúpajúca voda začína stekať späť (pri rôznych rýchlostiach) späť do mora. Najnebezpečnejšími pre ľudí sú blatníky plytkých morí s mierne svahovitým, nízko položeným pobrežím, ktoré je obklopené piesočnými kôrovcami, plytčinami a ostrovčekmi (Azovské more, Mexický záliv atď.). jej piesková kosa. Tlak vody na úzkom prielive spájajúcom ústie s morom prudko stúpa. Na tomto mieste sa vytvára rýchly prúd, ktorým voda prúdi späť do mora vysokou rýchlosťou (až do 2,5 - 3,0 m / s) a vytvára tok.

Bezpečnostné opatrenia

  • Viditeľný kanál prebublávajúcej vody, priečne k brehu, sa však deje opačným smerom: všade sú vlny a medzi nimi úzky pás „pokojnej“ vody bez vĺn - to je oblasť ruptového prúdu.
  • Pobrežná oblasť so zmenenou farbou vody (napríklad všetko okolo je modré alebo zelené a časť je biela) alebo naopak.
  • Zápletka z peny, nejaká morská vegetácia, bubliny, ktoré sa neustále pohybujú od pobrežia k otvorenému moru.
  • Medzera vo všeobecnej štruktúre prílivových vĺn: súvislé vlnové pásmo a v strede päť- až desaťmetrová medzera. Menej často sa vyskytuje medzera vo vlnách do 50 metrov, ale stáva sa to.

Bezpečnostné opatrenia

Prerušovací prúd je najnebezpečnejší zo všetkých druhov pobrežných prúdov, pretože po tom, čo sa dostali do lámacej vlny, vystrašení začiatočníci mylne začínajú vesliť so všetkou svojou silou proti prúdu, zatiaľ čo sú na rovnakom mieste a rýchlo míňajú všetku svoju silu. Raz vo odtrhnutej vlne by človek nemal odolať a nemal by sa hneď radiť k brehu. Okamžite by ste mali chvíľu plávať rovnobežne s pobrežím a potom sa vrátiť na pobrežie v určitom uhle alebo v priamej línii, keď už nebude pociťovaný prerušovací prúd. Spravidla sa môžete plaviť pozdĺž pobrežia o 15 až 20 metrov (niekedy až 50 metrov) z blatníkov do menej pohyblivej vody. Okrem toho treba mať na pamäti, že prúd oplotenia bude so vzdialenosťou od pobrežia oslabovať. Blatníky sú pomerne krátke a naviac iba povrchová vrstva vody sa pohybuje vysokou rýchlosťou, ktorá nesie objekty, ktoré v nej plávajú, a nezakrýva ich.

Nemali by ste plávať v úzkych prielivoch medzi copami a ostrovmi [ Prečo? ] .

Spätný tok

Všade blízko pobrežia sú prílivy sprevádzané prúdmi nazývanými prílivové prúdy. Prílivový prúd sa spravidla začína vtedy, keď voda stúpajúca pri prílivu dosiahne priemernú úroveň. Prúd postupne rastie a dosahuje maximum - najväčšiu silu v období najvyššej úrovne. Pri odlivu prúd postupne klesá a zastavuje sa v momente priemernej hladiny vody. Potom začne prílivový odtok - spätný tok, ktorý dosiahne maximum v najmenšej vode a potom postupne klesá a zastavuje, keď hladina vody dosiahne svoju strednú polohu.

Prílivy, prílivové prúdy a vlny tvoria najnebezpečnejší jav Rip Current - spätný tok. Reverzný priebeh spôsobuje 90 - 95 percent všetkých prípadov utopenia v moriach a oceánoch. Rip prúd sa nachádza na všetkých, bez výnimky, oceánskych plážach a na plážích veľkých morí.

V oceáne sú veľké vlny. Záchranári varujú

Čo je to spätný tok a ako sa tvorí?

Keď príliv na mori (všetky prílivy a odlivy na Bali v článku „Prílivy na Bali“) a vlny neustále brehajú na breh, voda nemá čas ísť na more, ale keďže tento proces je potrebný, existujú „chodby“ so silným spätným chodom kurz, po ktorom všetka voda rýchlo prúdi do mora. Takéto „chodby“ sa tvoria priamo pri pobreží a idú na more.

Existujú stabilné chodby s reverzným tokom, ktoré vždy vznikajú na rovnakých miestach a nie sú také nebezpečné, pretože spravidla o nich vedia všetci miestni obyvatelia a navrhujú, kam by ste sa nemali kúpať. Existujú však tzv. Ripovacie prúdy, ktoré prichádzajú a odchádzajú, nemajú stálu lokalizáciu, vznikajú spontánne, potom na jednom mieste, potom na inom mieste as novým prílivovým cyklom menia svoje umiestnenie. Takéto ripy - reverzné prúdy sú spravodlivé a predstavujú smrteľné nebezpečenstvo. Rozmery „koridoru“ takéhoto spätného toku sú určené veľkosťou prílivu, silou vĺn a topografiou dna. Frekvencia koridoru nie je široká, iba 3 - 4 metre, a je ľahké sa z neho dostať jedným alebo druhým smerom. A rýchlosť prúdu vo väčšine riek je malá - asi 5 km / h, čo nie je príliš nebezpečné. Na tej istej pláži sa však môžu vyskytovať aj stojaté vody až do šírky 50 metrov! A ak sa k tomu ešte pridá rýchlosť 15 až 20 km / h, potom, keď ste sa dostali do takého spätného toku, ak neviete, ako sa s tým vysporiadať a ako konať, budete sa musieť spoliehať iba na Pána Boha.

Najnebezpečnejšou vecou je, že môže dôjsť k roztrhnutiu priamo na brehu, kde hlbiny v páse a dovolenkári nemôžu myslieť na žiadne nebezpečenstvo utopenia v takýchto hĺbkach, ale zrazu cítite silný prúd, doslova vás zdvihne a vtiahne vás do mora silou. To všetko sa deje desať metrov od vašich priateľov pred všetkými dovolenkármi. Človek začína tvrdo bojovať, ale zo strany všetkých sa zdá, že sa len oddávate. Je zbytočné bojovať s takým silným prúdom, sily rýchlo končia a koniec môže byť veľmi smutný. Najnebezpečnejšou vecou v opačnom smere je to, že sa môže vyskytnúť takmer náhle a v malej hĺbke. Najzákernejšou hĺbkou pre tých, ktorí nevedia plávať, je hruď. Je to v takej hĺbke, že stále cítime dno, pobrežie sa zdá byť blízko a nič sa nemôže stať, ale práve v tejto hĺbke je tesné priľnutie k spodným koncom, telo vo vode oveľa jednoduchšie a dokonca ani pri silnom prúde sa už viac nedostanete na nohy. môžete. Ripy sú veľmi skutočné nebezpečenstvo.

Čo sa stane, keď človek spadne opačným smerom? Začne ho ťahať do otvoreného oceánu. Ak je roztrhnutie široké a rýchlosť je dokonca malá -5 km / h, potom je odpor zbytočný. Len taká okolnosť nastane, že ľudia, ktorí nevedia o spätnom toku, sa zúfalo bránia a snažia sa plávať smerom k pobrežiu, to je proti prúdu. Samozrejme, že sa im nedarí, dostanú sa paniky a rýchlo dôjdu energiu. Športovci plavci sa nedokážu vyrovnať s reverzným smerom, atléti sa veľa utopili, nehovoriac o bežných nepripravených kemperoch.

V nasledujúcom článku „Pravidlá plávania na plážach Bali. Signály záchranárov “budeme hovoriť o pravidlách správania v prípade spätných tokov, ktoré vlajky a signály sú umiestnené na plážach a ako by sa mali chápať.

Pin
Send
Share
Send
Send