Užitočné tipy

Ako sa naučiť hrať na klavír dobre?

Pin
Send
Share
Send
Send


Sen každého hráča na klávesnici je krásna, sebavedomá technika hrania na klavíri. Rozumie sa to ako systém hudobných zručností, schopností a techník, ktoré nám umožňujú dosahovať majstrovské výkony diel rôznej zložitosti. Nie je ľahké vyvinúť techniku ​​a je potrebné ju neustále udržiavať a zlepšovať. Ak klavirista dlho necvičil, zistí, že jeho prsty si nemôžu okamžite „pamätať“ potrebné klávesy, je ťažké zahrať rýchlu melódiu.

Ako rozvíjať techniku ​​hrania na klavír?

Najprv vám povieme, aké typy techník hrania na klávesnici sú. Muzikológovia rozlišujú dva hlavné typy - malý (prst) a veľký (karpálny). Malá technika zahŕňa vykonanie malých pasáží, ktoré nezahŕňajú žiadnu zmenu polohy, nie viac ako 5 tónov. Patria sem stupnice, pasáže podobné gama, dvojité noty, melizáše, trily, nácviky prstov. Veľké zahŕňa držanie tremola, akordy, oktávy, skoky. Zahŕňa to aj techniku ​​staccato založenú na náhlych, od seba oddelených, lietajúcich zvukoch. Ako začať začiatočník? Ak sa chcete stať skutočným hudobníkom a naučiť sa hrať seriózne diela, musíte pracovať na oboch druhoch.

Ako rýchlo vyvinúť dobrú techniku?

Ak chcete dosiahnuť hmatateľné výsledky v krátkom časovom období, je lepšie sa spojiť so skúseným učiteľom klavíra - v triede alebo doma. Pod vedením odborníka sa naučíte hudobné a technické základy skôr, pretože učiteľ jasne preukáže správne pohyby, naučí vás správne nastavenie prstov. Zabezpečí, aby ste nenapravili nesprávne triky.

Na dosiahnutie toho, čo chcete, pracujte na rozvoji potrebných zručností každý deň a v dobrej viere. Predtým, ako si sadnete na klavír, pripravte sa na aktivitu, pripravte sa na víťazstvo v malom víťazstve. Zameranie - do hry sú zapojené nielen ruky, ale aj mozog, hlava „straty sluchu“, ktorá je pre pianistu taká dôležitá.

Pre rozvoj schopnosti výslovne a sebavedome hrať hudbu sa výrazný účinok prejavuje hraním cvikov so striedavými zmenami rúk. Najprv sa teda hudobná pasáž vykonáva pravou rukou, pričom sa rýchlosť postupne zvyšuje na maximum. Uistite sa, že kvalita výkonu netrpí. Pasáž sa hrá rýchlym tempom, až kým svaly neklesnú a rýchlosť neklesne. Zastaviť. Teraz sa pracuje na technike ľavej ruky - vykonávajte tú istú pasáž, kým sa neunaví. Vďaka intenzívnej činnosti ľavej ruky je pravá ruka rýchlejšia a za minútu alebo dve ju môžete znova trénovať. Vezmite tri prístupy ku každému hudobnému cvičeniu. Táto metóda umožní na krátky čas zlepšiť techniku ​​prstov a zvýšiť plynulosť hry.

Ako vylepšiť techniku ​​hrania na klavír?

Tipy od učiteľov našich súkromných hudobných kurzov:

 1. Posilňujeme prsty, pretože technika dotyku závisí od ich stavu. Toto je cvičenie, ktoré začiatočníci musia vykonať najskôr na rovnom povrchu. Položte lakte na stôl a natiahnite ruky pred seba. Zdvihnite každý prst tak vysoko, ako je to možné, a silno ho zasiahnite na stôl. Uistite sa, že úrazy majú rovnakú silu. Napínať by sa mali iba prsty na prstoch, ruka samotná zostáva uvoľnená.
 2. Prehrajte si staccato pasáže - to znamená, že každý zvuk by mal znieť zreteľne a nahlas. Kefy neprepracujte - dôraz sa kladie opäť na ťahy prstov. Robte si poznámky pomalým tempom, aby každý mal čas „žiariť“ svojím zvukom. Potom sa postupne pokúste zvýšiť tempo.
 3. Naučíme sa, ako obnoviť kontakt s klávesnicou - v prvých fázach hry kladieme zápästia pod úroveň klávesov, takže zvuky sa vytvárajú pod vplyvom sily kefiek. Táto technika vytvára pocit podpory, ktorú potrebuje klavirista.

Čo môžu mladí klaviristi robiť v lete, aby nestratili svoje zručnosti, alebo aby si ich zlepšili?

Po prvé, získať nástroj. Ak sa vážne rozhodnete robiť hudbu, potrebujete osobný nástroj. Domáce klavíry a klavíry sú malé, ale originálny nástroj úplne nahradia. Syntezátor by ste si nemali kupovať, potrebujete klavír, takže sila stlačenia klávesov pri hraní na elektronickom klavíri sa nelíši od úsilia vynaloženého pri hraní na mechanické nástroje.

Po druhé, premýšľajte nad plánom hodiny. Každý deň hrajte stanovené diela a vyrazte na leto a učte sa nové tóny duše. Hranie šetriča obrazovky z hry Game of Thrones je omnoho zaujímavejšie ako mierka a bude to užitočné v oboch prípadoch.

Po tretie, vziať si súkromné ​​hodiny. Vyhľadajte učiteľa a chodte do triedy raz týždenne. Ak chcete vyhľadať učiteľa, použite internetové zdroje, napríklad Doučovacie centrum, Yandex Services alebo Petrohrad.

Najprv si vytvorte zoznam svojich požiadaviek:

 1. Rozhodnite sa, kam chcete hodiny viesť - doma alebo v byte učiteľa. To neznamená, že jedna z metód je najvýhodnejšia, vyberte si podľa pohodlia.
 2. Ak je to pre vás dôležité, určte pohlavie a vek tútora. Niekto kategoricky nechce komunikovať s mladými hudobníkmi, zatiaľ čo niekto nemá rád starších profesorov. Aj v tomto prípade neexistuje lepšia možnosť, stále však venujte pozornosť úrovni profesionality učiteľa.
 3. Je dobré, ak tútor má pedagogickú skúsenosť alebo pozitívnu spätnú väzbu od študentov. Koniec koncov, potrebujete učiteľa hudby, nie slávneho hudobníka. Môžete zaplatiť veľa peňazí za hodiny slávneho klaviristu, získať komunikáciu a potešenie, ale nepokročiť v majstrovstve, pretože tútor nemá zručnosti učiteľa.
 4. Vyberte si pohodlný čas a frekvenciu návštevy. V lete stačí jedenkrát týždenne, ak je dôležité udržať úroveň. Ak sú medzery v zručnostiach, vyhľadajte učiteľa v nevyhnutných predmetoch a prediskutujte s ním školiaci plán. Pre niekoho bude ľahšie pracovať každý týždeň a potom prepnúť do režimu údržby raz týždenne, pre iného je ľahšie ísť do tried 2-krát týždenne. V oboch prípadoch sa výška platby nezmení, preto je dôležitá vaša pripravenosť.

Po formulácii požiadaviek na hodiny a tútora nastavte vyhľadávacie kritériá pre každý z vyššie uvedených zdrojov a porovnajte príslušné možnosti.

Je lepšie nestanoviť cenový limit, pretože program odreže všetky podmienky, ktoré neprechádzajú filtrom, a vhodný učiteľ môže stanoviť cenu lekcie iba 50 - 100 rubľov. Okrem toho sú mnohí učitelia pripravení poskytnúť zľavu na zaplatenie niekoľkých hodín naraz, preto si zvoľte náklady manuálne.

Majte dobré hodiny a najlepších učiteľov!

Koľko sa môžete naučiť hrať

Ako sa naučiť hrať na klavíri sami

Mnohí z nás majú sen naučiť sa hrať na hudobný nástroj. Táto túžba vyplýva z emocionálnych impulzov a túžby po umení. Väčšina ľudí sa radšej naučí hrať na gitare, pretože sú dostatočne prístupné a kompaktné, ale skutočne zaujímavým hudobným nástrojom, ktorý si zaslúži osobitnú pozornosť, je klavír.

Ak ste už dlho nosili myšlienky o tom, ako sa naučiť hrať na klavíri a či sa to dá urobiť rýchlo a nezávisle, jedinou odpoveďou je áno. Všetko, čo potrebujete, je túžba!

Aby ste sa naučili hrať na klavíri, nemusíte mať osobitný talent, nepoznáte noty alebo chodíte na hudobnú školu. Mnoho známych hudobníkov vedelo, ako robiť hudbu bez osobitného vzdelania. Boli učení samy a uspeli. Ak sa chcete naučiť, ako hrať samy za seba, potom sa dá urobiť dosť rýchlo, ale je potrebné prísne dodržiavať fázy tréningu a ich podmienky. Tu je to, čo potrebujete vedieť a musíte sa stať dobrým klaviristom:

 • Odporúča sa mať doma svoj vlastný hudobný nástroj. Bez nej bude dosť ťažké. Našťastie dnes máme možnosť kúpiť si klavír alebo syntetizátor za prijateľné ceny,
 • trochu teórie. Začiatkom učenia by mala byť vždy teória. Je potrebné naučiť sa princíp hry na klavír, ako je usporiadaný, postavenie tónov a akordov, ako ich správne vziať a extrahovať z nich hudbu. V skutočnosti existuje dnes veľa lekcií online vrátane lekcií s videom, kde podrobne vysvetľujú a prežúvajú všetky potrebné informácie a „na policiach“. Vďaka internetu môžete získať akékoľvek informácie týkajúce sa tohto nástroja,
 • musíte trénovať každý deň. Neustála prax je kľúčom k rýchlemu rastu vašej technológie. Cvičením každý deň budete čoskoro hrať na dobrej úrovni,
 • túžba a trpezlivosť sú dve hlavné a najdôležitejšie súčasti, ktoré musí každý človek mať pri každom úsilí. Pravdepodobne už máte dosť túžby, ale trpezlivosť je to, čo je veľmi dôležité, pretože spočiatku je ťažké vidieť vaše výsledky a porozumieť, ak to robíte. Po určitom čase sa však vaše očakávania vyplácajú v závislosti od vašej usilovnosti a frekvencie školenia.

Čo potrebujete vedieť, aby ste sa naučili hrať na klavír

Ak ste konečne presvedčení a rozhodnete sa odhaliť tajomstvo o tom, ako sa naučiť hrať na klavíri sami, potom je potrebné vedieť, ako začať:

 • preštudujte si zápis poznámok
 • naučte sa akordy
 • rozobrať štruktúru oktáv,
 • pristátie rúk a tela vo vzťahu k prístroju,

Malo by sa to robiť 2-3 hodiny denne.

Ak sa chcete naučiť hrať na klavír dobre alebo na akýkoľvek iný podobný klávesový nástroj, noty nemusíte poznať. Existuje zjednodušený analóg, ktorý je k dispozícii v papierovej aj na internete - jedná sa o kartu. S jeho pomocou môžete pochopiť, ktorý kľúč na upnutie a v akom poradí hrať potrebnú prácu.

Môžete tiež začať hrať s akordy. Jedná sa o kombináciu niekoľkých tónov, ktoré sa v kombinácii menia na akord. Spravidla stačí vedieť o 14 akordoch, aby ste hrali akúkoľvek jednoduchú melódiu, ktorá vás zaujíma. Nejde o klasickú tvorbu, bude to vyžadovať dôkladnejšie štúdium poznámok.

Ak chcete začať, skúste si vziať jednoduché kúsky. Môže sa prehrávať veľa piesní moderných spevákov, ktorí poznajú akordy a ich postupnosť extrakcie, takže ak ste začiatočník, začnite s nimi.

Ďalším dôležitým krokom pri hraní na klavíri od nuly je naučiť sa a pamätať si umiestnenie oktáv. Čo to je a čo to jesť? Oktáva je interval, ktorý prechádza medzi rovnakými poznámkami, napríklad od „do“ po poznámku „do“. V prípade klavíra sa oktáva počíta od poznámky „do“ po poznámku „C“. Je akceptované, že každý z nás vie, ako je usporiadané poradie tónov, pretože ich obyčajne spievame na hudobnej lekcii v škole, takže sa nebudeme venovať podrobnostiam.

Celkom má klavír 9 oktáv: 7 úplných a 2 neúplné.

Oktávy sú:

Pre začiatočníkov bude stačiť poznať 5 hlavných oktáv, ktoré sú zvyčajne prezentované na syntetizátoroch. Patria sem: veľké, malé, prvé, druhé a tretie. Je dôležité sa ich učiť a pamätať si ich. Existujú špeciálne lekcie, ktoré vám pomôžu rýchlo sa naučiť hrať s oboma rukami. Po preštudovaní oktáv môžete hrať valčík alebo akékoľvek iné dielo.

Okrem základov pri štúdiu štruktúry tónov na klavíri, akordy a oktávy existuje aj primitívnejšia, ale zároveň najdôležitejšia súčasť celého tréningu - poloha rúk a tela vo vzťahu k nástroju.

Ručné pozície zohrávajú dôležitú úlohu, pretože sú zodpovedné za mnoho rôznych faktorov vrátane správnej extrakcie nôh, ako aj za to, ako dlho dokážete hrať, nehovoriac o vašom fyzickom zdraví.

Začneme pristátím. Všetko je tu jednoduché, sadnite si na stoličku pred klavír a narovnajte si chrbát. Musí sa udržiavať vo vodorovnej polohe. Ďalej je poloha samotných rúk. Mali by byť priame a rovnobežné s podlahou. Prsty sú mierne zaoblené a visia nad klávesmi. Je dôležité, aby boli ruky uvoľnené, netiahnite si zápästia.

Asi najdôležitejšou podmienkou všetkých ostatných je čas, ktorý venujete štúdiu. Ak strávite dostatok hodín hodinami, rýchlo dosiahnete cieľ. Aj keď máte talent a všetko je pre vás ľahké, neznamená to, že nemusíte trénovať! Zvyčajne človek, dokonca aj s hudobným uchom a schopnosťou, trvá 2 alebo 3 hodiny, než sa nacvičí, je to priemer. Ak dokážete hrať dlhšie, je to dobré, ale ak bude menej, výsledok môže prísť veľmi skoro.

Toto sú hlavné body, ktoré musí zvážiť každý začiatočník. Ak budete vo svojich štúdiách svedomitý a venujete im primeraný čas, rýchlo sa budete môcť naučiť základy a prejsť k zložitejším prácam.

Môžem sa naučiť hrať na klavíri pre dospelých

Mnoho ľudí, ktorí už dosiahli zrelosť alebo dokonca slušný vek, sú vždy mučení myšlienkami, ale je možné sa naučiť čokoľvek, vrátane hrania na klavíri, pre dospelých? Na túto otázku je vždy jedna odpoveď: „žiť storočie, učiť sa storočie!“.

Na naučenie sa hry je dobrý vek a čas, vaša túžba je dôležitá. Ak ste vždy snívali o ovládnutí tohto nástroja, ale predtým ste nemali príležitosť, a teraz ho máte, nemali by ste strácať čas premýšľaním o tom, či je možné sa naučiť alebo aké ťažké to bude, jednoducho začnite a všetko pôjde vlastnou cestou.

Vo výučbe pre dospelých a deti sú základy rovnaké. Dospelí sa ešte ľahšie učia, pretože to robia vedome, s pochopením veci a povinnosťou. Preto ľudia, ktorí starnú pomerne rýchlo, možno aj v prvých mesiacoch, budú môcť hrať diela plynulo.

Koľko sa môžete naučiť hrať

Ak vás zaujíma, koľko sa môžete naučiť hrať na klavíri sami a ako rýchlo môžete začať extrahovať hudbu z nástroja, potom je potrebné pripomenúť si trpezlivosť! Položiť takéto otázky je celkom prirodzené, ale to naznačuje, že nemusíte byť pripravení tráviť dosť času. Zamerajte sa na to, ako často môžete venovať čas a koľko hodín ste ochotní stráviť školením. Toto bude odpoveď na vašu otázku: „koľko sa môžem naučiť?“

Koľko času trávite učením a ako často robíte, je priamo úmerné tomu, ako rýchlo sa naučíte hrať. Ak budete postupovať podľa všetkých odporúčaní a každý deň venujete svojmu tréningu najmenej 2 - 3 hodiny, prvé výsledky už neprídu! Po mesiaci, alebo ešte menej, uvidíte znateľný efekt vašich hodín, keď môžete rýchlo hrať prácu akordov alebo poznámok.

Rozhodnite sa vopred, čo presne sa chcete nakoniec dostať a akú úroveň potrebujete. To vám pomôže rýchlo a presne zvládnuť klavír sami!

Pin
Send
Share
Send
Send