Užitočné tipy

Boj s rybím kohútikom - starostlivosť, akvárium pre kohútika, s ktorým kohút vychádza

Pin
Send
Share
Send
Send


Boj s rybami

Samičie bojové ryby (divoký typ)
Vedecká klasifikácia
subkingdom:epitelovce
Infraclass:Kostnatá ryba
pohľad:Boj s rybami
Medzinárodný vedecký názov

Betta nádhera Regan, 1910

Boj s rybami alebo siamský kohút (lat. Betta splendens) - druh rýb z čeľade makropodov. Je to zástupca labyrintových rýb, ktoré na dýchanie používajú atmosférický vzduch. Pomenovanie získalo vďaka mužskému charakteru, ktorý sa zúčastňuje turnajových bojov v Ázii. Populárna akvarijná ryba známa ako kohútik .

Tento výstredný kohút z rýb: je možné sa s nimi spriateliť?

Existujú ryby, o ktorých každý vie. Každý, kto sa kedy obľubuje v akváriu, počul o svojich výhodách. Títo muži sú mimoriadnymi rybami rodiny makropodov, ktorých originalita charakteru a očarujúci vzhľad nenechajú nikoho ľahostajným.

Siamský kohút nie je len druhom rýb, je to jeho charakter

Stáva sa to len tak, že pri výbere obyvateľov akvária sa človek v prvom rade zameriava na výraznosť svojho vzhľadu, ľahkú povahu a nenáročnosť. Zaujíma ich predajca:

 • potravinové závislosti
 • náročnosť na čistý a nasýtený vzduch,
 • spolužitie so susedmi v akváriu,
 • prítomnosť reprodukčných ťažkostí.

Ako často, keď oceníte kombináciu nehnuteľností, kupujúci sa zastaví pri kohútiku! Napriek rozšírenému názoru na ich bojový charakter, neústupnosť aj so svojimi bratmi, ako aj na ich prefíkané a hyperaktívne vzrušenie.

To sa deje preto, že malý, ale bojujúci penis v skutočnosti nekladie žiadne špeciálne požiadavky. Je pre neho voliteľné:

 • brániť vodu
 • udržiavať teplotu 27 stupňov,
 • striktne vyberte typ rias a pod.

Oveľa dôležitejšie je „životné prostredie“. Toto sa musí brať vážne, inak budú susedia bez chvostov, s poškodenými plutvami alebo dokonca vyčerpanými útokmi.

Historická minulosť

Takéto akváriové ryby sú známe už od konca XVIII - začiatku XIX. Storočia. Pozorovanie obyvateľov Siamu upozornilo na zvláštnu povahu obyvateľov stojatých riek, ktoré boli bezdôvodne agresívne. Bojovali navzájom agresívne a ostro, až vyskočili z vody a obetovali sa. Boli to mikro bojovníci, ktorí sa nazývali siamské ryby - muži.

Neskôr v cisárskom paláci ocenenie ich originality rástlo ešte viac. Až k fascinácii slávnych ľudí bojmi proti rybám, a to aj s pomerne výraznými mierami. Bojové ryby získali uznanie a česť.

Odvtedy sa toho veľa zmenilo. Napríklad vizuálny obrázok. Klasický individuálny vzhľad je nenápadný: šedo-strieborná farba, pozdĺžne tmavé pruhy od hlavy k chvostu, pozdĺžne pretiahnuté vyklenuté telo a zaoblené veľké rebrá.

Vďaka úsiliu chovateľov sa prakticky dosiahol prielom: sivá farba rybích samcov sa dnes zmenila na celú dúhu odtieňov: od modrej po červenú, od svetloružovej po froté žlté. Okrem toho existujú:

Možno sú tieto dekoratívne výtvory jedným z najextravantnejších.

Kedy je život siamských bojovníkov plný radosti?
Kohouti akváriových rýb vyžadujú od svojich majiteľov len málo:

 1. objem vody od 4 litrov na osobu,
 2. jej pravidelná zmena (najmenej štvrtina objemu),
 3. filtrácia zo znečistenia,
 4. prítomnosť rias, lepších ako živých, ako aj umelé a prírodné prístrešky: jaskyne, mušle, nástrahy, háčiky a iné,

Kohoutková ryba často spočíva na spodnej časti akvária na relaxáciu. Takže spí. Pôda by preto nemala mať rozum a mala by byť príliš tvrdá.

Vzhľadom na to, že kohútik je vo svojej podstate labyrintová ryba, môže ľahko prežiť bez napustenia vody vzduchom: vznáša sa na povrch a prehltne ju ústami, čím uspokojí potreby kyslíka.

Vedenie je jednoduché a lacné. Akvárium malej veľkosti je možné usporiadať aj v dekoratívnom pohári. Bežná ružovka rastlina je celkom vhodná pre kohúty rýb - nenáročné a rýchlo rastúce riasy alebo zubáčiky - našuchorenú jasne zelenú vetvičku, ktorá má schopnosť rýchlo rásť a klíčiť. Ale v malom akváriu je ťažšie vytvoriť originálny dizajn, potrebujete vhodný regulátor svetla a teploty.

Tendencia k boju si nevyžaduje neprerastený hlavný priestor a možnosť rozptýlenia. Kohoutek má často v záchvate emócií málo miesta a prakticky letí múrom akvária a ak ho neprinesiete späť v čase, život končí.

Pokojne pláva. V tomto prípade je samec menej pravdepodobný.

Kŕmenie takýchto domácich miláčikov je potrebné opatrne: sú veľmi nenásytní a nečitateľné. Používa sa všetko: od klasickej suchej dafnie po drahé živé alebo vyvážené podávanie doštičiek pre makropódy. A tu je dôležité: častejšie, ale v menšom množstve! Optimálne - dvakrát denne, málo, v pravidelných intervaloch. Zároveň, bez ohľadu na to, ako starostlivo vyberáte jedlo, je nepravdepodobné, že by obsah samcov v akváriu umožnil rast viac ako 4 až 5 cm, aj keď v prírode je skutočná veľkosť rýb až 10 cm.

Ako dlho vydrží priateľstvo s kohútom?

Pri kúpe takéhoto obyvateľa v domácom interiéri sa možno pýtať: koľko kohútích rýb žije? Ako rýchlo majú tendenciu zomrieť? Prečo? Odpoveď na túto otázku leží na povrchu: o všetkom rozhoduje obsah mužov! Aj keď literatúra stanovuje priemernú dĺžku života štyri až päť rokov. Ale toto je ideálne. Boj proti závislostiam neustále predstavuje ohrozenie života a boj predstavuje riziko poranenia sviežej a funkčnej plutvy a chvosta, najmä ak je objem malý.

Bez ohľadu na to, ako je starostlivosť o kohútika správna, budúcnosť, a teda aj počet rokov života, je v „rukách“.

Ako si vybrať „spolubývajúcich“?

Blaho akvária pre kohútika tiež závisí od biocenózy, ktorá sa v ňom vyvinula, t. z prirodzených vzťahov biologických jednotlivcov, ktorí ho obývajú. Ak to umožňuje objem vody (najmenej 3 litre na rybu), výber spolubydliacich sa môže zohľadniť pri zohľadnení týchto skutočností:

 • boj proti rybám by mal byť obmedzený (najmä nie dvaja podobní muži),
 • rastlina by nemala dráždiť svojich obyvateľov a vypúšťať škodlivé látky do vody (najmä ak sú umelé), je tiež vhodná plávajúca možnosť,
 • je lepšie, ak susedná ryba nemá svetlé plutvy a chvost (napríklad guppies), ktoré sa vo vode silno vyvíjajú - to pôsobí na kohút ako „červená handra pre býka“,
 • „Večný ospalý“ skalár nebude fungovať. Ráno často môžete venovať pozornosť zhoršeniu ich stavu v dôsledku ťažkostí v noci, keď útočia na „agresorov“,
 • niekedy je úspešná aliancia s gúrami, ostňami, sumcami a molinsiami. S kohútikmi a zebrami - možno, ale nie vždy. Výsledok experimentu závisí od povahy jednotlivca. Zároveň nemusia vôbec spať.

Zároveň je potrebné udržiavať takýto „tím“ s prihliadnutím na biologické vlastnosti každého zástupcu. Kohout je špeciálna ryba a je škoda, že sa ráno vyhynie na povrch. Preto je veľmi dôležité poznať pravidlá „Cockerel Fish: Care“.

Niektoré triky ...

Na dosiahnutie efektívnej produktivity kohútích rýb je voliteľný usadený objem vody. Oveľa dôležitejšia je „morálna mikroklíma v tíme“. Ak je niečo z hlavného hostiteľa - kohút - nepríjemné, jeho správanie sa stáva vzdorným. Ponáhľa sa z rohu do rohu, útočí na iné ryby, poškodzuje ich plutvy a ďalšie časti tela. Boj o ženu s iným mužom je obzvlášť intenzívny. Je to seba potvrdenie, upevnenie vodcovstva. Rozumným trikom je obsadiť jedného muža a dve ženy v jednom dome.

Obsah kohútikov v akváriu

Akvárium pre kohútika môže byť okrúhle alebo obdĺžnikové, ale vždy s čistou a čerstvou vodou. Interiér dnes dopĺňajú také autorské akváriové modely ako pohár, pohár, amfora. Mnohé z nich nie sú príliš funkčné, ale aj najjednoduchšia rastlina v nich vyzerá mimoriadne. Je potrebné varovať, ak existuje podozrenie, že rastlina má umierajúci vzhľad, je lepšie ju nahradiť: hnilobné baktérie by sa nemali dostať do vody.

Akvárium s kohútikmi by malo byť zakryté špeciálnym vekom alebo sieťou, aby sa vylúčili prípady „lietania“ rýb ďalej.

Ak je navrhovaný tím schválený, jednotlivci by mali byť vybraní do rovnakej vekovej kategórie, je lepšie, ak sú stále malí. Nechajte ich rásť a zvyknúť si navzájom.

Mali by ste im tiež dať možnosť skryť sa pred ostatnými, pre ktoré si môžu zvoliť vhodný dizajn. Dnes je to ľahké: priemysel ponúka široký výber konštrukčných riešení.

Ako sa teda starať o ryby kohútmi? Jedno treba povedať určite: základ musí byť položený na láske a starostlivosti.

popis

Rodiskom tohto druhu sú stojace alebo pomaly tečúce nádrže juhovýchodnej Ázie. Domestikovaná forma rozmnožovania akvarijných rýb je všadeprítomná.

Príbeh

Prvá zmienka o jeho existencii sa predbežne datuje do roku 1800. V tom čase obyvatelia Siamu (dnes Thajsko) upozornili na malé ryby, ktoré sa vo vzťahu k sebe vyznačujú agresívnym správaním. Objavení jedinci mali krátke plutvy a nepripravené hnedé telo. Siamská sa začala divoko krížiť Betta a dostal rybu s názvom Pla Kat, čo znamená „hryzenie rýb“.

V roku 1840 kráľ Siamský dal niektoré z jeho cenných kópií lekárovi z Bangkoku Dr. Theodorovi Cantorovi. Po 9 rokoch sa práca na charakterizácii získaných rýb pomenovala Dr. Cantor Macropodus pugnax, V roku 1909 ich však britský ichtyológ Charles Tate Regan, ktorý sa zaoberal klasifikáciou rýb, premenoval na Betta nádheraberúc na vedomie tento názor Macropodus pugnax už existuje. Pravdepodobne si Regan požičal meno od existujúceho militantného kmeňa Bettah. Možný preklad: Bettah (Bojovník) skvelý (Beautiful).

prvý Betta Bol dovezený do Paríža v roku 1892 a do Nemecka v roku 1896. V roku 1910 sa objavila v Spojených štátoch. Vlastníkom cenného nákladu sa stal Frank Lock zo San Francisca v Kalifornii. Počas výberu dostal rybu, ktorú nazval Kambodža Betta, V skutočnosti bol jedným z prvých, ktorý dostal novú farebnú možnosť. Betta nádhera.

V Rusku vznik Betta nádhera má niekoľko verzií. Jeden z nich je spojený s menom V. M. Desnitsky (akvarista konca XIX - začiatku XX storočia). V roku 1896 priniesol zo Singapuru exotické druhy rýb a rastlín, ale nie sú k dispozícii spoľahlivé informácie o tom, či medzi nimi bol rod. Betta nádhera, Ďalší amatérsky akvarista, V. S. Melnikov, v tom istom období bol však prvým v Rusku, ktorý choval niekoľko labyrintových rýb. Na jeho pamiatku bola založená súťaž o najlepšie bojujúce ryby. Iná verzia hovorí, že Betta nádhera bol predstavený Francúzom G. Seiselom a všetci potomkovia nielen ruských, ale aj európskych bojových rýb prišli z jeho rýb.

popis

Psy dosahujú dĺžku 5 cm, ženy asi 4 cm. Divoká farba je svetlo olivová, mierne šedá, tmavšie pruhy prechádzajú pozdĺž tela alebo cez neho (v závislosti od nálady). Plutvy sú krátke, zaoblené. Váhy cykloidné. Ryba je trochu ako makropod.

Chovatelia priniesli početné farebné a závojové variácie, ktoré boli v chove akvarijných rýb veľmi populárne.

Chovné bojové ryby sú jednou z najkrajších akvarijných rýb, ktoré v jasnosti a kráse farieb prekonávajú všetkých ostatných predstaviteľov svojej rodiny. K dnešnému dňu sa odvodzujú variácie červenej, modrej, žltej, zelenej, ružovej a bielej, zatiaľ čo ryby sa pohybujú, farba tela pri jasnom svetle, hry a trblietky, pričom sa získajú rôzne odtiene. Samce sú zvlášť jasné pri trení alebo potýčkované s inými samcami. Samice bojových rýb sú o niečo bledšie ako samce a majú malé plutvy. Samice sa nedávno objavili s mierne pretiahnutými plutvami, ktorých farba nie je nižšia ako u mužov.

rozmnožovanie

 Reprodukcia samcov nie je technicky náročná. Ale pretože mnohé formy a farby kohútika sú odvodené, musíte starostlivo pristupovať k výberu párov. S farbami je to viac-menej jednoduché - dominuje mramorová farba, dominuje aj červená farba a farba Kambodža. Čisto čierne samce so spoločným šľachtením sú neplodné. S formulármi je to komplikovanejšie - nekrižujte jednotlivcov s krátkym chvostom a dlho s chvostom, kohútiky a závoje s korunou chvosta, závoje a polmesíce, delty a korunky.

Všeobecne je lepšie chovať medzi sebou samce rovnakej formy, inak sa ukáže, že je to niečo zmiešané v strede, títo muži vyzerajú neatraktívne, takže je lepšie rešpektovať prácu chovateľa. Je veľmi dôležité, aby sa nechovali rozmnožovať samce, ktoré sú príliš agresívne, a zabíjať samice pri neresení a nedostatočnej starostlivosti o kaviár. Ak mužský kohút zje kaviár znova a znova namiesto toho, aby sa oň staral, nemal by ste ho pestovať a vyprážať sami, pretože to znamená, že jeho inštinktívne rodičovské správanie je porušené a jeho potomkovia ho môžu zdediť. Nechovajte ryby s problémami so správaním. Dvojice musia byť vybrané podľa farby, tvaru rebra a správneho správania.

Dvojica rýb sa vysadzuje na neresenie v samostatnom akváriu s objemom 20 litrov s prístreškami a zväzkom plávajúcich rastlín, ako je napríklad víla alebo rohovka, na ochranu samice. Potrebujete tiež ohrievač. Voda by mala byť napoly čerstvá, polovica z akvária s kohútikmi, najlepšie polovica mandľového listu. Samica a samec sa pred rozmnožovaním chovajú oddelene a sú kŕmené živou potravou dva týždne, vek samcov v čase rozmnožovania by mal byť najmenej 6 mesiacov, brucho napuchnuté z vajíčok by malo byť viditeľné.

Pri neresení nie sú ryby kŕmené. Samec obyčajne okamžite vytvorí na povrchu vody alebo pod mandľovým listom penové hniezdo (zo vzduchových bublín a slín) a pozve samicu do hniezda. Farebné trenie - kohút nafúkne žiabre a roztiahne všetky plutvy, vychvaľuje sa pred samicu, potom ju objme plutvy a ohyby, vytlačí z nej vajíčka, súčasne ju oplodní (samice s mimoriadne veľkými plutvami to niekedy nedokážu), potom bledá samica pomaly padá. samec zbiera vajíčka a umiestni ich do hniezda. Biely kaviár.

Po trení musí byť samica vysadená, inak môže jesť kaviár. Samec sa stará o kaviár a hniezdo, opravuje ho, odstraňuje rozmaznané vajíčka ao deň neskôr sa z kaviáru vyliahne priehľadná larva s veľkým žĺtkovým vakom. Keď za pár dní larvy stmavnú (alebo ak sú rodičia svetlo, potom larvy tiež svetlo) a prepnú na horizontálnu taveninu, samec musí byť vysadený, zapnúť kompresor a začať samcov kŕmiť. Nastaviteľná infúzia - topánka - je na to najvhodnejšia, po 3 až 5 dňoch prejdú na kŕmenie Artemia nuplia, dajú sa ľahko odstrániť doma. V tomto okamihu už môžete vodu vymeniť a opatrne ju vymeniť za úzku hadicu, ktorá sa tam snaží vysávať.

Doplňovacia voda musí mať rovnaké chemické parametre a teplotu. Po 2 týždňoch môžete pridať mikros červ, neskôr mikroplanktón, červa Grindal a rozrezanú tubulu. O mesiac a pol môžete dať jemne rozdrvené suché jedlo a potom malé krvné červy. Poter rýchlo rastie, ak nie je roztriedený, sám ničí malých a slabých. Pri suchých krmivách a krmivách, ako je napríklad vaječný žĺtok, je ťažšie vyprážať, pretože voda z týchto krmív rýchlo kazí a poter je ochotnejší jesť živé krmivá. Akonáhle je možné oddeliť samce od samíc, sú sedené, samice môžu byť chované v jednom veľkom akváriu, samce však musia sedieť v samostatných pohárov s viečkami. V takýchto nádržiach je lepšie kŕmiť samcov krvavými červami, vodu každý deň nahradiť 50% objemu čerstvých s rovnakými parametrami a teplotou.

Kompatibilita s kohútikmi

Stávky sú živí a domýšľaví domáci miláčikovia, pre ktorých je ťažké vyjsť so svojím vlastným druhom. Samec nikdy nemôže pokojne preniesť existenciu iného - začnú sa neustále boje. To však neznamená, že tieto bojujúce ryby musia žiť osamote. Ostatní obyvatelia priestranného akvária pomôžu obnoviť prirodzené prostredie zvieraťa a zlepšiť jeho pohodu.

Je veľmi dôležité vybrať si tých správnych susedov, s ktorými sa môžu kohútiky ľahko dostať. Druhy, ktorých predstavitelia sú celkom pokojní a nemajú veľké (viac ako 5 cm) veľkosti tela, sú s netopiermi dobre známi. Patria sem guppies, šermiari, neóny, gourami, kardináli a sumci.

Kohoutom amatérskych rýb by ste nemali privádzať plutvy, ako sú trpasličí tetradóny. Samotným netopierom však nevadí uhryznúť „plášť“ konkurencie v kráse. Samci akvárií niekedy lovia závojové ryby iných druhov ako predstavitelia svojich vlastných, takže sa k útoku ponáhľajú.

Kohoutky tiež nenechávajte spolu s veľkými dravcami. Cichlidy, astronóty, polypy - všetci často berú malé ryby na jedlo a malý kohútik s veľkými plutvami bude v prvom rade predmetom agresie.

Najlepšie je umiestniť ryby od mladého veku do akvária. В таком случае они смогут привыкнуть друг к другу, будет гораздо меньше драк и стычек. Если сосед бойцовой рыбки умирает, не стоит в ближайшее время подселять другую рыбку – бэтта может забить её.

К одному самцу аквариумного петушка можно поделить двух-трёх самочек, чтобы он чувствовал себя спокойнее. Uistite sa, že je v ich dome dostatok miesta na prístrešie pre dievčatá Batt. Ryby sa v priestrannej nádrži (nad 50 litrov) budú cítiť ľahko. Ak je v akváriu veľa scenérie a rastlín, medzi jeho obyvateľmi nebude existovať teritoriálne zúčtovanie.

 Je ľahké vybrať si kohútika, tieto ryby majú dobrú chuť do jedla. Ak sú kohúty chované vo veľkých akváriách, je vhodné akékoľvek krmivo pre ryby alebo špeciálne krmivo pre kohútiky. Vhodné sú potraviny ako Tetra Min, Tetra rubin, Sera san, Tetra Betta. Muži tiež dobre konzumujú mrazené jedlo - malé a stredné krvavce, koronet, dafnie, baňa. Nasekané morské plody sú pre ne vhodné - krevety, mušle, chobotnice. Diví samci nie vždy dobre jedia priemyselné krmivá a je dobré ich kŕmiť živými krmivami - dafnie, červovník, korvety a tubuly.

Ak kohút žije v malom akváriu, môže sa kŕmiť živým červom, takže je jednoduchšie udržiavať čistotu v akváriu. Pre oslabené ryby sú ideálne jedlo aj krvavce, ktoré sú vďaka svojej jasnosti a pohyblivosti. Napriek tomu, že živé jedlo je pre mužov najlepšie, nie je ich kŕmenie ľahké. V prvom rade, aby ste zabránili nakazeniu rýb parazitmi a aby ste ich neotrávili, musíte si takéto jedlo kúpiť iba od dôveryhodných predajcov. Je dôležité, aby ste do domu priniesli jedlo, aby ich udržali nažive, aby nezmrazili a neprehriali sa. Doma sa musia umyť a skladovať v špeciálnych priekopách s dennou výmenou vody v chladničke. Ak nie je možné splniť všetky tieto podmienky, je lepšie uprednostniť mrazené krmivo, nezabudnite však, že počas prepravy by sa nemalo rozmrazovať.

Koľko ľudí žije (prevencia chorôb)

Kohoutkové ryby žijú pomerne krátko - 2-4 roky. Aby sa vaše domáce zviera cítilo dobre a vyzeralo krásne, musíte venovať pozornosť tomu, ako sa ryby cítia. Choroby môžu významne skrátiť životnosť beta, preto je potrebné pravidelne predchádzať tomuto ochoreniu a pri prvých príznakoch nevoľnosti okamžite začať liečbu.

Ak chcete znížiť šancu na získanie rýb, musíte udržiavať akvárium čisté. Tiež sa oplatí sledovať kvalitu živých potravín. V žiadnom prípade ho nevhadzujte do akvária s vodou, v ktorej bolo obsiahnuté. Vykonajte spracovanie krmiva. Na prevenciu chorôb sa odporúča pravidelne podávať vitamíny akvaristickým samcom.

Je dosť ľahké všimnúť si, že Betta je chorá. Chorí kohúti sú menej aktívni, plávajú slabo, snažte sa skryť. Venujte pozornosť aj ich plutvám: spustite poplach, ak sa na nich nachádzajú diery alebo ak ich zviera pritlačí k telu. Príznaky niektorých chorôb sú vyčnievajúce vločky, škvrny na tele, problémy s dýchaním a opuchnuté telo.

Ak sa tieto príznaky vyskytnú u rýb, je potrebné ich izolovať a začať s liečbou.

Pin
Send
Share
Send
Send