Užitočné tipy

7 typické príznaky osoby s pľúcnym emfyzémom a najdôležitejšie informácie o príčinách a výsledkoch tohto ochorenia

Pin
Send
Share
Send
Send


 • Bolesť za hrudnou kosťou
 • kašeľ
 • Dýchavičnosť
 • Rozšírenie hrudníka
 • Cyanóza pier
 • Cyanóza nechtov
 • Cyanóza jazyka
 • Chudnutie

Lekári označujú pľúcny emfyzém za ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa vyznačuje vývojom patologického procesu v pľúcach, ktorý spôsobuje silné rozšírenie distálnych bronchiolov, sprevádzaný narušením procesu výmeny plynov a rozvojom respiračného zlyhania.

K dnešnému dňu sa frekvencia vývoja tohto ochorenia významne zvýšila, a ak sa predtým zistilo najmä u ľudí v dôchodkovom veku, dnes trpia ľudia vo veku 30 a viac rokov (muži s pľúcnym emfyzémom ochorejú dvakrát častejšie). Okrem toho choroba (v kombinácii s AD a obštrukčnou bronchitídou) patrí do skupiny chronických pľúcnych chorôb, ktoré majú progresívny priebeh, často sa stávajú príčinami dočasného postihnutia pacientov alebo vedú k ich skorému postihnutiu. Okrem toho sa ochorenie, ako je pľúcny emfyzém, vyznačuje tým, že môže byť fatálne, takže každý by mal poznať jeho príznaky a základné zásady liečby.

Definícia pľúcneho emfyzému

Emfyzém pľúc (z gréckeho emphisao - „nafúknuť“) je choroba, pri ktorej sa v septe medzi alveolmi a koncovými časťami vetvenia priedušiek rozširujú ireverzibilné zmeny. V pľúcnych tkanivách sa tvoria dutiny, ktoré sú naplnené vzduchom. Pľúca samotné sa nafúknu a zvýšia objem. Alveoli sú pľúcne vezikuly, ktoré sú opletené sieťou kapilárnych ciev. Ich tenkou stenou sa absorbuje najdôležitejší prvok, ktorý je potrebný pre ľudský život, kyslík. Ich pľúca obsahujú asi 700 miliónov. Priedušky sú prvkom pľúcneho systému, ktorým prechádza prúdenie vzduchu. Hlavná prieduška vedie k vzniku dvoch menších, tých, ktoré zase tvoria už štyri, ale majú menší priemer. Táto divízia sa postupne zastaví a končí bronchiálnymi, alveolárnymi chodbami a alveolmi. Toto konečné miesto sa nazýva - acinus alebo štruktúrna jednotka pľúc. Práve v ňom dochádza k deštruktívnym zmenám, ktoré menia orgán na zbytočné opuchnuté „vrece“, ktoré nespĺňa jeho funkcie.

Je potrebné poznamenať, že zvýšená vzdušnosť pľúc je v niektorých prípadoch fyziologickým stavom, napríklad s intenzívnou fyzickou námahou alebo predĺženou expozíciou za studena.

Prečo sa vyskytuje pľúcny emfyzém?

Riziko vzniku emfyzému u ľudí je rôzne, napríklad sú náchylnejšie k:

 • ľudia so závislosťami, ako je fajčenie. Nebezpečenstvo rozvoja tejto patológie sa zvyšuje až pätnásťkrát,
 • mužské pohlavie je náchylnejšie na vznik emfyzému. Pomer je 1: 3,
 • vysoké riziko rozvoja choroby medzi obyvateľmi severnej Európy v dôsledku vrodeného nedostatku špecifickej srvátkovej bielkoviny.

Provokatívne faktory

Ako provokujúce faktory a hlavné dôvody rozvoja choroby môžu slúžiť:

 • infekčné choroby dýchacích ciest. Tvorí hnisavou bronchitídou alebo pneumóniom (pneumónia) v spúte, zabraňuje uvoľňovaniu časti vzduchu vonku. Steny alveol sú teda výrazne preťažené. Bunky nášho imunitného systému, ktoré bojujú proti infekciám (lymfocyty, makrofágy), sú navyše schopné produkovať enzýmy, ktoré čiastočne ničia nielen mikrobiálne, ale aj alveolárne štruktúry,
 • nedostatok alfa-1-antitrypsínu. Normálne je potrebné neutralizovať enzýmy, ktoré ničia steny alveol. Je to vrodená patológia,
 • abnormality vo vývoji pľúcnych štruktúr,
 • pracovne škodlivé. Dlhá práca ako muzikantovej pece vedie k oslabeniu hladkých svalov priedušiek, zhoršuje prísun krvi. Pri výdychu nie je z ich alveol vytlačený celý objem vzduchu, sú zdeformované, expandované, vytvárajú sa dutiny,
 • chronické obštrukčné choroby pľúc - chronická bronchitída, bronchiálna astma nakoniec vedie k emfyzému,
 • znečistený vzduch. Najnebezpečnejšie sú vdychovanie kadmia, oxidu siričitého a dusíka. Vyznačujú sa dopravnými a tepelnými stanicami,
 • zmeny súvisiace s vekom. Prenášané pľúcne choroby po celý život, zhoršený krvný obeh a zvýšená citlivosť na toxické látky sú priaznivým prostredím pre rozvoj emfyzému,
 • vniknutie cudzieho telesa (semená, gombíky atď.) do lúmenu priedušiek môže prispieť k rozvoju akútnej formy emfyzému.

Čo je pľúcny emfyzém?

Pľúcny emfyzém je ochorenie dýchacích ciest, vyznačujúce sa patologickým rozšírením vzduchových priestorov distálnych bronchiolov, ktoré je sprevádzané deštruktívnymi morfologickými zmenami v alveolárnych stenách.

Transformácia pľúcneho tkaniva je spôsobená patologickými zmenami, ktoré prispievajú k tvorbe dutín so vzduchom, čo prispieva k zväčšeniu veľkosti pľúc. V dôsledku emfyzému je prepážka medzi alveolmi zničená (anatomická bunka v pľúcach, ktorá podporuje dýchací proces).

Ochorenie je celkom bežné, trpí až 4% svetovej populácie. Populácia samcov po dosiahnutí veku 50 rokov je dvakrát náchylnejšia na túto chorobu. V súčasnosti je pľúcny emfyzém diagnostikovaný u ľudí do 30 rokov. Existujú prípady vrodenej patológie pľúc.

Príčiny, príznaky a komplikácie

Pri emfyzéme sa steny alveol roztiahnu, v dôsledku čoho je v pľúcnom tkanive obsiahnuté zvýšené množstvo vzduchu, takže telo narušuje výmenu kyslíka a oxidu uhličitého.

Toto ochorenie je častejšie u starších ľudí. U mladých ľudí to vedie k skorému zdravotnému postihnutiu a zdravotnému postihnutiu.

Ochorenie sa môže vyskytnúť v dvoch formách:

 • bulózne (patologické tkanivá koexistujú so zdravými),
 • difúzna (patológia sa šíri do celého orgánu).

K rozvoju emfyzému napomáha množstvo faktorov: znečistený vzduch, fajčenie, škodlivé pracovné podmienky. Určitú úlohu pri vývoji choroby zohráva aj dedičnosť. Ale hlavnou príčinou choroby je chronická bronchitída.

Ako sa choroba vyvíja, je detekovaná v nasledujúcich príznakoch:

 • silná dýchavičnosť
 • cyanóza,
 • zvýšenie objemu hrudníka,
 • zníženie respiračných pohybov bránice,
 • rozširovanie a vydutie medzirebrových priestorov a supraklavikulárnych oblastí.

Hrozné sú komplikácie pľúcneho emfyzému - respiračné a srdcové zlyhanie, pneumotorax.

epidemiológia

Pľúcny emfyzém sa takmer vždy vyskytuje v súvislosti s tzv. Chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (COPD).

Odhaduje sa, že 5-10 zo 100 dospelých trpí chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. Choroba sa vyskytuje hlavne u fajčiarov.

Pľúcny emfyzém môže byť tiež spôsobený dedičným nedostatkom konkrétneho proteínu. Toto je takzvaný alfa-1-antitrypsín, je však veľmi zriedkavý: v Rusku ním trpí iba asi 10% ľudí.

Preventívne opatrenia

Prevenciou rozvoja pľúcneho emfyzému je predovšetkým včasná liečba bronchitídy a iných ochorení dýchacích ciest.

Fajčenie by sa malo raz a navždy prestať fajčiť a robiť to náhle a nie postupne.

Chôdza na čerstvom vzduchu, športovanie a dychové cvičenia sú najlepšou prevenciou zlyhania dýchacích ciest.

Je tiež potrebné zvýšiť imunitu vrátane farmaceutických imunostimulantov a ľudových liekov, napríklad medu, echinacey atď.

Príčiny emfyzému

Doteraz je fajčenie najčastejšou príčinou pľúcneho emfyzému. Takmer vždy sa ochorenie vyvíja v súvislosti s CHOCHP, ktorá postihuje hlavne fajčiarov. Kombinácia stáleho zápalu a vdychovania cigaretového dymu vedie k deštrukcii alveol.

Hlavná riziková skupina:

 • ľudia s vrodenou formou patológie spojenou s nedostatkom srvátkového proteínu pri tvorbe plodu (tzv. nedostatok alfa-1-antitrypsínu),
 • fajčiar, vrátane pasívnych,
 • ľudia s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.

To všetko narúša plasticitu tkanív orgánu a zvyšuje pulmonálny tlak, čo vedie k emfyzému.

Tu je niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú zmenu v ťažnosti tkanív:

 • zmeny v telesúvisí s vekom osoby. Narušenie prísunu krvi v tele staršieho človeka zvyšuje jeho citlivosť na negatívne vplyvy na životné prostredie. Zníženie imunitného systému vedie k dlhému uzdraveniu po prenose infekčných chorôb dýchacieho systému,
 • systematické vdýchnutie kontaminovaného vzduchu priemyselného pôvodu vrátane cigaretového dymu. Výpary kadmia a oxidu dusnatého sú obzvlášť nebezpečné. Mikročastice látok sa usadia na stenách priedušiek, čo vedie k poškodeniu ciev dýchacích ciest,
 • infekcia dýchacích ciest, Pľúcne choroby (príčiny: SARS, chrípka, zápal pľúc, bronchitída atď.) Spôsobujú aktiváciu lymfocytov - ako imunitnú obranu tela. Tento proces má negatívny účinok na alveoly rozpustením alfa-1-antitrypsínového proteínu. Hlien neumožňuje priechod vzduchu z buniek alveol, čo vedie k napínaniu pľúcneho tkaniva,
 • vrodená nedostatočnosť skupiny srvátkových proteínov (Alfa-1-antitrypsín). Patológia je porušením funkcií enzýmu triedy hydrolýzy, ktorý nezabezpečuje v tele ochrannú funkciu proti baktériám, naopak slúži ako ničiteľ stien alveol,
 • systémové poruchy krvného obehu v pľúcach, hormonálne poruchy. Porušenie pomeru androgénov a estrogénov vedie k zníženiu schopnosti svalov priedušiek sťahovať, čo prispieva k tvorbe vzduchového priestoru v pľúcach.

Pľúcny tlak stúpa v dôsledku ťažkých respiračných chorôb, povolaní, prieniku cudzej častice do priedušiek a zablokovania kyslíka, čo nemôže nájsť východisko a vytvára tlak na dýchací systém.

Klasifikácia emfyzému

Emfyzém sa klasifikuje podľa nasledujúcich príznakov:

 • povaha choroby: akútna forma (vyskytne sa náhle, je nevyhnutný núdzový zásah) a chronický pľúcny emfyzém (pomaly sa rozvíjajúci, v počiatočnej fáze ťažko diagnostikovateľný),
 • pôvod choroby: primárny (samovoľná choroba, často vrodená) a sekundárne (komplikácia po chorobe),
 • úroveň poškodenia pľúc: alopécia (samostatná časť orgánu je poškodená) a rozptýliť (pľúcne tkanivo je úplne postihnuté, často je potrebná kompletná transplantácia orgánov)
 • anatomický rys priebehu choroby: hypertrofická forma (závažná forma ochorenia, žiadny zápalový proces, nedostatok dýchacích funkcií) centrilobulárna forma (so zvýšením klírensu trochea sa zápalový proces vyvíja s tvorbou hlienu vo veľkých množstvách), paraseptálna forma kvôli pľúcnej tuberkulóze pacienta (možné poškodenie a prasknutie orgánu), forma oplodia (tvoria sa pri jazve v pľúcach) subkutánna forma (pod kožou je tvorba bublín) bublina (pozoruje sa bulózny pľúcny emfyzém, veľké pľúcne útvary na pľúcnom tkanive),
 • príčiny výskytu:veková forma (zmeny cievneho stavu v dôsledku veku), lobar forma (vrodené znamenie prekážky priedušiek) kompenzačný formulár (vyskytuje sa po odstránení laloku pľúc, telo sa snaží kompenzovať vytvorený priestor zväčšením druhého laloku).

Najnebezpečnejšou formou je bulózny pľúcny emfyzém. Postupuje tajne, bez akýchkoľvek zjavných príznakov. Bubliny, v medicíne nazývané bully, môžu dosiahnuť veľkosť až 20 cm. Hromadenie vzduchu a plynov v pleurálnej časti môže byť fatálne.

Bulózny emfyzém

Väčšina pacientov s pľúcnym pľúcnym emfyzémom sú fajčiari, ktorých skúsenosti presahujú 20 rokov, kategória ľudí, ktorých práca súvisí so škodlivými pracovnými podmienkami.

U ľudí sú v pľúcach asi 3 milióny malých „vakov“ s krehkými stenami (alveoly). Keď sa osoba nadýchne, naplní sa vzduch, čím sa zväčšuje objem pľúc, keď zostane časť vzduchu, ale objem pľúc sa znižuje.

Steny alveles sa postupne zrútia, čo vedie k tvorbe „vakov“ v dutine, a tým sa narušuje prísun krvi do dýchacích ciest, čo následne vedie k chronickému emfyzému.

Väčšina fajčiarov so závislosťou má do 60 rokov chronické ochorenie pľúc.

Príznaky a príznaky emfyzému

S jeho symptómami je spojená ťažká počiatočná diagnóza emfyzému. Pri iných patológiách sa pozoruje veľa príznakov emfyzému. Jednotlivé charakteristiky emfyzému sú:

 • suchý (neproduktívny) kašeľ,
 • dýchavičnosť pri výdychu
 • suché dýchavičnosť v dýchacích orgánoch,
 • prudké zníženie telesnej hmotnosti,
 • bolesť v oblasti hrudníka,
 • narušenie srdcovej činnosti s nedostatkom kyslíka.

Hlavnými príznakmi pľúcneho emfyzému sú kašeľ a dýchavičnosť. Dýchavičnosť v počiatočnej fáze je pociťovaná iba pri fyzickej námahe na tele, časom sa pri pohybe bez fyzickej námahy vyvinie na dýchavičnosť, najmä v reakcii na poveternostné udalosti. Dýchavičnosť je dočasná.

Jediným príznakom emfyzému je tiež chudnutie. Tento proces je spojený s intenzívnou prácou pľúcnych svalov počas výdychu.

Pri diagnostike sa osobitná pozornosť venuje tónu pokožky a sliznice (namodralý odtieň). Cyanóza je spojená s nedostatkom krvných náplní malých kapilár v pľúcach. Tvar prstov sa mení.

Chronická forma emfyzému je sprevádzaná zjavnými vonkajšími znakmi: orezaný krk, hrudník v tvare sudu.

Komplikácie emfyzému

Zmena v činnosti respiračného systému ovplyvňuje kardiovaskulárny a nervový systém. V dôsledku hladovania vzduchu srdcová chlopňa začne pumpovať krv s väčšou intenzitou, čo vytvára ďalšie zaťaženie srdca.

Zaťaženie srdca je jednou z príčin srdcovej tachykardie, srdcových arytmií, kardiopulmonálneho zlyhania, koronárnych srdcových chorôb.

Chronický pľúcny emfyzém narušuje nervový systém, prispieva k narušeniu spánku, funkcii mozgových buniek a rozvoju duševných chorôb.

Komplikácie pľúcneho emfyzému vedú k chronickým infekčným ochoreniam dýchacieho systému, pneumotoraxu a srdcovému zlyhaniu pravej komory.

Diagnostické metódy na štúdium emfyzému

Ak existuje podozrenie na pľúcny emfyzém, musí osoba naliehavo požiadať lekára alebo pulmonológa, ktoré sa určuje výberom metódy na potvrdenie diagnózy (diagnóza).

Hlavné metódy diagnostiky:

 • pýtanie sa pacienta, podrobný rozhovor s pacientom o príznakoch choroby,
 • počúvanie hrudnej oblasti a vyšetrenie kože pacienta,
 • celkový krvný test vrátane zloženia plynu,
 • spirometria,
 • MRI alebo CT
 • prehľadová rádiografia,
 • určenie srdcovej hranice,
 • topografické bicie a auskultácie.

Pri zhromažďovaní informácií (história) sa zisťujú informácie: o prítomnosti dýchavičnosti, zlých návykoch (fajčenie), trvaní kašľa, stave tela počas fyzickej námahy. Je potrebné vykonať bicie nástroje (klepanie na telo), pri ktorých sa objavia nasledujúce príznaky, ktoré poukazujú na prítomnosť pľúcneho emfyzému:

 • ťažkosti so stanovením srdcových hraníc,
 • obmedzenie pľúcnej mobility,
 • prolaps dolného okraja pľúc,
 • nudný zvuk v pľúcach.

Počúvanie pomocou fonendoskopu dáva špecialistovi príležitosť zistiť: pískanie, ktoré je suché, rýchle dýchanie, príznaky tachykardie, tlmené tóny srdca, zvýšená exspirácia a oslabené dýchanie.

Inštrumentálne vyšetrenie pľúc sa vykonáva pomocou: röntgenového žiarenia (rádiografia), rádiových vĺn (zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie), počítača so zavedením špeciálneho kontrastného média, rádioaktívnych izotopov (scintigrafia), spirometra, analýzy plynného zloženia krvi pomocou punkcie ulnárnej artérie, výskumu krv (všeobecná analýza).

Liečba (ako liečiť pľúcny emfyzém)

Pri liečení emfyzému majú pulmonológovia tri hlavné ciele:

 • eliminovať príznaky (dýchavičnosť, slabosť atď.),
 • zastaviť ďalší vývoj choroby,
 • prevencia miernej nedostatočnosti.

Nie je možné hovoriť o úplnom vyliečení choroby, najmä v chronickom štádiu.

Liečba drogami

Liečba pozostáva z niekoľkých skupín liekov. Prvá skupina zahŕňa lieky, ktoré znižujú hladinu enzýmov, ktoré prispievajú k deštrukcii pľúcneho tkaniva. Вторая группа (муколитического действия) способствует отхождению слизи, уменьшению кашля, защищает от инфекционных заболеваний органы дыхания.

Prípravky tretej skupiny prispievajú k zlepšeniu látkovej výmeny v dýchacom systéme, navyše vyživujú pľúcne tkanivo. Štvrtá skupina - bronchodilatátory, znižujúce opuch bronchiálnej sliznice.

Ďalej je potrebné použitie nasledujúcich liekov:

 • prostriedky teofylínu na zmiernenie svalového zaťaženia svalov dýchacieho systému,
 • glukokortikosteroidy na rozšírenie priedušiek, ktoré poskytujú protizápalový účinok.

Fyzioterapia a iné metódy liečby

Účinné lekárske zákroky vo forme elektrickej stimulácie, inhalácie kyslíka, špeciálnej telesnej výchovy.

Vdýchnutie kyslíka je dlhodobý postup (až 18 hodín denne), ktorý sa nachádza v kyslíkovej maske, kde sa prúd kyslíka dodáva maximálnou rýchlosťou 2 až 5 litrov za minútu.

Gymnastika pre dýchanie pozostáva zo špeciálne vybraných cvikov, ktoré pomáhajú posilňovať dýchacie svaly. Výučba sa musí konať 4 krát denne a musí trvať 15 minút. Komplex je nasledujúci:

 • výdych s prekážkou: Vydýchnite 20-krát pomaly do pohára vody slamkou na kokteil,
 • dýchanie bránice: zhlboka sa nadýchnite na úkor 1,2,3, nafúknite žalúdok na úkor 4, výdych, kašeľ pri súčasnom napätí tlače,
 • stláčanie z polohy na bruchu: ľahnite si na chrbát, ohýbajte nohy, zatvárajte si ruky kolenami, pri vdychovaní nasajte do pľúc čo najviac vzduchu, kým vdychujte, zdvihnite žalúdok, narovnajte nohy, kašľajte tlakom.

Elektrická transdermálna stimulácia sa vykonáva pomocou prúdu, ktorý pomáha s výdychom. Aktuálny pulz sa vyberá individuálne a pomáha zmierňovať únavu svalov pľúc.

Chirurgické ošetrenie

Vo výnimočných prípadoch sa môže rozhodnúť o operácii. Uplatňujú sa tieto typy operácií:

 • nahradenie postihnutých pľúc darcovským orgánom, Operácia sa používa v ojedinelých prípadoch, pretože existuje riziko odmietnutia orgánov, čo je vysoká priorita pri transplantácii,
 • odstránenie postihnutej oblasti orgánu pomocou torakoskopie, Pod kontrolou špeciálneho video zariadenia je postihnutá oblasť pľúc odstránená. Táto technika umožňuje, aby sa operácia vykonala pomocou troch malých medzirebrových úsekov.
 • chirurgické odstránenie časti pľúc (je možné odstrániť až 25% orgánu)
 • bronchoskopická operácia vykonáva sa pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré sa pacientovi zavedie ústnou dutinou a odstráni postihnutú oblasť.

Potraviny a ľudové lieky

Dôležitou úlohou pri liečbe je strava. Prednosť by sa mala venovať zelenine a ovocím obsahujúcim mikroživiny a vitamíny životne dôležité pre telo, ktoré konzumujú potraviny s nízkym obsahom kalórií, okrem mastných, vyprážaných potravín zo stravy.

Pitný režim pacienta by mal byť až 1,5 litra vody denne.

Popri liečení drogami sa okrem hlavného liečenia môže používať aj alternatívna medicína.

Hlavné recepty odporúčané pri liečbe emfyzému sú založené na odrezkoch bylín:

 • podbeľ (1 polievková lyžica lyžice sušených listov na 2 šálky vriacej vody, použite až 6-krát denne po 1 polievkovú lyžicu),
 • zemiakové kvety (1 čajová lyžička na pohár vriacej vody, vypiť pol pohára až 3-krát denne).

Je možné vykonať inhaláciu zemiakov inhaláciou pár zo zemiakov uvarených v uniformách.

Prevencia a odporúčania

Vláda vypracovala program na kontrolu fajčenia s cieľom zabrániť emfyzému.

Fajčiari potrebujú pomoc v boji proti zlému návyku vrátane lekárskeho ošetrenia.

Nezabúdajte na liečbu dýchacích ciest a nezabráňte prechodu choroby do chronickej formy.

Včasné očkovanie populácie, každoročné vyšetrenie a podrobenie sa fluorografii je jednou z hlavných podmienok prevencie pľúcneho emfyzému.

Životná prognóza u pacientov s pľúcnym emfyzémom

Ani jeden odborník nedokáže presne povedať o očakávanej dĺžke života pacienta s diagnózou pľúcneho emfyzému. Prognóza života do značnej miery závisí od samotného pacienta, jeho psycho-emocionálnej nálady na liečbu.

Dôležitú úlohu hrá štádium choroby, správna liečba, včasná diagnostika.

Neaplikujte sa sami, môže to byť fatálne. Prognóza života u pacientov s pľúcnym emfyzémom je v tomto prípade nepredvídateľná.

Napriek povahe ochorenia a jeho chronickej forme je možné oneskorením nástupu zdravotného postihnutia u ľudí užívať špeciálne predpísané lieky. Tieto lieky sú pacientovi predpísané na celý život.

Pri závažných formách choroby je prognóza života pacienta viac ako 1 rok od zistenia choroby.

Štúdie preukázali, že prežitie choroby závisí od závažnosti:

 • mierna forma emfyzému, ak je správne liečená a má zdravý životný štýl, umožňuje pacientovi žiť viac ako 4 roky v 80% prípadov,
 • stredná forma emfyzému so správnou liečbou a zdravým životným štýlom umožňuje pacientovi žiť viac ako 4 roky v 73% prípadov,
 • v závažných prípadoch ochorenia, ktoré je predmetom riadnej liečby a zdravého životného štýlu, v 54% prípadov umožňuje pacientom žiť dlhšie ako 4 roky,
 • pri najzávažnejšej forme pľúcneho emfyzému za predpokladu, že je riadne liečený a má zdravý životný štýl, v 26% prípadov je dĺžka života pacientov viac ako 4 roky.

Samotný pacient musí usilovať o život. Ak sa chcete vzdať fajčenia a alkoholu, vykonávať denné prechádzky na čerstvom vzduchu a dodržiavať pokyny lekára, môže to všetko žiť oveľa dlhšie, ako je uvedené v štatistikách.

Etiológia, patogenéza a odrody choroby

Jedným zo znakov pľúcneho emfyzému je, že sa ako samostatná nozologická forma vyskytuje iba u malého percenta pacientov. Vo väčšine prípadov je pľúcny emfyzém posledným patologickým procesom, ktorý sa vyskytuje na pozadí závažných morfologických lézií bronchopulmonálneho systému, ktoré sa vyskytujú po chorobách, ako sú:

Okrem toho môže pľúcny emfyzém ochorieť následkom dlhodobého fajčenia alebo vdýchnutia určitých toxických zlúčenín kadmia, dusíka alebo prachu, ktoré sú vo vzduchu (z tohto dôvodu sa toto ochorenie často vyskytuje v staviteľoch).

Mechanizmus vývoja choroby

Za normálnych podmienok prebieha výmena plynov v ľudskom tele v alveolách - sú to malé „vrecká“ prepichnuté veľkým počtom krvných ciev umiestnených na konci priedušiek. Počas inhalácie sa alveoly naplnia kyslíkom a nadúvajú a po vydýchnutí sa stiahnu. Pri emfyzéme sa však v tomto procese vyskytujú určité poruchy - pľúca sa natahujú príliš, ich tkanivo je hustejšie a stráca svoju elasticitu, čo vedie k zvýšeniu koncentrácie vzduchu v pľúcach a spôsobuje narušenie ich funkcie. V priebehu času progreduje pľúcny emfyzém, ktorý sa prejavuje rozvojom respiračného zlyhania, takže ho musíte začať liečiť čo najskôr.

Klasifikácia chorôb

V závislosti od dôvodov, ktoré vedú k rozvoju patologického procesu v pľúcnom tkanive, sa pľúcny emfyzém klasifikuje na:

 • primárna (difúzna), ktorá je spôsobená tabakovým dymom, prachom alebo vdychovaním oxidu dusnatého, sa vyznačuje stratou elasticity pľúcneho tkaniva, morfologickou zmenou respiračného oddelenia pľúc a zvýšením tlaku v alveolách,
 • sekundárne (obštrukčné) - vyskytuje sa na pozadí rozťahovania alveol a dýchacích bronchiolov spôsobených obštrukciou dýchacích ciest,
 • vicarious - je to druh kompenzačnej reakcie jednej pľúc na niektoré zmeny (a niekedy aj absencie) druhej, v dôsledku čoho sa zdravé pľúca zväčšujú, ale iba kvôli zabezpečeniu normálnej výmeny plynu v ľudskom tele (vicar pľúcny emfyzém sa vyskytuje iba v v jednom pľúcach a nepovažuje sa za patologický proces, prognóza je priaznivá).

K dispozícii je tiež bulózny pľúcny emfyzém, ktorý sa líši tým, že postupuje nepostrehnuteľne, je často detekovaný už v štádiu pneumotoraxu (hromadenie vzduchu v pleurálnej dutine) a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, prognóza je nepriaznivá (často vedie k smrti pacienta).

Klinický obraz choroby

Keď hovoríme o hlavných príznakoch pľúcneho emfyzému, lekári predovšetkým spomínajú:

 • dýchavičnosť
 • vizuálne zväčšenie (rozšírenie) hrudníka na pozadí poklesu jeho výkyvu pri dýchaní (emfyzém možno zistiť z fotografie, ktorá ukazuje, že hrudník je vo fáze hlbokej inšpirácie)
 • cyanóza (modrý odtieň) jazyka, nechtov a pier sa vyskytuje na pozadí nedostatku kyslíka v tkanivách,
 • rozšírenie medzirezortných priestorov,
 • vyhladenie supraklavikulárnych oblastí.

Na začiatku sa pľúcny emfyzém prejavuje dýchavičnosťou, ktorá sa na začiatku vyskytuje počas športu (hlavne v zime) a vyznačuje sa nestabilitou, a potom človeka naruší s najmenšou fyzickou námahou. Medzi charakteristické príznaky tohto ochorenia patrí skutočnosť, že pacienti sa krátko nadýchajú so zavretými perami a našpulenými lícami a mali by ste venovať pozornosť aj skutočnosti, že počas inšpirácie sú zapojené svaly krku (v normálnom stave by to nemalo byť). Pľúcny emfyzém je tiež sprevádzaný kašľom, bolesťou za hrudnou kosťou a úbytkom hmotnosti (ten je spôsobený skutočnosťou, že pacienti vynakladajú príliš veľa energie na udržiavanie normálnej funkcie dýchacích svalov).

Pacienti často zaujímajú nútené postavenie tela na bruchu (hlava nadol), pretože táto poloha im prináša úľavu, ale je to v skorých štádiách choroby. Ako sa vyvinie pľúcny emfyzém, zmeny v hrudníku bránia pacientom v horizontálnej polohe, v dôsledku čoho dokonca spia v sede (to uľahčuje bránicu).

Hlavné metódy diagnostiky pľúcneho emfyzému

Diagnózu pľúcneho emfyzému musí riešiť výlučne pľúcny lekár, ktorý vykonáva úvodnú diagnózu na základe údajov z vyšetrenia pacienta a auskultácie pľúcneho dýchania pomocou fonendoskopu. Toto sú hlavné diagnostické metódy, ale neumožňujú zostaviť úplný klinický obraz choroby, a preto sa ako ďalšie výskumné metódy vykonáva toto:

 • Röntgen pľúc (ukazuje hustotu pľúcneho tkaniva),
 • počítačová tomografia (považovaná za jednu z najpresnejších metód na diagnostiku pľúcneho emfyzému),
 • spirometria (vyšetrenie funkcie dýchania, aby sa zistil stupeň narušenej funkcie pľúc).

Ako zaobchádzať?

Medzi hlavné metódy liečby emfyzému patrí:

 • prestať fajčiť (toto je veľmi dôležitý problém, ktorému lekári venujú osobitnú pozornosť, pretože ak pacient prestane fajčiť, nebude možné vyliečiť pľúcny emfyzém, a to ani pri tých najúčinnejších liekoch),
 • oxygenoterapia (určená na saturáciu tela pacienta kyslíkom, pretože pľúca túto funkciu nedokážu zvládnuť),
 • gymnastika (dychová gymnastika „zlepšuje“ činnosť bránice a pomáha zbaviť sa dýchavičnosti, ktorá je hlavným príznakom emfyzému)
 • Konzervatívna liečba sprievodných chorôb (bronchiálna astma, bronchitída atď.), ktoré spôsobujú emfyzém, ktorého príznaky určuje lekár, pridáva antibiotickú liečbu, keď je infekcia spojená s hlavnou liečbou emfyzému.

Chirurgická liečba pľúcneho emfyzému je indikovaná iba vtedy, ak choroba pokračuje v bulóznej forme a ide o odstránenie bully - tenkostenné pľuzgiere naplnené vzduchom, ktoré je možné lokalizovať v ktorejkoľvek časti pľúc (na fotografii je takmer nemožné ich vidieť). Operácia sa vykonáva klasickou a endoskopickou metódou. Prvá metóda zahŕňa chirurgické otvorenie hrudníka a počas druhej chirurg vykonáva všetky potrebné manipulácie pomocou špeciálneho endoskopického zariadenia pomocou malých rezov na koži. Endoskopická metóda odstraňovania býkov pri emfyzéme bude drahšia, ale takáto operácia má kratšiu rehabilitačnú dobu.

Väčšina konzervatívnych metód liečby tohto ochorenia nie je príliš účinná, pretože na rozdiel od pľúcnej bronchitídy emfyzém spôsobuje nezvratné štrukturálne zmeny v pľúcnom tkanive. Prognóza závisí od včasnosti začatia liečby, dodržiavania odporúčaní lekára a správnej metódy liekovej terapie pre základné aj sprievodné ochorenia.

Liečba pľúcneho emfyzému by sa v každom prípade mala zaoberať iba lekár. Ochorenie sa považuje za chronické a pacienti musia brať počas svojho života lieky, ktoré podporujú základné funkcie dýchacieho systému. Priemerná dĺžka života ľudí s pľúcnym emfyzémom závisí od stupňa poškodenia pľúcneho tkaniva, veku pacienta a individuálnych charakteristík jeho tela.

Existuje liek na emfyzém

Liečba emfyzému sa odporúča ako tradičnými, tak ľudovými liečivami. Žiadny lekár zároveň neschváli nahradenie klasickej liečby inými alternatívnymi metódami, bez ohľadu na to, ako efektívne sa môžu zdať.

O liečbe pľúcneho emfyzému sa má rozhodnúť iba skúsený odborník. To sa deje na pulmonologickom oddelení nemocnice. V závislosti od formy ochorenia a závažnosti stavu pacienta lekár rozhodne, či bude pacient liečený v nemocnici alebo doma, aké lieky môžu pomôcť liečiť pľúcny emfyzém a aké ľudové liečebné prostriedky možno použiť.

Nezvratnosť zmien, ktoré prešli pľúcne tkanivo, naznačuje, že pľúcny emfyzém sa nedá úplne vyliečiť. Ale včasné opatrenia prijaté, dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní neumožňuje progresii choroby. Ak je možné zmierniť príznaky tohto zlyhania dýchania, osoba bude môcť žiť známym životom.

Terapeutické opatrenia sa vykonávajú podľa plánu, ich cieľom je eliminácia respiračného zlyhania a zlepšenie pľúcnych funkcií.

1. Zlepšenie priechodnosti priedušiek. Na tento účel sú pacientom predpísané bronchodilatátory. V akútnych podmienkach sa podáva injekcia aminofylín. V miernejších prípadoch sa lieky ako Eufillin, Neophyllin, Theofylín, Theopec pijú v tabletách.

Na ten istý účel sa praktizuje inhalačná terapia. Pľúcni pacienti s pľúcnym emfyzémom dýchajú ventolin, salbutamol, berodural, berotek a ďalšie lieky, ktoré rozširujú bronchiálne lúmeny. Vdychovanie sa môže vykonávať v nemocnici, fyzioterapeutickej miestnosti alebo doma, ak je rozprašovač doma.

Je tiež potrebné užívať glukokortikoidové hormóny - hydrokortizón, dexametazón, korifén, prednison.

2. Je potrebné prijať opatrenia na riedenie spúta a uľahčenie jeho vykašliavania. Tu vám lekár odporučí, aby ste boli liečení rovnakými expektorantnými liekmi, aké sa používajú pri bronchitíde. Toto je:

Ak chcete paralelne odstrániť spútum, môžete vyskúšať liečbu pomocou ľudových liekov.

3. Ak je príčinou choroby chronická bronchitída, tj neustála prítomnosť infekcie v prieduškách, liečba pľúcneho emfyzému zahŕňa antibiotickú liečbu. Je potrebné identifikovať patogén a zvoliť antibakteriálne činidlo, na ktoré je citlivé. Spravidla sa predpisujú širokospektrálne lieky založené na penicilíne, azitromycíne atď.

4. Na zastavenie príznakov respiračného zlyhania sa používa kyslíková terapia, to znamená inhalácia kyslíka zo špeciálnej nádoby. Vo zvlášť závažných prípadoch je potrebné mechanické vetranie.

5. V niektorých prípadoch fokálneho (bulózneho) emfyzému sa odporúča vykonať operáciu, pri ktorej dôjde k odstráneniu patologických tkanív.

6. Za účelom vyváženia procesov v mozgovej kôre, aktivácie trofických procesov v pľúcnom tkanive, zníženie kŕčov v prieduškách, posilnenie tela ako celku, pacientovi sa odporúča dýchacie cvičenia.

Priebeh liekovej terapie spravidla trvá tri až štyri týždne. Alternatívne prostriedky sa môžu použiť bez prerušenia. Často sú to oni, ktorí pomáhajú pacientom s pľúcnym emfyzémom cítiť sa uspokojivo.

Ľudová medicína

Pacient môže použiť ľudové prostriedky na rozšírenie bronchiálnych lúmenov, odstránenie spúta, zlepšenie respiračných funkcií a posilnenie tela.

V prvom rade sa odporúča používať odvar a bylinky. Užívajú sa ústne alebo inhalačne.

Čierna reďkovka s medom

Pri liečbe pľúcneho emfyzému môžete použiť tieto ľudové lieky:

 1. Infúzia Ledum. V 500 ml vriacej vody nalejte 1 čajovú lyžičku sušeného a rozdrveného bylinného prípravku, trvajte hodinu. Vypite 150 ml teplej tinktúry dvakrát denne.
 2. Šťava z čiernej reďkovky. Čerstvá zelenina sa premyje, olúpa. Natrite ju na strúhadlo a vytlačte šťavu. 50 ml šťavy sa zmieša s 2 lyžicami medu. Дважды в день принимают 2 столовые ложки препарата. Желательно делать это перед приемом пищи.
 3. Настоем хвоща полевого и фенхеля. В пол-литровую банку с взятыми в равных пропорциях (по 1 столовой ложке) народными средствами вливают крутой кипяток. Настой выдерживают час. Три раза в день пьют по 100 мл.
 4. Mlieko s mrkvovou šťavou. Do pohára zahriateho tuku pridajte 1 lyžicu mrkvovej šťavy. Pite na lačný žalúdok tri týždne.
 5. Čaj vyrobený z mäty, šalvie a tymiánu. Jedna a pol čajovej lyžičky zmiešaného v rovnakom pomere sušených a nasekaných bylín sa naleje do termosky a naleje sa do vriacej vody. Po raňajkách, obede a večeri napite 70 ml.

Pri liečení emfyzému môžu ľudové lieky používať aj cibuľovú a cesnakovú šťavu, propolis, aloe šťavu a Kalanchoe a podobne.

Je dôležité liečiť nekonvenčné metódy boja proti pľúcnemu emfyzému bez fanatizmu. Je potrebné pamätať na to, že neúspešný pokus o samoliečenie môže viesť k vážnym následkom a niekedy aj životu.

Zmeny pľúcneho tkaniva

Vplyv týchto faktorov prechádza pľúcne tkanivo nasledujúcim zmenám:

 • veľkosť alveol a bronchiolov sa zvyšuje dvakrát alebo viackrát,
 • v štruktúrnej jednotke pľúc sa nachádza napínanie hladkých svalov priedušiek, riedenie stien ciev, ich púšťanie a podvýživa - acinus,
 • steny alveol sú zničené vytváraním dutín,
 • je narušená výmena plynov, av tomto prípade je telo v stave hypoxie (hladovanie kyslíkom),
 • dýchacie svaly sú aktivované na kompenzáciu,
 • v priebehu času, v dôsledku zaťaženia pravého srdca, z ktorého pochádzajú krvné cievy zásobujúce pľúca, sa vyvíja ďalšia závažná patológia - chronické pľúcne srdce.

Odrody emfyzému

Tok rozlišuje:

 • akútna. Vyskytuje sa pri ataku bronchiálnej astmy, cudzom tele. Vyznačuje sa reverzibilitou štátu v pohotovostnej starostlivosti,
 • chronické. Poznamenáva sa postupný vývoj, v počiatočných fázach je možná liečba.

Z hľadiska rozšírenia sa stáva:

 • alopécia. Vyvíja sa v mieste pooperačných jaziev, tuberkulózy a po zápalových ložiskách. Po dlhú dobu nemusí mať človek ani podozrenie, že má túto formu choroby,
 • difúzne. Postihnutá je oveľa väčšia časť pľúc. V pokročilých prípadoch existuje iba jedna možnosť liečby - transplantácia orgánov.

 • primárna forma. Je to nezávislá patológia, ktorá sa často spája s vrodenými znakmi. Môže byť diagnostikovaná okamžite po narodení a v ktoromkoľvek roku života. Toto ochorenie rýchlo progreduje a zle liečiteľné.
 • sekundárne. Obštrukčné choroby pľúcneho systému k nemu vedú postupne. Vzduchové dutiny môžu zachytiť celý lalok pľúc.

Anatomickými vlastnosťami:

 • vezikulát (bulózny). Namiesto postihnutých alveol sa tvoria bubliny, dosahujú veľké veľkosti, sú náchylné na hnisanie, stláčanie susedných štruktúr a niekedy prasknutie,
 • vezikulárna (hypertrofická, panacinar). Prejavuje sa závažným spôsobom ovplyvňujúcim celý lalok, medzi poškodenými acinami nie je zdravé tkanivo. Prejavuje sa vážnym respiračným zlyhaním,
 • parazeptálne (perilobulárne, periacinárne, distálne). Postihnuté sú časti prihrudnice (serózna membrána obalujúca pľúca na jednej strane a vnútorné orgány na strane druhej), vyskytujúca sa pri tuberkulóze,
 • centrilobulárna. Postihuje sa stredná časť štruktúrnej jednotky pľúc, acinus. V tejto oblasti sa vytvára zápalové ložisko s pravidelnou sekréciou hlienu. Medzi poškodenými oblasťami zostáva životaschopné pľúcne tkanivo,
 • okolorubtsovaya. Vyskytuje sa v mieste po zápalových zmenách. Napríklad v mieste tvorby vláknitého tkaniva po zápale pľúc,
 • subkutánne (intersticiálne). Pri prasknutí alveol sa vzduchové bubliny cez trhliny v tkanive môžu dostať na pokožku hlavy a krk a zostať pod ňou.

Ako podozrieť na výskyt emfyzému?

 • exacerbácie závažných chorôb (chronická obštrukčná choroba pľúc, bronchiálna astma atď.) sú výrazne častejšie,
 • vydržia dlhšie a oveľa ťažšie
 • liečba týchto chorôb, ktoré vám pomohli, už nemá pozitívny účinok,
 • zvýšená závažnosť dýchavičnosti,
 • výrazne znížená schopnosť pracovať a schopnosť fyzickej aktivity.

7 typické príznaky osoby s pľúcnym emfyzémom

Pri dlhodobej chorobe osoby s emfyzémom je ľahké na prvý pohľad rozpoznať:

 • krk sa skráti
 • hrudník je ako „sud“
 • vypuknutie supraclavikulárnych fosílií,
 • keď sa pokúsite vdýchnuť, medzirezortné priestory sa zapájajú vďaka aktívnej práci pomocných dýchacích svalov, najmä medzirebrových svalov,
 • brušné poklesy v dôsledku zníženia membrány - dýchacieho svalu,
 • cyanotická pokožka,
 • posledné prsty prstov sú podobné ako „paličky“ a nechty sú ako „okuliare na hodinky“.

Príznaky emfyzému sú navyše:

 • dýchavičnosť pri výdychu. Na dlhú dobu to môže zostať nepovšimnuté, ale postupuje a stáva sa výraznejším o 60 - 65 rokov. Na rozdiel od dýchavičnosti pri srdcovom zlyhaní sa nezvyšuje v ležiacej polohe,
 • opuch krčných žíl v dôsledku zvýšeného intratorakálneho tlaku. Zvlášť sa vyznačuje kašľom, ktorý tiež sprevádza tento patologický proces,
 • výrazná práca pomocných svalov, ktoré pomáhajú pacientom dýchať - intercostálne, rebríkové, prsné a brušné svaly,
 • úbytok hmotnosti v dôsledku vyjadrenej práce dýchacích svalov.

Ak je pripojené chronické pľúcne srdce, dochádza k opuchu rôznych lokalizácií (chodidiel, nôh, bokov, šourku, brucha, tváre), zväčšeniu pečene, zvýšenej dýchavičnosti, závažnej cyanóze (cyanóza) kože.

vyšetrenie počúvaním

Počas auskultácie (počúvanie fonendoskopom):

 • zvýšené výdychy
 • respiračná depresia
 • suché alebo mokré slzy s bronchitídou,
 • tlmenie zvukov srdca v dôsledku vzdušnosti pľúcneho tkaniva, ktoré absorbuje zvuk,
 • zvýšená srdcová frekvencia (tachykardia). V podmienkach nedostatku kyslíka sa srdce snaží situáciu napraviť,
 • zvýšená rýchlosť dýchania, čo naznačuje zlyhanie dýchacích ciest.

Laboratórna a inštrumentálna diagnostika

Z laboratórnych analýz a inštrumentálnych metód výskumu je možné použiť:

 • röntgen hrudníka. Je to veľmi dôležitá metóda na diagnostiku emfyzému. Oblasti zvýšenej priehľadnosti, zväčšenia objemu pľúc, nízkeho umiestnenia bránice, zníženia dolných okrajov pľúc,
 • počítačová tomografia. Nevýhodou je veľké radiačné zaťaženie. Umožňuje však skúmanie pľúcneho tkaniva po jednotlivých vrstvách a odhaľovanie vzdušných oblastí, dokonca aj malých rozmerov, bulúl, ich objemu a umiestnenia, oblastí fúzovaných alveol, zmien v koreňoch pľúc,
 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou. Umožňuje vám určiť oblasti kompresie pľúcneho tkaniva, poruchy krvného obehu, dokonca aj v malých cievach, prítomnosť pleurálnej tekutiny,
 • Spirograph. Vykonáva sa pomocou spirografu, ktorý zohľadňuje množstvo vydýchnutého a vdýchnutého vzduchu. Pri emfyzéme je stanovené zvýšenie reziduálneho objemu, celkovej pľúcnej kapacity, zníženie životnej kapacity a pľúcna ventilácia. Ukazovatele znížené o 25 - 30%,
 • špičková prietokometria. Stanovuje sa pomocou zariadenia, ktoré vám umožňuje určiť maximálnu rýchlosť výdychu. Zníži sa o 20%,
 • celkový krvný test. Zvýšenie počtu červených krviniek, hemoglobínu, hematokritu (pomer krvnej plazmy a červených krviniek), pokles sedimentácie erytrocytov pod 2 mm / h,

Pri určovaní zloženia krvi v krvi nastáva pokles kyslíka v arteriálnej krvi pod 60 mm Hg, zvýšená hladina oxidu uhličitého nad 50 mm.

Liečba emfyzému. Kedy musím pracovať?

Neexistuje žiadne osobitné zaobchádzanie. Pokusy liečiť ľudský alfa-1-antitrypsín sa často nepoužívajú. Prestať fajčiť je dôležité. Z liečiv sa používajú acetylcysteínové prípravky (ACC, Asist, Asibrox). Sú schopné pôsobiť proti voľným radikálom vytvoreným počas emfyzému. Nedávno sa uprednostňujú teofyíny dlhodobého pôsobenia. Tieto lieky pôsobia súčasne na zlepšenie krvného obehu v pľúcach a na nápravu porúch ventilácie. U fajčiarov je citlivosť na drogu znížená a u ľudí staršej vekovej skupiny je naopak zvýšená. Okrem toho môžu mať pri používaní tohto lieku poruchy srdcového rytmu. Tiež na rozšírenie priedušiek, lieky, ako sú:

 • salmeterol,
 • formoterol,
 • fenoterol,
 • Ipratrópiumbromid.

Ich kombinácia sa častejšie používa. Indikácia menovania glukokortikoidov (Prednisolone) je rýchly progres ochorenia, neefektívnosť iných skupín liekov. Tento liek negatívne ovplyvňuje svaly (myopatický efekt). Viac ako 25% ľudí nereaguje na hormonálnu liečbu. S rozvojom osteoporózy (deštrukcia kostnej štruktúry), ktorá je prejavom emfyzému, sa odporúčajú vitamínové prípravky, najmä D3. Sú uvedené aj fyzikálne metódy:

 • masáž hrudníka
 • dychové cvičenia
 • kinesitherapy - pohybová liečba.

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva pomocou:

 • viac bullahov
 • závažné ochorenie
 • s rozvojom komplikácií,

záver

Diagnóza pľúcneho emfyzému nie je veta. Pri včasnej diagnostike a adekvátnej liečbe sa významne predlžuje trvanie a účinnosť života. Priaznivý výsledok závisí od:

 • prestať fajčiť
 • prevencia infekcie
 • dobrá výživa
 • dobrá reakcia na liečbu.

Pin
Send
Share
Send
Send