Užitočné tipy

Hlavné choroby králikov

Pin
Send
Share
Send
Send


Je škoda, že jeden králik zomrie, ale ešte horšie je, keď každý náhle zomrie na chorobu. Na dosiahnutie pozitívnych výsledkov z chovu králikov je potrebné chrániť hospodárske zvieratá pred rôznymi neinfekčnými a infekčnými (infekčnými) chorobami.

Najčastejšie neprenosné choroby sú zranenia, ochrnutie, akútne nadúvanie, zápal žalúdka a čriev a úpal.

Poranenie. Králiky bojujú medzi sebou, zhryznú sa. Z toho sa na tele zvierat objavia rany (zranenia). Liečia sa veľmi rýchlo. Dochádza však k vážnym zraneniam. Potom je potrebné ostrihať vlasy a očistiť miesto rany od špiny pinzetou a rúnom. Namažte 5% roztokom jódu. Ranu môžete umyť roztokom manganistanu draselného (manganistanu draselného) alebo roztokom peroxidu vodíka. Vysušenú ranu posypte bielym streptocidovým práškom alebo sulfadimezínovým práškom.

Akútne nadúvanie (tympanitída) Môže sa vyskytnúť u králikov, keď jeden z chalanov nečestne reaguje na úlohu stanovenú spolužiakmi - kŕmiť zvieratá čisto a presne. Takáto „nepozornosť“ dáva králikom jedlo, ktoré kyslo alebo sa túlalo, zlá lucerna, vlhká plesnivá tráva, kyslá kaša, stará varená repa, ktorá sa začala túlať a ďalšie. Príznaky akútneho nadúvania môžu spôsobiť aj nepravidelné kŕmenie, narušenie stravovania a rozvrhnutie. V tomto prípade králik leží na bruchu, napína predné a zadné nohy, vyzerá veľmi stlačene. V žalúdku a črevách sa hromadí veľa plynu, žalúdočné opuchy a zvieratá sú veľmi postihnuté. Klopanie na taký žalúdok, môžete počuť zvuk bubna.

Aby ste pomohli králikom zbaviť sa tejto choroby, musíte okrem hladu (tj spočiatku dať chorému zvieraťu nič z potravy) musíte dať preháňadlo. Je užitočné, aby chorá osoba bežala, inými slovami, ponúkla zvieratám cvičenie.

Zápal žalúdka a čriev zriedkavé u dospelých králikov. Je to zvlášť nebezpečné pre králiky, pretože niekedy to trvá vo veľkom rozsahu.

Hlavnou príčinou tohto ochorenia je jesť nekvalitné potraviny, najmä v období prudkých zmien počasia, v dňoch vysokej vlhkosti, počas silných dažďov a chladenia. Dozviete sa, že deti ochoreli zápalom žalúdka alebo čriev, a to nasledovne: stráca chuť do jedla, dochádza k rýchlemu vyprovokovaniu, k dispozícii sú tekuté výkaly s prímesou belavého hlienu.

Liečba je nasledovná: nejedzte počas dňa, nepodávajte nápoj 1-2 gramy (mladé) a 3-5 gramov (dospelé zvieratá) glauberov alebo solí Epsom a 8-10 hodín po užití preháňadla dajte 1-2 čajové lyžičky dubového bujónu kôra. Tento postup sa môže opakovať nasledujúci deň, a ak králiky naďalej bolia, potom ich ošetrujte až do úplného zotavenia. Je potrebné si uvedomiť, že choroba môže trvať 2 až 10 dní.

Úpal, Zvieratá v klietkach niekedy stoja na slnku alebo v špinavých miestnostiach a stáva sa, že majú úpal. Toto sa pozoruje najmä u králikov nižších plemien alebo u dojčiacich samíc.

Nie je ťažké určiť túto chorobu. U zvierat sa vyvinie letargia, nedostatok chuti do jedla, silné dýchanie (ležiace s otvorenými ústami), intenzívny smäd. Králik rozširuje svoje predné a zadné nohy, leží na bruchu a vo veľmi vážnom stave leží na svojej strane. Ak si to nevšimnete včas, prevráti sa na chrbát a zomrie pri kŕčoch z prívalu krvi do mozgu.

Ak chcete zachrániť králika postihnutého úpalom, musíte ho umiestniť do chladnej miestnosti, aplikovať na hlavu studený obklad alebo naliať studenú vodu.

Mladí chovatelia králikov by si mali pamätať, že najnebezpečnejší čas v horúcich dňoch je od 15 do 19 hodín. Povinnosť školského králikového hospodárstva musí preto v týchto dňoch a hodinách neustále monitorovať zvieratá. A aby sa predišlo prípadom úpalu, zakryte bunky, občas ich zalejte vodou a monitorujte teplotu.

Druhy chorôb a ich klasifikácia

Všetky choroby králikov možno podmienečne rozdeliť do 3 skupín:

 • non-nákazlivý,
 • infekčný (infekčný)
 • invazívne.

Medzi neprenosné choroby patria rôzne patológie zdravia, ktoré sa neprenášajú na iných jednotlivcov, napríklad:

 • alergické reakcie
 • narušenie zažívacieho traktu,
 • pododermatitis,
 • prehrievanie zvierat alebo omrzliny,
 • poranenia.

Infekčné choroby predstavujú vážne nebezpečenstvo pre celú populáciu: rýchlo sa šíria medzi zdravých jedincov a dokážu v krátkom čase zničiť všetky zvieratá na farme. Takéto choroby sú spôsobené vírusmi, plesňami a baktériami. Patria sem:

 • pasteurelózy,
 • myxomatóza,
 • hemoragické ochorenie králikov,
 • nádcha,
 • infekčná stomatitída
 • pásový opar.

Invazívne choroby sú tiež nákazlivé, ale majú iný pôvod. Spôsobujú ich paraziti: červy, kliešte, blchy. Kokcidióza sa tiež týka invazívnych infekčných chorôb.

Časté príznaky malátnosti u králikov

Zistenie, že králik je chorý, nie je ťažké. Hlavná vec je byť pozorný k zvieraťu. Zhoršenie stavu zvieraťa možno posudzovať podľa znakov:

 1. Útlaku. Zviera sa nehrá, často leží nehybne v rohu klietky.
 2. Brúsenie zubov.
 3. Strata chuti do jedla.
 4. Výtok z nosa alebo očí, kýchanie.
 5. Srsť je škaredá, rozcuchaná.
 6. Žalúdok je nafúknutý.
 7. Hnačka.
 8. Králik nejde na záchod.
 9. Rany na tele.
 10. Šály na vlne.

Varovanie! Pri pozorovaní najmenej 1 známky nevoľnosti sa oplatí zmerať teplotu. Normálna hodnota u králika je 39,5 stupňa.

Gastrointestinálne choroby

Problémy s trávením sú bežným problémom domácich miláčikov s dlhými ušami. Králiky často trpia plynatosťou alebo otravou. Príznaky choroby sú:

Problémy s trávením králikov

 • nedostatok výkalov,
 • zaoblené brucho
 • nedostatok chuti do jedla
 • depresívny stav
 • pri otrave sú možné nadmerné slinenie, prejavy nervov: kŕče, prevrátenie hlavy, nedostatočná reakcia na rôzne dráždivé látky.

Podobné zdravotné problémy sa vyskytujú, ak králik žerie vlhkú trávu, jedovatú rastlinu, prehltáva vlasy, ako aj prudkú zmenu stravovania alebo kŕmenie zvierat zakázanými potravinami.

Úpal a omrzlina

Prehriatie a silná podchladenie môžu králika zabiť. Preto tieto zvieratá musia poskytovať pohodlné podmienky. Teplota v miestnosti, kde by ušaté rohy nemali stúpnuť nad 27 stupňov alebo klesnúť pod +8 stupňov. Príznaky naznačujú úpal:

 • zviera leží na boku a často dýcha,
 • sliznice sú červené a suché,
 • nos je horúci.

Varovanie! Klietka, v ktorej domáce zviera žije, by nemala byť na priamom slnečnom svetle a miestnosť by mala byť vetraná, ak je teplo.

Hypotermia je obzvlášť nebezpečná pre novonarodené králiky. Narodia sa bez kožušiny, úplne nahí. Ak králik nezískal hniezdo, deti zomrú. Od farmára sa vyžaduje pomoc: musíte čo najrýchlejšie pritlačiť chmýří matky a do nej vložiť mláďatá.

Králiky v hniezde dole

Dospelí trpia omrzlinami, ak sú dlho v chlade. Známky omrzliny - opuchnuté ušnice, vredy na koži, začervenanie uší.

Alergická reakcia u králika sa môže prejaviť ako kýchanie a výtok z nosa. Dráždivé látky môžu byť chemikálie, prach, plesne. Známky alergie:

 • kýchanie
 • výtok z nosa (výtok je prevažne priehľadný),
 • slzenie,
 • sčervenanie slizníc vrátane genitálií.

Alergia je nebezpečná, aj keď nie nákazlivá, pretože trpí imunitný systém zvieraťa. Liečba má eliminovať zdroj alergénov. Chorému zvieraťu sa odporúča podávať antihistaminiká.

pododermatitis

Toto ochorenie je najčastejšie postihnuté vážnymi jedincami s nerafinovanými labkami. Ďalším provokujúcim faktorom pri vývoji podermatitídy je obsah domáceho maznáčika na dne oka.

 • plešatosť na nohách,
 • začervenanie dolných končatín,
 • praskliny, vredy, kôry na nohách.
 • zviera nevstáva z dôvodu bolesti na končatinách alebo pri ležaní.

Varovanie! Ak problém ignorujete, infekcia preniká do rán, čo ohrozuje hnisanie a otravu krvi.

Na ošetrenie sa používajú dezinfekčné prostriedky a liečivé masti. Roštová podlaha v klietke by mala byť pokrytá vrstvou drevotriesky alebo iného hladkého materiálu a položiť na ňu veľkým podstielkou.

Mechanické poškodenie (zranenie)

Ak sú králiky kŕče, existuje vysoké riziko zranenia. Povolené spolužitie v jednej klietke nie viac ako 5 až 7 jedincov. Stojí za zváženie, že muži často bojujú za právo na vlastné územie. Hryzú a navzájom sa zrania pazúrmi, spôsobia ďalšie zranenia: zlomeniny, dislokácie. Škrabance a vpichy pokožky nie sú vždy schopné včas zistiť hrubú srsť. Ak sa infekcia dostane do rany, králik môže vytvoriť absces, čo je nebezpečné pre jeho život.

Varovanie! Po zistení odrenín a rán by sa zviera malo umiestniť do samostatnej klietky a miesta lézií by sa mali liečiť jódovou a ichtyolovou masťou.

pasteurelózy

Príčinou ochorenia je Pasteurella prútik. Ochorenie sa prejavuje vo forme všeobecnej depresie, apatie, príznakov konjunktivitídy, z nosa sa uvoľňuje hnisavý výpotok, telesná teplota stúpa na 41 stupňov, zažívacie ťažkosti - je pozorovaná hnačka. Takéto príznaky sprevádzajú typickú formu pasteurelózy.

Atypická forma kurzu sa vyznačuje výskytom abscesov v hlave a chrbte. V tomto prípade je šanca na prežitie vyššia. Hnisavé kužele sa otvoria do mesiaca a pol, potom sa králik zotaví, ale zostáva nositeľom Pasteurelly. Na liečbu atypickej formy pasterelózy sa používajú intramuskulárne antibiotiká - Biomycín, Terramycín.

myxomatóza

Príčinou myxomatózy je vysoko virulentný vírus. Inkubačná doba trvá od 2 dní do 3 týždňov. Ak ochorenie pokračuje klasickou formou, ktorá sa vyznačuje výskytom kožných opuchov, potom miera úmrtnosti v tomto prípade dosahuje 90 - 100%. Existuje aj ďalšia forma myxomatózy - nodulárna, pri ktorej sa na tele zvieraťa objavuje viacero nádorových uzlín. V tomto prípade úmrtnosť dosahuje 70 - 90%.

Príznaky klasickej myxomatózy:

 • vznik edému v oblasti uší, hlavy, v dôsledku čoho sa zväčšuje, na koži sa tvoria hrubé záhyby,
 • bilaterálna blefarokonjunktivitída sa vyvíja, viečka silno napučiavajú, hnis sa vylučuje.

S nodulárnou myxomatózou na chrbte, na hlave, labkách, ušiach, uzloch, ktorých veľkosť môže dosiahnuť holubie vajce. V budúcnosti sú nekrotické. Teplota stúpa na 41 stupňov, objavujú sa príznaky pneumónie.

Myxomatóza nie je liečiteľná. Aby sa zabránilo infekcii hospodárskych zvierat, všetkým králikom sa podáva vakcína ročne.

Varovanie! Ak sa na farme zistí myxomatóza, je potrebné to oznámiť veterinárnej službe. Farma bude umiestnená do karantény.

Hemoragické ochorenie králikov

Toto ochorenie sa nazýva aj horúčka a nekrotická hepatitída, ktorá je spôsobená vírusom. Inkubačná doba trvá od niekoľkých hodín do 5 dní. Najčastejšie choroba postupuje rýchlo, takže nie je možné všimnúť si alarmujúce príznaky. Králiky umierajú, zúfalo sa šklbajú končatiny. V niektorých prípadoch sú prítomné nasledujúce príznaky HBV:

 • útlak,
 • úplné odmietnutie jedla a pitia,
 • kŕče,
 • zviera kňučí a stoná,
 • krv z nosa (pred smrťou).

Liečba hemoragických ochorení nebola vyvinutá. Očkovanie pomáha predchádzať infekcii. Vykoná sa, keď králikom je 45 dní.

Infekčná rinitída u králikov sa vyvíja na pozadí celkového oslabenia imunitného systému. Zdrojom infekcie sú choré zvieratá. Pri vírusovej rinitíde je výtok z hnisavého obsahu charakteristický pre nazálne pasáže. V nose sa objavujú škrabance, pretože zviera sa pokúša odstrániť kôru končatinami. Domáce zviera vyzerá depresívne, zle žerie.

Varovanie! Ak sa priehľadný hlien vylučuje z nosa domáceho zvieraťa, pravdepodobne to nie je infekčná rinitída, ale alergický alebo katar.

Rinitída sa lieči instiláciou nazálnych pasáží roztokom furatsilínu, inhaláciou a antibiotikami. Ich použitie je nevyhnutné, aby sa infekcia nerozšírila do pľúc.

Infekčná stomatitída

Mokrety alebo infekčná stomatitída postihuje hlavne mladé zvieratá (jedinci do troch mesiacov veku). Jej príznaky sú nasledujúce:

 • mokrá tvár
 • vzhľad plaku v jazyku - spočiatku je svetlo, neskôr stmavne,
 • vzhľad vredov na perách,
 • slintanie,
 • vypadávanie vlasov v oblasti brady, zápal,
 • zviera je utláčané, nemôže jesť kvôli bolesti.

Dôležité! V pokročilých prípadoch vedie infekčná stomatitída k zápalu horných dýchacích ciest, preto by sa liečba mala začať čo najskôr.

Na zlepšenie stavu králika sa v ústnej dutine pôsobí streptocidom. Za týmto účelom rozdrvte polovicu tablety na prášok a zapálené oblasti posypte. Tiež sa používa roztok síranu meďnatého alebo manganistanu draselného. Kým je pre králiky bolestivé jesť, musíte ich kŕmiť mäkkými alebo tekutými potravinami.

pásový opar

Toto ochorenie spôsobuje huby. Preniká pokožkou a rozmnožuje sa tam. Výsledkom je, že na koži zvieraťa sa objavujú zaoblené ružové škvrny so stmavnutým okrajom. Vlasy na týchto miestach zmiznú, vyzerá to, že boli krátené. Lézie na nich silne svrbia, olupujú, kôry.

Kožné ochorenia králikov spôsobené trichofytózou alebo inými hubami sa liečia protiplesňovými masťami:

Okrem toho sa používa antibiotikum Griseofulvin, ako aj keratolické šampóny. Pomocou vakcíny Wakderm môžete zabrániť tomuto ochoreniu.

Invazívne choroby

Tieto choroby sú tiež nákazlivé, ale nie sú spôsobené vírusmi, plesňami alebo baktériami, ale parazitmi, ktoré môžu žiť vo vnútri tela králika a na jeho koži. Zoberme si ich v poriadku.

Coccidia, pôvodcovia tohto ochorenia, sú najjednoduchšie jednobunkové mikroorganizmy. Ovplyvňujú črevá (črevná forma ochorenia) alebo pečeň (pečeňová forma). Črevná kokcidióza je závažnejšia, má nasledujúce príznaky:

 • útlak,
 • vyčerpania
 • nadúvanie,
 • hnačka sa strieda so zápchou.

Pri poškodení pečene sú tieto príznaky menej výrazné, ale vyskytuje sa aj ďalší príznak - žltnutie sliznice očí.

Na liečbu kokcidiózy sa používajú tieto lieky:

 • Baykoks,
 • sulfadimetoksin,
 • Norsulfazol.

Help. Na prevenciu a liečbu sa tiež používa jód zriedený v určitom pomere vodou.

Pri diskusiách o invazívnych chorobách králikov sa nedá spomenúť iba na červy. Infekcia s nimi je možná prostredníctvom jedla. Hlavné príznaky infekcie sú:

 • strata chuti do jedla
 • vyčerpania
 • porušenie tráviaceho systému - oneskorená stolica alebo hnačka,
 • nadúvanie (pozorované pri ascariasis).

Existuje veľa druhov hlíst, ale vo väčšine prípadov sa liečba uskutočňuje s použitím liekov založených na albendazole.

Svrab (psoroptóza)

Pri zvažovaní chorôb králikov sa zameriame na psoroptózu, nákazlivé invazívne ochorenie. Spôsobuje tzv. Svrbenie svrab. Zavádza sa do uší zvieraťa a reprodukuje sa tam. Parazit sa živí krvou zvieraťa a nahlodáva pasáže v koži. Z tohto dôvodu králik svrbí a rozčesáva si uši a hlavu. príznaky:

 • začervenanie, vredy, kôry sa objavujú v oblasti uší,
 • vo vnútri ušnice sa tvoria bublinky s tekutým obsahom,
 • v závažných prípadoch sa hnis uvoľňuje z ucha.

Psoriáza sa lieči sprejmi svrbenia proti svrbeniu: psoroptol, dicresín. Dobrý výsledok sa dosiahne po použití vakcíny Ivermek.

Medzi kožné parazity patria nielen kliešte, ale aj blchy. Nevšímajte si ich vzhľad u domácich miláčikov, pretože často nesú nebezpečné choroby. Pretože blchy sa živia krvou zvierat, dochádza u infikovaných jedincov k vyčerpaniu a imunita sa znižuje. Parazity sa dajú ľahko zistiť: stačí starostlivo vyšetriť srsť zvieraťa. Ak sa v ňom nachádzajú čierne zrná, exkrementy blšie, existuje hmyz sám. Zviera sa navyše často poškriaba a trhá kožu v oblasti ušnice.

Blšie králiky

Na ošetrenie bĺch sa používajú špeciálne šampóny a kvapky v kohútiku. Obojok proti blchám sa neodporúča pre králiky na nepretržité nosenie, ale na chôdzu sa môže používať od 4 mesiacov.

Varovanie! Aby sa zabránilo opakovanej infekcii, klietka a vybavenie sa musia dezinfikovať a stelivo by sa malo spáliť.

V článku sa neuvádzajú choroby dekoratívnych králikov osobitne, pretože rovnaké ochorenia postihujú domácich miláčikov. Majiteľ zvierat by si mal dávať pozor na svoje zdravie. Ak ste si všimli príznaky malátnosti, musíte okamžite chorého odlúčiť od zdravých obyvateľov susedstva a poradiť sa s veterinárom. Choroby králikov sa rýchlo vyvíjajú, takže neváhajte.

Pin
Send
Share
Send
Send