Užitočné tipy

Ako opraviť ručnú brzdu na bicykli

Pin
Send
Share
Send
Send


Brzdová noha - zariadenie, ktoré zaisťuje plynulé brzdenie zadného kolesa. Iné názvy - nožná brzda, bubnová brzda. Umiestnenie zostavy v konštrukcii bicykla je zadná náprava. Používa sa ako hlavný brzdový mechanizmus alebo je doplnený ručnou prednou brzdou. Rozsah - staré bicykle z obdobia ZSSR, detské bicykle, dvojkolesové bicykle, moderné mestské bicykle s pevnou rýchlosťou, s jedným prevodovým stupňom alebo s radičom planetárneho typu. Zariadenie nie je kompatibilné s klasickým systémom mechanického prenosu.

Princíp činnosti. Pri brzdení sa pedále otáčajú v opačnom smere oproti opačnej pracovnej rotácii. Funkcie pohonu sa vykonávajú pomocou reťazového pohonu. Náboj zadného kolesa alebo jeho fragment je bubon. Pri brzdení zaujímajú vnútorné brzdové doštičky polohu rozpierky a svorky brzdového bubna.

Technické vlastnosti. Brzdový systém zadných nôh na voľnobežných bicykloch vám umožňuje vykonávať zložité triky pre freestyle vďaka schopnosti vrátiť sa bez toho, aby ste museli nútiť pedále bicykla.

 • 1 Nie je potrebná častá oprava nožnej brzdy bicykla a dôsledná starostlivosť.
 • 2 Vďaka tesnosti konštrukcie je zaručená ochrana pred prachom, špinou, dažďom.
 • 3 Pri použití tohto typu brzdy sa ráfik neprehrieva.
 • 4 Zariadenie má nízku cenu.
 • 5 Tento mechanizmus umožňuje jazdiť na bicykli so zakrivenou geometriou kolesa (obrázok 8).

 • 1 Nedostatok núdzového brzdenia v prípade prerušenia reťaze alebo skĺznutia nohy z pedálu.
 • 2 Potreba určitej závislosti pre efektívne využívanie nožnej brzdy.
 • 3 Nedostatočná kompatibilita s externým spínačom rýchlosti.
 • 4 Dodatočné zaťaženie náboja a lúčov počas brzdenia.
 • 5 Nízky brzdný výkon.
 • 6 Ťažké manévrovanie pri striedaní brzdenia a zrýchľovania.
 • 7 Možnosť prehriatia počas dlhých zostupov z hôr.

Kedy je na opravu alebo údržbu potrebná brzda na nohy bicykla?

Bubnová brzda je trvanlivá a odolná. Zostava však musí byť pravidelne kontrolovaná, ladená alebo vymenená. Ak chcete skontrolovať činnosť zariadenia, musíte rolovať v opačnom smere ako pedále bicykla. Pri pracovnom mechanizme sa brzda zabrzdí po štvrť otáčaní kolesa spätným pedálom. Ak je brzda zabrzdená neskôr, zariadenie nefunguje správne. Pretože mechanizmus nožnej brzdy je úplne umiestnený vo vnútornej dutine zadného náboja, samoobsluha sa neodporúča. Demontáž by mala byť zverená kvalifikovanému kapitánovi bicykla.

Pravidelne je potrebné kontrolovať ovládaciu páku brzdy. Štrukturálne je to plochá oceľová rukoväť (na brzdách Bendix). Páka je pripojená k zadnej náprave a pripevnená k lištám. Pri kontrole sa uistite, že je držiak zaistený. Nedostatočná fixácia môže viesť k tomu, že ovládacia páka sa začne otáčať spolu s osou. Ak je páka odpojená, musí byť zaistená v smere prednej časti bicykla.

Ak potrebujete inštaláciu, údržbu, nastavenie alebo výmenu nožnej brzdy, kontaktujte nás. Zamestnanci cyklistickej dielne vám poskytnú potrebnú odbornú pomoc. Ak nás chcete kontaktovať, zanechajte žiadosť na webových stránkach alebo zavolajte na +7 (495) 123-22-23 v Moskve alebo na +7 (812) 309-87-07 v Petrohrade.

Pin
Send
Share
Send
Send